Uit Stad en Omgeving. king beurteling stars and stripes en onze driekleur Jiijscht. Vermoedelijk js het voorgevallene van weinig beteekenis, zooals ook uit het telegram uit Washington volgt. J. L. Ie Bron de Vexela. p Ten teeken van rouw, wlegens het overlijden van den voorzitter der Alg. Rekenkamer, den heer J. L. Ie Bron de Vexala, zijn aan het gebouw van ge noemd staatscollege, aan jiet Lan'ge Voorhuut, jn Den Haag, de raamgordij nen n'eergclaten. De werkzaamheden van den overle dene worden tijdelijk waargenomen door het oudste lid der Rekenkamer, Mr. Th. Ph. baron Mackay. die in de heden ge houden vergadering van de Rekenka mer met eenige gevoelvolle woorden de vele verdiensten van den overleden pre sident herdacht. Besloten werd een brief van rouwbeklag tot de familie te rich ten. H. M. de Koningin heeft aggreatie verleend aan de benoeming van!, den heer Oiskra, gezant van Oostenrijk'— Hongarije te Sofia, tot gezant der mo narchie te 's Gravenhage. LEIDEN, 28 April. Practische Ambachtsschool. Gisteravond had jn het gebouw van de Ambachtsschool plaats de jaarverga dering van de Vereeniging „de Practi sche Ambachtsschool". Onder de aanwe zigen merkten .wij op de heeren j. A. v. ■Hamel, wethouder, en C. E. v. Strijen, secretaris der gemeente, als vertegen woordigers van het dagelijksch bestuur der gemeente, Dr. C. A. Crommeün, voorzitter van Mathesis Scicntiarum Geni- trix, en een vertegenwoordiger der Com missie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Nadat de heer Van Driel, voor zitter, een woord van welkom aan de aanwezigen had toegeroepen, las hij het jaarverslag voor, waaruit wij het vol gende aanstippen In het bestuur kwam eenige wijziging door de periodieke aftreding van den heer A. M- Touw, die niet herkiesbaar was. jn diens plaats werd door den Ge meenteraad benoemd de heer J. C. A. Binnendijk. Het totaal der leerlingen, die gedu rende den nieuwen cursus de school be zocht hebben, bedraagt 148, verdeeld als volgt: 47 voor het timmeren, 21 voor het meubelmaken, 58 voor het bankwerken, 22 voor het schilderen. Zes leerlingen hebben tusschentijds de school verlaten, .één wegens verandering van woonplaats, twee om een ander am bacht te kiezen, twee om bij een baas te gaan werken en één wegens tegenzin in het schoolgaan. Op 31 Dec. 1910 waren derhalve aan wezig 142 leërlingen, waarvan 116 uit de gemeente Leiden en 26 uit de buiten gemeenten. Aangaande de financiën meldt het verslag: Van de 142 leerlingen betaalden: 1 een schoolgeld van f30, 9 een van f20, 19 een van f10, 31 een van f5 en 69 een van f2.50 per jaar, van welke laatsten 16 jn de buitengemeenten waren. Boven dien betaalden 13, allen te Leiden woon achtige leerlingen geen schoolgeld. De rekening en verantwoording over 1910 bedroeg in ontvangst f21.556,70, in uitgaaf f21.272,76, zoodat er een batig slot js van f483,94. Onder de ontvangsten komen voor o.m. bijdragen van leden en begunstigers f 1031,50 (v. j. f973), toelage van het Rijk J 10.273,84; jd. Provincie f2800, id. Gemeente f 5650, schoolgelden f 701,25 (v. j. f850). De uitgaven vermelden o.m.: jaarwed den f 11.039, materialen en gereedschappen f2042,55, onderhoud gebouw en machi nes f 1165,85, assurantiën f 1055,96, leer middelen 614,91, aflossingen hypotheken f 2199,40. Aan het jaarverslag voegde de heer v. Dricl nog toe, dat, daar het aantal wachtende machine - leerlingen steeds grooter werd, de plaats Stevens niet vervuld werd. Op voorstel van den directeur werden eenige .veranderingen jn het onderwijs gebracht, zoodat op 1 April een 70-tal nieuwe leerlingen konden worden ge plaatst De jn dit jaar ontslapen Prof. v. Bem inden herdacht spreker als een verdien stelijk strijder voor het vakonderwijs. Spr. memoreerde het ontslag van den heer .W. v. Beusekom wegens zijn benoe ming ate directeur aan de ambachtsschool te pluist, wien hij dankte voor de moeite aan het onderwijs besteed. Het jubilee Dusoswa op 1 April ging niet onopgemerkt voorbij. Er zijn plannen in overweging om te komen tot vakteekenonderwijs voor blik slagers e. d. Het bestuur hoopt, dat de patroons den leerlingen enkelen uren daarvoor per dag vrijaf zullen geven. Voorts zal er een avondcursus gehou den worden voor behangers en stoffeer ders, kortom voor alien, die niet direct met de bouwvakken in verband staan. Aldus hoopt het bestuur het belang te dienen van het vakonderwijs. Daarna werden aan de volgende leer lingen, die de school gingen verlaten, dip Lom a's en fraaie prijzen ter hand gesteld [timmerlieden: J. A, Simons, F, P, Arlaud, F. .Chr. Rientsma, j. Oudshoorn, E. .Dijkstra, J. H. L. van Kimmenade, P. Dorrepaal, P. C. Maas, P. Th. Dries- sen, A. Bonte, H. A. Peter. Meubelmakers: P. PufkusJ. Jonkman, ,C. Kok, D. Oudshoorn. Smeden-bankwerkers: W- Hub, J. Loekenbach, B. P. Muller, M. Schut ter, H- .Vermeij, O. van plalderen, C. van der [Wilk, J. B. Rombaut, W. F. Waasdorp, P. Oestman, P. Leemans, D. W. A. Verpoorte, W. Laterveer, J. Ar- bouw, M- Zitman, Gf Groenewegen: Schilders: ,H. ,Chr. Rietbergen, J. M. J3. van Luijken, M. J. Hellemond, F. J. .Verhoeven. Vervolgens werd bekend gemaakt de uitslag der overgangsexamens: Bevorderd werden Van de 2e naar de 3e klas: H. Splinter, J. .W. Boot, W. F. Tcrtholen, J. Boeh- mer, D. J. Rietkerken, J. Bloot, J. Beek- ma, .G. .Wakka, F. Laféber, M. Halb- meyer, O. A- M. Bik, P. Demmenie, C. Jongbloed, W. J. Peereboom, A. Ver boog, A. N. Korenhoff, J. Louwrier, P. Zwanenburg, K- P- van Arkel, Chr. M. Brand, W. M- van Rijkom, C. van Don gen, ,W. jC Bertram, H. J. Coster, j. van der Mark, W. J. van Riet, A. P. Langebeek, R. Kerkhoven, E. de Jongh, A. A. Leget. Voorwaardelijk: .T. ,C. Streefland, C. van der .Wal, J. Oudshoorn en L. Sut- terland. Niet .overgegaan 2 leerlingen. Van de le naar de 2e klas: J. Kap- teijn, A. L. P. Dingjan, J. F. Montanus, C. .Vonk, Ji. Overduin, P. D. Haamke, A. van Dijk, C. G. J. Lohman, C. van Wijk, P. G. H. Veelenturf, J. J. N. van Leeuwen, L. A. Wassenaar, G. van Leeu wen, Ji- M. Bernsen, M. J. Visser, A. Jansen, A. A- Lukassen, Th. van der Graaf, ,W. P. Broers, W. Brandt, J. B. Rombout, A. M- Jurjens, H. P. Ver- schragen, .Chr. P. Rombout, J. J. van der .Sluis, L. A. Keuls, L. H. Maantens, G. JH. van der Zwart, L. Sillevis, J. O. Stigter, .C. pi. van Dijk, N. de Water, N. Erades, J. P. Evers, G. van Steijn. Voorwaardelijk: W. Oudshoorn, J. Fontein, A- Zaalberg, K. W. van den Berg, K. L. van Duuren, B. Pinkster, H. J. .Sloots. J. Duiverman, J. Beij en C. Nieuwenhuis. Niet overgegaan 11 leerlingen. In de le klas zijn geplaatst: B. D. Vodegal, ,C. de Best, P. G. Marseille, P. J. M- Wagemans, A. Molenaar, F. Kok, .W. J. Beenakker, J. M. van der Burg, D. .Singeling, A. P. Valk, E. C. J. Neuteboom, L. de Boer, J. A. Bosselaar, G. ,W. van den Broek, J. Hoogeveen, L. Th. van der Laaken, J. W. P. Moonen, A. Ouwerkerk, JL Groeneveld, A. Verhoeven, pL J- Kleer, J. Ludchen, J.F. van der .Hengst, C. Guidemond, L. Gin jaar, R. C. J. Bik, G. 1. Kesser, J. van Heuven, R. L. Lokkes de Beer, H. van Ockenburg, p. Pinkster, J. van Kouwen- hoven, p. H. van Soest, W. J. C. Schoone, J. de Kievit, W. D. Noest, P. van Vene- tie, pi. K. J. Lobenstein, Chr. J. Brou wer, M- J- de Jong, F. W. Schönfeld, J. Stark, J. J. van der Meer, J. Th. Zandvliet, J. J. L. Verhoef, A. Nierstrasz, D. Marks, A. J. Zandbergen, J. de Jong, M. J. Dieben, P. Oudshoorn, W. Rijks, W. A. ,H. Stigter, J. Knol, W. Guide mond, p. J. Karreman, H. van Heusden, A. van Westbroek, W. J. A. Schoone, C. .Veerman en R. Cosman. De voorzitter wenschte daarna de leer lingen geluk met hunne bevordering, vooral hen, die de school met diploma verlieten. Ook de ouders feliciteerde spr. met hunne zoons; aan directeur en onder wijzers bracht spr. dank voor alles wat zij voor het onderwijs gedaan hebben. Een krachtig applaus besloot deze woorden, .waarna een der leerlingen die de school gingen verlaten, P. Gestman, vooruittrad oin namens de leerlingen te danken voor wat zij aan de ambachts school genoten hadden. Deze tijd was de aangenaamste van zijn leven geweest. Hij hoopte, dat de school steeds in bloei zou toenemen. Hierop nam de voorzitter wederom het woord en bracht zijn dank aan de heeren v. piamel en v. Strijen voor hun tegenwoordigheid als vertegenwoordigers van het bestuur der gemeente. De traditioneele tentoonstelling zou dit jaar jniet gehouden worden, daar men deze verderfelijk achtte voor het onder wijs. Immers er wordt dan voor de ten toonstelling gewerkt zonder dat het in het kader van het onderwijs te pas komt. Voortaan zullen om de drie jaar ten toonstellingen gehouden worden. Toch js er ook nu een tentoonstelling, nJ. van gebruiksvoorwerpen, die in de laatste jaren vervaardigd zijn. Deze voor werpen zullen verloot worden. Spr. eindigde met deze verloting warm aan te bevelen, waarna het tentoongestel de bezichtigd werd. Zondagsrust. Onder leiding van den heer H. C.van der Heijde, voorzitter der plaatselijke af- deeiing, werd gisteravond in verband met de algemeene vergadering van de Nederl. Ver. tot Bevordering van Zondagsrust eene propaganda-vergadering gehouden in de groote Stadszaal. Het aantal ledige plaatsen overtrof verre Jiet aantal toehoorders. Twee sprekers waren aangekondigd. Dr. J. A. Beyerman, predikant bij de Remonstrantsche gemeente te Amster dam, .wees erop, dat de Kerk vanaf Christus' geboorte de Zondagsrust be vorderde en dat de Staat haar daarin bijstond. Niet altijd is die steun even krachtig geweest. Pc Staat stojnd b-v, de Kerk maar weinig bij om de misbrui ken, die in de 17c en 18e eeuw in ons volk slopen door verpachtingen, verkoo- pingen enz. op Zondag, uit te roeien. De Zondagswet van 1815 is verouderd en er wordt gehoopt op een nieuwe. Spr. wijst er echter op, welke wijzigingen de ideeën omtrent Zondagsrust en Zondags viering ondergingen. Zocht men vroeger zijn vermaak in den huiselijken kring, thans zoekt men liet elders of gaat op kantoor werkzaamheden verrichten of uit visschen. Daarom moet er en hiervoor ijvert de .Vereenigingeen wijziging gebracht worden jn de publieke opinie, die voor de Zondagsrust moet gaan voelen, opdat, wanneer de nieuwe wet kome, zij is de bevestiging van hetgeen er in het volk leeft. Spr. ziet dan ook in de toekomst een Zondagswet met dit eene artikel: De Zondag js de dag, waarop in Nederland het huiselijk leven zich in de schoonste en heerlijkste gedaante vertoont. Als tweede spreker trad op Dr. Klap, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, die het moeilijk vond iets nieuws te zeggen in het belang van Zon dagsrust. Het vraagstuk is al bekeken van den godsdienstig zedelijken kant, vanuit een sociaal-economisch oogpunt en van medisch standpunt. De meest talentvolle sprekers hebben reeds aangedrongen op een .betere regeling der Zondagrust door de overheid, wier plicht het is daarvoor te zorgen. Dat ,er, ondanks het ijveren der Ne- derlandsche Vereeniging, nog zoo ont zettend veel op het gebied der Zondags rust te wenschen overblijft, daartoe wer ken, volgens spr., drie factoren mede: nl. het gebrek aan ernst, dat onzen tijd kenmerkt, gebrek aan waarachtige naas tenliefde, en gebrek aan moed en geloof. Hij Jichtte met betrekking tot deze drie punten zijne lezing toe met voorbeelden uit zijn praktijk als predikant. Met een krachtige aansporing, mede te werken tot de bevordering der Zondagsrust, be sloot spr. Daverend applaus viel beiden rede naars te beurt voor hun met gloed en overtuiging gehouden toespraken. De avond werd opgeluisterd door de muzikale medewerking der dames Annet Huender (sopraan), piarry van der Harst (alt) en Jo Boekwijt (piano), die hare ver dienstelijke praestaties het publiek door een herhaald daverend applaus toonde op prijs te stellen. Rechtspositie der ambtenaren. In de zaal van het Nut hield gisteren avond de heer M. Badoux voor de Ver eeniging van gemeente-ambtenaren een lezing over de rechtspositie der ambte naren. Na opening der vergadering door den voorzitter, verleende deze aan den in leider het woord. Reeds een halve eeuw! geleden is gewezen op de noodzakelijk heid om te komen tot een regeling van de rechtspositie der ambtenaren. Van een wetsvoorstel in dien geest wil de regeering blijkbaar niets weten. Dit ligt echter voornamelijk aan de ambtena ren zelf, die. denken dat hun brood voor hun leven gekocht is, de ambtena ren, .die zich niet organiseeren. Spreker zal eerst de vraag beantwoor den of een regeling der rechtspositie noodig is. De werknemers in het par ticulier hebben het natuurlijk niet zoo best. Maar hun bestaansonzekerheid is dezelfde. Het ontslag kan veel te ge makkelijk gegeven worden, voorbeelden in den laatsten tijd bewijzen dit. Een' daaruit blijkt dat een rechtspositie noo dig is. De ambtenaren moeten strijden tot verkrijging van rechtspositie. Uit een' strijd, die eerbied afdwingt doordat zij zich paart aan nauwe plichtsbetrach ting. Politiek in vakorganisatie werkt ver derfelijk en brengt scheuring, daarom moet zij er uit geweerd wjorden. Leidens gemeenteraad is op initiatief van Mr. Aalberse bezig met het arbeids contract voor gemeenteambtenaren. De argumenten van B. en W. tegen deze motie waren volgens spr. steek houdend. 't Is nu al drie jaar geleden, dat de motie Aalberse aangenomen werd. De vorige Haagsche burgemeester zei dat de rechtspositie der ambtenaren beter zal zijn, naarmate de tijd van voor bereiding langer is. Het betoog op deze woorden vertrouwt spr. dat de regeling in Leiden uitstekend zal zijn. 't Is te hopen dat de ambtenaarsveree- niging gehoord zal worden bij de nadere vaststelling van de conceptregeling. 't loet zoo ver komen, dat de ambte naren voor den duur van hun werkkring meer zekerheid hebben, 't Is beter dat de benoeming geschiedt door den Ge meenteraad en niet door B. en W. Ook moet de ambtenaar niet te lang in tij delijke positie blijven. Wat overwerk betref.t, het periodiek overwerk, vordert soms langer tijd, dit wordt hun niet uitbetaald. En het kan den ambtenaar zelfs geldelijk nadeel bezorgen, daar hij in zip behoeften voor ziet, door werk bij anderen te verrich ten. Vervolgens moet de loonstandaard be ter in overeenstemming worden ge bracht met den levensstandaard. Doch zoolang dit niet zoo is, moet hen niet vetboden worden het waarnemen van' bij baantjes. Het verteenen van verlof is afhanke: Kelijk v#\ de jugi.&tea vaji feoegde personen. Een 2-wekelijksch verlof zal meestal voldoende zijn. De ziekteverzekering moet eveneens goed geregeld zijn. Anders bestaat er veel kans. dat de ambtenaren uit vrees dat zijn salaris wordt ingehouden, zich weer naar zijn werk zal begeven, of schoon hij nog niet geheel genezen' is. Spoedige wederinstorting is daarvan een natuurlijk gevolg. Wat de straffen betreft, de finan1- cieele straffen treffen dikwijls ook de on schuldigen (de huisgenooten), eere- straffen (schorsing met behoud van sa laris) komen volgens spr. meer in aan merking. De geldelijke straf is ereen, het meest in discrediet is. Inhouding van periodieke verhooging zal beter om schreven moeten worden, omdat zij an ders te willekeurig is. Zij is al te keu ren, omdat zij steeds jaren later na werkt, ofschoon het delict reeds lang vergeten zal zijn. Ook het ontslag moet beter geregeld worden. Vervolgens moet er een beroep kun nen bestaan op een scheidsgerecht, wan neer eenige straf is opgelegd. Dit scheids gerecht moet een bindende uitspraak hebben voor beide partijen. Dat ambtenaren jn dit scheidsgerecht plaats nemen heeft zijn voor- en na- deelen. Zij zijn wel beter op de hoogte - van de ambtenaarstoestanden, maar de geest onder collega's lijdt er dikwijls onder, terwijl ook de verhouding tus- schen chef en ondergeschikte in het gedrang komt. De gemeenteambtenaren hebben geen recht van staking, omdat het rechtstreeks ten nadeele van de gemeenschap strekt. Indien de gemeenschap het zou goedkeu ren, dan zouden de ambtenaren mogeiv staken. De positie der ambtenaren moet zoo danig zijn, dat de gehuwde vrouw kan blijven, waar zij thuis hoort, nl. in het gezin. Met een korte opwekking tot toetre ding tot de organisatie, en om te wer ken tot verkrijging van een rechtsre geling, sloot spr. zijn interessant be toog. Op sprekers rede volgde een warm applaus. Van de gelegenheid tot het in winnen van inlichtingen werd matig ge bruik gemaakt, waarna het Raadslid Mr. v. d. Eist mededeelde, dat binnen niet al te langen 'tijd het ontwerp-reglement den Raad wel zal bereiken en hoopte dat vooraf de organisatie daarover zou wor den gehoord. Ook de heer Sytsma gaf nog een woordje ten beste, waarna de voorzitter een kort woord van dank" richtte tot den spreker, de Raadsleden en de verdere aanwezigen en de vergadering sloot. Jubilé 3 October-Verccniging. Er is door een groot aantal vereen'i- gingen flink voor de a.s. Huldiging der 3 Oct.-Vereeniging gewerkt. De Huldi- gings-commissie bericht ons, dat echter nog niet alle ingezetenen van Leiden met de lijsten bezocht konden worden. Er wordt thans een alphabetische naam lijst van allen, die bij-dragen geschon ken hebben saamgesteld, zooveel mo gelijk zullen dan degenen, die daarop nog ontbreken, met lijsten bezocht wor den. Waar nog slechts weinige da gen voor de huldiging resten, zal het echter onmogelijk zijn, die allen' te bezoeken. De commissie houdt zich daarom dringend aanbevolen voor spoe digste toezending van bijdragen aan' 't adres van het Secretariaat, Haarlemmer straat hoek Donkersteeg. Aan de leden der 3 October-Vereeni- ging wordt een rondschrijven verzonden, waarin dezen verzocht wiorden aan de Commissie mede te deelen, of zij wel of niet genegen zijn de contributie voor het jaar 1911 te verdubbelen. Moge ve len op 'dit verzoek een gunstig antwoord zenden. NOORDWIJK. Gisteren had hier het jaarlijksche schoolfeest plaats in de bei de Katholieke scholen. Om half 11 begon het feest in de Jongensschool. Behalve de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het L. O.,, waren tegenwoordig de beide Eerwaar de Heeren Kapelaans, de Burgemeester Jhr. van Panhuijs, eenige Bestuursleden en vele ouders en belangstellenden1. Het feestlokaal was eenvoudig, doch smaak vol versierd. Voor de uitreiking der prijzen werden' de kinderen toegesproken door den voorzitter van de Plaats. Schoolcom missie Dr Kerve.l. Spreker moest tot zijn leedwezen constateeren, dat het schoolbezoek in onze gemeente nog wel wat te wenschen over laat. Het verzuim is nog steeds tamelijk groot: 8 pCt. Al leen de Zusterschool en de school vanl den heer van Bommel maken hierop een gunstige uitzondering. Daar bedroeg dit jaar het verzuimpercentage slechts 5 a 6. De meeste verzuimen werden gemaakt door leerlingen, die landbouwverlof ge kregen hadden. Daaruit concludeerde spreker de noodlottige werking van1 het Landbouwverlof. Ten slotte spoorde spr. de kinderen aan niet alleen trouw de school te bezoeken, maar ook het onder wijs met ijver en oplettendheid te vol gen. De prijsuitdeelingen voor de verschil lende klassen werden op een aangename manier afgewisseld door aardige lied jes en een paar leuke voordrachten!. Het meeste succes evenwel had de heer A. v. d. Poel met zijn twintig jongens. De ze Knapen, npg slechts sinds driemaan den in de gymnastiek onderwezen, ga ven blijk deze lessen met veel vrucht ge noten te hebben. Eenige oefeningen en een stand, werden op eene bewonderens waardige manier ten uitvoer gebracht. Een luid applaus beloonde onderwijzer en leerlingen. Het is jammer, dat de! heer v. d. Poel geen geschikte lokaliteit heeft, om deze nuttige lessen met nog meer succes te kunnen geven. Nadat het programma was afgewerkt sprak de Burgeueester een kort woord* waarin «Z.Ed.Acbtb; deed uitkomen, dat ook het Gemeentebestuur groot belang stelt in den toestand van het onderwijs en de vorderingen der leerlingen. Hier na werden de getuigschriften' uitgereikt aan de jongens, die de school gaan ver ia ten. Om twee uur waren de kinderen we der present, jn niet minder vroolijke stemming dan 's morgens. Hccilijk werd gesmuld aan chocolade met krenten broodjes en menig lied werd gezongen uit volle borst. Om twee uur begon de prijsuitdee- ling op de Zusterschool. Hier werd het feest opgeluisterd door de tegenwoordig heid van den Zeereerw. Heer Pastoor. Behalve de heeren, die het feest op de Jongensschool bijwoonden, was nog aan wezig de heer C. Alkemade, w.ethouder. Ook hier was de belangstelling groot. De ouders en de kinderen werden toe gesproken door de heeren Dr. Kervel eni Jhr. van Panhuijs en door den Zeereerw. Heer Pastoor. Z.Eerw. bedankte den burgemeester en Wethouder Alkemade voor hunne tegen woordigheid en sprak' in het bijzonder een woord van dank tot de Eerw. Zusters, die rich niet alVlén beijveren, om kennis en bekwaamheid "te verschaffen, maar ook de opvoeding der kinderen zoo zeer ter harte nemen. Z. Eerw. spoort de kinderen aan, trOuwj de school te bezoeken, en vooral hen, die dit jaar geei prijs verdiend hebben. Tusschen de prijsuitdeelingen werden de aanwezigen vergast op eenige mooie liedjes en aardige voordrachten, die op een uitstekende manier werden ten ge- hoore gebracht. Nog dienen wij te ver melden, dat de school op een smaakvolle wijze met frisch groen en prachtige: bloemen was versierd. Na afloop der prijsuitdeeling had de tractatie .eter meisjes plaats. NOORDWIJK. Gisteravond vergader de jn het café van deh heer L. J. v. d. Berg de afdeeling Noordwijk van den Bond tot bescherming van den trekhond in Nederland. Ongeveer 20 leden waren tegenwoordig. .Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering van den Bond, in Mei a.s. in den Haag te houden, werd benoemd de heer P. Caspers en tot plaatsvervanger de heer A. Caspers. Na afLoop. werden onder de aanwezi gen eenige tuigjes verloot. Naar wij vernemen is „Vinkeveld" met tuinderij, eigenaresse mevr. de wed. v. d. .Berg uit den Haag, in eigendom overgegaan aan de heeren Gebrs. C. en J. Alkemade alhier, 't Is een zegen voor verschillende ingezetenen dat 'tgoed niet in andere handen is terecht gekomen, want, zooals .wij hoorden, hebben de heeren Alkemade hei gekocht met het doel het te blijven verhuren. NIEUWVEEN. Hedenavond werd door het Bestuur der vereeniging tot „Onder linge verzekering tegen brandschade" gevestigd te Ter Aar, eene propaganda vergadering gehouden in de zaal van .Mej. de Wed. van Vliet alhier, om de „On derlinge" ook te Nieuwveen meer en beter te doen kennen. Met verbazing en be wondering hoorden wij hoe de secreta ris-penningmeester, de heer J. A. van Tol, o.a. mededeelde, dat de „Onderlinge" binnen de eerste twee jaren van haar bestaan reeds een kapitaal van f 700.000 heeft verzekerd, welk bedrag in den loop van 1911 onder de tegenwoordige leden stijgen zal tot f 1000.000, ongerekend nog de inschrijvingen van nieuwe leden. Of schoon staande de vergadering reeds meerderen zich tot toetreden bereid ver klaarden, mag met grond worden ver ondersteld, dat dit eerste niet het eenige succes van dezen avond wezen zal. SASSENHE1M. Donderdagmiddag is uit Den plaag naar hier overgebracht A. .V., oud 18 jaar, die door de Haag sche politie js gearresteerd als vermoede lijke dader van den diefstal van een mo torrijwiel bij de firma C. J. Speelman en Zoon alhier. Voor de politie alhier legde hij een volledige bekentenis af. De mo tor .was nog in zijn bezit. Ook bekende hij den diefstal van het motorrijwiel dezer dagen ontvreemd bij den rijwielhersteller Scholten te .Voorhout. Deze motor had hij te Amsterdam verkocht. Maandag 1 Mei zal door een aantal meisjes alhier verkocht worden het tu- berculose-bloempje. Zoo «Hen weten zijn ook jn ons dorp vele tuberculose-lij- ders, en door het tuberculose-bloempje te koopen, helpt gij ook hen, want een ge deelte der ingekomen gelden komt ten goede aan de lijders in onze gemeente* VOORSCHOTEN. Gisteravond hield (Je Coöp. .Boerenleenbank haar jaarver gadering, bijgewoond door 34 leden. Na' opening door den voorzitter, den heer E* Vernède, Jas de secretaris, de heer Paap* de notulen voor, welke zonder bemerking werden gearresteerd. Aan de beurt van periodiek aftreden waren de heeren L, H. van Wissen, lid van het bestuur en J. ,C. de Graaf, lid van den raad van toev zicht, die met 28 en 26 van de uitgebrach te stemmen werden herkozen. Uit hel verslag yan de spaarbank, door .den Sfr

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2