Erna von Harneck. BUITENLAND. 2e Jaargang, No. 524. Sfe Eclcbctve ©ou^omt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering in het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco jjer post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—-5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De vraagpunten afgehandeld. Nomi natie Hooge Raad. Varia. De Kamer js gisteren geredd geko- tnen met de behandeling van de vraag punten betreffende het Ziekteverzeke- rings-ontwerp. Vraag II werd ontken nend beantwoord en vraag III is door tie Commissie .van Voorbereiding inge trokken. Dit resultaat js bereikt door de oon- ieessies, die de MinBter aan de tegen standers van zijn stelsel heeft gedaan. De ontkennende beantwoording van t tweede vraagpunt opent de mogelijk heid van behoud der particuliere zieken kassen. Men weet, dat de Minister voor (de uitkeering van ziekengeld zich één toverheidskas (de Raad van Arbeid) had gedacht, zoodat de bestaande particulie- )re kassen ten doode waren opgeschre ven. De Minister, hoe gaarne hij ook de particuliere kassen behield, achtte aan een laantal kleine kassen zooveel bezwaren ver- jbonden, dat hij aanvankelijk geen kans Izag ze in zijn wetsontwerp te benutten. ISteun voor zijn plannen vond de Minis ter bij de heeren Duys (S. D.) en Treub 1(V. D.) Eerstgenoemde praatte meer dan (3 uur vol om Het stelsel van den Minis ter aan te bevelen, zonder evenwel te kunnen nalaten de rechterzijde de noo- dige hatelijkheden voor de voeten te (werpen. Maar de heeren de Visser (C. H.), van Vliet (A. R.), Noiens (R. K.) en later ook de lieer Patijn (U. L.) kwamen zich tegen het Staatsmonopolie verklaren. De heer de Visser erkende, dat de M-mister voor een buitengewoon moeilijk vraag stuk stond en toonde daarbij aan hoe de 'ziekteverzekeringsontwerpen Kuyper en Veegens, die jn naam de particuliere kas sen lieten voortbestaan, hoogstwaar schijnlijk eveneens tot vernietiging der 'vrije kassen zouden hebben geleid. De Jieer van Vliet wees op de waarde, die de zickenpotten voor de arbeidersorganisa tie hebben, terwijl volstrekt niet op alle de quatificatie van „prutsfondsjes" zoo- als Duys ze noemde van toepassing j|is. Ook dr. Nolens brak een lans voor het behoud van liet bestaande en had be zwaar mede te werken de goede kassen niet één slag te dooden. Tenzij de Mi nister hem nog van het tegendeel over tuigde, was de heer Nolens voor het be houd van de oestaande kassen. Stond men voor „een schoone lei", zou spr. geneigd zijn gecentraliseerde gemonopoliseerde kassen te maken, omdat zulks het ge makkelijkst en eenvoudigst is. Maar nu »nen er niet zoo voorstaat, had spr. ern stig bezwaar tegen zulke kassen. Minister Talma is geslaagd een uit weg te vinden, die aan de bezwaren van de verschillende sprekers denkelijk tege moet zal komen. Wij zeggen d en k el ijk, want het plan, dat de Minister Woens dagmiddag in de Kamerzitting ontvouw de, is op het oogenblik niet geheel te overzien. Wat echter de Minister ervan zeide, en de bijval, die zijn woorden bij FEUILLETON. Naar het Duitsch. 54) Hij stond op, knoopte zijn jas toe en geide koel: (Mijn vrouw zal het, wat ik geen joogenblik betwijfel, aangenaam zijn, u ivaarwel te zeggen. Voor het overige ver doek ik, alles naar uw verlangen te regelen i^n over paard en rijtuig te beschikken. Ooeden nacht, mijnheer Steinfels. .De eerste proeve van mijn veran derde positie, zeide Hans Otto bitter, toen tie deur achter den heer von Glockncr ge- ploten was. Hij heeft mij in den grond fijner ziel nog juist zoo lief als te voren, Imaar toch schuift hij een slagboom tus- «clien hem en mij. X. Ongeveer op 't zelfde uur, dat rit- Jncester Eichstett zijn vriend opzocht, slen terde luitenant von Harneck naar het Wel, waar hij op het oogenblik vader en fcuster'tamelijk zeker zou vinden. De ge dachte, dat hem door de gebeurtenis bij het ontbijt een wapen in de hand ge geven was, dat van nut zou zijn, had hem tiet weder verlaten, Op zijn Lichtzinnig dr. de .Visser al aanstonds vonden, doet vermoeden dat de oplossing inderdaad een zeer gelukkige is. Met behoud van den Raad van Arbeid als eenheidskas .wil de Minister de par ticuliere kassen gelegenheid geven te blij ven voortbestaan. De Raad van Arbeid stelt de premie vast, int de premie en be slist over de uitkeering. Aan de particu liere kassen wordt echter betaald premie voor haar leden, waarvoor deze instel lingen als minimum-uitkeering aan haar zieke leden een gelijk bedrag moeten uit betalen als de Raad van Arbeid doet Niet dus ten opzichte van de premie, maar wel wat het bedrag der uitkeering betreft, zal de particuliere kas met de Overheidskas kunnen concurreeren. De heeren Duys en Treub waren met deze oplossing allerminst ingenomen, maar zij bleek ingang te vinden bjj de overgroote meerderheid der Kamer, die met .54 tegen 13 stemmen besliste, dat naast de overheidskassen ook particuliere kassen moeten kunnen bestaan. Hier mede werd niet beslist, dat de Kamer het in alle opzichten eens is met het nieuwe denkbeeld van den Minister. Het derde vraagpunt is ingetrokken, nadat de Minister had medegedeeld de taak van de Raden van Arbeid te zullen beperken tot de arbeidsverzekering, in plaats van tot alle wetten, den arbeid betreffende. Nu de vraagpunten zijn afgeloopen, kunnen wij slechts herhalen, wat wij Za terdag in ons overzicht schreven, dat wij niet naar een vernieuwde kennismaking verlangen. Wij gelooven niet dat dit in stituut zal leiden tot beperking van het debat, tot welk doel het toch heette te zijn ingesteld. Om het nu verkregen resul taat te bereiken, had waarlijk geen 7- daagsch debat noodig geweest Gistermiddag Heeft de Kamer weer eens het schouwspel opgeleverd van parlemen taire obstructie, 't Ging bij de nominatie voor den .Hoogen Raad, waarbij buiten de aanbeveling om als nummer één voor een liberale vacature werd geplaatst de kath. oud-minister van Justitie, mr. A. P. L. Melissen. Dit mishaagde een deel der linkerzijde zóó, dat zij door blanco stemmen de voortgang der werkzaamhe den onmogelijk jmaakt£, en ondanks de Voorzitter dreigde de beraadslagingen te schorsen gingen de heeren met dit spel letje voort, zoodat op een gegeven oogen blik de vergadering werd gesloten. De heer de Savornir. Lohman (O. H.) trad als bemiddelaar op en wist de ver gadering te heropenen, doch het verde re opmaken der nominatie werd tot Vrij dag uitgesteld. Het wetje op het gedistilleerd, dat 16 Juni wegens .onvoltalligheid der Kamer werd uitgesteld, js thans afgehandeld, waarbij niet .alleen de heer Lohman maar ook de heer Goeman Borgesius (U. L.) opkwam tegen de insinuatie van den so cialist (Schaper, dat de rechterzijde de smokkelaars ter .wille zou zijn. 't Gaat hier eenvoudig om een quaestie van recht Vandaag jal de heer Brummelkamp (A. R.) een voorstel doen, om de Bak kerswet nog voor de zomervacantie af te doen. 't Is te hopen, dat de Kamer hier toe niet ongenegen zal zijn. gezicht lag een onaangename uitdrukking, toen hij de trap van het hotel besteeg. In het salon vond hij zijn vader en Erna. Voor den eerste lagen brieven en papie ren, waarin hij met gefronst voorhoofd bladerde; het jonge meisje zat te lezen. Zij sloot 't boek bij Herman's 'binnenko men, schoof de lamp van zich af en zag, het hoofd in de hand leunend, haar broe der rustig aan. Sinds het heftige gesprek in Erna's ka mer hadden broeder en zuster elkaar niet weder gezien. Herman was het niet zwaar gevallen zich jlen volgenden dag diets te maken, dat zijn zuster haar laatste woord in deze aangelegenheid nog niet had ge sproken. Het had hem 't beste toegesche nen, Erna uit den weg te gaan, vooral daar hij tot zijn verrassing zijn vader steeds in bijzonder goede luim aantrof. Inmiddels, zoo besloot hij zijn zelfoverre- ding, zou JErna gelegenheid hebben nog eens grondig na te denken, in plaats van, zooals zij anders zou doen, haar denk beelden aan haar vader mede te deelen. Herman dwaalde .echter in menig op zicht. 't Was geen wankelmoedigheid, welke Erna .wederhouden had haar'uit eenzetting, welke den vader vertoornen zou, te doen, maar maagdelijke schuchter heid om haar zoet geheim verder open baar te maken. Kwam het uur, dat Hans Otto haar hagd vroeg, dan gou jij zonder ALGEMEEN OVERZICHT. Behalve de zeer bevriende bladen is bijna geen enkel goed te spreken over het nieuwe Fransche Kabinet, dat men algemeen veronderstelt even min lang te zul'en leven. Men acht dit kabinet Caillaux-Delcassé een voorberei ding voor een later kabinet-Delcas'sé. Heden zou de regeeringsverklarioig worden voorgelezen; deze zou zeer kort zijn. De regeering zal haar voornemen te kennen geven, zonder uitstel de begroo ting te jaten afhandelen. Verder zal zij de kwestie van de afbakeningen der wijngebieden zoo spoedig mogelijk re gelen. Er zal een wetsontwerp worden ingediend, dat de thans vigeerende wet ten opheft .en vervangt door een nieuw stelsel, dat pp meer afdoende en krach tiger wijze vervalschingen onderdrukt. O. m. is het ministerie voornemens de kiesrechthervorming door te voeren. Als grondslag der beraadslagingen zal de re geering de conclusies van de commissie voor algemeen stemrecht beschouwen. Zij zal zich niet in het minst verzetten tegen het principe, jn het eerste artikel van het ontwerp dier commissie, welk artikel be paalt, dat de commissie zich voorbehoudt wijzigingen aan te brengen, die de ge- heele republikeinsche partij in staat stelt zich met (de ^rvorming te vereenigen. De regeering zal er voor waken, dat de wet .op de arbeiderspensioenen op den vastgestelden datum in werking treedt en zal de opmerking van de Kamer bij de toepassing van de wet in acht nemen. De regeering zal de onderhandeling met de spoorwegmaatschappijen over het weer in dienst nemen van het ontslagen spoorwegpersoneel weer opnemen en zal vragen, dat pensioen wordt toegestaan aan de ontslagen spoormannen, die zich in gewenschte omstandigheden verkee- ren en dat de overigen weer in dienst worden genomen. De regeering zal er ook op aandringen, dat de maatschappijen haar personeel een statuut verleenen en is van meening, dat er reden is om na te gaan welke wijzigingen aangebracht moe ten worden om 'het toezicht van den Staat op de Spoorwegen uit te breiden. De regeering js vast besloten de nor male en geregelde werking der openbare diensten te verzekeren, te eischen, dat de tucht wordt gehandhaafd en te verhinde ren, dat jiet leven der natie verstoord wordt. De .regeeringsverklaring komt dan verder te spreken over de verdediging van de Jeekenschool én over de fiscale hervormingen. De regeering wil het stre ven van Frankrijk op oeconomisch gebied ontwikkelen en de middelen, die daarvoor noodig zijn, aanvullen. Dit geldt vooral voor de havens. Frankrijk zal voortgaan zich op zijn bondgenootschap en zijn kostbare vriend vrees voor haar geluk strijden. Gij komt te rechter tijd, zoo begon de oude JHarneck gramstorig. Kijk deze papieren eens jn, mijn zoon. Herman wierp een vluchtigen blik op de getallenreeksen, die eenige bladzijden vulden, en antwoordde lichtzinnig: Het zal wel kloppen, papa. Het is een duur garnizoen hier. Zoo, vindt ge dat? luidde tie spot tende vraag. En waarvoor gebruikt gij dan de toelage, die ik je in ruime mate verstrek Den jongen officier, die den afgeloo pen nacht weder urenlang aan de speel tafel gezeten en zware verliezen gele den had, steeg het bloed naar het hoofd. Hij haakte de nauwe kraag los van zijn uniform, die hem dreigde te verstikken. En heftig antwoordde hij: Waarvoor ik die jammerlijk kleine som gebruik? Weet ik hetl Voor het leven volgens mijn stand is het in ieder geval niet genoeg. Dank voor de leer, mijn zoon. Laat ik er aan toevoegen, dat ik noch van plan ben die gesmade toelage te verhoogen, noch die rekeningen te betalen. Je cre- diet moet wel zeer zwak staan, dat je leveranciers reeds mij om de betaling manen. Gij zult wel zoo goed willen zijn, mij uit te leggen, hoe gij in deze omstandigheden denkt te handelen. schappelijke verhoudingen te steunen. De regeeringsverklaring getuigt wij ders van de zorg der regeering voor leger en vloot .en herinnert aan de noodzake lijkheid het vlootprogramma aan te ne men. Het ministerie .is vast besloten het be wind te voeren in krachtige samenwer king met het parlement. De regeering /al vragen de interpel laties samen te voegen en zal naar aan leiding hiervan de kwestie van vertrou wen stellen. Dit laatste gaat waarschijnlijk over de volgende interpellatie. De eerste en voornaamste is over de kiesrechtkwestie, de tweede over de af bakening den wijngebieden, de derde over de benoemingen, door afgetreden ministers gedaan, (die hebben voor hun heengaan nog gauw even hun vriendjes onder dak gebracht), de vierde over het opperbevel in oorlogstijd, de vijfde over de invasie van de ParijSche geldmarkt door buitenlandsche waarden. 't Is de gemakkelijkste en in Frankrijk meest gebruikte manier om zich er met een kwestie van vertrouwen óf te maken. Of het echter lukken zal? Steeds meer begint het te broeien in Noord Portugal en de regeering maakt er zich blijkbaar wel bezorgd over. De lichtingen 1907 en 1908 zijh er onder de wapenen geroepen ter verster king van de garnizoenen. Overal hebben troepenverschuivingen plaats in de rich ting van de Noordgrens, waar de toe stand ernstig wordt geacht, wegens de monarchistische gezindheid der bevol king. Doch niet alleen voor de bevolking is men bevreesd, getuige de waarschuwing van Alfredo Magelhaes in de constituan te. Hij wees op het gevaar van een in val der samenzweerders, die steeds nog dergelijke plannen koesteren. Zulk een inval zou de rust des lands ernstig in ge vaar kunnen brengen. Een deel der naar het Noorden gezonden offciieren was vol gens Madalhaes niet te vertrouwen. Zelfs is de commandant van een regiment mo narchist. Spreker betoogde dat de regee ring niet krachtig genoeg was opgetre den, zoodat zij nu de wrange vruchten van haar gemis aan energie oogstte. Braga zeide jn zijn antwoord dat het beter zou zijn zich omzichtiger uit te drukken, daar anders in den lande de verkeerde indruk zou gewekt worden dat het land zich in een abnormalen toestand bevond. De regeering was van alle plan nen der monarchisten onderricht. De mi nister van oorlog gaf de verzekering dat hij bij de benoeming der officieren voor zichtig was ppgetreden en dat hij eiken officier ontslaan zou van wie gebleken zou zijn dat hij anti-republikeinsche ge voelens had. Machade zeide, dat de mo narchisten onlusten konden verwekken, maar niet de republikeinsche instellingen in gevaar brengen. Portugal mocht zich verheugen over de van den noodigen eer bied getuigende houding der andere na tiën. Wat Spanje betrof, mocht de re- Achterover in zijn stoel geleund mon sterde Arnold Harneck het roode ge zicht van zijn zoon met dien spottenden, geringschattenden blik, welke ook Erna reeds zoo vaak vertoornd had. Met gebo gen hoofd en de handen samengevou wen luisterde deze vol angst naar 'de uiteenzetting. Ik zou u kunnen antwoorden, dat deze kerels (en hier sloeg Herman trots met de hand op de rekeningen) mogen wachten, tot het mij schikt te betalen. Maar ik wil er u bij deze gelegenheid tegelij"k mede bekend maken, dat ik nog veel hoogere verplichtingen heb dan de ze bagatellen. Erna, zoudt gij de bedragen van die bagatellen niet eens tot leering van uw broeder willen- samentrekken. Zelfs gij schijnt ditmaal niet voor hem in de bres te willen springen. Baron Harneck schoof de rekeningen met een doorvorschenden blik van de ta fel aan zijn dochter toe. Deze maakte niet de minste beweging om ze te bemachti gen, maar in haar bleek gezicht, dat zij een oogenblik naar vader en broeder! ophief, lag een uitdrukking van groot verdriet. Laat maar, papa, zoo onderbrak een kort stilzwijgen. Het is volkomen on verschillig of die getallen u groot of klein sclvnoj. Ik zeid.e u reeds, dat ik geering vertrouwen stellen in de goede trouw en de loyauteit der Spaansche regeering. Daar geven we anders geen cent voor. Ook de kwestie der Scheiding van Kerk en Staat die den 3de Juli van kracht zal wor den dreigt aanleiding te geven tot een; conflict, en wel met de mogendheden. De voorloopige regeering heeft na melijk nog niet geantwoord op de vraag van de gezanten, of het besluit ook van toepassing is op de buitenlandsche ker ken en geestelijke broederschappen. Naar de correspondent van het „Berl. Tageblatt" uit betrouwbare bron ver neemt, hebben de Engelsche, Duitsche, Italiaansche en Fransche gezanten den minister van buitenlandsche zaken me degedeeld, dat zij een uitbreiding van de kracht der nieuwe wet tot vreemde kerken en haar kerkelijk vermogen niet kunnen erkennen. Indien de Portugeesche regeering niet voor het einde der maand een gunstig antwoord geeft, zullen dej kerken gesloten en zal de eigen vlag ge- heschen worden, zoodat zij voor de Por tugeesche overheid ontoegankelijk zijn. Rusland, Oostenrijk en Spanje, die geen kerk van hunne eigen nationaliteit in Portugal hebben, moeten het optreden der andere gezanten steunen. GEMENGD. - .Volgens de „Times" verwacht men, dat het .Hoogerhuis hard zal voortmaken met de veto-wet. Het zou zeer wel moge lijk zijn, dat het Huis Maandag reeds leraar is met de behandeling in comité- generaal. De „Times" verzekert ook, dat in het liberale kamp de voorbéreidselen voor de nieuwe verkiezing een goed stuk gevorderd zijn, al spreken de verant- wodrdelijke leden der regeering het te gen. i Alles schijnt er op te wijzen, dat de Spanjaarden vooreerst niet van plan zijn het pas bezette gebied te verlaten. Inte gendeel zij nemen maatregelen om er zich vaster te nestelen. Volgens een be richt uit Lararsj is de kruiser Admirantd Lobo eergisteren daar met nieuwe ver sterkingstroepen aangekomen. Blijkens berichten uit Porte-au-Prin* ce broeit er in Haiti weer eens een op stand. Er heeft zich in het noorden een comité-voor-demopstand gevormden reeds is heel wat schade aangericht. Pre sident Simon js er aan boord van zijn nieuwe oorlogsschip (het vaartuig van de recente Castro-mystificatie) heen. Het Russische ministerie van marine bereid den bouw voor van drie Dread noughts, die voor de vloot in de Zwarte Zee zijn bestemd. Er dreigt een ministerieele crisis in Noorwegen. Het wetsvoorstel betreffen de het gebruik van watervallen voor de nijverheid is jn een, door het ministerie aanvaarden vorm, met 2 stemmen meer derheid in het Odelsting aangenomen. In' het Lagting, waar de wet nu in behande ling is, heeft de regeering slechts 1 stem meerderheid, maar een lid van die meer derheid de advocaat Amundsen wil wil een wijziging, die het ministerie af wijst. Verwerpt het Lagting de wet, "dan grootere bedragen schuldig ben. Zooals een paard voor een groote hin dernis een oogenblik aarzelt, zoo hield ook de jonge officier eenige ©ogenblik ken stil daarna nam hij de hinderpaal met een sprong: 1 Het betreft de vereffening van eere- schulden, papa. f Aan Erna's lippen ontsnapte een lich te, smartelijke zucht. Haar vermoeden was dus waarheid gebleken. Gij wilt zeggen nieuwe eere schulden, onderbrak des vaders koude stem de stilte, die gevolgd was. Ga voort, mijn zoon. i De ijzige kalmte van den vader be gon den zoon te verontrusten. Papa, ik bid u sprak hij smeekend, er zal toch wel een weg en middelen te vinden zijn, dat ik geholpen kan worden. Komt ge eindelijk van je hoog ros afstijgen? Je bede helpt intusschen even zoo weinig als je heerschzuchtige vorde ring. Ik ben niet in de gelegenheid, zul ke groote sommen voor je los te krijgen* De angst deed Herman alle vormen met voeten treden. Hij slingerde zijn va der de bittere aanklacht in 't gericht: Moet ik geBrek lijtien terwijl gi/ er overvloed noemt? Waar blijft al liet geld, dat gij uit de versplintering van mijn erfdeel bekomt. Ik heb daar recht ODi (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1