van den Koning. Het waren: sir Madho Rao Sindja Bahadur, Maharaja van Gwa- lior, Zjjne Hoogheid sir Pratrap Singh, Bahadur, Maharaja van Idar, Zijne Hoog heid sir Ganga Sing, Bahadur, Maharaja van Bikaner. Hierop volgde eindelijk de koninklijke statiekoets, waarin de Koning en de Ko ningin gezeten waren, getrokken door acht roomkleurige vossen en gevolgd door een talrijk escorte. Naast het koninklijk rij tuig reed de veldmaarschalk-opperbevel hebber, viscountl Kitchener of Khartoum. Het vaandel werd omstuwd door de vol gende ruiters: Z. K. H. prins Arthur van Connaught, Z. K. H. den hertog van Con- naught, den hertog van Teek, prins Louis van Battenberg, prins Christiaan van Sleeswijk-Holstein, majoor prins Alexan der van Teek en Zijne Hoogheid prins Albert van Sleeswijk-Holstein. Daarna volgden de adjudanten der verschillende vorstelijke personen, terwijl de stoet ein delijk besloten werd door twee afdeelin- gen der Koninklijke Horse Guards. Aankomst in de abdij. Een geweldig oogenblik was de aan komst van den koninklijken stoet in de Westminster Abdij. De bisschoppen na men de koninklijke versierselen van het altaar en brachten deze naar het kleed vertrek. Kort daarop zette de muziek in en toen kwamen aangetreden alle vor sten en prinsen van andere landen. Het was een prachtig gezicht, die Jangc, schit terende stoet. Elk der prinsessen werd begeleid door een Engelsche dame. Een pracht van costumes spreidde de stoet ten toon te midden van het schitteren der uniformen van de prinsen. Eerst kwamen de kroonprins en kroon prinses van Duitschland, gevolgd door een groot aantal andere Duitsche prinsen. Prins Hendrik, in admiraalsuniform, ver gezelde de prinsen van Saksen-Meiningen en liet Saksische prinsenpaar. Bij den prins sliep de graaf van Bijlandt, gekleed in staatsiekleedij. De prins van Wales in rijk costuum en versierd met de orde van den Kouse band zet zich naast de zetels van den Koning en de Koningin. Zijn drie broertjes in het costuuin der Schotsche Hooglan ders en prinses Mar}' gaan zitten ter zijde in dc koninklijke loge bij de andere ko ninklijke bloedverwanten. Nauwelijks heeft het elf geslagen of de derde afdeeiing met het koninklijk paar schrijdt de abdij binnen. Een half uur lang duurt de optocht door de Abdij, langzaam op de maat van plechtige, «enigszins treurige en tot aandachtige stilte stemmende muziek, die een diepen indruk op de aanwezigen maakt. Voorop schrijden een groot aantal geestelijken en hoogwaardigheidsbekleders van staat in prachtige gewaden. De Koningin, zeer koninklijk van hou ding, haar prachtige lange sleep van purperfluweel, goud-geborduurd wordt door zeven dames gedragen. Zij draagt een wit satijnen kleed in goud geborduurd met distel, klaverblad, ster en lotus. De Koning loopt een weinig gebogen. Hij draagt een roode baret. De sleep van zijn koningsmantel wordt gedragen door acht lords. Voor aan den stoet ioopen herauten met de standaards van Engeland, Schot land, Ierland en het Vereenigde Konink rijk. Daar achter worden door oud-onder koningen-en -gouverneurs van de kolo niën de standaards van Canada, Indië, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika gedragen. De kroning. Als eindelijk de Koning en de Koningin ©p hunne zetels gezeten zijn, begint de kroning, zooals wij die gister geschetst hebben. Als het indrukwekkende moment der eigenlijke kroning heeft plaats gehad begint de menigte aan den uitgang der abdij het: „God save the King" tc zingen. Het gezang en gejuich plant zich overal voort onder het geschetter der trompet ten, het roffelen der trommels, het beieren der klokken en het donderen van het ge schut, dat saluutschoten vuurt in Hyde Park. Voor de kroning van de Koningin had nog een merkwaardige plechtigheid phats. De prinsen van den bloede en een lord van elke adelscategorie knielden voor den Koning en betuigden hem hun eerbied en aanhankelijkheid door zijn baret aan te raken en zijn linkerwang te kussen. Daarna schreden zij achteruitloopend te rug, wat met de lange mantels der lords zeer moeilijk was. Daarna ging men over tot de kroning der Koningin. Terwijl de Koningin ge knield lag, hielden vier hertoginnen de prachtige troonhemel boven haar hoofd. De aartsbisschop zette haar daarna de kroon met den fonkelenden Koh-i-Noor op,1 waarbij de prinsessen en peeresses ook baar kroontje opzetten. Pan kreeg de Koningin in de eene hand den scepter en in de andere den ivoren staf en ging zij naast den Koning zitten. Vervolgens brachten de Koning en de Koningin hun offerande, bestaande uit een altaarkleed en een klomp baar goud van een pond. Het koor viel nu in met een iTe Deum. Om 1.30 was de plechtigheid afgeloo- pen, die diepen indruk gemaakt heeft en waarvan de herinnering bewaard zal blij ven in liet geheugen van allen, 4^ het voorrecht hadden haar bij te wonen. Na de kroning Toen de Koning en de Koningin buiten kwamen, steeg uit de menigte een dave rend gejuich op. Op den terugweg reed de stoet in om gekeerde volgorde, d. w. z. de ironing, de Koningin en hun escorte gingen voor op, waarna dc leden der koninklijke fa milie en de bovengenoemde vertegen woordigers Öer vreemde mogendheden in hunne rijtuigen volgden. Overal waar het koninklijk rijtuig langs kwam stegen donderende hoera's op. Te kwart over twee keerde Hare Ma jesteiten ten paleize terug. Eenige minu ten nadat de Koning en de Koningin in het paleis waren teruggekeerd, versche nen zij in kroningsgewaad op het bal kon. Zij werden met een geweldige ova tie begroet. De Koning en de Koningin hebben in het Buckinghampaleis kalm gedineerd met de leden der koninklijke familie en de vertegenwoordigers uit den vreemde, die in het paleis logeeren. Gisteravond had een schitterende il luminatie plaats, die de stad als in dag licht zette.. De menigte die op de been was, was ontzettend. Toch vielen er geen ongeregeldheden voor. Evenmin gebeurde er gedurende de optocht, on danks de groote en dicht opeengepakte menigte, een ernstig ongeluk. Alleen werden een goede honderd menschen met kleine ongevallen naar de hospi talen gebracht. Niet minder dan 1100 extratreinen brachten meer dan een millioen bezoe kers naar Londen. Aan het station in Liverpoolstreet alleen kwamen 300trei- ne aan. Ondanks de kroningsdruktc kan men in Engeland de politiek niet vergeten, voornamelijk niet de Veto-wet De Exchange Telegraph Company zegt van bevoegde zijde gemachtigd te zijn, het bericht van Reuter's Agentschap te gen te spreken, dat de unionistische le den van het Hoogerhuis nu besloten hebben, vast te houden aan de bekende amendementen, die zij op de vetowet zul len voorstellen, en dus de regecring dwin gen door de benoeming van eenige hon derden Peers de meerderheid in het Hoogerhuis om te zetten. Er is nog geen beslissing gevallen. De unionistische lords zullen die eerst nemen, als hun dc houding van de regeering ten aanzien van die amendementen bekend is. Niet temin gaf men te verstaan, dat 't plan was, de amendementen na verwerping in het Lagerhuis, te handhaven. Er is dus noc geen besluit, maar een voorne men. Het zal nu te bezien staan of de unionisten in het Hoogerhuis bij hun voornemen blijven. Portugal is zeker van al dat Engelsche geschitter het hoofd op hol geslagen, zoodat ze een soort koningsgezinde bevlieging ge had heeft. De Constitutantc heeft bij ac clamatie een motie aangenomen, die door de regeering is aanvaard, en waar in Engeland wordt begroet als vriend en bondgenoot van Portugal, en waarin de vergadering zich aansluit bij de hulde die heden aan den koning wordt ge bracht. Ze doen al hun best om de aandacht der mogendheden op zich te vestigen. Die erkenning ook... In Kristiania heeft vorige week de Noordsche Interparlementaire conferentie plaats gehad, die Dinsdag in haar slot zitting eenstemmig een besluit aannam waarin zij de stijgende uitgaven voor leger en vloot in alle landen onrustba rend hoog, en ook in de drie 'Noorsche landen drukkend noemt, weshalve zij de I7de internationale interparlementaire conferentie te Rome zal uitnoodigen, een besluit aan te nemen, waarin op be perking van toerustingen te land en ter zee wordt aangedrongen. Dc Zwecdscne baron Palmstierna stel de voor te onderzoeken of de vredes groepen in de parlementen van de klei ne mogendheden genegen zijn, liefst nog van dit jaar, een conferentie te houden ter voorbereiding van een gezamenlijke beroep van die mogendheden op de groo te mogendheden o pdat deze mogen tre den in onderhandelingen over een ge leidelijke vermindering van wapeningen. Besloten werd het voorstel op te zen den naar den interparlementairen raad, en, met 25 tegen 14 stemmen, ook aan de conferentie te Rome. Of het ons iets nader tot de eeuwige vrede brengen zal GEMENGD. Te Sofia is, volgens de Vossiscbe Zeitung, uit Cettinje bericht ontvangen, dat de Montenegrijnsche regeering de pro clamatie van .Torgoet Sjefket pasja, den opperbevelhebber van de Turksche troe pen in Albanië, onder de A.lbaneezen, die zich in .Montenegro bevmden, heeft ver spreid, maar dat dezen de proclamatie hebben afgescheurd, waar zij ze aange plakt vonden, en verklaarden, alleen dan te zullen terugkeeren, wanneer werkelijke waarborgen voor hun persoonlijke veilig heid en voor de verbetering van hun toe stand in hun vaderland worden gegeven. De Sultan van Turkije heeft over haast zijn reis onderbroken. Hij heeft aan den commandant van het eskader bevel gegeven, tegen drie uur gisternamiddag de schepen op stroom te houden, ten einde direct naar Konstantinopel te ver trekken. De vorst verlangde, dat Sjefket pasja met hem zou terugkeeren. De bloemendag, die Zondag te Parijs voor de in Marokko gewonde Fransche soldaten is gehouden, heeft 160.000 fres. opgebracht In Noorwegen staken 4000 mijnwer kers. De werkgever uilen nu met in gang van .8 Juli ecu ...Islujting afkondi gen, die 30.000 a 40.000 arbeiders buiten werk stelt. Naar aanleiding van een staking aan een der Thuringsche ver ff abri eken, heeft de vereeniging van werkgevers in de Saksisch-Thuringsche verfindustrie beslo ten op 28 Juli een lock-out af te kon digen, wanneer 23 Juni het werk niet hervat is. Door deze lock-out zullen 7000 arbeiders getroffen worden. Aan boord van het Italiaansche ss. Duca degii Abbruzzi zijn bij aankomst te New-York vier gevallen van cholera, waar van twee met doodclijken afloop, gecon stateerd. Hei ss. Laura uit Triësi wordt met het oog op verdachte ziekteverschijn selen, die zich aan boord hebben voorge daan, in quarantaine gehouden. "KNNËMlANDr™" Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is N. van Pocteren te Wagcningen benoeind tot hoofdassistent aan het Instituut van Phytopathologie te Wageningen is aan den hoofdcommies der posterijen A. de Kok eervol ontslag verleend; is benoemd tot directeur van het tele graafkantoor te Goes J. van Boven, thans commies der telegrafie Te kl. is aan mr. C. J. Heylidy eervol ontslag verleend als president van het Hof van Justitie in de kolonie Suriname; is benoemd tot president van het Hof van Justitie in de kolonie Suriname I. da Costa, thans lid van dat Hof; is aan H. W. Keesom te Texel op zijn verzoek eervol ontslag verleend als heem raad van den polder Eijerland op Texel, proxvincie Noord-Holland. De Tarief wet. De Nederl. Lederbewerkers-arbeiders bond heeft gisteren als zijn mecning uit gesproken, dat het zeer in het belang der nijverheid zou zijn, wanneer het voorge stelde Tarief-ontwerp wet mocht worden. Met deze meening staat deze bond lijn recht tegenover h?t gevoelen van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Schoenfabrikanten. De Trekhondenwet. Bij Kon. besluit is een wijziging ge bracht in het besluit van 6 Februari jl. tot uitvoering van de Trekhonden wet. Aan art. 1, waarbij onder 3o. verboden wordt a!s trekhonden te gebruiken„hon den met een geringere schouderhoogte dan zestig centimeter", worden toege voegd de woorden: „indien zij na 1 Sep tember 1914 vóór de kar, of indien zij onder de kar worden gespannen". Salarisregeling officieren. De Asser Crt. mcidt: Naar wij van goed ingelichte zijde ver nemen, heeft de Minister van Oorlog thans w eder het plan opgevat om een nieuw ontwerp betreffende de salaris- regeling van officieren in te dienen, na genoeg geheel overeenkomend met het „ontw erp-Cool". In dit ontwerp zal het aanvangs- traktement van den 2en luitenant bedra gen f1200, van den len luitenant f1500, terwijl verder periodieke verhoogingen volgen. Voor pensioenkorting wordt t/i der thans toegekende verhooging inge houden. Voor een 2en luitenant bedraagt deze korting dus 1/4 van f200 verhoo ging of f 50. De bedoeling van den Minister van Oorlog is om dit ontwerp binnen enkele weken in te dienen, een voornemen hoofd zakelijk een gevolg van de gevoerde actie door vele belanghebbenden. 13de Internationale congres tegen het alcoholisme. De ministers van binnenlandsche zaken en van justitie hebben het eere-voorzitter- schap \an dit congres, dat zal worden gehouden te Scheveningen van 1116 September, aanvaard, en de heer A. S. Talma, minister van landbouw enz., heeft zich bereid verklaard, als voorzitter op te treden. Uit Stad en Omgeving, LEIDEN, 23 Juni. Gemeenteraadsverkiezingen. De Chr.-Hist. Kiesvereeniging heeft voor den gemeenteraad cantiidaat gesteld in district 1 de heer Lourens Bosch en in district II de heer L. A. Werner. Gisteravond stelde de A.R. Kiesvereeni ging definitief candidaat in district I de heer dr. J. G. van Es," in district II de heer J. Karstens en in district 111 de heer P. J. Vergouwen (aftr.), alsmede de can didate der beide andere partijen. Hierdoor is de saamwerking tusschen de 3 Christelijke kiesvereenigingen een feit geworden. De Vrijzinnige Kiesvereeniging heeft gisteravond candidaat gesteld voor den gemeenteraad: in district I de heeren A. L. Reinieringer Gzn. (lib. aftr.), prof. mr. J. E. Heeres (u. 1.) en K. H. Korff (lib.); in district II ue hceren mr. A. J. Lokker (v. d.), S. dc Boer Azn'. (lib.), J. Roem (lib.) en dr. H. J. Zwiers (u. 1.), allen aftredend, en in district Hl de hecrcn J. A. M. A. Grondjiout (iib.), mr. C. W. van der Pot (v. d.) en J. Botermans (v. d.). Voor de benoeming tot leeraar in natuurlijke historie aan de hoogere bur gerschool te bjijmegen is aanbevolen de heer T. J. Risselada, alhier. Gisteravond werden in de verga dering der Vrijzinnige Kiesvereeniging de aftredende bestuursleden, de heeren H. J. Planjer, J. Roem, N. C. F. van Ginkel en A. van Wessem, herbenoemd, terwijl ïp plaats van de heeren JH. Q. van ider Heijde en A. Th. Nceb, die bedankt heb ben, gekozen werden de heeren W. G. Stemfocrt Kroese en kapitein F. Leers. Dc griffier bij den raad van beroep (ongevallenverzekering) te 's-Gravenhage maakt bekend, dat bij beschikking van Ged. Stat en van Zuid-Holland is benoemd tot plaatsverv. lid-werkman van voormel den raad, den heer R. Lubach, alhier, in de plaats van den heer J. van Os, zilver smid te Voorschoten, welke laaf Te we gens verleend eervol ontslag aan den heer G. Muider, alhier, van rechtswege is op getreden als lid-werkman. ALFEN AAN DEN RIJN. De Ge meenteraad vergadert op Woensdag 28 Juni v.m 10 uur Dc agenda bevat Adres A. Rozesira- ten, handelende over bestrating van het voetpad vóór St. Jozephgesticht. Missi ve van de afd. Zuid-Holland van den Nederl. Bond van gemeente-ambtenaren over invoering van den vrijen Zaterdag middag voor het Secretariepersoneel. Na dere behandeling en vaststelling van de Bouw- en Woningverordening. Adres van de plaatselijke slagers, met ver zoek tot het invoeren eener gemeente lijke vleeschkeuring. Verzoek van den onderwijzer aan de O. L. school U. An- dringa, cvn eervol ontslag. Adres van K. TcIk, B. Snel en A. P. Tolk, houdende verzoek de straat tegenover de woning van J. Gesman, te noemen Burgemeester Visserstraat. Voorstel B. en W. tot het toekennen eener belooning aan den ge meente-architect voor het houden van dagelijksch opzicht over den bouw van den watertoren. Voorstel B. en W. tot het vernieuwen van den zinker der wa terleiding, liggende in de Westelijke doorvaart van de Gouwe. Voorstel B. en W. tot verhooging van het bedrag der aan de gemeentewerklieden toe te ken nen vergoeding voor huishuur. Schrijven van de Kamer van Arbeid voor de Bouw bedrijven, waarbij in overweging wordt gegeven de uitvoering van gemeentewer ken voortaan zooveel mogelijk aan plaats genooten op te dragen. Gemeentereke ning dienst 1910. Wijzigingen begroo- ting dienst 1911. HILLEGOM. De kiesvereeniging Ne derland en Oranje, heeft candidaat ge steld voor den gemeenteraad de heer G. Velthuyzen van Zanten Sr. (aftr.) NIEUWKOOP. Zondagavond 7 uur vergadert de R. K. Kiesvereeniging in de R. Kath. School. Behalve de gewone huis houdelijke zaken bevat de agenda: Voor stel van het bestuur tot aansluiting bij den Prov. Bond in Zuid-Holland. Ver slag vergadering der. Centr. Kiesvereen. te Kreukelen. Idem van Alfen. Candidaat- stelling voor den Gemeenteraad. Rede van den heer G. D. F. van Velzen. Slot woord door den Zeereerw. heer Pastooi;. NOORDWJJKERHOUT. In café Het Wapen van Noordwijkerhout vergaderde gisteravond de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Orde". De Voorzitter, de heer S. Pennings, opende met den christelijken groet de ver gadering. Na voorlezing en goedkeuring der no tulen, gaat men over tot de candidaatstel- ling van 3 leden van den gemeenteraad, wegens periodieke aftreding van de hee ren G. Warmerdam (die tevens bedankt heeft), J. Warmerdam en B. C. Vos (die naar elders vertrok). Door de leden werd opgave van can- didaten gedaan, waarna de Pastoor der parochie het woord neemt om de kiezers te wijzen op de verplichtingen, welke zij als leden der kiesvereeniging hebben. Hij hoopt dat het met deze verkiezing niet zal gaan zooals vroeger, maar dat allen door drongen van hun plicht als lid der ver eeniging stemmen op degenen, welke de vergadering dezen avond zal candideeren. Bij de stemming wordt de heer J. War merdam, aftredend lid, met 53, de heeren P. Verdegaal en L. M. van Noort met 42 stemmen tot candidaat gekozen. De beide laatsten aanvaardden de candidatuur, ter wijl de heer J. Warmerdam van zijne can- didaatstelling zal worden verwittigd. Nogmaals neemt nu de Pastoor het woord om den leden op te wekken tot eerlijk en onpartijdig stemmen. De Voorzitter wenscht de candidaten geluk en hoopt ook, dat de leden dezen zullen verkiezen tot leden van, den Ge meenteraad. Bij de rondvraag vraagt de heer Langc- veld om een reglement, daar er tot nu toe selchts een concept-regiement was gege ven. De Voorzitter zegt dat het Besluur zal zorgen, dat ieder lid een reglement krijgt. De voorzitter sluit daarna de vergade ring met den Christelijken groet. VOORHOUT. De R. K. Kiesvereeni ging vergaderde alhier onder voorzitter schap Van den heer J. van Stijn. Na lezing der notulen door den Secretaris, den heer Angevaren, bracht de heer v. d. Laan rapport uit van de „Centrale" te Leiden gehouden, en de heer Meijer van den Prov. Bond, te 's-Gravenhage gehouden. Hierop had de candidaatstelling plaats voor leden van den gemeenteraad, waar voor gekozen werden de heeren J. van Hulst, Jac. van Schie en C. Colijn, resp. met 30, 34 en 35 stemmen. Al deze heeren waren aftredende raadsieden. De Voorzitter meende de vergadering geluk te mogen wehschen, daar door den Raad m den laatsten tijd veel in liet be lang der gemeente tot stand was ge bracht, al was nog meer verbetering aan te brengen, waarbij betere verlichting der straat mocht gerekend worden. Bij de rondvraag vroeg een der leden, tevens lid van „Recht en Plicht", of die leden nog lid der kiesvereeniging konden blijven, na al hetgeen daarover is voor gevallen. Als hun gedrag zoo onwaardig- Katholiek was, zag hij ze liever maar geroyeerd. Het bestuur heeft echter geen bezwaar tegen bet lidmaatschap zonder meer. De vergadering wordt daarop gesloten met een opwekking voor de Kath. Pers. GEWESTELIJK GEMENGD. Het Roomhuis. Welke Leidenaar kent het Roomhuis niet. Wie is er niet eens geweest, het zij in een grooten Janpleizier, als men ging potvertceren, 't zij op een tochtje naar Den Haag in rijtuig of per fiets? Wie heeft er niet den beroemden zuren room gegeten of zich versterkt met an dere spijzen en dranken, eveneens van superieure kwaliteit? Bij iedereen uit Leiden en omgeving mogen wij dus be kendheid met het Roomhuis veronder stellen en daarom raden wij„Gaat er nu eens heen en... gij kent Boschhek niet meer". Het is geheel omgebouwd in 'n prach tig hotel, met ruime zalen tot het ge ven van feesten. 't Is nu meer dan een aangename pleis terplaats geworden, met zijn tennisba nen, automobiel garage; door zijn gezel lige kamers, met het breede terras waar op men een heerlijk kijkje heeft over den Leidschenweg en het Bosch en over den omtrek ver, heel ver, is het een heerlijke gelegenheid geworden voor ve len in den lande om er hun vacantie door te brengen. De Zeeliedenstaking. Wat ons land betreft gaat de staking vóór noch achteruit. In Amsterdam is gisteravond een vergadering van de bootwerkers belegd; waarin de volgende motie werd aangenomen „De groote vergadering in het „Paleis voor Volksvlijt bezocht door meer dan 2030 bootwerkers en gehouden op Don derdag 22 Juni 1911 „gehoord de samenwerking in de actie voor hun resp. eischen tusschen de be sturen der zeelieden en havenarbeiders „spreekt haar volle vertrouwen uit in het bestuur van „Recht en Plicht" „geeft het bestuur volmacht, hen tot daadwerkelijk handelen op te roepen, als het zulks noodig oordeelt". Engeland. De dagbladen te Soupthaxnpton mee- nen, dat de vooruitzichten voor een be ëindiging van de staking vrij goed is. De stuwadoors hebben het werk weder opgevat in afwachting van de inwilliging van hun eischen, waarover geconfereerd wordt. De White Star lijn heeft dezelf de voorwaarden aan haar bemanningen te Southampton aangeboden, als die te Liverpool ,door de stakers zijn aanvaard. België. De staking breidt zich uit. De reeders beginnen hoe langer hoe grooter moei lijkheden te ondervinden. Men ziet met. bezorgdheid de komende week tegemoet. De Belgische Zeeliedenbond verspreid de een manifest, waarin de arbeiders ge waarschuwd worden tegen de ronselaars die 50 francs zouden krijgen voor eiken man, die zij op de schepen brengen. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER., Zitting van Donderdag 22 Juni. (Verv.) Aan de orde is de behandeling van liet eerste vraagpunt betreffende de Ziekteverzekering. Op een vraag van den heer van VI ij- m e n (R. K.) over het tijdstip van de stem ming over dit vraagpunt, ontstaat een dis cussie tusschen den Voorzitter en de heeren Pafijn (U. L.), Nolens (R.K.) en Duys (S. D.), waarna besloten wordt de beslissing over de quaestie, of over elk vraagpunt afzonderlijk zal worden ge - stemd, uit te stellen tot na afloop van de discussie over het eerste vraagpunt. Daarna zet de Minister van Land bouw, Handel en N ijver h eid, de heer T alma, zijn rede voort, en betoog de dat de omvang, de inrichting van het het bestuur, de grondslag der premie zoo verschillend zijn ten opzichte van verzeke ring van uitkeering van ziekengeld en van verzekering van geneeskundige behande ling, dat het hoogst bezwaarlijk is, deze beide verzekeringen tegelijkertijd te re gelen. Immers voor de uitkeering van zie kengeld is de premie proportioneel naar het loon te berekenen, maar ten aanzien van de zorg voor geneeskundige behande ling acht de Minister dat onmogelijk, want juist ten plattenlande, waar geneeskundige behandeling duurder is, zijn de loonen la ger dan in de groote steden. De Minister bestreed tegenover den heer Patijn dat hij met zijn stelsel van ziekengeld zonder ziektebehandeling al leen in de wereld zou staan en beriep zich daarvoor op de Zwitsersche wetgeving, terwijl sterker nog deze Tweede Kamér, zelf bij de voorbereiding der openbare be handeling van het ziekteverzekerings-ont- werp-Veegens blijk heeft gegeven de split sing voor te staan, toen met name ver scheidene leden zich tegen samenkoppe ling der beide verzekeringen uitspraken. Resumeerende concludeerde de Minis ter dat het vraagstuk der ziektebehande ling van de minvermogende bevolkiiig niet op te lossen is brj een ziekteverzekering, dat zij überhaupt niet mogelijk is ten plattelande, dat het ontwerp-ziekteverze kering, dat door den Minister is ingediend het belang van den arbeider behartigt en geheel een nationale is, waar zij zich go

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2