2e Jaargang No. 489. S)e E^icbclve ©ou/tcmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, U1T0EZ0NDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag 16 Mei 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De dioomvan een dwazen idealist. I. In ons gusterorgaan van de Doeza- straat verschijnen geregeld eiken Zater dagavond Brieven van een Leidenaar, die, overeenkomstig het karakter van de cou rant, waarin ze worden opgenomen, een neutraal karakter moeten hebben. Als natuurlijk gevolg hiervan is de opge- dischte kost meestal zouteloos, ofschoon af en toe de fijnproever bemerkt, dat het zout niet geheel vergeten wordt, of, om 't zonder beeldspraak te zeggen, dat de schrijver de neutraliteit wegdoezelt. De laatste brief handelt over Jente- .weelde en gemeenteraadsverkiezingen. Jioe de schrijver aan zoo'n combinatie komt, is ons niet duidelijk. .Wij behoeven er ons echter niet in te verdiepen; wij gunnen hem het vermaak om over lente- weelde zijn poëtische ontboezemingen te luchten en staan gaarne aan zijn zijde, als hij deze heerlijke Meimaand prijst als een oer schoonste uit een lange reeks jaren. Verder gaat onze eenstemmigheid niet. Het schoone weer dieeft den schrijver klaarblijkelijk parten gespeeld, en hij schijnt dit zelf te hebben ingezien, want nadat hij zijn beschouwingen over de raadsverkiezingen ten beste heeft ge geven, besluit hij met deze alinea: „Wie echter, helaas terecht, oor deelt, dat dit ij de le droom er ij en zijn van een dwazen idealist moge bedenken, dat ik dezen brief schreef aan den Singelkant, met het gezicht op ons mooi plantsoen, toen de lieve Meizon door het frissche groen der boomen speelde en de schoonste kleureneffecten voor mijn oog tooverde, terwijl mijn ziel lenteliedejs zong, in lang vervlogen da gen geleerd." De schrijver vindt per slotsom zich zelf dus een dwaze idealist, die ijdele droomerijen neerschrijft, terwijl hij als verontschuldiging daarvoor aanvoert be- tooyerd te zijn door een lieflijk lente gezicht. Bestaat er voor ons reden tegenover die ijdele droomerijen de nuchtere wer kelijkheid te plaatsen? Een oogenblik aar- zelden wij op deze vraag een bevesti gend antwoord te geven, 't Loont even wel de moeite den brief van den Leide naar van enkele kantteekeningen te voor zien. De hoofdinhoud van schrijvers betoog is een variatie op het oude themain den Raad behoort de politiek niet thuis, en daarom geen partijstrijd bij de raads verkiezingen. Hij komt zelfs op het denk beeld door een deputatie uit de verschil lende partijen aan de heeren Fockema Andreae en de Vries, die zich niet her kiesbaar stellen, een candidatuur te doen aanbieden, hopende dat zij voor dezen aandrang zullen zwichten en voor den Leidschen Raad behouden blijven. Om zijn idéé ingang te doen vinden, redeneert hij aldus: „Hangt het wel en wee van stad en land in het bijzonder in dit geval dan van de partij af? Geen enkel partijman, die het in zijn ziel gelooft!" „Vooral in het Gemeentebestuur komt de politiek zoo weinig te pas en ze wordt er misschien nog wel eens te onpas bij gehaald. Wat heeft, om eens een groote actueele zaak te noemen, de politiek te imaken met de vraag, of de vuilverwijde- ring van een stad zal plaats hebben langs den weg der verbranding of vol gens het beltsysteem? En zoo zijn er honderden dingen: belastingzaken, brug genbouw, stratenaanleg, enz. enz. Hoe zelden hebben wij in den Raad 'een zuivere partijstemming, en als het Zoo is, dan zou men nog kunnen vragen .of het niet beter ware .dat het anders was geweest." „Ik zóu dien feilen partijstrijd bij ge meenteraadsverkiezingen niet willen heb ben." Indien het wel en wee van stad en land geen verband houdt met de partij- groepeering, waarom beijvert elke poli tieke partij zich dan om haar invloed in !de bestuurslichamen zoo groot mogelijk te doen zijn? Loopen ook de vrijzinnigen waartoe de schrijver schijnt te behooren, miet bij elke verkiezing te hoop om de meerderheid te behalen of te behouden, ien trachten zij niet in Kamer, gtaten en Raad mannen van hun richting te doen plaats nemen? Welke kiesvereeniging,op principieele basis staande, beveelt in de tegenwoordige .omstandigheden can- didaten van een tegenovergestelde rich ting aan, als zij kans ziet haar eigen man nen te doen zegevieren? Dat doet noch de liberale, noch de vrijzinnig-democra tische, noch de Kath. of anti-revolutio naire, noch welke andere kiesvereeniging ook. Zelfs bij herstemmingen, ook vodr den Raad, blijft de antithese den door slag geven, vooral ter linkerzijde, waar me nvaak maar zeer weinig gevoelt voor de aanspraken van rechts. Wij kunnen deze bewering zoo frap pant illustreeren met het onlangs ge beurde te .Haarlem, alwaar voor een Ka tholieke vacature in den Raad een liberaal werd gekozen. Dat politiek in het gemeentebestuur zoo weinig te pas komt, is een bewe ring, Idie in flagranten strijd is met de werkelijkheid. Vroeger werd ze niet zóó op den1 voor grond geschovön' als thans. Maar vroe ger 'was het liberalisme oppermachtig; was het christelijk volksdeel niet in tel, waren de machthebbers liberaal. Thans 'echter takelt diezelfde libera le partij af, ziet zij haar aanhangers een voor een uit bestuurslichamen1 verdwijnen om 'plaats in te ruimen voor een lang, verdrukte minderheid en het strijdt te gen 'den 'liberalen waan, dat er föianl- nen 'gevonden worden, die even bef- kwaam, even künidig zijn als zij: en dat die mannen 'behooren tot het door heb geminachte 'christelijke volksdeel, dat vroeger slechts Voor een inferieur baan- tijc 'in aanlmerkinjg kwam. Nu hun 'beginselen niet meer vermogen de massa te idealiseeren, nu veranderen de liberalen Van' tactiek en al naar ge lang van 'de omstandigheden stellen zij hun leuzen op. De briefschrijver in het neutrale „Leidsch Dagblad" maakt zich tot tolk van een dier liberale leu- sen, „de 'politiek uit den Raad". En als hij dat neergeschreven heeft, volgt de naieve vraag, wat de vuil ver wijderinlg van de stad met de politiek heeft uit te staan, of aan een Raad uitsluitend vraag stukken van 'technischen aard ter beoor deeling worden 'aangeboden. In een Volgend artikel zullen wij na der de bewering van den briefschrijver onder de 'oogen' zien. Stationswerk. Op stationsperrons kan het geweldig tochten. Ja, u moet niet rekenen op 't oogenblik, n'u „sundeke Mei" om met Rooyaards te 'spreken onjs met zulke mooie dagen verrast. Maar op de dagen!,, dat het Hoilandsche klimaat zich echt doet gelden en' (lat klimaat is mees tentijds echt dan nestelen we ons spoedig in de veilige wachtkamers, pas naar buiten' gaande, als de trein komt aandaveren. Ieder heeft dan ook op 't perron zijn wachtvertrek. De chef, de beambten', Ako-jongens, de hotel schreeuwers, zij allen hebben een onderdak, zij 't dan ook, dat voor de laatste categorie de derde klassewachtkamer dienst moet doen. Wie echter 'loopen steeds stroomeloos rond De dames van het „Station'swerk", die op de 'groote stations de aankomst der treinen afwachten om te zien, of er ook slachtoffers van den Moloch der onze delijkheid te redden vallen. Nog dezer dagen sloegen we twee dier beschermende dames gade, gezeten, op een stationsbank en elkaar daar in lichtend omtrent wat gepasseerd was of gebeuren kon. Bij 't mooie weer ging dat b'est, maar als 't 'Hoilandsche weertje hoogtij viert,, waar moeten zij dan heen in'et haar pa pieren en baar... gezondheid, die zeker wel gewicht 'in de schaal mag werpen'. Ook maar haar eern wachtkamer, zal een practicus zeggeni. O, dit 'is wel te doen, maar we kun'n'en ons levendig voorstellen, dat die dames in een wachtkamer met al die komenden en gaanden, met al die uit wachtverVeling overal rondneuzenden niet op hun ge mak zijn. 'En ziji hebben toch allicht iets te-bepraten of aan' te wijzen, waar niet de eerste de beste luistervink mee te maken heeft, gezwegen njog van 'de mogelijk heid, dat baar brutaliteit of overlast wordt aangedaan 'door hen, wier slachtof fers zij komen zoeken. We zouden xlaaqoira \viil en, dat .op ie,d&r groot station voor deze dames een' kiosk werd getimmerd, waarin zij haar toe vlucht kunnen nemen bij slecht weer,, haar taschjes en regenschermen en pape rassen kunlnen bergen, een boek- kunnen deponeeren om de uren van wachten te korten en 'desnoods op huiselijke wijze den inwendigen rmen'sch kunnen verster ken. Nu zullen de dames inisschien zeggen wij hebben 'zoo iets niet noodig; 't gaat wel zooals ''t nu is. Maar dan hebben' w'e nog een pijl op onzen boog. Zou het in 't belan'g van het liefde werk niet beter zijn, indien op ieder groot station een vaste plaats was, waar meisjes, die hulp zoeken, deze kulpnën vinden]. Thans hangen er bij de uitgangen' ge kleurde 'plakkaten .'met waarschuwingen en aanwijzingen, terwijl de dames ken bare onderscheidingsteekenen dragen. Worden 'echter die plakkaten altijd wel gelezen 'én! gaan de dames niet soms haars ondanks in de menigte te loor? Daarom'indien er bij de uitgangen kiosken ■ston.klen, met op den top een boven de menigte uitstekend kenteeken, zou daarmede niet ook het stationswerk worden gebaat? BUITENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. Aldoor kómen van overal berichten over voorspoedige bewegingen en wa penfeiten der opstandelingen in Mexico. Zij hebben nu, naar de „New York Herald" meldt Paso del Macho en 'Coate- pec, twee stadjes in den staat Vera Cruz (Oost-Mexico), die beide aan den spoor weg naar de stad Mexico liggen, hebben bezet. Zij hebben beslag gelegd op het geld, de munitie en te Coatepec ook op 12 paarden van de bereden politie. Ver der hebben zij archieven in brand gesto ken en gevangenen in vrijheid gesteld. Cordoba en Orizaba, die in denzelfden staat liggen, vreczen, dat hun beurt geko men is. Ieder oogenblik scherper worden dan ook, bij het dreigen van het gevaar, de maatregelen door de regeering in de stad Mexico genomen. Er wordt op de belangrijke punten ste.Js meer artillerie geplaatst en po litie en troepen patrouilleeren door de straten. Men vreest, dat een studenten betoging, waarvoor reeds lang het plan bestaat, het sein zal zijn voor het uit breken van onlusten. Het heet, dat op vele officieren geen staat gemaakt kan worden. Volgens de „New York Times" acht de Amerikaansche kolonie jn de stad Meixco het jongste besluit van de regeering te Washington, om niet in te grijpen, on juist, met het oog op den heerschenden toestand. Dit laatste is weer in lijnrechten strijd met hetgeen wij gisteren schreven, af gaande op de toen bekende telegrammen, over het verzoek om niet tusschenbeide te komen. Of zou in het tijdsverloop tus- schen beide berichten de toestand zoo zeer verergerd zijn, dat de Amerikanen hun meening veranderd hebben? Intusschen komt uit El Paso het bericht dat Carbagal uit stad Mexico opdracht heeft ontvangen de onderhandelingen we der op te nemen. Het heet nu, dat verschillende autori teiten waaronder Limantour op Dias' af treden bij dezen hebben aangedrongen en dat zij buiten hem om met de opstan delingen onderhandelen. Zij willen wel iswaar, gelijk ,uit alles blijkt, een eervol aftreden voor dezen mogelijk maken, en trachten daarom zijn weigering om af te treden vóór hij zeker is dat geen anarchie het gevolg ervan zal zijn, te verzachten. Uit alles blijkt echter, dat men zijn aftre den, binnen niet te langen tijd, verwacht. Interessant nieuws bevatten de bladen over Abessinië Zooals men weet, zijn gewoonlijk de berichten over den toestand van den steeds stervenden negus niet bar te ver trouwen. Dezer dagen vermeldde het „Berliner Tagcblatt" weer dat hij door een nieuwen aanval van beroerte er bij zonder slecht aan toe was en men ieder oogenblik zijn einde verwachtte. Echter hechtte niemand hieraan geloof, tot nu plotseling het bericht komt dat de jonge Lidus Jessp.e Jot Keker is .uitgeroepen. Hiermede is nog niet gezegd dat Menelik II overleden is, al ligt het vermoeden voor de hand, dat dit het geval is en men zijn dood voorzichtigheidshalve heeft ver zwegen. Er is nog een andere reden om te vermoeden, dat Menelik het einde zijner dagen heeft bereikt. De Keizerin bevond zich tot nu toe in het paleis en deed als verpleegster dienst. Verder werd zij zorg vuldig bewaakt en ook haar broeder ras Wolie hield men achter slot en grendel, maar liet hem verder ongedeerd. .Thans verneemt de „Köln. Ztg."- dat Wolie ter dood is veroordeeld. Hij was van land verraad beschuldigd. Verder is er weer verschillend nieuws over Arbeidersconflicte n in diverse landen. Vooreerst verblijdende uit het kolendistrict van Zuid-Wales. De onderhandelingen van vertegenwoordi gers van den bond van eigenaren van kolenmijnen in Zuid-Wales en den bond van mijnwerkers hebben gister tot een schikking geleid jn zake het geschil in de mijnen van de Cambriancombinatie, dat ettelijke weken heeft geduurd en waar in 1200 man waren betrokken. Treuriger daarentegen uit Kopenha gen waar de sedert lang met den bonld van blikslagers gevoerde o-n'derhandelin- gen gister Zijn afgebroken, zonder tot een resultaat te hebben geleid. Dientengevolge wordt, zooals door den bond van werkgevers is aangekondigd, heden de uitsluiting uitgebreid van 14,000 tot '40,000 arbeiders. Een groote 'uitsluiting is ook in het Munsterland in zicht. Daar, onmiddellijk aan den oostzijde van Overijsel, dreigt) een groote uitsluiting op tal van textiel fabrieken, waarbij ook vele Nederland- sche arbeiders betrokken zijn'. Bij: een 40-tal firma's, welke alle zijn aange sloten bij' 'den „Miinsterlandischen Far brikanten-Verein", is 'namelijk tegein a.s. Zaterdag 20 Mei aan alle arbeiders het rwerk opgezegd, die lid zijn van een' christelijke of socialistische arbeidersver- een iging. De reden dezer uitsluiting is gelegen in een staking, uitgebroken bij de Gebr. Kolk te Coesfeld, lid vain ge noemden Verein. De stakers ontvangen steun van de christelijke en socialistische bonden. Is nu vóór a.s. Zaterdag de sta king te Coesfeld Wiet geëindigd, dan treedt het "besluit der fabrikanten|-ver- eeniging in werking en zullen circa 8000 arbeiders worden uitgesloten'. GEMENGD. Naar de Romeinsche correspondent van de „Köln'. Volksztg." aan zijn blad meldt, heeft 'de Paus Zaterdag weer een jichtaanval gehad in zijn voeter kwam echter geen koorts bij. De algqmeene audiënties zijn Voorloopig weer opge heven de 'particuliere audiënties echter, waarbij de Paus kan blijven zitten, gaan geregeld door. Naar men aan de „Nieuwe Gazet" verzekert is de Koningin van België sinds haren terugkeer *uit Londen bedlegerig geweest. Pas Woensdag is de Vorstin kunnen opstaan 'en heeft zij, al was het maar 'eenige minuten, den heer Fal- lières kunnen ontvangen. Doch de ge weldige pijnen 'die de Vorstin doorstaan heeft, hebben een uitwerking op haren algemeenen toestand 'gehad. En de Ko ningin zal 'nog tot een lange rust ge noodzaakt zijn. Het 'plan was, dat de koning en' de koningin Van Noorwegen van het iaar een "bezoek aan het Russische hof zonden brengen. 'Daarvan zal niet ko men. In 'de gister gehouden' zitting van het Engelsche Lagerhuis is met 2621 stemmen tegen 241 stemmen te midden van geestdriftige toejuichingen vari 'de ministerieele afgevaardigden de Parliar ment Bill, in' derde lezing aangenómeii. In den loop der discussie verklaarde As- quith, dat, indien ooit een wet de auto ritaire goedkeuring van de kiezers in het ereenigd Koninkrijk had ontvangen, het de Parliament Bill was. Derhalve was het de plicht van het Parlement om de bill wet te doen worden. Churchill zegt nog, bij het einld van bet debat: heft is in naam van eenheid en vooruitgang, dat wij vragen hetgeen zeker ook zai gebeu ren, om de wet aan1 te nemen. Atheensche bladen melden, dat de Russische consul te Kanea als deken van het consulaire corps, Kondoeros, het hoofd der Kretenzer regeering, heeft ver zekerd, dat het bericht, als zou de Porie rIe,e,ds cje veelbesproken ka,di's hebben, be noemd, onjuist is* 'De reg.eering wlend daarom verzocht haar invloed te doen gelden, om de heerschende opwinding te kalm eer en. De regeering heeft aan dit! verzoek voldaan en 'een officieel ooimH muniqué uitgegeven'. BINNENLAND. Koninklijke besluiten. Bij kon bes.luit is lo. aan den luit. t.z. le "kl. A. M. van Roosendaal eervol ont-i slag'uit den zeedienst verleend onder toe kenning van recht op pensioen. Het a.s. Koninklijk bezoek. Het programma van het a.s. Koninklijk bezoek aan Amsterdam luidt als volgt: Dinsdag '6 Juli. Voorm. 11 u. 15 ml Vertrek Paleis Loo. Nam. pi. m. 12 u. 40 m. Aankomst Amsterdam 2u. Audiëntie Militairen. 4 u. 30 Audiëntie Civiele autoriteiten. 7 W. 30 ,Diner (wethouders). Woensdag 7 Juni. Voorm. 10 u. 30 Audiëntie 2e' gedeelte Civiele autoritei ten 'daarna Rijks-, Gemeentel ijkte- en Kerkelijke commissiën. Nam. 1 u. 30 m. Audiëntie particuliere torn missiën'. 4 u. 30 'tot 5 u. Rijtoer. 7 u. 30 Diner (Ge deputeerde 'Staten). Donderdag 8 Juni. Voorm. 10 u. 30 Audiëntie 'particulieren. Nam. 2 u. tot 3 u. Rijtoer en bezoek aan de tentoonstel ling van Arti et Amicitia. 6 u. Diner (Commissarissen der Koningin, kamer- heeren 'en' adjudanten i. b. d. enz.) 9 u. Bal. Vrijdag 9 Juni. Voorm. 11 u. 30. Uit rijden, boottocht op het Y met bezoek! aan bet Julianadok. Nam. 12 u. 45. Te rug ten Paleize. 2 u. 30 m. Rijtoer enl bezoek aan de tentoonstelling van d.ei Vereen iging St. Lucas in het Stedelijk museum. 4 u. Terug ten Paleize. 7 u. 30. Diner (Gemeenteraad). Zaterdag 10 Juli. (Jodenbreestraat) en aan de Centrale Brandweerkazerne (Nieuwe Achtergracht). Nam. 12 u. 45. Terug ten Paleize. 2 u. 15. Rijtoer, be zoek aan het Oude Mannen en Vrouwen huis der Ned. Hervormde Diakoinie (Nieuwe Heerengracht) en aan het Mo delhuis van den heer N. le Grand. (Kei zersgracht). 4 u. Terug ten Paleize. 6 u. Diner (Civiele en Mil. autoriteiten). 8u. Vertrek naar de voorstelling in den Stads schouwburg van het blijspel „Sara Bur gerhart", 'door de Koninkl. Verceniging Het'Nederl. Tooneel 10 u. 30. Terug ten Paleize. Zondag 11 Juni. Voorm. 10 u. Gods dienstoefening in de Nieuwe Kerk. Nam. 2 'u. 15. Rijtoer ön bezoek aan het Ge nootschap „Natura Artis Magistra". 4 u. 30. Terug ten Paleize. 7 u. 30. Diner. Maandag 12 Juni.- Nam. 2 u. 30. Ver trek uit Amsterdam, pl. m. 4 u. Aankomst Paleis het Loo. H. M. de Koninjgin-Moeder is gister, namiddag per Di-trein' van 3 u. 39 min', van Apeldoorn' 'naar 's.-Gravnhage ver trokken. H. M. de Koningin, Z. K. H, de Prins en H. K. H. Prinses Juliana brachten in een a Ia Daumont bespaninen rijtuig met voorrijder H. M. de Koniogitï- Moeder naar liet station!, waar een tal rijk publiek bijeen was, dat bij aankomst van de vorstelijke personen luide juich te. Te 6 uur is de Konin|gin-Moeder in de residentie aangekomen. Minister Heemskerk op het Loo. De minister van Binnenlaudsche Zal- ken, mr. Heemskerk, was gisteren ter audiëntie bij H. M. de Koningin te.V paleize Het Loo. Debietrecht op tabak. De Kamer 'van Arbeid voor de Tabaks!- industrie te Utrecht adviseert aan do Tweede Kamer het ontwerp tot heffing van een 'debietrecht op tabak niet aan te n emön. Int. Textielcongres. Volgens de „Tribuna", van Barcelona, werd in de eindvergadering van het al daar gehouden congres der Intern. Fe deration of Master Cotion Spinners and Manufacturers Associations op voorstel van den heer B. W. Ter Kuile, met al1- gemecne stemmen besloten het eerst volgende congnes 'dezer Int. Federatie in Nederland te houden. De heer B. W. Ter Kuile werd benoemd tot alge meen voorzitter, terwijl de heer R. A. De Monchy Jr. als secretaris van! cfitl congres zal optreden. De Rijksmiddelen. Blijkens het maandelijksch overzicht in de Staatsct. jnaakt April 1211 geen goe-

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1