BINNENLAND. Erna von Harneck. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Maandag 26 Juni. Katholieke Wetenschappelijke Vereeniging. De gewone algemeene vergadering van de „Vereeniging tot het bevorderen van de beoefening der wetenschap onder i de Katholieken in Nederland werd ,1.1. Zondag 18 Juni te Scheveningen in het Grand-hotel (het oude Hotel Garni) jgehouden. Ongeveer 120 leden waren bijeengekomen. Te 12 uur werd de vergadering door den voorzitter prof. Spronck uit Utrecht geopend met een hartelijk welkom aan de weder zoo talrijk opgekomen leden. (Evenals vorige jaren verbond de voorzit ter hieraan eene voordracht over een geneeskundig onderwerp, waartoe zich dit jaar als van zelf de vaccinatie-quaes- tie aanbood. In de Tweede Kamer is, zoo zeide spreker, onlangs door eenige afgevaardigden, de heeren Heemskerk en De Savornin Lohman over de genees kundigen een onbillijk oordeel uitge sproken. De heer Lohman ontzag zich niet te verklaren, dat de medici een „con frérie" vormen, die zich tegenover de buitenstaanders den schijn tracht te ge ven van de onfeilbaarheid, een „clerus" die tegen beter weten in de vaccinatie prijst en de bezwaren ertegen ver bergt. Als eenig argument van beteeke- r.is meende de afgevaardigde Heemskerk dat vóór de vaccinatie kan worden aange haald, kan slechts het feit worden ge noemd, dat, nadat Jenner erin was ge slaagd, vele menschen over te halen, zich te laten inenten met koepokstof, er min der menschen aan menschenpokken zijn gestorvan dan vroeger. Op dit feit, meen de de afgevaardigde, is het gansche stel sel gebouwd, dat jarenlang millioenen menschen dwingt, zich te laten inenten met eene vreemde vieze etterstof, zon der dat is vastgesteld, of de ziekte, waar tegen men waken wil, menschen- poklcen, inderdaad iets te maken heeft met het verschijnsel, dat koepokken ge noemd wordt. En de heef Lohman ver klaarde zich eraan te ergeren, dat zoo iets van een medische leer kan worden gezegd. Zonder dat zulks door de ge neeskundigen wordt weersproken. De voorzitter verklaarde, zich eraan te erge ren, dat zoo iets in de Kamer kan wor den gezegd, door menschen, die blijkbaar niet weten, dat het onderzoek op het rund, waarop de heer Heemskerk doelde, reeds sinds 1S07 ontelbare malen door talrijke geneeskundigen is verricht, en met positief resultaat. Door enting van menschenpokken op het rund verwekt men pokken, die reeds dadelijk of hoog stens na twee of drie overentingen op het rund zóó veranderd zijn, dat zij, op den mcnsch geënt, geen pokziekte meer ver wekken, maar alleen koepokken ter plaat se der inenting, die een pl.m. 10 jaren voortdurende immuniteit tegen de smet stof der jnenschenpokken medebrengen. Een ander bezwaar door den heer Heemskerk aangevoerd, bestaat hierin, dat de inenting in den mensch het wezen van het runderbloed brengt en daarmede eigenschappen van het rund, in het bij- zonder de vatbaarheid voor tuberculose. Prof. Spronck ontkent geenszins, dat in de koepokstof naast het virus van de koe pok andere microben kunnen voorko men, die voor den mensch schadelijk zijn. kunnen. Deugedlijke middelen staan even .wel ten dienste, om die verontreiniging te voorkomen, en geen medicus heeft eenige reden, als dienaangaande nalatig heid is gepleegd, die niet aan zijn zijde ligt, daarover het stilzwijgen te bewaren. Pm infectie met tuberkelbacillen uit te .sluiten, wordt de koepokstof niet afge leverd, vóór de sectie van het kalf is verricht en gebleken is, dat het dier niet aan tuberculose lijdende was. Tegen mo- gdijke verontreinigingen worden andere afdoende maatregelen genomen. De heer Lohman noemde de voortreffelijkheid van de-vaccinatie een bijgeloof, niette- FEUILLETON. Naar het Duits F 51) Wat! Ge zult dien heer von Nein- stctten toch voor den mond van uw pis tool dagen? Ritmeester von Eichstett heeft hier wel de voorrang; eerst daarna kunt gij uw man een herinnerings-iidteeken toe brengen. Ik versta u toch verkeerd? vroeg de majoor ongeloovig. De heer von Eichstrtt stak op zijn ge mak een sigaar aan. Hij hieid het voor on- mogelijk, dat Steinfeis een ander dan een bevestigend antwoor. won geven. Op Her man Harneck's geziciit daarentegen, die 'den ganschen loop der gesprekken rustig had aangezien, vertoonde zich een vreem- jde uitdrukking; vol verwachting boog hij zich voorover. Klaar, vast en rustig, zeide Steinfeis, hoffelijk buigend: Ik herhaal mijn dank voor het ka- imraadschappewjke aanbod, maar ik ben Intusschen niet van plan liet te aanvaar- &en. genstaande het directe bewijs ervan door Jenner en zijn tijdgenooten is geleverd, door te doen zien, dat met koepokstof ingeënte menschen, bij latere inenting met menschenpokstof voor besmetting onvatbaar waren. Op duizenden men schen is deze proef genomen, steeds met hetzelfde resultaat. Prof. Spronck wijst verder op het feit, dat de Duitsche vac- cinatiewet van 1874 dit land dadelijk bevrijdde van ae epidemische pokken. In het tijdvak 18891893 stierven jaar lijks aan pokken op 1 millioen inwoners van Rusland 836,4, in Oostenrijk 313,3, in België 252,9, in Frankrijk 147,6, in Duitschland slechts 2,3 menschen. In den Fransch-Duitschen oorlog verloor het niet-gevaccineerde Fransche leger 23.400 man aan pokken, het Duitsche gevaccineerde slechts 450 man. De spreker betoogde voorts, het recht ja, den plicht der Overheid, de vaccina tie, verplicht te stellen, indien dit ter bestrijding en uitroeiing der pokziekte noodig is. Een andere vraag is, of, als de pokken, dank zij de genomen maat regelen, zijn verdwenen ,de vaccinatie- dwang niettemin moet worden gehand haafd. De spreker zoude hierop niet zoo gemakkelijk ontkennend willen antwoor den, als de heer Lohman deed, die blijk baar ons land aan de proef zou willen wagen, of wij', zoo onverhoopt, de pok ziekte weder zou intreden, snel en krach tig genoeg tot hare bestrijding gouden kunnen optreden. Spreker geeft er de voorkeur aan, liever de resultaten van de afschaffing van den vaccinedwang el ders af te wachten. Met name wijst spr. op Engeland, waar in 1898 de verplich ting wel niet geheel is opgeheven, maar toch aanmerkelijk is verzwakt, maar waar dan ook de pokziekte weder sinds dien epidemisch op verschillende plaatsen is opgetreden. Zoo bijv. in Londen, in den jare 1901 en 1902 met 7171 ziekte- en 1124 sterfgevallen. Dankbaar werd de belangrijke rede van den voorzitter toegejuicht. De secretaris, prof. Struycken, kreeg daarna het woord, tot voorlezing van de notulen en het jaarverslag. Uit het laatste bleek, dat het aantal leden in het afgeloopen jaar van 353 tot 390 was toegenomen, in de rechtsgeleerde afdee- ling tot 139, in de geneeskundige afdee- ling tot 131, in de wis- en natuurkun dige afd. tot 65, in de letterkundige afd. tot 55 leden. Uit het verslag van den penningmees- mr. Kooien, bleek van een batig saldo van f 3512.76. Blijkens de agenda hadden voorzitter en secretaris besloten, hun mandaat ne der te leggen. Door de vergadering werd evenwel krachtige drang uitgeoefend hen te bewegen, nog een jaar aan te blijven, voor welken drang de beide heeren na eenige aarzeling zwichten. Te 1 uur werd de vergadering ge schorst en begaven de leden zich naar het Palace-hotel, waar de Vereeniging hun een gezamenlijken lunch aanbood. In de middagvergadering mocht de voorzitter onder de aanwezige leden bij zonder welkom heeten, de Ministers van Waterstaat en Justitie, de heeren Regout Dr. H. J. van Swaay, directeur der H. B. S. te Roermond, daartoe door het hoofdbestuuf uitgenoodigd, hield daarna eene rede over „Faust en zijne proto typen". Zeer te betreuren was het, dat de spreker wegens het gevorderde uur het laatste gedeelte zijner rede moest achterwege laten. De voorzitter dankte hem, namens de vergadering, hartelijk voor zijn interes sante voordracht en twijfelde er niet aan of de leden zouden begeerig de eerste aflevering der Analen opslaan, om het vervolg der rede te lezen, die hun thans moest worden onthouden. Immers om 4 uur stond de extra trein gereed, die de leden der rechtskundige en der genees kundige afdeeling zou voeren naar de nog niet geheel voltooide bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. De le den werden' aldaar rondgeleid door den heer W. C. Wetzelaar, hoofdingenieur bij het beheer van de gevangenis- en rechtsgebouwen, wien mr. Nelissen daar voor den bijzonderen dank der Vereeni ging bracht. De leden der letterkundige afdeeling waren terzelfder tijd in de ge- De ronde oogen van den majoor rol den als uit hun kassen zijn verbazing was ongeëvenaard groot. Wat? Stein feis, een der besten van zijn vroeger re giment, kom nu toch niet het ongeloof lijke, onzinnige plan hebben, die be schimping maar langs zijn koude klee- ren te laten afzakken. Zoo iets was ge heel ondenkbaar, geheel onvereenigbaar met de militaire eer. De majoor nam pet en handschoenen, staarde als wezenloos op de eerst half- uitgelezen courant en verliet hoofdschud dend het vertrek. Ritmeester Eichstett was bij de woor den van zijn vriend geschrokken, als had- de hem een kogel getroffen. Hij deed en kele schreden naar Steinfeis en verhief als afwerend de hand. Daarna kreeg hij even' stilzwijgend als de majoor zijn sa bel uit den hoek, terwijl hij scherp zei de: Luitenant Harneck, ik moet ver zoeken, dat over het hier voorgevallene niet gesproken wordt. Daarop trad hij, Steinfeis en Benger wenkend, op de deur toe. Buiten bleef hij staan, zag Hans Otto ernstig in het gelaat en zeide met aan drang Steinfeis... oude, beste kameraad, moet hij werkelijk zoo zijn?, legenheid gesteld de belangrijke kunst verzameling ten huize van het lid hunner afdeeling, jhr. De Steurs, te bezichtigen terwijl de leden der natuurkundige af deeling per automobiel werden ver voerd naar het radio-telegrafisch station te Scheveningen, tot de bezichtiging waar van het lid hunner afdeeling, de heer Collette, hoofdingenieur der telegrafie, hen in staat stelde. Te half 6 vereenigden zich ongeveer 80 leden, waaronder ook de Minister van Justitie, aan het diner in de groote zaal van het Kurhaus. De Rechtskundige afdeeling had den vorigen dag onder presidium van Mr. Nelissen hare vergadering gehouden. In de plaats van mr. van Gils, die wegens drukke bezigheden zijn ontslag had ge nomen, werd tot secretaris gekozen mr. R. B. Ledeboer, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Dezelfde was door de commissie, aan wie de opdracht is ge geven betreffende de verschillende strafrechtsystemen, rapport uit te bren gen, in de plaats van mr. E. Regout, als lid geassumeerd. De vergadering werd door ongeveer 50 leden bijgewoond, w. o. de ministers van Waterstaat en Justi tie. Mr. J. A. Loeff, oud-minister van Justitie, hield een voordracht over de vraag: „Verdient het aanbeveling in ons land de controle over de wettigheid van de handelingen der administratie op te dragen aan eene van de administratie onafhankelijke rechterlijke macht?" Krachtig verdedigde de spreker in zijn rede, die tot het einde de volle aandacht der vergadering trok, hef beginsel, waar op de door hem ingediende wetsontwer pen betreffende de administratieve recht spraak berusten. In het bijzonder richtte hij zich tegen de onlangs verschenen bro chure van het medelid, prof. Struycken te Amsterdam, diens stelsel en conclu- siën ten eenenmale verwerpend. De magistrale rede, zooals de voorzit ter haar noemde, had zooveel tijd ge kost, dat werd besloten, in de maand September opnieuw te vergaderen, ten einde dan gelegenheid te hebben over de zaak te debatteeren, nadat de rede van mr. Loeff eerst in druk aan de le den zoude zijn toegezonden. De geneeskundige afdeeling had Za terdagavond een vergadering gehouden in het R. K. Ziekenhuis, in het West einde te 's-Gravenhage, 28 leden waren tegenwoordig. Als voorzitter werd her kozen dr. N. van Spanje, directeur van het O. L. Vr. Gasthuis te Amsterdam. Voorts hield dr. A. van Sommen eene voordracht, getiteld: „Een paar grepen uit de behandeling van Salvarsan" dr. B. Nuyens sprak over „Het begrip ge nezen"; dr. A. Hoffman over „De dietorische éénheid der geneeskunde als voortschrijdende wetenschap en overge leverde kunst", dr: G. van Wayenburg, over „Hedendaagsche opvattingen om trent den invloed, der psyche op mate- ricele prpcessen. Wegens het vergevorderde uur kon de bespreking van dr. E. Droog over de hygiënische woningen der vereeniging „Berkenrode" te Heemstede niet meer worden gehouden. De Wis- en Natuurkundige afdeeling had het Haagsch Koffiehuis een verga dering gehouden waarin de heer A. Col- lette, civ.-ing., eene voordracht hield over „de latere vindingen op radio-tele grafisch g.-bied". Uit het verslag van den secretaris der Letterkundige afdeeling bleek, dat in de ze afdeeling zich krachtig wetenschap pelijk leven doet gevoelen. Omstreeks Kerstmis was reeds te 's Hertogenbosch een afdeelingsvergadering gehouden waar dr. J. van Ginniken S. J. sprak over „Een litterair-linguistisch werkplan Het gevoel in Taal en litteratuur, de heer J. Verbeeten, directeur der Bisschop pelijke kweekschool, voor onderwijzeres sen te Echt, over: „Een comité om de Kath. onderwijzers tot wetenschappelijk werk aan te sporen en op te leiden dr. Jos. Schrijnen, Jector van de Radboud- stichting aan de Universiteit te Utrecht, handelde over een plan „de Limburg- sche dialecten te bestudeeren en in kaart te brengen"dr. H. Endepols, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Maas tricht, over de oprichting van Ik kan niet anders, was Hans Ot to's antwoord. Na kort beraad ging de ritmeester voort Het is onmogelijk, wij moeten een uitweg vinden. Zijt gij om vijf uur thuis, Steinfeis Luitenant von Harneck had de woor den van zijn escadronchef met verschul digde oplettendheid aangehoord; zonder echter de deur achter de heeren geslo ten was, vloog een lachje van voldoe ning over zijn trekken. Daar kwam waar lijk onverwachts hulp. Liet Steinsfels wer kelijk geen uitdaging volgen, dan was dat voor Neinstetten's aanzoek om de hand zijner zuster de grootste hinderpaal uit den weg geruimd. Erna von Harneck zou niet geneigd zijn daarvoor kende hij haar te goed de vrouw te worden van een man, die door zijn standge- nooten gemeden werd. En dat zijin vader toestemming tot zulk een huwelijk gaf, behoorde tot het onmogelijke. Behaaglijk slurpte de officier de laat ste schaaldieren op, zette, zich in den spiegel monsterend, zijn muts op en stapte vlug naar bulten. Ik zal mij maar naar de omstan digheden voegen, mompelde hij trots, en mij in de gegeven omstandigheden de een wetenschappelijke tijdschriften-porte feuille voor taalgeleerden en letterkundi gen, terwijl dr. De Jonge S. J. een voor dracht hield over „De invloed van den H. Gregorius van Nazianze op de sub jectieve elegie". De vergadering js zeer vruchtdragend geweest: het werkplan van dr. v. Ginneken is reeds aangenomen en verschillende le den hebben hunne medewerking reeds toegezegdhet komitée, waarover de heer Verbeeten sprak, is gevormd en met zijne werkzaamheden begonnen, de heeren Schrijnen, v. Ginneken en Verbeeten zul len het plan betreffende de dialecten ten uitvoer brengen, waarvoor het Hoofdbe stuur reeds de noodige gelden beschik baar stelde, terwijl eindelijk de tijdschrif ten-portefeuille reeds jn circulatie is. De gewone vergadering der afdeeling werd Zondagmorgen 18 Juni gehouden in het Grand-Hotel te Scheveningen, waar de heer ,H. v. d. Velde, litt. Neerl. docts., een voordracht hield over ^Een weten schappelijke tijdschriften-portefeuille voor Historici". Kerknieuws. Het Eucharistisch Congres te Madrid. Deze week wordt het jaarlijiksch internationaal Eucharistisch congres ge houden te Madrid. Nog ligt ieder versch in het geheugen het belangrijke Eucharistisch Congres te Londen, waar heele wijken van deze mon daine wereldstad versierd waren als stra ten van een genadeoord als Kevelaar. Londen zag toen voor het eerst weer sinds den datum der modrerne geschiede nis een pompeuze Roomsche processie door zijn straten trekken, en werd van de hooge omgangen der Westminster ca- thedraal de zegen met het Allerheiligste gegeven over allen, die daar leefden en werkten in deze geweldige wereldstad. Na Londen zag het groote heilige Keu len binnen zijne oude wallen een Room sche manifestatie plaats grijpen, zooals het Duitsche Rijk er zich in geen eeuwen meer te herinneren had. Verleden jaar trok het oude Europa naar de nieuwe wereld om daar de blijde getuige te zijn hoe ook in deze nieuwe landen de eeredienst voor Jezus Chris tus in zijn Allerheiligst Sacrament vol- heerlijk is opgebloeid. En thans zijn de oogen der Room sche wereldgemeenschap vol verlangen gevestigd op het oude Hispanië, het prachtige land, dat in heel zijn wezen en karakter is samengegroeid inet het Roomsche geloof, den Katho lieken godsdienst. Gisteren zijn te Madrid de Eucha ristische feesten geopend met een plechtige pontificale Mis in de San Fran cisco el Grande. In den namiddag heeft de pauselijke le gaat, de aartsbisschop van Toledo, kardi naal Aguirre y Garcia, zijn plechtigen in tocht binnen /Vladrid gehouden,waarna om vijf uur jie eerste plechtige openingszit ting plaats had, welke ook door koning Alfons zou worden bijgewoond. Vandaag, Dinsdag en Woensdag zijn de eigenlijke congresdagen, waarop des morgens om 10 uur de algemeene ver gaderingen gehouden worden, en des namiddags om drie uur de verschil lende sectievergaderingen voor de ver schillende nationaliteiten. Meer nog dan anders zal in dit Katho lieke land gedurende deze Eucharistische week ook gedaan worden aan de practi- sche vereering van het Allerheiligste. Gedurende heel deze week zal er nach telijke aanbidding zijn in de kerken van Madrid. lederen morgen zullen er in de kerken van Madrid algemeene Communie-missen gehouden worden, terwijl in elke kerk priesters aanwezig gullen zijn van alle nationaliteit om in vreemde talen biecht te hooren. Des avonds om half negen plechtig Lof met ïeestpredicatie van een of anderen bisschop. Woensdagmiddag 28 Juni om drie uur algemeene slotvergadering van 't Congres. D. i anderen morgen, Donderdag, feest dag van de heilige Apostelen Petrus cu Paulus, heeft om zes uur de algemeene H. Communie der congressisten plaats, woorden van den ritmeester maar laten welgevallen. De heer von Neinstetten was na het treffen met Neinstetien teruggekeerd in zijn hotel; maar in zijn enge kamer dreig de hij te stikken. Hij moest een wandeling in de vrije lucht maken. Daar buiten in den kamp tegen den ijzigen Noordenwind, zou hij door het weldadige gevoel van zijn li chamelijke kracht ook verlichting voorden geest verkrijgen. De fijne, met ijskegels doorvoerde sneeuw, die hem in het gezicht woei, zou zijn verhit bloed verkoelen. Eenzaam door het verlaten winterland schap wandelend, deed hij zijn best rustig te overpeinzen wat nu plotseling en onver wacht een breede schaduw op zijn levens weg kwam werpen. Aan eigen schuld had hij zich niets te wijten. Op dit punt kwam niet den minsten twijfel bij hem op. Overtuigd van de verwerpelijkheid van het duel, was hij reeds als actief dienend officier uit beginsel een tegenstander er van geweest Hij meende, dat men het tweegevecht zeer goed kon ontberen, zon der cfat daardoor iemands eer schade leed of in de samenleving en bij den militairen stand de e»r op een lager standpunt ge plaatst woiui. .Het duel streed tegen liet waarna om tien uur vóór het paleis van den koning in de open Jïicht een plechtige pontificale H. Mis zal worden opgedragen, welke ook door de koninklijke familie zal worden bijgewoond. Des middags om vijf uur trekt dan door de straten van Madrid de groote processie met het Allerheiligste Sacra ment, een betooging zoo majestueus als waarschijnlijk op geen Eucharistisch Con gres nog ooit is aanschouwd. Is giet deze grootsche processie het eigenlijk congres gesloten, het Madridsche leidingscomité heeft gemeend, de week te moeten vol maken en een ware „Eucha ristische week" te moeten vieren. Daarom ondernemen de congressisten des Vrijdags een gezamenlijken tocht naar liet oude Toledo, waar een plech tige H. Mis wordt gecelebreerd volgens de ongewone ceremonies van den Moza- rabischen ritus. Deze ritus wordt zoo genoemd naar de Mozarabieren, Christenen in Spanje, die de Mooren als hun meesters erkenden, maar vasthielden aan het Christendom.; De H. Leander, aartsbisschop van Sevilla, stelde dezen ritus voor de Mozarabieren samen. Later in de elfde eeuw werd deze door een Romeinschcn ritus vervangen, maar hij bleef alleen nog als privilegie behouden in een der kapellen van To ledo's cathedraal, waar iederen morgen om half tien een plechtige H. Mis volgens dezen ritus wordt opgedragen. Op Zaterdag 1 Juli trekken de con gressisten naar het Escuriaal, het ont zaggelijke complex paleizen, kerken en kloosters, dat Philips II liet bouwen ter vervulling eener belofte aan den H. Lau- rentius bij de overwinning van St. Quen- tin. Vandaar dat het grondplan van den geweldigen bouw ook den vorm vertoont van een rooster, het foltertuig van den martelaar. Hier nu zal de groote vereeniging van de Nachtelijke Aanbidding, welke in Spanje in alle steden en dorpen haar vertakkingen heeft, voor hare leden een buitengewone nachtwake houden in den nacht van Zaterdag op Zondag. Met dezen nacht van aanbidding van het Allerh. Sacrament in dezen ouden basiliek vrj koning Philips wordt deze merkwaardige Eucharistische weck be sloten. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Buitenleerlingen der H. B. Scholen. Blijkens het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot wijziging en aanvul ling der wet op het middelbaar onderwijs achtte men algemeen een rege.ing van het daarbij bedoeid onderwerp gewenscht en eene poging daartoe derhalve toe te jui chen. Anderen echter meenden, dat er een stap mede wordt gedaan op den verkeer den weg, waar het ineer dan te voren aan 't hocgereburgerschooionderwijs een gemeentelijk karakter geeft, terwijl de er varing leert, dat dit onderwijs zich tut Rijksonderwijs moet ontwikkeien. Met het in het ontwerp uitgewerkte stelsel konden zeer vele leden zich niet vereenigen. Vooral bedenkelijk was h. i., aan een gemeente, waar eene H. B. School is of wordt gevestigd, macht en beschik kingsrecht te geven over liet onderwijs ui en de financiën van andere gemeenten. Zelfs achtten zij dit in strijd met de ge meentelijke autonomie. Gok betwistten velen de juistheid van 's ministers uit gangspunt, dat .eene H. B. School niet alleen behoort aan de gemeente waar zij is gevestigd, doch moet voorzien in de behoeften van een complex van gemeenten, en in dien zin aan eene geheele streek behoort. Verscheidene leden meenden, dat de voorgestelde regeling jn elk geval in de practijk niet zal voldoen. Sommige leden opperden bedenking te gen eene zelfstandige schoolgeldheifing in elke gemeente; anderen hadden daar tegen geen bezwaar. Ook werd bepleit eene regeling der schoolgeldheffing bij de wet en wel pro portioneel, met vastgesteld maximum, af dalende schaal en a lgeheele ontheffing voor mingegoeden. Hiertegenover werd opgemerkt, dat deze beschouwingen uit- vijfde gebod en was ook in tegenspraak met de wetten van den Staat. Bovendien wordt het ook door de kerk in 't bijzon der verboden, en Hans Otto von Stein feis, was als katholiek niet geneigd in strijd met zijn godsdienstige overtuiging te handelen. De eenzame wandelaar zuchtte diep en smartelijk: hij zag de gevolgen van deze jammerlijke gebeurtenis in onbarmharti ge klaarheid voor zich. Hoewel de storm wind om hem loeide en ijzige sneeuwla gen op hem aanjoeg, bleef hij menigmaal midden op den weg staan in vertwijfeling voor zich uitstarend. Steeds meer verlaten werd het om den wandelaar; de weinige huisjes, waarin nog een mat licht weerkaatste, lagen al lang achter hem en voor hem strekte zich een droeve, kale vlakte onafzienbaar uit Nergens vond het oog een rustplaats; nauwelijks was de weg meer te herken nen fllom eenzaamheid en doodsch zwijgen. Steinfeis kon die stilte niet langer ver dragen. Met kracht had hij zijn gevoe len weten te beheerschen. Nu keerde hij naar de stad terug, de ziel van bitterheid vervuld. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 5