4 BUITENLAND. 2e Jaargang, No. 527. e £eicbclve Sou/tcmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering len het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Juli 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Gemeenteraadsverkiezingen. Met den meesten aandrang bevelen wij Iden Katholieken aan, hun stem uit te brengen op de onderstaande candidaten: Se Alten H. W. A. DROS. C. v. d. LINDEN. A. P. C. ROSESTRATEN. te Katwijk A. PARIDON, te Lelmulden: G. BERNARD, te Nieuwkoop: P. A. TH. v. d. WEIJDEN. te Oegstgeest: T. VAN EGMOND. A. DEN HAAN. A. JUFFERMANS. te Oudshoorn: C. HOOGEND1JK. A. VERDUIJN Sr. J. H. DE WIT. te Stompwilkl N. OLIEMAN Mzn. A. ROM1JN. M. SMI TS. L. WAYF.N. te Voorschoten: C. EGGINK Sr. A. W. KWAK. J. A. MENS. G. N. SCHMAL. te Wassenaar: J. A. VAN DER KROFT. J. MANSVELT. H. VAN WISSEN. Een liberaal blad over de Noordwijksche strandquaestie. Het te 's-üravenhage verschijnend li beraal dagblad, het „Vaderland", oefent onder het opschrift „Strandquaestie en geloofquaestie" critiek op ons uit, naar •aanleiding van onze houding in de Noord wijksche aangelegenheden. Het redactioneele betoog is niet groot, maar zelden misschien heeft een liberale nourant in zulk een beperkten omvang Zooveel verdachtmakingen en belcedigin- gen aaii het adres harer tegenstanders neergeschreven als het Haagsche blad in zijn aangehaald artikel. Daarbij treft de groote onkunde over de zaak die behandeld wordt, onkunde welke het blad erkent door neer te schrij ven „W ij weten niet of er in Noord- wijk bij de bedoelde quaestie (nl. de strandquaestie) met voldoende tact is op getreden." En ondanks dat n i et-w eten wordt de „Leidsche Crt." ondermijning van hetge- zag ten laste gelegd en liet voorgesteld alsof de Katholieken (betiteld met „som mige raddraaiers") cr een geloofs- quaestie van pogen te maken. Het „Vad." zou verstandiger en billijker zijn geweest als het eerst eens ter plaatse een onderzoek had ingesteld en bij personen van verschillende richting naar de toedracht der feiten had geïnfor meerd. Doch billijkheid acht de liberale pers tegenover Roomsche landgenooten imeestal niet noodig. Klakkeloos worden beschuldigingen tegen ons neergeschre ven cu van ons verweer neemt men weinig iof geen notitie. Ook bij het citeeren neemt het „Vad." liet zoo nauw niet. Uit een ingezonden stuk van de heeren de Rochefort Dijk, Hoek |en Bussink wordt wel overgenomen, dat ie n k el e aanhangers van Vink's meening .omtrent den eigendom van het boven- (Strand, meest jongelieden uit Noordwijk- binneii, getracht hebben op Zondag II en Donderdag 13 Juni (Sacramentsdag) w a t kabaal te maken, maar niet meer (worden de lezers herinnerd, dat na 15 Ju- mi niets bijzonders voorviel noch dat geen enkele badgast cciiig ongerief behoeft te 'ondervinden. Het „Vad." moest wel partijdig citeeren (wilde het althans met schijn van waarheid 0e „onbeschaamdheid" van een Katho liek kunnen laken, die in ons blad van 22 Juni protest tegen de politie-rnaatregelcn lop H. Sacramentsdag aanteekende en jvtrien verweten wordt zich achter „een met /opruiende bedoelingen misbruikten schuil naam" te verbergen. Uit dit o.i. gerechtvaardigd protest con cludeert het „Vad." „dat de relletjcsinakers de vrijheid op vorderden om op den H. Sacraments dag den boel op stelten te zetten, en zich daartoe beriepen op de hoogheid van dien feestdag. Een zonderlingsoort van wijding inderdaad." Men moet liberaal zijn om zooveel ve nijn uit het stuk van een Katholiek te kun nen halen. De verontwaardiging van Noordwijk's Katholieken over de politie maatregelen op H. Sacramentsdag sproot voort uit de veronderstelling van den bur gemeester, dat juist deze hooge feestdag door hen zou worden uitgekozen om ka baal te maken. Zij werden daardoor in het diepst hunner ziel gegriefd, temeer om dat de leidende persoonlijkheden in Noordwijk al hun invloed hadden aange wend om een herhaling van het gebeurde op den voorafgaande» Zondag te voor komen en cr geen gegronde vrees voor on geregeldheden behoefde te bestaan. H. Sacramentsdag is te Noordwijk kalrn ver- loopennadien is er, niet ter oorzake van de politiemaatregelen, die prikkelend werkten zelfs op de meest bezadigde ele menten, maar door liet kalme en overre dende optreden van de Katli. voormannen, niets «neer te Noordwijk voorgevallen en wij waren volkomen gerechtigd een loopje te nemen met de „koude drukte", die men te Noordwijk gemaakt had. De bevolking van het dorp was ten opzichte van de po litie welwillend gestemd; koffie, sigaren en een zitplaats werd aan de buitengewo ne veldwachters aangeboden, toen zjj voor 't eerst het dorp „beschermden" tegen hersenschimmige onlusten. Maar op den tweeden dag mocht dat niet meer. Toen kreeg de politie van den burgemeester de opdracht van de bevolking niets in ont vangst te nemen. Wij vermelden dit feit ongecoinmcntarieerd, anders verwijt het „Vad." ons opnieuw ondermijning van liet gezag. Het kabaaimaken is door niemand ver dedigd, maar verklaarbaar is het alleszins. Het optreden van enkele machthebbenden te Noordwijk aan Zee tegen den Katholie ken pachter Vink, heeft rechtmatige ont stemming gewekt, en één van de uitingen zijn de relletjes geweest daarvan, wier om vang men ondertusschen ontzettend over drijft. De kabaaimakers hebben echter dc ge- loofsquaestie niet gesteld, zooals het „Vad." beweert, dat schrijft: „Maar is het niet meer dan ergerlijk, dat sommige raddraaiers er het ge loof bij halen en er een geloofsquaestie van pogen te makenergerlijker nog, dat er een blad (d. i. de „Leidsche Cou rant") is te vinden, hetwelk hun daartoe de gelegenheid opent." Noch de Katholieken van Noordwijk, noch de „Leidsche Crt." hebben in de strandquaestie het geloof erbij gehaald. De „raddraaiers", die dat gedaan heb ben, zijn de partijgangers van het „Vad.", en gewis had het „Vad." die beleedigende uitdrukking niet gebezigd als het geweten had zijn geestverwanten daarmede te tref fen. Maar tegenover dé Katholieken hin dert dat zooveel niet Reeds eenige jaren geleden, bij de ver kiezing van den lieer C. J. L. van der Meer (R. K.) tot wethouder van Noord wijk, heeft graaf L. van Limburg Stirum te Noordwijk zijn Katholieke leveranciers geboycot. Verleden jaar bij de strand quaestie heeft zich hetzelfde herhaald. I>e Katholieke leveranciers werden door den graa fbedankt, den Katholieken pachters van den graaf werd dc landhuur opgezegd den Katholieken wethouder poogde hij quasi om zijn persoon, feitelijk om zijn be ginsel van zijn zetel af te dringen, echter tevergeefs. De ambachtsheer van Noord wijk, die zich op zijn arnbachtsheerlijke traditicn Iaat voorstaan, heeft de meerder heid van Noordwijk's inwoners door zijn houding tegenover de Katholieken van zich vervreemd en hij is de eerste geweest die den ook door ons betreurden ge loofsstrijd stelde. De heerWilhclm Tappenbeck, Directeur der Maatschappij Huis ter Duin, heeft dit voorbeeld gevolgd door een serie ingezon den stukken in Noordwijk's locaal orgaan. Bekend is van hem, die zich zelf een „on partijdig ketter" noemde, de hatelijke ad vertentie in het „Weekbl. v. Bloembollen cultuur", die in de afdeelingen van den Bond en ter algemeene vergadering alge meen protest ontlokte, Hij was het, die in een ingezonden stuk in de „N. R. Ct" den raad gafkoopt alleen bij pro- te s t a nt en. De „raddraaiers", zooals het „Vad." ze noemt, die den geloofsstrijd aanspit- sten, behooren dus tot die kringen van Noordwijk, die door traditie en stand het voorbeeld moesten geven van verdraag zaamheid bij een gemengde bevolking. De bladen, die hun kolommen beschik baar stelden, om dien geloofsstrijd aan te wakkeren, zijn niet slechts een neutrale dorpscourant, maar ook het grootste libe rale orgaan van Nederland, de „N. Roti Crt." Wat blijft er van deze feiten nog over van de met buitengewone lichtzinnigheid neergeschreven beweringen van het „Vad."? Er is over Noordwijk en over het op treden van den burgemeester nog veel tc zeggen, doch dit valt buiten het bestek van dit artikel. Maar protest teekenen wij pan tegen de beschuldiging, als zoude bij ons een duidelijke opzet bestaan om het gezag van den burgemeester en van de politie te on dermijnen. Wij willen het gezag hoog houden, doch reserveeren ons de bevoegdheid critiek uit te oefenen. En wanneer dan het recht niet staat aan den kant van den overheidspersoon, maar aan anderer zijde, zal men ons aan die andere zijde vinden, omjat niets zoozeer liet gezag ondermijnt als mis bruik van macht. V Leimuiden. De stemming voor den gemeenteraad op Woensdag 5 Juli is voor dc Ka tholieke kiezers van Leimuiden van veel gewicht. Dan toch zal moeten blijken of zij in slaat zullen zijn den candidaat der Katli. Kiesvereeniging de meerderheid tc bezor gen. Hiervoor bestaat alle kans, mits inen, evenals overal elders, trouw ter stembus gaat. De inwoners van Leimuiden zullen den Katholieken candidaat, den heer G. BERNARD wel allen persoonlijk kennen. Veel te zij ner aanbeveling behoeven wij dus niet te zeggen, Aten weet, dat de lieer Ber nard een goed figuur in den gemeente raad zal maken, waar hij spoedig zal too- nen dc rechte man op dc rechte plaats te zijn. Maar 't gaat, zooals boven gezegd, nog om een andere zaak, om het gezag der Kath. Kiesvereeniging. In ons politiek leven rust op de Katho lieken de verplichting, met terzijde stel ling van personen-quaesties, gehoor te geven aan de roepstem der organisaties. Dat is noodig voor onze eenheid. Een partij, die niet op haar volgelingen kan rekenen, is niet in tel. Zelfs al lijdt men de nederlaag, zal de Katli. Kiesvereeni ging toch aan invloed winnen als alle Katli. kiezers haar advies hebben opge volgd. Ook in kleinere gemeenten, waar soms de personen een groote rol spelen, moet men meer en meer gaan inzien dat een strijd van beginselen de samenstelling van den Raad beheerscht. Vooral geldt dit op het oogenblik tc Leimuiden. Dc Kath. Kiesvereeniging meent aanspraak op een 4den zetel voor de Katholieken te kunnen maken. Voor die rechtmatige aanspraak be hooren alle Katholieken op tc komen en wij sporen hun dan ook aan Woensdag te stemmen op den heer G. BERNARD. ALGEMEEN OVERZICHT. Voor het plotseling optreden van Duitschland in Marokko geeft deszclfs regeering de volgende ver klaring Duitsche firma's ,die in het Zuiden van Marokko, en vooral te Agadir en omgeving werkzaam zijn, zijn ongerust geworden over een zekere gisting onder de daar gevestigde, stammen, die veroor zaakt schijnt te zijn door de laatste ge beurtenissen in andere deelen van het land. Deze firma's hebben zich tot dc keizerlijke regeering gericht met verzoek om bescherming vau leven en bezittin gen. Naar aanleiding van dit verzoek heeft de regeering besloten een oor logsschip naar Agadir te zenden, om zoo noodig Duitsche onderdanen en be schermelingen, evenals de belangrijke Duitsche belangen in dat gebied, hulp en bescherming te verkenen. Zoodra in Marokko orde en rust zijn weergekeerd, zal het schip dat opdracht heeft die hulp te verkenen, de haven van Agadir verlaten. De meeste Fransche morgenbladen vatten het Duitsche optreden aldus op: Duitschland heeft zicli door een onver- wachten en brutalen slag in een voor- decliger positie willen plaatsen bij tie onderhandelingen over de compensaties die Duitschland van Frankrijk zou wil len hebben tegenover een met rust Ia- ten van Frankrijk in Marokko. De meerderheid der pers vat den stap van Duitschland dus niet op als een zich blijvend meester maken van Agadir. De Fransche regeering zou gisteren nog overleg plegen piet Rusland en En geland en lieden aan Duitschland ant woorden. De Matin zegt te weten, dat de Fran sche regeering voorloopig geen Fransch oorlogschip naar Agadir zal zenden, ten einde den toestand niet ingewikkelder tc maken. De Fransche pers is over liet algemeen zeer kalm vanmorgen. Zij wil de Fransche diplomatieke actie niet sto ren. De Matin legt nog in het bijzonder uit, dat onder het Fransche publiek, on danks zijn kalmte, een levendige ver ontwaardiging heerscht, die bij verdere Duitsche uittarting zeer duidelijk zou blijken. Het valt moeilijk te zeggen of Duitsch land zich door dezen sensatiezet werke lijk in beter positie gesteld heeft voor de onderhandelingen. Men volgt hier met bijzondere belangstelling de mani festaties van dc Engelsche openbare meeuing. Men is zeker van den steun der Engelsche regeering, maar boven dien herinnert men zich hier, dat vroe gere Engelsche ministers, o.a. Salisbury, duidelijk het beginsel voorstonden, dat Engeland niet zou kunnen toestaan dat Duitschland een haven verkreeg aan de Marokkaaiisclie kust. In die richting gaat ook een stroom door de Engelsche pers. De „Times" betreurt dan ook het plotselinge optre den van Duitschland iu Marokko. Het blad spreekt de hoop uit, dat Duitschland daarmee niet de bedoeling heeft,de Marok- kaanschc kwestie te heropenen, maar de Times verzekert Frankrijk, dat Engeland dientengevolge zijn houding in deze zaak tegenover Frankrijk niet zal wij zigen. De „Standard" vindt Duitschland's handelwijze voorbarig en onoordeelkun dig. Indien Duitschland er echter al leen mee beoogt, een nieuwe conferen tie over Algeciras uit tc lokken, dan zal Engeland zich daar niet tegen verzetten. Maar Engeland zal niet dulden, dat de heele Marokkaansche kwestie jnet ge weld opnieuw aan de orde wordt ge bracht. Intusschen heeft een en ander niets aan de reis van president Fallières ver anderd, met wicn De Selves en Her bette meekomen. Opzienbarende geruchten doen weer de ronde over de actie der Portugeesche Monarchisten. Volgens berichten uit Lissabon .zijn Zaterdag bij Vinhaes in liet district Bra- ganza 50 man van het 10e infanterie re giment slaags geraakt met een troep samenzweerders. De te Madrid verschijnende Manana vernam, dat de republikeinen in dat ge vecht groote verliezen zouden geleden hebben. Het aantal gesneuvelden aan republikeinsche zijde zou mi 27 bedra gen. Het blad beweert dat dit gevecht het begin der tegen-revolutie is. Het heet dat Couceiro over ongeveer 15000 inan beschikt. Te Lissabon is majoor Paulino Cunlia in hechtenis genomen wegens zijn be trekkingen met de monarchisten. Aan dc New-York Herald wordt uit Madrid bericht, dat kapitein Paiva Cou ceiro, naar wien de Portugeesche po litic heeft gezocht, in verband niet mo narchistische samenzweringen, zich al daar bevindt, In hetzelfde hotel, waar hij intrek nam, vertoeven ook markies Pom- bal, burggraaf Usinos en andere voor name Portugeesche monarchisten. Qüdei dc veie I'ortugcczcu tc Ma drid heerscht de meening, dat de toe* stand in Portugal met den dag ongun stiger wordt voor de republiek, zoodat indien kapitein .Couccdro zijne plannen; ten uitvoer zou brengen, de inval zou leiden tot een waren zegetocht naar Lis-» sabon. I Aaii genoemd blad wordt ook nog het gerucht gemeld, dat ook de ex-koning Manuel zich te Madrid zou ophouden» Zekerheid hieromtrent kon evenwel niet worden verkregen. Verder wordt gemeld, dat van Duit sche zijde wordt geprotesteerd tegen 't langer aanhouden van het stoomschip „Gemma", dat volgens den gezagvoer der bestemd was voor Oenua. De Duitsche consul te Corcubion heeft dan ook reeds verklaard niet te zullen dulden, dat het schip zal worden gelost en de lading in beslag genomen. Volgens de „Times" is de Spaansche regeering van plan burgergarden naar de grens te zenden, om de Portugeescha samenzweerders te dwingen, óf naar Por tugal terug te keereu, óf het grensgebied te verlaten. Intusschen is de regeering druk bezig de laatste hand te leggen aan het repu blikeinsche gebouw. De bijzondere com missie, belast met het ontwerpen van een grondwet die aan do Constituante zal worden voor gelegd, heeft dc volgende bepalingen aan genomen De Republiek zal een President hebben, wiens bezoldiging voor de verkiezing zal worden voorgesteld. Er zullen twee Kamers zijn, waarvan een gekozen zal worden door de gemeen teraden uit het geheele land. De President zal zich door middel van boodschappen met de wetgevende licha men in verbinding stellen. De Kamers zullen Nationale Raad en Raad der Gemeenteraden hecten. Samen zullen zij het Congres vormen. De Presi dent der Republiek zal door de beide Kamers voor 4 jaar gekozen worden. Voorts beeft dc regeering, naar verluidt, officieel aan de geestelijkheid het uit roepen der republiek bekend gemaakt Het is zeker naar aanleiding van het laatste rondschrijven van den patriarch en den plaatsvervangen- den bisschop van Porto, dat men de zaken ietwat officieel tegenover hen gaat be handelen. Over dit schrijven zelf hebben wc nog niets gehoord, ofschoon het reeds behandeld had moeten worden bij de be- spreking der kwestie van de scheiding van Kerk en Staat, en de inventarisatie, waar voor de patriarch de volgende voorschrif ten geeft: I. Op den dag en het uur voor de inventarisatie bepaald, zullen de heeren pastoors in alle kerken en kapellen de sleutels op de deuren achterlaten van de kerken, zalen, kasten, ladcnj archieven enz, II. Als de commissie, met de inventari satie belast, zich aan de deur der kerk aandient, om met haar taak een aanvang te nemen, zal de pastoor een protest voor lezen van bijgesloten model. III. Zonder weerstand te bieden zal men alle zalen, kasten, laden, archieven enz, laten openen en op geenerlei wijze liet werk der inventarisatie belemmeren. IV. Men zal bij de inventarisatie aan wezig blijven, zonder er zich op eenige wijze aan medeplichtig te maken. V. Na liet eindigen der inschrijving zal men weigeren cenig proces-verbaal of akte te teekenen, maar men zal verzoeken liet voorgelezen protest bij de stukken in te sluiten. Het protest luidt aldus: Mijnheer de voorzitter vaii de commis sie tot inventarisatie der kerkelijke goe deren: Ikpastoor van de parochie vanverklaar, dat de Kerk, door haar dienaren en haar kerkelijke, volgens het kanoniekc recht opgerichte vereenigingcii, het recht bezit op den eigendom, het gebruik, het toezicht en het beheer harer kerken, kostbaarheden, roerende on on roerende goederen, voor de uitoefening van den ceredienst bestemd. Bovendien verklaart ondergeteekende, dat hij, of schoon den grootsten eerbied koesterend voor het wettig gezag, in naam van de vrijheid van godsdienst, met kracht pro testeert tegen de inventarisatie, die op het punt staat begonnen tc worden en welke hij beschouwt als een daad van geweld, der kerkelijke rechten aangedaan. Ik verzoek u, dit protest bij uwe stukken van inventarisatie in te sluiten. Het is te begrijpen, dat men met nlii waardig protest ju de maag üt.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1