31 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang, No. 501. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27j cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Mei 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Een dreigend verlies. In ons dierbaar vaderland dfdgt een anti-paapsche veiligheidsklep verstopt te worden'. Ter vergadering der „Algemeene Pro- testantenvereeniging" deelde toch ds. Quast u kent hem immers wel? 'der rechtzinnige schare mede, dat het orgaan der ver'eeniging „De Grenswach ter" waarschijnlijk op zal houden te be. Staan. Dat zal 'n bepaald verlies wezen'. We zijn nu al zoo lang gewoon aan het brave gestook van dat eerlijlke blad„ hetwelk liefelijk beoogt, ijverig te wa. ken voor het behoud onzer schatten van gewetensvrijheid, waarvoor onze voor ouders tachtig jaren lang hebben laten strijden door dure huurlingen. Zijn die schatten nu opeens veilig, dat ds. Quast de pen gaat neerleggen? Weineen immers! Driewerf, honderd- ,werf neen!! Nog ter jaarvergadering riep genoem de praeses in aanstekelijke geestvervoe ring uit „Rome slaapt niet. Door allerlei middelen tracht hë't in het land der geuzen terrein te winnen. Overal bouwt het zijn vestingen te wetën kloosters." Kijk eens aan, beminde hoorders En moet dari nu die wachter bij de grenzen worden teruggetrokken Die wachter, wiens verschijnen telkenlmale een gevoel van veiligheid geeft tegen over al cfie Roomsche1 ves^nlgen. Die Wachter, wiens kolommen even zoovele veiligheidskleppen zijn, waaruit de hoo- ge spanning der ongerustheid over de Paapsche stoutigheden ontsnappen kan. En toch sprak de voorzitter over het verdwijnen van zijn geesteskind, zoodat .er wel i e*ts van aan moet wezen, anders zou hij er stellig om gezwegen hebben.. Waaraan zulks toe te schrijv en Is ds .Quast strijdensmoede? Boven bedoelde vergadering bewees nog juist het tegendeel, want de voorzitter deed er in blakende'n ijver de toezegging, dat het hoofdbestuur een onderzoek zal in stellen naar heigeen de kloosters als Industrieele ondernemingen verrichten en in hoeverre zij1 daarom ook in de rijksbelasting zullen hebben bij te dra gen. „Er is alzoo nog werk genoeg aan' den winkel. Rome is nog lang niet genoeg terugi- gedrongen. En toch ligt „De Grenswachter" op apegapen We weten maar één verklaring voor dit verschijnselde tijden van dat bot te auti-papisme zijn voorbij, wijl de zoo ho- g opgevijzelde Roomsche gevaren meer ei meer slechts in de verbeelding blijken te bestaan. \LGEMEEN OVERZICHT. De groote woorden van Rusland in zake de toestand in den Balkan hebben, zooals reeds gemeld, weinig mo gen baten en met evenveel onbe schroomdheid als vroeger gaat de Turk voort zijn troepen naar de Montenegrijn- sche grens te verplaatsen. De Montenegrijnsche gezant te Kon- stautinopel heeft dan ook bij de Porte geprotesteerd tegen de gewijzigde tac tiek van Toergoet pasja, die zijn actie maar de grens toe heeft verplaatst. De gezant beeft te verstaan gegeven, dat zijn regeering de Porte verantwoordelijk- stelt voor alle schaden, die door een bombardement van Podgoritza, dat op Montenegrijnsch grondgebied ligt, zou kunnen ontslaan. De autoriteiten in Montenegro verze keren om strijd dat Montenegro niets lie. ver wil dan de raadgevingen der mo gendheden opvolgen en den vrede hand haven, hoewel de houding der Porte en het optreden van de Turksche troepen tegenover de Afbaneesche opstandelin gen liet de Montenegrijnsche regeering uiterst moe iel ijk maakt om de grensbe woners in bedwang te jjouden. Zij zal spoedig een roodboek uitgeven over het optreden van de Porte in Albanië en haar slechte gezindheid jegens Mo^iten^e- gro. Men Verwacht, dat dit roodboek de openbare meening in Europa zeer gun stig voor Montenegro zal stemmen. Ondanks al die verzekeringen echter gaat, gelijk reeds boven vermeld Turkije voort de 'grenzen steeds nauwer te be zetten. Echter heeft men bij het opltrek- ken nogal vee'l van de opstandelingen te lijden. De Times verneemt uit Cettinje, dat de Turksche troepen, die onder Djaffer- bey naar Kopritsja oprukken om zich daar aan te sluiten bij de trgepen vanl Toergoet Pasja, verslagen zouden zijn door de Albaneezen. De verliezen der Turken zoude::! 'belangrijk zijn. Ook zou den de troepen van Toergoet, die trach ten Weletsjiko, de berg-vesting, te be stormen, bloedig afgeslagen zijn. Intus- schen gaat Montenegro "voort met het maken van oorlogstoebereidselen. 'Er worden wapens en 'schietvoorraad uitge deeld ön de 'grenstroepen worden ver sterkt. Maar behalve aan 'dien kant der gren zen blijven ook' elders de Turken het anderen, of anderen tien Turk lastig ma ken. 't Is 'meestal moeilijk uit te maken wie het eerst begint. Terwijl over het algemeen aan zulke Grensincidenten weinig belang wordt gehecht, schijnt het mü toch op een Bulgaarsch-Turksch con flict te zullen uitloopen. De toon der Bulgaarsche pers is zeer opgewomden. Enkele bladen schrijven op zeer oorlogzuchtigen toon. Zij zeggen, dat alleen een oorlog tegen Turkijle rust brengen kan op dön Balkan. De half-ambtelijke Den schrijft: „Als het zoo voortgaat, dat de wede'rzifdsclië of. ficieren aan de grens worden neerge schoten en de vijandschap aain de grens zich ophoopt, dan zou het zeer gemak kelijk tot een gevaarlijk conflict ko men." Het gevaarlijke van de zaak is vooral, dat de Bulgaarsche regeeriing, ook al wil ze zelf den vrede, door de opwinding in den lande zou kunnem meegesleept worden en door de openbare meening tot een oorlog zou kunnen gedwongen worden. In deze zouden Bulgarije en Montenegro wel eens één lijn kunnen trekk n tegen den gemeenschappelijke vijand en dnn heeft men de poppen aan het dansen. Men denke maar eens aan de vroegere geruchten over een gezamenlijk optre den van Bulgarije en Griekenland, dat ook nog een appeltje met den Turk te schillen heeft. Wat het eerste betreft verneemt de „Daily Chronicle" uit Kon. stantinopel dat Bulgarije en Montene gro er zich op voor berddemi, om zoo noodig samen te gaan tegen Turkije), indien Turkije Montenegro mocht aan vullen. Beiden rekenen daarbij op den steun van Rusland. Dit laatste kon wel eens, gezien het gebeurde der laatste dagen, een misre kening blijken. Nu wij niets hooren van de interna tionale Zee'liedenstaking die den 29ste moest zijn uitgebroken doch nu volgens den secretaris van het Zeelied,etiver- bond te Liverpool waarschijnlijk op 1 Juli ons zal komen verrassen komt uit Lomden en bericht, dat ook een internationale mijnwerkersstaking binnenkort zal worden afgekondigd. Duitschland zou tot deze staking het sein moeten geven. Deze staking schijnt onve'rmijdelijk ten gevolge van de houding der directies van de Duitsche kolenmijnen; die be slist hebben geweigerd een geëischte loomsverhooging \an 15 pCt. toe te'staan. Sache, president van de Duitsche Mijn}- werkersbond, ziet de toekomst somber in, en volgens hem is de staking der Duitsche mijnwerkers zeker. In dat geval zal het interuatiojnale comitc vergaderen om te beraadslagen over de aan te "nemen houding en de wijzen, waarop de Duitsche kameraden zouden zijn te helpen. De kans is dan groot, dat een internationale staking zal word en a f g eko n d i gd Dit werd ook van de zeeliedenstaking beweerd en toch.... GEMENGD. De gezondheidstoestand des Oos- tenrijkschen Keizer is thans voortreffelijk. De keelaandoening is geheel verdwenen, terwijl ook de hoest zeer verminderd is, zoodat de Keizer een ongestoorde nacht rust kan genieten. De Kroonprins van Servië gaat den Sultan van Turkije bezoeken, wanneer deze in Macedonië reist. Minister Lloyd George heeft Maan dag in het Britsche parlement namens den eersten minister medegedeeld, dat de regeering in de volgende zitting een week beschikbaar zal stellen voor de ge- heele behandeling van het wetsontwerp op het kiesrecht voor vrouwen. Blijkens een telegram uit Puebla in Meixco is gisteren te Cholulua een op stand uitgebroken. Veertig personen zijn gedood. Een aantal winkels, regeerings- gebouwen en particuliere huizen zijn ge plunderd. Het gepeupel is meester van den toestand. De stad werd met onder gang bedreigd, omdat de opstandelingen er den brand in hadden gestoken. Bij een oefening in het Kattegat zijn de torpedobooten S 139 en G 172 tegen elkaar aangevaren. De G 172 werd zwaar beschadigd. Een matroos liet bij de aan varing het leven. Uit Messina wordt geseind, dat al daar in de Kathedraal is ingebroken. De dieven stalen historische en archeologi sche voorwerpen van waarde tot een ge zamenlijk bedrag van 3 millioen lire. De Beiersche post zal op 10 Juni bij gelegenheid van het 25-jarig regee- ringsjubileum van den prins-regent herin neringspostzegels van 5 en 10 pf. uitge ven, die tot 30 Juni in Duitschland en Oostenrijk geldig zijn. De zegels, die evenals de onlangs ver schenen nieuwe postzegels door August van Kaulbach ontworpen zijn, vertoonen het portret van prins Luitpold, omgeven door een krans, dien twee kinderfiguren omhoog houden. De postzegels zijn in vier kleuren ge drukt. Zware onweders, gepaard gaande met wolkbreuken en hagelslag, hebben in den omtrek van Stuttgart groote schade aangericht. Te Griinsfeld in Baden, is een molen door het water weggespoeld. De mole naar en drie anderen verdronken. Naar die plaats zijn twee compagnieën soldaten gezonden, om hulp te verleenen.. Te Paimar (in Baden) zijn zes huizen door het water weggeslagen. Twaalf menschen, onder wie een geheel gezin, zijn verdronken. Het noordelijk gedeelte van het Ja- pansche eiland Hoddaïko wordt door een geweldigen woudbrand geteisterd. Vijf steden worden door een vuurzee omringd. Ook de kolenmijnen branden. Er zijn veel slachtoffers. De Engelsche koning heeft zijn hof maarschalk gelast, twee voorname verte genwoordigers van de vakvereenigingen uit te noodigen de kroning bij te wonen. Het parlementaire comité van het congres heeft daartoe nu twee welbekende vak- vereenigingsmannen gekozen. Generaal Moinier heeft met den Sul tan overlegd over de voorwaarden, waar op aan de opstandelingen vergiffenis zal geschonken worden. Daarvoor zal wor den geëischt: uitlevering van de helft der wapenen, oorlogsschatting en collectieve verantwoordelijkheid van de stammen voor aanslagen. De Schwerinsche correspondent van de „Frankfurter Zeitung" verneemt, dat de groothertogen van Mecklenburg- Schwerin, en Mecklenburg-Strelitz, nu al le onderhandelingen met de ridderschap mislukt zijn, besloten hebben, in October aan hunne landen eigenmachtig een grondwet te verleenen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. be.*>iuiï is benoemd tot burge meester der gemeente 's Gravenhage, jhr. mr. dr. Hj. van Karnebeek, referendaris aan het departement van Koloniën. Ter belooning van personeel van het leger in Ned.-Indië dat zich onderscheiden heeft bij de krijgsverrichtingen in het commandement van Timor en onderhoo- righeden benoemd tot ridder 4e kl. Öer Militaire Willemsorde, de sergeant der inf. G. Be ker; begiftigd met de eeresabel met het ge bruikelijke opschrift, de le luit. der inf. G. D. Spandaw; bepaald, dat bij afzonderlijke dagorders zoo in Indië als in Nederland, eervol zul len worden vermeld de sergeant der in fanterie, instructeur bij de gewapende po litie Ii. Marks, ejn ,4e korporaal-zieken verpleger J. H. üeynen; zijn benoemd tot subst.-officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Rotterdam, mr. A. E. M. Steenberghe, thans ambtenaar te Utrechtj tot ambtenaar van het openbaar minis terie bij de kantongerechten in het arron dissement Utrecht, ter standplaats Utrecht mr. A. N. Fabius, thans ambtenaar te Zierikzee; tot ambtenaar te Zierikzee mr. J. U. Polman, advocaat en procureur te Am sterdam is C. van Mensch, burgemeester der ge meente Dinteloord, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau; is aan C. van Mensch, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Dinteloord is, bij het Kabinet der Koningin bevor derd tot adjunct-commies, J. L. Verbeek Wolthuys, thans le klerk bij dat Kabinet; zijn benoemd: tot ontvanger der regi stratie voor de burgerlijke akten en der successierechten te 's-Hertogenbosch W. Nanninga tot ontvanger te Winschoten L. Vene- ma; tot ontvanger der registratie en domei nen te Bergen op Zoom, L. H. Veenen- bos; tot ontvanger der registratie en do meinen te Sommelsdijk, H. Vriesendorg; tot ontvanger der registratie en domei nen te IJselstein, L. van Buren Lcn- sinck is lo. aan den luit.-generaal W. Cool van den staf der genie, op zijn aanvraag ter zake van langdurigen dienst, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; 2o. aan voornoemden opperofficier Hr. Ms. dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten, door hem aan den lande bewezen is aan den res.-le-luit P. F. T. van Veen, van het regiment grenadiers en ja gers een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Hofbericht. Heden is ten paleize het Loo een mis sie ter officieele mededeeling aan H. M. de Koningin van de troonsverwisseling in $chaumburg-Lippe aangekomen. Te harer eer wordt er een ga'lamaal gegeven, die zal worden opgeluisterd door de stafmuziek van Arnhem. Z. K. H. de Prins der Nederlanden zal den lsten Juni a.s. van 10 uur 50 voor- tot 1 uur 45 namiddags te Helder en van 2 uur 45 tot 5 uur 30 op het eiland Wieringen vertoeven; daarna van 6 uur 30 tot den 3den Juni 7 uur 30 voormid dags op het eiland Texel. Op laatstgenoemden dag zal Z. K. H. zich van 11 uur voor-tot 1 uur namiddags te Urk ophouden, waarna hij ten pl.m. 4 uur 30 van Kampen naar liet Loo te rugkeert. Prins Hendrik vertrekt Maandagmor gen voor drie dagen naar Choustrow in Mecklenburg. Verkiezing Eerste Kamer. Bij koninklijk besluit is machtiging ver leend aan den commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting op Dinsdag 13 Juni 1911, teneinde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van W. Merkelbach, lid van die Kamer. Agrarische partij. Op Woensdag 21 Juni a. s. zal te Utrecht een vergadering worden gehou den tot stichting der Agrarische partij. Ziekteverzekering. De vraagpunten, welke door de com missie uit de Tweede Kamer van voorbe reiding voor de wetsontwerpen betreffen de »d e Radenwet en de Ziektewet in een nota den minister van landbouw, nij verheid en handel heeft toegezonden, lui den als volgt: Is het wenschelijk de Ziekteverzekering uitsluitend te doen plaats hebben bij van overheidswege in te stellen organen? Is het wenschelijk, de wettelijke ziekte verzekering te beperken tot uitkeering van ziekengeld met uitsluiting van de zorg voor geneeskundige hulp? Is het wenschelijk Raden van Arbeid in te stellen, belast met de taak om mede te werken tot de uitvoering van wetten betreffende den arbeidü De zedeloosheid. De Zedeloosheidwet is thans in het Staatsblad verschenen. De tijd van inwer king treden is bij Kon. besluit bepaald op 15 Juni 19.1, behalve voor het nieuwe art 250 bis „Hij; die van het opzettelijk teweeg brengen of bevorderen van ontucht door anderen met derden een beroep of eene gewoonte maakt, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste duizend gul den," welke bepaling van 1 Januari 1912 af van kracht zal zijn. De Bakkerswet. In een „Stand."-driestar lezen wij om trent het besluit der Antir. Kamerclubl over de Bakkerswet: Dezer dagen wist de „Telegraaf" eeri mededeeling uit onze "Club te doen; Blijkbaar had een correspondent van dat blad een van de leden der Club weten! te verschalken. Maar zooals 't dan veelal1 gaat, wat hij op die manier te weten' kwam, was te schriel en te pover om er een bericht van te maken. Toen Vulde hij 't aan. Dat aanvulsel werd hoofd- zaak. Andere bladen vonden toen juist dat aanvulsel het interessantste, en zoo wordt het publiek misleid. KORTE KRONIEK. De gewone audiëntie van den mi nister van financiën zal op Donderdag 1 Juni niet plaats hebben. In de gisteren gehouden raadszit ting te Velsen is besloten, af te zien van verdere samenwerking met de gemeente Bloem endaal tot stichting van een ge meenschappelijke waterleiding. Een groote tentoonstelling te Gro ningen zal vermoedelijk in 1917 gehou den worden. Op het kapitaal van' f 100,000 is reeds f42,000 geteekend zonder dat nog begonnen is met het op halen der inschrijvingsbiljetten. LEIDEN, 31 Mei. Vliegende winkels. De R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" heeft den strijd aangebonden te gen een vliegenden winkel, die zich op de Steenschuur tijdelijk heeft gevestigd en daar een „uitverkoop" organiseert. Een man met een bord is er geplaatst om de stadgenooten aan te sporen hun inkoopen te doen bij de Leidsche winke liers, die in de gemeentelasten helpen bij dragen. De heer C. Oliemans, sinds 13 jaar haltechef aan de Rijnlandsche stoomtram, alhier, herdenkt 10 Juni a.s. den dag, waarop hij voor 25 jaar bij de H. IJ. S. M. in dienst trad. Staatsblad no. 133 bevat een konink lijk besluit van 22 dezer, waarbij de com- missiën van aanslag voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten ter stand plaats Leiden, Alfen, Woubrugge en Gouda, zooals zij thans zijn ingesteld worden opgeheven. Bij hetzelfde besluit worden nieuwe commissiën ingesteld ter standplaats en voor de kringen als hier onder omschreven: Leiden II, omvattende de gemeenten Noord wijk, Noord wijkerhout, Voorhout, Lisse, Hillegom en Sassenheim Lei den II, omvattende de gemeenten Leiderdorp, Zoeterwoude, Oegstgeest, Warmond, Voorschoten, Katwijk, Rijns burg, Valkenburg, Wassenaar, Alkemade Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrug ge; Alfen, omvattende de gemeenten Al fen, Aarlanderveen, Oudshoorn, Bodegra ven, Zwammerdam, Hazerswoude, Bent huizen, Boskoop, Koudekerk, Nieuwkoop, Nieuwveen, Zevenhoven en Ter Aar. Gouda I, omvattende o.a. de gemeen ten Gouda, Reeuwijk en Waddingsveen. Woerde n, omvattende de gemeenten Woerden, Waarder, Barwoutswaard en Rietveld. Gevonden Voorwerpen, Sleutels, portemonnaie's, medaillon met portret, ceintuurs, zak met waschgoed, handschoenen, kinderzak met inhoud, kan ten sjaal, sigarenkoker, 10-rittenboekje, zakmes, een Amerikaansch geldswaardig] papier, wit kindermanteltje, hondenstem- pel, rozenkrans, armband van steentjes, vaarboom, blauw zakje met kleedingstuk- ken, stukje geel katoen, bril in etui, zil veren halsketting, ongeveer 100 envelop pen, dameshandtaschje, parapluje, blauw

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1