30 BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. 5ÖU. Ste Ceicbetie Sou/tout Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Mei 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Een breed program Gaarne gaan we accoord met het Cen- !t r u m-artikel over „D'e Katholieken en hun program," dat men vindt weergege ven in ons persoverzicht. Een breed uitgewerkt program is voor een Katholieke Staatspartij onnoodig. Andere politieke richtingen, ja, die moeten juist door het formuleeren van .wenschen or eischen de gelijkgezinden vergaderen. En hoe moeilijker dit verga deren in zijn werk gaat, hoe breedspraki- ger een program pleegt te worden, op dat toch maar alle partijgenooten er ge- aioegen mede kunnen nemen. Wij, Katholieken, evenwel staan allen beslist op denzelfden bodem van ge- loofs- en zedenleer. Eén is ons stre ven, één ons bedoelen, één ons begeeren God en Zijn Geboden in alles tot eere te brengen. Ziedaar ons program,, waaraan niet geplooid of geschikt behoeft te worden, maar dat wij gaarne allen als het onze erkennen een eensgezindheid, welke onze tegenstanders ons ter dege benjj- den. vnders wordt hqt evenwel, wanneer we komen op het terrein der practische politiek. Dan treden de persoonlijke mee- ningeh naar voren, maarmet deze tevens de onmogelijkheid om in 't alge meen die meeningen al dan niet tot Ka tholieke te stempelen. Ja, zoodra zoo'n meening indruischt tegen de Katholieke leer, dan behoort haar aanhanger niet langer tot de Katho lieke partij, maar zoolang een meening niet valt buiten het Roomsche kader, wie mag dan haar aanhanger buiten de Room sche gelederen stooUn? We begeven ons evenwel in deze rich ting, wanneer we in een breed program onze wenschen en eischen gaan formu leeren. Voor- vele dingen onderwijs bv. gaat zulks best, voor andere dingen evenwel handelspolitiek bv. is het onbegonnen werk om te zeggenzoo zult ge er over denken om tot de Katholieke partij te kunnen behooren. We zouden op die manier wel eens twee Katholieke partijen kunnen krijgen, terwijl we er één kunnen, ja moeten 'hebben. Eén, waarbinnen broederlijk ruimte wordt gelaten voor persoonlijke inzichten op het gebied van practische politiek. Komen één of meer practische punten aan de orde, welnu, dan wordt het ook tijd die aan de eischen van het oogenblik, in verband met s' lands belangen, te toet sen een werk, dat te vlotter van stapel zal loopen naarmate met grooter onbe vangenheid de meeningen eerst binnen den ruimen cirkel der Katholieke partij aan elkaar zijn getoetst. Daarom: nu het welbekende Katholie ke program, waarvan de meesten der oorspronkelijke onderteekenaars van het Staatstooneel zijn verdwenen, wormstekig is geworden, laten we het nu maar met piëteit opbergen, ennooit een nieuw van dien aard meer maken. De formulee ring telkenmale van een kort program van actie, ziedaar het eenige wat wp behoe ven. Andere partijen kunnen zich deze weel de niet gunnen, wij wel, omdat ons be ginselprogram onveranderlijk is. V Opgepast. We gaan het buitenland voorlichten, zooals men in ons blad hee'ft kunnen le zen. N,u is 't waar, dat het buitenland1 om trent hetge'en in onze Lage Landen aan de zee geschiedt maar al te vaak' zonder ling wordt ingelicht, maar... zal 't er met die Fransche manier van doen beter op iworden. Jhr. O. van Beresteyn, die als direc teur-hoofdredacteur van het nieuwe Fran sche blad zal optreden, is ongetwijfeld een knap man, die zijn blad op de hoogte van den tijd zal stellen. De vraag mag evenwel gedaan, of hij ook op de hoogte 'der onpartijdigheid staat? Voor zoover ons bekend, is de heer Van Beresteyn de vrijzinnig-democrati sche denkbeelden toegedaan, wat hem Inatuurlijk vrij staat. We vreczen intus- schen, dat hij zijn buitenlandschen lezers ions land ook door den vrijzinnig-demo- eratischen bril zal laten bezien en daar mogen wij ons toch wel bezorgd over maken. Ein aangenomen eens, dat jhr. v. B. zich voorneemt wat hij wellicht in zijn eerste nummer ook beloven zal de zakten veelzijdig te belichten, zoodat den lezers het trekjken der juiste conclu sie gemakkelijk zal wprdeit gemaakt, dan blijven we toch beducht. Wat immers van de vogeltjes geldig is ook waar vam! de journalistenzij zingen ieder naar hun aard wat aan hun karakter niets af doet, weshalve de heer v. Beresteyn irt onze vrees geen persoonlijken aanval be hoeft te zien. We schrijven daarom boven dat stuk je: „Opgepast". Als het nieuwe blad er is, worde het onzerzijds goed gelezen en wiorde er zoo noodig vaak gastvrij heid gevraagd, ten einde de buitenland- sche lezers zoo onpartijdig mogelijk om trent wat in ons vaderland geschiedt op de hoogte te stellen. Aan het yerleenen dier gastvrijheid twjijfelen we geenszins. ALGEMEEN OVERZICHT. Heel lakoniek zijn de mededeelingen der verschillende agentschappen en cor. respondenten over de verkiezingen in Portugal Ze zijn kalm verloope'n en dc candida- ten van het voorloopige republikeinsche bewind verkregen de meerderheid. De gekozenen zijn voor het meerendeel of ficieren der land- en zeemacht, die een belangrijke rol speelden in de revolutio naire beweging, die tot den val van het koningshuis leidde. De meeste volksver tegenwoordigers verklaarden zich voor een parlement met één ,Kamer- Men zou nu denken dat dit een zeer bevredigende uitkomst was voor het hui dige regime. Wie echter wat dieper in de kwestie een blik kon slaan weet echter het tegendeel. Zoo meldde de correspon dent van de „N. R. Ct." aan zijn blad dat in Lissabon, en we mogen veronderstel, len dat het overal elders evenzoo gegaan is, slechts veertig procent der kiezers is opgekomen. Het grootste gedeelte heeft zich dus onthouden van het betuigen hunner instemming met de republiek. Zij hebben geen candidaten gesteld, maar zijn ook niet ter stembus opgegaan. En waar nu de uitslag van deze verkie zingen werd afgewacht door de mogend, heden, om te zien of Portugal de repu bliek wenschte, waarna zij hun beslissing over al of niet erkenning zouden geVen), is de manoeuvre der anti-republikeinen heel mooi gelukt en staat het te bezien of de mogendheden tot officieele erkenning, zullen overgaan. Waarschijnlijk denken deze ookj, ieder uur kan nog verandering brengen. Staads meer 'doen zich verschijn, selen voor die op een naderend onweer wijzen. De bestaande spanning wordt nog ver hoogd door het feit, dat geen enkel be richt uit het 'Noorden van Tiet land, waar een tegen-revolutie heet te zijn uitgebro ken, de hoofdstad bereikt heeft. Intus- schen patrouilleeren de 'kanonneerbooten' „Rio", „Lissa" en „Lidador" voortdu rend op de Minho. Des nachts kruisen zij langs de Spaansche kust, waarop zij bijzonder sterke zoeklichten richten, om dat zich daar twee kloosters bevi-n'denj, die het hoofdkwartier zijn der samen zweerders. Daar zij ontdekt hebben dat de twee kloosters in het duister signa len wisselden, ontving de kanonneerboot „Limpopo", bevel, de rivier op verschil lende plaatsen te peilen, om te onderzoe ken of, in geval van nood, de 'kruisers „Sao Gabriën", en „Adanastor" deze zouden kunnen bevaren. De encycliek in zake de benarde kerkelijke toestandj, reeds eerder aangekondigd, is nu ook verschenen en hoewel deze in haar ge heel ons nog niet bereikt heeft krijgen we uit Reutertelegraminen een vrij goed, hoewel beknopt denkbeeld ervan. Be grijpelijkerwijze brengt zuik een resumé niet veel nieuws. De H. Stoel betreurt de onderdrukking der godsdienstige orden in Portugal, de afschaffing der katholie ke feesten en van den katholieken eeJ, de invoering van de echtscheiding en de willekeurige afzetting der bisschoppen van Oporto en Beja en het verbod van godsdienstonderwijs. Jen slotte wijst Z. H. op teli afschu welijke van de scheidingswet, die hij verdrukkend en tyranniek noemt op geesv. telijk gebied, daar zij het bederf der geestelijkheid en haar opstand tegen de wettige overheid in de hand werkt. Zij streeft er naar om de Portugeesche kerk van de eenheid met Rome los te scheu ren. De Paus veroordeelt de wet, ver klaart haar nietig en van geen waarde tegen de onschendbare rechten der kerk. De bezetting van Fez door de Fransche troepen, zegt de „Daily Telegraph", heeft heel weinig verademing in den toestand gebracht. De opstandelingen hebben besloten, een guerrilla te voeren, ten einde alle ge meenschap met Fes zooveel mogelijk af te snijden en de Franschen daar op te sluiten. Alle koeriers naar Fez worden aangehouden en gedood. De Sultan heeft generaal Moinier herhaaldelijk aange sproken en er bij dezen op aangedron gen ,dat hij de opstandelingen uiteen zou jagen en Mekines aanvallen.. Moi nier is bereid om dit te doen, maar vinldt dat hij daarvoor tienduizend man noodig heeft, wat hij te Parijs heeft laten we*eni. Uit Mekines wordt aan hetzelfde blad geseind: Het bericht van de aankomst der Franschen te Fes heeft hier ontzag lijke opschudding gewekt. De nieuwe Sultan Moelai-Zin bereidt zich voor om te vluchten, voor de Franschen die stad naderen. Welingelichte menschen ver zekeren ec'nter, dat Moelai-Zin in den laatsten tijd aldaar heimelijk met Moelai. Hafid brieven gewisseld heeft en ge^ heel volgens de lastgevingen van Moelai- Hafid heeft gehandeld. Die sultan schijnt toch een rare grap penmaker te wezen. Uit blijdschap over het ontzet heeft hij de Franschen aller- feestelijkst onthaald, ondanks het ge brek dat volgens de' Vroegere berichten in Fez heerschte. En geregeld dringt hij er bij Moinier op aan, dat Frankrijk het protectoraat op zich zal nemen. Zonder pw hulp kan ik niet regeeren, verklaart 'hij. Of echter die dubbeltongige broe der te vertrouwen is, en of de' andere mogendheden het zoo maar voetstoots goed zullen vinden De vlucht van Diaz hoewel in alle stilte aangevangen, jstoch niet zonder incident kunnen volbracht worden en de oud-president heeft nog moeten strijden om zijn land, dat hem zoo onnoemlijk veel te danken heeft, te kunnen verlaten. Hij heeft zich met zijn zoon, kolonel Diaz, aan het hoofd van het regiment in fanterie moeten stellen, dat hem als es- korte was meegegeven, en heeft een niet onbelangrijke opstandelingenmacht met tamelijk groote verliezen teruggeslagen. Mevrouw Diaz zag van uit den trein toe. Naar de „Köln. Zeitung" uit Washing ton verneemt, is Diaz te Veracruz op eenvoudige, maar waardige wijze ontvan gen. Van Jjet huis, waarin hij woont, wappert de Engelsche vlag. Hij vertrekt op 31 Mei per s.s. Ypiranga naar Spanje. Diaz heeft aan zijn vrienden in de hoofdstad een afscheidstelegram gezon den, waarin hij o.a. zegt: boven den ho rizont van het vaderland hangen donkere wolken De laatste berichten, die te Washington zijn ontvangen, bevestigen volgens ge noemden correspondent deze opvatting. Te Cuernavaca, dat op 4 uur afstand ge legen is, is de toestand critiek. Zapata, een rooverhoofdman, heeft van Anunzolo, van het leger van Figueroa, geëischt, dat hij hem de stad zou overgeven. En toen deze eisch niet werd ingewilligd, is het schieten begonnen. De toestand in den staat Durango is eenvoudig troosteloos, er wordt allerwege gemoord en geplun derd. In verschillende staten maakt men be zwaar tegen de voorloopige regeering en vooral tegen de stroomannen van Madero. Taft heeft de la Barra zeer hartelijk gelukgewenscht met de aanvaarding van het voorloppige presidentschap. Volgens een bericht uit andere bron is de la Barra van plan de troepen der voormalige opstandelingen onverwijld te ontbinden en de door den oorlog veroor zaakte schade vast te stellen. De kosten van den oorlog worden op 50 millioen gulden geschat en de schade, die de vreemdelingen hebben geleden, op vijf millioen. De staat beschikt over 155 mil lioen, waarvan er 40 bij de Bank van Engeland in bewaring zijn gegeven. Men kan dus nog wat revolutie velen voor de schatkist leeg is. GEMENGD. Prins Joachim van Pruisen kreeg bij de militaire oefeningen te poeberitz welke in tegenwoordigheid van den keizer plaats hadden, een ernstige verwonding aan den voet Door een automobiel is hij naar het „Kabinetshaüs" te Potsdam ver voerd, waar de geneesheeren een onder zoek instelden of de voet gebroken is. Het resultaat van het onderzoek is nog niet bekend. De keizerin verblijft aan het ziek bed van haar zoon. Het ongeval is veroorzaakt doordat de Prins in een kuil stapte en daarbij viel. Het geneeskundig onderzoek constateer de bloeduitstorting in het rechterkniege wricht Uit Londen wordt bericht dat de oud-president Castro in grooten spoed over New-York naar Zuid-Amerika is vertrokken. Hij was den 27sten te Gi braltar aangekomen, waar hem belang rijke in ed ede el ingen wachtten. Twee Engelsche slagschepen, de „Bellerophon" en de „Inflexible" zijn bij het binnenloopen van de haven van Port- lond op elkaar geloopen. De „Inflexible" heeft bij1 de botsing een groote lek op 2 meter onder de waterlijn opgeloopen. De „Bellerophon" is slechts licht bescha digd. Beide schepen zijn onmiddellijk ge dokt Langs de ransche Westerspoorlijn zijn Zondagnacht 48 telegraaflijnen door gesneden en werden 500 telegraafpalen met petroleum begoten en in brand ge stoken'. Men heeft tien boeren Vermoord gevonden op den weg tusschen Nefed en Fiorina. In het district Fiorina neemt de opwinding toe. De troepen beginnjen op te rukken naar de MontenegTijnsche grens, om de Malissoren te beletten naar Montenegro te' ontvluchten. Koninklijke besluiten. Bij Kom. besluit is benoemd tot gede. legeerde van de Nederlandsche regec- ring bij het te Rouaan te houden congres^ E. van Biema te 's-Gravënhage is Th. P.van Bemmel, onderwijzer aan een openbare lagere school te Weert, be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau is benoemd tot lid van het college van curatoren der Technische Hoogeschool te Delft, J. D. baron van W^ssenaer van Rosande is, aan den oommies der telegrafie le klasse J .Molendijk, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. is aan Th. Jungmann, geboren te Werl (Duitschland), vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan de te Vlodorp gevestigde inrichting voor hooger onderwijs, genaamd „College St. Ludwig." is aan D. H. Jas, te Dubbeldam, op zijn verzoek,, eervol ontslag verleend als heemraad van den polder Wieldrechtv provincie Zuid-Holland. Staat-commissie Departementen. Naar de „Avoaidp." verneemt, zal de Staatscommissie belast met het instellen van 'n onderzoek naar de werkwijze van de departementen van algemeen bestuur, die zich tot nog toe onledig heeft ge houden met he't onderzoeken van de door de departementen, ingediende staten, waariin de werkzaamheden van elk der ambtenaren werden omschreven, thans een aanvang maken met het mondeling hooren van ambtenaren. Twee ambtena ren van het dep. van oorlog en een van dat van marine hebben reeds een "oproe ping ontvangen om voor de comtnissie te verschijnen. Jhr. Ruys. Het bericht als zou de toestaind van' jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck zoo danig zijn, dat hij op den Katholieken dag te Sittard het woord niet zal kunnen voeren, is, naar we van goede zijde ver nemen, onjuist (L. K.) De Friesche Concentratie. Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig- Democratischen Bond heeft aan de a!"- deelingen en personeele ^ecle.i van dun boind een schrijven gezonden, vermelden de o.a. een program van actie „voor de eerstkomende vier jaar" is onaannemelijk voor eenig jid of eengie afdeeling van den Vrijz.-Dem. Bond, die bij de verkie zingen van 1913 het algemeen kiesrecht, zooals dat in het bekende Adres van den Vrijz.-Dem. Bond en het Alg. Ned. Werkl.-Verbond is omschreven, tot inzet va den stembusstrijd zal hebben te ma- k.ea- Met groote voldoening vernam het hoofdbestuur reeds, dat verschillende Friesche afdeelingen en leden van den! Vrijz.-Dem. Bond en he't Alg. Ned. Werkl. Verbond bovenstaand inzicht in de'za,akj deelein en niet voornemens zijn, zich bij, bedoelde concentratie" aan te sluiten,. Het hoofdbestuur vertrouwt, dat alle; afdeelingen en die leden zullen inzicfij, dat zij behooren mede te werken om dej "beginselen van den Bond hoog te houdenj en overtuigd zullen zijn, dat alleen dan! voor de Vrijzinnige Democratie een toe-, komst open ligt, als zij niet schippert met haar beginselen en aan haar leuzen liet ontrouw wordt! Een grootsch plan. Bij B. en W. van Rotterdam bestond reeds lang het denkbeeld in de omgeving der stad een bosch of park aan te leggen groot genoeg om werkelijk een ontspan ningsoord voor de geheele burgerij te worden. Thans heeft dit denkbeeld vorm gekregen en is bij den Raad ingediend een fraai ontwerp voor bosch- en park- aanelg rondom den Kralingschen Plas over een oppervlakte van 400 H.A. De uitvoering zal natuurlijk jaren duren. Be rekend wordt, dat het geheel in 194Q voltooid kan zijn en de kosten van ont eigening en aanleg f10,900,000 zullen be dragen, waartegenover kan gesteld wor den een millioen opbrengst uit den ver koop van villaterrein. Voorgesteld wordt, eerst een gedeelte aan te leggen, dat na 13 jaren gereed zal zijn en waarvan de kosten worden geraamd op ruim 6 milli oen. Zeeliedenstaking. Gisteravond had te Rotterdam eene openbare vergadering plaats, waar ge sproken zou worden over „de internatio nale zeeliedenstaking." De bijeenkomst was zeer druk bezocht, doch de meerderheid der bezoekers be stond kennelijk meer uit jongere boot werkers, dan uit zeelieden. Het woord werd gevoerd door S. van den Berg, Kolt- hek en Th. Grant, de laatste een En- gelschman, die als vriend der zeelieden werd geïntroduceerd. Allen spraken in vrij vage termen over die zeeliedenstaking waarvan niemand het rechte blijkbaar bleek te weten, behoudens dan hetgeen daaromtrent in courantenberichten ver luidde. De heer van den Berg deekLe zelfs mede, dat de datum dezer internati onale staking alleen bekend was bij het Internationale Comité van Actie, dat het wachtwoord zou uitgeven. Alleen zouden de Rotterdamsche zeelieden dat woord niet ontvangen, omdat zij bij dat inter nationale comité niet zijn aangesloten. Uit het debat bleek, dat de „Volhar ding" alleen dan tot staking zou over gaan, indien hare onderhandelingen met reeders niet tot een goed einde zouden leiden, dus in het alleruiterste geval. Door de eigenaardige toestanden zou op de solidaire beweging der bootwer kers niet te rekenen vallende bootwer kers bij de Holl. Amerika-lijn en Rotter damsche Lloyd vallen af, omdat deze dan alle kans hadden, van slachtoffers te wor den door de massa losse bootwerkers, die onmiddellijk op de vaste betrekkingen zouden azen. De vergadering werd op het laatst zeer woelig, maar in elk geval is „9e internati onale staking" wel binnen zeer beperkte grenzen teruggebracht. KORTE KRONIEK. Naar de „Nieuwe Ct." verneemt, is het koninklijk besluit tot benoeming van jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, refe rendaris, chef van de afdeeling justitie van het departement van koloniën, tot burgemeester van 's Gravenhage binnen zeer korten tijd te verwachten. Te Leeuwarden hebben nu ook de Christelijke timmerlieden het werk neer gelegd, zoodat thans, op enkele na, alle timmerlieden het werk gestaakt hebben.; De staking wordt geleid door de ver tegenwoordigers van de hoofdbesturen! van den Algcm. Ned. Timmerliedenbond^ den R. K. Titnmerliedenbond en den Christel. Bond van Bouwvakarbeiders. De gewone audiëntie van den mi* nister van financiën zal op Donderdag 1 Juni, en de gewone audiënties van dd ministers van marine en van koloniën zullen op Vrijdag 2 Juni niet plaats heb, ben.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1