12 Erna von Harneck. BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang No. 486. S)e Eeicbe He Sou/taut Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. 'Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag Mei 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Het leeszaal-subsidie. Het subsidie voor de openbare leeszaaT is gisteren door den'Raad toegestaan. [De jneeningen bleken geen verandering te hebben onldergaanalleen schaarde z*ich bij de voorstemmers van 1909 3e heer jWildeboer, die indertijd afwezig was. Dat wij dit besluit betreuren, behoeft |na hetgeen' wij daarover schreven en m'a het gesprokene van! dr. Meuleman, niet meer te worden gezegd. Napleiten' helpt bovendien niet. Waarop wij willen wijzen, is nog dit, idat de argumenten' van de voorstanders poo uiterst sober waren. Of ging men van de gedachte uit, dat de discussies toch niet een lid van meening zouden doen veranderen? Schering en' inslag was :m de leeszaal' heeft zoo dringend geld noodlig, het rijkssubsidie moet verkregen worden'. Met royale hand werd gegeven. Dit Stemde de Voorzitter toe door op te mer ken, dat in' 1909 de Raad waarschijnlijk zoo'n hoog bedrag als jaarlijksch subsi die niet zou hebben'gevoteerd. Hadden de „hooggestemde voorstan ders" gisteren hun zin gekregen, zou nog meer geld geschonken' zijn aan een'e in stelling, die reeds na anderhalf jaar noodlijdend is. 't Pleit is beslist. Er valt uit te lee- ren, dat de vrijzinnigen veel voelen1 voor volksontwikkeling in hun richting met bij betaling door de gemeenschap. Dan zijn invaar borgen" niet noodig, want men! behoeft niet bevreesd te zijn' dat de be- aoekers te veel „dogmatische" lectuur zuilen vinden. Dan verdwijnen alle prin- cipieele bezwaren tegen subsidie; dan wordt niet gevraagdwat doen1 particu lieren Ondertusschen' is ten duidelijkste ge bleken, dat Katholieke en Anti-Revolutio naire leden tegen subsidie aan een neu trale openbare leeszaal zijn. Zouden de liberalen zoo junani'em voor een subsidie aan een Katholieke openbare leeszaal zijn? V Misdadige kinderen. Zijn dit eigenlijk niet twee woorden die elkander uitsluiten'? Kunn'en „kinderen" wel „misdadig" zijn Zeker, er zijn helaas, jeugdige perso nen, meer dan genoeg zelfs, die klei nere en ook wel grootere misslagen' be gaan, maar verdienen zij daarom den stempel „misdadig" Dit woord heeft een hoogst on'gunsti- gen klank en een misdadiger is van ouds her iemand, die feitelijk buiten! de maat schappij Verdient te staan. En aangenomen nu eens, dat er o-nlder .die jeugdige personen, boven bedoeld, eenige zijn, 'die metterdaad zulk een treu rig lot 'zouden verdienen, is het dan toch niet onbillijk, om alle „kinderen", die wel eens buiten de maatschappelijke voorschriften traden, „misdadig" te noe men We maken deze opmerking, wijl steeds meer zorgen worden' gewijd aan die jeugdige personen', over wier toekomst ouders of overheden zich bezorgd ma ken FEUILLETON. Naar het Duitsch. 20) Er werd voorgeslagen de ruïne te doorwandelen. Met een rilling wees ech ter freule Orben het aanbod van de hand en Neinstetten gaf voor dat het levens gevaarlijk was, in de bouwvallen rond te dolen. Herman daarentegen stond reeds o/p van de steenklomp, waarop "hij naast Lili zat, maar een gebiedende blik zijns vaders boeide hem aan haar zijde. Zoo waren het alleen von Glockner en Steinfels, die, begeleid door Erna, den rondgang aanvingen. Nadat aan de welput op de aangren zende binnenplaats de noodige opmerk zaamheid was gewijd en Hans Otto had geluisterd hoelang het wel duurde ter een steentje het wateroppervlak bereikte, .wendde het drietal zich naar de weste lijke zijde van den burcht. Daar rees, niet ,ver van het dievenhok, een naargeestig gapend gat in den bodem, hef overschot van den toren omhoog. AJ stond hij daar Die zorgen Vormen' een even schoon als moeilijk liefdewerk en daarom juist is het "zoo te bejammeren, dat ideze arbeid no;g verzwaard "wiordt door de pupillen' te kenschetsen' als „misdadige kinde ren". Zelfs al Ware deze aanduiding juist, dan nog moest men haar niet bezigen, ten einjde 'én bij die kinderen én bij het groote publiek een meer hoopvollen, een meer liefderijken bijdruk te vestigen iets Wat" b.i. noodig is voor het welsla gen vam' den vaak zwaren art>eid der op heffing van' 'die jeugd. Maar de omschrijving is in haar alge meenheid toch Wiet juist, reden te Wieer om haar bok niet Ianiger te bezigen. Zoekt mew inlaar een verzamelwoord voor de jeugdige personen, aan welke rege'ering en' 'particulieren zich,, geluk kig, veel laten gelegen' leggen, welnu, mogen we 'dan' in overweging geven te spreken van'afgedwaalde kinde ren. kWij geveW 'deze woordkoppeling gaar ne voor beter, als de misprijzende én zeer te misprijzen aanduiding misdadige kin deren er 'maar door verdwijnen mag. ALGEMEEN OVERZICHT. Turkije schijnt nu spoed te gaan ma ken met de onderdrukking van den op stand in' Albanië. De Turksche opperbevelhebber, Toer- goet pasja heeft nu zijn1 troepen verza- zameld en in' gereedheid gebracht voor den sinds langs beraamden geoomcen- treerden opmarsch. De aarzelende hou ding van Toergoet pasja wordt niet al leen verklaard door zijn wachten op de afgezonden versterkingen, maar ook door de Turksche vrees voor verwikkelingen met Montenegro. Het deelnemen vatn Montenegrijnsche grensbewoners aan den Strijd der Albauiërs, de st,eun in geld en ammunitie die deze uit Monte negro ontvangen, maakten op de Turk sche regeering een zeer onaangenatnen indruk. Maar de gevoerde onderhande lingen hebben Turkije de overtuiging ge schonken', dat de regeering te Cettinje én koning Ni'kita er niet over denken,; thans strijd met Turkije te beginnen1, en dat de ondersteuning van den opstand het gevolg is van persoonlijke sympa- thiën der grensbewoners, doch door de regeerign 'niet wordt gebillijkt. Te meer niet, daar Ruslanid Montenegro krachtig gewaarschuwd heeft tegen eenfsfrijd in den Balkan. Over de finarrcieele ondersteuning der opstandelingen door Montenegro en de herkomst daarvan loopen te Weenen al lerlei geruchten bij den' bekenden geld nood, die in hét land der Zwarte Ber gen heerscht, is het uitgesloten^ dat die steun van Montenegrijnsche zijide k\yam. Maar van welke zijde Montenegro in staat gesteld is de Albaniërs te steun'en is niet bekenjd. j Naar de „Times" uit Tandzjer ver neemt, is er den 4den dezer maand ten noordwesten van Fez hard gevochten. De opstandelingen wer- slechts ter helft van zijn vroegere grootte, het metselwerk was toch nog stevig ge noeg om menschen, die niet aan duize ling onderhevig waren, toe te staan, langs de inwendig steil in de hoogte voerende treden op te stijgen. Oom frans ver klaarde, dat hij liever beneden wilde blijven, maar moedigde de anderen aan, om tegen de moeite van het klimmen niet op te zien. Met zekeren tred ging freule von Harneck van steen tot steen, nauwelijks met de vingerspits Steinfels' hand, tot steun uitgestrekt, beroerend. Boven aangekomen traden beiden tot aan de in de gehouwen steenen aangebrachte ijzeren leuning en staarden naar het landschap. De toppen der eiken aan hun voeten wiegden nog groen en frisch in den wind, terwijl het meer in het dal gelegen ge mengde woud alle sporen vertoonde, dat 'tmet de zomerpracht ten einde Jiep. In 't midden der streek was de blik be grensd door de dennen en pijnboomen van Amaliënhof. Hartenstein lag rechts van 'hen. In zijn vensters glansde en flikkerde de da lende zon. .Trots en statig zag 'ter ge noeg uit, het oude gebouw, onder welks dak reeds vele geslachten der familie Harneck .waren pntstaan .en geleefd had den wél teruggeslagen1,, maar de troe pen van den sultan leden ook ernstige verliezen. Den' 5den was alles rustig. De Marokkaansche regeerin'g heeft een protest ontvangen van de Tetoeaners, te gen de wederrechtelijke handelingen van de Spanjaarden in de buurt van Ceuta. Zij vreezen ook, dat de Spanjaarden Tej toean zullen bezetten. De Marokkaansche regeering antwoordde geruststellend. De Spaansche regeering had het plan daar toe geloochend; zij Dad alleen! plan de Spaansch-Moorsche politiemacht daar te organiseeren, waartoe de Marokkaan sche regeering reeds haar medewerking had toegezegd. Steeds meer begint trouwend de haat tegen de vreemdelingen en de ontstem ming over hun inmenging in de binnenlad sche aangelegenheden aan het licht te ko men. De stokebrand Raisoeli roert zich .weer danig. Thans gebruikt hij weer eens voor de variatie den caid ben Da- han, en' diens door Frankrijk bezoldigde, gevoede en uitgeruste troepen;, om raz zias te houden, waarvan tal,van, onder Europeesche bescherming staande, in boorlingen de slachtoffers geworden zijn zoodat verwikkelingen onvermijdelijk schijnen. De Beni-Ahsen hebben aan de berg stammen brieven gezonden, waarin zij hun den aanstaanden inval in hun ge bied, door de Christenen doen weten. $ommige dezer stammen schijnen aan den oproep tot den strijd gehoor te zul len geven, rtiaar tot nu toe heeft nog geen enkele het gebergte verlaten. Het valt sterk te betwijfelen ,of de diep in! de bergen huizende stammen, bijv. die ten moorden van El-Ksar,aan den oproep der Beni-Ahsen zullen voldoen. Des niettemin' valt niets met zekerheid te zeg gen, zelfs niet omtrent de houding der stammen, die het gebied, waardoor de colonne Brulard trekken zal, bewonen. Alles wijst er echter wel op, dat de Europeanen het wel eens leelijk te Ikwaad zouden kunjnen krijgen. Nadat de stad Juarez door de Mexicaansche ;opstandelingen was ingenlomen, hebben deze haar tot hoofdstad verklaard en een voorloopige regeering benoemd. Blijkbaar heeft Ma- dero daar den boel weer jn handen. Men seint n.l. dat hij den gevangen ge nomen' generaal Navarro en 27 officie ren op hun eerewoord op vrije vloetien heeft gesteid. 500 man jjevan'gen geno men regeerinigtroepen liet hij de keus zich bij de opstandelingen aan te slui ten of uitgewisseld te worden' tegen ge vangen gen-omen opstandelingen. Het heet, dat 150 hunner zich bij de opstan delingen hebben aangesloten. Madeno heeft zich bereid verklaard, de vredesonderhandelingen weer op te ne men. Telegrammen berichten', dat onder de gesneuvelde opstandelingen zich bevond de bekende Boerengeneraal Ben Viljoen. Na het eindigen' van den Boerenoorlog was deze naar Amerika getrokken1, om er eén Boerenkolonie te stichten. Met hét oog op de mogelijke gebeur- telijkheiden nu de opstandelingen steeds meer veld winnen, zijn de leden van het corps diplomatique in hét AmerikaanL den, om daarna onder de gewelven van het dorpskerkje, .welks toren boven een groep lindeboomen uitstak, ter rust te gaan tot den jongsten dag. Zoo vol geestige invallen de jonge dame zich bij de bron betoond had, zoo stilzwijgend stond zij nu naast Hans Otto. Het bevreemde dezen niet. ]Hij had toch reeds een indruk verkregen, dat haar opgewektheid niet van harte was. Her haaldelijk had zijn blik haar «onderzoe kend gadegeslagen. JHaar lachen had voor een opmerkzaam oor een vreemden klank gehad. Het duurde geruimen tijd voor zij langzaam den blik afwendde van het reeds vaak geziene beeld en verstrooid vroeg .Weet gij reeds, dat qjen de Stam- vrouwe gisteravond gehoord en gezien zegt te hebben Gelooft gij ook aan de Stamvrouwe der Harnecks? vroeg Steinfels verrast. Erna schoot het bloed van 7t gezicht. Bemerkend, dat haar begeleider slechts met moeite zijn lachen bedwong, wendde zij zich verlegen af. Ik geloof, dat oom roept, sprak zij kortaf. Inderdaad maande de heer v. Glockner hen, terug te keeren, Bezjejd met Jiet ver- sche gezantschapsgebouw te Mexico (stad) bijeenkomsten om te beraadslagen over een plan' om gemeenschappelijk op te treden ter bescherming van de vreem delingen. Wilson heeft na afloop der bij eenkomst zich naar het ministerie van Buitenlanldsche zaken begeven en heeft het plan aan Minister Delabarre voorge legd. Naar de laatste berichten begint de toestand in' China steeds weer gespannen te worden. Vol gens den „Voss. Zeitung" worden vier divisies Chineesche troepen uit Poating- foe naar Mantsjoerïje gezonden, naar het heet om de Choencheezen te bestrijden. Het blad merkt bij dit bericht op, dat de reden van deze troepenverschuiving natuurlijk een geheel andere is en veel meer gezocht moet worden in den wensch om op alle gebeurlijkheden, die van Japansche en Russische zijde zouden kunnen komen, voorbereid te zijn. Ook acht het blad den stijgenden invloed van de nationalistische beweging, die zich o.m. in de jongste belangrijke hervor mingen heeft doen gevoelen, niet vreemd aan dezen maatregel. De St. Petersburgsche „Birsjweja Wje- domosti" verneemt, dat de samenkomst van den Russischen minister van oorlog met zijn Japanschen collega tot verbete ring van den politieken toestand zal bij dragen, den vrede in het .Verre Oosten vermoedelijk zal verzekeren en alle han gende kwesties tot een gewenschte op lossing zal brengen. Het blad noemt het dezer dagen .ook door ons opgenomen bericht van de „New-York Herald" over een gemeenschappelijke actie tegen China geheel verzonnen. De Japanners tegen China helpen, be toogt het verder, beteekent China zich voor altijd .tot vijand maken. En deze politiek zou ook dan onverstandig zijn, wanneer niet Japan, niet alleen door woorden, maar ook door daden, had ge toond, dat het met Rusland bevriend was. Men mag inderdaad op de vriendschap van Japan vooralsnog niet vertrouwen, en hoe groot de ontstemming jn China tegen Japan ook is, de haat tegen de Russen in Noord-Mantsjoerije is grooter en zal eerst dan misschien verdwijnen, wanneer Rusland een anti-Japansche po- litiek van .China in de hand werkt. Be halve correcte betrekkingen met Japan, heeft Rusland noodig op voet van goede buurschap met China te staan. GEMENGD. De socialist Keir Hardie heeft gis teren bij het Lagerhuis een wetsontwerp ingediend, waaraan het beginsel van recht op werk ten grondslag ligt. Het wetsontwerp bepaalt ,dat er een' lijst van werkeloozen' wordt bijgehouden, dat de overheid hun werk verschaft of Ihun en de hunjnen onderstand verleent, de onbekwamen een vak leert en de onwil- ligen en onbruikbarcn in inrichtingen! vasthoudtdat staat en gemeenten samen de kosten dragen. Turksche bladen melden', dat de koning van Montenegro, een b'ezoek te Konstaiiïtinope 1 zal brengen, wanneer de sultan uit Albanië is teruggekeerd. 'De Russische minister van Justitie langen zoo spoedig mogelijk weg te komen, wilde haar al vooruitgaan. Voor zij echter den voet op de eerste trede van het leuninglooze .overschot van de trap gezet had, voelde zij zich door Steinfels' hand teruggehouden. U zult mij toestaan, dat jk u voorga, gnadiges Fraulein. Ik draag erde verant woording voor dat u onverlet beneden komt. Voorzichtig iederen steen, waarop hij den voet zette, beproevend, ging hij voor uit. Het rammelde in de muren naast en boven henkalk en steengruizels vie len omlaag. Een uil, opgeschrikt uit zijn schuilhoek onder een der treden, streek met zijn sluimige vleugels zoo dicht langs Erna's hoofd, dat zij een schreeuw gaf van schrik en wankelde. Maar snel had Hans Otto's hand haar gegrepen, zoodat zij spoedig haar evenwicht her kreeg. Zonder verdere gevaren bereikten zij den bodem. Nauwelijks met een hoofdknikje be dankend, trad Erna op oom von Glockner toe en nam diens arm. .Waarom had Steinfels zoo angstig naar haar opgezien, toen zij voor een seconde wankelde? Als ik u een raad mag geven, freule, merkte Steinfels op, zou ik u in ov.r- weging willen geven, niet meer naar bo- heeft in de Doeuna een wetsontwerp in gediend waarin' straffen zijn vastgesteld v^or degenen' die zich schuldig maken' aan 'omkooperij van' staats- of gemeente ambtenaren. De Russische Doema heeft vier ein' een 'half millioen roebel toegestaan voor de bsetrijding van cholera en pest. 'De havenarbeiders te Porto zijn tot staking overgegaan;, omdat de patroons! hun eischdn niet hebben ingewilligd. Het goederenverkeer op de reede vari Leixoës en op de Duro ligt geheel stil'. Te Rome zijn twee goederentreinen] op elkaar geloopen. Drie personen zijn gedood, een vierde is ernstig gewondj. Drie wagons zijn vernield. Blijkens een telegram uit San Juan del Sur heeft Estrada bekend gemaakt dat hij afstand doet van den presidents zetel van Nicaragua, ten gunste van den! vice-president Diaz. Men gelooft echter, dat Menada, de minister van oorlog, tot president gekozen zal worden. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is Reefet Bey, erkenjd en toegelaten als consul-generaal van Turkije te Batavia; is benoemd bi» de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld te Amsterdam tot adjunct-commies met den! titel van tweede adjunct-commies, J. H. F. M. de Hoog, candidaat-notaris, wo nende te Amsterdam. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs: 1. de heeren De Wijkersloot de Weer- desteyn, Van Nispen (Nijmegen), Van der Voort van Zijp, Heemskerk en Duijs over het wetsontwerp, houdende bepa lingen in het belang van de personen, werkzaam bij het laden en Jossen van zeeschepen 2. de heeren Brummelkamp, De Geer, Van Vuuren, v. d. Berch v. Heemstede en De Kanter over de wetsontwerpen tot heffing van een debietrecht op tabak en tot invordering van provinciale en gemeentelijke opcenten op 's Rijks directe belastingen; 3. de heeren Van Asch van Wijck, De Monté Verloren, .Van Heemstra, Elhorst en De Meester over de wetsontwerpen tot wijziging der wet betreffende het aangaan van een leening ten laste van den Staat; betreffende de afgifte van zeebrieven en vergunningen tot het voe ren van de Nederlandsche vlag; goed keuring van het verdrag nopens de vesti ging van een Internationaal Prijzen hof; herhooging van hoofdstuk Buitenl. Zaken 1911 (kosten wisselrechtconferentie) en naturalisatie van L. Vollmers en negen anderen 4. de heeren .Van Hoogstraten, Duyn- stee, Snoeck Henkemans, De Jongh en Van Karnebeek over de wetsontwerpen houdende regeling van de voorwaarden tot verkrijging der afzonderlijke bevoegd heid tot .uitoefening der tandheclkunst, enz.; onteigening te Haarlem voor ver grooting van het post- en telegraafkan toor aldaar; jdem te 's-Gravenhage voor ven te gaan. De weg kon wel eens zeer gevaarlijk worden. Trots hief zij het hoofd op, reeds maakte hij zich vroolijk over haar, daan- na dacht hij haar te mogen terechtwij zen. Dit laatste paste hem zeker niet. Koel antwoordde zij: Ik was niet in gevaar, mijnheer de baron. Ontelbare malen ben ik reeds naar boven en naar beneden gegaan, zonder eenige hulp en ook ditmaal zou ik wel alleen beneden zijn gekomen. Geef u geen moeite met een raadgeving. Jkzal er mij wel niet naar richten en aan moed ontbreekt het mij niet. Dat js geen moed meer, maar ver- meetelheid, antwoordde Hans Otto kalm. Wat js dat nu? riep von Glockner verbaasd van Erna naar Steinfels blik kend. Wat zijt ge toch een heethoofd, kind. Wie zou nu gaan denken, dat liet u aan moed ontbrak. Ik had je voor wij zer gehouden. Maar nu zou ik toch graag zien, dat er vrede gemaakt werd en ik die bittere woorden niet meer hoorde. 't Wilde echter met dien vrede niet ge lukken en alle drie waren blij, toen zij^ na den haastig voltrokken rondgang, in de burchthalle terug waren. .(W.ordt xervolfldj,

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1