BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 495, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. dit blad verschijnt elken dao, uitgezonderd zon- en feestdagen. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag 33 Mei 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. KAMEROVERZICHT. tweede kamer. De Steenhouwerswet. Vrije beroeps keuze. Zandsteenverbod. Met zeven leden boven het vereischte aantal kon gistermiddag de Kamerzitting een aanvang nemen. De belangstelling was dus niet bijster groot, hetgeen wij echter niet toeschrijven aan de zaak, die aan de orde kwam, maar aan andere oorzaken. Vele Katholieken bleven b.v. absent door de vergadering van den Alo-emeenen Bond van r. K. Kiesvereeni gingen en andere leden zijn dikwijls op Maandag verhinderd. Het debat over de Steenhouwerswet werd ingezet door den Katholieken ar beidersafgevaardigde, den heer Passtoors, die zich over het ontwerp tevreden be toonde en slechts in één opzicht niet voMaan was. Hij wilde nl. nog in de wet opnemen een verbod van het ge bruik van bepaalde soorten zandsteen, waaraan het werk blijkens de statistie ken moorddadig is. Hij wees er op, dat zandsteen door Fransche kalksteen te vervangen is, zooals gebleken is bij den bouw van de kathedrale kerk St. Bavo te Haarlem. Hiervoor is absoluut geen zandsteen gebruikt, omdat door den bis schop het gebruiken van voor de ge zondheid schadelijke steensoorten verbo den was. Ook de socialisten verklaarden dij monde van den heer Helsdingen, inge nomen met het ontwerp te zijn, ai was hun tevredenheid niet zoo groot als die van den heer Passtoors en al willen zij door amendementen nog méér ingeno men worden. De heer Helsdingen onder steunde dan ook het betoog van den vorigen spreker inzake het zandsteenver- boU^dat niet had mogen ontbreken, en kwam met een aantal wenschen aandra gen, die men in ons verslag vindt ge resumeerd. De hoofdschotel van heden was de .vrije beroepskeuze, die volgens den heer Jydeman (O. L.) door de verplichte keu ring wordt beperkt. Hij luchtte zijn bekende antipathie tegen dwangmaatrege len, tegen arbeidsbescherming, tegen het „degradeeren van een ondernemer tot een automaat", ofschoon hij daarbij vergat, dat de Nederl. Steenhouwersbond, de pa troonsorganisatie dus, zelf om maatrege len ter beveiliging van de steenhouwers vroeg. Wel wil deze oud-liberaal, evenals de meer geprononceerde heer de Kanter, iets doen in het belang der steenhouwers, maar het ontwerp gaat hem veel te ver; geen enkele buitenlandsche wet bevat zulke ingrijpende maatregelen. Welk ge wicht legt echter dit argument in de schaal?'Wij hebben hoofdzakelijk met ons land, met onze industrie rekening te houden en zijn bij onze wetgeving wei in meerdere gevallen verder gegaan dan het buitenland, zoodat men dit nu niet als bezwaar behoeft aan te voeren. Het onverzoenlijke standpunt van den heer Tydeman werd niet geheel gedeeld door den heer de Visser (C. H.). Doch ook deze afgevaardigde en na de pers- discussies in den laatsten tijd zal dit nie mand verwenderen had bezwaren en deinsde terug voor een arbeidsvèrbod van volwassenen. Bescherm de minderjarigen en gij blijft consequent in de lijn van de kinderwetten. Nu gaat men den weg van Staatsvoogdij op en in die richting gaat de heer de Visser niet mede. Van den liberalen werkmans-afgevaar- digde, "den heer de Klerk, had Minister [Talma een woord van hulde in ontvangst te nemen, dat hij, in tegenstelling met Minister Veegens, wel met een afzonder lijk wetsontwerp had willen komen. En terecht merkte hij daarna op, dat de onderlinge concurrentie tusschen de werk gevers de toepassing der noodige maat regelen in het belang der arbeiders steeds onzeker doet blijven, als wettelijke bepa lingen ontbreken. Maar de verplichte keu ring was ook voor dezen spreker een bezwaar, ofschoon hij het nut er van niet geheel ontveinsde. Men drukt even wel op jongelieden, die op 18-jarigen leef tijd worden afgekeurd, het stempel van minderwaardigen gezondheidstoestand. Evenals de heeren Tydeman en de Visser noemde hij staatswerkverschaffing, van staatswege opname in een sanatorium fen van staatswege verleenen van onder stand aan afgekeurde steenhouwers, de gevolgen der verplichte keuring en hield Üe?e als schrikbeelden aan de Kamer voor. algemeen overzicht. Aangaande het ongeluk dat zoo droe vig de feestvreugde van den vliegwed strijd in Frankrijk verstoorde, komen slechts berichten, die meedeelen, dat de vlieger Train geen schuld aan het ongeval had, maar dit moet geweten worden aan de treurige ordemaatregelen op het terrein geno men. Gisteren heeft 'prof. Lannelongue verklaard dat er 'in den toestand van Mo llis geen enkel alarmeerend verschijnsel is. Tengevolge van beenbreuk zal het echter mogelijk twee maanden kunnen duren eer Monis 'weer loopen kan. Waar nu het ministerie 'door den dood van Ber- teaux beroofd is, Van een lid, dat vooral aan de uiterste linkerzijde veel vrien1- den en veel invloed had en waar de mi«- nisterpresident voor vrij langen tijd niet in het parlement zal kunnen verschijnen is vanzelf in politieke kringen dc vraag opgekomen of vervanging van het mi nisterie niet noodzakelijk 'zal zijm. Er hangen namelijk op bet oogenblik ver scheidene ernstige binnen- en buiten landsche 'kwesties. De ministers en de ministerieel e pers verklaren een minis ter-crisis onnoodig en gevaarlijk. In po litieke 'kringen zijn de meeningen ver deeld en onzeker. De „Intransigeant" zegt dat stappen zullen worden gedaan bij Fallières voor een combinatie Clémenceau-Poincaré- MillerancL De Kamer zou heden bijeen komen. In deze bijeenkomst zal Ber- teaux door den voorzitter herdacht wor den en gestemd 'worden voor het crediet voor de nationale begrafenis. Deze is bepaald op Vrijdagochtend half 10. Maurice Berteaux, de overleden minis ter van oorlog, was 59 jaar oudhij was minister sinds 'het aftreden van het ministerie-Briand, dus niet langer dan 2 maanden, en opvolger van generaal Brun die juist voor het heengaan van Briand overleed. Zijn carrière in de Kamer, waar hij een van de voornaamste lei ders geworden was van de radicaal so cialistische partij, is een bijzonder mooie geweest.'Na 1899 was hij achtereenvol gens rapporteur van diverse budgetten, voornam el ijk van dat van oorlog, en laatstelijk voorzitter van de algemeene begrootingscommissie. Voor de eerste maal was hij minister van oorlog van No vember 1904Nov. 1905. Na zijn uittre den uit het kabinet Rouvier behield hij in de Kamer, waarvan hjf tot zijn tweede ministerschap vice-president was, groo- ten invloed. Hij had zich een zeer groot vermogen (men spreekt van 80 millioen francs) verworven door zijn positie als agent de change aan de Parij'sche beurs. Bij de verschillende partijen der rech terzijde was hij, de militante en handige radicaal-socialist, zeer gehaat en van Briand was hij tijdens diens minister schap een van de gevaarlijkste tegen standers. De opstand in Mexico mogen we nu, wat het noorden betreft, voor geëindigd beschouwen. 'Naar luid van een telegram uit Juarez is Zondag de vredes-overeenkomst geie.ekeud. Ver der wordt bericht dat Madero op het slagveld van zijn leger afscheid heeft genomen met een redevoering, waar in hij zeide, dat hij naar de stad Mexico ging om het landsbestuur te modernisee- ren en een 'nieuw Mexioo op te bouwen. De opstandelingen in het noorden heb ben zich verspreid. Te Juarez zijn 500 hunner achtergebleven. Hij zal dus toch, in tegenstelling met reeds gepubliceerde berichten naar Me xico gaan, echter, naar hij verklaard heeft, eerst na het vertrek van Diaz. Deze zou a.s. Woensdag aftreden en naar Europa vertrekken. De la Barra, de voorloopige president van Mexico, heeft aan de Daily Mail een telegram gezonden, waarin fïïj de hoep uitspreekt, dat zijn regeering met de hulp der Mexicanen en den bijstand der vreemdelingen een 'nieuw tijdperk van vrede en voorspoed zal inwijden. De vreemdelingen zullen va:i de zijde der regeering alle bescherming genieten die zij reeds genoten. De voorloopige president lieeft boven dien aan den verslaggever van de Daily Mail verzekerd, dat de berichten van een complot tegen Madero gelogen zijn. In tegendeel zal de hoofdstad Madero met geestdrift iAhatefl* Na5r de meening van den correspon dent heeft Madero een misslag begaan door niet aanstonds in de stad Mexico te komen. Hij heeft daardoor zijn aan zien bij het volk benadeeld. Intusschen is het nog geenszins pais en vree in den lande. Hoewel Madero hun heeft verzocht, de vijandelijkheden te staken, zetten de opstandelingen on der Figueroa den strijd voort. De regee ring laat daa:om de verdedigingswerken van de hoofdstad versterken en trekt er haar troepen samen. Zooals Reuter reeds seinde heeft de Times" uit verschillende Engelschc ha venplaatsen berichten ontvangen, waar uit zou blijken, dat voorbereidingen wor den getroffen voor de zeeliedenstaking. Het schijnt, volgens mededeelirtgeji door de Times ontvangen, plan te zijn, dat de zeelieden met ingang van 29 Mei een paar weken vacantie zullen nemen en dat voorbeeld der Engelsche zee lieden zou op het vasteland worden ge volgd. Men verwacht dat aan de Engel sche Noord-Oostkust alleen 7000 man aan die vacantie zullen deelnemen, wel ke in kampen op het land zal worden' doorgebracht. Die vacantie zal geen stac king zijn, want de zeelieden zullen ge heel vrij zijn, oir» zich te laten aanmon steren. Maar hej is natuurlijk mogelijk, dat uit de vacantie de staking wordt ge boren. Wordt de staking afgekondigd, dan zouden de zeelieden 12 sh. per week ontvangen en als zij gehuwd zijn, bo vendien 1 sh. per kind. Overigens zijn de voorbereidingen voor de staking zeer geheim gehouden, en het is dus moeilijk zich een juist oor deel te vormen over den omvang en den kracht, die de beweging zal kunnen aan nemen. GEMENGD. De nieuwe „Hohenzollernbrüche" te Keulen is gister,-in tegenwoordigheid van het Duitsche Keizerpaar, plechtig in gewijd. Tegelijkertijd had de onthulling plaats van het ruiterstandbeeld van Fre- derik den Derde, dat zich op de br#ug bevindt Valarino, de Spaansche minister van binnenlandsche zaken, is, naar de „Köl- nische Zeitung" verneemt, om redenen van binnenlandsche politiek afgetreden. Er wordt beweerd, dat de dagen van het ministeric-Canaiejas geteld zijn. In elk geval zal men hierover niet lang in het onzekere blijven. De senaat zal over het ojDheffen van de octrooien moeten oordeelen, en wordt dit wetsontwerp ver worpen, dan gaat Canalejas en met hem zijn ministerie heen. Volgens een telegram uit Lima aan de „Times" zouden Columbiaansche troe pen oprukken naar de grenzen van Peru en er zouden gevechten tusschen Peru anen en Columbianen in het noorden van Peru worden verwacht. De corres pondent van de „Times" voegt hier ech ter bij, dat die berichten te Lima met groote verbazing zijn vernomen, omdat de officieele betrekkingen met Columbia allervriendschappelijkst schijnen te zijn. Op het verzoek van het stedelijk bestuur van Mannheim, om wegens den heerschenden vleeschnood den invoer van vee uit Nederland en Argentinië toe te staan, heeft de minister "van binnenland sche zaken, bij schrijven van 10 dezer, geantwoord, dat de invoer van slachtvee uit Nederland wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer niet kan worden overwogen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau H. J. Stierhaut, pastoor van de parochie van den H. Dominicus te Rotterdam is aan den luitenant ter zee 2e klasse bij de Koninklijke marine-reserve R. W. Braun vergunning verleend om, zoo lang hij als gezagvoerder in dienst is bij de Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart maatschappij Holland—Amerika-lijn, op het Nederlandsch koopvaardijschip onder zijn bevel de reservevlag als natievlag te voeren bij het reserve-personeel der land macht, bij het personeel van den genees kundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid le klasse, de reserve-officier van gezondheid 2e klasse W. Briët, van dat personeel; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in brons aan C. H. Ravenschot, oppasser bij mej. E. Turing, te Rotterdam; is de referendaris bij het departement van Koloniën mr. G. J. Fabius op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ont slagen. Een vacante Hoogleeraarsstoel. Naar „Het Centrum" verneemt, zou voor het bezetten van de leerstoel in het Recht, aan de Utrechtsche Universiteit, vacant geworden door het overlijden van prof. mr. Hamaker, zijn aangezocht de oud-minister van Justitie, mr. Nelissen, maar zou deze niet bereid zijn zich voor het ambt beschikbaar te stellen. Dienstzegels. Door den Minister van Waterstaat wordt overwogen, om alle stukken, den openbaren dienst betreffende, voor de verzertding waarvan geen vrijstelling van port is verleend, te doen voorzien van dienst-frankeerzegels. In verband hier mede is aan de korpsen van het leger een opgave gevraagd van het aantal en de soorten der zegels, welke bi) even- tueele invoering zullen noodig zijn. (Hbl.) De Bakkerswet. Men meldt aan de „Tel."; Uit zeer betrouwbare bron verneem ik, dat de anti-revolutionaire Kamerclub met 20 tegen 2 stemmen heeft besloten, vóór het in het ontwerp-Bakkerswet opgeno men verbod voor de bakkerspatroons, om op bepaalde uren in eigen bakkerij te werken, te zullen stemmen. Tegenstemmers waren de heeren dr. A. Kuyper en F. H. de Monté Ver Loren. Laatstgenoemde, hoewel met dr. Kuyper van oordeel, dat dit verbod te zeer in- druischt tegen het anti-revolutionair be ginsel en meer in de richting van staats socialisme ging, verklaarde zich aan het meerderheidsbesluit te onderwerpen. Dr. Kuyper werd verzocht, indien 't hem onmogelijk was met dit meerder heidsbesluit mee te gaan, niet in de zit ting, waarin over bedoeld patroonsbesluit zou worden beslist, aanwezig te zijn. Op voorstel van het Kamerlid voor Rotterdam IV, den heer Heemskerk, werd besloten, dat de Kamerclub, uit deferen tie voor dr. Kuyper, van hein niet zou vorderen, dat hij zich, ondanks zijn prin- cipieele bezwaren, aan het meerderheids besluit zou onderwerpen. Door het besluit der Anti-Rev. Kamer club is de aanneming van het ontwerp- Bakkerswet verzekerd. Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Deze bond hield gisterenmiddag te Utrecht zijn jaarlijksche vergadering. Voorzitter was Mr. Dr. D. Kooien, 40 afdeelingen waren vertegenwoordigd. De heer Kooien deed in zijn openings rede het succes van den stembusstrijd in 1909 uitkomen, en herinnerde aan het eerste punt van het toenmalige R. K. program van acti.evoortwerking aan de sociale wetgeving, welk punt voor een deel in vervulling is gegaan'. Spr. noemt in dit verband de wetsontwer pen van minister Talma en bTengt dien minister hulde. Hij spreekt de verwach ting uit, dat aan het eind der komende twee jaren de verzekeringswe^eT in het Staatsblad zullen staan De verdere punten van het program van 1909: financieele regeling, adminis- tieve rechtspraak en gelijkstelling open baar en bijzonder onderwijs staan gun stig om in vervulling te gaan. Dit alles is te danken aan de samenwerking in de coalitie. De voorzitter hoopt, dat de nieuwe Voorzitter in 1913 ook voor die punten op succes mag wijzen. Na 'vaststelling der notulen wordt be richt verhindering meegedeeld van Dr. Nolens en Jhr. J. W. van Nispen tot Se- vena.er. Nog wals ingekomen Schrijven van den bond van burgerlijke ambtenaren, ver zoekend om steun aan de urgentiever klaring hunner rechtspositie. Uit'de rekeningVain den penningmees ter bleek dat er een batig saldo was Van f 340.74. Na uitvoerige discussie "werd beslo ten de bestuursverkiezingen een jaar aan te houden. De afdeeling Alkmaar had voorgesteld een weerstandskas te stichten. Het voor stel wordt aangenomen tiat het bestuur hiervoor geen verantwoordig schuldig is en dat men slechts zal spreken v.an een v.erktezingskas. Beverwijk had voorgesteld om bij gej- wichtige vraagstukken het gevoelen vani de aangesloten R. K. kiesvereenigingen; in te winnen, het bestuur van den AlgP Bond en de Katholieke Kamerclub kun- n.en dan beter op de hoogte blijven van; d.en geest in het Kath. kiezerskorps. Gouda is tegen het voorstel, en het bestuur acht het voorstelt in strijd met de constitutioneele begrippen, daar het gevaar zal ontstaan dat op de Kramer- leden een druk wordt gelegd om oven bepaalde punten een bepaald oordeel) te hebben. Katwijk voelde wel iets voor, liet Voorstel, zoo ook 's Gravenhage. Het bestuur 'geeft echter in overweging het worstel fin te trekken, hetwelk geschiedt. Gorinchem had de volgende motie in* gediend „De Algemeene Bond van R. K. Kies vereenigingen kn Nederland acht het wenschelijk le. dat onZe kiezers meer ingelicht worden over den aard en den histori- schen ontwikkelingsgang onzer politiek! voor zoover deze naast en tegenover die der andere partijen staat, opdat de ze inlichtingen mogen strekken tot leid draad voor het stellen van eigen ca,n- didaten 2e. dat de secretarissen der aangeslot- ten kiesvereenigingen, indien 'R. K. kio- zers 'uit hun district verhuizen naar piaath sen, waar een R. K. kiesvereeniging is gevestigd, dit doen Welen aan den be»- trokken secretaris. Hierdoor zal het brengen van kiesge rechtigden op de kiezerslijst bevorderd worden. En ook zal dan .onderrichting der kiezers de samenwerking der rechti- sche partijen bevorderen. Het tweede deel der motie wordt na eenig debat ingetrokken, daar het niet voor uitvoering vatbaar is. Deventer handhaaft 'het eerste deel,, bij stemming wordt dit verworpen met 4 stemhien ia meerderheid. Eindelijk kwam aan de orde een mor tie-Leiden, luidend: „De Algemeene Bond van R. K. kiesl- vereenigingen in Nederland, besluit aan het bestuur te verzoeken in den vervolge bij de voorstellen ,door aangesloten kies vereenigingen gedaan, een kort prae- advies op den beschrijvingsbrief te voe gen". De afgevaardigde van Leiden lichtte deze voordracht in het kort toe, opwek kend dat de discussies daardoor bekort zullen worden. De voorzitter meende de motie te moeten ontraden, aangezien door een. praeadvies van het hoofdbestuur 'n voor stel soms wel eens reeds vooraf de kopj zou worden ingedrukt. De Leidsche afgevaardigde iineende, dat tegen dit bezwaar is in te brengen^ dat het hoofdbestuur-eventueel een vo'or-i stellende afdeeling zal 'kunnen mede deel en, dat haar voqrstel het hoofdbe stuur onaannemelijk is voorgekomen. De voorzitter antwoordde hierop we der het verkeerd te achten, dat de afL deelingen o p den beschrijvingsbrief! voorstellen zouden kunnen doen plaat sen, die reeds vooraf door het hoofdbet- stuur veroordeeld zijn geworden. De afdeeling Breda verklaarde zich daarop nog vóór het doen plaatsen vain! een preadvies van het hoofdbestuur bij de voorstellen op de agenda, waarop de motie Leiden bij'stemming met 48 tegen 41 stemmen werd aanvaard. Den Haag ii en Breda wenden nogi pogingen aan om eventueel e statutenwij ziging in een buitengewone vergade ring vóór Mei 1912 aan de orde te stelL. len. De voorzitter vindt dit niet we ♦- schel ijk, waarmede de vergadering zich' vereenigt. Met een dankwoord aan den voorzitter wordt daarna de vergadering gesloten'. Soldijwet 1909. In verband met de vele verzoeken om trent de oplossing van vermeende on juiste toepassing van de soldijwet 19UQ zijn, volgens de „N. R. Ct.", thans bij het Departement van Oorlog in voorbe reiding een nieuwe traktementsregeling voor de onderofficieren, een nieuw voor schrift omtrent eischen van geschiktheid en een nieuwe regeling omtrent de be vordering voor onderofficieren. Men meldt uit Nieuwediep aan hel „Hbl.": De kapitein ter zee W. D. H. baron van Asbeck heeft het voornemen met ingang van 12 Jiini p/itheffjng te vragen

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1