Erna von Harneck. Derde Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Zaterdag 1 juli- Een lied per week. No. 47 uit „De Leeuwerk". Een nieuw lied van een meisje en een schipper. SVoorden van Jltalek van A. C. W Staring. J. Worp. Een meisje ging wand'len des morgens aan 't strand, Een bootje dat vlagde, lei ree, lei ree; En straks was, de vriend'ljjke schipper ter hand, Die sprak er :„schoon kind wilt gij meê, meê, meê. Die sprak er: „schoon kind, wilt gij meê 't Is het rechte getij om te varen, [Nu de morgenzon glanst op de baren Griip moed dan, schoon kind en vaar mee! Griip moed dan, schoon kind; en vaar - meê I" i Het meisje met blosjes op voothoofd en wang, Stond peinzend aan d' oever der zee, der zee Daar klonk uit den lioogen een toover- 1 1 gezang, Daar murmelde *t zacht langs de reê, de reê Daar murmelde 't zacht langs de reê: „Ga maar varen, lief meisje, ga varen Nu de morgenzon glanst op de baren Gij voert het geluk met u meê! Gij voert het geluk met u meêV1 3 Maar tranen bedauwden een moederlijk oog: Het scheiden, hei missen doet wee, doet wee En troostend begon weer de zang van omhoog, En blijder herhaalde de reê: En blijder herhaalde de ree: „Laat het varen, 't lief paartje, laat va ren Zoo gelijk van gemoed en van jaren, iDoorkruist het een veilige zee! Doorkruist het een veilige zee!" 4 [Wat deed nu liet meisje? Het waagde de k/»ns En luid riep de schipper: „Hoezee! Hoe zee De golfjes, ze droegen, met vroolijken dans, Hun bootje van d' efefne reê, de reê, Hun bootje van d' effene reê; Blijf zoo varen, jong paartje, blijf varen, Blij gewiegd op de hupplende 'baren; In t zonlicht van voorspoed en vree! In 't zonlicht van voorspoed en vree! Uit de Pers. De Militiewet. Dr. Nolens schrijft in de „Nieuwe Venloschc Courant'': Ik noemde het besluit der Kamer om de Militiewet jn het loopende zittingjaar niet meer in behandeling te brengen een verstandig besluit Niet omdat het genomen werd op mijn voorstel. Maar wegens de argumenten, vooral het hoofdargument, die er voor pleitten. Het was te voorzien dat even als in de Kanier ook daarbuiten het voorstel van het besluit aanleiding zou geven tot be tuiging van ijver en bijzondere vaderlands liefde, om nu van opmerkingen van meer huishoudelijken aard, die grootendeels op onjuistheden steunden, en overigens m. i. niet in de pers besproken behoeven te worden, te zwijgen. FEUILLETON. Naar het Duitsch. 55) Toch eerst na mijn dood. Ik heb thans waarlijk het recht, een zoon, die zich zoozeer vergeet, de deur te wijzen. Maar ik wil dat nog eens over mijn kant laten gaan. Neen Erna, blijf hier. Je te genwoordigheid is bij dit onderhoud vol strekt noodig. Het meisje had een beweging gemaakt als wilde zij opstaan. De vader ging voort: Gij hebt toch zeker liet laatste onderhoud, dat i k op Hartenstein over dit punt met u voerde, niet verge ten. Herman? Wat hebt gij mij toen in uitzicht gesteld of liever waarvan gaaft gij mij de zekerheid? Erna begreep haar vader onmiddellijk en zoo was zij het, die antwoordde: Als Herman meer beloofd heeft, dan ik toezegde, is dat niet mijne schuld. De belofte, die ik toen, dwaas genoeg, voorwaardelijk deed ,kan ik niet houden, papa. En waarom kunt ge uw niet voldoen Ziet, het Jleger deugt niet. De nieuwe Militiewet zal verbetering brengen. En nu besluit de Kamer om met de behandeling daarvan, ook als die behandeling zou kun nen plaats hebben, te wachten. \Vat is die Kamer toch genotzuchtig en indolent en wat zijn diegenen, die tot be handeling willen overgaan, en daarop aandringen, jjverig en vaderlandlievend! Men verliest, zoo redeneerend, de hoofd zaak, waarover het liep, uit het oog. Die hoofdzaak wasde geforceerde be handeling kon alleen gemotiveerd zijn, als het doel ervan bereikt kon worden. En dat doel was: de wet zou 13 Augus tus in het Staatsblad moeten staan. Niemand, die op de hoogte is van de be handeling en den staat van zaken, had daarop ook maar eenig uitzicht En dan zou een geforceerde behande ling aan het totstandkomen der wet meer kwaad dan goed «doen. Het is dan ook zeer goed verklaarbaar dat de critiek zich naar buiten dit argu ment heeft bewogen. Ook ijver moet redelijk zijn en niet tot nutteloozen arbeid Jeiden. En het doen van slagen in de lucht kan toch moeilijk als bewijs van helden moed en vaderlandsliefde worden aange bracht. „Maar er had overleg moeten worden gepleegd, en mededceling had moeten worden gedaan." Men vraagt daarbij echter niet in hoever dat overleg mogelijk was, en men ^aat uit van de veronderstelling dat geen me- dedeelingen gedaan werden. Voor de Kamor, die van gemakzuchtige indolentie beschuldigd woedt, mag het een troost jzijn, dat steeds meer wordt in gezien dat door het voorstel en het besluit een dienst .werd bewezen èn aan de re geering én aan de zaak zelf, de totstandko ming der jVEIitiewet Nadat het op den 20 Juni vastgesteld eindverslag was verschenen, heeft de re geering er op aangedrongen dat met de behandeling der Militiewet zoo spoedig mogelijk in het najaar zou worden aange vangen, met de verklaring dat zij een lan ger uitstel bepaaldelijk in strijd acht met 's lands belang en zulks met haar verant woordelijkheid niet zou kunnen overeen brengen. Een dergelijke medcdeeliiig had in dit geval alle reden van bestaan, en steunt hen die bij de behandeling der Militiewet bekwamen spoed willen betrachten. De Kamer, die anders zeer gevoelig is op het stuk van inmenging der regcering bij de regeling harer werkzaamheden, be greep dit en nam de mededceling voor kennisgeving aan. Invaliditeitswet. lil „Patrimonium" wordt uiteen gezet, wat de Invaliditeitswet onzen ar beiders brengen zal. Het blad rekent uit, dat iemand, die op 1 April 1015 op 16-jarigen leeftijd verzekerd wordt, op zestigjarigen leeftijd een invaliditeits- rente kan trekken van f 3.55 per week. Om deze rente te verkrijgen, zoo gaat het blad voort, Om deze rente te verkrijgen heeft de verzekerde moeten betalen de heft van f730.64 is f373.32, of gemiddeld 16'C ct. per week. Om de juiste beteekenis van deze cij fers te verstaan, dient men ze tc vergelij ken met hetgeen een arbeider voor 16Va cent per week in gewone valksvcrzekc- ring kan krijgen. Volgens ons ten dienste staande tarie ven, zou eene premie van 16Va cent per week, op 16-jarigen leeftijd begonnen, na 40 jaren aanspraak geven op eene uitkeering van f 300.in eens. Brengen we het straks genomen voor beeld ook tot 40 jaren terug en laten we dus de invaliditeitsrente ingaan op 56- jarigen leeftijd, dan zal deze, als we van elk der hoogste loonklassen een jaar laten vallen worden: f 176.28. Voor zijn lö'/a cent per week zou de rentetrekker bij eene gewone Volksver zekering recht hebben op eene uitkeering van f 300.in eens, wat gelijk staat op 56-jarigeii leeftijd met eene lijfren te van f25.17 per jaar of ongeveer 50 cent per week, terwijl de Invaliditeits- wet-Talma in hetzelfde geval waarborgt aan datgene, waartoe ge je verplicht hadt. Erna verwaardigde zich niet zich tegen dat onrechtvaardige verwijt te verdedi gen en herhaalde op smeekenden toon Ik kan niet, papa! Daar gij op dit punt van inzicht ver anderd zijt, mijne dochter, zult gij nu waarschijnlijk ook wel bereid zijn, uw toestemming te geven tot den verkoop van het cikenbosch. Arnold Harneck hield op en liet den blik van zijn dochter naar zijn zoon gaan. Daar troT hem een uitdrukking van zoo diepe verslagenheid, dat zelfs zijn stem zachter klonk toen hij voortging: Reken niet op dezen uitweg, Her man. Ik verkocht de boomen en heb al een belangrijk voorschot op de koop som.... verkregen. Hij had er aan moeten toevoegen, en verbruikt. Herman begreep nu, dat ook dit red middel verloren was. Uit de oogen van liet jonge meisje echter rolden twee zware tranen over het diep vooix)vergebo gen gezicht. Haar broeders volgende woorden golden haar. Met huilen en klagen ben ik niet geholpen, zuster. Bewijs metterdaad, daj het je ernst is met al die schoone woon den van je liefde voor Hartenstein"* en voor je eenigen broeder. In uw hand f 176,28 per jaar of f3.39 per week. Gelijk bij alle termijn-verzekeringen ontstaan de gunstigste kansen op uit keering bij vroeg overlijden. De verze kerde zelf profiteert daarvan dan wel niet, maar toch zijne rechtverkrijgenden. De volksverzekering, boven bedoeld, zal dan die f 300 ook bij vroeger overlijden uitkeeren. Volgens het systeem-Talma waarborgt de verzekering tegen invaliditeit, bij vroeg overlijden ook eene weezenrente voor de nagelaten kinderen beneden 13 jaar, die heel wat meer beteekent. Van dezen kant bezien, is de wet van Minister Talma dus voor den arbeider zeer profijtelijk het blad hoopt, dat de arbeiders van dit profijt nu eens daad werkelijk zullen mogen genieten. Misplaatst protest. Onder dit opschrift schrijft het (vrijz.- dem.) „Land en Volk": Er is gisteren aan de linkerzijde der Tweede Kamer een hevig misbaar ge maakt, toen de meerderheid, afwijkende van de aanbeveling van den Hoogen Raad den oud-ininister Nelissen nummer één op de voordracht plaatste. Ons schijnt deze uiting van protest mis plaatst. Het is natuurlijk af te keuren, wanneer van deze hooge functie der Tweede Kamer om de candidateu aan te wijzen voor ons hoogste rechtscollege, een partijzaak ge maakt wordt Maar men vergete niet, dat de Hooge Raad zichzelf een gedragslijn heeft ge steld bij het opmaken zijner aanbeveling waarvan dit college onder geen beding afwijkt. Het is deze: er is nn eenmaal een bepaald getal „roomsche zetels." Is er geen „roomsche vacature", dan wordt geen katholiek voorgedragen. Tegen dezen adat van den Hoogen Raad nu is wel iets te zeggen, en in geen geval behoeft de Tweede Kamer zich dien te laten opleggen. En hier mocht men van een uitzonde ringsgeval spreken. De lieer Nelissen, vroeger raadsheer in den Hoogen Raad, werd tot het ambt geroepen van Minister van Justitie. Uit ons hoogste rechtscollege waar hij geheel op zijn plaats was, is hij gedreven door een hoog gevoel van plicht, noode gescheiden. Als minister heeft hij in het openbare leven getoond, dat hij een man is, die aan het dienen van waar heid en recht geheel zijn persoon geeft, in volle toewijding. Hij toonde zich van alle invloeden, ook uit eigen kring, vol maakt onafhankelijk. Men denke slechts aan de Papendrechtsche strafzaak. Zulk een man heeft aanspraak opwaar- deering. Men grijpe de eerste gelegenheid aan, dat hij zich opnieuw geve kunne aan den dienst van het Recht ten bate van ons volk. Door te protesteeren bij deze gelegen heid, heeft men de beteekenis verzwakt van een eventueel hernieuwd protest, wanneer de ergernis, door een partijdaad gewekt, rechtmatig mocht wezen. Gemeentezaken. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert op Don derdag 6 Juli 1911, des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: lo Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school der 4e klasse No. J. 2o Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school der 4e klasse No. 2. 3o Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school der 3e klasse No. 3. 4o Benoeming van vier leden van het Bestuur van liet Gemeentelijk Werkloo- zenfonds. 5o Verzoek van Mej. I. A. Thomése om eervol ontslag als leerares aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes ch als tijdelijk leerares aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens. 6o Rekening, dienst 1910, van liet krankzinnigengesticht „Endegeest1' eu h t sanatorium ..Rhijngeest". 7o Voorstel tot bestendiging van de ligt ons aller redding. Wordt Neinstct- ten's vrouw.... l>waashcidWaarom kunt gij niet inzien, dat het ook tot uw geluk zijn zou? Het antwoord gaf ik u reeds, Her man. Belachelijk! Vrouwengrillen, anders niet. Ik zeg je, ge moet en zult Erich's aanzoek aannemen, beet Herman haar met opeengeklemde tanden toe. .Verkoopen Jaat ik mij niet, en dwin gen evenmin, kwam kort en scherp het antwoord van haar lippen. Nog meer zijn toon, dan de woorden verbraken de boei, die zij haar verbitte ring aangelegd had.. Strijdvaardig stond zij tegenover hem. Er zal toch wel een middellijn zijn, om je tegenstand te breken. Weet gij al wat hedenmiddag jn onze sociëteit voor viel? ging hij met hoon voort Erna haalde geringschattend de schou ders op. Je vriend en vereerder, baron von Steinfels, werd Jtloor Neinstetten zwaar belcedigd. In plaats van, zooals dat on der krijgsmakkers gebruikelijk is, Erich ter verantwoording te roepen, liet hij zich de beleediging aanleunen. Mogelijk ver schuilt hij zich hier achter dat men niet mag duelleeren. Daardoor Is genoeg be wezen, hoe Jaf de man is. Geen fatsoen lijk mau za| meer met hem iets te maken huur van de bovenwoning van liet perceel Nieuwsteeg No. 10a. 8o Voorstel tot bestendiging van de huur van het pakhuis in de Dolhuissteeg No. 18. 9o Verzoek van de Naainlooze Ven nootschap „Alg. Ned. Slachtvee-Verze keringmaatschappij" om vergunning tot het plaatsen van een verplaatsbaar hou ten gebouwtje op een terrein nabij de veemarkt. lOo Verzoek van de afdeeling Leiden van den Volksbond tegen Drankmisbruik om het gebruik van een der lokalen van het Caecilia-Gasthuis. 11o Voorstel tot uitbreiding van het aantal lesuren in het Hebreeuwsch in de 6e klasse van het Gymnasium. 12o Verzoek van P. Kooreman om op heffing van de onbewoonbaarverklaring van de perceel en Paradijssteeg 22 en 22A. 13o Verzoek van M. de Tombe om wij ziging van de bij het uitbreidingsplan vastgestelde rooilijn van de ten zuiden van de Stads-Molensloot geprojecteerde straat. 1 lo Voorstel om aan .W J. Dieben vergunning te verleenen tot het dem pen van een gedeelte sloot langs den Zoeterwuudschen Singel, kad. bekend Sectie M No. 564 en om een bijdrage te verleenen in de kosten dier slootdem- ping. 13o Verzoek van de Vereeniging tot bevordering van de opleiding tot instru mentmaker om verhooging van liet haar toegekend subsidie. lbo Verordening, houdende wijziging der verordening van 5 December 1907 (Gem.blda No. 27), regelende den rang en de bezoldiging van de ambtenaren en bedienden ter gemeentesecretarie en op het kantoor van den Gemeente-ontvanger. I 7o Praeadvies op het verzoek van de brugwachtervereeniging „Verbetering zij ons Streven", oin wijziging te brengen in de salaris- en pensioensregcling der brugwachters. 18o Verordening, regelende de heffing van schoolgelden aan het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool voor Jongens en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Leiden. 19o Verordening betreffende de aan sluiting van particulieren aan liet net voor electrische uurwerken door de Ste delijke Fabrieken van Gas en Electrici- teit. 20o Verordening, regelende de heffing van eene belasting op tooncelvertoonin- gen en andere openbare verinakclijikheden in de gemeente Leiden. 2Io Verordening, regelende de invor dering van de belasting op tooneelver- tooningen en andere openbare vermake lijkheden in de gemeente Leiden. 22o Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 1911. Briigwacliterssalarisscn. Aan liet slot van een uitvoerig prae advies geven B. en W. den Raad in over weging a. afwijzend te beschikken op liet adres van de brugwachtersvci'eeiiiging „Verbetering zij ons Streven", voorzoo- veel betreft het daarin vervatte verzoek, om te bepalen, dat de brugwachters reeds na 30 jaren dienst een pensioen ten be drage van -/;i van den pensioensgrondslag deelachtig kunnen worden b. de salarisregeling van de brugwach ters, de liavcnrcchereheurs, den adjunct- markt- en havenmeester en den algcmee- nen markt- en havenmeester met ingang van 1 Januari 1912 vast te stellen als volgt voor de brugwachters 2e klasse: aan- vangswedde f 550. met 2 verhoogin- gen, telkens na 5 jaren dienst als zoo danig, van f 25.tot een maximum' van f 600.—, benevens liet genot van vrije kleeding en schoeisel, geschat opf 65. voor de brugwachters 1c klasse: aan- vangswedde f 623.—, met 2 verhoogin- gen, telkens na 5 jaren dienst als zooda nig, van f 23.tot een maximum van f673.—, benevens het genot van vrije kleeding en schoeisel, geschat op f 65. voor de havenrechercheursaanvangs- wedde f700.met 2 vcrlioogingen, tel - willen hebben. Het vlammend rood, dat zich over Er- na's gezicht verspreidde, toen de naam Steinfels genoemd werd, veranderde ge durende de woorden baars broeders in een diep bleek, ja, zij wankelde een oogen- blik. Een straal van verachting schoot uit haar angstig wijd geopende oogen naar haar broeder. Haar lippen beefden een wijlo voor zij geluid vermocht te ge ven. Gij Jiegt, Herman Hans Otto is niet laf en Jaat geen beleediging ongewro ken. Met onzekere schreden do kamer door- loopcnd, ging zij op de deur toe. Des vaders oogen richtten zich lang zaam met zeldzame uitdrukking op den zoon, toen de deur achter Erna gesloten was. Er Jag tegenspraak in dien blik. lil het koude Jiart van den vrijheer had de vertwijfelde smart van het meisje in ver eeniging met haar trotsche woorden, een klank wakker geroepen, die herinnerde aan de betere tijden van het huis Harneck. Hoe klein scheen hem daarnevens zijn zoon. Waart gij er bij? Is geen twijfel mo gelijk? Hoe gedroeg zich Erich? Was hij de jUMileidci.Je oorzaakEllendige jongen. Het was den zoon niet twijfelachtig, wieu deze betiteling gold. Morrend gaf kens na 5 jaren dienst als zoodanig, van f25.tot een maximum van f750.—f benevens het genot van vrije kleeding en schoeisel, geschat op f 100. voor den adjunct-markt- en havenmees ter: aanvangswedde f850.met 2 ver- Ijoogingen, telkens na 5 jaren dienst als zoodanig van f 100.—, tot een maxi mum, van f1050.J voor den algenicenen markt- en haven meester: aanvangswedde f1900.met 3 verhoogingen, telkens na 5 jaren 'dienst als zoodanig, van f 100.tot een maxi mum van f2200.—, benevens een toe lage van f 100.— voor de administratie van het kleedingfonds der havenrecher cheurs en brugwachters c. te besluiten, dat de sub b bedoelde periodieke vcrlioogingen slechts zullen worden toegekend bij behoorlijke plichts betrachting en voldoende bekwaamheid; en l i d. te bepalen, dat de tegenwoordige adjunct-markt- en havenmeester, totdat hij 10 jaren als zoodanig in functie is geweest, in het genot van zijln tegenwoor dig salaris ad f 1000. zal blijven. Deze regeling zal in 1912 een meer dere uitgave worden ad f 900.een niet te hoog bedrag als men in aanmerking neemt dat hiervan meer dan 30 ambtena ren zullen profiteeren. B. en W. bieden de volgende voor drachten aan ter benoeming van 4 leden van het bestuur van het Gemeentelijk Werkliedenfonds, wegens periodieke af treding der hccren v. Achterberg, Bots, Kouw en .Laterveer. I. A. J. van Achterberg en 2o. W. O. Mulder. II. lo. J. Bots en 2o. W. de la Rivière. III. lo. C. H. Kouw en 2o. A. l\ Moups, IV. lo. C. Laterveer en 2o. A. Koppicr, B. en W. stellen voor aan mej. 1. A. Thomése, met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag te verleenen als leer ares in het Duitsch aan de H. B. S. voor meisjes en tijdelijk leerares in het Duitsch aan de H. B. S. voor jongens alhier. Curatoren van het gymnasium stel len den JRaad voor om, te beginnen met den rooster .1911—12 ben te machtigen het aantal lesuren in het I lebreeuwsclt in de 6c klasse van het gymnasium tc brengen van .1 op 2 omdat i uur te wei nig is voor de jongelieden, die bedoeld on derwijs genieten, om met vrucht de lessen aan de universiteit te kunnen volgen. B. en W. stellen voor opnieuw tc verhuren de bovenwoning in de Nieuw steeg no. 10a voor den tijd van één jaar aan het „Tehuis voor Vrouwen", tegen ecu huurprijs van f 175 per jaar. het pakhuis ju de Dolhuissteeg no. 13 voor den tijd van één jaar aan den lieer B. Neuteboom, koopman alhier, voor f25 per jaar. B. en W. stellen voor gunstig tc beschikken op een verzoek van de afd. Leiden van den Volksbond tegen Drank misbruik, om ten behoeve van een huis* vlijtcursus een lokaal in het Caecilia gast huis kosteloos gedurende een tweetal avonden per weck in tie maanden October tot en met April beschikbaar te stellen* B. en W. stellen voor aan de commie zen le klas Ier gemeente-secretarie na 9 dienstjaren nog toe te kennen een ver hooging ad f 100, waardoor liet maximum hunner jaarwedde stijgt tot f 1700. Voorts stellen zij voor het salaris van den amb tenaar in het bijzonder belast met het toe zicht op de honden, ter richtigc invorde ring van de hondenbelasting, te verhoo- gen met f30, in verband met de voortdu rende daling der hondenbelasting, waar van deze ambtenaar 1 pet verkrijgt. Gemeentelijke Aankondigingen. Aan de Algcmcenc Telefoon Maatschappij voorheen Ribbink van Bork en Co. is vergunning verkend tot het plaatsen van een electromotor van 5 pk. in het perceel Papengracht no. 23. Wegens het maken van een rioleering /al de Burgsiceg van Maandag 3 Juli a.s., tot nadere aankondiging, voor het verkeer met rij- en voertuigen zijn afgesloten. Aan F. Théonvillc is vergunning ver leend tot het uitbreiden van de boekdrukkerij, In liet perceel Stcenschuur no, l). hij in korte woorden uitlegging en voeg de eraan toe: Ik zag wel juist mijn ritmeester in het hotel gaan, waar Steinfels afgestegen is, maar ik geloof niet, dat hij er iets uit richten zal. Zulke lieden zijn fanatiek. Als jn je oogen het begrip van be ginselvastheid synoniem is met fanatisme dan hebt gij gelijk. Ten hoogste verrast staarde de zoon den vader een ogenblik aan. Daarna schudde hij plotseling het hoofd, terwijl hij zeide Onmogelijk! Wat is onmogelijk? Dat men iemand gerechtigheid doet geworden ook als men zijn inzicht niet deelt? Ik ken den man wel wat beter dan gij.... Luister eens. Het moet oom Frans zijn, die daar buiten met mijn bediende spreekt. Hij beeft ine ge meld, dat hij hier was, en hedenavond bij mij zou komen. De neven stonden beiden zoozeer on der den indruk van wat zij schier gelijk tijdig vernomen hadden, dat zij na de eer ste begroeting tot het zoo pas besproken onderwerp terugkeerden. De heer von Olockner keek bekom merd, toen Arnold Harneck vroeg: Weet gij 't al, Frans.? IX' lieer von Steinfels fWnrdt vervol zd).

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 9