Uit Stad en Omgeving. gadering de heer Six informeerde. Be langhebbenden zien er verlangend naar uit. De Voorzitter zeide, dat deze zaak weldra haar beslag krijgt. Hierna werd de openbare vergadering geschorst en ging men over in comité- generaal ter vaststelling van het kohier hoofd, omslag. Kerknieuws. Naar wij uit goede bron vernemen zal de WelEerw. Pater Constancio Lokkers O.C. (thans pastoor te Gnaratiba in het district Rio de Janeiro, Brasil) geboortig uit Leiden in het laatst van Mei of begin Juni a.s. eenige weken met verlof naar Holland komen, tot het bijwonen van de Plechtige Eerste H. Mis en zoo mogelijk de H. Priesterwijding van zijn jongste broeder, den Eerw. Frater Adel- bertus O.C. Onderwijs. Examens lager onderwijs. 's-GRAVENHAGE. Geëx. 8 vrouwel. cand. Gesl. de damesC, M. Graf, B. M. Ottolander, E. A. Retera, J. Broos- hooft, C. van Hengel, R. Huygen de Raat, C. S. A. Moorrees, allen te 's Graven- hage, en E. M. Spoormaker te Rhoon, HAARLEM. Geslaagd de heerenJ. Hoesen en W. van Hoorn, beiden van Haarlem J. J. van Hilten, van Nieuwer- AmstelW. Hoge woning van R ij n s- burg; J. Hoogbruin, van IJmuiden. UTRECHT. Geëx. 8 cand., ges!, de dames J. M. van Brink te Neerlangbroek A. Bouma, M. L. Buys, J. W. M. Buy- sing, G. van der Burg en A. C, ten Doe- schatte te Amersfoort. LEIDEN, 1 Mei. „Prinsessedag" Feest Veldartillerie. De malsche Aprilregen van de laatste dagen en de koesterende zonnestralen^ die ook vandaag zoo heerlijk' jachijtnenj, hebben het jonge lentegroen i,n plantsoe nen en langs grachten doen ontluiken. En te midden van dit frissche groen wapperen vandaag de vele vlaggen met oranje wimpels ter eere van ons Prins^s- *je Juliana. Eigenlijk ook om nog een andere reden want 50 jaar geleden ideed de veldartillerie haar intrede in Lei den. Dit gouden jubilé mocht niet on opgemerkt voorbijgaan en terwijl de ge meenteraad voor het feestelijk onthaal der manschappen een bedrag beschik baar stelde, heeft ongetwijfeld de bur gerij eveneens gevlagd met de bedoe ling de feestende artillerie blijken van haar belangstelling te geven:. De scholen hebben vrij; op straat is een drukte en bedrijvigheid als Leiden slechts bij festiviteiten te zien geeft. Te midden Van de vele wandelaars, kijkers en feestvierenden bewegen zich jonge meisjes 'met de bekende witte lintjes om de armen en bieden hun tuberculose- bloempjes te koop aan. 't Zijaï geerv Juliana-bloempjes meer, maar de vrien delijke'verkoopstertjes offreeren ze toch 'onder dit motto. Immers, bij het volk heeft tons Juliaantje sympathie én' om haar (ondanks alles), zondert men gaarne iets voor- de arme tuberculose-lijders af. Velen dragen dan ook slechts de tu- berculose-bloempjes als teeken hunher gehechtheid aan het huis van Oranje, 't Is wel niet het mooie Oranjehartje, dat het 'bloempje thans heeft; dat schijnt echter (niet te hinderen want het is het bloempje van Juliana's verjaardag. De Postharmonie Prinses Juliana be gon Vanmorgen halftien haar muzikale Wandeling door de stad, een hossende en joelende menigte om zich heen verza melend, 'die op de toonen' der muziek of op 'de maat van het tromgeroffel meeliep. Om 11 uur begon de marsch met aan gespannen''stukken door de stad, het eer ste nummer der militaire feestvierin'g. Het Was een fleurige ptoet, de offi cieren en manschappen in groot-tenue, de .paarden met een enkele tulp aan h/et hoofdstel opgetuigd en in het midden drie 'oude kanonnen met manschappen in de tenue van den; overeenkomstige.! tijd. Eerst uit 1795 de sierlijke uniform met Veel kleurig rood en de koperen on'der- scheidingsteekenen der artillerie. Hoe Vroolijk keken die gezichten onder die zwierige roode steken. En dan' volgden de mannen van 1830 toiet die rare emmers op hun hoofd in' minder kleurige uniform, waarachter de tachtigers met de donkere sjako. Maar onze mannetjes van jnju lieten zich door die oude paaien niet uit het veld slaan, maar even: fier zaten' zij in hun stemmiger uniform te paard en1 even glunder glommen hun gezichten. Te ongeveer kwart voor 12 was iinen gearriveerd 'bij het stadhuis, waar de volijverige politie voor een mooi stuk open straat gezorgd had. Het kotette hun heel wat moeite om het jnïeu'w ïgierig opdringende publiek in toom te houden. Op het bordes van het stadhuis stonden! Burgemeester 'en Wethouders eh verschil lende 'raadsleden1 de stoet op te wach ten. On'der Vroolijk geschetter der tronif- petten reden zij voor. De commandant Majoor 'v. ld. Hoog, steeg af, en voegde zich 'bij Kte autoriteiten op het bordes, "waarna "de «stoet, onder de vroolijke too nen Van' Van Erp's muziek van het 4 aan #en' Overkant opgesteld, voor hem defileerde. En toen loste zich daarachter op de hossende troep der toeschouwers, die hqn xljO(Oj' het lange wachten stijve b.ee- nen aldus weer uit de plooi trachtten te brengen'. Om half twee wierden de officieren1 der veld-artillerie officieel ten Raad- huize ontvangen'. Zij b'egaven zich daarvoor t,e paard van de 'kazernje naar het stadhuis, waar zij, 15 in getal, precies op tijd arriveerden'. In 'de ikamer van' Bi. en W. hadden zich vereenigd 'het dagelijksch bestuur der gemeente) alleen weth. v. Hamel ont brak) verscheidene raadsleden en offi cieren van land- en zeemacht. Nadat de officieren der veld-artille rie 'Waren binnengekomen, nam de Bur gemeester het woord én zcide als volgt, Mijne Heeren. Majoor, 'kapiteins 'en luitenants van de alhier 'in garnizoen liggende veld-artille rie. Het 'is den Raad, het Dagelijksch Be stuur en den Burgemeester van Leiden een eer en een genoegen U hier ten Stadhuize te ontvangen ten einde U geluk te kunnen wenschew met het vijftig ja rig jubileum dat heden de Veldartillerie viert. En in U wen'schen wjij tevens de* beide regimentsgedeelten te huldigen, die binnen onze stad gevestigd zijn. Een vijftig-jarig jubileum is geen gewoon voorval. Ook in het dagelijksch leven mag het eene zeldzaamheid hee- ten, dat bij huiselijke aangelegenheden feestelijk wordt herdacht. Welnu, ook dit vijftig jarig samenleven van de veld-artillerie met Leidens bur gerij wenscht de vertegenwoordiging van die burgerij feestelijk te herdenken, en heeft U, mijne Heeren, daarom uitge- noodigd hier ten stadhuize officieel die gelukwenschen in ontvangst te nemen Daarbij Wens ch te zij: tevens U in,! de gelegenheid 'te stellen de felicitation' van den Kolonel Garnizoens-Commandant en van de overige autoriteiten op militair gebied binnen Leiden in garnizoen te kunnen' aanvaarden. Zooeven sprak ik van een 50 jarig sa menleven van de veld-artillerie met Lei dens burgerij. Met te meer opgewektheid, Mijne .Hee ren, 'nemen wij deel in het feest, dar ge heden viert, omdat die samenleving eene gelukkige is geweest. Zooverre ik weet is nooit de goede harmonie 'tijsschen die beide deelen van Leidens inWoners verstoord geworden De burgerij heeft het steeds geappre cieerd, dat uw wapen alhier in garnizoen lag, heeft de uitbreiding er van' eenige jaren 'geleden met groote sympathie be groet en omgekeerd is de veld-artillerie steeds bereid geweest om het civiel gezag en de burgerij' ter wille te zijn, wiainheer zulks 'noodig oi wenschelijk mocht zijn Ik 'doel hier niet speciaal op de artike len 184 en 185 van: de Gemeentewiei. ilk heb hief meer- 't oog de bereid'wil ligheid waarmede de officieren en man schappen der veldartillerie behulpzaam waren om dc optochten van' studenten: feestvierende burgerij in goede orde t.e doen plaats hebben. Nogmaals, derhalve, mijne Heeren!, dank voor Uwe komst alhiervan harte wenschen wij U een verderen ieestvol- 'en cn aan gen a men dag toe, een goed vervolg 'op den dag ,die begonnen is gei ob zoo schoone door U gehouden histo rische optocht. Moge ook de feestvreugde der man schappen verhoogd worden door de we tenschap, dat de Raad die eenige gelden beschikbaar stelde, om hun maaltijd op lieden uitgebreider te doen zijn dan ge woonlijk, die gelden eenstemmig en met veile sympathie toestond. Alvorens te eindigen', kan ik niet na laten te wijzen op het bijzondere feit, dat 'gij en uwe troepen' u|w 50-ja'rig, feest 'herdenkt juist op den dag, dat al om in den lande de 2e verjaardag ge vierd wordt van onze geTSefde prinses Juliana. H'et samenvallen van' die beide gebeur- nissen zal te meer wijding geven aan uw jubileum. Laat 'ons- derhalve beide heugelijke feiten 'samenvatten in de juichkreet: Leve Prinses Juliana, Leve de Veld- Artillerie. Een driewerf herhaald hoera volgde op 'deze toespraak, die door majoor M. C. Van der Hoog werd beantwioord met de 'volgende rede: Mijnheer de Burgemeester, heeren leden van den Leidschen Gemeen teraad, M. H. Ik dank u hartelijk voor de vriende lijke woorden, die u tot ons hebt willen richten. De dag van heden js voor de Leidsche veldartillerie zeer zeker zen ge wichtige dag, en met vreugde en waar deering herdenken wij vandaag het feit, dat vóór 50 jaren de veldartillerie de Marepoort binnenkwam en haar intrek nam in de Doelenkazerne. Dubbel aangenaam is het ons, dat u en de Leidsche Gemeenteraad met ons wiilt feestvieren en door ons op deze plaats te ontvangen, hebt willen toonen, dat waar wij' het op prijs stellen, onzen werkkring te vervullen en ons maat schappelijk leven te leven binnen Leidens muren, het ook door u op prijs wordt gesteld^ dat we tot Leiden's ingezetenen behooren. Hoe gaarne zou ik een relaas geven van de verhouding van de Leidsche bur gerij tot de Leidsche veldartillerie jn het afgeloopen tijdperk Maar daarvoor ont breken mij helaas de gegevens en daar om bepaal ik mij tot het tegen woordige. Wanneer officieren onder elkaar het wel en wee van de verschillende garni zoenen bespreken, dan vragen de jonge luitenants ai gauw: „Zijn er aardige jonge meisjes?" De meerbedaagden daarente gen vragen„Zijn er goede oefenings terreinen En wanneer ik nu de vraag van de jonge luitenants, die jk wat Leiden betreft al dadelijk zeer beslist in bevestigenden zin zou willen beantwoor den. voor "toogenbük laat rusten, jnaar mij bepaal tot de .oefeningsterreinen, dan wordt er van Lei,den al gauw gezegd hoe men er een 3 kwartier te paard naar de Maatdrift moet marcheeren vóór men er een behoorlijk oefeningsterrein heeft en hoe er in de omstreken niets anders is dan de wegen om op te oefenen, op ge vaar af ld at wp met onze kanonnen in de sloot terechtkomen. Doch die zoo redeneeren weten niet hoe binnenkort door de ophooging van het Schuttersveld een terrein gereed komt dat voor de detailoefeniiigen van onschat bare waarde is, en moge die ophooging ook ai een gemeentebelang zijn,dat neemt niet weg, dat de legerbelangen, speciaal die van de veldartillerie, er /n hooge mate mede gediend zijn, en .dat de ge meente door het doen uitvoeren van het werk aanspraak heeft op onze dank baarheid. 'Voor 't overige, ja de omstreken van Lciiden zijn niet die van Arnhem en Bre da. Zwelt iemands ruiterhart wanneer hij op een flinken, harden zandgrond .eens kan nitgaloppeeren, dat voorrecht moeten 'we in Leiden missen, maar toch geven 'we den moed niet op, dat we ook in de omstreken van Leiden er den galop nog eens kunnen inzetten, overtuigd als we zijn, dat de gemeente door het aan leggen van ruiterwegen waar ze kan, zal toonen een open oog en een warm hart te hebben voor hetgeen een ruitersman toekomt. In een ander opzicht hebben we in Leiden veel wat in andere garnizoenen gemist wordt, onze parketterreinen, onze stallen en de kazerne voor pnze man schappen, we hebben 'talles vlak bij el kaar en we hebben daardoor .eén voor recht boven menig garnizoen. Valt er dan in Leiden over niets te klagen? Nu, ik zou het niet weten, of ja, op het verlanglijstje staat de zedelijke verbetering van de Leidsche straatjon gens, die maar geen grooter genot schijnen te kennen dan onze paarden, aan. 'tschrikken te maken. Maar, M/de B.v er moet iets te wen- schen overblijven't Volmaakte wordt ook zelfs ili Leiden niet gevonden, of 't moest zijn de wijze waarop de gemeente zorgt dat al wat Leidens ingezetenen en dus ook de vek' ie te verorberen krijgt van onver qualiteit is. Wanneei g, dat fiaagsch vleesch van Haagsche wj Jen,'geslacht in 't Haag- sche abattoir, nog niet goed gen v:g word 1 geacht om 'd oor cfe Leidsche itairen te worden genuttigd, doch cL. dit aan ;tLeidsche abattoir nog een speciaal on derzoek moet ondergaan, vóór het door de Leidsche militairen wordt genuttigd dan behoef ik u niet te zeggen, hoezeer ook de Leidsche veldartillerie profiteert van de wakende zorgen, die .het Stads bestuur in dit opzicht uitoefent. Van de voeding naar de publieke ver makelijkheden, il n'y a qu'un pas. Niet alleen de Romeinen, maar ook de Leidsche veldartillerie vraagt leven en spelen. Nu in dat opzicht wordt er ook uitstekeW voor hen gezorgd en wanneer jk naga hoe we ons hier dicht bij de genietroepen van den Haag bevinden, dan verwonder ik mij er dikwijls over, hoe er nog on dernemingslust is om ook in Leiden den mensch ontspanning te verschaffen. En toch valt daaf waarlijk niet over te klagen. Is het dan te verwonderen, jVL de B., wanneer ik dit alles geconstateerd heb, dat wij ons te Leiden .wonderwel en be- hagelijk gevoelen en dat het alleen dc verstokte Hagenaars zijn, zij, die niet kunnen leven, of zij moeten het asphalt in de Spui- en de .Veenestraat onder hur. voeten hebben, die vragen om bij het gedeelte van het regiment in den Haag te worden overgeplaatst. Doch de anderen blijven maar 't liefst in Leiden en het is ,dan ook niet te verwonderen, dat er in Leiden banden geknoopt zijn voor het leven, banden van vriendschap niet alleen, maar ook banden, waarbij de guit Arnor een be langrijke rol speelt. En wanneer jk u zeg, dat van de gehuwde officieren in de afdeeling, die ik de eer heb te com- mandeeren, de helft, zij het dan ook de kleinste helft, hun vrouw té Leiden heb ben gezocht en gevonden, dan js ook dit een bewijs, hoe ook dit een reden is die de veldartillerie aan Leiden bindt. Het is zoo goed voor een leger i/i het algemeen en: nu de in het bijzoinder wanneer 'zij zich niet beschouwen als een afzonderlijk element in de maatschappij maar aanstonds aanraking zoeken met het bbrgerelement en wanneer ook het civiele element voeling houdt met het militaire. Mag er in die nauwere aanra king geen aanleiding hebben bestaan in den tijd jn de huurlegei-s, nu een over groot deel in de natie een korteren of1 langeren tijd in het leger doorbrengt, dat deel goed 'voortdurend uitbreidt. ,nh is dit geheel anders. Thans is het leger de natie en de natie is het leger. Dat de Leidsche veld-artillerie niet be geert om 'een afzonderlijk element in de Leidsche 'samenlevinig te zijn1.. M. H. dit "is reeds lang bekend en; wedïerkfele- rig stellen de Leidsche ibgezetenlen be lang in onze lotgevalle. Dus al 'was ik daarvan overtuigd, toch mpet ik eerlijk bekenden, dat het grijn stoutste verwachtingen heeft overtrof fen en dat het mij dieper in het hart heeft gegrepen als ik U wel zeggien' kan 'nu is daar zie het prachtig ge schenk dat ons door Leidens ingezetenen werd aangeboden. M.H. ik aanvaard het namens de officieren der artillerie met groote dankb'aarhe iden onder vriende lijke dankzegging. Wij zullen het een waardige plaats in odze wachtkamer in ruimen. AL H. Ik ga eindigen, maar ik wensch dat niet te doen door na U alsweer nog een hartelijk woord van dank te hebben gebracht voor de vriendelijke woorden door u tot ons gesproken en voor de hartelijke ontvangst op deze plaats. Een woord van dankbaarheid aan deri Leid schen gemeenteraad voor het bedrag, dat hij heeft willen voteeren en waardoor het mogelijk is om ten behoeve van on derofficieren cn manschappen een ge combineerd rijks- en gemeent menu sa men te 'stellen dat de naam van feest- menu met eere mag dragen. Een woord van dank ook M. H. aan het bestuur van het Sted. Muziekkorps voor de vriendelijkheid het muziekkorps ter beschikking te stellen voor de marsch door de stad, ook aan U, kolonel de Roon voor de muziek van het 4e Reg. Infante rie, en eindelijk een woord van dank' aan 'net bestuur van de Kweekschool der zeevaart voor 'het bedrag dat U ten be hoeve van het feest aan de troep heeft gegeven. U hebt in uw rede gezegd, M. de B., op de gedaanteverwisseling die der artille rie 'heeft ondergaan, de nummers der batterijen hebben zich Voortdurend ge: wijzigd, zooals we gezien hebben is er in de uniform groote verandering geko men, ons geschut heeft zich gewijzigd, zoals we dat voor 50 jaren zich niet heeft kunnen indenken, maar wat zich niet heeft gewijzigd, wat altijd hetzelfde is gebleven, dat zijd de vriendschappelijke gevoelens die de Leidsche veldartillerie bepaalt ten opzichte in Leidens ingeze tenen. Ik "hoop dat dit zoo mag blijven en een 'wensch te stellen met „Heil Lei dens burgerij, Heil de Leidensche Ge meenteraad, Heil Leidens Burgem-us- ter. Hierna \verd de eerewijn rondgediend Ondertusschen badden op het terrein v.an de kazerne de volksspelen voor de soldaten een aanvang genomen. Voor de manschappen waren zij verdeeld in 9 afdeel ingen, t.w. hindernisloopen, zak- loopen met hindernissen, mastklimmeci, surprisesniastklim'men, estafetteloopen, wedloopen met hindernissen, springfon- cours Verdeeld in hoog- en vérspringen en touwtrekken. De onderofficieren hadden ook hun wedstrijden, bestaande in springcon cours, estafette loopen én polsspringen. Om halfdrie begaf de Burgemeester, jhr. de Gij- laar, zich naar de Doelen kazerne met eene commissie uit den Raad, bestaande uit de Wethouders Kerstens, K orevaat en Van der Lip, (de heer Van Hamel was verhinderd) en den gemeente secretaris, mr. van Strijen. Bij aankomst van den burgemeester vormden de soldaten carré, terwijl met het spelen van het Wilhelmus de gewes- ielijke autoriteiten werden verwelkomd. Toen de burgemeester en de Commissie bénevens de officieren voor de troepen waren getreden, richtte majoor van der Hoog zich tot de manschappen, om hen op de beteekenis van het feest te wijzen, en daarbij te herdenken de goede ver standhouding tusschen burgerij en sol daten; blijkend uit de vele belangstelling en cadeaux bij het feest van het hooge stadsbestuur en de particulieren. Spr. spoort de soldaten aan te toonen, die goede verstandhouding op prijs te stellen door hulpvaardigheid waar die noodig is; dan zal de artillerie blijven de trots van Leiden. Spr. eindigt met een onder instemming herhaaldLeve Leider. De burgemeester sloot zich bij deze woorden aanbood nogmaals de geluk wenschen aan en hoopte, dat de toekomst van het regiment even eervol moge wezen ais het verleden. Hierna ging men wederom aan de spelen, die bijgewoond werden door een groöt aantal belangstellende heeren en dames. Hedenmorgen werd door een deputatie der burgerij bij monde van den heer Reimeiger een cadeau aangeboden, be staande in 6 stoelen en 2 fauteuils voor de officieren-kamer. Ook andere cadeaux werden aange boden. Hedenmiddag heeft in de kazerne een feestmaaltijd plaats voor onderofficieren en minderen. Ook de officieren vereeni- gn zich aan een maaltijd. Plaatsgebrek noodzaakt ons eenige verslagen en het kantongerecht tot een volgend nummer te laten liggen. KATWIJK AAN ZEE. Voor de visch, hier heden aangebracht, werd besteed tong 13 a 30 a 50 ct., griet 40 55 ct. beide per stuk; schol f 5, braad f 2.70 f 3, keu en schar f 2, alles per mand. NOORDWIJK. Heden werd hier op feestelijke wijze de tweede verjaardag van ons Prinsesje herdacht. Des morgens ging alles zijn gewonen gangde werklui naar den arbeid, de kinderen naar school. De Oranjevereeniging had besloten het feest eerst des middags te doen aanvan gen. Ruim twee uur arriveerde de feest commissie op het Lindenplein en namen de Volkspelen een aanvang. Deze beston den uitMastklimmen voor jongens en mannen, tobbesteken met hit en kar en boegsprietloopen voor jongens. Onder groote belangstelling hadden de spelen plaats en menigmaal werd hartelijk gelachen om de vergeefsche pogingen van de klimmers, om de onder een stortbad proestende tobbestekers en en de buite lingen der boegsprietloopers. De feestelijkheid werd opgeluisterd door vroolijke muziek van „Cressendo". Om half vijf begonnen de sportspelen op Noordwijk aan Zee. WARMOND. Bij Kon. besluit is be noemd tot directrice van het post- en telegraafkantoor alhier mej. P. Kuijpers, directrice van het postkantoor hier Ier plaatse. ZOETERWOUDE. Aanstaande Donder dagavond zal de heer Roeske adjunct inspecteur der electriciteitfabriek tc Lei den, in het Wittehuis van den heer IJ Kompier aan den Hoogen Rijndijk op verzoek van enkele ingezetenen aldaar spreken over aanleg en verbruik van electriciteit van licht en beweegkracht. Bij die gelegenheid stelt zich spreker gaarne bereid tot het verstrekken van inlichtingen betreffende de electriciteit. GEWESTELIJK GEMENGD. Naar aanleiding van ons bericht van de vechtpartij welke te Sassenheim heeft plaats gehad (zie ons blad van Zaterdag) verzocht men ons mede te deelen dat de naarn van den dader niet is A. v. d. V. maar P. v. d. V. Toen de veehouder J. v. Leeuwen te Nootdorp, Zondaginorgenin het land kwam aan den Veenweg, vond hij zijn paard in de sloot zitten. Met veel moeite en kracht moest het beest er worden uitge trokken. De zoon van den landbouwer Jac. de Vreede geraakte te Nootdorp met de fiets te water, toen hij zich kerkwaarts begaf. Met een nat pak en een gebroken fiets kon hij huiswaarts keeren. Laatste Berichten, (Gedeeltelijk gecorrigeerd). Hofbericht. H, M. de Koningin-Moeder verleent hedenavond ten 6 ure audiëntie aan den nieuwbenoemden Pauselijken Internuniius bij het Nederlandsche Hof Mgr. Tacci. Hedenmiddag ten 2 ure bracht H. M. de Koningin-Moeder een bezoek aan het gebouw der Roomsch-Katholieke Wijk verpleging „St. Raphael in de Hekkelaan te 's-Gravenhage en aan de daarnaast ge legen bewaarschool. Woensdag 3 Mei a.s. worden ten paleize „Het Loo verwacht Hertog en Hertogin Johanna Albrecht van Mecklen burg, Regent van Brunswijk. Hunne Hoog heden zijn vergezeld door de Hofdame Gravin van Wedel en den kolonel adjt. Freiherr Knigge. Waarschijnlijk zal het vorstelijk paar den 9en Mei naar Den Haag vertrekken. Ter gelegenheid van den 2en ver jaardag van prinses Juliana heeft de Bond van Onderwijzeressen bij het Fröbelon derwijs H. K. H. een volledig stel Fröbel- materiaal aangeboden, welk geschenk door H. M. de Koningin welwillend is aanvaard. De Minister van Koloniën, de heer de Waal Malefijt, begaf zich heden van uit Aalten in Gelderland, waar hij zich de volige week bevond, ter audiëntie bij H. M. de Koningin op Het Loo. Morgen zal de Minister, die volkomen hersteld is van zijn lichte ongesteldheid, zijn ambtsbezigheden aan het Departe ment hervatten. Marktberichten. ROTTERDAM, 1 Mei. Veemarkt. Aangevoerd: 332 runderen, 313 vette kalveren 163 schapen, 0 bok, 778 varkens. 0 paarden. Prijzen per Yi kg. koeien en ossen 35 a 40 c. vette kalveren 45 a 57^ ct. Schapen 20 a 30 c. Varkens 25 a 26J4 c. Exportvarkens 25 a 25J4 c. Vette runderen behoorlijk aangevoerd, zoowel beste als afwijkende, voor alles was goede vraag, de beste werden duurde omgezet dan de vorige week. handel langzaam, vermoedelijk wordt opgeruimd. Aanvoer van vette kalveren ruim voor export bestemd, werden vlug en duur verhandeld, zelfs de kleinste kalfjes werden duur verkocht. Zwaardere kalveren inet regel- matigen omzet, eukcle zeer beste met 2f£ cent boven noteering. Wolvee zeer beperkte aanvoer, weinig kooplust en flauwe handel. Varkens tamelijk ruim aangevoerd, met regelmatigen vlottende omzet, handel stadig. Een enkel hok beste varkens golden 27 cent. Vele Haagsche slagers waren ter markt, daardoor behoorlijke omzet en flinke prijzen. ROTTERDAM. Tarwe met ruimen aanvoer, langzaam tot onveranderde prijzen verkocht, een gedeelte bleef wegens de hooge prijzen omverkocht. Per 100 Kg. voor extra soorten f 11 a f 11.75 uitgezochte partijtjes daarboven be taald, overige soorten f 9.50 a f 10.50. Haver en bruine boonen niet getoond. Maisf 120a 121. AMSTERDAM, 1 Mei. Veemarkt. Aan voer: 183 vette koeien le kw. 80 a84 c.2kw. 74—78 c. 3 kw. 6672 c. per KG. 70 melk- cn kalfkoeien f 160-000 p. stuk. 179 nuchtere ka! veren f 7—12 p. stuk, 16 schapen f2226 pe" stuk, 120 lammeren f 10 a f 14 per stukr 409 vette varkens Holl. 1 kw. 48—50 ct. 2e en 3e kw. 46—47 c. Overz. en Geld lc kw. 4850 c., 2e en 3e kw. 45—47 c. per KG. EDAM. 29 April Op de heden alhier gehouden markt zijn aangevoerd 22 wagens en 12 schepen m et 6543 kg. kaas. Hoogste prijs f 32,50 p. 50 kg LOOSDUINEN, 29 April. Op de groentenvei ling werden de volgende prijzen besteed bloem kool lc soort f 10.60 a f 16,dito 2e soort f3a8, Komkommers (Eng,) le soort f 13.70 ix f 16.90, dito 2e soort f8.90 a 10.60, dito (gele) lesoorl 16 a f 18.00, dito 2e soort f 7 a f 9. Salade lste soort f 1.70 a f 4.20, dito 2de soort f 0.6C A f 1.70. Peen, lste soort f 16.60 a f 22.00, 2€ soort f 9.— a 14.90, prei f C.— a f—.0, radijs f 1.40 af 2.20, Raapstelen f 0.50 a 1.00, rabar bcr f 2.10 a 3.40, selderij f2 a f2.80, peterselie f 1.20 a 3.20 per 100. Spinazie 6 a 12 c., zuring

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 3