16 BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 513, S)e Ecicbelve Sou/tout Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag Juni 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent. met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte^ Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. Zooals wij meldden, is door de alge meene amnestie, tenminste naar de Porte ïne ent, de Albaneesche opstand voor geëndigd te beschouwen. De opstan delingen hebben tien dagen om ach over te geven en hun wapenen in te leveren. Geschiedt dit niet, dan kunnen zij niet imeer op genade rekenen. Wie zich ech ter aan deze voorwaarde onderwerpt, zal mi et gestraft worden. De Albaneezen vertrouwen hierop niet al te zeer. Indertijd is aan de naar Bulga rije uitgeweken Macedoniërs ook amnes tie toegezegd, maar de uitgewekenen wa ren bang om terug te keeren en als ze terugkeerden, dan liepen ze vaak toch nog Ide een of andere straf, althans een onaan gename bejegening op. Ais het met de maar Montenegro uitgeweken Albaneezen mu ook maar niet zoo gaat Het valt moeilijk uit te maken in hoe verre de wijziging van het beleid nadat de opstand officieel voor bedwongen is verklaard een daad van eigen initiatief der Porte is. Dit wordt van dien kant wel beweerd» maar het is wel opmerkelijk, dat eerst iRusland zijn dreigement heeft doen hoo- ren, waarna ook de bekende waarschu wing van Oostenrijk en iets later van Italië is gekomen. Er is dus druk genoeg -Uitgeoefend op de Porte. Wat verder deze Ikwestie aangaat, zal, naar de „Reichs- post" uit diplomatieke bron verneemt, ier in den loop van dezen zomer te Salz- fburg of te Ischl een samenkomst plaats hebben van de ministers van buitenland- sclic zaken van de Rijken, die tot het Drie voudig Verbond behooren, nl. Aehrenthal, IVon Kiderlen-Waechter en San Giuliano. Op die samenkomst zal de internationale politieke toestand worden besproken, in het bijzondér de Balkan-kwesties. Er heerscht een onbeschrijfelijke herrie in Frankrijk naar aanleiding van de Cham- pagnekwestie. Ook overigens is de boel |er jiog al„rot", om een parlemen taire uitdrukking te gebruiken, zoo zelfs Idat men hoort spreken van een Napoleon IV Toen prins Napoleon trouwde met prin ses Clémentine van België, is gezegd dat hij nu voor goed afzag van alle preten- identschap. Als een „document" brengt de „Figaro" nu echter op de eerste plaats van zijn nummer van eergisteren ,v,er- klaringen", die als een maniefst kunnen gelden. Het parlementarisme ligt volgens den prins op sterven, Frankrijk zou een mieester wegjagen, doch wacht op een chef...:. De naam alleen al van Napoleon Is een programAldus de „Figaro." Tevens komt het blad met een ander sensatienieuws, nl. dat het ministerie-Mo llis zou aftreden. De moeilijkheden in de wijnstreek en in Marokko zouden aan het licht gebracht hebben, dat het Kabinet al te weinig eensgezind is. Toch schippert het al heel aardig op de vacantie aan en om niet voor dien tijd te vallen, hebben ze Ide meerderheid van den Senaat hun zin gegeven en zal er een dringend ontwerp ingediend worden om de afbakeningen In het wijngebied op te heffen en te ver vangen door bepalingen over het aange ven van de herkomst van den wijn, die bedrog beletten. De wijnboeren zullen nu voor een tijdje tevreden zijn gesteld. Als nu het wetsont- .werp'maar niet weer tegenvalt. Castro, de aap van de Andes, Zooals zijn niet zeer vleiende bijnaam luidt heeft weer heel wat gemoederen in bewe ging gebracht. Volgens de laatste berichten moet hij met de vroegere Italiaansche kruiser, die nu een Haitiaansch schip is, het anker uitgeworpen hebben in de Cubaansche wateren. Het schip, dat de Duitsche vlag voert, heeft veel oorlogsmaterieel aan boord. De regeering te Washington heeft de landing van Castro ten strengste verboden JZij wil zoo noodig een kruiser naar Mid- den-Amerikaansche wateren zenden om het oog op hem te houden. Castro wordt door het departement van Staat be schouwd als een internationale uitgestoo- tene. Het ministerie van buitenlandsche izaken is van plan, om in samenwerking met I>uitschland, Engeland, Frankrijk en (Nederland, en in overleg met de regeerin- gen van Columbië, Panama en Venezuela pogingen in het werk te stellen, ten einde de vestiging van een nieuwe heerschappij van Castro in de Venezolaansche repu bliek te verhinderen. GEMENGD. Over de troebelen in Portugal meldt een particulier telegram aan de „N. R. Ct.De Koningsgezinden hebben zich te Cahves in het grensgebergte vereenigd. Kapitein Camacho van Villa Real heeft zich bij hen aangesloten. De regeering trekt steeds meer troepen rond bedoeld punt samen. Kruisers ontschepen marine troepen te Oporto. De minister van bin- nenlandsche zaken is van Almeida naar Vianna Castello vertrokken. De opwin ding en de ongerustheid in den lande ne men toe. Aartshertog Karei Frans Jozef, de toekomstige Oostenrijksche troonopvol ger, heeft zich op het slot Chianose bij Pisa officieel verloofd met prinses Zita van Parma. De Kroonprins van Servië blijft op de doorreis naar Londen eenige dagen te Parijs. Hij zal president Fallières bezoe ken ien dezen eeu brief van zijn vader en de JKara-Georgewitsorde overhandigen. Verder vindt hij er den Kroonprins van Montenegro en reist met dezen verder. Dezer dagen besloot het bestuur van het Mijnwerkersverbond van Zuid-Wales het Mijnwerkersverbond van Groot Brit- tanje uit te noodigen door een algemeene staking de staking aan de mijnen in Zuid- Wales kracht bij' te zetten. In buitengewo ne vergadering bijeengekomen heeft het bestuur van het Britsche verbond dat ver zoek afgewezen, zeggende dat in de schik king, die het in April hgeft goedgekeurd, de oplossing van het geschil ligt. Het 'Belgische ministerie is vast gesteld volgens de lijst, die wij reeds ver meldden. Zaterdag zullen de nieuwe ministers den eed in handen des konings afleggen en Dinsdag aanstaande voor de Kamer optreden. Gistermiddag te 2 uur, had een minis terraad plaats, om de bewoordingen der ministerieele verklaring vast te stellen. Vermoedelijk zal dit wel meer dan eene zitting vragen. Gisternacht is er een hevige storm over de Adriatische zee losgebroken. Een Grieksche bark is met haar bemanning van twaalf koppen gezonken. Op een zeil schip is de mast omgewaaid en heeft den kapitein gedood. Men vreest voor veertig visschers, die op zee waren. Te Triëst heeft men tot nog toe twintig lijken opge- vischt Paris Journal verneemt dat een spin nerij te Brescia, waar honderd vrouwen werkten, is ingestort Er zijn 8 lijken en 8 zwaargewonden uit het puin Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is de le-luit. C. A. Hartmans, van het le reg. vest.-art., ter zake van tijdelijke ongesteldheid op non activiteit gesteld is benoemd bij het personeel van de geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid le kl. de officier van gezondheid 2e kl. S. W. Praag, van dat personeelI is aan jhr. mr. S. M. S. van Panhuys, eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van secretaris van het Allgemeen College van Toezicht, Bijstand en Ad vies van het Rijkstucht- en Opvoedings wezen is aan J. A. de Hondt, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van directeur van de strafgevangeniste Goes is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, J. Kroonen, pastoor te Megen tot ontvanger der invoerrechten en ac cijnzen te Dordrecht, E. Smilde tot idem te Rijssen J. L. Zuurtot idem te Onder- dendam S. Tack; tot idem te Spanbroek C. A. Meyertot idem te Keridrade» W. Sypkens is bij den Marine-Stoomvaartdienst be noemd tot officier-michinist 2e kl., de hoofdmachinist W. A. Swart; is benoemd tot leeraar aan de R. H. B.'School te Koevorden J. Olgers, thans tijdelijk leeraar aan die school; is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. school te Koevorden J. H. O. Pabon, thans tijdelijk leeraar aan die school is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. school te Veendam, D. O. Noord ijk1, zijn bevorderd tot ingenieur van jfcn Rijkswaterstaat 3e kl., L. R. Wentholit, P. J. van Voorst Vader Jr., en W. ,H. Brinkhorst, allen thans adjunct-ingenieur van den Rijkswaterstaat is de Oost-Indische ambtenaar in et ver lof dr. C. Winkler, laatstelijk inspecteur van den burgerlijken geneeskundigen dienst voor Java en Madoera, eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder toe kenning van pensioen is aan den luitenant ter zee 2e klasse W. L. C. Brunings op zijn verzoek, eer vol ontslag uit den zeedienst verleend. is benoemd tot notaris binnen het ar rondissement 's-Hertogenbosch, ter standplaats gemeente Vessem A. W. La- sance is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. School, te Utrecht J. L. Hogeweg is bij het personeel van den geneeskun digen dienst van het leger in Ned.-Indië benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e kl., de arts J. L. van der Kloet. Bij kon. besluit is aan mej. C. Dri'ikë, geboren te Kirchborchen (Duitschland) vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereisch- ten voldoet is aan F. Proctor Field, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uit zondering van oorlogsvaartuigen. Voorzitter Rekenkamer. Tot voorzitter der Algemeene Reken kamer is benoemd mr. Th. Ph. baron Mackay. De Rijksinkomstenbelasting. Ook de Haagsche correspondent van „De Standaard" verneemt „met beslist heid uit bijzonder betrouwbare bron" dat het wetsontwerp to(t invoering van een Rijksinkomstenbelasting naar den Raad van State is verzonden. Verkeer met vliegtuigen. De Minister van Waterstaat heeft een ontwerp van wet tot voorloopige rege ling van het verkeer met vliegtuigen om advies gezonden naar de overige depar tementen, die daarbij betrokken zijn. Positieverbetering officieren. Aan de „Nieuwe Crt." is ter oore gekomen, dat het in het voornemen van den minister van oorlog ligt, de trakte- mentenherziening, mocht deze tot gtand komen op de door dien bewindsman ge- wenschte wijze, te doen gelden van 1 April 1911 af. T elegrambezorging. De Minister van Waterstaat heeft de inspecteurs der posterijen er op gewe zen, dat de wetgever in de Arbeidswet aan particuliere werkgevers als regel den arbeid aan personen beneden de 16 jaar na 7 uur des avonds verbiedt en dat het derhalve gewenscht is, dat yoor de bezorging van telegrammen geen perso nen beneden dien leeftijd meer dtaartoe worden gebezigd. i Bezoek van de Koningin en den Prins aan Brussel. De datum van den feestmaaltijd, dien de Nederlandsche Kamer van koophandel alhier ter gelegenheid van het a.s. be zoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik aan bet Belgische hof zal aanrichten, is bepaald op 27 Juli. Tweede Kamer. In parlementaire kringen gelooft men niet dat de Tweede Kamer nog voor het a.s. reces de behandeling der Bakkers wet zal hervatten. Aan de lijst van werkzaamheden zal echter nog een groot aantal ontwerpen en andere zaken van niet ingrijpenden aard, welke afdoening eischen, worden toegevoegd. Het plan bestaat de vier laatute dagen dezer maand te ^estemlraen voor het onderzoek der Tariefwet in de af- deelingen der Tweede Kamer. Pest op Java. Rëgeeringstelegram 14 dezer afdeeling Malang gisteren vier gevallen waarvan drie dooden. Van lijders van vorige da gen overleden nog vier. Soerabaja en Kediri geen gevallen. Twee sterfgeval len te Kediri op 9 dezer bleken pest geweest. Gemeenteraad van Leiden. i Vergadering van gistermiddag Voorzitter: 'de heer Jhr. Mr, Dr, N. O. de Gijselaar, burgemeester. Afwezig de heeren Fockema Andreae en Wildeboer wegens uitstedigheid en van Hoeken wegens ongesteldheid. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen der vorige vergadering, die ter visie hebben gelegen, worden on veranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn o.a. de volgende stuk ken: Mededeeling van de dames H. M. Itt- mann en W. J. Eyndhoven, dat zij haar benoeming tot onderwijzeres aan de man en W. J. Eyndhoven, dat zij haar menvan den heer J. Rijkse, dat hij de be noeming tot onderwijzer aan de Jongens school 2e klasse aanneemt Dankbetuiging van P. Hop e.a. werklie den aan het Openbaar Slachthuis, voor de hun toegekende verhooging van loon. Worden voor kennisgeving aangeno men. Voorstel van curatoren van het gymna sium om het aantal lesuren in het He- breeuwsch in de zesde klasse met één te vermeerderen. Zal wordeii opgenomen onder de Inge komen Stukken. Verzoek van de Vereeniging tot verzor ging van kleine kinderen, om toekenning van een jaarlijksche subsidie van f500. Verzoek van Mej. J. Thomèse om eer vol ontslag als leerares aan de H. B. S. voor Meisjes en tijdelijk leerares aan de H. B. S. voor jongens. Bezwaarschriften van verschillende per sonen tegen hun aanslag in de pi. dir. bel. dienst 1911. Gesteld in handen van B. en W. ter fine van praeadvies. Adres van de afd. Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers inzake de salariee- ring van onderwijzers. De heer Bosch is het niet eens met het voorstel van B. en W. om het adres ter fine van praeadvies in hun handen te stel len. Hij gtelt voor het stuk terug te zen den aan adressante, omdat het niet in de officieele spelling is gesteld. De heer Vergouwen steunt dit voor stel niet. Ging de Raad met den heer Bosch mede, zouden vele requesten niet in behandeling komen, omdat zij niet volgens de officieele spelling zijn geschreven. De Raad heeft altijd rekening gehouden met de strekking van de verzoeken. De heer P e r a is het met den heer Ver gouwen niet eens. De onderwijzers ge bruiken met opzet een andere spellingdan de officieele. Dit argument onderschrijft de heer Bosch, die het afkeurt, dat on derwijzers., als ambtenaren der gemeente, met opzet een andere spelling gebruiken als hun voorgeschreven is te onderwijzen. Het voorstel-Bosch, om het adres terug te zenden, wordt verworpen met 19 te gen 9 stemmen. Tegen stemden de heeren Bosch, Bots, Corts, Driessen, A. Mulder, P. J. Mulder, Pera, Timp en de Vries. Spoedeischend wordt aan de orde ge steld den verkoop van een stuk berm bij Piet Gijzenbrug aan den heer Hoogen- straaten tegen den prijs van f 1.80 per vierk. M. De geheele strook zal f601.20 opbrengen. Na toelichting door wethou der Korevaar wordt het voorstel zon der hoofdelijke stemming aangenomen, nadat de heer Fokker aanteekening had verzocht dat hij tegen den verkoop was. Hierna kwam de agenda in behande ling. Aan den heer ft. .H. Breuning wordt eervol ontslag verleend als leeraar in de Hoogduitsche taal aan het Gymnasium al hier. Benoemd worden tot leeraar in de Hoogduitsche taal aan het Gymnasium de heer J. M. N. iKapteyn, leeraar aan de H. B. School met 5-ajrigen cursus te Enschedé; tot derden geneesheer aan het krank zinnigengesticht „Endegeest", in het bij zonder belast met de zorg over de afd. voor jeugdige idioten, de heer R. A. tMees, arts, assistent voor de psychiatrie aan de Rijks-Universiteit alhier, en buitengewoon geneesheer aan de gestichten Endegeest en Rhijngeest; tot onderwijzer aan de school der 3e klasse no. 2 (v. d. Werffstraat) de heer C. Wiskerke, gedetacheerd als asp. reserve- officier bij de militaire schoolcompagnie te Amersfoort; tot onderwijzeres aan de school der 3e klasse no. 4 (Langebrug) mejuffr. J. La- feber, tijdelijk onderwijzeres alhier, met 17 st. tegen ,9 st. op mejuffr. J. B. van Heuven; tot 2e onderwijzeres in de handwerken (tan de school der 3e klasse no, 3 (Korte Mare) mej. J. G. D. van Gulik, al hier; tot lid van den Gemeenteraad, oin, zoo noodig, als plaatsvervanger op te treden van den Burgemeester, als voorzitter van het hoofdstembureau in het eerste kies district, voor de eventueele stemming en herstemming ter benoeming van 'leden van den Gemeenteraad, de heer Meule- man tot leden en plaatsvervangende leden van het hoofdstembureau in het eerste kiesdistrict en van de voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de overige stembureaux, voor de eventueele stem ming en herstemming ter benoeming van leden van den Gemeenteraad, de dpor B. en W. voorgedragen personen. Bestendigd wordt de heer J. A. Schreu- der in zijn betrekking van stadsgenees heer voor den tijd van 3 jaar. Eervol ontslag wordt verleend aan M. .J Priems, als onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school der 3e klasse no. 8 (Medusastraat) aan H. Middendorp als onderwijzer aan de school der 3e klasse no. 1 (Binnen vestgracht) i aan mej. M. J. Theyssen als 2e onder wijzeres in de handwerken aan de school der 3e klasse no. 4 (Langebrug) aan den lieer S. Douma als keurings veearts, tevens adjunct-directeur van het Oepnbaar Slachthuis. Naar aanleiding van de ontslagaan vragen van de heeren Priems en Midden dorp vestigt de heer Zwiers de aan dacht op de bedenkelijke teekenen voor het openbaar onderwijs te dezer stede* De beste onderwijzers verlaten de stad, terwijl onvolledige voordrachten den Raad bereiken. Al deze verschijnselen wijzen op het feit, dat Leiden voor de onderwijzers niet meer is de aantrekkelijke stad, maar dat zij Leiden 't liefst vermijden. Spr.. wenscht dat B. en W. dit gevaar onder de oogen zullen zien. Wethouder van Hamel kan den heer. Zwiers niet tegenspreken. B. en W. heb ben dit feit al vroeger onder de oogen gezien. Het vraagstuk is zeer gecompli ceerd en de voorbereiding eener betere regeling is zeer omvangrijk. Spr. stelt echter in uitzicht, dat een regeling veel geld zal kosten. B. en W. zijn in deze dili gent. Goedgekeurd worden een suppletoire staat van begrooting, dienst 1910, van de Stedelijke Werkinrichting en een staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1910, van de Stedelijke Werkinrich ting, alsmede een voorstel tot verhooging van eenige posten der begrooting, dienst 1910, waarvan de raming te laag is ge bleken. Conform het praeadvies van B. en Wi< wordt aan de Leidsche Duinwatermaat schappij toegestaan, dat de te maken ont- ijzeringsvoorfilter zal b'estaan uit 4 in plaats van uit 3 grintvoorfilters. Daarna is aan de orde: 16e. Verzoek van A. Backer, pachter van de Graanbeurs, om restitutie van reeds betaalde- of vermindering van nog ver schuldigde pachtpenningen. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken. De heer Sijtsma meent, dat de heer Backer als pachter er Is ingeloopen. Voor zooverre spr. kan oordeelcn, is de pachter er uitstekend op zijn plaats en spr., "hoe wel hij geen voorstel zal doen, constateert alleen dat zijn omissie hem niet steippelt tot een niet-serieus pachter, zooals B. en W. in hun praeadvies doen. De heer Pera meent, dat de kwestie loopt over de wijze, waarop de heer Backer de Graanbeurs heeft aanvaard. De. gemeente heeft de Graanbeurs niet gegeven in een toestand, die normaal was; er was beschikt over een deel der inkomsten, waarvoor de pachter in de toe komst nog diensten moest praesteerèn. Spr. acht het daarom niet billijk het ver zoek af te wijzen en wil de tegemoetko- mnig aan den pachter geven. De heer Fokker komt op tegen de onjuiste voorstelling van feiten, die de heer Pera gaf. De gemeente jheeft vol strekt niet gegarandeerd, dat alle pacht sommen zouden worden geïnd. Met een gerust geweten kan de raad voor het praeadvies stemmen. Hij zal den pachter in zijn recht niet bekorten. Wethouder van der Lip kan zich aansluiten bij het zeer juiste standpunt, door den heer Fokker verdedigd (gelach) en dat ook het standpunt is van B. en W* Spr, zet uiteen, dat de gemeente vojko*

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1