BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang, No. 512. 3)e &2icbelv£ Sou/tomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/i cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regei meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Wegens den H. Sacramentsdag zal De Leidsche Courant morgen NIET verschijnen. algemeen overzicht. Het is er dan toch werkelijk van ge komen, tenminste voor zoover het Bel gië en Nederland (zie hierover elders in ,ons blad) betreft, dat een Zeeliedenstaking js geproclameerd. Van Engeland is nog iniets definitiefs gehoord. Wel heeft IHavelock Wilson, de penningmeester der iNationale Unie van Matrozen en Stokers zich tegen een verslaggever als volgt over de dreigende mogelijkheid1 uitge laten. We hebben alles gedaan om een sta king te voorkomen, maar het zal niet lan ger kunnen, als de reeders niet alsnoig een bijeenkomst met ons willen hebben. In Nederland en België is de staat van zaken ernstig; het ziet er werkelijk naar iuit of wij daar vlak voor een staking staan. Als men van Engeland uit onder kruipers naar België of Holland zendt, zal het stakingsgebied onmiddellijk zeer uitgebreid en Engeland en Schotland er 'dadelijk in betrokken worden. M^n kan niet zeggen, hoe de zaken zullen Ioopen, jmaar de internationale staking zal mis schien in de geschillen van nu een begin vinden. Wij hebben in alle geval den dag van de internationale staking bepaald, als de reeders blijven weigeren onze eischen in overweging te nemen. Wij hebben ons tot het ministerie van handel gewend, .maar het antwoord was ,dat het pp het oogenblik niets kon uitrichten. Ons comité heeft over 30,000 man te izeggen, zoodat wij snel iets kunnen doen. Ook onder dokwerkers en andere afdee- lingen van de bemanning van schepen heerscht er onrust. Eên later telegram uit Southampton meldt dat ook daar op hed'en de staking 'is vastgesteld. De Unie (de organisatie van matro zen en stokers) heeft als eisch der zee lieden gesteld: Een minimumloon voor eerste stokers en oliemannen van f66, voor stokers van f 60 en voor stewards van f48 in de maand. Er wordt nadruk kelijk op aangedrongen, dat zij, die reedis voorwaarden hebben onderteekend, hun verplichtingen zullen nakomen. Wat België aangaat in het volgende Manifest uitgevaardigd ZeeliedenDaar alle pogingen door pns aangewend, om, zonder strijd, de eischen der zeelieden ingewilligd te krij gen, afgestooten zijn op de koppigheid der reeders, blijft den zeelieden geen ander middel als de algemeene staking,, om te veroveren wat recht en billijlk is. De staking is dus uitgeroepen en wij rekenen er op dat er geen enkel zee man zal gevonden worden die de ha telijke rol van onderkruiper zal vervul len. De eensgezindheid der zeelieden moet pns de zege brengen in den kamp voor [wat meer recht voor den zeeman. Het ordewoord is dus: Niemand aan monsteren Naar aanleiding van deze proclamatie van de vakvereeniging van zeelieden, hebben de tremmers en de stokers van Ihet s.s. Finland, van de Red Star Line, geweigerd te monsteren. Voor het Bel gische s.s. Marquette is Duitsch zeevolk aangenomen, dat echter weigerde te mon steren. De burgemeester heeft van de reeders gedaan weten te krijgen, dat zij heden afgevaardigden naar het stadhuis zouden Zenden om te beraadslagen over de mid delen om tot een vergelijk te komen. De Portugeesche monarchisten beginnen nu, zegt men, dreigend den kop op te steken. Naar uit Lissabon gemeld wordt moe ten zij reeds de Minhobrug bij de Spaan- teche grens zijn overgetrokken met het doel het vólk tegen de republiek op te tetten. Zij werden echter door de troe len weder teruggedreven. Evenwel ver zekert de „Diario Popular" dat in weer- Wil van de eischen der Portugeesche re geering, het van samenzweerders aan de grenzen krioelt, omdat de Spaansche re- Keering beweert, van hun verblijf niets af te weten. Intusschen is de omvang der beweging niet vast te stellen. In hoe verre deze echter de regeering verontust, blijkt uit het feit, da6 zoodra toen de Minister van Oorlog te Lissabon terug gekeerd was, de Ministerraad over de ■mobilisatie der troepen heeft beraad slaagd. Het ging er om, de Zuid-provin cie tegen een mogelijken inval der mo narchisten te vrijwaren. Naar verluidt, bleef de vraag onbeslist of de Lissabon- sche divisie, dan wel die van Vizeu met deze opdracht belast zou worden. Nader bericht hierover de correspon dent der „N. R. Ct." aan zijn blad. We gens een dreigenden inval van kapitein Couceiro mét koningsgezinde samen zweerders aan de Noordelijke grens, zondi de minister van oorlog hedennacht drie bataljons cavalerie, infanterie en bergar- tillerie met mitrailleuses, met name naar Valencia, Vidago en Braganza. Hierover heerscht onrust in den lande. De geruch ten over een conflict met de Spaansche regeering zijn nog niet gevestigd. Ook in de Champagnestreek duren de wijnbouwers-onlusten voort en begint men daar den toestand steeds ernstiger in te zien. Wel zegt het conité niets te maken te hebben met de antinationale uitingen, waarover wij gister berichten, en die dan door lieden die in troebel water willen visschen zou den zijn geschied, en zij maant dan ook de boere ntot rust aan. Veel heeft dit echter niet geholpen. Gisternacht om half vier liep.een mili taire patrouille over de spoorlijn naar Aratiere, toen het vuur ontwaarde in het vlakke veld. Onmiddellijk ging zij op de vlammen af en constateerde, dat de houten spootbrug van de lijn Parijs- Belfort in brand stond. De patrpfillq doofde de vlammen in betrekkelijk kor ten tijd. De brug was met teer bepreken en op den grond vond men fakkels, die gediend hadden om den brand te stich ten. Onmiddellijk werden nu nasporingen gedaan in de omliggende wijngaarden, ■maar men kon de daders niet ontdekken. Van .gistermiddag af is de geheele wijnbomvstreek door de -militaire macht bezet. 'Nieuwe regimenten huzaren en voetvolk zijn aangekomen, maar men vraagt .zich af of de aanwezigheid van die sterkere krijgsmachts geen nieuwe incidenten zal verwekken. GEMENGD. De Oostenrijksche ambassadeur heeft een vriendschapeplijke mededeeling aan den Tuikschen minister van buitenland- sche zaken gedaan, waarin hij dezen aan ried met zachtzinnigheid tegen de Malis- soren op te treden. De minister antwoord de, dat de regeering met de beste bedoe lingen is bezield jegens de Malissoren. De opstand wordt als geëindigd be schouwd. Het nieuwe Belgische ministerie zal heden officieel geconstitueerd worden, cn volgens -de jongste berichten aldus samen gesteld: voorzitter van den Ministerraad binneniandsche zaken: Broqueville, Justi tie: Berryer, buitenlandsche zaken: Da- vignon, financiën: Levie, Oorlog: Helle- baut, koloniën: Renkin, wetenschappen en schoone kunsten: Poullet, spoorwe gen Carton de Wiart, landbouw en oepn- bare werken: Vandevyvere, arbeid: Hu- bert. Volgens een bericht uit Parijs wordt van ambtelijke zijde bekend gemaakt, dat de Fransche regecring aan de mogendhe den, die het verdrag van Algeciras hebben ondertcckend, heeft kennis gegeven, dat zij haar toestemming geweigerd heeft voor de maatregelen van Spanje in het gebied van El Ksar. De Spaansche „Heraldo" maakt mel ding van een opzienbarend voorval in het parlement, nadat de zitting reeds was ge sloten. Nadt dc afgevaardigde Cabrera een gematigde redevoering had gehouden ten gunste van een ontwerp op de naamlooze vennootschappen, drongen Karlisten en reactie nn ai ren plotseling op hem en zijn liberale partijgenooten aan. Er ontstond een hevige vechtpartij, die nadat de politie tusschc iheide was gekomen, op straat werd voortgezet. Indi n het Parlement thans niet wordt verdaaT vreest men voor herhaling van deze t loneelen. In de omgeving van Lissabon staken 1500 boerenknechtszij hebben de bemid deling van den Minister van Openbare werken ingeroepen. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan J. Dorst, te Puttershoek, .stoker aan het atoomgemaal ,/t Hooft van Benthuizen" in het water schap „Het gemeenschappelijk Stoomge maal te Puttershoek" zijn benoemd tot burgemeester der ge meente Erp, A. B. H. Ottender ge meente Driel, W. B. Kronenbuig der ge meente Broekhuizen, O. W. H. Hermans. Rijks Inkomstenbelasting Het bericht van „De Tijd", als zou het onhvérp-inkoinstenbelasting bij den Raad van State zijn ingekomen, is, naar het Vaderl. verzekert geheel onjuist. De Zeeliedenstaking. De afdeeling Amsterdam van den Al- gem. Nederl. Zeeliedenbond heeft gis teravond met op 2 na algemeene stem men besloten, de staking heden te doen ingaan. Er zal dus niet meer worden aange monsterd. De vergadering werd bijgewoond dóór alle thans te Amsterdam aanwezige le den, ongeveer 250. Voor aanmonstering waren heden aan de beurt de stoomschepen Rijnland, van de Kon. Holl. Lloyd, en Pollux, Flora en Tellus, van de Kon. Ned. Stocim- bootmij., die gezamenlijk ongeveer 80 man noodig hebben. Het besluit betreft ook degenen, die niet voor een reis, doch voor een be paalden tijd zijn aangemonsterd. Dezen zullen heden met inachtneming van den contractueelen termijn hun dienstverband opzeggen. Verder staken degenen, die zijn afge monsterd, doch in uurgeld op de booten werkten. Hierdoor komt het werk o.a. op drie stoomschepen van de maatschap pij Nederland stil te liggen. De staking omvat thans ongeveer 200 man. Armbesturen. Aan de Staten Generaal is aaqgeboden het verslag over de verrichtingen aan gaande het Armbestuur in het Konink rijk der Nederlanden over 1909. Daaruit blij'kt, dat het aantal burger lijke armbesturen in dat jaar steeg het 1, het aantal kerkelijke armbesturen met 1 5 en dat der particuliere imet 8, terwijl het aantal gemengde armbesturen daalde met ééne instelling. Van de commissiën, of vereenigingen, die gedurende den winter uitdeelingen doen van levensmiddelen en brandstof fen ,nam het aantal kerkelijke met ééne instelling af en nam het aantal particu liere met één toe. Van de genootschappen tot het ver- leenen van onderstand aan behoeftige kraamvrouewn steeg het aantal particu liere met drie. Van de Godshuizen vermeerderde het aantal burgerlijke instellingen met vier, terwijl het aantal kerkelijke daalde snet één. Het aantal ziekenhuizen vermeerderde met twee particuliere instellingen. Het aantal particuliere instellingen hot werkverschaffing aan behoeftigen in daartoe ingerichte werkplaatsen en op andere wijze vermeerderde met resp. vier en één. In het geheel waren er in 1909, 1198 burgerlijke, 4039 kerkelijke, 865 particu liere en 66 gemengde instellingen van weldadigheid, zijnde 5 burgelijke, 13 19 particuliere instellingen meer, en ééne gemengde instelling minder dan in 1908. KORTE KRONIEK. Bij openbare kennisgeving maakt de burgemeester van Amsterdam bekend, dat H. M. de Koningin hem heeft opgedragen haren warmen dank te betuigen aan de burgerij der hoofdstad, voor de hartelijke ontvangst, tijdens haar jongste bezoek aan H. M. ten deel gevallen. In het bijzonder zijn H. M. en Z. K. H. de Prins der Nederlanden getroffen door de talrijke bewijzen van hartelijke liefde, waarmede H. K. Hoogheid Prinses Juliana is be groet. Tot lid der Prov. Staten van Zeeland, (vac. Jhr. C. J. van Teijlingen) is ge kozen H. P. den Bouwmeester (vrijz.) met 2112 stemmen. W. A. de Rijcke Sz. (anti-rev.) verkreeg 2066 stemmen. Door H. M. de Koningin is bij haar vertrek uit Amsterdam aan den burge meester ter hand gesteld een bedrag van f2000 voor de Vereeniging van Armbe sturen aldaar, f 500 voor het Politiefonds en f50 voor het Onderling Diamantslij pers weduwen- en weezenfonds. Het Eerste Kamerlid, mr. w. J. van Welderen baron Rengers, viert Donder dag a.s. zijn gouden promotiefeest. De gewone audiënties van de minis ters van justitie en van binneniandsche za ken zullen Zaterdag 17 dezer niet plaats hebben. LEIDEN, 15 Juni. De Hanze, R. K. Middenstandsver- eeniging, alhier,'houdt een algemeene le denvergadering op Dinsdag 20 Juni a.s. Aan de orde komen o.a. vestiging van de credietbank en correspondentschap van het incasso- en informatiebureau. ROOMSCHE AGENDA. Vrijdag 81/2 u. 's avonds, St. Joseph- Gezellenvereeniging, vergadering R. K. Kiesvereeniging. GOUDA. De vrijzinnige kiesvereeni ging Gouda heeft candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad in district 1de aftredende ledende heeren F. Herman Fzn. en C. W. van de Velde; in district II: de heeren J. Vergeer (aftr.) en mr. F. H. Kranen burg en in district IIIde heeren N. A. van der Ree (aftr.) en C. C. Krom. De officieele candidaatstelling is be paald op 27 Juni, de stemming en her stemming (zoo noodig) op 5 en 12 Juli. HAARLEMMERMEER, ln de gisteren gehouden raadsvergadering werd besloten op een adres van bewoners van den Ring dijk bij Halfweg om hulp en bescherming tegen de verontreiniging van de Ringvaart bij Halfweg in de suikerbieten-champagne, om dit adres door te zenden naar liet bestuur van den Haarlemmermeerpolder en naar liet bestuur ressorteert. Naar B. en W. werd om advies geren- voyeerd een adres van de Vereeniging „Vooruit" om subsidie voor haar jaarlijks concours hippique. Medegedeeld werd, dat de adj-commies ter secretarie, Wagner, vervangen is door den heer Van Bruchem te Heusden. Een concessie-aanvrage van de firma Mur en Koudijs te Aalsmeer voor electri- citeitslevering aan den Ringdijk bij Aals meer werd gesteld in handen eener com missie bestaande uit den voorzitter en 2 leden van elk der vaste commissiën. Tot onderwijzer aan school 9 werd be noemd de heer A. J. A. I. de Vlieger te Vlissingen. Aan het Burg. Armbestuur werd over 1910 nog een subsidie toegekend van f2040. De Raad beslist niet toe te treden tot de vereeniging van gemeenten. 't Kohier hondenbelasting werd vast gesteld op een bedrag van f 1579.25. Waar gebleken is. dat de voorloopige concessionaris voor aerogeengaslevering op de dorpen, den prijs van dat gas be groot op 13 k 15 ct. per kub. M., werd besloten geen verdere concessie te ver- leenen, doch liet verlichtingsvraagstuk te stellen in handen van hierboven genoem de commissie. Voorloopige onderhandelingen met Lisse's gas-directeur hebben aangetoond, dat gas van Lisse wellicht te krijgen is voor 8 k 9 ct per kub. M. Der. comm. werd een crediet verleend van f300. De nieuwgebouwde R. K. H. Ma- riaschool aan den Spaarnwouderweg zal op Maandag 3 Juli feestelijk worden geopend. Door het burgerlijk armbestuur de zer gemeente is aan den Raad eene bui tengewone subsidie aangevraagd van f 20U0. I11 de eerstvolgende raadsvergadering zal deze aanvrage worden behandeld1. KATWIJK AAN ZEE. Voor de visch, hier aangebracht, werd besteed: Tong 15, 40, 70 c., griet 45 c. pe rstuk; keu f3, schar f2.50 per mand. Het verkiezingscomité, in vergade ring bijeen om een candidaat te kiezen voor den Gemeenteraad (de heer Haas noot had bedankt), besloot geen van de drie candidaten aan te nemen, welke door de A. R. Kiesvereeniging waren voor gesteld. De heer H. Schoneveld te Katwijk aan den Rijn werd daarna tot candidaat ge kozen. ZO_ETERW,OUDE. De minister v^n Financiën maakt .bekend, dat ten behoe ve van 's Rijks schatkist van een onbe kende alhier onder letters N. N., pen postwissel, is ontvangen fl.721/2, ter voldoening van te yveinig betaalde suc cessiebelasting. GEWESTELIJK GEMENGD. Ten behoeve van de exploitatie harer lijnen zijn door de N. Z. Holl. Tramweg- Maatschappij 34 wagens voor den buiten dienst en 16 wagens voor den stadsdienst besteld. Een der wagens, uit Duitschland afkomstig, zal dezer dagen te Katwijk arriveeren om daarna proef te rijden. Kunst en Wetenschappen. Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde. De Commissie voor Geschiedenis cn Oudheidkunde van genoemde maatschap pij hield op den vooravond der jaarverga dering Dinsdagavond eene voorvergade ring waarin werd gesproken door Ut, W. P. C. Knuttel, onder-bibliothecaris der Koninklijke Bibliotheek te 's Graven- hage, over den „Strijd om het „Public Ge- bedt" iri 1663 tusschen dc Staten van Holland en die van de andere provinden gevoerd, terwijl de heer Jan Kalf. letter kundige te 's-Gravcnhage eene voor dracht hield over „het restaureeren van monumenten naar aanleiding van de her stelling van het kasteel Doorwerth", wel ke laatste voordracht door den spreker met tal van voorbeelden werd toegelicht I11 het Nutsgebouw kwam heden dc maatschappij in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, dr. A. Kluijver, opende de ver gadering met een toespraak en welkomst- rede, waarbij ook een woord van wee moedige hulde werd gebracht aan de na gedachtenis van de in dit jaar door den dood aan de Maatschappij ontvallen le den. Vervolgens werden uitgebracht de ge bruikelijke verslagen van den staat der Maatschappij' en van hare belangrijkste lotgevallen en handelingen in het afge- loopen vereenigingsjaar en van den toe stand der boekverzameling. Daarna wer den eenige mededeelingen gedaan be treffende de taal- en letterkundige afdee ling cn over die van Geschiedenis- en Oudheidkunde. De rekening en verant woording van den penningmeester werd goedgekeurd. Daarop had de bekendmaking plaats van den uitslag der stemming tot bceon- ming van nieuwe binnen- en buitenland sche leden. Binnenland. Mr. J. P. Fockema An- dreae, wethouder van Utrecht; Ch. R* Bakhuijzen v. d. Brink, oud-resident N.-I., den Haag; Jhr. Mr. W. A. Beelaerts van Blokland, secretaris van den Hoogen Raad van Adel, te Wassenaar; Dr. H. J< E. Endepols, leeraar gymnasium, Maas tricht; mej. J. I. D. Engelberts (Ignatia Lubelen) Assen; J. Eijsten, kapitein der artillerie, Utrecht; J. W. H. Goossens, leeraar gymnasium, Rolduc; Jhr. Mr. B. M. de Jonge van Ellemeet, adj.-commies Rijks Archief, te Utrecht; Mr. J. Valcke- nier-Kips, hoogleeraar, Delft; Jos. Kleijn- tjens, S J., leeraar Canisius-College, Nij megen; Dr. J. H. Leopold, leeraar Gym nasium, Rotterdam; Dr. A. Rutgers v. tL Loeff, lector Rijks-Universiteit Utrecht; Dr. J. P. Lotsy, secretaris Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen, Haar lem; Dr. W. Meindersma, predikant, 's Hertogenbosch; Dr. P. H. van Moerker ken Jr., leeraar H. B. S., Haarlem; Dr. E. C. Godée Molsbergcn, hoogleeraar, Stel- lenboschDr. W. J. M. Mulder, S. Katwijk a. d. Rijn; Mr. J. A. Nederburgh Haag, oud-directeur van Justitie te Bata via;]. A. Domela Nieuwenhuis, predikant Gent; Chr. Nuijs, journalist en letterkun dige, AmsterdamDr. H. G. A. Obreen, BrusselDr. A. Oppermann, buitengew. hoogleeraar, Utrecht; Mr. F. D. E. van Ossenbruggen, leeraar opleidingsschool v. Inlandsche ambtenaren, Magelang; Mr. C. W. v. d. Pot, secretaris van Rijnland, Leiden; P. Gouda Quint, oud-boekhande laar, Arnhem; Mej. Dr. H. J. A. Ruijs, te LeidenJ. v. Stolk Azn., te Rotterdam J Dr. W. M. de Visser, conservator aan 's Rijks Etnografisch rneseum te Leiden Mevr. A. Weber v. Bosse te Eerbeek; Dr. M. Wolff, leeraar gymnasium Haarlem; Dr. C. H. Ebbinge Wubben, wetenschap pelijk assistent aan de Kon. Bibliotheek! te 's-Gravenhage. Buitenland: Prof. Dr. R. Brandstet- ter te Luzern. H. D. van Broekhuizen predikant. Pretoria. j. F* E. Cellier*

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1