1 Gemeenteraadsverkiezing. Onze Candidaten, BUITENLAND. 2e Jaargang, No. 525. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag Juli 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiüngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiSn) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Met den meesten aandrang bevelen wij den Lejdschen kiezers aan Dïnsdaé 4 «Juli a.s. hun stem uit te brengen op de onderstaande candidaten DISTRICT I. L Bosch. J. G. van Es. H. W. Spendel. DISTRICT II. J. Karstens. Mr. A. F. L,. M. Tepe L A. Werner. DISTRICT lil. Mr. P. J. M. Aalberse. Mr.L.M. J.H.Kerstens J P. Vergouwen. Men lette goed op de namen onzer candida ten en ga, zoo mogelijk, vóór 12 uur stemmen. De stembus is geopend van 9 tot 5 uur. Bij verkiezingen voor den gemeente raad doet zich steeds de moeilijkheid voor geschikte candidaten te vinden. In Leiden vooral is die klacht meermalen gehoord, niet aljeen bij ons, maar in alle kiesvereenigingen. Mannen van talent en .werkkracht zijn vaak moeilijk te bewegen een candidatuur voor de vroedschap te aanvaarden, beladen als zij reeds zijn met tal van andere bezigheden. Anderen hebben een minder onafhankelijke posi tie en achten zich daardoor niet de beste ca ik! i da ten weer anderen komen met nieuwe bezwaren aandragen, zoodat het slot van het liedje is, dat het bestuur ;eener kiesvereeniging uit een beperkt aantal personen keuze moet doen. Desondanks komen de Rechtsclje partijen met een negental candi ^ten uit, die'wij ook om hun persoonlijke eigenschappen ten warmste kunnen aanbevelen. Mr. L. M. J. H. KERSTENS, de aftredende wethouder, vertegenwoor digt in liet college van B. en W. de Ka tholieke partij. Hij is de nestor der Roomsche raadsleden. Bijna 20 jaar ver vult mr. Kerstens zijn mandaat met ijver en opgewektheid en behartigt hij de be langen der gemeente naar beste krachten. Reeds meermalen hernieuwden de kiezers het vertrouwen in mr. Kerstens en steeds heeft hij zich dat vertrouwen waardig ge toond. Bij zijn Katholieke raadsleden staat de heer Kerstens hoog aange schreven, getuige b.v. dat op hem de keuze vieltoen de Katholieken hun wethouderszetel terugkregen. Mr. Ker stens en dit is in ons oog zijn groot ste verdienste is in het college van B. en .W steeds geweest de katholiek pur sang. Staande aanvankelijk tegen over drie liberale wethouders heeft de heer Kerstens nooit geaarzeld zijn Ka tholiek beginsel te stellen tegenover dat der liberalen en als Katholieke min derheid zijn meening te verdedigen. Dat is, wat wij op de eerste plaats van een Ka tholieken wethouder verwachten en daar in is de heer Kerstens nimmer te kort geschoten. Op dien grond vooral bevelen ,wij hem met warmte en overtuiging bij de Katholieke kiezers aan. Wij hebben te genover wethouder Kerstens een plicht van dankbaarheid te vervullen. Wij moe ten hem dankbaar zijn, dat hij zich be schikbaar heeft willen jstdlen, het wethoudersambt op zich te nemen, waar door onze invloed in liet stadsbestuur is vergroot. Het wethouderschap is een ge wichtig ambt, dat veel toewijding en veel tijd van den functionaris vraagt. Wie mr. Kerstens kent en weet hoe nauw gezet hij in alles te werk gaat, zal be grijpen, dat voor hem het wethouder schap allerminst een eerebaantje was. Vertrouwen wij dus, dat de lieer Ker stens op Dinsdag 4 Juli zijn mandaat door de kiezers zal zien hernieuwd, even zeer hopen wij dat ten opzichte van den tweeden aftredenden Katholiek, Mr. P. J. M. AALBERSE. De heer Aalberse is een figuur van beteckenis, niet slechts onder de Room sche jaadsleden, maar in den geheelen Raad. Spreken doel hij niet veel, maar wanneer hij iets in zijn duidelijken bon- digen betoogtrant in het midden brengt, heeft hij de aandacht van den Raad. Zijn medeleden weten dan ook, als mr. Aal berse het woord vraagt, hij iets bijzon ders te zeggen heeft. Bij sociale onder werpen in 't bijzonder heeft de heer Aal berse onder zijn raadsleden veel autori teit door zijn uitgebreide studie op dit gebied. Ook bij juridisch debat luistert men gaarne naar hem, omdat hij zijn argumenten hoffelijk inkleedt, de tegen stander niet kwetst en met groote hel derheid zijn meening uiteenzet. De lieer Aalberse is een vlot en gemakkelijk spreker, die bij principieele discussies de opwerpingen der tegenpartij handig terugkaatst en weerlegt. Hij is een man, die er naar streeft rechtvaardig en eerlijk tegenover iedereen te zijn en in wien de kleine luyden een voorvechter en ver dediger hunner belangen vinden. Deze sympathieke figuur zouden wij niet gaar ne in onzen Raad missen. De derde aftredende is de heer J. P. VERGOUWEN, een der financieele specialiteiten van de vroedschapsvergadering, waarbij zijn er varing als directeur cener crcdietbank heul uitstekénd van pas komt. De heer Vergouwen heeft al lange jaren- zitting in de Commissie van Financiën en meer malen werd zijn stem gehoord, wanneer het gold op bezuiniging der uitgaven aan te dringen. Hij deed zulks dan in een uit gewerkte redevoering, voorzien van tal rijke becijferingen, die aantoonden dat hij een uitgebreide studie van zijn onder werp maakte. Op onderwijsgebied be weegt de heer Vergouw en zich eveneens gaarne. Hij gaf b.v. den stoot aan de evenredige schoolgetdheffing aan de H. B. S. voor Meisjes. De lieer H. W. SPENDEL, de Katholieke candidaat in district I, is in Leiden geen onbekende. Zoowel door zijn tegenwoordige als door zijn vroe gere bezigheden is hij in aanraking ge komen met personen uit alle standen der maatschappij en heeft hij zich een menschenkennis en levenservaring ver worven die hein voor de vervulling van het raadslidmaatschap uitstekend ge schikt maken. De lieer Spendel wordt al tijd bereid gevonden, waar 't noodlg is, zijn hulp tcvcrleenen. Wij hebben hier niet uitsluitend op 't oog zijn herhaald optreden in Kath. voreeiiigingcn om door zijn ta lenten werkzaam te zijn voor de liefda digheid. Ooit aan het Katholiek politieke en sociale leven neemt de heer Spendel een levendig aandeel. Wij noemen hier slechts het omvangrijke secretariaat van liet Liefdewerk voor Kinderbescherming afd. der St. Vincentius Verecniging en het voorzitterschap van dc Commissie van het St.Vincentiushuis te-Lissc, func ties, voortvloeiende uit dc toepassing der Kinderwetten, waarbij voor ons van zoo veel belang is dat dc Kath. kinderen jn een Kath. omgeving komen. Voorts is de heer Spendel voorzitter van dc Jonge Garde, secretaris van den Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland en secretaris van de R. K. Middenstandsver- cctiiging De Hanze, in welke hoedanig heid hem nog verschillende andere man daten werden toevertrouwd. Ecu werk kracht van beteckenis is dc heer Spendel voor dc Katholieken dezer stad. Dc beide andere Christelijke candi daten in het eerste district kunnen wij ook met vertrouwen den kiezers aanbe velen. - j De heer J. G. VAN ES, hom. arts, voltooide zijn studiën aan dc Universiteit alhier. Reeds als student ge voelde hij zich aangetrokken tot dc politieke actie en bij verkiezingen was hij een warm propagandist voor de A. R. partij. Na voleindiging zijner me dische studiën, vertoefde hij ter verdere bekwaming eenigen tijd in het buitenland om zich vervolgens nier als geneesheer te vestigen. Ai spoedig verwierf hij zich een grooten vriendenkring. Met frisschen levenslust zal hij het raadslidmaatschap aanvaarden. Ook met het oog op het a.s. vertrek van Dr. Meuleman achten wij zijn candidaatstejiing een gelukkige keu ze, omdat detor zijn verkiezing het me disch element in den Raad vertegen woordigd blijft. De heer LOURENS BOSCH, candidaat der Christ.-Historische Kies vereeniging, is tandarts van beroep. Na de Hóogere Burgerschool te Zwolle tc hebben doorloopen, studeerde dc heer Bosch aan het tandheelkundig instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht, waarbij in zeer korten tijd de voorgeschreven examens aflegde, om vervolgens, nu 3 jaar geleden, Leiden als woonplaats uit te kiezen. In bevoegde kringen heeft hij als tandarts een goeden naam gekregen. Ofschoon hij in het maatschappelijk le ven tot nu toe minder op den voorgrond trad, bewijst zijn candidaatstelling, die hij geenszins gezocht heeft, welke ver wachtingen zijn partij van hem koestert. In district 11 is de heer Mr. A. F. L._ M. TEPE candidaat gesteld door de Katholieke- Kiesvereeniging. Geboortig uit Amster dam promoveerde hij, na niet gunstig gevolg het Gymnasium der Eeriiv. paters Jesuieten te Katwijk te hebben doorloo pen, aan de Universiteit van zijn vader stad in de rechten. Bij dc aanstelling van een wetenschappelijk ambtenaar aan het Centraal Bureau der Kath. Soc. Actie viel de keuze op hem. In die hoedanig heid had uil'. lepe gelegenheid veel prac-- tische. kennis op doen. Belast toch met het bewerken der adviezen van vcr- eenigingen en particulieren, werden tal van zaken van den meest uiteenloopeu- den aard aan zijn oordeel onderworpen. Niet het minst belangrijk zijn de advie zen op gemeentelijk gebied, waarvan er door het Bureau in 1910 niet minder dan 107 w erden verstrekt. Mr. Tepe is voorts de bewerker van het Leerboek der Staat huishoudkunde, in 2 dcelcn bij Futura verschenen, schreef een brochure over Gemeentelijke Arbeidsbeurzen, terwijl in het Kath. Soc. Weekblad eveneens ver scheidene artikelen van zijn hand zijn opgenomen. Als spreker treffen wij hem herhaaldelijk aan op de Sociale Weken, op de wintervergaderingen der K. S. A. alhier, en elders; eenige jaren geleden gaf hij in den R. K. Volksbond een Socia le cursus. Dc heer Tepe heeft zitting in liet bestuur van het plaats. Comité der Kath. Soc. Actie, is vice-Voorzitter van de Ver. Geloof en Wetenschap, heeft zit ting iu het comité voor R. K. Vacantie- kolonies enz. In velerlei opzicht maakte dc heer Te pe zich dus voor onze stad verdienstel ijk en zijn verkiezing zal zonder twijfel een aanw inst zijn voor den Raad, waar hij als bekwaam spreker en goed onderlegd in gemeentezaken een uitstekend figuur zal maken. Met dezelfde warmte als dezen katho lieken candidaat bevelen wij ook de bei de andere Christelijke candidaten in dit district aan. De heer L. A.WERNER Leidenaar van geboorte, is een flink, doortastend man, die weet wat hij wil eu zich niet gauw van zijn stuk laat bren gen. Hii is diaken der Hervormde Kerk en bestuurslid der Christ. Hist. Kiesver eeniging. Vooralbevelen wij hem aan, omdat door zijn verkiezing de slagers hun specialen vertegenwoordiger in den Raad zullen krijgen, hetgeen eveneens door de buitengewone slachthuis-conim. zelve met aandrang werd bepleit. De heer Werner, die aanvankelijk niet voor een' candidatuur te vinden scheen, is ge zwicht voor de pressie der slagersver- ceniging. Een flink middenstander is eveneens de heer J. KARSTENS. Ook deze werd geboren in Leiden en bekwaamde zich in liet kruideniersvak bij den lieer S. de Boer. Daarna richtte hij een eigen zaak op. Goed zakenman, zal hij in dc gemeentelijke huishouding op meerdere zuinigheid aandringen, waar bij hem de gave des woords niet zal ont breken. Evenals zijn A. R. tncde-candi-i daat in district I is hij diaken der Geref. Kerk. W.ij uieftusn hiermede genoeg ten voor- deele onzer candidaten gezegd te hebben. Wat men ook van de candidaten der te genpartijen moge beweren, men kan niet volhouden dat zij in doorsnee beter zijn dan dc onzen. Bij een zuivere personcii- keus zouden de kiezers aan onze mannen de voorkeur kunnen geven. Maar behal ve hun persoonlijke eigenschappen, is voor hen eene krachtige en overtuigende aan beveling, dat zij belijders en strijders zijn van onze zoo dierbare beginselen. Bij hun verkiezing tot lid van den Raad zullen zij allereerst die Christelijke beginselen hoog houden, waar zulks in den Raad noodig en wenschelijk blijkt. ALGEMEEN OVERZICHT. Geheel overeenkomstig bet reeds gis ter opgenomen overzicht is gister dc ransche Ministerieele verklaring iu de kamer voorgelezen. Herhaaldelijk werd deze onderbroken door de bijvals betuigingen vaii de linkerzijde, en ten slotte door de meerderheid toegejuicht. Minister-president Caillaux verlangde de bijeenvoeging van alle interpellaties over de algemecne politiek. Daartoe werd besloten. In den Senaat gaf de zinsnede over de kicsrechthervormiiig aanleiding tot heftige protesten, die echter gevolgd werden door bijvalsbetuigingen van dc linkerzijde. Aan het einde weerklonk daar geen enkele toejuiching. In antwoord op de interpellaties over de algemeeué politiek verklaarde mi nister-president Caillaux, dat dc regee ring de kicsrechthervorming niet anders tot stand zal brengen dan met de mede werking van de republikeinsche partij. Hij cischte het recht dit ministerie wer kelijk dc volgende samenvatting te ge ven van de plannen der regcering: Zij Is van plan werkelijk te regeeren, evenzeer de revolutie uit den weg te gaan als de reactie, het land hervormingen en orde te schenken en de onderhandelingen met de spoorwegmaatschappijen over de wc- dcraanncming der ontslagen spoorweg beambten tc hervatten. (De linkerzijde juichte den minister president levendig toe, de rechterzijde en de uiterste linkerzijde namen een vijan dige houding aan.) Caillaux verklaarde wijders, dat hij een wetsontwerp óp onderdrukking der sa botage zal indienen en zich zal beijve ren om een belasting op het inkomen in te voeren. Met 367 tegen 173 stemmen werd een door de regeering aanvaarde motie aan genomen, waarin liet vertrouwen wordt uitgesproken, dat dc regeering de gewenschte hervorming en de eenheid onder de republikeinen tot stand zal brengen. De toestand in Albanië; wordt er ondanks de amnestie niet beter op. Alle leden van de Albaneesche stam men te Jioti, ürada, Selve en Kiementi zijn niet behulp van de Montenegrijncn naar Montenegro gevlucht en zijn op nieuw begonnen het den Turkschen troe pen lastig tc maken. 3000 leden van an- Odere stammen hebben een poging ge daan om te vluchten, maar zijn daarin door de troepen verhinderd. Tegelijkertijd hebben dc Albancezcn 'n schrijven gericht tot de regeering van Montenegro en dc buitenlaiidsche verte genwoordigers, waarin zij zelfbestuur van Albanië eischen. Iiitusschen heeft de Turksche ministeraad ten aanzien van concessies aan de Mallis- soren besluiten genomen. Herders, veld en boschwachters mogen, indien dc oud sten van huil dorp schriftelijk voor hen in staan, hun wapens behouden. !>e gebrek lijdende vluchtelingen krijgen levensmid delen. De vernielde huizen en kerken wor den hersteld of weer opgebouwd. Aan de 33 gezinnen, die totnogtoe teruggekomen zijn, zal de wali van Skodra een ondersteu ning geven. De langere termijn, die den Malissoren toegestaan is om de voorwaar den aan tc nemen, is door de Turksche gezanten aan de mogendheden medege deeld en daarbij is er vooral op gewezen, hoezeer dit een bewijs van de vredelieven de gezindheid der Turken is. Voor de uit een weigering voortspruitende gevolgen worden de regeeringen verantwoordelijk gesteld, die de Malissoren tot tegenstand aangezet hebben. Van andere zijde wordt nog gemeld, dat als resultaat van de beraadslagingen, de commissie van ministers nieuwe in» struetién aan den wali van Skodra, aan Tor» goet pasja en aan Sahreddin-bei gegeven heeft. Torgoct moet de krijgsverrichtingen voorloopig' geheel staken en de wali moet levensmiddelen en het noodige geld gcven.: Sahreddin-bei moet den opstandelingen ondershands mcdcdcclcn, dat de regcering bij het opcischcn van de wapens geens zins streng tc werk zal gaan, dat zij de re- cruten in hun wilajet laten zal en dat zij dc Milissoren financieel krachtig onder steunen zal. Latere berichten melden, dat men het wapendragen toe zal staan aan hen, die het in de uitoefening van huil beroep noo dig hebben, te weten boschwachters enz. Ook heeft een en ander weer tot een verscherping van den toestand tusschen Turkije en Montenegro gelekt De zaakgelastigde van Montenegro heeft een onderhoud gehad met den Turk schen minister van buiteiilandsche zaken over den toestand en de Turksch-Mon- tenegrijiische betrekkingen die in velerlei opzicht reden schijnen te geven tot onge rustheid. Men zegt, dat de zaakgelastigde opheldering heeft gevraagd over de nieu we samentrekking van Turksche troepen en in het bijzonder over net zenden van een afdecling redifs van Angora naar de grens ^'ii de mobilisatie van redifs der tweede klasse te VerisowiU. De minister moet geantwoord hebben dat Turkije geen aanvalsplannen heeft tegenover Mon tenegro maar dat het verplicht was de af- decliiig in Angora naar de grens te /.en den om iu staat te zijn aan alle gebeurlijk heden het hoofd te bieden ingeval de Ma lissoren zich niet binnen den thans gestel den termijn mochten onderwerpen. De „Nèue Frëic Presse", het oorlogsge vaar besprekend, zegt: Als Montenegro of Turkije iu het geheim mochten hopen, dat de groote mogendheden op het laatste oogenblik te hunnen gunste zouden tus- schenbeide komen, om een oorlog te ver hinderen, dan zou dit van beide partijen ecu gevaarlijke dwaling zijn. Als de I urk- sche troepen zich zouden laten verleiden om de opstandelingen zonuer de (zeer on waarschijnlijke) uitdrukkelijke toestem ming van Montenegro over de grenzen te vervolgen, dan zou Turkije zich iu het on gelijk stellen en geen macht ter wereld zou den oorlog kunnen vermijden. Daartegen over heeft Oostenrijk natuurlijk slechts iu eigen naam jn Ccttinje duidelijk genoeg verklaard, dat het geen vinger zal uitste ken, als Montenegro een oorlog met Tur kije uitlokt. Vermoedelijk zullen dc groote mogendheden diezelfde houdng aanne men. Als Turkije of Montenegro, ondanks alle vriendschappelijke vermaningen, lust mochten hebben, de historische vechtpar tijen te hernieuwen, dan zouden zij zelf de verantwoordelijkheid moeten dragen. Dan kunnen dc groote mogendheden haar taak den vrede in Europa tc handhaven, als afgedaan beschouwen. De mogendheden geven tegelijkertijd raad in Konstantinojiel en Ccttinje en ver manen beide rijken tot eerbiediging van de rechten van hun buren. De Oostenrijkschc gezant verklaarde tot den grootvizierEuropa zou ingeval van een oorlog niet tusschenbeide komen. Men verneemt, dat de''Sultan een eigen- handigen brief van koning Nicolaas heeft ontvangen, waarin deze onder verzekering van zijn vriendschap verzoekt om een spoedige oplossing van de kwestie en waarin hij op de hulp wijst, die Rusland en de Balkanstatcn hem Ingeval van oor log zouden verlecnen. Het rommelt genoeg in den Balkan om dit niet als een onwaarschijnlijke groot spraak op te nemen. GEMENGD. f'iins Joachini van Pruisen, die naar gemeld is, eenigen tijd geleden zijn knie heeft verstuikt, is aan de beteren de hand. Hij maakt korte wandelingen in den tuin van liet Neue Palais, maar moet nog gesteund worden. De Duitsche Kroonprins en Kroon prinses zijn aan boord van de Von der Tann uit de haven van Portsmouth naar Duitschland vertrokken. Porfirio Diaz, de oud-president van Mexico, is met zijn gezin tc INauhciin aan gekomen, om daar de wateren te gebrui- ken. De correspondent van hei „Ber liner Tageblatt" te Lissabon seint, dat de kwestie over dc buitcnlandsche kerken op bevredigende .wijze is ojigelost. J>e

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1