13 BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. 2e Jaargang No. 488, e Ecicbclve Sou/tout Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f L30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. AfjjiU' uramers 2Vj tent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Mei 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. President Diaz begint, aldus de Lon- idensche „Daily Telegraph", steeds pieer Onder den jndruk te komen van de ge beurtenissen in Mexico Vooral is hij danig verbitterd over de vorming van een voorloopige regeering door de Maderisten. Te laat begint Diaz te beseffen, dat de tegen hem gerichte opstand steeds ern stiger wordt en dat de regeeringstroeper, zich in toenemende mate onbetrouwbaar toonen. De vrienden van den president en daaronder leden van het Kabinet smeeken hem, toch af te tredenmaar Diaz weigert hardnekkig onder de ver klaring, dat hij zijn aanhangers trouw moet blijven. Die aanhangers verminde ren echter met den dag. Zelfs wordf beweerd, dat in de stad Mexico talrijke aanhangers der revoluti onairen klaar staan om eveneens in op stand te komen. Waarschijnlijk uit angst hiervoor hebben de Amerikaansche bur gers dier stad er bij de regeering te Washington op aangedrongen dat geen gewapende interventie zou worden be proefd. Het heet echter dai Diaz een staats greep voorbereidt, waarbij generaal Reij- es als militair dictator zou optreden; zoo iets komt echter wel wat heel laat. Inlussehen dient hij wel te overwegen dat de regeringstroepen algemeen ont stemd zijt: over den langen duur van den oorlog- Naar de „Daily Mail" meldt, zou zrlki vooral bij de overgave van Juarez zijn uitgek- en. De gevangen genomen troepen toonden zich zoo dankbaar dat voor hen eer. eind was gekomen aar. het leed var. den ooriog, dat zij zich 'de uniform van het lijf rukten, de ge weren wegsmeten en „Leve de grond wet" riepen. De berichten, die inkomen over de ac tie der insurgenten in andere deelen van Mexico luiden at niet minder alarmeerend voor de regeering dan die uit Juarez. Vluchtelingen uit Mazatün berichten, dat daar watergebrek en hongersnood heerschen. Ook wordt er gevreesd voor het uitbreken van epidemiën. Torreon, de plaats, die, naar vroeger ai eens was gemeld, door de insuigenten zou zijn genomen, schijnt nog tegenweer te bieden. Maar te Mexico (stad) zijn aan het departement van oorlog berich ten ontvangen, behelzende dat Torreon door honderden opstandelingen benauwd wordt. In de omstreken der stad is een 'Duitscher, zekere Katerfeld, bij de verde diging van zijn hoeve, neergeschoten. Maar wel het ernstigste nieuws komt uit Chihuahua (stad), welke plaats Zater dag door een opstandelingenmacht van 2000 man is aangevallen. Volgens berichten van de Mexicaan- sche grens is te Cananea door de regee- ringstroepen ontruimd, die om 3 uur nm. met slaande trom en vliegende vaandels de stad hebben verlaten. De stad is eerst na langdurige onderhandelingen aan de opstandelingen overgegeven. FEUILLETON. Naar het Duitsch. 22) Erna boog het hoofd. Zij dacht er aan, idat zij pas weinige dagen Neinstetten op verbloemde wijze een duidelijk antwoord gegeven had. Ernstig zeide zij daarop: Ik onderschat Neinstetten's goede eigenschappen niet." Maar echtgenoot, lie ve Herman, kan ik mij toch u hem niet voorstellen. Ofschoon gij mij nog zoo even als tyranniek voorsteldet, zou het mij toch onmogelijk zijn met eer. man te leven, die zich in alles naar mij voegde. Een verachtelijk .lachje krulde haar lippen. Daarop ging zij voort: De mar. moet door een vasten, zelf- bewusten -wil de uv de onderwerping .Vergemakkelijken. Maar, Erna, zulk een man, zulk een iVoc. oeïd van alle voortreffelijkheden ïu't gij niet vijlden. Wij .echter waren «ceholpèn...., Ofschoon echter de stand van aak en voor de revolutionairen mooi is werd een wanklank vernomen door een i muiterij onder de opstandelingen welke Zaterdag ,was uitgebroken onder de troepen te Juarez. Madero ;zou gevan gen zijn gezet, en de voorloopige regee ring gedwongen af te treden. Een oogen- blik dreigde het leger der opstandelingen in Juarez .uiteen te zullen spatten. De oproerige beweging ontstond toen Orozeo, een van de aanvoerders der op standelingen, eischte, dat aan zijn have- looze soldaten voedsel en geld zou ver strekt worden. .Toen Madero verklaarde hieraan niet te kunnen voldoen, hebben Orozeo's volgelingen de voorloopige re- geerin|g afgezet. Madero wist deze echter twee uur later weer aan het bewind te brengen door te belooven, onmiddellijk in de behoeften der soldaten te zullen voorzien. Daarna zijn de ontevredenen heengegaan. De Fransche minister van buitenland- sche zaken heeft Zaterdagochtend in de ministerraad berichten medegedeeld uit Marokko ontvangen. De Fransche consul te Fez riieldde daarin dat de toestand hachelijk is geworden. Den 4den dezer hebben 10.000 opstan delingen de stad aangevallen. Zij werden teruggeslagen. De gemeenschap met het binnenland wordt met den dag moeilijker Leeftocht en schietvoorraad zijn schaarsch De Sultan dringt aan op samenwerking van de Fransche troepen met de zijne. De tusschenkomst van de Franschen is door de inlandsche bevolking tc Fez goed ont vangen. Verschillende bladen berichten over on lusten binnen de muren van Fez. Aan hangers van Moelai Hafid zijn met volge lingen van Moelai Zin, den pretendent, slaags geraakt ,en er zijn eenige winkels geplunderd. Het politietoezicht is ver scherpt. Het Fransche ontzettingsleger zal zich dan moeten haasten, wil het niet te laat komen. Engeland schijnt hoe langer zoo meer te worden het land van sociale ideeën. Men schijnt er nu zelfs pressie te willen gaan uitoefe nen op sociale misstanden in andere lan den. 't Kan ook dat hierbij meer het oog op de concurrentie gehouden wordt. De kwestie is deze. Zaterdag heeft het Lager huis zich bezig gehouden met een wets ontwerp, van unionistische zijdeter twee de lezing voorgesteld, tot wering van met hongerloonen vervaardigde artikelen uit het buitenland. De wet op de arbeidsra den, zoo redeneerden de voorstellers, heb ben (in ,een aantal valcken) de hongerloo nen opgeheven. Nu moet men ook be letten, dat dezelfde waren, onder de zelfde slechte arbeidsvoorwaarden in het buitenland voortgebracht, jn het land ko men. Dat is onbillijke mededinging voor de Engelsche nijverheid. Van regeerings- zijde, werd o.a. het bezwaar geopperd dat het moeilijk, zoo niet onmogelijk, zou zijn, vast te stellen dat er in het bui tenland hongerloonen worden betaald in de bedrijven, waarvan men aldus de voort brengselen wil weren. In het algemeen Verschrikt hield hij op. De laatste woorden waren hem in een onbewaakt oogenblik ontsnapt. Verlegen ging hij voort: En daar gij geen ander bemint Welk een inval, Herman, sprak zij afwerend. ,Maar Wat meent gij met de woordenwij waren geholpen. 't Was een lastige vraag, maar die beantwoord moest worden en daarom zei Harneck, met zijn stok in den grond bo rend Wegens de schulden. Wegens de schulden? herhaalde zij twijfelend. Papa krijgt toch binnen kort het geld van den houtverkoop. Zoo groot kunnen toch niet zijn verplichtingen zijn, dat hij niet in staat zou wezen de ze daarmede af te doen. Jk begrijp je werkelijk niet. Herman gevoelde, dat hij te ver was gegaan, en dat het nu de voorkeur ver diende de volle waarheid te zeggen. Gij zult mij wel streng veroordeelen, zusjelief, begon hij, op gesmoorden toon, en ik kan dat slechts als een verdiende straf beschouwen. Jioe het kwam weet ik zelf niet.... Met mijn geld ]kwam ik niet toeen daar... Gij hebt gespeeld?, vroeg 71] in angstige spanning. had men van liberalen kant bezwaar te gen het protectionistische karakter van het wetsontwerp. ,Toch valt er nog wel wat vóór te zeggen. Als alle landen in deze eens ,één lijn trokken! GEMENGD. De Duitsche Keizer en Keizerin en prinses Victoria Louise, kwamen gister aan boord van de „Hohenzoll.ern", die geëscorteerd was door de „Koningsberg" „Sleipner" te Port Victoria aan. Toen de „H oh en zo II era de Engelsche 'territo riale wateren binnen voer, werd zij be groet door een divisie van1 Engelsche tor pedojagers. Alle aan de rede van' Sheer- ness aanwezige Engelsche oorlogssche pen, die de Duitsche vlag geheschen had den, losten saluutschoten. De keizerlijke familie vertrok heden' naar Lomiden. Zaterdagavond zijn de Deensche koning en koningin, incognito reizend, te Parijs gea: riveerd, komende van Nizza. Zij zullen deze week te Parijs vertoevtenj. Volgens een' bericht uit Belgrado, is de toestand van' Koningin Nathalie, de weduwe van Koning Milan en moeder van den' vroegeren Koning Alexander, hopeloos. Uit Albanië Wordt gemeld, dat in' het Sandsjak de staat Van beleg is afge kondigd. Tusschen Deensche reeders en ma trozen en stokers is voor acht jaar eert overeenkomst gesloten, waarbij het loon verhoogd wordt van 60 tot 62i/2 kroon' in de maand voor de eerste drie jaar, en 65 kronen de volgende. Komt het dus tot een internationale staking van het zeevolk, dan zal Dene marken er buiten blijven., als ten minste de zeelieden zich 'aan hun' co'n1- tract houden. Het Montebegrijnsche consulaat te Brussel is door dieven totaal leegge plunderd. Meubels eb kunstvoorwer pen zijn'vernield. Koninklijke besluiten. Bij Kou. besluit is bevorderd tot offi cier in de Orde van Oranje Nassau Jhrn W. E. Bosch van Oud-AmeliswelerdE,. voorzitter efn 'gedelegeerd lid der Cen trale Rai ff eisen bank te Utrecht; is de kapt. der artillerie van het leger in 'Ned.-Indië Th. F. M. Bücker, eervol uit den militairen1 dienst ontslagen', on der toekenning Van pensioen is aan Mr. W. ten Brugen Catje eer vol ontslag verlöemd uit zijn betrekking yan president tier arrond. rechtbank te Almelo is benoemd tot president der arrond». rechtbank te Almelo Mr. H. M. Cohen. Tervaert, thans subst.-o ff icier Van' Jus titie 'bij de arrond.-rechtbank te Rotter dam. R. K. Herstellingsoorden voor Longlijders. 'Naar aanleiding van het geschrijf en de ingezonden stukken in de Roomsch Katholieke bladen over het JuliaibaL> bloempje vernemen' wij, dat er reeds planben in Voorbereiding zijn bij de ver- Hij kuchte stilzwijgend. Lang was nevens hem niets hoorbaar dan het lichte kreunen van zijin zuster. Het hoofd jn stomme smart voorover ge bogen, streefde zij naar zelfbeheersching en kalmte. Eindelijk sloeg zij den arm om hem heen en drukte haar bleek ge zicht tegen zijn schouder. Hem klopte het hart met harde snelle slagen. Hij waagde het niet, haar lief- koozend aan te raken, 't Was hem een onverhoopt geluk, dat zij zich niet vol minachting van hem afwendde. De gedachte aan Erna's smart, als zij vernemen zou, dat hij zijn belofte had geschonden, was het scherpste verwijt geweest, toen hij na den eersten door speelden nacht huiswaarts was gekeerd. .Tusschen den wensch naar levensge not, en de meer en meer verzwakkende goede voornemens wankelend, was de jonge man jmet zijn zwak karakter voort gegaan op den toen betreden weg. Steeds sneller werd hij door den stroom van het groote stadsleven medegevoerd. Het oordeel) en de zienswijze van lichtzinnige kameraden waren hem maar al' te spoe dig eenigen maatstaf geworden. Mocht 7t geweten hem vermaaen, dan was vaak een spotlachje voldoende om de innerlijke stem tot ©vijg'u te brengen. eeniging van R. K. Herstellingsoorden.' voor Longlijders en' 'Zwakke Kind'eïb! om 'met afgevaardigden uit de verschil lende 'steden', alwaar de vereeniging af- deelingen bezit, een dag, liefst een Ka tholieken feestdag, te bepalen^ en een' bloempje of een ander zinnebeeldig voorwerp te kiezen ten; einde ook vian katholieke zijde, ter bestrijding der tu berculose, een algemeenen nationalen propagandadag in te stellen. (Centr.) Uitzettingsbevel-Tinsley ingetrokken De Minister van' Justitie heeft het uit zettingsbevel ten opzichte van den EmL gelschman, den' heer Tinsley, vertegen woordiger van de „Uraniums-Company met ingang van 1 Juli ingetrokken. Debietrecht op tabak. Een comité voor Friesland ter beharti ging van de belangen van hen, die bij het tabaksvak zijin betrokken!, heeft aan den minister van financiën en aan de Tweede Kamer een adres verzonldlen^ waarin het zijlne bezwaren ontwikkelt te gen het wetsontwerp tot heffing van een debietrecht op tabak. Ongeveer 1000 personen hebben het adres geteekend. Debietrecht op tabaken verkiesbaar heid voor de Eerste Kamer. Mr. M. I. Prins schrijft aan het „Hbl." Art. 1 van het op 28 Februari LI. inF gediende obtwerp-Tabakswet bepaalt: „Onder den naam van „debietrecht op ta bak" wordt eene directe belasting ge heven van een ieder, die tabak in het klein verkoopt." De Memorie van Toe lichting vermeldt, dat deze bel aalt ilnlg- tot de (staatsrechtelijk) directebelastin- gen moet worden gerekend, daar zij periodiek geheven wordt, d. w. z. een aanslag opgelegd wordt voor de som der belastbare feiten gedurende zeker tijd vak. Tot zoover geen bezwaar. Maar vol gens art. 100 der Kieswet zijn' de Gede puteerde Staten verplicht de hoogst aan'- geslagenen' in de rijiksdirecte belastin gen op een lijst te plaatsen, welke plaat sing de betrokken personen verkiesbaar maakt voor de Eerste Kamer. Deze lijst kan Slechts één' op iedere 1500 inwo ners der provincie bevattenvolgens de onlangs gepubliceerde lijst was een aan slag van ongeveer f 1050 in de provincie N.-Holland voldoende, om op de lijst ge plaatst te 'worden. Daar het debietrecht 10 pet. van den omzet bedraagt, zal na in werking treden der Tabakswet een Winkelier, die een omzet van slechts f 8000 a f 9000 p,er jaar heeft, een anider van die lijst verdringen immers met be- drijfs- en 'persoiueele belasting] betaalt hij zeker meer dan f 1050. In' anderie provincies kan''de omzet nog kleiner zijln', onn 'tot hetzelfde gevolg te leiden. Iin! de toekomst zal klus de lijst der hoogstaan geslagenen in hoofdzaak uit sigarenwin keliers 'bestaan. Ziedaar 'één gevolg der wet, hetwelk voor 'die winkel iers niet onaangenaam zal zijn. Of het echter in1 de bedoeling, der regeering lag dit gevolg teweeg te brenl- gen, 'kan' zeker betwijfeld worden. Soembawa. Blijkens een uit Nederl.-Indië aan liet Ministerie van Koloniën ontvangen tele- Het voorbeeld der gedachtenlooze ver kwisting des vaders had alzoo zijn uitwer king niet gemist. Met ongetwijfelde licht zinnigheid had Herman de beschamende bekendmaking zijner verplichtingen tot aan zijn komst op Hartenstein verschoven den eenen dag aan vertwijfeling ten prooi den anderen op onverwachte hulp ho pend. Toen hij eindelijk tot de bekente nis had besloten, had zijn vader tot zijn verwondering de zaak zeer licht opgeno men, zijn zoon slechts flink berispt om daarna op rustigen toon de zaak practisch te bespreken, en de gevolgen onder de oogen te zien. De opvatting des vaders had Herman een steen van het hart ge nomen. Met toonlooze stem ving Erna nu aan Ik begin je te begrijpen. Papa wil de mij aan Neinstetten verkoopen om u te helpen. Een oogenblik zag de broeder den voorslag zijns vaders in al zijn naakte zelfzucht. Maar hij sloot de oogen voor dat betere jnzicht en zocht naar vergoe lijkende woorden. Erna, klonk het zacht aan het oor van het sidderende meisje, gij kunt u niet voorstellen, hoe terneergeslagen ik was door den angst, dai gij me zoudt terugstooten. Gij houdt nog altijd van uw gram zijn de leiders van het verzet irt Batoe Lansch (eiland Soembawa, residen tie Timor en onderhoorigheden), waarvan melding is gemaakt in het bericht in de Stct. van 29 April j.l., gevat, en is de rust in jdie landstreek hersteld. De Bakkerswet. De Alg. Nederl. Bond van arbeiders (sters) in het Bakkersbedrijf houdt heden te Utrecht zijn jaarlijksche algemeenö vergadering, waarin het nader gewijzigde ontwerp-Bakkerswet een punt van be spreking uitmaakt. Vacature Algemeene Rekenkamer. Naar het „Vad." verneemt, solliciteeren naar de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer le JBron de Vexela (R.-K.), de Katholieke Kamerleden Van den Berch van Heemstede en De Ram, en de heer A. J. M- Stumpff Jr., refe rendaris, chef der 2e afdeeling der Algem. Rekenkamer (eveneens R.-K.). Het is nog niet uitgemaakt, wie van dezen candidaat der R.-K. fractie zal worden. Coöp. Centrale Raiffeisenbank. Zaterdag werd te Utrecht eene alge-, meene vergadering gehouden van de Coöperatieve Centrale Raiffeisembank' onder Ieidinlg van den heer J. B. Si. Westerdijk van Uithuizermeden'. Aanwe zig was o. m. de heer Löhnis, inspec teur van den1 landbouw, Vertegenwoordi ger der Regeering. Vertegenwoordigd waren ter vergade ring 490 locale bonlden. De afgevaar digde van de afdeeling Aalten meende^ dat de regeeringssteun van f3400 thans .wel kan worden gemist. De heertn F-# H. van Wichen, lid Van den raad vajnj toezicht, Westerdijk en Löhnis geloofden dat het beslist in het nadeel der Bankj zou zijn, wanineer de band tusschen de 'Regeering en de Bank zou worden ver broken. De heer Löhnis deed voorlezing van) een telegram van' minister Talma, hou dende mededeeling, dat jhr. 'W. E. Boself van Oud-Amelisweerd, voorzitter en ge delegeerd lid der Centrale Raffeiscn1- bank, is bevorderd tot officier in dö Oranje-Nassau Orde. De vergadering be groette deze mededeel ing met daverend applaus. De heer Löhnis wenschte den heer Bosch geluk met deze Koninklijke onderscheiding. 1. Een bestuursvoorstel tot verhoogingj van het salaris Van den administrateur werd aangenomen, eveneens 'een voorstel tot pensionlneering van de ambtenaren' De heer jhr. W. E. Bosch van Guid- Amelisweerd werd als bestuurslid her kozen, terwijl herkozen werden als le den van' den 'Raad van Toezicht de heerenl F. H. van Wichen en G. Stooink. Tot plaatsvervangende bestuursleden' (werden gekozen de heeren F. H. van' Wichen te Alkemade en T. P. E. van Ditshuyzen te Baam en tot plaatsvervan gers van den administrateur de heererf J. M. E. Stekelenborg en C. Verkroostj beiden te Utrecht. t De financieel e commissie zal Voor het jaar 1911-12 bestaan uit de fioerenh leenban'ken te Zaandam, Goor en Haaks bergen. broeder. zusjeLief? Nog altijd, Herman. Nu meer dan ooit, antwoordde zij, vaster haar arm om hem heen slaande. Zie, ging hij voort, zoo ruw als gij het daareven zeide, meent papa het niet. Hij wil mijn schuld betalen, maar heeft daartoe een post noodig van het geld, dat hij voor zich zelf noodig had. Nog sommen op te nemen, is reeds vroeger onmogelijk gebleken. Jndien nu niet ook de eiken vallen (hij wees er met de hand heen), wat het allerlaatste van waarde bij ons is, dan weet hij geen raad meer en Hartenstein zelf moest wellichtoom Glockner zegt altijd, zooals gij zelf weet, Hartenstein kan en moet door een ander beheer er weder bovenop gebracht wor den. Geeft gij nu Neinstetten het jawoord dan schiet hij papa een voldoende som voor. Men zal dan onet betrekking tot de bebossching van Hartenstein de vrije hand gelaten worden. Hij is er de man! voor om een bezitting op te heffen als dat maar eenigszinls mogelijk is. Als het landhuishoudkundige dingen betreft is de weekelijke lErich een ganfsch andere! kerel (Wordt vervolgd^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1