2e Jaargang, BUITENLAND. Erna von Harneck. No. 552. Bureau OUDE SINGEL 34. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week, 1.10 par kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 2 Augustus 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 c en ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratl» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Uroote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertenliSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Ondanks dat er veel geschreven wordt "jover de Marokko-onderhandelingen, krij gen we niets bepaalds te hopren en moe ten we dus met de geruststellende in ede- deeling volstaan dat het wel zal losloo- \pen. Liever slaan we dus onze oogen naar Albanië waar, naar men zegt, het oojt wel los" /zal loop en. Immers gisteren, 1 Augustus ,,was het de laatste dag der onderwerping 'waarop men goede hoop had. Volgens de „Lokal Anzeiger" is Sadreddinbei in jPotgoritza aangekomen, waar hij heden jvoor de laatste maal met de hoofden der JjMalissoren zal onderhandelen. De gezant 'zal den Malissoren de uiterste voorwaar den der Porte overhandigen. Deze zullen of worden aangenomen, en dan zal daar mede het Malissorenvraagstuk zijn opge lost, óf de Malissoren zullen volharden bij hun tegenstand. In het laatste geval zal Abdoella pasja zich terstond met zijn 'Stroepenversterkingen in actie stellen. De correspondent van de „Times", te Cettinjé meldt, dat Montenegro gisteren antwoord van de Porte ontvangen heeft Jop het voorstel van den koning om het 'Albaneesche vraagstuk minnelijk te rege len. Het antwoord der Porte luidt on gunstig, deels ontwijkend, deels afwij zend. Het Albaneesche vraagstuk schijnt nu weer in een ernstig stadium gekomen te zijn, blijkens het volgende telegram uit Konstantinopel aan de Times De ministerraad gelastte den nieuwen iTurkschen bevelhebber, de Albaneezen uiterlijk overmorgen te sommeeren zich 'over te geven. De bevelhebber moet i tevens Montenegro verwittigen dat hij .verplicht zal zijn de opstandelingen tot de grens van Montenegro te vervolgen; indien Montenegro voortgaat hen op te nemen. De Daily Mail verneemt uit Saloniki dat de Porte voornemens is aan Monte negro een ultimatum te stellen waarin igeeischt wordt, dat Montenegro onmid dellijk zal ophouden de opstandelingen op te nemen. Weigert Montenegro, dan .zullen de Turksche troepen de grenzen overtrekken en naar Cettinjé oprukken, jpnverschillig of daar al internationale Verwikkelingen uit kunnen volgen. Koning Nicolaas van. Montenegro heeft een gesprek gehad met den corres pondent van de Neue Freie Presse over jden toestand in Albanië en hij heeft 'daarbij over de mogelijkheid van een oorlog met Turkije het volgende ge zegd: „De Turken hebben het zoover l^ten komen. Zij hebben hunne beloften niet gehouden en zoeken een vreedzame op lossing nu het te laat is. De Albaneezen nemen de Turksche vredesvoorwaarden 'slechts aan, als een groote mogendheid *qr voor borg blijft. Dat een groote mor geudheid borg blijft, geloof ik niet en de FEUILLETON. 81 Naar het Duitsch. 'Met snelle, veerkrachtige schreden had jde baron eenige malen de kamer door- iloopen en bleef nu vol verwachting voor 'den ander staan. I Mijnheer von Raincr zal toestemmen, 'daarvoor sta ik u borg, sprak deze ver heugd. Het is jammer, dat die beste man door het ongeluk zijner vrouw zoo lang ,van hier weg is. Schrijf hem, mijnheer de baron, schrijf hem. De ijver van den houtvester deed Stein- fels goed. Hij rekte zich de leden als schudde hij een drukkenden last van zich I af. Daarna liet hij den rentmeester ont bieden. De oude Müller zal ontsteld zijn l'over mijn ingrijpend plan, zeide hij lachend. Ik geloof waarachtig, dat hij Soms denkt: Falkenhaus is in gevaar. Inderdaad deed de beambte over de voor dracht van den houtvester, die op ver hangen van den landheer de zaak kort ^uiteenzette, het stilzwijgen bewaren? Eerst toen Steinfels vroeg: Nu?, mom pelde hij; Albaneezen gelooven het ook niet. ik ben overtuigd dat de troebelen niet zon der een grooten schok zullen afloopeo. Of Montenegro daarbij een rol spelen zaj, kan ik niet zeggen. Wij zijn vrien den van den vrede en grijpen slechts in het uiterste geval naar de wapenen. jWij zijn tot nu toe het slachtoffer van alle verwikkelingen. Ons arm land kostte het onderhoud van de gevluchte Malissoren tot nu toe 21/8 millioen gulden. De han del aan de grenzen staat stil. Wij lijden ook nog andere schade. *Dat kunnen wij niet lang uithouden. Ejen snelle oplos sing is noodzakelijk. Voorloopig laten wij het anderen over die oplossing te zoeken. Als wij zien, da,t dit vergeefs is, zullen wij ons die zelf bezorgen. Scha delijke gevolgen vreezen wjj er niet van, wa,nt de groote mogendheden staan borg voor de onschendbaarheid yan het Mon- tenegriinsch,e gebied. Voorloopig heb ben wij nog geen toebereidselen getrof fen". Met het oog op het voorgaande mocht hij zich wel wat minder gerust toonen.' Onze veronderstelling dat het met President Simon van Haïti zou gaan als met Diaz, is vrijwel uitge komen. Blijkens een telegram uit Port- au-Prince, heeft president Simon het nut- telooze van verderen tegenstand ingezien en erin toegestemd binnen drie dagen onder bescherming van een vreemde vlag scheep te gaan. Groot gelijk heeft hij, want het wordt er met den dag een grooter janboel. Reeds ging het gerucht dat Simon de plaat gepoetst had en aanstonds gin- stonds gingen de dappere Haitianen aan het schieten. Dit hield op, toen do pre sident naar zijn paleis terugkeerde. De prefect van politie en twee van zijn hoofdambtenaren zijn, als moedigie die naren van den H. Hermandad in 't Fran- sche gezantschap gevlucht. De Haitiaansche marine is intusschen weer een Dreadnought rijker geworden. De regeering heeft van een rijen Ame rikaan die groote belangen op 't eiland heeft, een jacht gekocht, dat eenige ka nonnen als bewapening en verder ,eene groo.te hoeveelheid wiapenen en munitie ,als lading aan boord heeft. Deze Dread nought heeft de voortreffelijke eigen schap werkelijk te kunnen vgren, het geen bij de eerste, zooals men, weet, imerk waardig veel te wenscben. overlaat. Uit kaap Haitien wordt nog over den toestand in de Haitiaansche republiek gemeld, dat generaal Lecon.te met het1 grootste deel van zijn volgelingen op Oonaives aanrukt. Het is zijn bedoeling St. Markus tot zijn hoofdkwartier te maken. Te Arcahais nabij de hoofdstad, staat een sterke macht opstandelingen. Het heet dat Jéréraie zich aan de regeeriiig heeft overgegeven. Naast Leconte en Firm in is nog een derde gegadigde voor het presidentschap opgetreden, n.l. Fou- chard, de Haitiaansche vertegenwoordi ger te Berlijn. Deze is op weg naar Haiti, via de Vereenigde Staten. Onuitvoerbaar! Volstrekt niet. Oij zijt te lang in ooins dienst geweest, dan dat ik je niet zou raadplegen. Maar dunnen zullen wij de bosschen, mijn waarde Müller, en wel zoo spoedig als wij de noodige werk krachten beschikbaar hebben. Bovendien moet ge nog weten, dat ik de huisjes foi het veen Iaat afbreken en een eind ver derop door nieuwe vervangen. De rentmeester sprong op van zijn stoel en zeide 6omber: De Hemel beware mij! ;Wat de gnadiger Herr en ik al die jaren met zoo veel moeite bijeengespaard hebben, zal dus door het venster worden geworpen? Daar zullen de menschen eerst recht praats van hebben. De houtvester keek verlegen in de pa pieren, en op Steinfels' gelaat werd een uitdrukking van gekrenktheid zichtbaar. Toch a ïtwoordde hij kalm: Men moet zich aan de praatjes der menschen piet gelegen laten liggen. Dat is anders ook mijn zaak niet, ging de rentmeester hardnekkig voort. Als ik alles gelooven wilde, wat verteld werd, dan kwam ik mijn ontslag vrager} en pakte mijn boeltje. Het heet toch... Nu, wat? vroeg Steinfels kortaf. De rentmeester keek schuw om zich heen en fluisterde: Mijnheer de baron moet een zware misdaad op zijn geweten hebben; |dasr- Dat kan dus binnenkort een gezellige pan worden. Ex-koning Manuel heeft den Engelschen parlementsleden een oogenblik van welkome afleiding be zorgd, d.w.z. niet hij zelf, maar een, blijkbaar niet van politiek gewordiei.* houdend Lag.erhuislid. De vraag n.l. of ex-koning Manuel van Portugal, klaar blijkelijk „samenzwerende tegen de Por- tugeeschc republiek" langer in Engeland geduld mag worden, is Maandag in het Lagerhuis gesteld door het lid \Vard, en wel in dezer voege: „Heeft de minister van buitenlandsche zaken van de Portu- geesche regeering een protest ontvangen tegen het feit, dat zekere politieke uit-» gewekenen in dit land van 't gastrecht! gebruik maken, om tegen het nieu,we staatsbestuur te conspirceren, en éoo aj, welke, zijn dan de maatregelen, die zij denkt te nemen, om aan een dusdanigen staat van zaken een eind te maken' 'Namens sir Edward Orey antwoordde de onderstaatssecretaris van Buitenland sche Zaken Mackinnon .Wood, dat hij geen enkel protest van dien aard had ontvangen Niet tevreden gesteld, vroeg Ward hierop, of dc „zeer geëerde gentleman" dan wel het bericht in de „Times" had, gelezen, waarin een der officieren van het oude Portugeesche regime vertelt, dat koning Manuel heeft meegeholpen aan de organisatie van een revolutionaire legermacht, en dat hij bereid is, ten al len tijde het opperbevel over die krijgs macht op zich t e nemen. Ja wel, antwoordde hierop doodbe daard Mac kinnon Wood, maar dat is hier heelemaal dc kwestie niet. Waarmee de interpellatie voorloopig van de baan was. Niet van de baan, ofschoon we al op eenige rust hoopten, schijnt de zeeliedenstaking te zijn. De staking onder de kolensjou wers in de haven van Londen heeft in omvang toegenomen. Vele schepen kun nen wegens gebrek aan kolen niet ver trekken. Het aantal stakers wordt op 5000 k 7000 geraamd. Er zijn vele bootwerkers onder lien, die zich uit solidariteit bij de beweging hebben aangesloten. De leiders van de staking zien den toestand ernstig in. De hoofdgrief van de stakers schijnt te zijn, dat de patroons zich niet houden aan de regeling, die de vorige week is getroffen. De leiders ?eggen, dat de beweging een groote uitbreiding onder de haven arbeiders dreigt aan te nemen, wanneer niet onmiddellijk de bezwaren der sta kers worden opgeheven. De staking van machinewerkers te Man chester heeft zich eveneens uitgebreid en omvat thans 12.000 man. Gistermiddag is in de City een groote vergadering van stakers gehouden, die tegen den raad der leiders besloten heeft de staking voort te zetten, totdat de pa troons waarborgen hebben gegeven, dat zij zich zullen houden aan de regeling, die de vorige week is getroffen. Vele om willen de andere landheeren niet met ons omgaan. Hans Otto trad met vrijmoedigen blik op den man toe en zeide: Wijl ik voor een groot onrecht terug schrikte, daarvoor doen de heeren mij in den ban. Het hoofd schuddend en met de som berste denkbeelden vervuld verliet Müller de kamer. De rampen zouden nu boven Falkenhaus losbreken. Denzelfden avond nog zat Steinfels tot diep in den nacht aan zijn schrijftafel. Lust in arbeid, de wensch om plannen uit te voeren en te verbeteren, bezielden hem zoodanig, dat hij bereids de goede woor den vond om zijn verren nabuur zijn voorstel te doen. De kleine beek, die de kolonie van water voorzag, kwam van den Rainerschen kant en moest nog op diens gebied opgevangen en anders ge leid worden, wilde de verplaatsing der woningen gelukken. Het was alzoo de vraag, of Rainer voor de verhuizing zijn goedkeuring gaf en of hij zijn aandeel wilde dragen in de verlegging van den waterstroom. Na verwonderlijk korten tijd ontving de jonge landheer al antwoord: Oij geeft uiting aan een gedachte, die reeds bij mij opkwam toen ik eens met mijn arme vrouw langs het veen liep. Zoolang uw geëerde oom-zaliger leefde, viej er echter aaji gqen uitvoering werkwilligen zijn door de stakers met geweld verhinderd, te werken. Zoo nu en dan kwam het tot heftige twisten. De talrijk vertegenwoordigende politie moest telkens ingrijpen. In Tilbury hebben 2000 bootwerkers en 1000 andere daglooners besloten het werk neer te leggen. Tot de maatschap pijen, wier schepen niet kunnen vertrek ken, behooren de Peninsular Oriental-, de Atlantic Transport-, de Nelson- en de Nippon Yusenlijn. Ook in Rusland schijnen nu de poppen aan het dansen te gaan. Op nagenoeg alle stoomschepen te Reval zijn de arbeiders en bootwerkers, die loonsverhooging eischen, tot staking overgegaan. Sedert eergisteren staken ook die boot werkers te St. Petersburg. Zij eischen wijziging van de werkuren en loonsver hooging. Gistermorgen zijn 2000 arbei ders in de havens verschenen, maar niet aan het werk gegaan. 1000 bootwerkers uit Goetoejewsky en andere havens heb ben zich bij hen aangesloten. Ook Toulon heeft nog een klein klapje van de molenwiek gekregen. De boot werkers, belast met het ontladen van het Nederlandsche schip Scriaduc, hadden staking afgekondigd, maar besloten heden weer aan het werk te gaan, toen de patroons een dagloon van 8fr. toestonden. Zou het spelletje nu echter weer van voren af aan beginnen? GEMENGD. De ontvangsten van vreemde staats hoofden, zegt het „Hbld. v. Antw.", zijn nu afgeloopen voor dit jaar. In de aanstaande lente verwachten wij te Brussel aartshertog Frans Ferdinand van Oostenrijk en zijne vrouw, <Ji« aan 't Belgisch hof uit naam van Keizer Frans Jozef het gebruikelijke tegenbezoek zullen brengen. Aangekondigd wordt ook nog het offi cieel bezoek van Tsaar Ferdinand van Bul garije, en h.et behoort tot de mogelijke gebeurtenissen, dat bezoeken worden ge wisseld tusschen de Belgische en de En- gelsche hoven. Anderzijds staat sinds lang een bezoek aan Boekarest op het programma der uitstapjes van onze Koninklijke familie. Dat zal natuurlijk dit jaar niet meer ge schieden. Volgens een telegram uit St. Peters burg aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Peking gemeld, dat tengevolge van de versterking der Russische troepen in Oost-Azië de Chineesche regecriing be sloten heeft, om de strijdmachten in Mantsjoerije uit te breiden tot op 30 bri gades infanterie en 10 regimenten genie troepen, waaraan een artilleriemacht van 150 kanonnen toegevoegd zal worden. Deze belangrijke versterking zal China wel niet gemakkelijk vallen, daar enkele troepenafdeelingen reeds sedert Mei geen soldij meer hebben ontvangen. Het minis terie van financiën kan de toenemende uitgaven, die de oorlogspolitiek van prins Tsin eischt, niet meer dekken. De Chi neesche gezant te St. Petersburg heeft naar Peking bericht, dat Rusland's poli van mijn plan te denken. Mijn vrouw en mij was nu uw voorstel zeer welkom; wij zijn er geheel mede ingenomen en ver heugen ons over de nieuwe kolonie. Ik zal bevel geven, dat mijn beambten u in alles moeten ter zijde staan. En ik mag u zeker de leiding van alle werk zaamheden wel overlaten. Mijn vrouw zou graag weten wanneer de eerste 6pade in den grond wordt gestoken. Uw brief was mij een groote vreugde. Ik ben het in menig opzicht met u eens. In de Falkenhauser bosschen hadden bijl en zaag hun werk gedaan. Er was gehakt, gesnoeid en geplant. In het veen was al heel wat verbetering merkbaar en zelfs de verplaatste kolonie, naar haar plaatsing „heuvel-kolonie" genaamd, be gon reeds haar nieuw uiterlijk te ver liezen. Ondanks den ellendigen toestand hun ner hutten waren de lieden aanvankelijk toch slechts met tegenzin daarvan ge scheiden; eenigen zelfs waren eerst voor het geweld geweken, toen het dak boven hun hoofden werd opgebroken. Maar spoedig waren zij toch tot de erkentenis gekomen, dat de jonge gniidige Herr hun weldoener was. En het laatste overblijfsel van ontevredenheid week bij hen, toen in het gezin van den eenigen man, die, prat op zijn eigen huisje, in ;tveen gebleven tiek tegenover China door ineeningsver- schillen in het kabinet nog niet is vast gesteld en men derhalve op alle verras singen voorbereid moet zijn. De gezant raadt aan zoo snel mogelijk over allo hangende kwesties te beslissen. Het is moeilijk aan te nemen, dat deze raad in Peking gevolgd zal worden, daar dc rol van den tegenwoordigen gezant is uitge- speelt en hij geen vertrouwen meer geniet in Peking. Te Toblach zijn de paarden ge schrokken van een rijtuig, waarüi drie Egyptische prinsessen zaten, liet rijtuig viel om, een prinses kreeg een schedel breuk, dc tweede een hersenschudding, en de derde, evenals de koetsier, een lichte verwonding. Te Moskou is een bank van leening door dieven uitgeplunderd. Toen de bc- leeners van deze ramp hoorden, snelden zij toe, om te redden wat er te redden viel, maar het was te laat. De armci stakkers liepen storm op ledige berg plaatsen. Het douanekantoor en 50 Europec- sche huizen te Dircdeoeëh (Abessinic) zijn door een dynainietontploffing in da lucht gevlogen. 30 Abessiniërs en 8 Ar meniërs zijn gedood. De „Nationalzeitung" verneemt uit Moskou De bevelvoerende generaal van liet militaire district Moskou heeft 59 offi cieren van de intendance, die zich aan ernstige onregelmatigheden hebben schul dig gemaakt, naar den krijgsraad ver wezen. Bijna geheel Engelsch-lndië heeft van een ontzettende droogte te lijden. Overal verdort het graan. Regen is drin gend noodzakelijk. Als de droogte nog tien dagen aanhoudt, zal de Indische re geering de gebruikelijke maatregelen te gen den hongersnood aanwenden. Te Bezières en omgeving zijn vier honderd personen, na het eten van koe ken, die zij allen bij dvnzelfden bakker hadden gekocht, plotseling ziek gewor den. Dc toestand van sommigen is zorg wekkend. Aan de „Lokai Anzeiger" wordt ge seind De wagenbestuurders en conduc teurs van de trammen in Kopenhagen en voorsteden hebben het werk gestaakt, om van het stadsbestuur, dat lieden alle tram lijnen overgenomen heeft, hoogere loonen te verkrijgen. Het Kurhaus te Bad-Piermont is een prooi der vlammen geworden. Vermoedelijke oorzaak is zelfontbran ding tengevolge van bovenmatige hittei in de machinekamer. Het prachtige gebouw is geheel ver loren. Mcnschenlcvens zijn gelukkig niet te betreuren. Het Kurhaus was geheel met gasten bezet en het kostte dc brandweer vcd moeite allen te redden. Tegelijk werden ook verschillende kostbaarheden en kof fers in veiligheid gebracht. Dc antieke vazen en schilderijen, be nevens de meubelen, werden gespaard. De schade van het Kurhaus wordt op 7 k 8 millioen geschat was, een kwaadaardige koorts uitbrak. Toen twee kinderen daaraan gestorven waren, kwam ook voor hum het oogenblik van beter inzicht. Zich niet bekommerend om het gevaar voor besmetting, was do landheer in de vochtige woning versche nen om den terneergeslagen huisheer voorloopig een onderkomen op Falken haus aan te bieden. Deze onzelfzuchtige, krachtige handelwijze had tengevolge, dat eenige weken later ook dit restje van do veenkolonie met den grond was gelijk gemaakt. Michel Murten had spoedig groot vertier in zijn nieuw huisje, in wclk9 tuin aardappelen en groenten zoo welig tierden. Een sieraad van de omgeving was do Falkenhauser houtvesterswoning, die ver groot en verbeterd geworden was. De van bruine blinden voorziene vensters blonken altijd van reinheid en er achter stonden vriendelijke bloempotten en hin gen hagelwitte gordijnen. Frans was door zijn heer als houtvester aangesteld en dc baron had, ondanks de openlijke af keuring van den rentmeester, het huisje netter laten inrichten dan voor het doel noodig was. Hans Otto had daarbij het gevoel, als bracht de zorg voor het van Hartenstcin komende paar hem nader tot Erna. (Wfirui vervolgd.) j

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1