6 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang No. 481, e S^icbelve Sou/taut Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag Mei 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentlën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. algemeen overzicht. Ongemeen ernistig worden steeds m'eer de 'berichten over den opstain'd in Mexico. Wel 'bericht men dat Madero de leider der opstandelingen' in Chihuahua, op neutraal terrein een onderhoud heeft ge had 'met Carbajal, den gedelegeerde der 'Mexicaansche regeering, die machtiging, heeft om met Madero over denn vrede te onderh*idelen. Zij ontwierpen teza men een voorloopige regeling voor de vredesonderhandelingen. Men ver wachtte dws, dat de vrede gisteren zou worden gesloten. Echter, neemt het roover- en bendewezen in het ge heel e land dermate toe, dat, naar het schijnt, d« Mexicaansche regeering vrij- iwel 'machteloos is en de hulp van Ma dero 'zal behoeven om met e enige kanis op succes een poging te kunnen war gen om orde en rust te herstellen. Ver schillende bladen berichten, dat zoowel 'de Duitsehe als de Spaansche regee ring op bescherming Vam haar onderda nen aangedrongen. Want buiten Chihuahua blijft de op stand woeden. Gisteren werd te New ;York bericht ontvangen uit Mexico (stad), dat de opstandelingen op de hoofdstad aanrukken met een krijgsmacht van 4500 man. in de Volgende staten heerscht an archie: Puebla, Morelos, Guerrero, Du- ramgo, Sonora en Coahuila. Te Was hington is naar het heet bericht ingekomen van den Amerikaanschen ge zant te Mexico (stad) dat de toestamld hoogst bedenkelijk is. Ook wordt de tijding van de inneming van Mazatkan (in den staat Sinaloa) door de opstandelingen bevestigd. Naar de correspondent te Washington van de Morning Post se.nt, heeft de Ame- rikaansche gezant te Mexico bericht, dat vreemdelingen in de hoofdstad onge- rust zijn. Velen vertrekken'. De Ameri kaansche regeering is ongerust, omdat zij weet, dat het aantaL Amerikaansche sciie troepen in Texas vojkonieu ontoe reikend is voor een inval in Mexica. .Het bedraagt slechts elf duizend man inplaats van twintigduizend, zooals eersl overal bekend gemaakt was. Het gehalte der troepen, zoowel ais hun uitrusting, is gebrekkig. Daar de Amerikaansche troepen aonder reserve zijn, zou een le ger voor een expeditie eerst samenge steld en georganiseerd moeten worden, vóór. men tot een inval in Mexico zo-u kunnen overgaan. Ook koestert men in officieele Ame rikaansche kringen ongerustheid voor de veiligheid van de Amerikanen in Mexico en vooraf, die zich in de omgeving van AcapulcO bevinden, waar de toestand blij kens een rapport, dat Wilson, de am bassadeur bij de Mexicaansche regeering, aan het ministerie van buitenlandsche zaken gezonden heeft, ondragelijk is. Ver moedelijk zullen onmiddellijk oorlogs schepen -naar Acapulco gezonden worden. "1 aft is met de commissi*» voor buiten landsche aangelegenheden uit het Con gres tot volkomen overeenstemming ge komen over de bescherming van dc be langen van vreemdelingen in Mexico in geval van nood. Taft heeft, naar wordt beweerd, met ^nadruk er op gewezen, dat het, wanneer dc noodzakelijkheid zich voordoet, beter voor de Vereenigde Staten is zelf tus- schenbeide te komen, dan, in strijd met de Monroeleer, Europeanen toe te staan zulks te doen. Eindelijk komt weer wat nieuws over de Vereenigingswet in Spanje en we. uit een interview door Canalejas aan een medewerker van de „Figaro" toegestaan. Den achtsten of negenden Mei, zei hij, dien ik bet wetsontwerp in; de tekst zal tegelijkertijd openbaar gemaakt worden, opdat het volk zal kunnen oordeelen en eritiseeFen. Jk ben te vinden voor wiizi- gingendoch een afdoende regeling moet thans getroffen worden. Ik sta of val met- die wei Na nog de pedanterie gehad te heb ben van de beweren, dat hij overtuigd was hei met Rome en. te r. worden, ïc&c i'jj- mocht i* in uezc veiwacnting worden teleurgesteld, dan, ik verzeker het u, is het uit met de gematigdheid der liberale partij. Indien Rome volhardt in zijn afwijzen de houding, den geloof ik, dat het li beralisme piet ervoor terug zal deinzen het JFransche beginsel te aanvaarden. In het kort: zijn wij ook genegen met Rome te onderhandelen over de beper king van het aantal kloosterlingen, wij kunnen de inmenging van den H. Stoel in onze wetgeving niet dulden. In Span je behoort de soavereiniteit aan koning en Cortes, niet aan den paus. Men ziet dus, waarop aangestuurd wordt, natuurlijk doen zij al hun best om de Kerk in het gedrang te bren gen, en schuiven daarom de schuld op Rome. 'tKan niet eenvoudiger. In België zal het dit jaar niet aan hoog bezoek ont breken, zegt het Hbld. van Antwerpen. Is daar eerst het bezoek van den Fran- schen president Fallières, ook voorname prinsen ,en grooten der wereld, die zich naar Londen begeven om er de kroning van koning George bij te wonen, zullen op de terugreis België aandoen. Het eigenaardigste bezoek zal mis schien dit zijn van de Begum van Bhó- pal, een Indische koningin, die, naar de legende vertelt, afstamt van de Indische godhedi zelf, en zoo „geheilgd" van aanzien, dat nooit een raenschelijk oog hare wezentrekken mag aanschouwen. Deze koningin, die fabelachtige rijk dommen bezit, waarvan Oostersche ver tellers gewaagden, wanneer zij de schat ten der Radjaha van Indië beschreven, regeert pve reen volk van 12 millioen zielen, verspreid over een oppervlakte zoo groot .als Frankrijk. Zij bevond zich op den stooiner, die uit het Verre Oosten te Rort-Said aankwam, waar de Belgi sche vorsten aan boord stapten. Dan ztrilen wij nog ontvangen koningin Wilhelmina, den Tsaar van Bulgarije, aartshertog- Frans Ferdinand, kroonprins van Oostenrijk- Hongarije, die uit naam van keizer Frans Jozef het tegenbezoek aan onze vorsten brengt." 'tls om van te watertanden. GEMENGD. Volgens de „Daily Mail" is het nu bepaald, 'dat keizer Wilhelm van 14 tot 20'dezer in Engeland zal zijn. Hij komt,, naar men weet, de onthulling van het standbeeld van koningin Victoria bij wonen. De „Diario Universal" van Madrid bericht, dat de Koningin einde Juni of begin Juli met prins Jaime naar Zwit serland zal gaan, waar deze geopereerd zal worden, om voor het spreken hiuw derlijke 'bezwaren weg te nemen1. Een telegram meldt op gezag van de Parijsche „Temps", dat Dzjavid bei, de Turksclie minister van financiën, offi cieel ontslag heeft gevraagd en gekre gen. De „Lokal-Anzeiger" bericht, dat de ministers van buitenlandsche zaken en van onderwijs en de Sjeikoel-Islam zijn voorbeeld «uilen volgen en dat verder een groot aantai ambtenaren, o. a. de commissarissen Van politie te Stamboel en te Pua eveneens verzocht hebben van hun functie ontheven te worden. De Fransche regeering heeft beslu- ten de betooging te Aube, welke Zon dag zou plaats hebben, te verbieden!. De 'prefect heeft laten bekend maken, dat samenscholingen niet zullen worden toegelaten. Per extratrein zijn een regiment Infan terie en eenige eskadrons cavalerie te Bar-sur-Seine aangekomen. In den staat van zaken, geschapen door 'het oproer te Kanton, schijnt veel verbetering te zijn gekomen. Althans het spoorwegverkeer op de lijn Kanton-Kow- loen is hervat. De Turksch regeering neemt uitge breide 'maatregelen voor troepen ver voer. Verschillende spoorwegmaatschap pijen, ook Klein-Aziatische, zijn aange schreven, treinen beschikbaar te stel len. Op Formosa zijn 129 gevallen van pest Voorgekomen. Op het terrein van de maatschappij Cockerill te Seraing is een galerij, die voor het vervoer van steenen doc*r de lucht diende, ingestort en op lieden, die aan het sintelrapen waren, terecht ge- ko uen. Vijf huiler zijn gdood, drie ern stig gewoed. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit zijn' benoemd tot ont vanger «der registratie voor de gerechte1- lijke Bakten en der domeinen te 's-Hier1- togenbosch G. J. Piccardf, thanS ontvan ger <der registratie en domeinen' te Sneek tot «ontvanger der registratie en domeinen te 'Helder E. WesselsBoer, thans ont vanger 'der registratie en domeimien tö Terborg is benoemd tot technisch ambtenaar bij den Central en' Gezondheidsraad W. P. Smit, technoloog; is K. N. Zur Mühlen Jr., essaienr. van 'den waarborg en de belasting der gouden on zilveren werken te Alkmaar, benoemd tot essaieur bij dat dienstvak te Arnhem is benoemd tot tijdelijk adjunct-com missaris 'der loodsen te IJmuiden, G. Bakker, le stuurman ter koopvaardij. Koninklijk Bezoek aan de Hoofdstad. Gisteravond heeft de hoofdstad de eer genoten van een kort bezoek van H. M. de Koningin, Prins Hendrik en Hr. Ms. gasten, Hertog Johann Albrecht van Mecklenburg, regent van Brunswijk, en zijn gemalin, om de voorstelling ten voordèele van het Prins Hendrikfonds in de Stadsschouwburg bij te wonen. Even voor den aangegeven tijd stoom de de koninklijke trein het Centraalsta tion binnen. Hier stonden voor de ontvangst gereed de burgemeester, jhr. mr. Röell, jhr. F. W. van der Wijck, voorzitter, en de heer J. A. Kalff, lid van den raad van Admi- ministratie der H. IJ. S. M. en de heer A. R. Krabels, stationschef. Dadelijk bij het uitstappen trad H. M. op den burgemeester toe en begroette hem met een handdruk. Zij stelde hem aan de Hertogin voor. Ook de Prins begroette hem vriendelijk. Door Z. K. H. werd hij aan den Hertog voorgesteld. H. M. droeg een zilverkleurig zijden mantel met goud appliqué. De Hertogiu was gekleed in wit zijden mantel. In het haar schitterde een diadeem. Voor het Centraalstation stond een groote menigte die H. M., toen zij in haar nieuwe auto stapte, toejuichte. Langs een korten weg werd naar de Stadsschouwburg gereden. In den Stadsschouwburg werden de hooge bezoekers ontvangen door de hee- ren mr. H. A. van Nierop, mr. H. J. van Ogtrop, jhr. C. C. Th. Six en jhr. mr. E. H. J. F. van Bevervoorden van Oldemeule. Der Koningin en der Hertogin wer den bloemen aangeboden. Toen de Hooge gasten binnentraden stondeii de bezoekers van hun zetels op. Zij namen in de loge van het Dagelijksch bestuur plaats. Na afloop van de voorstelling van Oluck's Orphée onder leiding van F. Rasse, werd den hoogen bezoekers door dezelfde heeren uitgeleide gedaan. H. M- de Koningin vertrok met ge volg om kwart voor twaalf naar Het Loo Naar wij vernemen, zal Z. K. H. Prins JHendrik in het begin van Juni niet alleen een bezoek brengen aan het eiland Urk, maar zal dit bezoek zich uit strekken over Texel, Wieringen, Urk en Schokland, waarvoor als data zijn vast- egsteld 1, 2 en 3 Juni aanstaande. Dit bezoek staat in verband met de be zichtiging van het reddingmateriaal op die eilanden. Een bijzondere zending v. d. H. Stoel* Volgens den Romeinschen correspon dent van de „Daily Mail" heeft de Paus besloten, zich bij de kroning van den ko ning van Engeland te doen vertegehwoor- digen door een bijzondere zending. Het hoofd dier missie zal zijn de nun tius te Brussel Mgr. Tacci of Mgr. Gra- nito di Belmoute, die reeds den H. Stoel vertegenwoordigde bij de kroning van koning .Eduard VII. Nederland en China. Men meldt uit Peking aan „Het Vad." dat de heer Lou Tseng Tsiang, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van China bij het Nederlandsche Hof met den transsiberischen spoorweg zijn land verlaat om weder in den Haag zijn post jn te nemen. Bekend is, dat de heer Lou naar Pe king vertrok in verhand met de b e- kingen, die door de Chinees die ring met onzen gezant aldaar werden gevoerd over de quaestie van de natura lisatie der Chineezen in onze Oost en van de consuls. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouver neur-generaal van NecL-Indië ontvangen, dd. Jieden, betreffende pestgevallen op Java: Afdeeling Malang, gisteren (4 Mei) 23 gevallen, ,14 doodenvan de pestlijders van vorige dagen overleden er nog 4. Van de koortslijders 1 aan longpestSoe- rabaja is gisteren besmet verklaard we gens pest Christelijk-Historische Unie. Te Amsterdam is heden onder voor zitterschap van den hr. J. Th. de Visser een vergadering gehouden van het na- nationale comité der Christ. Hist. Unie. De vergadering was niet voor de pers toegankelijk. Naar wij vernemen, werden bespre kingen gevoerd naar aanleiding van een referaat door den eerevoorzitter der Unie jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, over de sociale wetgeving in het algemeen, en de verzekeringswetten in het bijzon der. Arbeidswet. De .Vereeniging van Tilburgsche fa brikanten van wollen stoffen zegt in een adres aan de Eerste Kamer: „Dat de aanneming van het wetsont werp tot wijziging der Arbeidswet, door de .Tweede Kamer der Staten-Generaal, bij haar een groote teleurstelling heeft verwekt en met zorg vervult, daar hare industrie, vooral wat exportzaken betrelt, hierdoor met enorme, ja onoverkomelijke moeilijkheden wordt bedreigt. Immers de belangrijke verkorting van arbeidstijd tot op 78 uur per week, waar bij dan nog in aanmerking moet geno men worden de gebiedende plicht om aan alle jeugdige personen, die zulks verlangen, tot hun 18de jaar de gelegen heid te geven, reeds te vijf uur in den namiddag onderwijs te gaan bijwonen, zal onmiskenbaar van zoo grooten in vloed op de productie zijn en den kos- tenden prijs van het fabrikaat dermate verhoogen, dat verdere mededinging op de wereldmarkt bij het in werking treden der wet, vrij wel onmogelijk zal blijken. Bovendien zal het stopzetten der hard- spinmaehines (selfactings), welke uitslui tend door die jeugdige personen (draad makers) bediend worden, de noodzake lijkheid medebrengen, ook den arbeidstijd der volwassen arbeiders aan de kaard- spinmachines (assortimenten) te verkor ten, en waar adressanten dus eenerzijds hun productie zien verminderen, ander zijds door deze verkorting van arbeids duur de lioonen zullen zien opvoeren, daar ligt het voor de hand, dat hun ex portzaken zullen moeten verdwijnen, wijl zij de scherpe concurrentie tengevolge dier belemmerende bepalingen niet meer het hoofd zullen kunnen bieden, en waar hun exportzaken momenteel van veel grooter omvang zijn, dan hun productie voor eigen markt, zoo valt het niet te ontkennen, dat hun industrie, die toch reeds moeilijke tijden doormaakt, door de aanneming van de wijziging der Ar beidswet zeer gevoelig zal worden ge troffen. Redenen, waarom zij eerbiedig, doch met aandrang aan de Eerste Kamer ver zoeken aan bedoeld wetsontwerp haar hooge goedkeuring te onthouden." Rechterlijke beslissingen inzake het Arbeidscontract. In het bijvoegsel van het „Sociaal! Weekblad" treffen wij de volgende rech terlijke beslissingen inzake de wet op de arbeidsovereenkomst aan Kantongerecht te 's-Gravenhage Een onrechtmatig ontslagen inwonen de dienstbode, die een schadevergoeding vordert gelijk aan het bedrag van haar volle loon (geldloon vermeerderd met een 'bedrag voor kost en inwoning) voor den duur van den opzeggingsteri rijn moet zoodanige feiten stellen, waaruit blijkt dat zij door het ontvangen van het In geld vastgesteld loon voor den duur van den opzeggingstermijn niet vol ledig is schadeloos gesteld. Kantongerecht te 's-Gravenhage: Een werkgever, die aan een arbeider, wiens loon in rnaandelijksche termijnen, teil c:< '.ie i 1 kien of iaden der maand uitoeuiald \VjOidt op tien 1/e^i eqn<qr maand 'de dienstbetrekking tegen denl eerstvolgenden datum van loonbetalinigi opzegt en deze op dien dag doet eindi gen, heeft de dienstbetrekking onrecht matig beëindigd door het niet inachtne- men 'der voor opzegging geldende bepa lingen. De vordering van den arbeider, tot 'uitbetaling der wettelijke schadeloos stelling groot f55.fen volle toegewe zen. Indien een arbeider de dienstbetrek king opzegt met inachtneming van eed termijn langer dan de langste termijn' dien 'de wet toelaat (6 weken) kan deze opzeggingstermijn door den werkgever niet verkort worden tot 6 weken. Indien' de werkgever geen genoegen neemt met den langeren termijn, moet de opzeg ging door den arbeiders als niet gedaan worden beschouwd. Kantongerecht le Dordrecht: Waar eischer in zijai verzoekschrift mïet gesteld heeft, dat tusschen partijen een| opzeggingstermijn Was overeengekomen, noch welke het gebruik in deze zoude medebrengen, of wanneer zijn loon werdt uitbetaald, 'kan eep vordering tot beta ling eener volledige schadevergoeding wegens onrechtmatig ontslag niet wor den toegewezen. i KORTE KRONIEK. 'De Oud-minister Mr. W. van der Kaay «is gisteren 80 jaar geworden. 'De Sociaal-Democratische Partij is, volgens 'het 2e jaarverslag, met 10 ledenj versterkt, totaal op 1 April j.l. 515 leden. De Broederschap van Ontvangers houdt Zaterdag 13 dezer een buitengewo ne algemeene vergadering te Amsterdam,, waarin de promotie van de ontvanger zal worden 'besproken. Bii de gisteren gehouden herstem ming van een lid van den gemeenteraad te 'Haarlem vacature Mr. J. N. J. M. Smit (R. K.) is gekozen dr. W. E. Me- rens (L.) met 886 tegen 723 stemmen' op H. Ph. Loots (R. K.) LEIDEN, 6 Mei. Geboorte- en Sterftecijfers. Verschenen Is de statistiek der geboor ten en der sterfte van den leeftijd en de oorzaken van den dood in <jc maand Maart 1911. Daaruit blijkt dat bet aantal inwoners van Leiden bedroeg 59.202. Het aantal geboorten was 114, overeenkomende 22.67 per 1000 inwoners per jaar (voor het rijk was dit cijfer 29.01). Levenloos werd aangegeven 1 kind. Er overleden op den leeftijd van min der dan één jaar 6 personen; van 14 jaar 12; van 513 jaar 3; van 1419 jaar 1 van 2029 jaar 3 van 3039 jaar 7van 4049 jaar 1 van 5064 jaar 14; van 6579 jaar 15 en boveuï 80 jaar 15 personen. Er overleden tengevolge van diphteri- tis 1, longtuberculose 11, hersentuberculo- se 2, kanker en andere booze zweren 8, nekkramp 1, beroerte en hersenverwee- king 3, organische hartgebreken 2, acute bronchitis 3, chronische bronchitis 2, longontsteking 6, andere ziekten der ademhalingswerktuigen 6, diarrhee 1, darmverstopping 2, nierziekte 1, aange boren zwakte en gebreken 3, ouderdom 6, zelfmoord 2, andere ziekten 10, en! onbekend 5 personen. Het totaal aantal overledene bebooren«- de tot de werkelijke bevolking der ge meente bedroeg 66, d.i. 13,13 per 1000 inwoners per jaar (voor het Rijk was dit cijfer 14.79). Door het lage geboortecijfer blijft het overschot tusschen geboorte en sterfte beneden het gemiddelde voor het rijk, zoowel als voor de provincie. Was dit overschot n.l. 14.22 voor het Rijk ere 15.06 voor de provincie, voor deze ge meente bedroeg het slechts 9.55. B. en W. hebben aan H. J. Haarlem van beroep timmerman, vergunning ver leend voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter ptaatse van: verkoop en zulks over het tijdvak van 4 Mei 1911 tot en met 30 April 1912; voor het benedenlokaal van het perceel' van der Werffstraat no. 40, welke loca- liteit eene oppervlakte heeft van 26.50 vierk. Meter. Tot gemeente-veldwachter in de gemeente Waalwijk N.B. is op 15Meia.s. benoemd de Heer Th. Raaphorst, Sergeant bij het 4e Regiment infanterie alhier.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1