digende uitlatnigen over den Koning 011- (der groot tumuli voor drie vergaderingen dc deur uitgezet. Uit verschillende staten van Europa komen berichten over cholera. De „Ma- tin" bevat een telegram uit Marseille, meldende dat een zieke is opgenomen in het hospitaal, die verschijnselen van cho lera vertoont. D«e prefectuur van de Rhó- ne-monding ontkent dit echter. Tc Pa rijs zou eveneens cholera zijn geconstateerd. Uit Rome wordt gemeld, dat in Paler mo een cholera-achtige epidemie is uit gebroken. Reeds werdch 200 personen aangetast, van wie 40 overleden. Te Constantinopel hebben zich drie ge vallen voorgedaan, waarvan 1 met doo- delijken afloop. Reuter seint uit Port-Said, dat al daar een pestgeval zich voordeed. Nieuwe mededeelingen komen uit Mexico ov.er bloedige onlusten. Volgens een telegram uit Puebla zijn daar in de buurt volgelingen van Madero op ver schillende punten slaags geraakt met re- gecringstroepen. Er zijn 135 dooden. Sta kende wevers hebben van de gelegen heid gebruik gemaakt om particuliere hui- trzn te plunderen. In een ervan zijn vier Duitschers gedood. Vermoedelijk zullen een aantal plaatselijke autoriteiten, die voor de botsingen verantwoordelijk ge steld worden, gearresteerd worden. Wij zijn op weg naar de algeheelc ontwapening. Krupp leverde dezer dagen gen het 50,00Öste kanon af, dat sedert liet bestaander fabrieken werd gemaakt. Het eerste Krupp-kanon, een getrokken drieponder en voorlader, werd voor 64 jaar, in Juni 1847, door Alfred Krupp, den stichter van deze wereldfirma, naar Berlijn gezonden. Zaterdagmorgen had te Gosselier bij Charleroi een aardschok plaats, die echter weinig belangrijke schade aan richtte. De schok veroorzaakte echter op schudding onder de bevolking. Vrijdagochtend is er op den Ooster- schcii spoorweg bij het Station Cirasko een dynamietaanslag gepleegd tegen een trein. De locomotief ontspoorde en ceni- ge wagens werden beschadigd, maar er zijn geen slachtoffers. Men heeft ver schillende bommen gevonden, die niet gebruikt waren. In Itri, waar zich wegens den aan leg van de nieuwe lijii Rome Napels tal- rijkc Sardinische mijnwerkers bevinden, kwam het tusschen deze en de bevolking, die de Sardiniërs gloeiend haat, tot een bloedig gevecht. Er werd met revolvers geschoten, met steenen gegooid en met messen gestoken. Het ingrijpen van de politie was vergeefsch, zelfs werden twee karnbiniërs zwaar gewond. Het ge vecht eindigde eerst, toen vele dooden en gewonden op den grond lagen. Sol daten zijn naar Itri gezonden, om de-orde tc herstellen Op den nationalen feestdag te Pa rijs is op de Seine een boot, waarin ze ven personen hadden plaats genomen, omgeslagen. De twee personen, die de boot bestuurden, wisten drie van de vijf passagiers te redden, maar de twee an deren, een getrouwde vrouw eh een jong meisje, zipi jammerlijk verdronken. Tc Port Limon (Costa Rica), is het stoomschip Irma in een zijrivier van de San Juanrivier bij een feilen storm in aanraking geweest met het stoomschip Diamante. De Irma zonk 23 passagiers en verscheidene koppen der bemanning zijn verdronken. Uit Dublin wordt bericht, dat in het naburige zeebadplaatsje Bray een geweldige brand is uitgebroken. De ge- lieele heuvel, waar Bray tegenaan is ge bouwd stond van het strand tot den top in vlammen. BINNENLAND. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Ne derlanden nir. C. O. Scgers, thans pre sident der arrond.-rechtbank te Utrecht en mr. A. P. L. 'Nelisscn, oud-minister van Justitie tc 's-Gravenhage is benoemd tot plaatsvervangend grif fier bij den Raad van Beroep (Ongeval lenverzekering) te Groningen, mr. J. E. Hesse, doctor in de staatswetenschap, advocaat en procureur aldaar is aan T. van de Werke eervol ontslag verleend als sluiswachter aan de sluis te Werkendam is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, E. G. Duijvis Tz., voorzitter van de Kamer van Koophandel te Zaandam, wonende te Koog aan de Zaan. De Koningin naar Utrecht. li. M. de Koningin zal het aangekon digde officieele bezoek aan dc gemeente .Utrecht brengen op Donderdag 3 Augus tus. Hofbericht. Vrijdag hebben ten Palcize Het Loo het middagmaal gebruikt de heer Van Roy en, gezant te Tokio, en mevrouw Van Royengravin Van Bylandt, geb. gravin Van Rechteren Limpurgbaron Van der Borch van Verwolde, kamerheer i. b. d., en mevrouw Van der Borch ko lonel Volgaardi, commandant van het ,4de rigiment veld-artillerieluitenant- kolonel De Bock, directeur der artille rie-schietschool te Oldebroek jlir. Van Suchtelen; jhr. E. R. van der Wijck en mevrouw Van der Wijck. Verordening Winkelsluiting. B. en W> van Amsterdam hebben a^n den gemeenteraad een missive gericht van den volgenden inhoud: „Wij hebben de eer U mede te dec- len, dat Gedeputeerde Staten van Noord- Holland ons hebben verzocht, ter Uwer 1 kennis tc brengen, dat zij de „Verorde ning op de Winkelsluiting" aan H. M. de Koningin ter vernietiging hebben voor gedragen, op grond, dat door die veror dening is getreden in wat van algemeen rijksbelang is." J. van Alphen. -J- Zaterdag is te Hengelo dc heer J. Van Alphen, oud-lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, overleden. De overledene werd in 1829 te Hen gelo geboren. Gedurende de jaren 1869 tot 1881 was hij wethouder van zijn ge boorteplaats. In 1884 werd hij gekozen tot lid dor Tweede Kamer, eerst voor Al melo, later voor Ommen, voor wolk district de heer Van Alphen zitting had tot 1908, toen hij wegens zijn slechte ge zondheidstoestand zich tot aftreden ge noopt zag. Verscheidene jaren was toen de overledene als oudste van jaren tij1- delijk voorzitter der Kamer geweest. Als Kamerlid maakte de heer Van Al- phen in 1886 deel uit van de parlemen taire commissie voor de arbeids-enquête, waarna hij van 1890 tot 1893 lid was van de Staatscommissie, met de arbeids-en quête belast, en van 1895 tot 1897 lid van de Staatscommissie voor werklieden- pensioenen. In de Tweede Kamer en daarbuiten genoot dc overledene aller hoogachting en eerbied, niet alleen als de Nestor onzer parlementaire veteranen, doch om zijn innemend karakter en zijn welwil lendheid in den omgang. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Dc opening van de nieuwe haven te Zaandam. Zaterdagmiddag heeft Prins Hendrik der Nederlanden de nieuwe zeehaven van Zaandam geopend, die voor heel de Zaanstreek het gevolg is van zich uit breidende handel en industrie. Onder de gasten van het gemeentebestuur, die aan boord van de Zaandam II de plech tigheid bijwoonden, waren ook verschil lende gezanten en consulaire vertegen woordigers, provinciale cn gemeentelijke autoriteiten en vertegenwoordigers der pers. De Prins kwam om 1 uur 50 per trein uit Amsterdam aan en werd door den burgemeester ontvangen. De weg naar de Voorzaan, die voert voorbij de ruïne van den drocvigen brand, was vol men sehen er hingen veel vlaggen uit en er werd hartelijk gejuicht. Om twee uur voer de boot af naar het Kanaal en de nieuwe zeehaven, waar overal de driekleur stond geplant. Een zwerm van zeil-, roei en inotorbootcn omzwermden het Prinselijk jacht. Veel schepen waren gepavoiseerd. In een plechtige rede dankte burge meester' Elias Prins Hendrik voor zijn blijk van belangstelling. Hij heette de afgezanten van de staten welkom, wier handel en nijverheid zich van dc Zaan streek bedient en beloofde, dat niets zal worden nagelaten om aller belangen te bevorderen. Voorts werd een overzicht gegeven van de eindelooze moeilijkhe den, die overwonnen moesten worden, van een gemeentelijken havenstrijd en wat daar volgde om deze aanzienlijke uitbreiding tot stand te brengen, zoo onvermijdelijk noodzakelijk geworden door den snellen vooruitgang van ton- nenmaat. En door het hijschen van de 'Neder- landsche vlag verklaarde Prins Hendrik de nieuwe zeehaven voor geopend. De Rijksmiddelen. Juni 1910 leverde een totaal van f 16,818,304.41 Va en Juni 1911 bracht het tot f 17,046.701,237a, dus f228.396.82 meer. Een vergelijking met verleden jaar Juni wijst een meerdere ontvangst aan voor de grondbelasting van f 86,000, de invoerrechten van f 1000, de suikeraccijns van f28,000, den wijnaccijns van f20,000 den gedisteleerdaccijns van f 14,OoO en dien op bier en azijn van f 4000, de be lasting op gouden en zilveren werken van f 2000, de registratierechten van f 67,000, de hypotheekrechten van f 12,000 de successierechten van f 301,000, de pos terijen van f51,000, de Rijkstelegraaf van f 22,000 en de loodsgelden vau f 20,00. Minder leverden op de personeele be lasting f 50,000, de bedrijfsbelasting f 176,000, de vermogingsbelasting f 21,000 de accijns op zout f 13,000 en die op het geslacht f 13000. de zegelrechten f 108,000, de domeinen f 14000 en de jacht- en vischacten f8000, terwijl de op brengst der Staatsloterij ongeveer gelijk was aan die van verleden jaar Juni. Op enkele uitzonderingen na, vertoon den de cijfers van het afgeloopen half jaar een flinke verhooging, vergeleken bij die van het eerste halfjaar van 1910. Het eerste halfjaar van 1911 bracht in het geheel f 86,032,313,73Vs in de schat kist, terwijl in het zelfde tijdperk van 1910 was ontvangen f82,577,696,2378. We zijn dus thans f 3,454,617,50 vooruit. KORTE KROIMEK. De geregelde vaart op de Maas is tusschen Rotterdam en Venló wegens te lagen waterstand gestaakt moeten wor den. Te Macharen staat niet meer dan 70 cM. water Het besluit van den n,.d der ge meente Grootebroek i >t ï.ng der openbare lagere school te Lutjebroek, is thans goedgekeurd door Gedeputeer de Staten van Noord-Holland. De gewone audiëntie van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken zal in plaats van Zaterdag 15 Juli e.k. bij uit zondering Woensdag 19 Juli e.k. te 1 uur worden gehouden. Dc gewone audiëntie van den Minis ter van Buitenlandsche Zaken zal op Vrij dag 21 Juli as. niet plaatshebben. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 17 Juli. Het nieuwe Invaliedenhuis. In voldoening aan de opdracht van het bestuur van het Fonds ter aanmoedi ging cn ondersteuning van den Gewa- penden dienst in de Nederlanden, heeft de heer C. B. Posthumus Meijes, archi tect te Amsterdam, aan dat bestuur een ontwerp ingediend, voor het te bouwen Invalidenhuis. Het voor dezen bouw aangewezen ter rein is gelegen aan den Hoogen Rijn dijk en heeft een oppervlakte van ruim 2800 vierk. M. Het gebouw heeft een frontbreedte van ongeveer 200 M.in het midden van den voorgevel aan den Rijn dijk is de hoofdingang'. Op de eerste ver dieping boven de dagverblijven zijn 8 slaapzalen voor 10 bedden, iedere zaal voorzien van vijf w aschplaatsen. Het uit wendige van liet gebouw is van strengen eenvoud in den geest en de vormen van de stichtingen uit de 18de eeuw Een een voudig torentje bekroont de middentra verse boven den hoofdingang in. den voor- gevel. De bouwkosten zijn geraamd op f 158.000. Zomerzo rg-concert. Het 4c Zomerzorg-concert, te geven op Dinsdag den 18en Juli, door het Stafmuziekkorps van het 4de regi ment Infanterie, directeur de heer W. van Erp, vermeldt het volgend program ma No. 1. Florenstiner Marsch, Fuèi'k. No. 2. Ouverture „Lysistrata", Lincke. No. 3. Ballet muziek van de opera „Le Tribus de Zamora", Gounod. I. Danse Espagnole. II. Danse des Pointes. No. 4. Norwegischer Künstler Carnaval Svendsen. No. 5. Potpourri van de Opera „Rigo- letto", Verdi. No. 6. Ouverture „Phédre." Massenet. No. 7. „Kind du kannst tanzen", Walzer a. d. Opcr „Die gescheidene Frau", Fall. No. 8. a. La dwanzenetta, b. „Tobog gan", Frémaux. No. 9. Fantasie van dc Opera „Car men", Bizet-Coenen. Voor het examen hoofd acte zijn ge slaagd te Amsterdam mej, C. M. Velt-, man van Woerden; te Arnhem de heer W. E. de Mol van L i s s e, en te Deventer de heer W. A. van der Weg van Rijns- burg. Aan dc Rijksschool voor Kunstnijver heid te Amsterdam is voor het eindexa men in kunstnaaldwerk geslaagd mejuffr. A. Rollandet alhier. De 2e luit. J. Warnier van het 4e re giment infanterie is van af lieden voor drie maanden gedetacheerd naar de Nor maal Schietschool te 's Gravenhage, tot het volgen van een schietéursus aldaar. Met extra-treinen zal het Circus Charles Dinsdag, 's morgens 6.25 alhier arriveeren. Op het Schuttersveld zal ter stond na aankomst niet bouw en begonnen worden. Dit werk, dat 150 eigen, daarvoor afgerichte arbeiders van het circus in nauwelijks vijf uren volbrengen, is een zoo interessant schouwspel, dat het overal honderden toeschouwers lokte. De „Die rentuin" van het circus wordt om 12 uur des middags naar de reeds opgeslagen stallingen overgebracht. De glansrijke openingsvoorstelling heeft op den dag van aankomst, dus Dinsdag precies 71;2 uur plaats. Het programma, w aarmee Cir cus Charles beginnen zal, is het rijkste en voornaamste van den tegen woord igen tijd, eveneens is het 't meest afwisse lende. Wij verzoeken de annonce van heden nauwkeurig te lezen. Lijst van onbekende brieven en briefkaarten van hier verzonden geduren de de eerste helft der maand Juli. Binnenland. Brieven. P. Bekker, Amsterdam; üerlings-v. Beck, id.; Mevr. de.Man, Hilversum; R. Bestebroer, Rot terdam; Izak Boekop, id.; J. C. Spaarga ren, IJmuiden; van Gelder, Zoeterwou- de; Mevr. Hausen-la Lau, Zutphen; Mevr. Boissevain-PijnappelG. J. v. d. Warm, Olst, Mej. J. H. Kuipers, Rotterdam. Briefkaarten. H. Nieuw enhuizen, Al phen; Mej. G. Snijders, Amersfoort; Mej. A. Rohling, Amsterdam; S. Coëllo, 's Ha- ge; J. Riethoven, Haarlem; Mevr. F. v. Dooren, Leiden; Mej. R. de Jager, id.; J. H. Hebeis, Maassluis; D. Fase, id.; Ecu brief en zeven briefkaarten zonder adres. Buitenland. Brieven. G. Bolland, Andcrlccht; B. Rippe, Bolton N. Y. Miss B. ManseL Jones, Chase Cliff; Hu bert Bogaerts, Richmond. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. ALFEN. Tot hoofd aan de nieuw te bouwen Chr. school alhier is benoemd de heer J. Doruiter, thans onderwijzer aan de school voor m. u. I. o. aan de Lage zijde. BOSKOOP. Bij de alhier gehouden herstemming werden uitgebracht 427 stemmen, üiervan vereenigden op zich dc heeren: j. W. E. Ebbinge 213 stemmen, P. A. Ottolander 285 stemmen, en H. van der Tak 273 stemmen. Van onwaarde 9 stemmen. Gekozen de heeren P. A. Ottolander en H. van der Tak. NTEUWVEEN. Op Dinsdag 25 Juli a.s. 's avonds te 7 uur zal in het café van de wed. F. van Vliet alhier eene vergadering worden gehouden van de Ingelanden van den Buitendijkschen Oosterpolder. In be handeling komen o. m. de rekening over 1910 en dc begrooting voor 1911. NOORDWIJK. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school alhier zijn ge plaatst: 1. J. C. F. Scheevelenbös te 's-Gravenhage; 2. S. Roeper te Velsen; 3. A. Ring te Doorn. NOORDEN. Dezen zomer had een tuinder uit Roelofarendsveen 400 roe gras land aangelegd voor de tuinderij, zooals die bestaat te Roelofarendsveen en Lan- geraar, teneinde een proef te nemen. Genoemde tuinder heeft nu alhier een huis gekocht en zal zich in den herfst hier vestigen, zoodat de proefneming als geslaagd beschouwd mag worden. Ook de boomkweekerij in den polder gaat hier uitstekend. RIJPWETERING. Van vele huizen wapperden gisteren de vlaggen. H Pictersen en cchtgenoote vierden hun vijftigjarig huwelijksfeest. Tegen den avond bracht de harmonic- vereenigLng het gouden echtpaar een serenade. VOORSCHOTEN. Bij beschikking van den Minister van oorlog is de heer J. de la Sablonière van Eelde, sergant-adsp.- militie-officier bij het 4e reg. infanterie, benoemd tot vaandrig. GEWESTELIJK GEMENGD. Door de politie te Boskoop is pro ces-verbaal opgemaakt tegen W. J. A., wegens verduistering van een postwissel. Het bedrag, groot f98.52, liet hij zich op het postkantoor uitbetalen en maakte daarmede eenige dagen goede sier. De politie nam nog f25 in beslag. Toen de schipper J. de Koning van Avereest onder volle zeilen Alfen pas seerde, knapte plotseling ter hoogte van de gaffel de mast af en viel dat boven gedeelte over boord, waardoor, hoewel er kinderen op het dek aan 't spelen waren, gelukkig geen verdere onheilen voorvielen. Onderwijs. Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit. Utrecht. Geëxamineerd 18 candidaten voor de faculteit der godgeleerdheid, enz. en 8 candidaten voor de faculteit der ge neeskunde, enz. Geslaagd voor diploma A H. J. M. van der Kamp, H. M. A. Stöcker, S. P. A. M. Suermondt, J. R. de Vries Robbé, C. O. de Vries, mej. T. A. v. Vleuten, A. dejongh en J. C. Schreuder; voor diploma B: W. J. M. de Bont, G. Meyer, G. Edema en mej. M. de Wit. Het examen wordt voortgezet met 2 candidaten. Na voortgezet examen zijn van de vo rige groep nog geslaagd K. E. Krijgsman en D. P. M. Graswinckel, beiden voor diploma A. Leger en Vloot. Bij de a.s. groote manoeuvres waaraan o.a. ook do<>r het 4c Regiment-lnfanterie uit dit garnizoen zal worden bijgewoond, zullen proeven worden gehouden met z. g. keukenwagens voor het bereiden van het eten voor de troepen. Verschil lende soorten, zooals deze in sommige buitenlandsche legers bestaan, van deze wagens zullen daarbij beproefd worden. Naar „Dc Geld." van betrouwbare zij de verneemt, zullen dezen herfst in dc Neder-Betuwe groote manoeuvres wor den gehouden. Aan die manoeuvres zul len deelnemen 40.000 man. Sport. Hengelen. Van welingelichte zijde werd ons het onderstaande medegedeeld: Zaterdag 15 Juli 1.1. werd in de ge- tuigenkamer der arr. rechtbank te Rot terdam een belangrijke en interessante lezing gehouden door den Hoofdinspec teur en Inspecteur der Rijksveldwacht inzake de toepassing en naleving der nieuwe wet op de Zoetwater-vissclierij. Tot onze voldoening kunnen wij zeg gen dat uit die lezing ten volle en duide lijk is gebleken dat de hengelvisscherij op alle wateren die voor de aigemccne publieke scheepvaart geopend zijn, de hengelvisscherij met eene hengel, zonder acte en zonder permissie is geoorloofd, ^en dat een klein schepnet (laafnet) daarbij mag worden gebruikt om de ge vangen visch welke zich reeds aan dc haak bevind op te scheppen. Hierbij ver- li eze men niet uit liet oog dat op enkele visch zooals baars en snoek maten zijn vastgesteld. Deze lezing welke voor de Rijksveld wachters-jachtopzieners in het 4e district werd gehouden werd druk door deze be ambten bijgewoond. 't Is te hopen dat het wegjagen en be moeilijken der hengelaars hiermede een einde genomen heeft, en dat de vrij on onschuldige liefhebbers vjsschers onge stoord in den vervolge hunne sport kun nen beoefenen. De al te ijverige veldwachters gelie ve hiervan goede nota te nemen. Intusschen waren er reeds verschei dene onzer sportbroeders die zich tegen geld een permissiebriefje aanschafte, bij den pachters van waters. Hen geven wij de raad die gelden we derom terug te vragen. Nog zij medegedeeld dat de Henge laars in den Rijksveldwachter geen vijand hunner sport behoeven tc zien, dit is uit bovengenoemde lezing duidelijk gebleken. Vliegen. Zaterdagavond deed de aviateur Balde op het vliegterrein van Hoorn een vlucht Bij het nemen van een bocht evenwel, toen de machine nog laag bij den grond was, vloog deze tegen de afzetting van den derden rang aan. Gelukkig echter stond hier zoo goed als geen publiek. Wat er stond, kon zich bijtijd-s redden. De aviateur sloeg met zijn machine tegen den grond, gelukkig echter zonder hem letsel aan te brengen. De machine echter is geheel vernield. De vleugels en de schroef zijn stuk geslagen en kort bij den motor afge broken. Zeker is het, dat de machine, de bekende „zilvervogel", gedurende de Hoonsrche vliegweek niet meer zal kunnen worden gebruikt. Bahle deelde mede, dat de oorzaak van het ongeval te wijten is aan het niet voldoende trekken der schroef, Waardoor het toestel met den wind in den fug en juist in de bocht zijnde, niet voldoende snelheid behield om boven te blijven. Van Bucarest naar Parijs. De Roemeensche kapitein Poan N. Paum heeft een pruchtraid volbracht. Hij is te paard van Bucarest naar Parijs ko men rijden, een afstand van 3550 K.M., die hij in 58 dagen volbracht, waardoor alle duur- en afstand-records op hippisch gebied werden verbeterd. Van uit Buca rest is hij door Rumenië getrokken naar Oostenrijk, trok door Tyrol, bezocht Ins- brück en Ragatz. Vervolgens ging de tocht door Zwitserland, waar hij soms tot 3000 M. hoog moest stijgen. Twee •nachten bracht hij in de sneeuw door. Hij beschouwde de raid absoluut niet als een snelhcidsrit, bezocht de voor naamste Zwitsersehe plaatsen, om ten slotte frisch en gezond Parijs tc bereiken, waar hij door zijn regeering een jaar gedetacheerd is. Gemiddeld reed hij per dag 6 uur. Z'n grootste étape was 120 K.M., van Bern naar Lausanne, die hij in één nacht volbracht. Nederlandsche R. K. Volksbond, De 22ste Algemeene Vergadering' van den Central en Raad van den Ned. R. K. Volksbond werd gehouden op Zater dag 15 en Zondag 16 Juli in het Bonds- gebouw te 's-Gravenhage. De Centrale Voorzitter de heer J. Smit opende Zaterdagavond de vergadering met gebed, een hartelijk welkom toeroe pend aan de 101 afgevaardigden en in het bijzonder aan den Centralen Adviseur, dcu Wcleerw. heer P. Stroomer, die voor het eerst dc centrale raadsvergadering bij woonde. De penningmeester de heer B. Grobbe bracht rebelling en verantwoording uit van zijn finantieel beheer en de heer Lammers als administrateur van" liet bondsorgaan de Volksbanier. Besloten werd de eerstvolgende al gemeene Vergadering tc Haarlem hou den. Zondagmorgen om 11 uur werd de ver gadering voortgezet. Onder de verschil lende mededeelingen door het Centraal bestuur, zegt dc Voorzitter, dat hem, op zijn rondreis in de afdeelingen gebleken is, dat de bond zich in een algemeenen; bloei verheugen mag, bracht een woord van dank aan de Geest. Adviseurs, vooral ook aan die der plattelands-afdeelingen, die zich beijveren voor Sociale en Apolo getische cursussen, het stichten van pro- pagandaclubs, en 't steeds doen toenemen van het aantal vrouwen-bondsleden. Spr. deelde mede dat er een overeenkomst is getroffen tusschen de vakvereenigiiigcn \an den Volksbond en die der St. Josef- gczellenvereenigingen, waarvan de vruch ten niet zullen uitblijven. Bij de periodieke verkiezing van vijf leden in 't Centraal bestuur verkreeg de heer v. d. Belt 80, Grobbe 79, Smit 77, Passtoors74 en Smulders 68 stemmen. Tot Voorzitter werd herkozen de heer J. Smit met 82 stemmen. i De oprichting van een Secretariaat van arbeid, voorstel van de afd. Am sterdam werd met bijna algemeene stem men nutteloos verklaard. Met 't oog op de onkosten voor de betrokken af deelingen werd het aantal Centr. raads leden verminderd. Vervolgens trad als spreker op de heer Albert van der Kal len, redacteur van het Dagblad voor Noord-Brabant, over het wetsontwerp Ziekte- en Radewet. Teneinde deze be spreking vruchtbaar te doen zijn, had spr. het wetsontwerp verdeeld in 18 vragen, die op de meest practische wij ze door den inleider werden beantwoord!, alsook de verschillende vragen, die uit den boezem der vergadering gesteld w er den. Het antwoord van den Voorzitter was dan ook welverdiend. Spr. hoopte dat het Centraal bestuur ook op dezelfde wijze de invaliditeits- en ouderdomsver- zekering zou behandelen en men in 1913 zou overtuigd zijn, dat deze Christelijke regeering het zeer ernstig met de Sociale wetgeving had gemeend. Een motie va#

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2