Ste Ccidóelve ©ou/ta/nt 13 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang, No. 511. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Juni 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. Verhoogde opwinding, roode len oproerige inscripties allerwege in het teleurgestelde Champagnegebied Het bestuur der wijnboeren uit Aube heeft nu met algemeene stemmen een be sluit aangenomen, waarin de gemeentera den van het geheele departement worden uitgenoodigd over acht dagen af te treden indien de geheele afbakeningswet dan niet is afgeschaft. Verder wordt de bevolking verzocht geen belasting te betaien. In de dorepn bij Bar-sur-Aube is hier 'en daar met gendarmes en "dragon'ders ge vochten. In het stadje zelf moest een kerk deur met dynamiet worden opgeblazen, omdat op den toren een roode vlag was geheschen. De menigte werd met moeite in bedwang gehouden. De komische noot in dezen treurigen toestand verschaffen de bewoners van Barville die hun dorp beschouwen als Duitsch grondgebied en dit op wegwij zende borden in de Duitsche kleuren ge schilderd en aan telegraafpalen opgehan gen aanduiden. Duitsche vlaggen wappe ren er uit de huizen en op een openbaar gebouw staat de volgende briefwisseling geschilderd Berlijn, S JunL Beste Monis! Blijf bij ije koppigheid om de bewoners van Cham pagne tot mij te laten komen. Keizerlijke groet Wilhelm. En als antwoord: Parijs, 10 Juni. Beste Keizer! Bazaine heeft Elzas voor 50 millioen verkocht, ik geef je Aube voor 10 millioen. P. t p. telegrafisch antwoord aan je vriend Bour geois. Monis. Ook in het Zuiden schijnt onheil te dreigen. Te Bordeaux is onder presi dium van Eymond, lid van den algemee- jien raad en van den raad van state, een „vergadering gehouden, waaraan 1500 wijnboeren hebben deelgenomen. Ook hier heeft men zich met algemeene stem men tegen de wet op de afbakening ver klaard. Eymond heeft een rede gehouden waarin hij zijn hoorders tot kalmte aan maande. Wij zijn echter, zoo zeide hij, be sloten, geweld te gebruiken, wanneer men met geweld tegen ons optreedt. Als echter de eischen der opstandelin gen niet tenminste gedeeltelijk ingewil ligd worden blijft het de grooten vraag of zij zoo gemakkelijk het zwaard in de scheede zuilen steken. Dit i dook het ge val met de Belgische en Engelsche zee lieden, van de anderen wordt niet veel gehoord die steeds luider beweren dal de Internationale zeeliedenstaking, voor de deur staat. De „Peuple" bericht, dat er gisteravond te Antwerpen een belangrijke vergadering heeft plaats ge had van afgevaardigden der Belgische vakvereenigingen uit de transportwezen. 'Zoowel de zeelieden- als de bootwerkers- vereenigingen en wagenvoerders uit Ant werpen, Gent, Brugge en Oostende wa ren vertegenwoordigd. De secretaris der zeelieden-vakvereeni- ging te Antwerpen zeide, dat de staking den 14den Juni zal beginnen, daar de gelegenheid gunstig is tengevolge van bijzondere omstandigheden in de haven. "Bij de gedachtewisseling drong de gedelegeerde der syndicale commissie op voorzichtigheid aan, daar de beweging niet werkelijk internationaal schijnt te Izijn. Alleen Engeland en België schij nen staking te willen. De afgevaardigde [wenschte, dat de Engelschen het sein zouden geven. De andere afgevaardigden en de Ant- [werpsche zeelieden drongen op staking aan en achtten haar onvermijdelijk op den 14den. Dat de Engelschen tot den 19den wachtten, is een gevolg der om standigheid, dat de Engelsche schepen des Woensdags bemannen, om des Zater dags gereed te zijn. De „Metropole" verneemt uit goede bron, dat de reeders elke tusschenkomst .Weigeren. Zij zijn geneigd onmiddellijk inet dé mannen te onderhandelen. In scheepvaartkringen gelooft men niet, dat de bootwerkers lust hebben ,in de tegen woordige omstandigheden gemeene zaak met de zeelieden te maken. Gelijke berichten komen uit Londen waar de secretaris-generaal van den na- tionalen bond van scheepsstewards enz., die bestuurslid is van den internationalen bond van zeelieden, heeft medegedeeld!, dat de internationale staking van zeelie den deze week zal beginnen. De datum zal binnen eenige uren worden vastge steld. De secretaris van den bond van ree ders heeft verklaard, dat de bond niet van plan is de eischen van den bond van matrozen en stokers in te willigen. De eisch van den bond pin matrozen en stokers om met den bond van reeders een verzoeningsraad te benoemen is een poging om erkend te worden, waardoor men hen, die buiten de organisatie zijn gebleven, hoopt te dwingen lid te wor den. Er zal geen internationale staking en geen verzoeningsraden zijn, hoewel hier en daar plaatselijke moeilijkheden kunnen ontstaan. Den Turk gaat het beter bij zijn pacifi catie van het opstandgebied van Albanië als men tenminste de berichten die van dien kant komen mag gelooven. Men be grijpt, dat ieder het zoo mooi mogelijk voor zich voorstelt. In dat licht mogen we dan het nieuwe overwlnningsbericht beschouwen door den Turkschen opper perbevelhebber naar Konstantinopel ge zonden. De Malissoren zijn op alle punten teruggedreven. Ten getale van 5000 zijn zij over den rechteroever der rivier Sem gedrongen, zoodat zij thans tusschen die rivier en de Montenegrijnsche grens ge drongen zijn. Eenige stammen, onder wie de Clementi, boden heftigen tegenstand. Een groot gedeelte der rebellen is naar Montenegro gevlucht, terwijl andere thans een schuilplaats hebben gezocht in het gebied ten Oosten van Sedje. De opstan delingen houden den laatsten bergrug vóór de grens van Montenegro bezet. De Turksche .troepen hebben het meerendeel der gevluchte opstandelingen omsingeld en hun de gemeenschap met het binnen land afgesneden. Doordat het terrein der operatiën nu zoo dicht bij dc Montenegrijnsche grens verplaatst is, is het gevaar voor wrijving met Montenegro natuurlijk zeer verhoogd De Turksche kogels kunnen op Montene- grijnsch gebied terecht komen en dat kan leiden tot verwikkelingen. De generalis simus heeft dan ook reeds met Rifaat pas ja, den minister van buitenlandsche za ken, over deze moeilijke kwestie overleg gepleegd. Men achtte het wenschelijk, dat deze kwestie op diplomatiek terrein zou worden gehouden. Tegenover dit gunstige bericht, staat een ander uit het Zuiden, dat de stam der Schala de opstandelingen te hulp komt; en naar men meldt bezit deze stam 2000 moderne geweren. In Konstantinopel verwacht men, dat naar aanleiding van die reis van den sul tan amnestie zal worden afgekondigd voor allen, die aan den opstand in Al banië hebben deelgenomen, om den goe den wil te toonen, dien de regeering van Oostenrijk der Porte heeft aangeraden, en om de Albancezen gelegenheid te ge ven, de wapens neer te leggen en tot en vreedzamen arbeid terug te keeren. GEMENGD. Het Russische Keizerlijlk paar is uit Tsars'koje Selo te Peterhof aangekomen, alwaar liet den zomer zal doorbrengen. De Sultan van Turkije is te Us- kub aangekomen. Hij is overal zeer geest driftig ontvangen. Incidenten werden toft dusver niet gemeld. Aan de „Neue Freie Presse" wordt uit Constantinopel geseind, dat Je Us- kub onder voorzitterschap van den sultan een kroonraad zal worden gehouden. In dezen kroonraad zullen besluiten worden genomen, die van het uiterste ge wicht zullen zijn voor geheel Europeesch Turkije. De Portugeesche ministerraad heeft besloten hel gemeenschappelijlk protest der bisschoppen tegen de wet op schei ding van kerk en staat staat te onder werpen aan het oordcel van den Pro cureur der Republiek. De bisschoppen zouden dan voor den rechter kunnen ver schijnen. Het Petersburgsche telegraafag'ent- schap verneemt uit Tokio, dat Japan de Bonin-eilanden in den Stillen Oceaan gereedmaakt om te dienen als steunpunt voor zijn vloot in dien oceaan. Deze eilanden liggen op 26 gr. N.B. en 142 gr. O L. ongeveer halve wege tus clien Guam (Amer.) en de Marianen en Ladronen Duits ch). De groote Duitsche manoeuvreis' zullen dit jaar bij Stettin gehouden wor den. Verondersteld wordt, d'at een groot leger op de Oostzee-kust is ontscheept geworden men zal nu trachten het leger naar de zee terug te drijven. Te Cleveland, in den Staat Ohio, staken 5000 arbeiders van Tiet confec- tievak. De stakers hebben ongeregeldhe den veroorzaakt. Een hunner is gedood, velen zijn gewond. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau P. Key, rustend pastoor'te Baarle-Nassau is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille in zilver aan mej. C. Rijsbosch, meid huishoudster bij den Z.Eerw. heer P. Key, rustend pastoor te Baarle-Nassau. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering bij eengeroepen tegen Dinsdag 20 dezer, des avonds te half-negen uur. Kamerleden naar Rome. De Haagsche briefschrijver van „De Tijd" meldt: Een zeer groot getal leden der Kamer zullen dit jaar hun vacantie uitstrekken tot verre voorbij de samenkomst der Ka mer in September. In October wordt toch te Rome het interparlementair con gres gehouden waarheen, naar mijn zegsman zeide, wel een 25 leden gaan. Belgische Ouderdomsverzorging. Eene commissie, bestaande uit de hee- yen mr. J. van Schevichaven, mr. O. H. M. Delprat, mr. dr. J. E. Millard, jhn mr. H. Smissaert en F. J. W. Drion, heeft aan den Bond van Vrije Liberalen een rapport uitgebracht over Het Bel gische Stelsel van Ouderdoms verzorging. De bedoelde commissie meent in haar rapport, dat het Belgische stelsel, van ouderdomsverzorging zich onderscheidt, dank zij een gelukkige combinatie van vrijwillige verzekering met aanmoediging en steun van staatswege zoowel door zijn ■moreel uitnemende grondslagen als door zijn practische bruikbaarheid. Het vergt van hen, die bij de invoering ervan den middelbaren leeftijd niet over schreden hadden, niethoogcre financieele offers dan ook door zeer matige inko mens gebracht kunnen worden. De com missie concludeert voorts, dat de prak tische resultaten, niet dit stelsel verkre gen, bevredigd zijn, en recht geven in afzienbaren tijd een zoo ruime toepas sing te verwachten, dat ten hoogste eeni ge aanvulling noodig zal zijn. Naar het oordeel der commissie ver dient het aanbeveling in Nederland een soortgelijk, maar gewijzigd, stelsel in te voeren, als het meest passend bij onzen nationalen geest, en in moreel opzicht te verkiezen boven dwangverzekering en staatspensionneering. Positieverbetering van de officieren. De „Nieuwe Crt." noemt het bericht van de „Asser Crt" over de plannen van den minister van oorlog omtrent ver betering van de positie der officieren (men zie ons blad van gisteren) gedeel telijk onjuist. De „N.Ct." verneemt, dat de traidte- inentsverhooging zal omvatten de luite nants, kapiteins, majoors en luitenant- kolonels. Voor die traktementsverbetering zal in totaal een bedrag worden uitgetrokken, overeenkomende met dat, door den vo- rigen minister, generaal Cool, voorge steld, verminderd met 1/4» ook door dien bewindsman tijdens de beraadslagingen over het door hem voorgestelde gereser veerd voor pensioensverbetering. Dat de benaming „regiment" zou ko men te vervallen en vervangen worden door „brigade", meent het blad te kun nen tegenspreken. Naar het verneemt, zal de totale ver meerdering aan hoofdofficieren en ka piteins bij de voorgenomen organisatie onderscheidenlijk 36 en 12 bedragen. Minister Wentholt te Den Helder. De Minister van Marine bracht giste ren een bezoek aan het Nieuwediep. De Minister beeft aldaar, aan bo.ord van den torpedojager „Wolff", een zeetochtje ge maakt ter reede van Texel, en vervolgens een bezoek aan het opleidingsschip „Van Speyk", aan de electrische centra le, het torpedo-atelier, het verspermij- nen-magazijn, de nieuwe scheepmakers werkplaats op de Marinewerf, en aan het torpedo-constructieschip „Koningin Em ma." Militaire Vliegkunst. Naar de „N. Ct." verneemt ligt het in de bedoeling van den Minister van Oorlog om op de eesrtvolgende begroo ting een post van ongeveer f 50.000 uit te trekken ter bevordering van de aviatiek in ons leger. KORTE KRONIEK. De gewone audiëntie van den minis ter van koloniën' zal op Vrijdag, 16 de zer, niet plaats hebben. LEIDEN, 13 Juni. Het Gemeente-archief. Verschenen is het verslag over den toe stand van het üemeente-archief over 1910 dat ditmaal werd uitgebracht door den heer Bijleveld in plaa,ts van door den ge meente-archivaris, mr. Overvoorde, die op het oogenblik in Indië verblijf houdt. Door den archivaris werd de bewer king van het omvangrijke archief van het St Catharina gasthuis voleindigd, waarna de overige archieven, die van het O. L. Vrouwengasthuis, het St. Elisabethgast- huis, en het Leprooshuis (in later tijd ver- eeiiigd onder één beheer) definitief wer den geordend aan de hand der voorloo- pige beschrijving, voor een gedeelte door den volontair Mr. Meerkamp van Embden gemaakt. Ook het Pesthuis-archief, bewerkt door Mr. Meerkamp van Embden, werd door Mr. Overvoorde nagewerkt en geregeld. Vervolgens werd voorloopig beschreven een groot gedeelte van het Huiszittenhuis- archief. Nog dient vermeld te worden dat eeii artikel van zijne hand werd opgencf- men in de Bijdragen voor de Geschiede nis van het Bisdom Haarlem, waarin de geschiedenis van het in het laatste jaar verslag kortelijks besproken klooster Ma- riënhaven te Warmond, uitvoeriger be handeld wordt. De heer Bijleveld voltooide de beschrij ving van het archief van het klooster Engelendael te Leyderdorp. 'De charters zijn over het algemeen goed bewaard ge bleven. Vervolgens werd het zeer belangrijke rekeningenboek van het St. Ursula-kloos- ter te Warmond bewerkt. Het voornemen bestaat in den loop van dit jaar een artikel daaraan te wijden in de Bijdragen v. d. G. v. h. Bisdom Haarlem. Het eenig overgebleven, onbeschreven belangrijk en uitgebreid kloosterarchief was nu, dat van het nonnenklooster Ro- denburch onder Zoeterwoude is in be werking. Bij het opruimen van de manchetten, waarin de charters der tot dezen zomer beschreven archieven, vroeger geborgen waren, ontdekte de archivaris het 2de en 3de vel der eerste geconfisceerde uitgaaf (anno 1852) van C. Coolhaes' „Christelijk disciplijn". Behalve de reeds genoemde werkzaam heden beschreef de volontair mr. A. Meer kamp van Embden het archief van het goud en zilversmidsgild, dat tot 1645 te ruggaat. De heer A. de Bruin, concierge, voltooi de het opzetten en bijwerken der prent verzameling, en begon met het afgieten der schepenzegels van Leiden, nadat hij door de zeer gewaardeerde medewerking van jhr. B. W. F. van Riemsdijk in de gelegenheid was gesteld, om zich onder de bekwame leiding van den heer Jansen, in diens atelier in het Rijksmuseum te oefenen in dit werk. De gewone opgaven omtrent bezoekers onderwerpen van onderzoek, ruil van ar chivalia en aanwinsten volgen als bijla gen. De strandkwestie te Noordwijk. Gisteravond was het weer erg onrus tig in Noordwijk-binnen. De arrestant van Zondag, H. S., en twee andere per sonen W. en K. zijn gisteren, toen zij om twaalf uur van hun werk kwamen, aange houden en in het arrestantcnlokaal opge sloten. Een groote menigte nu stond gisterenavond vóór of in de nabijheid van het PoiLie-wachthuis. Een enkele maal kwam het tot een botsing en werd het volk met de blanke sabel uiteengedre ven. De politiemacht is met eenige veld-, wachters uit naburige plaatsen versterkt. Na vertrek van de laatste tram naar' Leiden trok de menigte langzamerhand af en werd het weer rustig. Naar wij vernemen, worden er van ze kere zijde stappen gedaan, om den vrede te herstellen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Naar de Amsterdamsche markt werden heden van hier de eerste nieuwe aardappelen ver zonden door Joh. Meijer, Fz. en C. van Tol. LISSE. Onze Volksbondafdeelinghield Zondagnamiddag een belangrijke verga dering. Na het lezen der notulen bracht de penningmeester zijn verslag uit. Hier uit bleek dat aan inkomsten viel te boe ken f 634.74i/o en dat de uitgaven had den bedragen f 526.781/2, zoodat de ba lans een voordeelig saldo aanwees van f 107.96. Het verzoek der bloemistwerklicdcn- vereeniging „St. Isidorus" om een vaste subsidie ten bate barer kas, van 1 cent per lid en per week vond, zoowel bij bestuur als bij leden warme instemming, zoodat dit met algemeene stemmen aan genomen werd. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Kortekaas eenige inlichtin gen omtrent het verplichte lidmaatschap der va kaf deelingen, en vroeg of men in verband hiermede, lid mocht zijn van den Volksbond en van een neutrale Vak- vereeniging. De voorzitter antwoordde dat, als een vakafdeeling in den Bond be staat men verplicht is volgens de gewij zigde Bondsstatuten, zich hierbij aan te sluiten. De heer v. Bezer maakte hierom trent nog eenige opmerkingen. De lieer Bakker wenschte nog in een volgende vergadering' een voorstel 0111 aan geen onderafd. het vergaderen onder de Hoog mis toe te staan, behandeld te zien. NIEUWVEEN. Zondagavond hield de R. K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is kies plicht" een algemeene vergadering bij den Heer Erkelens, alhier.. Aanwezig waren 39 leden.. De Secre taris leidde het voornaamste punt van de agenda, de a.s. verkiezing voor den Gemeenteraad, in. Blijkens het aantal! kiezers voor den Gemeenteraad komen aan de Katholieken drie, en aan de An tirevolutionairen écn zetel toe. Het be stuur stelde daarom voor den aftredenden katholiek, den Heer J. A. Kiebert, can- didaat te stellen en de candidatuur van den Heer P. van Bemmel (Ant. Rev.) over te nemen. Na eenige besprekingen werd het voorstel van het Bestuur mei 37 stemmen aangenomen. Op volkomen samenwerking van de R. K. en Ant. Rev. Kiesvereenigingen kan gerekend worden. De derde vacante zetel werd aan de Li beralen overgelaten.' De Secretaris sloot zijn inleiding met den wensch, dat deze besluiten mogen strekken tot bevordering eener recht vaardige vertegenwoordiging der ge meente. NOORDW IJKER HOUT. In café „De Zwaan" vergaderde Zondagavond dc af- deeling Noord wijk er hout der R. K. Bloe mist- en Tuinbouwwerklieden. De Voorzitter opende met een woord van welkom de vergadering. Na liet lezen der notulen, wordt door den Secretaris verslag uitgebracht van het voorgevallene op de bestuursvergadering te Voorhout Op deze vergadering besloot men de ver- eeniging te splitsen, zoodat Noordwijk er- hout nu op zichzelf is gekomen. Het spreekt dus vanzelf, dat er nu meer! nog dan vroeger voor de vereeniging .moet worden geijverd en de leden krach tig moeten samenwerken om de vereeni ging te doen groeien. Nu eenmaal een afzonderlijke af dee ling is verkregen besluit men haar den naam te geven van „Door Eendracht VerbondenDe voorzitter neemt hierop het woord en spreekt de hoop uit, dat de leden steeds voor oogen zullen hou den, hetgeen in dien naam ligt opgeslo ten en krachtig zullen medewerken om de vereeniging lot groofer bloei te bren gen. Vervolgens worden de statuten en het huishoudelijk reglement vastgesteld en besloten daarop de kerkelijke goedkeu ring te vragen. Tevens zal men trachten een adviseur voor de vereeniging te ver krijgen. Bij de verkiezing van een Bestuur zeide de heer Warmen hove 11, voorzitter deü

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1