BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang No. 475. Ste Ccicbcfve Somcmt Bureau OUDE S1NÜEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. V „Adam" en „Lucifer". Het .welsprekende feit, dat deze twee stukken van Vondel, hoewel alle attrac tie van „prikkellectuur" missende, toch zoo lang op het repertoire blijven, stemt tot nadenken. De rnenschen willen nu eenmaal dat prikkelende, dat schouwe, aldus werd .vaak beweerd, door wie dan willoos zich bij de afkeurenswaardige strekking van het huidig tooneel neerlegden. Maar ziet: daar worden twee reine stukken opgevoerd, welke bovendien meer dan gewone inspanning eischen van den toeschouwer, en die brengen het tot een onverwacht groot aantal voor stellingen. Waaraan dat toe te schrijven? De tooneelcriticus van het Handels blad beantwoordt deze vraag als volgt: „Wanneer ik naar een verklaring zoeken mag, vindt ik die in den drang van vele menschen om nu de materia listische wetenschap in gebreke is ge bleven, alle bewijzen te leveren die zij scheen te beloven, weder gesteld te .worden tegenover een hoogere macht De materialistische kunst han delde .de kleine- dingen des levens af zij toonde hoe oude menschen vege- teeren jn besjeshuizen, hoe patroons zich gedragen tegen arbeiders, hoe vrouwen gedreven worden in de pros titutie .Het was een tijdlang belang wekkend, .want van niets, houden de menschen meer dan van praten aan de trap. Maar op den duur kan nie mand éénhoog praten blijven; er komt een £ondagsche behoefte naar een preek. O, wonderlijk mengsel van aard- sche en hemelsche neigingen! Bloem op de vunze vaalt! Hadden de geleerden en kunste naars eener vroegere periode het ver staan, het vraagteeken uit het leven op en buiten deze aarde te doen verdwij nen, zij zouden blijvend het pleit ge wonnen hebben. Maar wie durft nog hopen op deze overwinning! Zoo js dan een tijd, waarin op het aardsche de aandacht bieei gericht, op gevolgd door een andere, meer om het hemeische bezorgde. „Zoo gaat het al, nu op dan neer heeft Jeremias de Decker gezegd, en hij zal niet de laat ste wezen. De behoefte om te geioovcn wordt sterker, algemeener. Men laat zich .weer gaarne door dichters naar den hemel geleiden. Vondel is een van hen, een boeiende gids." „Zoo gaat het al, nu op dan neer." Ja, in de wereld gaat het aldus, maar in de Kerk niet Daar worden de gedach ten gestadig op hooger sferen gericht. Niet altijd wil de wereid zulks bijhouden, maar ziet, hoe nu weer deze criticus komt getuigen, 'dat het aards ene gedoe den mensch geen bevrediging schenkt. Toen Royaards begon met Vondel op te voeren, zullen velen allicht hebben ge dacht: is dat niet een hopeloos pogen? Deze gedachte is evenwel glansrijk be schaamd en wel eenvoudig hierdoor: de mensch heeft nu eenmaa. behoefte aan verheffing bóven het aardsche. Vondel ,en .wie schrijven als hij, zulien dan ook geschikt blijken voor alie tijden. 4*- VICHT. Om aa -men, welks (bestaan hei ^e,*.j- U.ert dat er meer geschiedt dan men wel wjeten wil, heeft de correspondent van het „Ber liner Tageblatt" over Badajoz geseind, dat de bladen een officieele nota pu- Ibliceeren, over de monarchistische be iweging in Portugal Daarin wordt medegedeeld, dat de leiders, van de mona c Ntische bewe ging uit het Spaansche g ensstadje Tuy aan de Minho zijn gezet, maar zich thans in het ietwat nooraelijker gelegen Pon- tevedra gevestigd heboen. De Portugee- fcche regeering heeft nu een der leiders Van de Carbonario's, Silva Passos, naar 'de grens gezonden, om een nader on derzoek in te stellen. Een der leidende bladen geeft nu het rapport, dat Passus a ui le regecring flou heb.bèn uiigeuiacnt. Hij noemt, al thans volgens genoemd blad, den toe stand in het Noorden zeer gunstig. Voor al den smokkelhandel in wapenen neemt groote afmetingen aan. Passos heeft 2 aanvoerders der smokkelaars gesproken' die hem ronduit hebben toegegeven over duizenden geweren te beschikken, die in visschersbooten naar Portugal waren gebracht. De grensbevolking gelooft ze ker, dat er ernstige gebeurtenissen' op til zijn. Wanneer er veel wapenen wer den gesmokkeld, is spoedig daarop steeds iets ernstigs gebeurd. Dat bleek in het begin van 1908, toen koning Car los en de Kroonprins zijn vermoord. De smokkelhandel verminderde daarna, maar nam in 1910 weer toe, totdal in October de revolutie volgde. Thans is de smok kelhandel weer verdubbeld. Passos heeft iederen nacht geheimzinnige signalen! aan de grens waargenomen. Eens heeft hij getracht beslag te leggen op een boot van smokkelaars. Deze waren Idijtijds gewaarschuwd en konden vluchten. Deze mededeelingen van Passos ver oorzaken groot opzien jn Lissabon. Zooals we reeds met een enkel woord aanstipten zou het bij de b in|n en land sell e onlusten in Marokko niet blijven en er internationale ver wikkelingen uit voortkomen. Reeds, meldt de „Kölnische Ztg." is het zoover ge komen. Volgens dat blad is een conflict uitgebroken tusschen Spanje en Duitsch- land en heeft de Duitsche regeering aan de .Spaansche een buitengewoon scherpe nota gezonden naar aanleiding van de houding door de Spaansche autoriteiten te /Vlelilla aangenomen, tegenover een Duitsche jfirma die mijnen in den omtrek ontgint. De Koln. Ztg. meldt voorts dat Spanje „zoo zulks noodig mocht worden" Te- toean, Alhoecenias en de Rifkust met Spaansch-Marokkaansche politie zal be zetten. De Fransche regeering begint zich al reeds te verontschuldigen over haar hou ding in de Marokkaan'sche kwestie in genomen. De gezanten van Frankrijk bij de an dere mogendheden, die de acte van Al- geciras onderteekend hebben, hebben aan de regeeringen dier mogendhedjen mededeellng gedaan van de maatrege- gelen, die de ^Fransche regeering geno men heeft om Fez te ontzetten en hulp te brengen aan de in die stad opgeslo ten Europeanen. De nota brengt de ge vallen van 19 en 21 dezer in herininje- ring en verklaart, dat een onverwijld energiek tusschenbeide komen van Frank rijk noodig geworden is. De nota bepaalt er zich verder toe op te merken, dat de noodzakelijkheid om de Fransche onderdanen en anfdere vreemdelingen te Fez te hulp te komen' als eerste gevolg de verplichting mee brengt, om de orde in Marokko te her stellen en het gezag van den sultan te bevestigen. Volgens de Daily Mail kan Fez het niet langer dan 8 dagen meer uithou den. Naar aanleiding, van de zeer ver scherpte Anti-Grieksche boycot wordt op het oogenblik door de mo gendheden van gedachten gewisseld. Di recte aanleiding hiervoor was 'trond schrijven van de Grieksche regeering tot haar vertegenwoordigers bij de groote mogendheden, jn welk rondschrijven zij de aandacht der mogendheden vestigt op de .flagrante schending van het internatio nale recht en van de verdragen, die tus schen Griekenland en Turkije onder de auspiciën der groote mogendheden geslo ten zijn en die aan den zeehandel der Grieken volledige vrijheid en de behan deling van de meest begunstigde natie waarborgen. Een en ander hebben wij gisteren reeds uitvoeriger vermeld. Wist de „Times" eerst te melden, dat de groote mogendheden die aanvanke lijk hadden willen pro teste er en, door de weigering van twee iiuniner hierin waren verhinderd, uit de laatste be richten blijkt echter dat men er toch nog aan denkt. Als het er maar niet juist mee gaat als m,et de Kretenzer kwestie, .waarin ook altijd tusschen- komst der mogendheden wordt toege zegd, bij welke toezegging het blijft. GEMENGD. De Koningin van België, die zich te Londen bevindt, heeft koude op het oor gevat en zal eenige dagen haar Ka mers moeten houden. Haar terugkeer naar .België is uitgesteld. De Koning is voor staatszaken terug geroepen en gaat hedenavond om 11 u., dus eerder dan het oorspronkelijke plan was, te Dover aan boord. De ongesteldheid der Koningin geeft niet de minste reden tot ongerustheid. .Uit Weenen wordt gemeld, dat de Koning van' Montenegro in Juli te Baaden bij Weenen zal komen, om daar gedurende langen tijd een kuur te ondergaan. De „Lokal Anzeiger" verneemt uit St. Petersburg, dat de Russische regee ring uitgebreide maatregelen treft voor een oorlog met China. Kokofzef, de mi nister van financiën, is naar Parijs om over een mogelijke oorlogsleening ta onderhandelen. Soechomlinof en Grigoro- witsj, de ministers van oorlog en marine, zijn jiaar het Verre Oosten vertrokken, om militaire districten en de Amoer- flotille aan een inspectie te onderwer pen. .Het heet, dat Goetskof als gemach tigde van het Roode Kruis zal optreden. Jn het vilajet Janina zijn ongeveer 600 Grieken uit Korfoe en andere plaat sen, .waar zij gewerkt hebben, aange komen en hebben benden gevormd,wordt wordt uit Saloniki bericht. Het is reeds tot botsingen met de Turksche troepen gekomen. De kust en de grens van het vilajet met Griekenland wordt nu be waakt. Sir C. Henry heeft in het Engel- sche Lagerhuis een wetsontwerp inge diend, dat het gebruik van automobielen bij verkiezingen verbiedt Een aantal libe ralen steunen het ontwerp. Lord Lansdowne heeft in het En- gelsche Hongerbuie laten weten, dat hij op Maandag 8 Mei zijn wet betreffende de samenstelling van het Hoogerhuis zal indienen. De „Daily News" meldt, dat in parlementaire kringen het gerucht loopt, dat het parlement met Pinksteren voor een volle maand zou worden verdaagd, nJ. van 26 Mei tot 27 Juni. Zoo'n ver daging, zegt het blad, zou de unionisten versterken en de liberalen ten zeerste ontmoedigen. Volgens een bericht uit El Paso is de Mexicaansche Regeering bereid aan de opstandelingen alle gevraagde con cessies te doen, behalve die betreffende de afdanking van president Diaz. Te Madrid willen de socialisten op Meidag een groote parade houden, waar bij zij, behalve hun oude leuzen, als 8- urendag, afschaffing van nachtwerk en verplichten diensttijd voor alle standen, den eisch zullen aanheffen tot herzie ning van het Ferrer-proces. De Italiaansche spoorwegmannen hebben gisteren een congres gehouden te Rome. Met groote meerderheid werd besloten om de eischen, die men door gevoerd wil zien, met geweld door te drijven en obstructie te voeren tot zij irgewilligd zullen zijn. Een ultimatum zal naar de regeering gezonden worden met den eenvoudigen eischconcessie of obstructie! Op een vergadering van bestuur- deren van het Mijnwerkersverbond van Ciroot-Brittanje is eenparig besloten, het geschil van de mijnwerkers in Zuid- Wales aan arbitrage te onderwerpen. In den omtrek van Frankfort a/Oder zijn twaalf gevallen van zwarte pokken voorgekomen. Het kind van een Russi- schen arbeider, dat door pokken was aangetast, werd in de barak gebracht. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen,werd de verpleegster aangetast en kort daar op kregen verschillende andere verpleeg den de zwarte pokken. Tot dusver is nog niemand overleden, ofschoon de toe stand van zes der lijders als levensge vaarlijk wordt beschouwd. Te Berlijn is een geval van menin gitis cerebrospinalis voorgekomen bij een postbeambte. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is aan den luit.-kol. A. C. van Altena, van het 4e regiment veld-artillerie ter zake van lichaams gebreken, onder toekenning van f1560 pensioen 's jaars eervol ontslag uit den militairen dienst verleend zijn benoemd bij het wapen der ar tillerie, bij den staf van het wapen tot luit.-kol. de majoors W. F. van Hooig- straten en A. J. de Booy, beiden van dien staf, onderscheidenlijk toegevoegd aan den inspecteur der vest.-art. en le officier, bij de Kon. Mil. Academie; tot majoor, toegevoegd aan den in specteur der vest.-art. de kapitein J. S. Tromp, van het korps pantserfort- artillerie, zulks met afwijking in zoo verre van de bestaande organisatie is benoemd: tot directeur van het telegraafkantoor 'sGravenhage W. P. Zeilmaker, thanS adj.-dir. bij den dien'st der telegrafie; tot adj.-directeur bij den dienst der telegrafie J. J. de Regt, thans hoofd- oommies der telegrafie is benoemd tot buitengewoon geëm ployeerde bij de Rijkstelegraaf, H. vair Ouvverkerk, thans op tijdel ijken voet in' dienst zijn bevorderd tot commies per poste rijen le kl. J. P. J. de Kleyn, J. F. H- Heidenrijk, E. G. Rijstenbil, mej. D„ E. Waltheer en J. A. Feickens, allanl thans commies der posterijen 2e kl. tot commies der posterijen en telegra fie 3e kl., L. A. J. Verpalen en P. J. Jonker, beiden thans commies der poste rijen en telegrafie 4e kl. Het a.s. Koninklijk bezoek. Thans is officieel bericht, dat H. M. de Koningin ei Z. K. H. den Prins der Nederlanden tot 12 Juni het jaarlijks bezoek aan Amsterdam zullen brengen. Hertog Johan Albert van Mecklenburg Schwerin, regent van Brunswijk, en zijn gemalin zullen de yolgende week de gasten zijn van de Koninklijke familie op Het Loo. Zij komen 3 Mei en! blij ven tot Dinsdag 9 Mei. „Juliana"-bloetti. Naar aanleiding van de berichten over den verkooD van de weldadigheidsWoem deelt het Centrum mede, dat sinds eeni- gen tijd een plan' in voorbereiding is om op een nader te bepalen Katholieken! feestdag, van R. K. zijde bet Juliana- bloempje ten Verkoop aan te bieden ten bate der vereeniginlg voor R. K. Herstel lingsoorden. Kamerverkiezing Roermond. „Het Centrum" meldde ,dat de heer Mr. F. Bolsi.us niet meer in aanmerking wenschtc te komen voor het lidmaat schap der Tweede Kamer. De „Nieuwe Koerier" schrijft thans dat dit bericht op een misverstand moet berusten, wijl Mr. Bolsius dienaangaande nog geen besluit heeft genomen. Prov. Staten van Zuid-Holland. Bij de gisteren gehouden verkiezin|g van een lid van de Prov. Staten voor het district Delft ïs gekozen Prof. G, J. van Swaaij (R.K.) met 1957 stemmen. H. P. Boks (lib.) verkreeg 828 en J. C. van Dijk (S. D. A. P.) 701 stemmem1. Niet de rechtsche club van de Prov. Staten van Zuid-Holland heeft gisteren vergaderd tot het bespreken van candi- daten voor het lidmaatschap van de Eer ste Kamer en van dat van Ged. Staten',, maar alleen de anti-rev. fractie, die in' deze de voorloopige candidaten mag aanwijzen. Op den morgen van den dag, waarop de Prov. Staten vergaderen. 4 Mei ko men de rechtsche leden eerst gezamen- lijlc bijeen. (N. R. Ct.) Pest op Java. Aan het departement van' koloniën is het volgende telegram d.d. 28 dezer be treffende pestgevallen op Java ontvan gen. Gisteren (27 dezer) 21 gevallen, waar onder 1 longpest, 14 dooden. Te Kediri op 25 dezer 2 gevallen, bei de doodelijk. Op 26 dezer geen gevallenl. Wegens het pestgevaar heeft de gou verneur-generaal uitzending gevraagd van een aantal officieren van gezond heid. Soembawa. Blijkens een aan het departement van koloniën o itvangen telegram is een pa trouille in de landstreek Batoe Lanseh eiland Soembawn, residentie Timor, en onderhoorigheden door met lansen ge wapende kwaadwilligen overvallen, waar bij 2 inlaudsche militairen beneden den rang van officier en 2 dwangarbeiders zoomede 7 van de aanvallers gesneu- vel 1 zijn. De leider van het verzet in! deze landstreek wordt opgespoord. Tegen het alcoholisme. De Nationale Commissie tegen het Al coholisme heeft te Utrecht een verga dering gehouden, die voorafgegaan en gevolgd werd door vergaderingen der y,ei schil le,u de qo.uin^sie vpo.r bi^opdere takken van arbeid. Voor het eerst kwami bijeen de 'commissie voor het samenistel- len van een jaarboekje, die tot voorzit-" ter koos Pater Ermanu en tot secret taris den heer J. G. Jansonius te Hui- zum. Nederlandsche winkelweek te Haarlem Op aanstichting van den heer De Clercq, secretaris van de Maatschappij van Nijverheid is er besloten, in de week Wtaarin de Maatschappij van' Nij verheid te Haarlem vergadert, aldaar een! winkelweek te houden^ waarbij uitslui tend in Nederland vervaardigde arti kelen worden uitgestald. KORTE KRONIEK. De bakkersstaking bij de firma Bun dels te Amsterdam is opgeheven. Het voornaamste punt, het staangeld, is uit het contract gelicht De staking der grondwerkers is eveneens geëindigd. Een der werklieden, bestuurslid van „Helpt Elkander", wordt niet weer aangenomen. LEIDEN, 29 April. Electr. tram Leiden-Den Haag. Omtrent de plantnen voor een elec- trische tramlijn, welke Den Haag via Wassenaar met Leiden zal verbinden kan de „N.Crt." thans nadere bijzon derheden mededeelen. Het project is geheel gereed, zoodat, is de concessie cenanaal verleend, nreti den aanleg begonnen zal kunnen wor den. De stand van zaken is momenteel aldus, dat zich, wat de voorbereidende werkzaamheden aangaat, geen moeilijk heden meer doen voorzien. Met de be trokken autoriteiten en belanghebbenden! is men 't in hoofdzaak eens en ook het departement van Waterstaat bleek het plan welgezind. Er is dus alle reden om,' te mogen aan'nemen, dat binnen niet te langen tijd tot definitieve overeenstem ming zal gekomen worden. Van finan cieel en steun is men eveneens verze kerd, zoodat ook de oprichting van een maatschappij, welke de tramlijn zal ex- ploiteeren .weinig moeilijkheden zal ont moeten. De tramlijn zal te 's-Gravenhage haar aanvangspunt krijgen in het begin van de Boorlaan. Zij volgt de Boorlaajnj, gaat verder links langs den Leidscheu! straatweg en vervolgens onder het via duct van de Z. H. E. S. M. door. Voor bij de Stoeplaan wijkt de tramlijn van| den Leidschen straatweg af, ombuigend achter Oud-Wassenaar langs, vervol gens over het terrein van Groot Haese- broek gaande en dan uitkomend in Was senaar bij de kerk. De trambaan leidt! van Jiier achter Wassenaar om eii komt uit achter den Deil, dan komt de tram weer evenwijdig aan "den Leidschen straat weg te loopen ter linkerzijde. De tram baan kruist verder den Rijn bereikt den Haagschen .Schouw en gaat verder even wijdig aan den straatweg van Leiden naar Haarlem. Het eindpunt bevindt zich nabij het Terwee park alhier, tegenover het sta tion der H. I J. S. M. De route leidt dus door een fraaie streek, vooral het gedeelte van Den Haag tot Wassenaar, waar men eerst gaat langs den zoom van het Haagsche Bosch* daarna langs en door de buitenplaatsen* links van den' Leidschen straatweg gele gen. De totale lengte van de trambaan be draagt 171/2 K. M.de geheel e rit zal' ongeveer 35 minuten duren. De tram baan, welke geheel en al over eigen ter rein gaat, zal uit dubbelspoor bestaan, behalve onder het viaduct der Z. H. E. M. Over den Rijn bij Leiden zal een speciale ophaalbrug gelegd worden. De remise, werkplaats, kantoorgebouw e. d., zullen even voor Leiden .worden ge bouwd de electrische kracht denkt men van de Haagsche centrale te betrekkenl, Wat de dienstregeling betreft, planl is de wagens om het kwartier te latetil vertrekken. De maximum snelheid der wagens zal 35 K. M. per uur bedragen!. Er wordt gereden met motorwagens vamf een beugelcontact voorzien en met volg- wagens. Indien de afwikkeling van de voorbe reidende maatregelen blijft vlotten, hoopt men in het voorjaar van 1912 met de werkzaamheden van den aanleg der tramlijn te kunnen beginnen; in het gimst'rrs'e geval zal de lijn tegen het na jaar v^n 1912 i# exploitatie .gebracht

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1