BUITENLAND, Erna von Harneck. BINNENLAND. 2e Jaargang No. 474, Sfe Csicbelve ©oulomt 1 Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering én het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag a® April 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiên: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Hoe langer hoe mooier De Parijsche architect Chédanne, die onder verdenking aan knoeierij met staatsgelden en bezittingen was aan gehouden, is voorloopig in vrijheid ge steld. Tot dezen maatregel is de rechter van instructie overgegaan, nadat be- klaagde's advocaat gewezen had op diens slechten gezondheidstoestand en tevens op de zwakheid der verschil lende aanklachten tegen hem ingediend Volgens den „Matin" heeft het ge tuigenis van twee ambtenaren van het 'departement van buiteniandsche zaken den doorslag gegeven. Dezen toch moeten den rechter er op gewezen hebben, dat Chédanne voldoende re denen tot verontschuldiging zou kunw men vinden in1 het bestaan van aller vreemdste toestanden aan genoemd departement. Hun inlichtingen1 moe ten hem overtuigd hebben, dat het geen men aan Chédanne verwijt, eenu voudig zijn verklaring vindt in de ad ministratieve wantoestanden, aan het mi nisterie heerschende. Dat schijnt me daar dan wél e,en' Ibfoeltje „Administratieve wantoestanden" van zoodanig gehalte, dat knoeierij er „ver ontschuldiging" in vinden kan. Heer Monis, zoudt ge de Kerk niet even met rust laten, om eerst den Augias stal der Regeering te vegen? Daar is ?*verk genoeg aan den winkel. ALGEMEEN OVERZICHT. Het begint er steeds treuriger uit te zien in Marokko wat .wel blijkt uit het telegram, door het Engelsehe gezantschap te Tandzjer ont vangen, jnddende dat de consuls te Fez den 21 en besloten hebben op een verga dering, .dat de Europeanen Fez zoo spoe dig mogelijk gezamenlijk zouden verlaten, zoodra de weg naar Tandzjer vrij was. Het gezantschap heeft ook ambtelijk bericht gekregen, dat de opgestane Ber bers Mekines bezetten en des sultans broeder tot sultan hebben uitgeroepen. De correspondent van de „Times" te [Tandzjer bevestigt dat. Het Jodenkwar- tier te Mekinez is, naar 'theet, gespaard gebleven, nadat de Joden een zware schatting hadden betaald. De overwinning, die majoor Brémond den 21 «n April op de Sjerarda's behaalde, heeft geen blijvende gevolgen gehad. Bré mond zag zich genoodzaakt, den 22en met zijn colonne in de richting van Fez terug te trekken. Dientengevolge werd de positie van de door den consul Boisset met de proviandeering der colonne Bré mond belaste afdeeling zoo hachelijk, dat deze van-de Seboe-rivier, waar zij reeds was aangekomen, weer naar El Kassar terugkeerde. Uit Casablanca komt thans het bericht, dat de Fransche colonnes, door in alle stilte door hulptroepen ondernomen mar- schen, tot 6000 man is aangegroeid, die thans ook het noodige geschut te hunner beschikking hebben. Men vermoedt, dat FEUILLETON. Naar het Duitsch. 6) Met een plotselinge ruk opende hij de kleine deur, waarachter het opeens stil geworden was 'en trad met twee stap pen midden in het vertrek. Maar even zoo snel was hij weder buitenHet jonge meisje dat overmoedig lachend haar witte tanden- toonde, moest al heel onhandig zijn, want eer de indringer er zich rekenschap van kon geven, vloog een kreede straal koel water he n over de voeten. Vloekend trachtte hij met zim greoten, roodbonten zakdoek zjjn zoo mooi glan zende laarzen of te vegen, terwijl hij in de naaste kamer de meiden hoorde ginne gappen. Spits, in zijn slaap verstoord, kwam brommend op hem toe en zelfs op de tafel in den hoek verstomde eeol oogenblik het gesnork en bewoog zich het borstelige hoofd. Ondanks den ondervonden nederlaag doorzocht de vebol gen Groszhofcr den tuin, de schuur en zelfs den, kjoestak, de colonnes zich waarschijnlijk op onge veer 120 kilometer van Casablanca bevin den, .en acht een treffen met de Berber stammen .onvermijdelijk. De .correspondent van de „Kölnische Zeitung" te .Tanger meldt, dat de bezet ting yan .Tetuan, de organisatie van het Spaansch - Marokkaansche politiekorps aan de Rifkust en de uitbreiding van het door 5panje ten zuiden van Melilla be zette gebied, gelijken tred houdt met den opmarsch der Franschen naar Fez. In Spaansche militaire kringen wordt toege geven, dat de tocht naar Fez als een voor teeken beschouwd moet worden .van de bezetting der hoofdstad door de Fran schen. Minister Canalejas heeft nogmaals uitdrukkelijk verklaard, dat Spanje geen expedite met een vooraf bepaald doel op bet oog heeft, doch slechts de noodige maatregelen neemt om, in geval van nood, gereed te zijn. De houding van dit Jand mag men dus, ondanks het in de laatste dagen onvermijdelijk geworden krijgsvertoon, gerust afwachtend noemen. De fransche minister van oorlog heeft gister ju den ministerraad medegedeeld, welke maatregelen zijln getroffen, om hulp te brengen aan de Europeesche kolonies en den .Sultan, die in Fez wordt belegerd, en .de troepen van majoor Brémond te bevrijden. De Marokkaansche goems uit Sjawija zijn gistermorgen de boedegreg overgetrokken. De eerste afdeeiing van de .colonne zal morgen volgen. Oeneraal Moinier behoudt het bevel over Alle landingstroepen. Een gerucht, waarvan onmogelijk be vestiging kan worden verkregen, wil, dat majoor Brémond gedood zou zijn. Wij geven dit bericht onder alle mogelijke voorbehoud. Volgens de „Matin" loopt het gerucht, dat bet convooi-Boisset in handen der rebellen js gevallen. Het Fransche minis terie van buitenlandsche zaken heeft nog geen bevestiging van dit gerucht ont vangen. De anti-Grieksche boycot neemt steeds grooter omvang aan, zoo dat de Grieksche regeering zich genood zaakt gezien heeft een nota te richten tot de mogendheden, waarin zij hunne aandacht bicrop vestigt. De Grieksche regeering klaagt er over, dat* de Porte het boycot, zoo al niet steunt, dan toch duldt. De rechtbanken in Janina en Smirna bebben zelfs daden van verzet tegen .de bevelen van het boycot-comité als vergrijpen beschouwd. Dat de Porte met eenigen goeden wil wel in staat zou geweest zijn bet boycot te verhinderen, bewijst bet succes van het krachtige op treden der Vereenigde Staten ter be scherming van een Grieksch-Amerikaan- sche maatschappij. Voorts klaagt de Grieksche regecring er over, dat Griek sche onderdanen zonder wettige reden het Jand uitgezet zijn. De nota eindigt met de opmerking, dat, als bedoelde zaken met het Kreta-vraag- stuk samenhangen, opgemerkt moet wor den, dat Griekenland met het Kreta- vraagstuk niets te maken heeft, daar alleen de beschermende mogendheden in zake Kreta wat te zeggen hebben. Een Duitsch blad meldt, dat de Duit- maar nergens vond hij juffrouw Anne- marie. Mismoedig en diep gekrenkt, be sloot hij eindelijk den terugtocht aan te nemen. De drommel hale die lamme mei den, mopperde hij. De tegenstand had den hoogmoedige knaap volkomen boos gemaakt. Zwartgal lige gedachten speelden hem door het brein. Vorschend keek hij voor het laatst nog eens rond. Wee den windhond van den jager, als bij dien n!u eens zag! II. Van een rondgang door keuken', kelder en andere dienstvertrekken terugkeerend, betrad Erna Harneck de vestibule van het huis Hartenstein, en droeg een pak wit goed onder den arm en sloeg de gangdeur zoo heftig toe, dat het gedreun, zich langs het gewelf voortplantend, lui de weerklonk. Hoe vertoornd en verhit zijt gij^ Erna! Wat sleept gij daar mede? vroeg plotseling een stem koel en afgemeten. Verrast zag zij omhoog op een der on derste treden van de breede eikenhou ten trap stond haar vader. Het rood in! haar gezicht werd nog donkerder, de groef bij den neuswortel verdiepte zich, maar zij sprak geen woord. Schouderophalend nam jnajopr yogi sche en de Oostenrijksche gezant te Kon- stantinopel .de aandacht der Porte ge vestigd bebben op de schade, welke uit het boycotten der Grieksche waren voor den Duitschen en den Oosten rijkschen handel voortvloeit. De Porte zou beloofd hebben de noo dige maatregelen te nemen. Dat bij anti-clericale verdachtmakin gen en lage beschuldigingen van1 Room- sche geestelijken, 't zij. vroeg of laat toch altijd de waarheid aan het lidht komt, zal denkelijk weer eens bewtezen! worden in Belgie. Maandag 1.1. werd te Rijssel een 45- jarige fruithandelaar Robert Lepante ge naamd, in hechtenis genomen, onder be schuldiging van zich aan een aantal kna pen op schandelijke wijze vergrepen te bebben. Deze arrestatie brengt weder om het geval van frère Flamidien ter sprake, dat een tiental jaren geleden tot hartstochtelijk geschrijf aanleiding gaf. Zooals men Zich misschien herin neren zal, werd destijds te Rijssel in! het pensionaat de Ia Treille van de broe ders der Christelijke scholen het lijk gevonden van een 11-jarige knaap die na schandelijk te zij>i mishandeld, was geworgd. De verdenking viel op een der onderwijzers van het pensionaat, frère Flamidien genaamd, tegen wien een groot aantal bezwarende omstan digheden schenen te getuigen. De kloos terbroeder bleef hardnekkig alle schuld ontkennen en hoewel men van verschil lende zijden zijn veroordeeling had ver wacht, werd hij, na geruimen tijd in hechtenis te hebben doorgebracht, ten slotte bij gebrek aan bewijs in vrijheid gesteld. Vermoedelijk zal de instructie van het proces tegen Lepante tot een weliswpar late, maar toch volkomen rehabilitatie van broeder Flamidien leiden. De win kel van Lepante is recht tegenover het pensionaat van de broeders der Chris telijke school gelegen en het schijnt geenszins onunogelijk, dat de aanslag op den jeugdigen leerling door dezen oni- mensch gepleegd .werd. Te Rijssel is men er algemeen van overtuigd, dat thans eindelijk licht zal komen irr deze duis tere zaak. GEMENGD. Volgens een telegram aan de „Koln. Volksz." lijdt de H. Vader sinds Woens dagavond aan beide voeten aan jicht. Voordien was slechts de eene voet aan getast. Niettegenstaande ontvangt Z. H. de Paus nog altijd personen' in particu liere audiëntie. De Belgische koning zal, b'ij zijné terugkomst den afgezant benoemen, die hem bij de kroningsfeesten te Londen zal vertegenwoordigen, schrijft het Hbl. van Antwerpen. De overste van dit bijzonder gezant schap zal al de kosten ervan uit eigen beurs moeten betalen en die kosten loo- pen tot 30 a 40.000 fr. Zoo'n oolijke ko ning. Dat kostte ongeveer de zending, dile prins Karei de Ligné bij de kroning vair koning Edward VII vervulde. Harneck hoed en stok van de rijkbesne- den, grooten tafel, welke naast een log gen, met leder bekleeden stoel in de hal stond. Zijn koude oogen blikten naar Erna's beweginglooze .gestalte; daarna wendde hij zich naar den wijd openstaan de, uit dikken eikenplanken bestaande en met kunstvol smeedwerk beslagen! poort toe. Voor hij deze echter bereikte volgde Erna's antwoord: Ben ik verhit? Dat wist ik niet. De vvasch droeg ik, daar ik zoo juist ontdekte, dat de meeste servetten in de keuken' te vinden zijn, nadat ik er een uurlang in huis vergeefs naar gezocht had. Zoo iets zal niet meer voorkomen. Haar stem, die eerst kalm geklonken had, trilde nu van ingehouden toorn. Die arme, goede Willem! antwoord de de Freiherr spottend, zorgvuldig een veertje van den mouw van zijn rijjas verwijderend. Wat voor wandaden zullen haar jiog toegedicht worden. Van nu af zai ik over niets verwonderd meer gehoeven te wezen. .Voor 't overige, mijn zoo overmatig strenge dochter, mag ik u zeker bij deze gelegenheid nog wel eens herinneren, dat ik ook in het ver volg behoorlijk eten op tafel wil zien. Het is mij bekend, waarheen Willing, die zoo juj,st naar jnijn smaafc let .wel, juist Men begrijpt dat de postulanten niet zeer talrijk zijn. De Luxemburgsche Kamer beeft met algemeene stemmen een' wetsont werp betreffende ouderdoms- en inva liditeitsverzekering aangenomen. Ver der heeft de regeering een wetsonfiw(erp ingediend, waarin' zij voorstelt allen staatsbeambten wegens de heerscheni- de algemeene duurte een toeslag van' 96 gulden te geven. Op last van den gouverneur^gene- raal van Moekden is het hoofd van het Loe-hin-joegebied ontslagen, omdat hij in strijd met de verdragen door Russi sche kooplieden invoerrechten heeft la ten betalen. Blijkens een telegram uit El Paso is de wapenstilstand tusschen de opstan delingen en de regeeringstroepen' met 5 dagen verlengd. De overstrooming te Buenos Aires neemt af. Er zijn acht lijken terugge vonden. De organisatie van het reddings werk wlordt voortgezet. Koninklijke besluiten. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Mei 1911 aan den officieren-machinist le kl. M. Griek en H. J. W. Grimsberg eervol ontslag uit den dienst bij de zee macht verleend, onder toekenning van f 2350 pensioen per jaar aan ieder hunner is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de a fd. der werktuigbouwkunde scheepsbouwkunde en electro techniek aan de Technische Hoogeschool te Delft om onderwijs te geven in de mechanische technologie, I. P. de Vooys, werktuigk1. ingenieur, thans inspecteur van' den arbeid le kl. te 's Gravenhage is benoemd tot vice-president van de rechtbank te Breda, mr. W. P. A. Helle gers, thans rechter in gemeld college; zijn benoemd: tot burgemeester van' Stiphout, M. Sprengers, secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Vught A. W. J. van Lanschottot burgemeester van Geldermalsen J. H. van Wessem tot burgemeester van Neede, H .C. v. d. Graaff; tot burgemeester van Huïs- sen W. M. Helmichtot burgemeester van 's Qravenzande mr. J. Brunttot bur gemeester van Gouderak J. J. Rupke; tot burgemeester van Oudorp G. Bos Wzn.tot burgemeester van Scherpe- nisse I. van Es tot burgemeester van! Renswoude J. B. de Beaufort; tot bur gemeester van Kantens, P. Venhuistot burgemeester van Beerta, H. Onnes en tot burgemeester van Grathem, S. Schreurs is benoemd bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen tot kolonel, d eluit.-kol. M. OnnenJ, van dien' staf, commandant van het le genie-comman- dement is L. Noordzij, te Hoek van Holland, thans dekknecht op een 'der directie vaartuigen van den Rijkswaterstaat be vorderd tot gezagvoeder op een dier vaartuigen. Pest op Java. Bij bet Departement van Koloniën is ontvangen bet volgende telegram van den mijn smaak weet te koken, gegaan is. Ondervind ik de gevolgen van uw door gedreven verandering te zeer, dan is de trouwe ziel gewis voor een schadever goeding bereid, uw beschuldigingen te vergeten. De koude blik van den Vrijheer kruis te zich als een bliksemende kling met dien van zijn dochter, wier neusvleugels trilden en in wier gelaat het diepe rood voor een groote bleekheid had plaats gemaakt. De vader wendde het eerst den blik af, mompelde halfluid een vloek, stampte inet den gespoorden voet op den grond en wilde heengaan. Nog een oogenblik, bitte papa, klonk hem tegemoet. Terstond keerde hij zich om met een ongeduldig: „Nu?" weder tot het meisje. Erna legde het linnen op een trede van de trap en sprak eenigszins rusti ger: Het is, of u mij alleen de schuld wilt geven, dat .Willing niet meer hier is. Daar gij onmogelijk alles vergeten kunt zijn, zal het genoeg wezen, als ik u een paar bijzonderheden jn de herin nering terugroep. Toen Willing het sinds twee jaar achterstallige Joon verlangde, daar hij bemerkt had, dat uw kas we der eens gevuld ,was# veroorloofde zij zich gouverneur-generaal van Ned.-Indië dd. heden, betreffende pestgevallen op Java: Gisteren (26 dezer) 16 gevallen, 11 dooden; de hoofdplaats Kediri is met ingang van beden besmet verklaard we gens pest ,Het eerste optreden van de ziekte aldaar dateert van uit. Maart jl. Daarna zijn ,er successievelijk 13 ver dachte gevallen bijgekomen. Acute sterf gevallen op 2il en 23 dezer deden pest concludeeren. .Totaal .5 overleden. Tus schen de gevallen te Kediri en die in de afdeeling Malang is geen verband ge vonden. 3trenge isolatie is van het eerste geval af toegepast De resident van Kediri is gemachtigd om dezelfde maatregelen tegen het ver keer te nemen als in de afdeeling Malang zijn toegepast. Kediri is besmet door pest verklaard. „Land .en .VoJk" heeft te zamen geteld het getal gevallen en dooden, dat door de telegrafische berichten van het Ministerie van Koloniën vanaf 4 April is gerap porteerd. Het eerste bericht was, dat er in Ma lang toen reeds sedert Februari 105 ge vallen bekend waren, waarvan 75 doode lijk, en in Batoe 200 gevallen, waarvan 140 .doodelijk. .Sinds dien zijn geseind 456 gevallen, .waarvan 208 doodelijk. Totaal dus 761 gevallen, waarvan 423 doodelijk. Debietrecht op tabak. De .Vereeniging van Tabaksfabrikanten in Nederland beeft een uitvoerig adres tot jde .Tweede Kamer gericht met be trekking tot het ontwerp „Debietrecht op tabak". Na een breede bespreking van verschil lende bepalingen komt adressante tot een resumptie van haar bezwaren en zegt zij, dat Z'j hel ontwerp zóó weinig- doordacht, zóó .weinig in overeenstemming acht met de spreekwoordelijke vrijheid, die iedcren Nederlandschen burger zoo dierbaar heet te zijn, zóózeer in strijd met de belangen van de tabaksindustrie, dat zij met den besten .wil geen kans zou zien het aan nemelijk te maken, ook al werd het bij amendement belangrijk nog gewijzigd. Reden waarom zij aan de Kamer na drukkelijk verzoekt, dit ontwerp te willen renvoyeeren, als verderfelijk van strek king en onuitvoerbaar in de toepassing. Het eiland Palmas of Miangas. Aan de Ministeries van Buitenlandsche Zaken en van Koloniën was gisterna middag niets bekend van het neerhalen van de Amerikaansche vlag te Las Palmas. Over bet kleine eilandje Palmas of Miangas, gelegen tusschen de aan de Vereenigde Staten behoorende Philip- pijnen en de Noordpunt van "Celebes, be staat sedert 1906 een geschil tusschen de Regeering der Unie en die van ons land. jBlijkens een mededeeling van den Minister yan Koloniën bij de debatten over de Jndische begrooting werd daar over toen een diplomatieke gedachten- wisseling tusschen de beide regeeringen gevoerd. Sedert bet ontstaan van het geschil wordt bet eilandje beurtelings door de Amerikaansche marine en door de onze bezocht, met het gevolg, dat de bevol- daarbij een toon, zooals in een welgeor dend huishouden zij legde nadruk op deze woorden anders niet gehoord wordt. Dat stond u niet aan, en daarin hadt gij gelijk. Mij echter stond, zooals u reeds lang bekend was, Willing sinds geruimen tijd niet meer aan. Ik had tot dusverre vergeefs uw toestemming ver zocht baar te mogen verwijderen, niet zoozeer wijl een zoo dure huishoudster niet overeenkwam met onze middelen, maar omdat ik machteloos stond tegen over de nalatigheid, de verkwisting en misslagen van een persoon, die door u steeds in bescherming werd genomen. Eindelijk had haar onbeschaamdheid ook u geërgerd. Zij vertrok en denzelfden dag verlieten wij Jiartenstein. Sinds wij terug zijn, doet u 't voorkomen, alsof niet de huishoudster maar ik de breuk veroorzaakt heb. Ik verzocht u ook nog voor onzen terugkeer den eersten tijd wat geduld te willen oefenen, daar ik niet alleen eerst zelf op de hoogte komen, maar ook Grete nog leeren moest. Grete. Een vroegere veehoedster, nietwaar? En met zulk een keukenmeid moet ik me vergenoegen, merkte de ma joor hoonend op. (Wordt vervolgd)!*

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1