ae BUITENLAND, BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang No. 472, 3)e S^icbelve SotiAa/nt Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag April 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiên) 15 regels 25 cent. Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. De bladen maken zichn' nog al drulkl (over de vraag: wil China oorlog? Meldden we gister reeds de geruchten Idie in Petersburg loopen over het drij- tven der Chineezen, men schijnt dit daar zoo ernstig te beschouwen, dat de „Chi neesche kwestie" aanleiding gegeven heeft tot gewichtige besprekingen in den IRussischen ministerraad. Het heet, dat de ministers van oorlog en marine Zater- Idag a.9. op reis zullen gaan nJaar het JAmoer- en kustgebied „tot inspectie der troepen", De toestand wordt als era1- istig beschouwd, zoo meldt de correspoo'- jdent der Frkt. Ztg. te St Petersburg. IMen verklaart, dat China naar een oor log drijft, zijn toebereidselen bespoe digt en de vijandige gezindheid tegen de [Russen aanwakkert. Rusland (zoo heet tiet) kan dit niet lijdelijk aanzien." Ook te Wladiwostok vertrouwt men (den toestand niet. Chineesche kooplie den in die havenstad, zien zooveel mo gelijk hun zaken af te wikkelenl Het zelfde verschijnsel wordt opgemerkt in (steden in Mantsjoerije, die onder Rus sisch bestuur staan. De Russische bla den te Moskau en Petersburg toon en zich (ongerustzij betoogen, dat de groote leening, waarover China onderhandelin gen heeft gevoerd met een Europeesch syndicaat, enkel behoort te worden toe gelaten, wanneer China waarborgen! geelt, dat de te leenen gelden uitslui tend zullen worden besteed voor civie le zaken ,en niet voor militaire uitgaven. Doen deze berichten alzoo zien, dat het (tusschen China en Rusland niet alles Zóó is, als wel gewenscht wiare ook tusschen Japan en China zijn er kwesties gerezen. Japan blijft groote bedrijvigheid ont wikkelen in Zuid-Mantjoerije, waarover jrneu te Peking en in Mantsjoerije zelf zeer verstoord is. En dan heeft de be noeming van een nieuwen Chineeschen' 'gouverneur-generaal van Mantsjoerije, die bekend staat als een tegenjstander en hater van de Japanners, te Tokiio Jcwaad bloed gezet. Brandstoffen te over dus. Ten aanzien van den toestand in Mexico verkeert men jn New-York in een hoop volle stemming. Men beschouwt daar het sluiten van den wapenstilstand als de inleiding tot een spoedigen vrede. De kans om tot een resultaat te komen, is aanzienlijk vergemakkelijkt door het feit, [dat Madero plotseling heeft afgezien van Zijn eisch, dat president Diaz onmiddellijk Zou moeten aftreden. Madero, die vroeger altijd had volge houden, dat het aftreden van Diaz moest ■voorafgaan aan eventueele vredesonder handelingen, houdt nu vol, dat hij dien ieisch nooit gesteld had. Hij verklaarde, (dat hij g.eer.erlei persoonlijk voordeel na streeft; enkel staat hij er op, dat de opstandelingen eerlijk worden behandeld, dat er tegen hen geen represaille-maat regelen .worden genomen en dat vol ledige waarborgen worden gegeven voor het houden van nieuwe verkiezingen zon- ider inmenging van overheidswege. Voorts wordt er over gepraat, de op standelingen op te nemen in het leger (der republiek, teneinde dan gezamenlijk (de vrijbuiters te bevechten, die alom in (Mexico het hoofd hebben opgestoken. Pan wil men den leider der insurgenten, (Madero, benoemen tot waarnemend vice- president, zoolang nog geen definitieve [verkiezingen zijn gehouden. Waarschijnlijk als begin van "dat ge zamenlijk bestrijden der „vrijbuiters" zal (Mexico de JEngelsche regeering een nota voorleggen, waarin om opheldering ge- Vraaga wordt aangaande de landing van jEngelsche soldaten van den kruiser „Shearwater" onder kapitein Vivian te St Quentin. De nota moet zeer kras Zijn ingekleed en er vooral den nadruk öP Rggeo, dat kapitein V vian verzuimd heeft de Mexicaansche autoriteiten van looi hem gedane stappen te ver wittigen. Veel verandering is er nog niet ge- Jtëmien in iden toestand van Ma* okko. ts& is jnog steeds- u.geslotcn. JJ£el ver neemt Reuter, dat blijkens van 20 April gedateerde berichten .een kleine hoeveel heid levensmiddelen en houtskool in de stad is gebracht De weg door het ge bied yan de Oeledjama's is open. De consuls jiebben besloten de vreemdelin gen, die yvenschen te vertrekken, weg te zenden. D.d. .19 April wordt uit Fez gemeld, dat 2000 Qeledjama's uit het Noorden een aanval pp de stad hebben gedaan. Zij zijn na een heftig geweer- en artil lerievuur teruggedreven. De Marokkaan- sche troepen hebben onbeduidende ver liezen geleden. De Sjirarda's hebben op 21 April een aanval gedaan. De regeeringstroepen heb ben de opstandelingen verjaagd, zij heb ben echter groot gebrek aan wapenen en munitie. Majoor Brémond Jieeft op 22 April brieven verzonden, waaruit blijkt, dat hij, toen hij vernomen had, dat de Sjirarda's een konvooi van Boisset wilden aanval len, de opstandelingen op 21 April ten Noorden van $eboe heeft aangevallen en hen met zijn geschut heeft uiteengejaagd. D.d. 24 April wordt uit Rabat bericht, dat Moelai-el-Zin te Mekines tot Sultan is uitgeroepen. De winkels zijn geplun derd en verschillende Joden vermoord. De Turksche troepen schijnen nog m'iet erg gelukkig te zijn bij het onderdruk ken van den opstand in Albanië. ,De opstandelingen moeten erinf zijn geslaagd, een afdeeling Turksche troe pen met dynamiet in de lucht te doen gen. Verder hébben zij een konvooi ver overd en het escorte of afgemaakt, of gevankelijk weggevoerd. De Voss. Ztg. die in het algemeen over de gebeurtenis sen in Albanië voortreffelijk is inge licht, weet te verzekeren, dat Boletinats^ de Albaneezenhoofdman, die indertijd na terugkeer uit Montenegro zijn onder werping heeft aangeboden, het niet eenls is kunnen: worden met de Jorog-Turksche leiders en met 500 opstandelingen de bergen is ingetrokken. Eveneens meldt men dat Montenegrij- men, versterkt door uitgeweken Arnauten' op verschillende punten aanvallen heb ben gedaan op de Turksche grensposten waarbij het vaak bloedig is toegegaan'. Een .en ander zal er zeker niet strek ken de verhouding tusschen Turkije en Montenegro, welke in den laatsten' tijd toch al gespannen is, beter te maken. ÜEMENQD. Volgens een telegram uit Sofia aan de „Vossische Zeitung", zal koning Fer dinand binnenkort zijn eerste ofticieele bezoek als onafhankelijk souverein aan het Qostenrijksche hof maken. De onder handelingen zijn reeds afgeloopen. Het is .echter nog niet vastgesteld of dit bezoek yoor of na dat van den koning van Servië zal plaats vinden. De koning van Spanje heeft te Carabanchel een militair station voor draadlooze telegrafie geopend en van daar groeten gezonden aan den Keizer van Duitschland .en Keizer Frans Jozef. Een telegram uit Peking bericht, dat de Chineesche regeering bekend heeft gemaakt, dat de pest-epidemie geëindigd is. Het aantal slachtoffers wordt op 60.000 geraamd. Naar de „Vossische Zeitung" uit Kopenhagen verneemt, hebben de werk gevers den werknemers een ultimatum gesteld. De werkgevers eischten een con tract voor 5 jaar en staan eenige onbe langrijke loonsverhoogingen en vermin deringen van arbeidstijd toe. Zij eischen, dat hun voorstellen en bloc aanvaard zullen worden. Men is zeer benieuwd of de arbeiders zullen toegeven. Er js te New-York goedkeuring gevraagd voor het bouwen van het hoog ste huis, dat tot dusver in deze stad bestaat. Het zal 225 meter hoog worden. Het eigenlijke gebouw zal 30 verdie pingen hebben, maar de toren nog 25 meer. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan C. H. Bendien op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. School te Bergen op Zoom, en als zoodanig be noemd A. ,S. Degens, thans leeraar aan de R. H B. School te Helmond, met gelijktijdige toekenning van eervol ont slag uit Jaatstgemclde betrekking; is aan den reservedAaA* J. J. M. van Heijst, van het 2e reg. infanterie, op het daartoe door hem ge daan verzoek eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend. Sociale Week. Met'goedkeuring van Z. D. H. Mgr. J. H. iDrehmanns, bisschop van; Roermond zal dit jaar vermoedelijk in Augustus de Sociale Week gehouden worden te Maastricht Als algemeen onderwerp zal behan deld worden „De Encycliek Rerum No- varum". De bedoeling is den inhoud der Ency cliek over de 20 spreekbeurten der So ciale Week te verdeelen, en dan telkens een commentaar op het behandelde ge deelte te leveren. (L. K.) De Laudweerwet. Naar verluidt zal het ontwerp-Land- weerwet binnen enkele dagen de Twee de Kamer bereiken. De Kamerzetel van Roermond. Naar Het Centrum verneemt, webscht Mr. F. J. Bolsius, afgevaardigde voor Roermond, die wegens zijn' benoeming tot president der rechtbank van Roer mond, als lid der Tweede Kamer moet aftreden, maar herkiesbaar is, zich daar toe niet meer beschikbaar te stellen. Mr. F. J. Bolsius, werd bij tusschen- tijdsche verkiezing op 3 Juli 1900 tot lid der Tweede Kamer gekozen. Zijn man daat werd bij de periodieke verkiezin gen in 1901, 1905 en 1909 bij enkele candidaatstelling vernieuwd. Als opvolgers worden genoemd Mr. O. Michiels van Kessenich en Mr .Gom- pertz, rechter te Roermond. Bezoek van president Faillieres. De zeereis van president Failières naar ons land is aldus geregeld, dat het Fran- sche oorlogsschip met het staatshoofd en zijn gevolg aan' boord, den 4den' juli 'snam. 3 uur te Amsterdam verwacht kan worden, om den 6den Jul iweer de te rugreis naar Frankrijk te aanvaarden. De president zal op een der dagen vain zijn verblijf in de Hoofdstad aam H. M.. de- Koningin en Z. K. H. den' Prinls, een noenmaal aanbieden aan! boord van' het Fransche oorlogsschip. Tevens zou op het programma voor komen een bezoek van den president aan] H. M. de Koningin-Moeder te Soestdijk. Pest op Java. De oorrespondent van de N. R. Ct. 'te Batavia seint: De administrateur der onderneming NKoIa in de Preanger Regentschap pen, heeft vele koortsgevallen, die met verschijnselen van pest gepaard gin gen gerapporteerd. De assistent-resident en een geneesheer zijn erheen gegaan'. Officieel is bekend gemaakt, dat het sterftecijfer in het Malangsche sedert het begin der epidemie 681/2 pCt. be draagt:. 1 I Patrimonium. Te Amsterdam heeft het Ned. Werklie denverbond „Patrimonium" zijn 30e jaar vergadering gehouden. In zijn openingswoord zeid de voorzit ter de heer P. van Vliet o.a. Aan de „groote" beweging voor Al gemeen Kiesrecht, die vooral merkwaar dig is, om den naijver tusschen de voor- uitstrevenden links en de Sociaal Demo craten, hebben wij niet meegedaan, om dat het standpunt van het Verbond be kend is, en wij met eenigen grond mo gen verwachten, dat bij de komende her ziening van de Grondwet de uitbreiding van het Kiesrecht zal gaan in! de ook door ons gewenschte richting. Over het werk der regeering sprekend zei hij o.a.: Onder ons was het wel be kend, dat de wetsontwerpen' van Dri Kuyper meer goed bevatten dan de hef tige bestrijding in 1905 deed vermoeden, maar dat dit reeds thans van de overzijde zou worden erkend, kon! niemand very wachten. Dit geeft ten opzichte van hem', die thans het moeilijke werk der sociale wetgeving heeft te doen, eenige moed voor de toekomst Maar het js niet slechts terwille van 1913, waarvan nu reeds velerlei critiek de politieke schaduw vertoont, maar het is vooral om het groote belang van zoo veel duizenden van1 oude aib'eiders, dat daaibij betrokken is, dat ook de Chn. arbeidersorganisaties Verlangen!, naar eene invoering der Invaliditeitsr .en) Ouderdomsverzekering. I# zjjq, ffie.es de Secretaris op de teleurstelling, die de Soc. Confe rentie, een vorig jaar gehouden, heeft ge bracht, voorts op tal van adressen, die door het Bondsbestuur waren verzonden. Sympathie was betuigd met de' actie voor vervroegde winkelslui ting en voor afschaffing van den,1 Bakkersnachtarbeid. De secreta ris wees er op wat Patrimonium in Ver hand daarmede had verricht. Pauselijke Gezanten. De heer P. Goulmy te Druten schrijft in „De .Tijd": De wederbezetting van de apostolische internuntiatuur te 's-Gravenhage vestigt als yan zelf onze aandacht op de lotge vallen van dit pauselijke gezantschap. De eerste internuntius was mgr. Ca- paccini, die op 29 Juni 1829 te 's-Graven hage arriveerde. Zijn taak was: het con cordaat van 1827 uit te voeren. De Bel gische troebelen .evenwel verhinderden hem zulks. Hij vertrok in 1831. De eerste zaakgelastigde was mgr. Antonucci (18311841). De tweede internuntius was mgr. Ca- paccini, dezelfde diplomaat, die in 1829 geaccrediteerd werd. jH'j kwam alweder om het concordaat van 1872 uit te voe ren en wegens de voldongen afscheiding van België hier en daar eenigszins te wijzigen. Ook ditmaal bereikte mgr. Ca- paccini zijn doel niet en hij vertrok in 1841, derhalve nog hetzelfde jaar. De tweede zaakgelastigde was mgr. Ferrièri (1841—1847). De derde zaakgelastigde was mgr. Zwijsen, die op te lossen had de zooge naamde Luxemburgsche quaestie, nt. het bevorderen van een benoeming van een Hieuwen bisschop van Luxemburg, inde plaats van mgr. Laurent, die bij Willem II in ongenade gevallen was en zelf zijn ontslag genomen Jiad, hetgeen de ko ning reeds aangevraagd had (18471848) De derde internuntius was mgr. Belgrado (18481855), die de herstelling der bis schoppelijke hiërarchie bewerkte (1853). De vierde internuntius was mgr. Vec- chiotti (1855—1863). De vijfde mgr. Oregliadi San Stefano (18631866), thans nog kardinaal. De zesde mgr. Cattani (18661868). De zevende mgr. Bianchi (161874), onder wiens zending de Nederlandsche legatie bij den H. Stoel opgeheven werd (1872). De achtste mgr. Capri (18741882) De negende mgr. Spolverini (1882 1884), thans nog subdatarius. De tiende mgr. Rinaldini (18871893) thans nog kardinaal, onder wien de Ne derlandsche Katholieken .een eigen ge zantschapswoning aan het Bezuidenhout no. 93 stichtten. De elfde mgr. Lorenzelli (1893—1896) thans nog kardinaal. eD twaalfde mgr. Tarnassi (1896 1899), die 'sGravenhage verliet wegens de niet-uitnoodiging des Pausen op de eerste Vredesconferentie in 1899, en in 1902 te Rome overleed. De vierde zaakgelastigde was mgr. Giovannini (1899—1910), die onder min der aangename omstandigheden in 1910 de residentie verliet Onder hem had zonder deelname des Pausen de tweede Vredesconferentie in 1907 plaats. De vijfde zaakgelastigde was mgr. Gu- altieri (1910-?). De dertiende internuntius is mgr. Jac- ci-Porcelli, titulair-aartsbisschop van Ni- cea, nuntius van de tweede klas te Brus sel en deken van het diplomatieke korps aldaar, 't Is de eerste internuntius, die met de bisschoppelijke waardigheid be kleed is. Al de andere internuntii waren doorgaans potonotairre, de zaakgelas tigden mgr. Zwijsen er buiten gewoonlijk selchts kamerheer. Mgr. Giovanni Jacci-Porcelli, 'n vriend van den kardinaal-staatssecretaris Merry del Val, werd op 12 November 1863 te Magliano in het Italiaansche diocees fer- mo geboren. Hij werd bisschop vanCit- ta della Pieve in 1895, titulair-aarts bisschop van Nicea, apostolisci. lelegaat te Constantinopel (voor de Oosterlingen) en patriarchaal-vicari9 aldaar (voor de Latijnen) in 1904, nunhus te Brus sel in 1907, tevens internuntius te 's-Gravenhage in 1910." KORTE KRONIEK. H. M- de Koningin-Moeder heeft gisteravond jn Diligentia te 's-Graven hage den Beethoven-avond bijgewoond, waar Carl Flesch en Conrad Ansorge SO^tes voor viool en piano pitvoerden. H. M- de Koningin-Moeder is voor- nemens morgenavond jn den Kunstkring een gedeelte van de opvoering bij te wonen van het schimmenspel. De .Gemeenteraad van Velsen heeft gisterenmiddag de motie over de melk- verordening verworpen, padat de voor- stellers hadden verklaard, dat de mo- tieven, die hun de motie deden stellen^ intusschen waren vervallen. LEIDEN, 26 April. Debietrecht op tabak. Door de afd. Leiden van de NederL Vereeniging van Sigarenwinkeliers was, gisteravond in de kleine zaal der Stads gehoorzaal eene vergadering belegd,waar als spreker zou optreden de heer Sj„ Fortuin, van 's-Gravenhage, over het debietrecht pp tabak. De Voorzitter, de heer G. H. Blanken, opende de vergadering en deelde mede, dat Leiden's afgevaardigde, dr. de Visser, een telegram van verhindering had ge zonden Dr de .Visser achtte hoe meer voorlichting van deskundigen des te be» ter, vooral voor Kamerleden. De inleider betreurde de slechte op komst yan belanghebbenden en belang stellenden, nu onze mooie industrie en handel in tabak werd bedreigd. Spr. ging allereerst na, hoe reeds vroeger stappen voor eene belasting op tabak waren gedaan, om daarna eene uiteen zetting te geven van het wetsontwerp, waarvoor spr. als handleiding nam de memorie van toelichting. De bezwaren aan Minister Kolkman's voorstel verbonden zijn grooter dan die aan vroegere voorstellen; controle e. d, zal niet voldoende blijken te zijn. De winst der winkeliers palmt de fiscus in en zij laat het aan de winke liers over nieuwe winst te zoeken. Waar toch is de winkelier, de grossier, de fa brikant, die meer dan 10 pCt. netto ver dient? De Minister onteigent dus de vrucht van het werken, zonder ook maar de geringste schadevergoeding te geven.. Deze was toch wel mogelijk geweest buiten eene in geld. Spr. eerbiedigt het, dat de Minister met het oog op de noodige vrijheid voor de export, van invoerrecht op tabak af ziet Maar, z<iu spr. willen vragen, be- teekent die vrijheid van beweging dan -niets voor die tienduizend winkeliers; heeft zij alleen raison voor de fabri kanten? De export js aanzienlijk; zij vertegen woordigde in 1909 een waarde van 61/a millioen. Maar het binnenlandsch ver bruik wordt geschat op 20 millioen* Waarom wil de Minister dien binnen- landschen handel treffen? Hij treft daar door de ruggegraat der industrie, om dat door achteruitgang van den binnen- landschen handel ook de buitenlandsche lijdt. Slechts met binnenlarndsche cliën ten kan een fabrikant het wagen in het buitenland te concurreeren. Als spr. het stelsel van den Minister in populaire taal zou moeten saam- vatten, zou spr. het aldus doen: 1 lepel directe belasting, 1 lepel indirecte belas ting, 1 dosis licentie. 1 dosis monopolie en 1 kleine dosis staatsregie. Spr. neemt aan, dat de Minister getracht heeft voor zich zelf pit alles het beste te nemen, maar ten opzichte van handel en industrie heeft hij schijnbaar uit alles het slechtste gekozen. Zonder deskundige commissies of amb tenaren is de wet event, niet uit te voeren. Aan technisch personeel zal geen gebrek bestaan, want de werklooze fa brikanten zullen gemakkelijk in de be hoefte aan schatters kunnen voorzien. Zelfs met deskundig personeel zal fraude en ontduiking niet kunnen wor den voorkomen. Uit den inslag van tabak zal de Minister b-v. nooit kunnen aflei den hoeveel sigaren de fabrikant-verkoo- per heeft gemaakt. Spr. gelooft, dat het debietregister voor velen, vooral gemiddelde winkeliers een nachtmerrie zal zijn. Dit register is zoo eenvoudig niet als de Minister de Kamer wil doen gelooven en de velerlei aan- teekeningen, die de winkelier moet ma ken, zullen verscherpt kunnen worden bij algemeene bestuursmaatregelen. Spr. gispt de krasse strafbepalingen, f500 boete of 1 maand gevangenisstraf, en ziet hierin een bewijs van zwakheid van den hant van den Minister om con-

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1