BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 499. e ©onAomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT ELAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag 39 Mei 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van I5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote lei!:rs naar plaatsruimte. Kleine Advcrlentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiSn) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Partijstemmingen. Het Handelsblad is opeens doods benauwd voor parlementaire partijstem mingen. Alsof zijn geestverwanten zich aan dergelijke stemmingen nog nooit had den schuldig gemaakt. Wie even nadenkt, zal zich meerdere gevallen kunnen herinneren, waarbij rechts unaniem voorlinks unaniem tegen was betreffende een of andere zaak, hoewel deze toch geenszins een be- ginselquaestie betrof, welke het strak houden der politieke lijn zou eischen. Bij dergelijke gelegenheden waren er zoowel rechts als links stellig meer dere personen, die hun eigen mecniug op offerden in het belang hunner pastij, wetk belang zij identiek achtten met dat des lands. Nu moge men dergelijke stemmingen, voortvloeiend uit het parlementaire stel sel, afkeuren we kunnen zulks begrij pen. Maar men moet niet doen alsof ze nu pas door rechts worden uitgevon den, want daarmede draait men de waar heid den hals om. Het H b 1 d. komt tot dergelijke executie naar aanleiding van een Standaard- artikel, handelend over parlementaire tac tiek als He stembus in zicht is. „De Regeeringsmeerderheid moet dan inzien dat in den aanval op het Kabinet, zij zelve wordt aangetast, en dat eendracht macht moet maken zal ze zich niet uit de machtspositie die ze be zet, laten terugslaan. Ze moet dan over kleine verschillen weten heen te stap pen. Ze moet den Minister, die de dra ger van haar banier is, als lijfgarde om ringen. En de Minister moet dan zij nerzijds doen, wat doenlijk is, om wat tusschen Kabinet en meerderheid hape ren mocht, uit den weg te ruimen. Overleg kan daartoe niet uitblijven". Aldus de S t d r d., die dan nog nader dat overleg bespreekt. Nu willen wij vragen: wat steekt er af keurenswaardig in dien raad? Zou het niet tegen alle gezond ver stand indruischen, indien de regeerings- jneerderheid overleg weigerde en den mi nister de wet voorschreef of omge keerd? Dan liep de boel zeker spaak, -terwijl anderzijds het plegen van over leg het brengen van offers in zich sluit. Ja, het H b 1 d. zou wel gaarne zien, dat de raad van de Stdrd. niet werd gevolgd, maar heusch, we hebben er geen zin in, na de stembus een linksche meerderheid in staat te stellen, het wèl te doen. En daarom doen we het voor de stembus zelf ALGEMEEN OVERZICHT. Heel veel pleizier beleeft Rusland niet van zijn inmenging in de geschil len tusschen Turkije en Montenegro ,wat wel voornamelijk is toe te schrij ven aan de weigering der andere mo gendheden om eraan mede te doen. FEUILLETON. Naar het Duitsch. 32) Harneck klopte nadenkend de asch van zijn sigaar. Hij blikte naar den'maan. brief, die nog voor hem op tafel lag. Hoeveel zou die Gr ei feu wel noodig hebben Hoe hij 't met zijn eigen'schuld vordering maken zou, daarover was hij ciiet in t\Vijfel. Men helpt zich daar wel uit. Mcinz, riep hij in de nevenkamer, breng de bruine portefeuille en doe de deuren toe. Terwijl Herman de brieventasch open de gaf de heer von Greifen zich den schijn, alsof hij op de daden van; zijn gastheer geen acht sloeg; in waarheid telde hij nauwkeurig mede, toen deze de bankbriefjes een voor een voor zich ,op de tafel legdie. Niet veel. Vijfhonderd mark. Maak maar geen omwegen, om hoeveel is het te doen? Harneck keek verschrikt op. Dat was ongeveer bet geheele gewin. Maar de kalme wijze, waarop hij deze dingen be- (Erigieland en Italië hebben deze wei. ■gering thans gemotiveerd, terwijl Frankrijk nog geen definitief ant woord heeft gezodden) en door de prae. anatube publicatie van' de Russische oekas >en' door het Russisch telegraafagent- schap. Deze gaf het in alle sterkte weer zoodat het m'iet hielp dat de gezant de bewoordingen wat verzachtte, de bedoe ling was den Porte toch reeds bekend. Derhalve was begrijpelijk dat de Turk- sche minister van Buitenlandsche zaken Rifaat Pacha zijn groote verbazing over derf inhoud der nota in vrij scherpe be woordingen luchtte. Hij zeide; dat Tur kije een onafhankelijke staat is, en dat de houding van de Porte niemand het recht gaf, zulk een ongewone taal te spreken. Rifaat voegde er aan toe, dat hij geen' antwoord op Ruslaiid's mede. deeling wenschte te geven, doch dat al leen een besluit van den ministerraad het antwoord zou vaststellen. Ticharikof was over deze ontvangst en het antwoord zeer ontsteld, en seinde dit aan het de partement van buitenlandsche zaken te Petersburg. Thans poogt de Russische gezant al zijn invloed aan te wenden, om den on- gunstigen induik, door zijn optreden ge maakt, uit te wisschen. Een rechtstreeksch antwoord als het ware is de volgende nota der Porte aan de Montenegrijnsche regeering, door de „Tanin" gepubliceerd. Daar de in op stand gekomen Malissoren weigeren zich over te geven en fcich terugtrekken in de richting van de Montenegrijnsche grens, zullen de Turksche troepen ge noodzaakt zijn hen te vervolgen. Der regeering van „Cettinje wordt daarom verzocht maatregelen' te nemen, dat hare troepen niet terugschieten, wartneer soms door de .Turken afge schoten granaten op Montenegrijnsch ge bied mochten vallen. Mocht aan dit verzoek' geen gevolg worden gegeven, dan zal het Turksche leger naar gelang van omstandigheden moeten optreden. De koning van Montenegro heeft ijlings een commissie naar de grenzen gezonden om de opwinding wat tot be daren te brengen. Die kiest eie en voor zijn geld nu de Russische beer met zijn nota zoo van een koude kermis is thuis gekom en. Het nieuwe regime in Mexico heeft den zieken ex-president Porficio Diaz blijkbaar geen v.ertrouwien ingeboezemd. Zooals men weet heeft hij onlangs ver klaard in Mexico te zullen blijven om dat hij niet vreest voor zijn landgenooten. Ecxirer is hij Vrij-dagocïitend om twee uur, als een dief in den nacht dus, hei melijk uit de stad vertrokk-en en naar Vera Cruz gegaan. Vandaar zal hij zich naar Spanje inschepen. Blijlkbaar vreest hij dus wel dat de nieuwe regeerinig hem niet zal kunnen beschermen tege.i zijn persoonlijke vijanden die zijn uiterst streng régime in zoo grooten getale heeft gekweekt. In het schrijven, waarin Diaz, de oud- handelde toonde -eens te meer, hoezeeb Greifen een «man van de wereld was. Reeds wilde bij zijn vriend het ver langde overhandigen, toen de oppasser boodschapte, dat de schrijnwerker Holtz ner er «was. Geergerd sprong hij op. Ga een oogenblik in mijn slaapka mer Greifen, zeide hij verontschuldigend. Ik zal het kort maken'. Laat den man ko men, Meinz, voegde hij er vertoornd bij, toen "von Greifen in het aangrenzende vertrek verdwenen was, echter zonder de deur te sluiten. Goeden dag, Holtzner, zoo beant woordde de officier kort den onderdani ge groet van den eenvoudigen hand werksman, die bescheiden bij de deur bleef staan. Neem mij niet kwalijk, luitenant, als ik u stoor, zeide de binnentredende, steelsgewijze een blik werpend op de nog -met het overschot van het ontbijt beladen tafel. Ik zou graag.... Goed, goed, ik weet het al. Daar ligt uw -maanbrief, viel Harneck denl -spreker ruw in de rede. Wat is dat voor een manier van doen1. Ik zou denken, 'dat een Harneck voor zulke dingen1 toch wel goed is. Baas Holtzner herademde. Als de lui tenant zijn vordering een kl c.'n;gheid noemde, zou hij Lch des te meer op beta ling mogen hopen, president van Mexico, mededeelt, dat hij zijn ambt nederlegt, verklaart hij, dat hij bij zijn weten, niets heeft gedaan dat een revolutie wettigt en dat hij uitslui tend ^aftreedt .teneinde verde; bloedver, gieten te voorkom-en en aan het land zijn rust te hergeven. Wanineer hij rekening had gehouden met zijn eigen wenschen, zoo vervolgt hij, dan zou hij reeds jaren geleden afgetreden zijn. Hij had zich de her haalde herkiezingen laten welgevallen, alleen omdat hij meende, dat hij daar mede in den geest van zijn landslieden handelde en de openbare meening voor zich te hebben. De oude ex-president is nog steeds vrij ernstig ziek en heeft hooge koorts. Het aftreden van pr-esident Diaz, ver neemt de „Kölnische Zeitung" van haar correspondent te Washington, wordt in de bladen zonder onwelwillend com mentaar besproken. Men bepaalt zich t-ot een opsomming van 's mans verdiensten zonder «meer. Blijkbaar ademt men vrijer in' het land, hoewel de toekomst noig duister is, omdat Madero zijn gezag niet kan laten 'gelden. Deze heeft blijkens een telegram uit Juarez een manifest uitgevaardigd waar in hij afstand doet van het voorloopige presidentschap. Hij doet een beroep op Mexicanen, om den voorloopigen presi dent de la Barra te steunen en stelt de troepen-macht der insurgenten ter be schikking van de ia Barra. De zeeliedenstaking die wij voor heden mochten verwachten, doet nog 'niets van zich hooren. Toch schijnt wel ieder uur d-e tijding van het uitbreken te kunnen brengen. Bijna over al dan ook schijnen óp zeelieden zelf er op te rekenen. Als een typisch staal tje daarvan het volgende telegram uit Brussel. De bemanlning van het transatlantische stoomschip Kroonland van de Red StaT Line, welk schip Zaterdag naar Sout hampton vertrekken moest, weigerde tie contracien te teekenen. De matrozen zei. den niet te weten ot de internationale zeeliedenstaking niet zou zijn uitgeroe pen op het oogenblik, dat het schip dc terugreis doen moest. De Kroonland is daarop met plaatsvervangers» vertrokken. In Antwerpen, zoo meldt het „Hbld. v. Antw." gelooven de reeders -met de arbeiders wel aam het uitbreken der sta king. In alle geval besta;at er eenige gis ting aan de haven. Met het oog op de waarschijnlijke staking der zeelieden, besloot de (so cialistische) algemeeii'e voerliedenver- eeniging de volgende dagorde aan de bevolkin'g per plakbrief bekend te ma ken „De algemeene \verkliedenvereeniging i-rï buitengewone bondsvergadering op 21 Mei in de zaal Mozart vereenigd „Van oordeel zijnde dat eene staking der Antwerpsche zeelieden niet tot de onmogelijkheden behoort, aangezien de internationale patroonsvereenigi-ng taal -noch teeken 'geeft op de vraag naar ver- Mijnheer de baron, als ik het geld niet noodig had, kwam het op eenige maanden niet aan. Alles, wat ik u gis teren schreef is echter,-jammer genoeg, volkomen waar. lEen ongeluk komt zel den alleen. De langdurige ziekte, de ver wonde hand (hij toonde de in een ver band gewikkelde rechterhand), waar door ik niet werken kon, en nu de vorde ringen der leveranciers. Neem mij niet kwalijk luitenant, als ik er aan herinner, dat ik de rekening reeds na de tweede maal zond. Ze zal wel in mijn schrijftafel bij andere van die papielren liggen1, was het achtelooze antwoord van Harneck. Den schrijnwerker steeg den gloed der verontwaardiging in jiet gezicht. De gan- sche inrichting van het vertrek, de zwa re tapijten, de wapens en de luxe-artike len van allerlei aard bewezen hem, dat de bewoner zich de aangenaamheden des levens niet ontzegde. Toch bedwong hij zich om 'nogmaals op smeekenden toon' te antwoorden U heeft mij toch beloofd te beta len, luitenant, als u van verlof terug- kwaamt. Zeker. Waarom hebt gl] u toen niet aangemeld? vroeg de luitenant snel. Voor eenig antwoord toonde del schrijnwerker nogmaals de verbonden' rechterhand. betering van den toestand der zeelieden, besluit „Zich solidair te verklaren met den strijd der 'zeelieden' en daar >va;ar het «noodig blijkt hen bij; te staan in de -mate harer krachten." Wat het zal worden'? Misschien'vindt de lezer het onder „Laatste Berichten". GEMENGD. Koning George van Engeland is tot generaal-veldmaarschalk van 't Duitsche leger bevorderd. Tot nu toe was de Ko ning generaal, maar was en is ook thans nog eere-kolonel van twee regimenten. De „Zeil" verneemt uit hofkringen, dat aartshertog Frans Jozef van Oosten rijk verloofd is met prinses Zitta van Parma. de kleindochter van de laatste hertogin van Parma, die in Italië heeft geregeerd en in 1859 verdreven werd. De broeder van de prinses is reeds met een Oostenrijksche aartshertogin ge huwd. De familie heeft zich, sinds zij Italië heeft moeten verlaten, niet ver van Weenen in Schwarzau gevestigd. Aarts hertog Karei heeft de meeste rechten op den troon na aartshertog Frans Ferdi nand, omdat de zoon van laatstgenoemde als zijnde geboren uit een morganatisch huwelijk, geen erfrechten heeft. Monis, de Fransche minister-presi dent, maakt het zóó wel, dat er Zater dagmiddag om vijf uur in de ziekenkamer een ministerraad gehouden zou worden, waarin de benoeming van den nieuwen minister van oorlog zou ter sprake komen Zooals men weet, zal dat hoogstwaar schijnlijk generaal Goiran zijn. Vrijdag avond is de generaal door president Fal- lières ontvangen. Het voorloopige vliegwetje van Win ston Churchill is af. Het bestaat uit drie artikelen. Art. 1 verbiedt te vliegen op een wijze% die gevaarlijk kan geacht wor den voor het publiek, en handelt over het instellen van de straffen, die daarop staanart. 2 machtigt den minister het vliegen boven zekere terreinen te ver bieden, wanneer hem zulks noodzakelijk voorkomt; art. 3 dreigt met gevangenis straf van ten hoogste 3 jaar of een boe te van ten hoogste f6000 of tot beide. Runciman, de Engelsche minister van onderwijs, heeft een wetsontwerp in gediend, waarbij het zoogenaamde halve- tijdsstelsel (dat schoolkinderen toelaat de school gedeeltelijk te verzuimen om voor de ouders geld te verdienen) wordt afge schaft. Verder schenkt het de schoolover- heid de bevoegdheid om kinderen die niet meer geregeld school gaan te ver plichten tot hun 16e jaar herhalingson- derwijs te volgen, en om, waar deze dwang niet wordt toegepast 14 jaar vast te stellen als den normalen leeftijd, waar op de schooltijd eindigt. Zaterdag hebben een paar duizend bakkersgezellen te Berlijn eenparig be sloten het werk neer te leggen bij alle patroons, die hun eischen niet ingewil ligd hebben. In de vergadering werd medegedeeld, dat 1122 kleine bazen en ettelijke broodfabrieken, die 700 gezel len in dienst hebben, de eischen al inge willigd hebben. Harneck overlegde. Wat zou hij doen Betaalde hij den schrijnwerker zijn vor dering, dan bleef er niet genoeg over voor den vriend. Voor dezen echter be trof het een eereschuld, die gekweten moest worden'. ;t Schieen anders voor Holtzner ook nog al noodig te zijn'. Hij was een brave, vlijtige man m'et een talrijke familie. Wat zou echter Greifen van hem denken? Hij had het dezen' half beloofd. Neen, de schrijnwerker moest maar zien, hoe hij zich uit d,e verlegenheid redde. Daarom sprak hij kortaf: Het gaat niet, baas. Ik heb zelf niet genoeg over. Hij liep snel naar de tafel en wierp een courant over de brieventasch en de daarnaast liggende banknooten. On\villékeurig had de blik van den schrijnwerker de handeling van Har neck gevolgd. De toon over de weigering van betaling kreeg nu door de minach tende manier, waarop de jonge officier hem behandelde, de bovenhand. Waaro-m doet u een bestelling bij mij, luitenant, als u geen geld daarvoor hebt! riep hij boos. Ik moet werken voor 't dagelijksch brood van mijn gezin en doe dat gaarne. Iedere arbeid is zijln looini waard. Maar waar moet ik van leven, als mij het loon onthouden wordt? Ik heb recht de betaling, luitenant, en.... Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot Ieeraar aan de R. H. B. te Sappemeer, mr. F. J. Tjabbes, te Veendam. is benoemd tot leeraar aan de R. H. Bi, school te Koevorden, J. de Koning, te Amsterdam is de Oostindische ambtenaar met ver lof J. B. Wouda, laatstelijk onderwijzer le klasse bij het Europeesch lager onder wijs in Ned.-Indië, op zijn verzoek, eer vol uit 's lands dienst ontslagen zijn benoemd tot officier-machinist 2e kl. bij den marine-stoomvaartdienst, de hoofdmachinisten H. Schneider, A. C. van der Haagen, E. Maas en J. Zeilstra* Landstormwet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp-Landstormwet. Volgens het ontwerp zullen, in het al gemeen, tot den landstorm behooren a. ieder, die van den dienst bij de mi litie is vrijgesteld, hetzij wegens broe- derdienst, hetzij wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, dan wel wegens kostwin nerschap b., ieder, die na volbrachten dienst bij de militie of bij de landweer uit den dienst is ontslagen; c. ieder, niet vallende onder a, dio gediend heeft bij de zeemacht (het korps mariniers en de marinereserve hieronder begrepen), bij het leger hier te lande (het reserve-personeel bij de landmacht hier onder begrepen), bij de gouvernements marine in Ned.-Indic of bij de koloniale troepen, en bij liet verlaten van den dienst gevestigd is binnen het Rijk of in Bel gië, of zich bij of na het verlaten van den dienst daar vestigt d. ieder die tot een vrijwillige verbin tenis bij den landstorm is toegelaten. De landstorm kan uitsluitend in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden tot werkelij- ken dienst worden opgeroepen. Morgen vermelden wij het wetsont werp in onze rubriek Staten-GeneraaL Ziekteverzekering. Het Dag. Bestuur van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland heeft aan de Tweede Kamer verzocht, enkele wijzi gingen te willen aanbrengen in het ont werp arbeiders-zickteverpleging, en wel zoo: a. dat alsnog alle loonarbeiders, on geacht hun inkomen, en ook al zijn ze niet in dienst eencr onderneming, bin nen de organisatie der raden van arbeid vallen, en dat voor die allen de verzeke ring wordt opengesteld b. dat behalve de categorieën, die de minister in artikel 19 Ziektewet wil uit zonderen, ook de arbeiders die gemoeds bezwaren tegen de verzekering hebben, op hun verzoek door het bestuur van den raad van arbeid van de verzekering kunnen worden vrijgesteld; c. dat het ziekengeld bedraagt min stens 70 pet. van het gemiddelde der Wijs dien kerel toch dc deur, zeide op koelen toon Greifen, die op de drem pel der slaapkamer verscheen. Maak korte metten, Harneck. Ik ga al van zelf, mijnheer, ant woordde de schrijnwerker ernstig. Dwin gen kan ik den luitenant niet mij wat van het geld daar op tafel te geven. God vergeve hem het onrecht, dat hij mij en de mijnen aandoet. Met gebogen hoofd verliet baas Holtz ner de kamer. Reeds wilde Herman hem terugroepen om ten minste een deel van 'zijn schuld te betalen, toen de spottende stem van zijn vriend hem terughield. Een waar tooneelcffect, sprak deze, weder in den hoek der sofa plaats ne mend. De man rekende blijkbaar op je goed hart. 't Is maar goed, dat ge voet bij stuk hebt gehouden. Die schrijn werker zal zich wel weten te redden, wees maar niet bezorgd. Klagen en lamenteeren kunnen die lui uitmuntend... Kom, laten wij onze kleine aangelegen heid ordenen, Harneck Duizendmaal dank, ging hij voort, toen Herman hem d,e gevraagde som overreikte. Ge krijgt ze natuurlijk spoedig terug. Wilt ge een schuldbekentenis... Neen? Dat behoeft ook eigenlijk niet tusschen ons. (Wordt vervolgd)*

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1