BUITENLAND. 2e Jaargang, No. 516, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Eerst verkiezingen. iD'e weekplaat van de groene Am sterdammer stelt het voor, alsof over [de Belgische schoolwet een parlemen taire bokspartif stond geleverd te wor den tusschen een rechtschen en een link- i'schen athleet, van wien de eerste een 1bokshandschoen droeg met het merk „meerderheid", terwijl de tweede greep naar zijn op den grond liggenden hand- Schoen, voorzien van het merk „verkiezin gen 1912". De plaats laat dan koning Albert tusschenbeide treden met de be merking: „Neen, eerst beiden gewapend." De Groene wil alzoo den volke diets maken, dat de Belgische rechterzijde haar ontwapenden tegenstanders zoowat heeft willen overrompelen, wat haar door den i (Koning zou belet zijn. Van een andere meening is evenwel JChr. V., die telken week een buiten- landsch overzicht schrijft in het Han delsblad dat van Amsterdam be- I doelen we, niet het Antwerpsche en dus mag geacht worden, de zaken rond onze grenzen goed waar te nemen. Volgens dezen publicist heeft de ko ning, „gebruik makend van de prerogatie ven^ die de Grondwet hem geeft, met de ministers van staat, de presidenten van 'Kamer en Senaat geraadpleegd over den toestand en daarop den minister Schol- laert voor de vraag gesteld: of hi) kans zag het ontwerp-schoolwet door de Ka mer te doen aannemen. „Op die vraag moest de minister ont kennend antwoorden. De obstructie der oppositie zou de aanneming wel kunnen bemoeilijken, maar toch niet onmogelijk makende scheuring in de kerkelijke meerderheid echter maakte de aanneming der wet vrijwel onmogelijk." En toen volgde de crisis. 't Wil ons voorkomen, dat de schrij ver in 't H b 1 d. de zaak juister voor stelt dan de teekenaar in de Amster dammer. Ware .Woeste niet zoo onbe suisd opgetreden, het kabinet-Schollaert zou de Schoolwet hebben doen aanne men, waarop de rust in het land vanzelf zou zijn weergekeerd, want die wet deed niemand geweld aan. Integendeelzi) streefde billijk naar rechtvaardigheid. Waar zou 't ook heen moeten met het parlementair stelsel, indien een kabinet eerst weer eens de kiezers moest gaan raadplegen alvorens een belangrijk deel van zijn program te mogen uitvoeren of zijn' beginselen in een belangrijk wetsont werp te mogen belichamen? Er-zou maar Onze Wetgeving, De Vraagpunten over de Raden en Ziektewet. In onze vorige uiteenzetting hebben wij trachten duidelijk te maken, wat Ra id en-van Arbeid zijn, wat hun taak zal wezen bij de uitvoering der Ziektewet !en welke bezwaren tegen die instellingen in de afdeelingen der Kamer geopperd ,werden. Thans nog een en ander over de [Ziektewet zelve, waarop de belde an- Idere, door de Commissie van Voorberei- [ding gestelde vragen betrekking hebben. ILWij bepalen ons daarbij tot den omvang rKier vraagpunten.. Het ontwerp-Ziektewet verzekert een geldelijke uitkeering ingeval van ziekte ((ziekengeld.) Het kent dus jioch zorg voor genees kundige behandeling, noch uitkeering bij .overlijden (begrafenisgeld). In deze op- i zichten wijkt het af van de ontwerpen, Idoor de ministers Kuyper en Veegens in- gediend, waarvan het eerste beide, het j laatste geen begrafenisgeld maar wel ge- i Ineeskundige behandeling garandeerde, j Minister Talma betwijfelt echter of voor leen verplichte verzekering van geneeskun- jldige behandeling de rechtsgrond valt aan rite wijzen. De Staat kan geen geneeskun- fjdige behandeling waarborgen; hij is af- (jhankelijk van de medewerking der genees- (kundigen. Een wettelijke verzekering zou jde bestaande inrichtingen en regelingen (o.a. die van gemeentewege) dreigen» te [(verstoren, terwijl de aard dezer verzeke ring zoo verschillend is van die van het ■Ziekengeld, dat beider samenvatting in ['één. wet bezwaar oplevert. De verplichte verzekering, die ook de Vferbeiders in den landbouw en de „huis- y mijveren" omvat, strekt dus alleen tot uit- Zie „De Leidsche Courant" van 17 Juni. hoogst zelden met vrucht gearbeid kun nen worden. [We wijzen op deze dingen wijl te on zent stemmen opgaan om over minister KolkmaiTs Tariefwet eerst de kiezers eens te hooren. Hiervoor nu is allerminst reden. Zoodra het huidige kabinet optrad, ja, vóór de verkiezingen van 1909 wer den gehouden, wist men, wat er vooral wijl het ontwerp-Harte een baken in zee was op het gebied der invoerrech ten van een rechtsche regeering te wach ten was. En die verwachting komt nu precies uit. De regeering bewandelt dus den goe den weg, wanneer zij rustig voortgaat. De door sommigen gevraagde uitspraak der kiezers is er reeds geweest. ALGEMEEN OVERZICHT. Onder reusachtige geestdrift is gister morgen om half een de Portugeesche constituatie geopend. De uitroeping van de repu bliek, de vervallenverklaring van de mo narchie en de verbanning van het huis Braganza zijn met eindeloos gejuich be groet, dat zich buiten het gebouw voort plantte. De kanonnen van de kruisers donderden, vuurpijlen werden afgesto ken, het volkslied werd gespeeld en er werd met zakdoeken gewuifd. De afge vaardigden, tot tranen toe geroerd, om helsden elkaar. Daarna werden de verschillende ver klaringen van het balkon af voor dc volksmassa opnieuw voorgelezen. Het volk omhelsde elkaar en juichte onafge broken voort. Tot slot trokken de troe pen voorbij. Bij die gelegenheid heeft de voorloo- pige regeering bij monde Braga voor de leus het gezag neergelegd. Natuurlijk werd voorgesteld de voorloopige re geering aan het bewind te laten en bij acclamatie werd dit voorstel aangeno- nomen. Spaansche bladen vinden het zeer op vallend, dat de Portugeesche gezant te Madrid alle geruchten over samenzwerin gen en dreigende opstanden in Portu gal tegenspreekt, terwijl particuliere brieven uit Lissabon, Oporto en Braga van groote opwinding onder de monar chistisch gezinde elementen berichten, lezen we in het Berliner Tgaeblatt. In keering van ziekengeld, dat wordt uitbe taald bij ongeschiktheid tot werken we gens ziekte, bevalling daaronder begre pen. De verzekerde wordt echter niet vrijgelaten in het inroepen van genees kundige hulp. Neen, art. 38 zegt nadruk kelijk, dat den verzekerde geen zieken geld toekomt, indien niet is voorzien in geneeskundige hulp. Het kan natuurlijk voorkomen, dat de mogelijkheid ontbrak voor geneeskundige hulp te zorgentoont de verzekerde zulks aan, dan wordt dit voorschrift buiten werking gesteld, want het onmogelijke eischt de wet niet. Ten einde nu een verzekerde waarborg te ge ven; dat hij event, bij ziekte niet te hooren krijgt: gij hebt niet in de geneeskundige hulp voorzien, zegt 't ontwerp, dat elk ver zekerde, die aangesloten is bij een erkend ziekenfonds, geacht wordt voor genees kundige hulp te hebben gezorgd. Onder een ziekenf o n d s verstaan wjj een fonds voor de verzekering van geneeskundige behandeling in tegenstelling met een zie- kenk a s, die zich belast met de uitkeering van ziekengeld. Ten opzichte van deze ziekengeld-verze kering wordt de Kamer het volgende vraagpunt voorgelegd: Is het wenschelijk de wettelijke ziek te-verzekering te beperken tot uitkee ring van ziekengeld, met uitsluiting van de zorg voor geneeskundige hulp? „Vrij algemeen" had men hiertegen in de afdeelingen der Kamer over wegend bezwaar, omdat het ontwerp scheidt, wat uit den aard der zaak bijeen hoort. Voor den zieken arbeider is het ze ker van belang eene uitkeering in geld te ontvangen, maar van nog veel grooter be lang is voor hem een spoedig herstel, waarvoor in vele gevallen geneeskundige hulp onmisbaar is. Men keurde den dwang op iden verzekerde af, om zich bij een erkend fonds aan te sluiten. Men zal op ,die wijze jde arbejders nopen, jn plaats deze brieven wordt verzekerd dat een tegenrevolutie onmogelijk lang meer kan uitblijven. De Spaansche regeering nu neemt krachtige maatregelen tegen den smokkelhandel in wapenen naar Portu gal. Te Orense en te Pontevedra zijn 4 verdachte wagons aangehouden. Een de zer wagens is geopend en men vond er kisten met RCmmington-geweren, bajo netten en munitie in. Deze wapenen zijn door de Spaansche militaire autoriteiten in beslag genomen. Verder wordt onder zocht, of een Duitsch schip ook in Vil- lagarcia wapenen heeft gelost. De regeering te Madrid heeft den goe- verneurs der grensprovinciën gelast dub bel waakzaam te zijn. Te Orense stonden 5 karren gereed, om de lading van de geheimzinnige wagons verder te vervoe ren. De regeering heeft majoor Casano- vas tot rechter van instructie benoemd. Te Orense komen dagelijiks Portu geesche vluchtelingen aan en te Coruna en te Pontevreda verschijnen veel rijke Portugeezen per auto. Er schijnt dus wel degelijk iets te broeien. De Lokal Anzeiger verneemt dat ook in Zuid-Portugal een samenzwering is ontdekt. De samenzweerders zijn vroe gere politieagenten en propagandisten van katholieke instellingen. Een der lei ders, dr. Abel Campos, is in hechtenis genomen. De geruchten, die intusschen over Couceiro's bewegingen de ronde doen, zijn moeilijk te con troleeren en klinken zoo fantastisch en ongeloofelijk, dat ze best waar kunnen zijn. Want men is in Portugal. Het schijnt zijn bedoeling te zijn Za terdag a.s. zijn opmarsch te beginnen in het 'Noorden, terwijl in het Zuiden en te Coïmbra monarchistische relletjes troe penconcentratie onmogelijik moeten ma ken. Een'optimistisch royalist vertelde me, schrijft de corr. van de Msb., dat het geheele land hem spoedig toe zou val len behalve Lissabo,n, de eenigste wer kelijk republikeinsche stad; het leger is voor het overgroote deel monarchis tisch, met uitzondering van het 10de regi ment infanterie, het eenigste, waarin de republiek tot het einde toe vertrouwen kan stellen, en dat met behulp van de eveneens republikeinsche vloot, aan Cou ceiro's strijdmacht het hoofd zal moeten bieden. Om zijn veldtocht te beginnen, be schikt de laatste behalve over zijn voort- van den geneeskundige dien zij kennen en vertrouwen maar die niet verbonden is aan een erkend fonds, de hulp aan te nemen van een doctor, in wien zij geen vertrouwen stellen. Op het platteland zal dit te bedenkelijker zijn, omdat veelal slechts één erkend fonds ter beschikking van de arbeiders zal zijn. Bovendien zul len de arbeiders genoegen moeten ne men met de door een erkend fonds ge- eischte premie. Beperking der verzekering tot de uitkeering van ziekengeld is even min in het belang der ziekenkassen. Tus schen uitkeering en geneeskundige be handeling bestaat een nauw verband; hoe eerder de behandeling tot genezing leidt, des te korter moet ziekengeld worden uit betaald. Scheiding van beide zaken voert tot onnoodige administratie en onnoodi- gen omslag. Aan de geneeskundigen van het ziekenfonds is bezwaarlijik op te dra gen te verklaren of de arbeider weder in staat is te werken; zij hebben daartegen althans bedenking. De ziekenkassen moe ten dus zelf geneeskundigen aanstellen om deze zaken te controleeren. Eindelijk had men nog bezwaar, dat het ontwerp leidt tot vernietiging van alle ziekenfond sen der Christelijke werkliedenvereenigin- gen, omdat een fonds voor alle verzeker den moet zijn opengesteld. Wat dit laatste bezwaar aangaat, meent de Miester er aan te kunnen tegemoet ko men door een wijziging van het artikel. Maar overigens houdt de Minister aan het stelsel van zijn ontwerp vast. Een uitkee ring van ziekengeld is een specifiek ar beidersbelang; geneeskundige hulp daar entegen kan niet goed behartigd worden binnen den kring van arbeiders alléén. 3ij de meest bekende fondsen heeft het al of niet arbeider zijn niets met het lid maatschap te maken. In aanmerking moet worden genomen, vooreerst dat tot nog toe het ziekenfonds in het algemeen niet de geheele ziektebehandeling voor zijn re kening neemt, noch .overal als de aange- varend karakter over de sympathie van volk en leger, over zestig stukken ge schut en over eenige honderden man schappen, door de Jezuieten aangewor ven, en zoo ik „O Mundo" goed begre pen heb, door pater Calral in persoon 'af geëxerceerd. En dat is niet alles, want hij heeft 'n vloot ook. In een geheimzinnige Spaan sche haven moeten ergens twee oude kruisers verstopt liggen, die Couceiro van Argentinië kocht, en die spoedig een rol moeten spelen bij de beschieting van Lissabon. 'Nog steeds houdt de heele wereld zich bezig met de vraag: Waar is Castro De Amerikaansche regeering heeft be vestiging van het bericht gekregen dat Castro niet in Port-au-Prince is. Men verklaart te Washington dat het alar- meerende bericht aan een grap van den kapitein van de „Konsul Grostuck" te wijten is, die de reis van zijn schip met een waas van geheimzinnigheid heeft, willen omgeven. Het Departement van Buitenlandsche Zaken heeft echter den Amerikaanschen consul te Port-au-Prince den heer Birmingham, bevel gegeven, het tegenwoordige verblijf van den oud- president van Venezuela op te sporen. Op deze vraag: „Waar is Castro?", ontving nu de Tagl. Korr. uit Londen het volgende antwoord: De Cubaansche regeering heeft het vertrouwbare bericht ontvangen dat, dat Castro onlangs met het stoomschip „Legespi" van Cadix is afgereisd. Hij reist in vermomming en is voornemens in de een of andere Vene- zolaansche haven, Sabanilla of Columbia misschien te landen. Ook de „Voss. Zeitiuig" beweert, dat Castro reeds met een schip in de Venezo- laansche wateren kruist en het blad houdt vol, dat hij zich wel degelijk aan boordj van de Gosstuck bevond. Ze moet die berichten uit welingelichte bron hebben. Heden zou de lezing van de ministerieële verklaring door minister De Broqueville in de Belgi sche Kamer plaats hebben. De „Indepen- dance" weet daarover reeds het volgende mede te deelen: De in zake schoolwetgeving door het kabinet Schollaert gevolgde politiek beant woordt, te zeer aan de gevoelens van het Katholieke land. dan dat de regeering, waarvan overigens meerdere leden van het vorige kabinet deel uitmaken, er aan zou kunnen denken, die politiek los te laten. De door 'den heer Schollaert voor wezen vorm voor deze zaak is beproefd gebleken. Door een eenvoudige wetsbe paling te willen vaststellen, dat de arbeider recht zal hebben op ziektebehandeling in den vollen zin des woords, is naar de meening van den Minister meer dan goed beleid eischt. Het tweede vraagpunt betreft de zie kenkassen en luidt: Is het wenschelijk de ziekteverzeke ring uitsluitend te doen plaats hebben bij van overheidswege in te stellen or ganen? Zooals reeds medegedeeld kent de Ziektewet voor de uitkeering van zieken geld slechts één soort kassen, die van de Raden y&n Arbeid, waardoor de be staande bijzondere kassen overbodig wor den. Minister Talma voert voor het „plaat selijk centraliseeren" gewichtige gronden aan. "Eene verdeeling van het risico over een aantal kassen maakt de regeling be langrijk kostbaarder. In ieder geval zou de Overheid echter kassen moeten oprich ten. De regeling zou dan of zoo zijn, dat het voordeeliger uitkomt zich bij de Over heidskas te verzekeren, zoodat met be hulp van staatsgeld aan de bijzondere kas sen mededinging werd aangedaan, of zoo, dat den bijzonderen kasseii gelegenheid werd gelaten tot groote ontwikkeling te komen, ten koste der Overheids kas. Verbrokkeling leidt uit den aard dei- zaak tot een te groot aantal kleine kas sen, die de middelen niet hebben om het risico te drukken door maatregelen in het belang der openbare gezondheid. Van de Raden van Arbeid, die over beduidende geldsommen zullen beschikken, verwacht de Minister dat kracht zal uitgaan voor het oprichten en steunen van ziekenhuizen, herstellingsoorden en in het algemeen van alles wat strekken kan om het gezond- heidspeil der bevolking te verhoogen. In de afdeelingsvergaderingen kon men met deze vernietiging van bestaande par- gestelde wet is, als elke andere, voor wijzi gingen vatbaar. Indien het stelsel der schoolbons, hetwelk door tal van politici onder wie b.v. de heer Picard, volkomen billijk wordt gevonden, op te grooten tegenstand stuit, kunnen andere maatrege len in overweging kunnen worden geno men, waardoor het doel toch wordt be^- reikt. Want onze tegenstanders moeten zich geen illusie makende Katholieken zullen krachtiger dan ooit te voren aan dringen op eene wet, die de vrijheid van het hoofd van het huisgezin waarborgt, en aan de vrije scholen gelijke gunsten, verzekert als aan de openbare scholen« Zij willen niets weten van de neutrale school, die hunne tegenstanders zich voor stellen, voor allen verplichtend te willen maken. De „Indépendance Beige" verzekert, dat indien het doel van De Brocqueville in liet vorenstaande juist is .weergegevenzijn' kabinet eerlang het ministerie-Schollaert zal volgen in het graf. Achter deze beweringen meenen we, nog een groot vraagteeken te mogen zetten. GEMENGD. De Russische keizcrlijike familie Ss aan boord van de Standart naar de Fin- sche kust vertrokken. Ter reede van Kroonstad werd het keizerlijk jacht be groet door de kanonschoten van het Ame rikaansche eskader, dat later vertrok. Oud-president Diaz heeft zicli laten interviewen en bij die gelegenheid ver klaarde hij, dat hij het bewind had uit handen gegeven om een einde te maken aan den broederoorlog. Bij zijn vertrek: heeft hij een talrijk leger achtergelaten en in de schatkist 62.000.000 pesos. Hij is niet van plan naar Mexico terug te keeren, tenzij de Mexicaansche natie daar op eensgezind en krachtig mocht aan dringen. Door de Regeering der Vereenigde Staten zijn aan Turkije vier gepantserde kruisers ten verkoop aangeboden voor 100.000 Turksche ponden per stuk. De marine-attaché bij het Turksche ge zantschap heeft over dit aanbod een gun stig rapport uitgebracht aan den Minister van Marine te Constantinopel. Maar deze laatste weet niet te best hoe hij aan het geld voor zulk een aankoop zou komen, en nu heeft hij het plan bedacht om de benoodigde som (door vrijwillige bijdragen van het geheele Turksche volk te ver krijgen. Duez heeft bij de behandeling van ticuliere kassen niet meegaan, omdat er vele zijn, die behoorlijk zijn ingericht en wier vernietiging voor de arbeiders ook dit gevaar oplevert, dat zij niet weten welke premie bij den Raad van Arbeid te zullen moeten betalen. Men vreesde boven* dien voor 'n niet al te zuinig beheeren.Ver deeling van het risico over-een te groot aantal kleine kassen ware zeker niet raad zaam, maar er waren bepalingen ten aan zien van de grootte der toe te laten kassen te maken. Noch in Duitschland, noch in Oostenrijk (zoomin als de ontwerpen Kuyper en Veegens) heeft men de bij zondere kassen overbodig gemaakt. Ver scheidene leden wenschten dat de verze kering bij particuliere kassen regel bij overheidskassen uitzondering zou zijn. Er waren leden, die de instandhou ding van particuliere kassen een onge- wenschte versnippering achtten en ande ren, die, de vernietiging betreurende, erin zouden berusten als 't niet anders kon. Minister Talma betreurt ook de vernie tiging der particuliere kassen, maar ziet in het stelsel van zijn ontwerp geen ande ren uitweg. Een plaatselijk middel voor de geheele arbeidersverzekering acht de Minister noodig; indien hierbij1 van de par ticuliere kassen gebruik kan worden ge maakt zonder omslachtige tijdroovende en ontstemmende administratieve bemoeiing is hij tot overleg bereid. De drie vraagpunten zijn hiermede vol doende toegelicht. Wij hebben geen. ge wag gemaakt van het verband tusschen Ziektewet en Ongevallenwet, van de te stellen eischen aan de ziekenfondsen van de verzekeringsraden, en zooveel andere punten, die met de verzekering in verband staan. Eveneens onthielden wij ons van een bespreking der quaestie „vrijwillige" of „verplichte" verzekering, die wel in de stukken is aangeroerd, ongetwijfeld ecu punt van debat zal, uitmaken, maar waar over geen vraagpunt werd opgesteld.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1