BUITENLAND. DE SCHAT. Tweede Blad, behooiende bij De Leidsche Courant van Zaterdag 27 Mei. De Week. Van plotselingheden hing deze week 'pan elkaar, van zulke zaken, die, hoewel jmen ze weken en maanden van te voren jziet aankomen, hoewel je ze met wiskun stige zekerheid, alle factoren secuur naast lelkaar plaatsend, berekend hebt, die on- (danks dat alles als een donderslag uit jhelderen hemel boven je hoofd losbar sten, dat je er naar te kijken staat, met 'leen gezicht van „hoe-is-het-mogelijk?" 't Waren niet als over Portugal gis singen en beweringen van corresponden ten, die zelf niet meer weten of het oor- Jog dan wel vrede zal zijn, of duimzuig- seis van de bewindslieden en de door hen (beïnvloede pers, mededeelingen, die zelfs jdoor de grootst mogelijke onwaarschijn lijkheid niet meer verwonderen en waar ivoor men de schouders ongeloovig op haalt. Want wie weet waaraan zich te houden? Dagelijks wordt er saamgezwo ren, dagelijks komplotten ontdekt, dage lijks kondigt men een monarchistische te- genrevolutie aan en er gebeurt niets. Het eenige wat we wel gelooven mogen is 'dat het er steeds roeriger en rumoeriger wordt, en dat de datum der algemeene verkiezingen, 28 dezer, wel eens die lang verwachte opstand zou kunnen brengen. 'Maar dan zal het ons niet verwonderen evenmin als wanneer op dien datum een ;algemeene zeeliedenstaking het wereld verkeer stop zet. Er wordt te veel over ge sproken, men afficheert het op de muur: uMannen, past op het sein." Alsof ook ook anderen daar niet op zouden passen. En toch, geschiedt het werkelijk, de heele wereld gaapt met open mond „Gunst, is het toch waar?" Hoe vaak is niet gewaarschuwd tegen de gevaren die de vliegkunst niet alleen voor de beoefenaars maar zelfs voor den ieenVöudigen toeschouwer met zich brengt, idat men wel met zulke gedachten naar !een vliegvertooning moet heengaan, dat je elk oogenblik het vreeselijke verwacht. .En toch gaf het een geweldige schok aan je gespannen zenuwen, te hooren, hoe zoo'n reuzenvogel, de vleugels wijd uitge spreid, en met onheilspellend geschreeuw, als een roofdier zich neerstort op zijn prooi, 'neerplofte op twee van Frankrijk's minis ters, den een morsdoodend, den arm los gescheurd van het lichaam, den ander neerkeilend tegen ide vlakte, dat hij er nauw het leven afbracht. De schok van dien slag doortrilde even het geheele ministerie, of dat zelf tegen !den grond gemaaid was. Zal het blijven of gaan? Kan Monis gemist worden en zijn werk gedaan door een ander in de zes weken, dat hij tot werkloosheid ge doemd is. Slecht voorteeken waarmede een nog slechts enkele maanden oud mi nisterie zijn werkzaamheden eigenlijk pas goed begint. Maar de bladen brachten al het antwoord. Het Kabinet blijft aan. Hoe kon merf feitelijk anders doen, waar men juist een ministerie had doen vallen en dit met moeite bijeengescharreld had? Dus is geen andere lijkrede noodig dan voor ;Berteaux, wiens heengaan als mensch misschien betreurd wordt (een sterfgeval maakt altijd vergevensgezind) maar wiens gemis voor het Katholiek Frankrijk, ver woed sectaris als hij was, gewin werd. Een paar dagen later, even onvoorzien, omdat men het later verwachtte, viel ook een man, waarvan men eveneens zegt, dat zijn heengaan gewin is en die vroe ger als een. „vader des vaderlands" werd geëerd en op de handen gedragen: Por- firio Dias, de 81-jarige president van 'Mexico. Door burgeroorlog op het kussen gekomen, werd hij ook door een burger- - oorlog er ai'gestooten. Schoon uit onbemiddelde ouders gebo ren, voor wetenschappelijke studie opge leid, kwam hij door den „hervormingsoor log" in het leger, waar hij zich zoo on derscheidde dat hij het spoedig tot gene- Een jong meisje en een grijsaard zaten in een kleine kamer, waarvan het ameu blement erg bescheiden, doch zeer netjes en zindelijk onderhouden was. De orde, de smaak en de zindelijkheid gaven aan het armoedige interieur een soort van elegantie. De zon was op het punt van onder te gaan, haar laatste stralen beschenen door het venster het lief gezichtje van het jonge meisje en speelden in de witte haren van den grijsaard. Deze zat in een grooten leunstoel. Zijn verminkte voeten rustten op een bankje, en de eenige arm, die hem overbleef, leunde op een klein tafeltje, waarop men een kleine meerschuimen pijp en een ge- borduurden tabakszak bemerkte. De oud-soldaat had een openhartig ge laat. Een grijze knevel beschaduwde den halven glimlach, die om zijn lippen speel de, terwijl zijn blik op het jonge meisje gevestigd bleef. Deze kon twintig jaar tellen, het was een blondine, met vriendelijke maar be weeglijke trekken, wie gevoelens zich door plotselinge uitdrukkingen vertolkten. Maar mooi gelaat geleek op die helders raai bracht. Ofschoon aldra voor verschil lende bestuursfuncties gekozen, mocht het hem niet gelukken tegenover Juarez ge kozen te worden, die als president der republiek optrad. ,.Wel werd hij in 1873 president van het Opperste Gerechtshof te Mexico, aan welk ambt het vice-presi- dentschap verbonden is. Echter verklaar de het Congres deze verkiezing nietig, waarop hij uitweek naar de Vereenigde Staten. Enkele jaren later, bij een nieuwen opstand tegen den toenmaligen president, die zich het permanente bestuur wilde toe eigenen, keerde hij terug en rukte aan het hoofd van een zegevierend leger Mexi co binnen. Toen werd hij in 1877 tot pre sident verkozen. Met kracht gebruikte hij den tijd van drie jaren om overal de rust te herstellen en ook daarna bleef hij, de nieuwe president was zijn vriend en fei telijk slechts zijn werktuig de ziel van de regeering. In '82 zag hij zich opnieuw als president verkozen, en zes keer ach tereen werd zijn mandaat verlengd. In al die jaren was zijn dictatorschap absoluut, enn hij heeft zijn land den groot sten zegen: een langdurig tijdperk van ongestoorden vrede verzekerd. De voor uitgang van het land is onder zijn be stuur verbazend geweest. Ook in het bui tenland werden de gaven van dezen ge malen regeerder allerwege erkend. In zijn land echter wekte de straffe wijze, waarop hij het bewind voerde, toenemenden wre vel. Deze vond ten slotte uiting in den op stand van Maduro, welke verrassend was door de algemeenheid van het verze.t Plotseling nu, na jaren van vrede, heeft Mexico weer geleerd, wat revolutie ma ken is, en het is de groote vraag of er nu weer een sterke man zal gevonden worden, als Diaz in de kracht van zijn le ven was, om de Mexicanen weer binnen de perken te brengen. Wellicht gaat Mexi co weer een onafgebroken tijd van bur geroorlog tegemoet gelijk vóór Diaz' be wind. We hebben nu reeds Madero's on macht tegenover de andere rebellen ge zien. V, Weekpraatje. De Parlementaire molen is weer se dert eenigen tijd aan 't malen', en er is voorloopig nog genoeg koren, zoiodat er nog werk in overvloed zal zijn. Ejn) ook werklust is er te over, vooral bij de rechterzijde, di'e wil zelfs niog blijj- ven werken .op een tijd^ dat men' in an dere jaren, leen welverdiende rust ge noot. Men heeft het plan' oim als h'et eenigszins mogelijk is, de militi'ewet tn|og dezen zomer onder d'e knie te krijgen. De Telegraaf-correspondent noemt dit alles echter zeer onwaarschijnlijk, voor al, ook hierom omdat er een flink voor loopig verslag van zal verschijnen], met vele bemerking'en op de wet in haar ge heel en hare ond erdeel en, zoodat ook de minister weer wat m'eer tijd noodig zal hebben om dat alles te beantwoor den, en volgens genoemden correspon. dent, zal dat wel zoo lang duren', dat da Kamerleden wel geen zin meer zullen] hebben om nog met een openbare be handeling te beginnen. Dit laatste is echter maar een persoonlijke opinie van' dien correspondent en het kan' heel ge makkelijk gebeuren 'dat over eenigen tijid de meerdeeheid der Kamer wel blijkt zin t£ hebben om de openbare behande- linlg in den vacantietijd te doen plaats hebben. Over de Staten-Generaal echter zul- we maar niet verder praten, daar kunnen we eiken 'dag meer dan genoeg over in de krant lezen. Ook over d'e Leidh sche grachten, waar een i'edeï het in de laatsten tijd over had, zullen w,e n'iëts zeggen, 't 'is op het oogenblik 'n draagt lijke toestand, het spuien in' Katwijk schijnt iets te helpen. We kunnen het veel betier 'eens hebben over een heel mooi dorp en als ik dan eens nadenk valt als vanzelf mijn gedachte op Blo<e- mendaal, de naam zegt reeds dat het er erg "fraai moet zijn. Doch nfet all'eenl zegt de naam dat men daar in tefon omu geving komt, die gezicht en reuk hoogst waarschijnlijk aangenaam aan zal doen maar de burgervader toomt door zijn'e beschikkingen en verordeningen dat hij ook het gehoor van zijn onderdanen niet wateren, die tot den bodem laten zien alles wat zij bevatten. Zij hield in de hand een blad en las den ouden invalide daaruit voor. Maar eensklaps hield ze op met lezen en luisterde. „Wat is er?" vroeg de grijsaard. „Niets!" antwoordde het jonge meisje, wier gelaat teleurstelling uitdrukte. „Gij hebt gemeend Charles te hooren hernam de oud-soldaat. „Het is waar", zei het meisje, terwijl ze een kleur kreeg, „zijn dagtaak moet geëindigd zijn en het is tijd, dat hij thuis komt „Als hij terugkomt", zei Vincent op droevigen toon. Suzanna opende de lippen om haar neef te rechtvaardigen, maar verlegen hield ze op en verzonk in gepeins. De invalide streek met de hand, die hem overbleef, door zijn knevel en trok er met ongeduld aandat was zijn ge woon gebaar als hij ontevreden was. „Onze jongen gaat den slechten weg op", hernam hij eindelijk, „hij komt hier norsch terug, en brengt, in plaats van te werken, den meesten tijd met zijn makkers in de kroeg door. Dat alles zal slecht voor hem en voor ons eindigen." „Zeg dat niet, oom", zei het jonge meisje levendig. „Het is e,en slecht oogen- op een te zware proef wil stellen. Men- had daarvan verschillende zijden geklaagd over de slechte en valsche muziek van de verschillende door het dorp trekkende straatmuzikanten, de burgemeester heeft toen eenigfe voorwaarden gesteld, waar onder voortaan slechts vergunning tot muziek maken zal gegeven worden'. Toch worden er nog geen maatregelen' geno- men tegen sp'eien op niet zuiver ge stemde instrumenten (wat toch ook een grief derlbewon'ers is). We vindepi maar één maatregel ai^e op d'e muziek zelf b'e_ trekking ïieeft n.I. deze, dat het coqis muzikanten voltallig moet blijven ge durende den tijd dat er gespeeld wordt. Er zullen dus niet onder het spelen een paar mogen wegloopen, om het loon! voor hun arbeid te vragen. Het zou te hard zijn voor de meeste dier menschen, die aldus nog op fatsoenlijke manier hun' broodje verdienen, wanneer het spe len zonder meer Verboden wierdi, enl toch kan men meestal niet zeggen' dat het zoo mooi is om het maar toe te 1 ai- ten. Daarom schijnen de bepalingen* uit de gemeente Bloem'endaal nog al be vredigend, zoolang men tenminste tegen het valsch spelen niets kan doen. De gemeentërafld van Delft nam deze week een voorstel aan, wat ten voor- deele strekt va(n de Katholieke zaak al daar met name voor den Middenstand. De „Hatfize" heeft n.I. f 200 subsidie gekregen voor haar handelscursus. Als het alleen.bij het aann'emen van dit voor stel gebleven was, zou ik het niert ver meld hebben, doch zoo gemakkelijk is het niet gegaan. Er hoorde natuurlijk debat bij, en daarvan werd door sommi gen gretig gebruik gemaakt, al te gretig zelfs dunkt me. Door een der ledieo werd n.I. van deze gelegeaihleid eens gebruikt gemaakt om, (zoo zal hij ten minste gedacht hebben) de Katholieken eens op hun 'plaats te zetten'. Hij vondi het b.v. alles behalve aardig dat een Katholieke vereeniging in hare statuten opneemt, dat men geen lid meer kan] blijven, indien men een n et-Katholieke verkeering aangaat. Daarenboven hij (de rechtvaardige) had natuurlijk heelemaal geen haat tegen de Katholieken, maar hij kon niet velen, dat de Katholieken de andersdenkenden haten. Zou die geachte afgevaardigde zich mis schien niet een weinig vergist hebben, zoodat juist het tegenovergestelde waar zou zijn? Enfin, die gemeenteraad van Delft schijnt wel meer van die flinke leden te herbergen. Een ander nl. (ook al bij het bespreken van de subsidie) meende, dat de Prov. Staten met hun rechtsche meer derheid tot alles in staat waren, en dat de liberalen daar niets te vertellen hadden, want „dat hebben we nog pas gezien, mijnheer de voorzitter, bij uwe benoeming tot lid der Eerste Kamer". Een aardig compliment, hè? STAN. Onderwijs. Sectie B. De Alg. R.-K. Gnderwijzers-vereeni- ging sectie B, hield op Hemelvaartsdag haar 29ste algemeene vergadering in ho tel „De zeven kerken van Rome" te 'sL Gravenhage. De vergadering werd ge opend door den voorzitter, den heer J. Th. Kloosterman. In zijn openingswoord wees deze op de resultaten verkregen door het werken van sectie B. De win- tercampagne in de vereeniging is een tijd van werken geweest; o.a. door de actie voor salarissen en de actie voor andere wijze van benoeming. Spreker ging ver der vrij uitvoerig de jaargeschiedenis der vereeniging na. De notulen werden niet gelezen. Uit het jaarverslag, dat vervolgens werd uit gebracht, bleek dat sectie B in het afge- loopen jaar een tijdperk van bloei heeft doorgemaakt. Er is opgewekt leven en de oude veerkracht neemt toe. Het aantal leden is een kleine honderd. Meegedeeld werd, dat met de uitgave van een propagandaschrift zal worden gewacht tot|na de vergadering der Dioce sane. De voorzitter is, gelijk voorts iwerd blik dat voorbijgaat, hoop ik. Sedert eenigen t|Êjd heeft mijn neef ideeën in het hoofd!... Hij heeft geen moed meer in het werk..." „En waarom dat?" „Omdat hij, zegt hij, niets van het werken te verwachten heeft. Hij gelooft, dat al de pogingen van den werkman vruchteloos zijn voor zijn toekomst, en verzekert, dat het 't beste is, van den eenen dag in den anderen te leven, zon der hoop maar ook zonder zorg. „Zoo, is dat zijn systeem?' 'hernam de grijsaard met gefronst voorhoofd. „Nu, hij heeft er geen eer van, het te hebben uitgevonden. Wij hadden in het regiment ook dergelijke lui, die niet wilden ver trekken, onder voorwendsel, dat de weg te lang was. Je neef weet niet, dat men te Rome kan komen, als men maar den eenen voet na den anderen verzet" „O, indien gij hem dat deedt begrij pen", zei Suzanna met levendigheid. „Ik heb genoeg beproefd hem te bekeeren, door hem v> te rekenen, dat een goede boekbinder ais hij gemakkelijk wat kon overleggen, maar hij trekt de schouders op en zegt, dat de vrouwen geen ver stand hebben van rekenen." „En toen werdt gij wanhopig, arm kind", zei de grijsaard„ik zie thans, waarom gij zoo dikwijls rootle .oogen meegedeeld, aangewezen om sectie B te vertegenwoordigen in het comité voor salarisactie. Als plaats voor de najaarsvergadering werd op voorstel van het hoofdbestuur aangewezen Amsterdam. Uit de rekening en Verantwoording bleek, dat het saldo over 1910 bedroeg f 103.17; de inkomsten bedroegen f 325.63i/2. JBij de inu Volgende verkiëzin'g vau'een bestuurslid werd de heer C. de Qroot (Beverwijk), met algemeene stememn herkoezn. In behandelinlg kwam toen! het be stuursvoorstel: „De Algemeene Vergat- dering betuigt haar ingenomenheid met het plan van dr. Moller tot het inl het leven roepen van een vacantie-cursus in paedagogiek en besluit tot het be tuigen van adhaesie." Na een korte toelichting door id enl voorzitter werd deze motie bij acclama tie aangenomen. Het volgende agenda-punt, zijnde de bestuursmotie: „De A.V. van' secTie B., gezien de pogingen', welke aangewend worden tot vervorming der R.-K. Hoof- denvereeniging in sectie A, der Dioce. sane vereeniging, is van meeniug, dat ver wezen! ijking dezer idee het organisatie leven onder de R.-K. bijzondere ouder wijzers zal verbeteren en spreekt de hoop uit, dat deze pogingen met gunsti- gen uitslag mogen bekroond worden1," werd kortelijk toegelicht door den voor zitter en vervolgens bij acclamatie aan genomen. Het voorstel tot het verbinden van een' rechtskundigen adviseur aan de vereeni ging, vond algemeen en' steun. Verlaging van den abonnementsprijs van Het Katholieke Schoolblad tot op f 1.vond weinig sympathie. Het voorstel om niet alleen gehuwde onderwijzers, maar ook aan gezinshoof. den vergoeding voor woninghuur Je ge ven, vond geen steun bij het bestuur, wijl het zoo moeilijk zal zijn uit te ma ken, wie gezinshoofd is. Hiertegen' deed zich echter oppositie voor; eenige leden achtten het voorstel zeer billijk. Een der aanwezigen stelde voor in plaats van „gezinshoofden" te lezen „kostwinners". Uit de nadere bespreking bleek', dat het de bedoeling niet is, een .dwingende bepaling te stellen tot vergoeding van woninghuur aan gezinshoofden, maar dat men alleen ide mogelijkheid daartoe wil scheppen met algeheele vrijheid aan de schoolbesturen om 'dit al of niet te doen'. In dien geest werd geconcludeerd. Bij acclamatie werd instemming be tuigd niet 'het voorstel tot vehroogii.Tg van het salaris van den redacteur-secre taris met f 100. Hierna volgde pauze. Na heropening der vergadering om half drie, werd door den heer J. G. Su_ ring, redacteur-secretaris Van liet „Katho lieke Schoolblad", een inleiding gehou den, over het onderwerp: „Financieele gelijkstelling en onze salarissen." In stemming kwam vervolgens een' motie van de afdieeling „Gouda en Om streken, luid/end e „De afdeeling „Gouda en Omstre ken" der Dioc. Ver., er van overtuigdi, dat de salarissen der R.-K. bijzondere onderwijzers over 't algemeen hooger moesten zijn, om in de behoeften'te voor zien, acht actie tot verhooging der sala rissen gewenscht. Zij is van meaning, dat de voorstellen van de afdeelingen „Amsterdam en Om streken" en „Den Haag en Omstreken" deze actie zeer tegenwerken. Zij acht zelfs behandeling dezer voor stellen op dit oogenblik in strijd met een gezonde tactiek, alleen in' staat, om een gerechtigd streven naar lotsverbe tering te belemmeren. Zij sluit zich dus aan bij het praead vies van het hoofdbestuur en verzoekt alle afdeelingen om van hare sympathie met het'praeadvies van het hoofdbestuur te doen 'blijken." Ze werd aangenomen niet 22 tegen 11 stemmen. Adhaesie wierd vervolgens betuigd aan het voorstel-Haarlem om de mogelijk heid valn financieele gelijkstelling in stu- hebt." „Oom, ik verzeker u „Ja, ja, het verdriet daarover doet je vergeten, je bloemen te begieten, en gij zingt ook nooit meer..." „Oom Beschaamd sloeg Suzanna de oogen neer. De invalide legde zijn hand op haar hoofd. „Komaan, denk niet, dat ik je beknor", hernam hij, „is het niet heel natuurlijk, dat gij in Charles belang stelt, die thans je neef is en die eens, naar ik hoop...." Het jonge meisje maakte een beweging. „Welnu, we zullen daarover niet meer praten", zei de invalide, „en keeren we terug tot dien deugniet, voor wien gij vriendschap hebt, en ook hij mag je goed lijden Suzanna schudde het hoofd. „Het was vroeger zoo, doch thans niet meer," zei zij, „indien gij wist, hoe koud en onverschillig hij sedert eenigen tijd jegens mij is geworden „Ja", hernam Vincent nadenkend, „wanneer men de genoegens der wereld gesmaakt heeft, heeft men geen zin meer voor de huiselijke genoegenshet is even als men slappen wijn drinkt na jenever." „Maar Charles kan weer op den goeden weg komen," zei Suzanna. „Het is wel licht voldoende, ooin, dat gij hem daar- die te nemen. Zulks met algemeene stem. men. Met de gewone plichtplegingen werd vervolgens de vergadering gesloten. Land- en Tuinbouw. De besproeiing van het aardappelge- was, met Bordeauxsche pap begint inl verschillende provinciën langzamerhand burgerrecht te verkrijgen. De resultaten' hebben duidelijk aangetoond, dat deze besproeiing een cultuurmaatregel is, diei pjet voordeel kan worden aangewend; Bijna altijd en overal worden de aardn appelplanten min of meer aangetast doon bekende ziekte, er komen bruine vlekken! op de bladeren, die spoedig verdorrenl en zwart worden. Door een tijdige beu 'sproeiing wordt dit tegengegaan', behou- den de bladeren 2 a 3 weken langer huw> groene kleur, en is meermalen| ook d« kwaliteit der eetaardappelen beter. Omtrent verkregen resultaten vermeb den we het volgende, ontleend aan het 3-jaarlijjksch verslag 'der Rijiksproefvel- den. In Noord-Holland werden! van 1901 1906 niet minder dan 58 b esp roei in'gs- proeven genomen^ waaruit bleekv dat 't geldelijk voordeel per H.A. daardoon verkregen in een groot aantal gevfallenl f 100 a f300 bedroeg. Ook in 1907 enl 1908 werden proeven genomen'. De zo mer van 1907 was koel en tamelijk droog, de zikte heerschte toen iji betrekkelijik) geringe mate en dientengevolge waren' de uitkomsten der besproeiingen in dat jaar niet zoo groot. Toch was de uit werking op de 19 proehelden in ge noemde provincie zoodanig, dat de kos ten, nog ruim betaald werden. De ge middelde meeropbrengst der besproeide boven de onbesproeide aardappelen was per H.A. 26 H.L. groote en 9 H.L. kriel. Na aftrek van de kosten van 2-inaat sproeien (pl.m. f20 per H.A.) bedroeg het geldelijk voordeel nog f31 per H.A. In 190S was op een veld (te Wijdencs) een verlies door d-e bespuiting van f 64 •per H.A. te constateeren. Dit is wel een reniek geval op de andere velden gaf! de aanwending winst welke echter zeer variabel was, daar we in het verslag vermeld vinden de geldelijke meerop brengsten van 7 8, f75, f131 en f191. Ook in de provincie Groningen werd! de maatregel toegepast op een zestal' akkers. Werd de opbrengst van het on besproeide perceel op 100 gesteld, dan' waren de opbrengsten der besproeide de perceelen te Veendam 133, te Drou- wenermond 143, en 134, te Tolbert 117 en 121, te Veendam 174. Ook hier oefen'- de dus telkens het sproeien een' zeer gunstigen invloed ,uit op den oogst. Aan" deze proefnemingen was tegelij kertijd verbonden een onderzoek of ééU dan wel tweemaal sproeien het beste werkt. De resultaten op 7 velden warenl bij één en tweemaal sproeien respect.: 119 en 131, 114 en 143, 115 en 121, 119 en 117, 119 en 147, 119 en 141, 108 en 121. Men ziet dat, met uitzondering van! een enkele proefnleming, de herhaling voordeelig werkte. Dit behoeft ook niet te verwonderen, wantneer men bedifirt, dat in de practijk niet zelden 35 ma len wordt besproeid. Te Veendam werd ootk nog vergeleken de werking van zelf bereide pap met die van een hainldels- mengsel. De verschillen waren gering, in 't eene geval werkte het handels- mengsel in het andere de zelfbereide pap iets gunstiger. Daar het gebruik van' het eerste veel gemakkelijker is (men! behoeft dan kopervitriool en soda niet af te wegen en op te lossen), is er geen! bezwaar tegen dit te koopen, mits men' dit doet onder controle van een proef' station om zekerheid te hebben van vol doend gehalte van kop.ervitrioool en so da. (Slot volgt.) C. B. Gemeentezaken. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert op Don derdag 1 Juni 1911, des namiddags tiö 2 uur. Te behandelen onderwerpen': le. Benoeming van de leden en plaats. over spreekt..." De grijsaard maakte een ongeloovig gebaar. „Die ziekten worden niet behandeld door woorden, maar door daden. Je neef heeft geen wilskracht, wijl hij geen doel ziet; wij moeten hem een doel aanwijzen, dat zijn moed opheft, maar dat is geen kleine zaak. Ik zal er over denken." „Ditmaal is hij het!" zei het jonge meisje, die op de trap den stap van haar neef herkend had. „Stil dan!" zei de invalide, „doe alsof we niet aan hem denken en begin weer voor te lezen." Suzanna gehoorzaamde, maar het beven van haar stem zou gemakkelijk haar ont roering verraden hebben aan een oplet tend toehoorder. Tervviil haar mond werk tuigelijk de woorden uitsprak, waren haar oor en haar gedachte geheel bij haar neef, die de deur opende en binnentrad. Daar Suzanna aan het lezen was en hij haar niet wilde onderbreken, groette de jonge werkman noch zijn oom, noch zijn nicht. Hij trad op het venster toe en leunde met gekruiste armen tegen de vensterbank. Suzanna ging voort met lezen zondef te begrijpen wat zij zei. (V^PlAt vervplgd).

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 5