28 BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang,i No. 523. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. JIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Woensdag Juni 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Wegens den feestdag der H.H. Apostelen Petrus en Paulus zal ,De Leidsche Courant" morgen NIET verschijnen. Waarom te stemmen op onze Candidaten? 't .Valt piet te ontkennen, dat de ver- jkiezingscampagna voer n gemeenteraad ïn onze kringen meer dan gewone belang stelling wekt Met zekere spanning wordt Üe uitslag verbeidt in een gemotiveerd vertrouwen, dat de stembus ons winst zal brengen. Wij hebben al eenige'malen onze kie ners opgewekt toch trouw hun stemplicht te vervullen. Het kan immers op één stem laankomen en hoezeer zouden wij zelf on ze nalatigheid betreuren, als door ons plichtsverzuim de rechtsche candidaten in jde minderheid bleven. Wij" hebben onze kiezers aangespoord eendrachtig te zijn jen te stemmen op alle candidaten, die 'door de Christelijke kiesvereenigingen worden aanbevolen. Het gaat om gewichtige belangen. In 'de laatste decennia heeft het besef van saamhoorigheid der belijders van den '(Christus, zich sterk ontwikkeld, 't Is niet alleen bij woorden geblevendoor daden hebben* de Christelijke kiezers getoond, hun leiders te volgen en in menig opzicht Zijn wij dankbaar voor hetgeen de coalitie Ons bracht En deze coalitie neemt in sterkte toe, ten spijt van alle aanvallen. Zoo gaarne zou de linkerzijde zien dat een minder 'hechte band de drie Christelijke partijen fvereenigde; zoo gaarne schept zij behagen in kleine geschilpunten, die zich onder de onzen voordoen en wakkert zij den strijd tusscheri „Rome en Dordt" aan. Tot dus verre zonder resultaat. De Christelijke kie zers begrijpen zeer goed, dat de belang stelling der linkerzijde geen onbaatzuch- tige is. De glorie der liberalen is gaan tanen sinds de coalitie door Schaepman, iKuyper en Lohman tot stand kwam. Wil de linkerzijde haar macht herwinnen, moet allereerst de coaliite vernietigd,, de een dracht onder ons verstoord worden. 't Is slechts eigenbelang als de liberale pers de protestanten meewarig waar schuwt toch op te passen voor de „macht van Rome", 't Is eigenbelang, als zij schimpt op de onoprechtheid der coalitie. Zij doet het alleen om argeloozen in haar strikken te vangen. Deze verkiezingsleuzen zullen ook weer in de komende dagen worden aangehe ven. De Roomschen zal men wellicht wijzen op vermeende trouweloosheid der boudgenooten om zoodoende hen te prik kelen den liberaal te stemmen. Wij hebben reeds eerder geschreven, dat er soms zaken voorkomen, die een onaangenamen indruk verwekken. Maar is dit voor ons aanleiding een liberaal bo ven een Christelijken candidaat te verkie zen? Verre boven een liberaal heeft een [lAnti-revolutionaire, een Christelij'k-Histo- /rische candidaat onze sympathie, omdat ;fwij in hem begroeten een man, die, even als wij, God in het maatschappelijk leven ,wil erkennen en Zijn geboden wil eerbie digen. Dat is de groote principieele onder grond van onzen strijd. Wij moeten man- Ijnen hebben van Christelijke overtuiging I ïn Kamer, in Staten en in Gemeenteraad. In zulke mannen moeten wij ons ver trouwen stellen; op zulke mannen beve len wij de kiezers aan Dinsdag a.s. voor den gemeenteraad te stemmen. Men hoede zich toch voor het waan denkbeeld, dat de gemeenteraad zou zijn een administratief lichaam. De uitgebreide zelfstandigheid van de gemeentebesturen maakt dringend noodig onzen'invloed ook daar te doen gelden. De gemeenteraad heeft een taak te ver vullen ten opzichte van de openbare ze delijkheid. Wij kunnen hierop niet al te diep ingaan, maar herinneren aan hetgeen in politieverordeningen e. d. kan gedaan worden om pornografische lectuur te we ren, om althans de onschuld der jeugd te beschermen. Uitgebreide bevoegdheden bezit de ge meente op het gebied van het onderwijs en wij verlangen daarbij van den gemeen teraad de concurrentie tusschen openbaar to bijzonder onderwijs niet omioodig te verzwaren. Wat zou het streven der regee ring naar gelijkstelling van beide soorten scholen baten, als de gemeenteraad door te lage schoolgelden, te hooge salarissen en kostbare uitgaven de voor ons onge schikte overheidsschool op alle mogelijke wijze bevoordeelde? De openbare schooi blijft het troetelkind van alle vrijzinnigen en geen offer uit de g e m e e n t e ka s is te groot. Maar als eens n i e t de belasting betalers, doch de vrijzinnigen zelf hun school moesten onderhouden, gelijk wij Christelijken doen, hoe zou dan de offer vaardigheid zijn? Terwijl volgens een becijfering van het „Nbld. voor Leiden - bijna de helft van den hoofd, omslag voor het neutrale on derwijs hoodig is, weigerden vele libera len mede te werken enkele honderd guldens subsidie aan de bijzondere be waarscholen uit te geven. Liever be steedden zij verscheidene duizenden gul dens voor den bouw eener nieuwe bewaarschool dan het Christelijk o.nder- wijs iets toe te voegen. De weinigen; die met de rechterzijde meegingen, eischten voorts „waarborgen", welke men niet dacht te stellen voor de openbare scho len. Mr. Fokker was het speciaal, die eenige van zulke amendementen indien den. Een geest van uitsluiting heeft de Leid sche liberalen steeds gekenmerkt. In hun glorietijdperk dachten zij er niet aan de rechten der minderheid te erkennen. Zij, machtige liberalen, brachten Kappeyne's woord in practijkde minderheden moe ten onderdrukt worden. In de gewone raadscommissies werd bij uitzondering een rechtsch lid gekozen en voor de wethoudersplaatsen was niemand der on zen geschikt. Onder den druk der omstandigheden gelukte het ons voor circa 10 jaar ma Aalberse tot wethouder gekozen te krij gen, de eerste Katholieke wethouder na de Hervorming. Maar nauwelijks trad mr. Aalberse bij zijn benoeming tot Kamer lid af, of de wethoudersplaats moest wederom door een liberaal worden inge nomen. En de „baantjes". Och, de Katholie ken waren voor alles geschikt, behalve om een gemeentelijke betrekking te be- kleeden. I>e statistieken, die wij daarover eenige maanden geleden publiceerden, toon en dit maar al te duidelijk aan. Bij het stijgen van den invloed der rechterzijde zijn allengskens veranderin gen gekomen in deze wanverhoudingen. Wij hebben onzen Katholieken wethouder teruggekregen en onze invloed in het gemeentebestuur is daardoor niet zonder beteekenis. De Christelijke kiezers moe ten zorgen, dien invloed niet te vermin deren. Zij moeten beseffen, dat ontrouw aan de stembus zou vernietigen, wat na lange jaren van moeitevollen arbeid is opgebouwd. Zij moeten stemmen voor het behoud van den Katholieken wet houderszetel, voor het behoud en de ver sterking van de Christelijke meerderheid in den gemeenteraad. V Rome krijgt weer gelijk. Heeft men ooit zoo'n merkwaardig! teeken des tijds gezien als het Jatho-pro- ces te Berlijn? Ziehier hoe de Berlijnsche correspon dent van het Handelsblad de zaak in 't kort verhaalt „De evangelische opperkerkeraad te Berlijn had den Keulschen predikant Jatho reeds gebrandmerkt als een ket ter, als een der velen, die, hoe goed geloovig ook, van algemeen christelijk standpunt, zich niet volkomen willen onderwerpen aan de dogma's van de officieele orthodoxe staatskerk, als een om het kort en duidelijk te zeggen liberale dominé. Dit brand merken gaf echter niet veel. Mannen als Jatho preekten kalm verder in hun gemeente, stoorden zich niet aan min der aangename bejegeningen van den opperkerkeraad. Doch de beschermers van 't orthodoxe evangelie vonden een laatste redmiddel: zij kwamen voor den dag met een inquisitie-rechtbank, die den mooien naam gekregen heeft van „Spruchkolfegium", een college, dat, met gesloten deuren, proces .voert tegen een predikant, beklaagd van het aanhangen van een dwaalleer, dat met een meerderheid van twee derde der uitgebrachte stemmen negen van de dertien dus den beklaagde, die geen hoogere instantie kan aanroepen, on waardig mag verklaren langer de offi cieele staats-toga te dragen." Hoe hebben we 't nu? zal rneenigeen zich afvragen. Bestaat bij het Protestan tisme het vrije onderzoek ja dan neen Zoo ja, waarom mag een man een Jatho, die te Keulen zeer gezien is, dan niet vrij leeraren de conclusies, waar toe zijn onderzoek hem voerde. Zoo neen, waarom valt dan het Pro testantisme de Roomsche kerk hard, die vasthoudt aan de geopenbaarde waarhe den en een leerstellig gezag? 't Is een kwaad dilemma. Oeen wonder dan ook, dat de corr. het eens is met „vele ernstige en hoog geplaatste mannen in den lande, die ge protesteerd hebben tegen die „Spruch kollegium", welks eerste uitspraak reeds heeft aangetoond, „dat in de evangelische landskerk de geest van ketterjacht veel sterker is dan het gevoel voor evange lische geloofsvrijheid, dat de landskerk niet steunt op geloofs-vrijheid, niet vast houdt aan de traditie van 'de reformatie." De „evangelische landskerk" gaat op die manier zoowaar den kant van Rome uit, wat inderdaad hard te verduwen is voor wie „de tradities van de reforma tie" hoog wil houden. Schamper merkt de corr. dan ook op „Wat zullen de katholieken om de ze critiek (van het „Spruchkollegium") lachen, nu het blijkt, dat de evangeli sche machthebbers even goed met duimschroeven kunnen omgaan als de Vaticaansche..." Ja, dat zullen de Katholieken zeker. Zoo hartelijk zelfs, dat zij zich heclemaal niet boos zullen maken om dien „uitval over de „Vaticaansche duimschroeven" gesteld, dat zulk een afgezaagde uit drukking nog de moeite van het boos worden waard was. Merk intusschen op, hoezeer ook over dezen verbolgen correspondent de geest over het „Spruchkollegium" aan 't vaar dig worden is. Eenige regels vroeger toch schrijft hij „Natuurlijk moeten er aan de vrij heid van geloofsleer grenzen gesteld worden." 'Natuurlijk! Daar zijn we 't volmaakt mede eens. En zoo krijgt Rome alweer eens gelijk. ALGEMEEN OVERZICHT. Het is wel een ongeluksministerie ge weest, dat van Monis. Na eerst in een groot geharrewar te zijn gekomen, door de Champagnekwestie, en daarna door Train een flinke mep in den ruggegraat gekregen te hebben, is het nu door een vergissing heen moeten gaan. De stem opneming is nl. niet goed geweest en het kabinet had eigenlijk een meerderheid van vijf stemmen moeten hebben. Zoo was de val ook evenmin ernstig als zijn heele bestaan. Intusschen is de crisis reeds op gelost en het Ministerie-Caillaux definitief vastgesteld als volgt: Callaux, voorzitter van den minister raad en binnenlandsche zaken, De Selves, buitenlandsche zaken, CruppL justitie, Delcassé, marine, Messimy, oorlog, Le brun, koloniën, Conyba, Handel, Pams, Landbouw, Steeg, onderwijs, Augagneur, openbare werken, Vilotz, financiën, Re- noult, ^rbeid, Chaumet, ondersecretaris van posterijen en telegrafie, en Dujardiin Beaumetz, ondersecretaris voor schoone kunsten. Gisteravond heeft Callaux zijn kabinet aan den president voorgesteld. De benoe mingsdecreten zouden heden in het „Jour nal Official" verschijnen. Om 10 uur is ministerraad gehouden, waarin de groote lijnen van de regeerings- verklaring zijn vastgesteld. Het ministerie zal de hervormingen, die in het program ma van het vorige ministerie waren aan gekondigd, overnemen en met name de kiesrechthervorming, belastinghervormin gen en het ambtenaren-statuut. Intusschen zal de begrooting 1911 niet het minste uitstel lijden. De kwestie der afbakenin gen zal een spoedige oplossing eischen. De verplichting, die minister Pams naam van het vorige ministerie In den Se naat op zich heeft genomen, zal nage komen worden. Caillaux heeft bij zijn collega's op zui nigheid aangedrongen Hij zal de onder handelingen over mogelijke weer indienst neming van de bij de jongste spoorweg staking ontslagen spoorwegbeambten we der opnemen, maar zonder de verantwoor delijkheid van den Staat in plaats van die der maatschappijen te stellen. Wat betreft de verhouding van den staat tot de spoor- wegmaatshappijen, ziet het ministerie er van af, aan het parlement de bevoegdheid te vragen, die minister Dumont hebben wilde. In Engeland is, ondanks dat de Kro ningsfeesten nog voortduren, het politieke leven hervat. De grondwettelijke crisis is in scherpen vorm ingetreden, nu gister avond in het Hoogerhuis de amendemen ten op de veto-wet zijn ingediend. Lord Lansdowne stelt een amendement voor, inhoudende dat geen wetsontwerp, dat het bestaan van de kroon of de Pro- testantsche troonopvolging raakt of een nationaal parlement voor Ierland, Wales, Schotland of Engeland invoert en geen wetsontwerp, dat niet door een gemengde commissie uit Hooger- en Lagerhuis is goedgekeurd, den koning ter bekrachti ging zal worden voorgelegd, tenzij een uitspraak van de kiezers ervoor is ver kregen. Lord Cromer stelt een amendement voor, dat de benoeming voorschrijft van een gemengde commissie van zeven leden uit beide Huizen, welke commissie zal bepalen of een wetsontwerp zoo gewich tig is, dat het eerst aan de kiezers moet worden onderworpen. De bladen van beide partijen achten den toestand ernstig. Zij zeggen, dat de Lords meenen, dat de verzekeringswet den aan hang van de regeering heeft verzwakt, en dat het land zoo onder den indruk der kroniugsplechtigheden is gekomen, waar bij grooten luister op de Hoogerhuisleden is afgestuurd (men begrijpt nu waarom zij de behandeling tot na de kroning heb ben willen uitstellen) dat zij, wordt zij tot een verkiezing gedwongen, daarin de ne derlaag zou lijden. In alle geval zijn de Lords besloten de regeering te nopen duidelijk te maken, welken waarborg zij van den koning heeft verkregen ten aan zien van de benoeming van Peers. Toch is het door vroegere uitlatingen der regeering bewezen, dat zij de amen dementen van het Hoogerhuis zal afwij zen. Zooals het ontwerp er nu ligt, moet het wet worden, hebben zij keer op keer zoo nadrukkelijk mogelijk verzekerd En de stelligheid, waarmede zij nog in den laatsten tijd hebben gezegd, dat het wet zal worden, laat ook geen twijfel meer of de koning zal, op advies van zijn ministers, als het noodig is door Peersbenoeming, het verzet van het Hoogerhuis breken. De unionistische Spectator twijfelt daar niet aan en hoopt, dat de Lords zoo ver standig zuilen zijn het daartoe niet te laten komen. Zij zouden het anders op hun ge weten hebben, dat Home Rule voor Ier land dadelijk doorgezet kan worden immers met een liberale meerderheid in het Hoogerhuis en zij zouden boven dien hun eigen Peers-stand, met die 500 nieuwbakken Peers, vernietigen. De Portugeesche Constituante heeft nog geen blijken gegeven iets van haar eigenlijke werk te zullen doen. Aan de Grondwet wordt voorloopig niet ge dacht. Wel aan de mogelijkheid om zon der nieuwe verkiezingen de constituante in een vast parlement om te zetten en aan het bekrachtigen der ontwerpen van de voorloopige regeering. Een wetsvoor stel van Eduardo Lebreu op de schei ding van kerk en staat is naar een com missie gezonden. Bij de indiening hiervan interpelleerde hij de regeering waarbij hij er op wees dat de Engelsche missiona rissen in geestelijk gewaad op straat gingen, terwijl dit den Portugeezen ver boden was. De minister van justitie ad interim, Bernardino Machado, gaf ten antwoord dat de scheidingswet nog geen gesloten kwestie was. De wet, die streng zou worden toegepast, bevatte onschend bare beginselen, zooals het oppergezag der burgerlijke macht en de vrijheid van eeredienst. Maar, zoo voegde hij er bij, er is in de wet een wetgevend gedeelte en een reglementair gedeelte en het door Abreu aangeroerde punt behoorde tot het reglementair gedeelte. Voorts ver klaarde Machado, dat het protest der bis schoppen gestuit was op de onverschil ligheid der openbare meening in Portu gal, terwijl dat van den Paus gestuit was op de algemeene onverschilligheid. In antwoord op de opmerking van Abreu, als zou van Engeland een protest te wachten ?jjn tegen de toepassing der scheidingswet, verklaarde Machado dat Engeland nog geen enkel woord ten dezé gesproken had. Het verbod van het dra* gen van het geestelijk gewaad heeft ten; doel, de beleediging van priesters op den openbaren weg te voorkomen. Verder liet Machado zich uit over de kwestie der tegen-revolutie. Hij was van oordeel dat geen enkele tegen-revolutie kans van slagen zou hebben. Spanje was; reeds tot het inzicht gekomen, dat de Portugeezen aan de grens liet verwekken van troebelen beoogden. Machado gaf ten slotte de overtuiging te kennen, dat de Spaansche regeering ten opzichte van de samenzweerders haar plicht zou we ten te doen. Dat is na de laatste berichten voor ons. nog zoo heel duidelijk niet. Van maatrege len van den kant der Spaansche regeering hoort men niet veel, van ernstige oproer- geruchten wel, ofschoon de regeering officieel alles ontkent. We wachten. GEMENGD. De St. Petersburgsche correspon dent van de „Deutsche Tageszeitung"- seint: Naar in gemeenlijk goed ingelich te kringen verteld wordt, zou Stolypin binnenkort aftreden en door Goremykiui opgevolgd worden. Volgens berichten uit El Kasar aan Fransche bladen worden er in het Spaan sche kamp blijkbaar toebereidselen ge maakt voor een opmarsch naar Wessan4 De uit Larrasj aangekomen cavalerie en artillerie schijnen voor die gewaagde onderneming bestemd te zijn. Te Port Arthur in Texas is in de petroleum reservoirs van de Texas Oil Company brand uitgebroken, die is over geslagen op twee pakhuizen en een aan tal schepen, die in de buurt voor anker la gen. Er hadden verschillende ontplof fingen plaats. Een scheepskapitein werd 30 meter hoog in de lucht geslingerd. En zijn nog twee dooden. De schade wordt op 21/n millioen gulden gegroot. Een telegram uit Port-Said meldt, dat het^Duitsche stoomschip Sachsen, van China 'en Japan naar Antwerpen ge strand is in het Kanaal en de doorvaart belemmert. Alle pogingen om het schip vlot te brengen zijn tot nu toe vruchte loos gebleven. I Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden ter standplaats Witmarsum, A. Kruseman, candidaat-notaris te Heemstede; is benoemd tot ingenieur voor de elec- irische inrichtingen der spoorwegdiensten J. M. G. Scheffer, w. i. te Delft; is aan het algemeen college van toezicht bijstand en advies, vpor het Rijkstucht- en opvoedingswezen, toegevoegd als secreta ris, mr. F. W. J. Del Campo genaamd Camp, advocaat en procureur en kanton- rechter-plaatsvervanger te 's Hage; is aan J. J. Cost Budde, eervol ontslag verleend uit zijn betrekkingen van com missaris van politie te Deventer en van commissaris van Rijkspolitie; is aan den kapitein der mariniers J. van Haaften eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van pensioen. is de detacheering bij het leger hier te lande van den len luit. der inf. van het le ger in Ned. Indië R. M. C. d'Engclbron- ner, thans leerling aan de Hoogere Krijgs school, verlengd tot 16 Sept. 1914; is bepaald, dat bij afzonderlijke dagor ders, zoo in Indië als in Nederland eervol zal worden vermeld de korporaal-zieken verpleger van het leger in Ned.-lndië J. B. Engels (alg. stamboeknummer 16704) en zulks ter zake van zijn gedrag bij gele genheid van een vijandelijken aanval op het bivak te Wolo Qdi (Flores) op 12 April 1908. Bezoek van President Failières. De Koningin heeft den eeredienst, wel ke aan den president der Fransche repu bliek tijdens zijn verblijf te Amsterdam en in de residentie zal zijn toegevoegd, opgedragen aan den gep. vice-adiniraal jhr. Roël, adjudant in buitengew. dienst, oud-minister van marine; kolonel graaf Schimmelpenninck, adjudant der Koningin en den len luitenant der jagers A. Ruys, van het reg. grenadiers en jagers. Marokko. De „N. R. Ct." verneemt, dat de Neder- Undsche gezant te Tandzjer, ridder vaa

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1