BUITENLAND. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Zaterdag 17 Juni. De Week. De laatste dagen der week hebben on ze aandacht zoozeer gevestigd op de inter nationale zeeliedenstaking, die alles be- (halve internationaal is, en op de plotse linge geheimzinnige bewegingen van on zen gewezen tegenstander, den ex-presi- Ident van Venezuela, Castro, dat we haast 'geen oogenblik hadden voor andere min Of meer gewichtige feiten. En toch is het geen wonder, dat men ,van het eerste den mond vol heeft, om- tiat het ook ons landje betreft en er zoo veel over geschreven wordt, dat ik almee mijn (duit niet in het zakje durf doen; ter- Wijl ook het plotseling verdwijnen en aan boord van een scherp gewapend schip te voorschijn komen van Castro, met wien wij ook een appeltje te schillen (hebben gehad, je onwillekeurig een oogenblik jdoet 'denken aan wat die man in het schild kan voeren. Vervolgens van de roeringen in Al banië, Marokko, Portugal enz., is het nieuwtje allang af, meent men, en men is al spoedig geneigd het daarover te lezene over te slaan, tot buurman met een: „heb je het al gehoord?," je aandacht er weer op vestigt. Zoo iets dergelijks kan, wat Portugal betreft, nu gebeuren. Lang reeds is de mogelijkheid van een monarchistische te- gerirevolutie ons voorgespiegeld en toch kwam er niets van. De mannen aan het roer zeiden zelfs dat het land in volkomen rust was'en zij houden het vol ondanks !de alarmeerende berichten der laatste da gen, ondanks er sterke troepenafdeelingeu van het Noorden gezonden worden. Waar voor dit geschiedt, als het zoo volkomen rustig is? De regeerihg zwijgt er over, de bladen gelukkig niet Volgens El Mundo is er dan ook wel degelijk sprake van een monarchistisch komplot, welks centrum te vinden is in de stad Almeida, waar talrijke inhechtenis nemingen dagelijks plaats hebben. Voor namelijk hebben de samenzweerders vol gelingen gekweekt onder de reserve-troe pen, en het spookbeeld der revolutiehel den, Paiva Conceira, wordt als de aan voerder genoemd van een sterke kolonne royalisten, die op het punt staat de Por- tugeesche grens- over te trekken. De leiders der samenzweerders, die op JSpaansch grondgebied zich in den wa penhandel oefenen, gaan geregeld de grenzen over om de bevolking op te ruien-, jen steeds meer wapens zegt men, worden binnengesmokkeld. Geen wonder dat de jep'ubliek zorgt zijn mannetjes zooveel mogelijk bijeen te houden, waarom ook de officieren geen verlof kunnen krijgen en de leerlingen der militaire school en de kadetten bevel gekregen hebben, op straf fe van als deserteur beschouwd te wor- Onze Wetgeving. De Vraagpunten over de Raden- en Ziektewet. De Commissie van Voorbereiding voor de wetsontwerpen tot vastsi«lling der iRaden- en der Ziektewet in welke commissie zitting hebben de heeren No- lens (R. K.), voorzitter, Parijn, (U. L.), de Visser (C.H.), van Vliet (A. R.) en Schaper (S. D.) heeft het noodig ge oordeeld een drietal vraagpunten over de hoofdlijnen van deze wetten aan de Ka mer ter b.eantwoording voor te leggen. |De commissie deed zulks op grond van de overweging, dat, mocht de Kamer één of meer dier vragen ontkennend' •beantwoorden, het wetsontwerp oange- Werkt moet worden, waardoor de om vangrijke voorbereiding voor het mon deling debat nutteloos zou worden. Monnikenwerk wilde de Commissie niet verrichten vandaar dat zij haar voor bei eidenden arbeid onderbrak en eerst van de Kamer een uitspraak over de hoofdbeginselen verlangt. Zij meent, dat idaarvoor te meer reden bestaat, omdat bij het afdeelingsonderzoek zeer ernsti ge bezwaren tegen beide ontwerpen zijn gemaakt en de kans b. v. niet groot schijnt, dat het ontwerp-Radenwdt onge wijzigd in het Staatsblad komt. Men kan over deze nieuwe werkmetho de der Kamer denken gelijk men wil: men kan ze toejuichen en bijzonder prac- tisch vinden, of wel ze als niet veel meer dan tijd-vermorserij beschouwen. Dat blijft hier evenwel buiten bespreking. De Commissie was bevoegd dczewcr- iwijze te volgen en nu zij ertoe overging en de Kamer de volgende week zich on ledig zal houden met het debat over de vraagpunten, willen wij overeenkom stig de bestemming van deze rubriek een en ander over de wetten in 't midden brengen, met het doe! onze lezers het volgen der Kamerdiscussies te verge- piakk'el ijken. Volgens het ontwerp-R a d e n w e t (Wordt het Rijk jn een zeker aantal deelen (gesplitst en voor elk deel wordt een Raad van Arbeid ingesteld. Deze Raden van Arbeid worden niet bits!uitend ten behoeve van dc Ziekte verzekering in het leven geroepen. Vol den, zich onmiddellijk bij hun regimen ten te melden. Maar toch is er geen wolkje aan de lucht, zegt de regeering, en die kan het weten. Interessant is ook de toestand in Frank rijk, die mogelijk wel tot een val van het kabinet ikaii leiden. Want zelfs al is de zg. verklaring van Prins Napoleon in de Fi garo slechts een grap van dat blad, die wel door den Prins zal worden tegengespro ken, teekenend Is zij in alle geval wel. Het bewijst, dat het ook daar sterker gist dan wij wél denken en dat imen voor het zwakke ministerie, door den dood van Berteaux nog slapper in zijn lenden geworden, zeer bezorgd is. De Marokkb-politiék, die den naijver van Spanje heeft opgewekt en de repu bliek daardoor in moeilijkheden taïet haar buur kan brengen, heeft ook groot mis noegen in eigen land veroorzaakt. Zelfs in de kamer en onder de ministers zijn daarover harde woorden gevallen. Maar vooral de voortdurende roering die nog in het land heersdht, zoo door de steeds herhaalde sabotage als door de onlusten in het Ohampagnegebied maken den toe stand hoe langer zoo fheer critiek!. Slechts door schipperen denken zij hun ministe rieel leven nog wat langer te kunnen rekken en door hun belofte om een voorstel tot opheffing der begrenzingen in te dienen hebben zij weer eenige raen- sclien tevreden gesteld. Welken indruk echter zulk een wei felende houding op de andere onrust stokers moet maken is voor ieder duide lijk. Waarschijnlijk zullen nu weer an deren gaan schreeuwen om hun zin te krijgen wetend dat het kabinet toch niet tegen hen durft op te treden. En zulk een toestand kan en mag niet lang du ren. Zoo goed het geschipper Briand ten val gebracht heeft, zoo zeker zal ook het huidige ministerie in zijn eigen on macht verstikt worden. Maar wat dan? Zoo komen wij niet verder. Slechts een flink man k'an Frankrijk uit het moeras trékken. 'Nu komen we weer in het schuitje van de „Figaro". Dus toch een Napeleon Het ware te wenschen. V. Weekpraatje. Spraken wij de vorige week over het Kamervotum, waarbij de militiewet tot uitstel werd veroordeeld, deze week, kan men zeggen, zijn de tongen er eerst goed over losgeraakt In alle mogelijke bladen verschenen artikelen, driestarren, entre filets of hoe men ze noemen wil, over het in sommige oogen heillooze, in andere oogen wederom flinke besluit. De lezers van dagbladen konden smullen aan 't pers overzicht van hun krant, daar het na tuurlijk ook eenige kolommen had gewijd aan het door de Kamer overgenomen voorstel van dr. Nolens. De anti-revolutionaire en chr.-histari sche pers was natuurlijk heelcmaal niet te spreken. Zij treurde over het besluit en, zooals te voorzien was, de coalitie is natuurlijk in 't gedrang gebracht. Dat er een scheur in de coalitie zou zijn ont staan, wordt natuurlijk tegengesproken, gens art. 49 verleent de Raad van Ar beid zijn medewerking bij de uitvoering van wetten of algemeene maatregelen van bestuur, den arbeid betreffende, wel ke die medewerking vorderen. De Raad van Arbeid helpt dus ar beidswetten uitvoeren, mits hem daarvoor opdracht worde opgegeven. Op 't oogen blik heeft de Minister deze Raden al leen noodig voor de ziekteverzekering; la ter ook voor de invaliditeits- en ouder- domsverzekering, de ongevallenverzeke ring enz. Doch niet alleen voor de ar beidersverzekering heeft de Minis ter zich de Raden gedachtde wetge ver zal zoo noodig van hun diensten ge bruik kunnen maken voor andere wet ten inzake arbeidersbeschermi ng. Zoo'n j,publiekrechtelijk orgaan", waaraan de Overheid de vervulling van bepaalde functies kan opdragen, acht de Minister van zeer groote beteekenis voor een gezonde ontwikkeling van het leven der maatschappij. De Raad van Arbeid is bestemd een plaatselijk orgaan te wor den ,dat b.v. ten opzichte van de ziekte- verzeJ er'ng voortduren 'e aanraking heeft met de verzekerden, toezicht kan oefenen op lien die trekken en dat door zijn plaat selijke bekendheid beter dan een cen trale instelling berekend is voor het ver richten van verschillende werkzaamhe den. Het systeem van den Minister is dus decentralisatie. Alleen dan toch kan de zoo noodige aanpassing geschie den aan de eischen, die dé plaatselijke omstandigheden en de eigenaardigheden van bepaalde bedrijven stellen. Daarom wenscht de Minister aan de Raden van Arbeid de grootst mogelijke zelfstan digheid te waarborgen. Om de Raden het best aan hun doel te beantwoorden, zullen de direct-belang- hebbenden aan hun samenstelling mede werken. De Raad bestaat nl. uit evenveel le den-patroons als led en-arbeiders, bene vens een door de Koningin te benoemen Voorzitter en een Secretaris, die doctor in de Staatswetenschap moet zijn. De Voorzitter en de Secretaris zijn bezol digd de overige leden genieten presen tiegeld en vergoeding voor reis- en ver blijfkosten. Bij het stemrecht voor den Raad wordt het beginsel van evenredige verlegenwoerdiging toegepast, d. w. z. een patroon brengt meer stemmen uit doch men durft er wel van spreken, dat er een steentje aan het coalitiegebouw los zou zijn geraakt Nu, de politieke bouwkundigen mogen uitmaken, of het waar is, maar als het waar is, dan is het nog geen doodwond. Met het vast- metselen van een enkel steentje (of mis schien van meerdere) zal men zooveel moeite niet hebben, er zijn nog knappe metselaars genoeg in Nederland, ook op politiek terrein. Misschien zouden de hee ren in overweging kunnen nemen om ook eens van gewapend beton gebruik te maken. Dat is {tegenwoordig het mate riaal, sterk en goedkoop. Als misschien Wijnmalen zijn vlieg machine indertijd van dat goedje had laten maken, zou de beroemde vogel nu misschien niet in gruzelementen liggen. Doch hij heeft alweer een nieuwe. Deze week is hij zijn Farman-tweedekker te Chalons gaan halen. Natuurlijk heeft hij er reeds mee gevlogen, en 't ging best, hij was er zoo over tevreden, dat hij denkt, of tenminste hoopt de Europee- sche rondvlucht ermee te winnen. Die Europeesche rondvlucht belooft anders schitterend te worden. De inschrij vingen zijn op 't oogenblik gesloten en 't aantal inschrijvers bedraagt 67, niet zoo heel weinig zooals men ziet Jammer is tdat het maar zoo kort duurt. Doch een gelukkige omstandigheid in deze is, dat er nog een z.g. rustdag gehoudlen wordt, en op dien dag zullen de vliegers zich juist te Soesterberg bevinden. Dat er daar van een eigenlijken rustdag geen sprake kan zijn, kan men licht begrijpen. Er wordt natuurlijk op Soesterberg ook nog eens gevlogen. Er staat daar zelfs nog een soort wedstrijden op 't program, dat nog nooit vertoond is. Hiermee be doel ik den estafette-wedstrijd, spoedig in- en uitstappen van den vliegmensch is hierbij een voornaam ding. Aan prijzen zal het niet ontbreken. Een groot aantal deelnemers aan de rondvlucht zullen ook meedingen naar een deel van de f15.000, die alleen voor 22 Juni (den rustdag) aan prijzen zijn uitgeloofd. De campagne voor de gemeenteraads verkiezingen is op 't oogenblik op de meeste plaatsen in vollen gang. 't Gebeurt wel dat men er met een enkele candidaats- stelling afkomt, doch overal gaat het zoo gemakkelijk niet Vergaderingen van kies verenigingen zijn overal aan de orde van den dag, dan worden de belangen der gem centenaren ter d ege besproken. Over het kiezen zelf (niet alleen voor gemeenteraad, maar ook voor de Tweede Kanier) heeft men het nu en dan ook, vooral in de vergadering van een of andere centrale kiesvereniging, zoo b.v. in die van het kiesdistrict Bode graven, welke deze week gehouden is. Daar kwam bij de bezwaren tegen de kies wet-van Houten nog een nieuw, wat tot heden toe nog weinig ter sprake is ge bracht. 't Is gelukkig wel geen overwe gend bezwaar, doch wanneer eenmaal de tijd van herziening van deze kieswet is aangebroken, mag men toch ook wel eens met dit'bezwaar rekening houden, want het geldt wel degelijk een belang van een groot deel der Nederlanders. Men vond daar in Bodegraven, dat Juni voor naarmate hij meer personeel in dienst heeft. Wat de verwachting van den Minister vaii de Raden van Arbeid is, blijkt wel uit deze passage van de Memorie van Toelichting: „De werkgever en de arbei der hebben er in de eerste plaats belang bij,, dat de verzekering zoo doelmatig en goedkoop mogelijk geschiedt. Hierop kunnen zij invloed uitoefenen door de keuze der personen, die den Raad1 van Arbeid samenstellen. Maakt de Rand van Arbeid iouien, zijn kiezers moeten het betalen. Van den drang, die van belang hebbenden zal uitgaan ten behoeve van een goede organisatie der verzekering;, wordt door den Minister meer verwacht dan van h et best geregeld Staatstoe zicht." De Raad van Arbeid beheert voorts volgens het ontwerp Ziektewet de zie kenkassen, waarbij alle onder de wet val lende arbeiders verzekerd moeten zijn. De leden van de Tweede Kamer heb ben in de afdeelingsvergaderingen gele genheid gehad over dit ontwerp hun mee ning te zeggen en hun critiek te oefenen. Hoe het oordeel is uitgevallen, zegt ons dc toelichting van het 3de vraagpunt dat luidt Is het vvenschelijk Raden van Ar beid in te stellen, belast met de taak om mede te werken tot de uitvoering van wetten betreffende den arbeid? Door het ontwerp Radenwet, aldus de motiveering dezer vraag, ziet de Kamer zich niet slechts enkel gesteld voor de vraag hoe 'tbest de ziekteverzekering zou zijn in te richten, maar tevens ook1 of het wenschelijk is lichamen, met den weid- schen naam van Raden van Arbeid ge tooid, in het leven te roepen. Afgeschei den van „grondwettelijke" bezwaren, werd het vrij algemeen niet raadzaam geacht voor de uitvoering van Arbeids wetten zulke kostbare lichamen in 't le ven te roepen, waarvoor jaarlijks 1 a 1 Va ■millïocn noodig zou zijn, lichamen, dje niet uit de maatschappij zijn opgeko men cn die slechts instellingen zijn, door den wetgever zonder eenige verband met de bestaande plaatselijke instellingen in het leven geroepen. De taak van de Ra den van Arbeid is slechts in zeer vage termen aangeduidwelke de functies de de opkomst der plattelandskiezers geen geschikte tijd was om een stemming te houden (met het oog op den hooibouw enz.) Liever zag men de stemmingen verplaatst naar September of October. De bevoegde autoriteiten zullen het bezwaar I van Bodegraven wel onder de oogen krij gen, doch ik stel me voor, dat ze in 1913 nog in Juni naar de stembus moeten gaan. Misschien is er kans, dat een daarop volgenden keer met hun bezwaar reke ning is gehouden, doch laten ze den moed toch niet verliezen, als dit niet zoo is. STAN. De Zeeliedenstaking. 't Is er dan toch van gekomen, dat de lang aangekondigde staking is geprocla meerd en zij het al geen algemeene, voor- loopig staat vast dat Engeland, België, Nederland en waarschijnlijk Noorwegen er aan deelnemen. Over het wezen van een dergelijke sta king het volgende: Er zijn twee soorten van aanmonste ring: nl. voor een bepaalde reis en voor een bepaalden tijd. De zeelieden, die op de laatste voorwaarde aanmonsteren, kun nen binnen den tijd den dienst opzeggen, mits met inachtneming van de in den monsterrol van kracht is, kan dus geen overige wordt tegen tusschentijdsche ver breking van de verbintenis door de sche pelingen straf bedreigd in de strafwet. Van een staking in den zin van onder breking der dienstbetrekking, zoolang de monsetrrol van kracht is, kan dus geen sprake zijn. De staking bestaat hierin: le. (jat de genen, die nog niet gemonsterd hebben, weigeren aan te monsteren; 2e. dat de genen, die zich voor een bepaalden tijd verbonden hebben, tusschentijds de ver bintenis opzeggen3e. dat degenen, die in den tijd tusschen twee reizen, terwijl het schip in de haven ligt en terwijl zij nog niet opnieuw aangemonsterd hebben, in urengeld werken, onmiddellijk den ar beid neerleggen. Alleen voor deze laatste categorie'kan dus van een eigenlijke staking worden gesproken. Zij omvat echter op zichzelf reeds een vrij groot aantal personen. In zooverre de staking aangaat, in ons land doen eraan mee Amsterdam, Rotterdam en IJmuiden. In Amsterdam is al aan stonds het besluit genomen op de sche pen die in de haven liggen, niet te werken. Naarmate er schepen binnenvallen breidt de staking zich uit. Het thuisko mende volk wordt vanwege den Bond onmiddellijk op de hoogte gesteld, en sluit zich dan bij de «takers aan. Het getal stakers bedraagt thans pl.m. 250. Donderdag hielden de stakers een druk bezochte vergadering in het gebouw De Geelvinck. Het resultaat der besprekingen bleef geheim. Waarschijnlijk zal spoedig eene openbare vergadering worden ge houden. Het lossen gaat zijn gewonen gang, daar de bootwerkers nog niet bij den strijd betrokken zijn. Toch schijnt er ernstig sprake van te Raad te verrichten zal hebben, duidt de Minister niet nader aan. Bovendien scheen het zonderling lichamen in het leven te roepen voor de uitvoering van wetten, die nog niet bestaan en waar van men den inhoud niet kent, zoodat men ook niet kon oordeelen of de voor gestelde Raden wel de meest geschikte uitvoeringsorganen van de te maken wet ten zijn. Het ontwerp wil in den Raad evenveel patroons als werklieden zit ting doen nemen. Als nu elke partij! voor de belangen strijdt van haar groep^ zal dan de ambtenaar-voorzitter niet alle macht in handen krijgen? Invloed der politiek op den gang der zaken zou op zoodanige wijze niet te vermijden zijn. Ook over de vraag, of de vorming van organen op den voorgestelden voet wen schelijk is ten behoeve van de uitvoering der Ziektewet, bestond geen eenstem mig gevoelen. Men meende dat, de Ra den van Arbeid niet tot eenig goed stel sel van decentralisatie zouden voeren, om dat zij tegenover de Regeering de noo dige zelfstandigheid misten, en ze in de practijk 'bureaucratische instellingen zul len worden. De gebieden, waarover zich de ziekenkassen moeten uitstrekken, en die elk ten minste 25000 inwoners moeten omvatten, zijd te groot. De zoozeer gewenschte persoonlijke be kendheid voor de besturen met de verze kerden wordt dan niet aangetroffen. De besturen zullen niet in staat zijn toezicht uit te oefenen en door simulatie en aggra vatie van ziekte (d.i. door het voorwenden en verzwaren der ziekte) wordt het belang der kas benadeeld. Een groote staf beamb ten en schrijvers zijn noodig, wier bezoldi gingen aanmerkelijk 2ullen zijn. De gebie den der kassen moeten dus veel klei ner zijn, wil men een goede plaatselijke inrichting der verzekering krijgen. Daar door wordt het risico wel zwaarder, maar herverzekering bij de Rijksverzekerings bank heft dit bezwaar ten deele op. De in vloed van de arbeiders op de ziekenkas sen wenschte men te vergrooten. Men had voorts bezwaar, dat de voorzitter van de ziekenkas tevens is agent der Rijksverze keringsbank; de combinaties van deze functies achtte men voor een zelfstandigen leider van een ziekenkas ongewenscht Men ziet dus: bezwaren als bergen. Echter waren in de afdeelingen ook leden, die de geopperde bezwaren overdreven achtten en die met de Regeering konden zijn om zoo mogelijk de staking over het geheele havenbedrijf uit te breiden. De or ganisatie van dok- en veemarbeiders heeft reeds een motie aangenomen, waarin be-, sloten wordt tot het eventueel toepassing der besmettingstheorieën. Zondag a. s< houdt Recht en Plicht (de bootwerkers- vereeniging) een openbare vergadering. Het bestuur van den Alg. Ned. Zee, mansbond deelde mede, dat leden van de bemanning van de Scheldestroom na het uitbreken der staking onmiddellijk het schip hebben willen verlaten, hoewel zij onder de monsterrol stonden; doch dat zij door genoemd bestuur hiervan afge houden zijn. Ook te Rotterdam is gezorgd dat geen contractbreuk voorkomt. In een verga dering van Woensdag werd o.rn. be paald dat een ieder die daags te voren gemonsterd was, onvoorwaardelijk aan' boord dient te blijven en met het schipj naar zee te gaan. Die schepen zijn van de actie buitengesloten. Maar er zijn ook schepen, die voor ineer dan één reis monsteren. De bemanning van die sche pen kan de diensten opzeggen, na het volbrengen van een reis. Dit kan nu reeds geschieden. Op verschillende weekj booten heeft die opzegging reeds giste ren plaats gehad aan den kapitein. De bemanning van de Alioth is voor. drie reizen naar de Oostzee gemonsterd. Als zij heden aan boord komt, moet zij den kapitein zeggen, dat ziji, als de le reis volbracht is, van boord gaat. In tegenstelling met Amsterdam is in Rotterdam het besluit genomen op de schepen te blijven werken tot het oogen blik van aanmonstering. Het bestuur van de Ned. Zeemans- vereeniging Volharding heeft gisteren morgen per strooibiljet bekend gemaakt dat de staking in de eersterenavond ge houden vergadering is geproclameerd met algemeene stemmen ên dat nu het volgende moet in acht genomen worden. le. Schepen voor 14 Juni gemonsterd doch nu nog in Rotterdam aanwezig, vallen buiten de staking. 2e. De bemanningen van schepen voor meer dan een reis gemonsterd, moeten onmiddellijk hun dienst met 14 dagen opzeggen. 3e. Het is geoorloofd op het schip waarmede men binnenkomt, aan boord te blijven werken tot den dag van aan monstering. 4e. Niemand mag zich thans voor aan monstering op een schip aanmelden. Aan de kantoren van aanneming van schepelingen, of op eenige andere wijze mag niemand zich aanmelden. De stakende zeelieden posten van af gisteren aan de stations, aan de kanto ren van aanneming van schepelingen,» in de zeemansbuurten en op den Schie- damschen dijk en in de Zandstraat. Langzamerhand begint nu eenige stag natie merkbaar te worden in de haven. De reeders gelooven in het algemeen niet, dat de staking der zeelieden van grooten invloed op de vaart zal zijn. Er is te weinig eensgezindheid onder hen, terwijl de andere categoriën van arbei ders in het havenbedrijf buiten de bewe ging staan. meegaan, als de taak van de Raden van Arbeid beperkt werd tot de uitvoering der ziekteverzekering. Minister Jalma, die gelegenheid had een nota over de vraagpunten in to dienen, is niet in gebreke gebleven de aan gevoerde argumenten te ontzenuwen en nader uiteen te zetten, wat hij bedoelt. Het stelsel van zijn ontwerp omschrijft hij al dus lo. De ziekenkas wordt bestuurd door een college voor de helft bestaande uit leden, gekozen door de arbeiders, voor de andere helft uit leden, gekozen door de werkgevers, met een voorzitter door de Kroon benoemd. 2o. Aan dit college of zijn voorzitter wordt opgedragen mede te werken tot uitvoering van de wetten betreffende de ongevallenverzekering en de invaliditeits verzekering. 3o. De mogelijkheid wordt gelaten bij de wet de medewerking van dit college te vorderen bij de uitvoering ook van andere wetten betreffende den arbeid. Nu is het duidelijk, redeneert de Mi nister, dat het per slot van rekening er niet veel op aan komt, als de Kamer punt 3o. niet goed vindt; daartegen heb ik geen overwegend bezwaar, want heeft de wet gever later de Raden van Arbeid (of hoe die dingen mogen lieeten) noodig voor de uitvoering van andere wetten, dan maakt hij er toch gebruik van, ongeacht of zulks in de wet staat of niet Als de Ka mer evenwel zegt, dat punt 1 en 2 nietl deugen, dan kan de Minister daar geen genoegen inee nemen en meent hij ver plicht te zijn „m el ernst zijn voor stel te handhaven." Wij gelooven na deze uiteenzetting ons ontslagen te mogen achten de te genwerpingen van den Minister tegen de geopperde bezwaren verder te relevee- ren. Wij kunnen op het oogenblik volstaan met de mededeeling, dat de Minister de gemaakte opmerkingen punt voor punt weerlegde en zich geenszins overtuigd toont van het ondoelmatige van zijn voor stel. Bij de mondelinge gedachtenwisse- ling zal een en ander nog wel nader uit komen. De beide andere vraagpunten, die voor de betrokkenen belangrijker van strek king zijn dan het nu behandelde, zullen wij een volgende maal uiteenzetten*

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 5