Zaterdag Mei 191L BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 491, Ste Ecicbclve Soti/tomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. V Een overwonnen aantijging. Zieier een citahat uit Mr. N. Mullers Biogra fisch-a etio logisch o nderzbek" pver recidive bij misdrijven tegen den eigendom „Foutieve conclusies uit de Statis tieken kom!en dikwijls voor. Ik behoef maar te herinn'eren aan! d'en strijd, die .etenige jaren geleden gevoerd is over de criminaliteit der Katholieken. Sommigen, ziendé dat het verschijn sel der Katholiciteit gepaard ging met het verschijnsel van veelvuldige cri minaliteit beschuldigden de Katholi citeit als oorzaak. Van Katholieke zij de werd daartegenover betoogd (en terecht, dunkt me) dat de verschijnse- selenKatholiciteit en frequente mis dadigheid slechts feitelijk en toevallig samengingen en niet in oorzakelijk verband met elkaar stonden, en dat drankmisbruik, in de zuidelijke (Ka- tohieke) provincies veelvuldiger dan in de noordelijke de hoofdoorzaak was van het hoogere criminaliteitscijfer. Dit is een eenvoudig voorbeeld van eon foutieve conclusie uit statistische sche gegevens (veroorzaakt door het onvermogen van alle statistiek om oorzakelijk verband te bewijzen) en te oorrigeeren, ditmaal reeds door een oppervlakkige blik in de werkelijk heid". Een welsprekend citaat, nietwaar. Te ^velsprekender, wijl Mr. Muller niet Ka tholiek is en dus vrij wat meer ons pleegt aan te wrijven. De aantijging, waartegen het citaat is gericht, verstomde wel reeds na de welbekende Kamerdebatten op dit punt, waarbij dé onzen voor de eer der Katho lieke provinciën in het krijt traden, maar we achtten het toch merkwaardig ge- moeg, om er nog even de aanklacht oip te vestigen. "Leuk, dat in dit wieltenschaplpelijket ,werk onze aanvallers zoo terloops fe hooren krijgen, dat reeds „een opper vlakkige blik in de werkelijkheid" hen van hun aantijging had moeten weerhou den. Ze kunnen 't er mede doen1, terwijl iwij uit het citaat een vernieuwe kracht kunnen putten in 't belsfig der drank bestrijding. De drank toch is van gelijke nade'elige uitwerking, waar zij ook „genoten" iwordt. V* Schooloorlog. De nieuwe Belgische Schoolwet zegt: „Iedere huisvader beschikt voor elk schoolgaande kind over een bepaalde som uit de staatskist, en die som ma\g hij geven aan welk gesticht ook, waar hij zijn kind te schole .zendt. Hij mag liet geven aan e'ene school yan dcü staat pr aan een vrije school. De Staat sub sidiesrt alzoo de school, welke door den huisvader gekozen wordt." De Belgische correspondent van het .H b 1 d. moet zelf verklaren „Het stelsel doet op eerste 2icht sympathisch aan. Hoe vrij is een huis vader toch, aan wie de rechtvaardige Staat de keus van school en onderjyijs overlaat. Waarlijk, men kan zich geen breedere vr.ijheid indenken". Toch blijft de man bang. Afgezien aan 'de grondwettige bezwaren, waarmede de tegénstanders der wet schermen, vreest hij ook, „een jammerlijken burgeroorlog, fdie, wordt de ,wet gestancR niet lang uit blijven zal". Let wel*: iedere huisvader krijgt vrij heid en geld om zijn kind ter school te zenden, waar hij wil en 'dat !zal dan een burgeroorlog geven. We zouden het oorlogsgevaar begrij^ pen, ais uitsluitend christelijke huisva ders geld kregen en de overigen zonder jgeld verwezen werden naar de staats scholen. Nu echter alle vaders gelijke lijk worden behandeld en zij: allen juist overeenkomstig de Grondwet look volkomen vrij worden gelaten jen' aanzien der keuze van het omderwijjs, [waarom zullen zij él kan der dan gaarn' bevechten? Waarom Wel, omdat de christelijke hu.s,aders het geld zullen besteden voor de chris telijke scholen. Daarom Dit willen de zoogenaamd vrijzin nigen niet. De christelijke huisvaders moesten tevreden zijn wat de vrijzinu nigheid goed acht, dan zou er geen „bur geroorlog" komen. Nu gelooven we, dat 't nog wiel schik ken zal met dien krijg. Als eerst de poli tici maar zullen zijn uitgewoed en de nieu we wet in werking zal wezen, dan zal het gezond verstand de overhand wel weer krijgen en de nieuwe toestand algemeene tevredenheid wekken behalve dan bij de vijandige palstaanders. Maar om dezen moeten we ons niet bekommeren en zal ook de Belgische re geering zich niet druk maken. Een woe lige tijd staat in 't Zuiden te wachten, want de oppositie roert zich geducht. De regeering ga echter rustig door, steu nende op haar goed recht, en zij zal overwinnen ten genoege van alle wei denkenden. Zonder schoolstrijd geen schoolvrede. ALGEMEEN OVERZICHT. Onder de begunstiging van heerlijk zomerweer waren gisteren duizenden sa mengestroomd om de uitvaart van Berteaux bij te wonen. Nadat de lijkredenen in tegenwoordigheid der hooge staatsper. sou en, Faillières, leden van regeering Senaat en Kamer en buitenlandsche ver. tegenwioordigers aan het ministerie wa ren uitgesproken, ging de onafzienbare stoet van autoriteiten, delegaties en troe pen naar het 'Bosch-station, vanwaar het lijk naar Chatow ging. De weg, dien de lijkstoet nam, is dezelfde, dien koninlk- lijke stoeten bij de ontvangst van vor stelijke personen nemen en de schitte. rende kurassiers en vaandels waren als altijd in de schoone omgeving 'n grootsch schouwspel. Door een dier wonderlijke spelingeni van net lot, werd juist op het oo,gen- fa lik van' de begrafenis bekend, dat Ve- driraes te Madrid neergedaald is. Op de Charfips Elyssées wordt in' de dichte menigte, die de uitvaart van het slacht offer der luchtvaart bijwoont, een extra editie van de Petit Parisien rondgevent^ meldende dat Vedrines als overwinnaar te Madrid aangekomen, en in triomf rond gedragen en onder bloemen be dolven is. Gihg eerst het gerucht, dat Clementel de opvolger van Berteaux zou zijn, men heeft liever gewild dat de nieuwe minister van Oorlog een militair zou zijn. Na een vruchte- looze poging om den ondervoorzitter van den hoogen krijgsraad, generaal Nu- oelle te bewegen^ de portefeuille van oorlog te aanvaarden, is de keus geval len op generaal Goiran, commandant van het 'zesde legerkorps te Chalous Sur Marne, die er in toestemde Berteaux' opvolger te worden. Het is ongetwijfeld Monis zelf, die de benoeming van Goiran gewild heeft; aanleiding 'er toe vond hij waarschijnlijk in de gebeurtenissen in Marokko. De benoeming van Goiran, wordt in parlementaire 'kringen als een verzwak king van het ministerie beschouwd. De radico-socialisten, die door minister Ber teaux iin het cabinet-Monis vertegen woordigd waren, zullen het den minister president niet gemakkelijk vergeven, dat hij een candidaat buiten hun groep ge kozen heeft. Zooals men weet heeft in Engeland vooral het z.g. Orborne-vominis er veel toe bijgedragen' dat eein wetsvoorstel ingediend tot salarieering van' par. lementsledeii, de grootste kosten blijven desalniettemin bestaan in de verkiezingskosten Nu heeft minister Churchill ook een wetsontwerp ingediend, waarmede de regeering de vakvereenigingen 'in staat wil stellen aan de nadeelige gevolgen van het Osbome-vonnis te ontkomen. Het bepaalt, dat als de leden van een vakvereenigingbij meerderheid van stem men besluiten, dat de vereeniging aan politiek zal doen, zij een afzonderlijk po litiek fonds mag stichten. Daarvoor mag een vrijwillige hoofdelijke pmsïagwor den of wegens onthouding in zijn rech ten verkort worden. Het is zeer de vraag of de Arbeiders partij met dit wetsontwerp genoegen zal nemen. Zij verlangt herstel van den ouden toestand, toen een verplichte hoof delijke omslag voor politieke doelein den werd geheven. Een ander idee is gister in het Lager huis van de hand gedaan waar iemauifd vroeg of de regeering niet lieV.er den staat een deel van de verkiezingskosten: zou laten betalen inplaats van tie Par lementsleden te salarieeren. De twee verkiezingen ïn een jaar tijds haddien! in het grootste district (Romford) on geveer f 108,000 giekost. (Het is niet duidelijk, of .dit de kosten' zijn van dpn' eenen winnende candidaat, of van beide, vermoedelijk van beide.) Minister George zeR dat de regeering vergoeding van .verkiezingskosten over weegt. maar de salarieering staat daar afzonderlijk van. De schatkist schijnt daar onuitputtelijk. De Russische nota aan Turkije, die den Porte zoo heel on verwacht op het dak viel, heeft heel wat opzien gebaard. De Turksche regeerinig heeft 'dan ook den ministerraad onmid dellijk in buitengewone zitting bijeenge roepen om te beraadslagen, wat haar te doen stond, welk antwoord zij aan Rus land zenden zou. De vergadering heeft echter tot geen resultaat geleid. Hakki Pacha en Rifaat Pacha, dedon het voorstel, om een vriendschappelijk, verzoeningsgezind antwoord te zenden. Aan den eenen kant zou Turkije van Rus land de verzekering eischen, dat de neu traliteit van Montenegro zou bewaard blijven, maar aan de andere zijde verkla ren, dat de concentratie der Turksche troepen op de Mointenegrijnsehe gren zen uitsluitend jtegen de Albaneesohe opstandelingen geëischt was. Verschil lende ministers waren het met dezje voorstellen eens, doch Sjefket Pacha, dè minister van oorlog, die nog al eens het hoogste y/oord voert, protesteerdie in krachtige .bewoordingen tegen dit voorstel, verklaren.de dat hij het geen enkele mogendheid kón toestaan zich in binnen landsche zaken van Turkije te mengen. Zoo kwam men jot geen enkel resultaat. In militaire kringen verklaart men ech ter onomwonden dat <de Turksche troe pen, wanneer Montenegrijnsche troe pen aan den strijd op Ottomaansch gebied deelnemen, zonder eenigen vorm van proces de grenszullen overtrekken. Het heet dat reeds orders in dezen zin gegeven zijn. .Wie er tevreden vis met de Russische nota, dat is natuurlijk de Montenegrijn sche regeering. Zij hoopt, zoo zegt de correspondent van de Times", dat de andere mogendheden het voorbeeld van Rusland zullen volgen, ,de actie van de Russische regeering zullen steunen. Hiertoe bestaat echter niet veel uit zicht, daar verluidt dat Rusland aan de mogendheden gevraagd heeft of zij wilden volgen maar een weigerend antwoord gekregen heeft. Over de maatregelen genomen tegen de beweging der monarchisten in Portugal heeft gisteren in een buiten gewone ministerraad de minister van oor log inlichtingen gegeven. Hij verklaarde dat hij de garnizoenen van Traz os Mon- tes en van Braganga met het 10e en 13e regiment infanterie had versterkt en dat van Villa Real en Chaves met het 6e re giment cavalerie. Langs de geheele grens zijn Maxim-kanonnen opgesteld. Met den kruiser San Gabriel, kruisen vijf oorlogsschepen langs de Noordkust. Zij zijn ook in staat troepen te landen en alle maatregelen te treffen, die ge nomen moeten worden om het Noorden van het Zuidelijk gedeelte van het land te isoleeren. Ook zijn troepen gezonden naar Moita en Almeirim waar verschillende stakin gen zijn uitgebroken. Verder deed de mi nister van buitenlandsche zaken mede- deeling van een .Spaansche nota, waarin de Spaansche regeering protesteert te gen het zenden van spionnen en carbo- narios naar de Spaansche grenssteden om toezicht uit te oefenen op Portugeesche bewoners. En dan wil men nog zeggen, dat er niets aan de hand is. GEMENGD. De Kiel er Ztg. meldt, dat de krooln1- prims zich aan boord van den' grootetf gepantserde kruiser von der Tanin tot bijwoning van de kroniHg naar Enge land zal begeven. ,D;e yp+i jler Tanfl van Kiel naar Vlissingen gaah. Daar zal' de kroonprins zich voor de reis naar Engeland inschepen. Te Londen wordt verteld dat kei zer Wilhelm voor zijn vertrek uit Lon den aan den koning heeft beloofd, dat ter gelegenheid van de kroninlg der bei de Engelsche officieren, Trench en Bran don die wegens spionnage in Duitsch- land, tot vestingstraf zijn veroordeeld, ini vrijheid zal stellen. De „Times" weet te verzekeren, dat de duur van "de P,a,rlementszittin(g afhankelijk gesteld zal wordeh van de vlugheid, waarmede Lloyd George's ver zekeringswetten afgehandeld zullen wor den. Worden partijen het niet eens, dan dreigt een zitting, die tot in Sep tember zal duren. De door Winston .Churchill in het Lagerhuis ingediende wet op. de lucht, vaart machtigt den minister van binüe'n- landsche zaken, om, wanneer het hem goeddunkt, bepalingen te treffen, waar door hij luchtvaart boven' zekere terrei nen, waarvoor zij gevaarlijk zou kunnen worden, kan verbieden. De minister stelt voor, zware boeten te heffen in gevlal van overtreding, hij spreekt bijv. van niet minder dan f 6000 boete of 2 jaar gevangenisstraf. Men weet dat dit voor stel slechts tijdelijke strekking heeft; de wetgevers aan binnenlandsche zaken maken uitvoeriger plannen. Uit Uskub wordt aan de „Kola. Zeitung" geseind, dat een bataljon Turk sche troepen in de buurt van Berane door Albaneesclie opstandelingen is overval len. De Turksche troepen hebben miet min'der dan 30 dooden verloren. Het heet dat de opstandelingen zijn verdreven. De voorzitter van de afdeelialgi Swansea van de vereeniging van zee lieden heeft in een onderhoud ver klaard, dat men' uitstekend voorbereid is voor een staking van dein arbeid op het goede oogenblik. Het kamp in Zuid Wales waar ae stakenden zullen worden ondergebracht, zal bij Cardiff op 10 Juni in gebruik kunnen worden geno men. Het gouvernement heeft aan den1 gemeenteraad van Antwerpen gevraagd, of hij eventueel aan 800 gendarmen en 400 paarden onderkomen kan verleenen. Het betreft het nemen van onontbeer lijke veiligheidsmaatregelen ingeval de algemeene werkstaking der bootwerkers in de verschillende havens van Europa zou uitgeroepen worden. Naar uit St. Petersburg wordt be richt, is het plaatsje Orosjor op de Pa- mirhoogvlakte in Midden-Azië door een aardbeving en een daardoor veroorzaak te 'lawine geheel vernield. In vier an dere dopren zijn veel huizen vernield. Er zijn' in het geheel 128 mertechen om gekomen'. De rijksdag nam gister de ointwer. pen van de Grond- en Kieswet voor EIzas-Lotharingen definitief in derde le zing aan met 211 tegen 93 stemmen en 7 blanCo's. Delabarra heeft den eed als voor- loopig president afgelegd en zal deze functie tot aan de algemeene verkie zing bekleed en. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau B. Kemps deken eii pastoor te Heeze; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. B. Panken, pastoor te Lage Zwaluwe; zijn de termijnbenoeming als zoodanig van de reserve-officieren van gezondh. 2e kl. J. G. Remijnse en dr. H. I. Dou- ma, beiden van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht voor den tijd van ten minste vijf jaren op denzelfden voet verlengd; is aan den kapitein-intendant van het Ned.-Ind. leger J. W. Visser, op zijn ver zoek, een eervol ontslag verleend als lid der bij kon. besl. van 2 Juni 1910 nr. 135 ingestelde staatscommissie; is benoemd tot gedelegeerde van de Nederl. 'regeering, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, bij het van 29 Mei tot 3 Juni 1911 te Londen te houden interna tionaal congres voor muziek, dr. D. F. Scheurleer, te 's-Gravenhage. Het nieuwe lid van de Rekenkamer. De Haagsche correspondent van de Leeuw. Ct. schrijft o.a. De heer A. J. Stumpff Jr. (R. K), door de Tweede Kamer reeds bij eerste stem ming aangewezen als candidaat voor de vacature-Le Bron bij de Algemeene Re kenkamer, begon in 1882 als 2e klerk zijn ambtelijke loopbaan bij het staats college, dat hem nu binnen enkele dagen, naar anciënniteit en naar levensjaren, als zijn jongste lid zal mogen begroeten. Na in 1886 tot le klerk en in 1891 tot adjunct-commies te zijn bevorderd, volgde in 1897 zijn benoeming tot com mies. Was reeds zeer spoedig gebleken, dat de Rekenkamer in den heer Stumpff een ambtenaar van zeer buitengewone gaven aan zich jhad verbonden, zijn be vordering bij keuze in 1907 tot den rang van referendaris was een bewijs te meer, dat het college prijs stelde op het behoud van dezen verdienstelijken staatsambte naar, die eenigen tijd te voren door mi nister Bergansius was aangezocht om op te treden als chef van de afdeeling comp tabiliteit aan het departement van oorlog. In 1864 geboren, ziet de heer Stumpff op 47-jarigen 'leeftijd een ambtelijke car rière bekroond, die ongetwijfeld evenzeer schitterend als voorspoedig mag genoemd worden. De Tijd meldt, dat jhr. inr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, die het voornemen had te kennen gegeven op den Sittardschen Katholiekendag te spreken voor den R. K. Volksbond, hiervan heeft moeten afzien. Het kan wel September worden vóór jhr. .Ruys zich weer te Maastricht zal vestigen Gemengde Huwelijken, Voortdurend wordt gewaarschuwd tegen de gemengde huwelijken. En niet zonder reden! Men ga de volgende sprekende cijfers na, ontleend aan een bijvoegsel van het Maandschrift, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, over den loop der bevolking in 1908. I. Moeder Protestantsch, vader Katholiek: Aantal geboren kinderen 3426 Hiervan warenProtestantsch 1747 Katholiek 1312 Geen godsdienst 367. II. Moeder geen godsdienst, vader Ka tholiek Aantal kinderen 66 Protestantsch 3 Katholiek 32 Geen godsdienst 31. III. Moeder andere godsdienst (dan Prot, of Kath.), vader Katholiek: Aantal kinderen 27 Katholiek 12 Andere godsdienst 15 IV. Moeder Israël., vader Katholiek: Aantal kinderen 12 Protestantsch 1 Katholiek 4 Israëliet 3 Geen godsdienst 4 .V Moeder Katholiek, vader Protestantsch Aantal kinderen 3455 Protestantsch 1242 Katholiek 1851 Geen godsdienst 362 VI. Moeder Katholiek, vader Israëliet: Aantal kinderen 24 Katholiek 14 Israëliet 1! Geen godsdienst .9, VII. Beide ouders Katholiek Aantal kinderen 61101. Katholiek 61017, Protestantsch 1! Andere godsdienst 29 Alle commentaar is hier zeer zeker overbodig. Men meldt, dat H. M. de Koningin Woensdagmiddag een automobieltocht door de Betuwe heeft gemaakt, met eenige leden van Haar gevolg, teneinde die streek der provincie Gelderland te leeren kennen. Aanvangende over Beek bergen en Arnhem, werd de tocht voort gezet over Eist, Merm, Ressen, Waaldijk en Lent, om daarna over Eist wederom denzelfden weg naar het Loo terug te kceren. Pest op Java. Mr. van Geuns, de hoofdredacteur van het Soerabajaa'sch Hbl. seint heden, dat de besmetverklaring van $oerabaja ^00r de pest is ingetrokken. Kamerverkiezing te Roermond. Tot lid der .Tweede Kamer in het kies* district Roermond is bij enkele candidaat- stelling herkozen de heer mr. F. J, Bolsius (R. K.). Kellners in de ongevallenwet Dezer dagen heeft zich het geval vooi>

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1