BUITENLAND, BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang No. 471, Ste S^icbclve ©ouAa/nt j Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het QEILLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag 33 April 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met grati» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiên: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V 't Wil maar niet helpen. Nu zijn de Fransche regeeringen al izoo lang bezig met het wegjagen der „lieden van verdacht allooi", zooals pa ters en kloosterlingen, en ziet: nog wil de toestand des rijks maar niet ver beteren. Integendeel jn de kringen der ambte naren, waar men het voorbeeld van plichtsbetrachting moest vinden, is het lang piet pluis. De Parijsche corr. van 't Hbld. zegt &rvan „Het wordt een beetje veel inééns De kleine verrader Rouet met den wèl- betalenden Turk Maimon, die geheime stukken stalen en copieerden. De ad ministrateur aan het ministerie van buitenlandsche zaken, Hamon, die de door hem te beheeren gelden in zijn eigen zak stak. De advocaat Valensi, die ridderorden verkocht. De politie man Warzet, die het hoofd was van een ApachenbendeMaar leven we dan jn een operette-staat, en is „La Vie .Parissienne" inderdaad zulk een paskwil als Offenbach ervan maakte? Men zou het waarlijk "gaan gelooven, er. jn ieder geval hebben de revue makers zich van het jaar niet bijzonder in te spannen om koddige contrasten te verzinnen. Ze hebben de werkelijk heid maar op het tooneel te brengen, cela suffit!" Men ziet: de corr. trekt de treurige zaken nog eenigszins in 't belachelijke, alsof ze eigenlijk zoo bij toeval voor vielen en men er nu alleen „een beetje veel j'nééns" van krijgt. Wie echter wat dieper nadenkt, zal moeten toegeven, dat het contrast groot jsregeerders, die den invloed van den godsdienst, als zijnde Staatsgevaarlijk, zooveel mogelijk ondermijnen, en ambte naren, die hun plichten met voeten tre den. En wie weet wat er nog meer in tlicht zal treden. Als men ergens in roeren gaat, zegt zeker spreekwoord 't Is dat de Fransche regeerders ver blind zijn in hun godsdiensthaat, maar anders zouden ze toch wel tot zichzelf inoeten zeggenlaten we liever den gods dienst aanwakkeren, want zooals 't nu gaat, kan het niet langer. algemeen overzicht. Alhoewel nog in eer dan een week oud, er kan jn dien tusschentijd nog heel wat gebeurd zijn, luiden de berichten uit Marokko niet bepaald ongunstig. De Fransche regeering heeft n.l. Zon dag jl. een telegram ontvangen, meldend dat de Marokkaansche hoofdstad op 15 April nog stand hield tegen de stammen, die de stad omsingeld hadden. De vijftien .Europeanen, die in de stad vertoeven, waren veilig en zouden eenige dagen Jater onder geleide van een in vloedrijken inlander naar de kust wor den gebracht. In de stad zelve was het rustig, men vreesde echter, dat de zeer talrijke looiers en schoenmakers (3000 man), die tot de minst betrouwbare elementen behooren, en reeds bij vroegere opstanden een leidende rol hebben gespeeld, tot plun dering zoüden overgaan, uit boosheid, dat zij tengevolge van de belegering werk loos moeten blijven. Zooals men weet, heeft een later ge dateerd, doch vroeger ontvangen bericht reeds plundering gemeld. Intusschen is hiervan geen bevestiging gekomen. Over de eventueele tusschenkomst van Frankrijk en Spanje maakt het „Jour nal" een officieel communiqué openbaar, dat pa afloop van den Zaterdag gehou den ministerraad, waarin de toestand van Marokko besproken werd, :,;ii de pers verstrekt is, en voegt daaraan toe, de: de regeering besloot 10.000 m. infanterie met bijbehoorende artillerie en cavalerie naar Casablanca te zenden, riet com muniqué deelt slechts mede, dat besloten werd „voldoende versterking te zenden om eventueel de Europeanen te Fez te hulp te kunnen komen". Ook moet de .Spaansche kruiser „Rj,o de la Plata"- bevel gekregen hebben zich gereed te houden om naar Casablanca te stoom en. Met dit schip, dat op het oogenblik te Cadix ligt, zou een Spaan- sche militaire commissie worden over gebracht, die de Fransche actie In Marokko zal ondersteunen. Volgens latere berichten, zal dit vaar tuig slechts een kruistocht langs de kust van Marokko ondernemen, om toe te zien op eventueele contrabande in ver band met de verplichtingen, welke dien aangaande pp Spanje en Frankrijk rusten. .Te Ceuta wordt een sterke Spaansche kolonne uitgerust, die zich, naar het heet, bereid moet houden om op het eerste sein paar .Tetuan te vertrekken. Uit Bona js een stoomschip vertrok ken met een bataljon tirailleurs aan boord, bestemd voor Casablanca. Een tweede transportschip met een af- deeling mitrailleuses, een treinafdeeling en een batterij zal binnenkort Tunis verlaten. Invloedrijke Europeanen, zoo verze kert de correspondent van de „Mom. Post" te Tandsjer, zijn van' oordeel, dat de tegenwoordige beroering in Marokko uit moet loopen op een verdeeling van het Moorsche rijk tusschen Frankrijk, en Spanje. Spanje zou de haven Ifni aan de Atlantische kust, Engeland Tandzjer Duitschland Mogador krijgen. De wapenstilstand tusschen de regee- rinig en de opstandelingen in Mexico is dan toch werkelijk, en wel voor den' tijd van vijf dagen en de onderhandelini- gen zijn reeds in vollen gang. De eischen der regeering zouden bui tengewoon gematigd zijn, maar over het heengaan van president Diaz, zal iriSet eens gesproken worden, waaruit volgt, dat de oude president voorloopig, nog wei zal'aanblijven. Volgens den correspondent van de „Koln. Ztg." te San Antonio, is deze plotselinge ommekeer in het kamp der rebellen te wijten aan den vader van' Madero, die de geheele zaak als verloren beschouwt en nu nog de groote bezit tingen van zijn familie nog wil redden'. Omtrent de wijze vv.aarop de regee ring Van Diaz een einde aan de bestaan-, de moeilijkheden zou willen maken, weet de New-York Times de volgende geruchten mede te deelen. Vice-president Corral, die op weg naar Europa is, zou van daar uit, „om ge^ zondheidsredenen" zijn ontslag vragen. President Diaz zelf zou op 5 Mei den herinneringsdag van de overwinning qpl de Fransehen, afstand doen van de re geering, en het bewind overdragen aan: den minister van buitenlandsche zaken, die daarop nieuwe verkiezingen zou uit schrijven. De correspondent van het Amerikaansch blad acht deze geruchten' niet onwaarschijnlijk maar staat voor da waarheid er van niet in. Wel geeft hij te 'kennen, dat president Diaz, door al dus te handelenl verzekerd zou zjjn van de instemming der openbare meeninlg. Allerlei ongunstige berichten komen weer uit St. Petersburg die er op schij nen te wijzen, dat China de oorlogstoerustingen voortzet, en bo vendien een nieuwe bbkserhewegkilg tracht te ontketenen. De Chineesche autoriteiten ondersteu nen naar luid van deze berichten1 een volksbeweging, die tegen de Russen gericht is. Deze en dergelijke tijdingen kwamen uit particuliere bron, maar von den bevestiging in ambtelijke depeches. Ook de Ui-kwestie blijft een bron van' wrijving en ontstemming tusschen' China en Rusland. In Petersburg heerscht naar aanleiding van al deze zaken een onbe haaglijke 'stemming. Zelfs is in de Russi sche hoofdstad dezer dagen een minister raad gehouden, onder voorzitterschap van Stolypin, waar over den dreigenden! toe/tand in het Verre Westen is gespro ken. Maar de meeste ministers waren! er tegen, dat Rusland zich in een Ver- Aziatisch avontuur zou storten. Men1 wil de vooreerst liever nog maar eens a f- wachten. Naar aanleiding van den brand in het raadhuis te $chaerbeek, waarvan wij vorige week melding maakten, worden in België ijverige- jiasporingen gedaan, die echter tot nog toe geen resultaat hadden. De politie heeft een proef genomen met kaarsen en is daarbij tot de con- clusie gekomen, dat de brandingsduur van de langste kaars is 12 uur, zoodat het mogelijk js, in verband met het uur waarop de brand is uitgebroken, dat de zes vuurhaarden, van waaruit de brand is voortgekomen, zijn aangestoken op een uur, waarop het publiek nog vrijen toegang had in de bureaux van den burgerlijken stand. Bij het onderzoek der ruïnen is geble ken, zooals wij meedeelden, dat op zes verschillende plaatsen het vuur moet zijn aangestokenhoe dit geschied is, is juist het groote raadsel, voor wélks oplossing de recherche staat. De officier van justitie, met het onder zoek belast, heeft twee anonieme brieven ontvangen, de een in het Fransch ge steld ,en gepost in de Brusselsche voor stad Ixellesj de ander in het Vlaamsch geschreven en voorzien van het post stempel St Gilles. Beide zijn van den zelfden inhoud: „Ik ben de brandstichter van het stad huis, dezelfde persoon, die de tentoon stelling jn vlammen deed opgaan. Be reidt u maar voor op andere branden: de St. Oudula, het paleis van den ko ning en het Kamergebouw staan nog op het program." Men yraagt zich af, of deze brieven waarheid of mystificatie zijn. gemengd. Het plan is, dat de Keizer van Duitschland den lsten Mei van Kor- foe zal vertrekken. Den 4den Mei zal hij met zijne dochter het groot hertogelijke paar van Baden bezoeken. Den 5en Mei gaat hij met de prinses naar Potsdam, den 6en Mei wordt hij weer te Straatsburg verwacht. Den dag daarop zal hij de Hohkönigsburg bezoe ken. JDen Ren Mei spoort de Keizer naar Metz, der, lOen komt hij te Wiesbaden aan. Daar zal hij drie dagen rust nemen en den rijkskanselier in gehoor ontvan gen. Op den avond van den 13en Mei vertrekt de Keizer uit zijn land over Vlissingen naar Engeland, om de kro ningsfeesten te gaan bijwonen. De Deensche stad Aalborg t.lt thans haar eerste vrouwelijke politie-beambte. Deze dienares van de heilige Herman dad verdient jaarlijks 1200 Kr. en 100 Kr. voor kleedgeld. .Evenwel is het dragen van een un i niet verplichtend voor haar. Jn Monaco hebben de eerste ver kiezingen volgens de nieuwe grondwet plaats gehad voor den nationalen raad en de gemeentebesturen. De meerderheid kregen de mannen, die de beweging tegen deze grondwet op touw zetten. Onder de gekozenen bevindt zich ook de prfprins Louis. Naar de „Figaro' 'verzekert, zal de Fransche minister van marine, Delcassé, aan boord vna het nieuwe slagschip „Danton", de ter gelegenheid van de kroning van Koning Oeorge op de reede van Spithead plaatshebbende vlootschouw bijwonen. .Volgens de „Matin", heeft men dezer dagen weer een schandaal ont dekt, dat met de Maimon en de Hamon- affaires een schoone trilogie zal vormen. Ditmaal geldt het verduisteringen, die gepleegd werden bij het octrooi teToulon, door een ontvanger, die met een der belangrijkste posten bij dezen dienst be last .was. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot verte genwoordiger der Nederla Ische regee ring bij de in Mei a.s. te Florence te houden internationale tuinbouwtentoon stelling E. H. Krelage, te Haarlem, on dervoorzitter van den Nederlan'dschen Tuinbouwraad is eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den luit.-kol. O. P. Weissels, van het 3e reg. Vest.-Art. on der toekenning van f1748 pensioen en aan den off. van gezondheid le kl. J. J. M. F. Nooren, van het personnel van den' geneesk. dienst, der landmacht, onder1 toekenning van f 2078 pensioen. Prov. Staten van Zuid-Holland. Bij enkele candidaatstelling is tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland in het kiesdistrict Zoetermeer gekozen de heer J. Scheer (a.-r.) landbouwer te Zoetermeer. De president der Alg. Rekenkamer. De heer J. L. le Bron de Vexela, pre sident van de A!g. Rekenkamer, die de Raaschdagen bij zijn familie te Maas tricht doorbracht, is daar ernstig ziek geworden, zoodat zijn toestand het erg ste doet vreezen. Jhr. mr. W. F. Rochussen. Het bericht als zou oud-minister Jhr. W. F. Rochussen ernstig ongesteld zijn, is onjuist. Jhr. Rochussen is lijdende ge weest aan 'n lichte ongesteldheid, die reeds geheel geweken is. Pest op Java. De Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië heeft gisteren nog het volgende aan het departement van koloniën ge seind: Gisteren (23 dezer) 14 gevallen 6 dooden. Batavia besmet door cholera. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint: Batavia is verklaard be smet te zijn door cholera. Zaterdag (22 April) zijn er 28 gevallen voorgekomen'. Een Burgemeesters-pensioen verworpen. De Gemeenteraad van Den Haag heeft de pensioenregeling voor den burge meester (die sinds lang was ingediend, maar op verzoek van baron Swecrts tot dusver niet behandeld was) met 19 te gen 17 stemmen verworpen. De woordvoerder der sociaal-demo craten wees er op, dat het benoemings recht van den burgemeester bij den Raad dient te komen. Dat is een gezond idée. Oppenheim heeft dat denkbeeld in zijn bekend werk over ons gemeenterecht breedvoerig verdedigd. Maar omdat het nu nog niet zoo is, waren de sociaal democraten tegen een burgemeesters- pensioen, en stelden zij voor, de regee ring te verzoeken, de gemeentewet te wijzigen. Zonderling standpunt. Hoe wenschelijk het ook is, dat de Raad zelve den burgemeester benoeine, dezen pen sioen te onthouden, omdat hij nog door de regeering wordt aangesteld, is toch v;ij dwaas. Maar enfin, de socialistische motie om eerst de regeering ie verzoeken de wet te wijzigen, werd met 29 tegen 8 stemmen verworpen. Een andere motie van den heer Warneke, uitsprekend „dat een pensioenverordening voor den bur gemeester niet gewenscht is", werd ook verworpen met 20 tegen 17 stemmen: Door deze beslissing aanvaardde de Raad dus het principe dat de burgemees ter moest worden gepensioneerd. Bij de behandeling der artikelen werden ver, volgens vele amendementen verworpen', en twee aangenomen. Deze laatste wareini een amendement Ter Laan, om den bur gemeester eerst na zes jaar dienst recht op pensioen te geven (het ontwerp stel de voor na drie jaar) en een amendement ment De Groot, om het pensioen te doen bedragen f 300 voor elk dienstjaar met een maximum van f3000 (het ontwerp stelde voor f600 per dienstjaar, met hetzelfde maximum). Deze beide amen dementen werden aangenomen resp. met 26 tegen 11 en met 20 tegen 18 stem men. Toen waande ieder de zaak in vei lige haven. Maar het slot van het liedje was, dat de geheele ontwerpverorde ning met 19 tegen 17 stemmen werd ver worpen. Leden uit alle fracties stemden er tegen en zoo werd door een combina tie van minderheden het burgemeesters- pensioen geketst. Prov. Bond van R. K. Kiesvereeni gingen in Noord-Holland. In het gebouw „St. Bavo" te Haarlem vergaderde Maandag de Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Noord-Hol land. De voorzitter, de heer J. N. G. E. Heerkens Thijssen sprak in zijn ope ningswoord zijn vreugde er over uit, dat ook de locale kiesvereenigingen als lid kunnen toetreden tot den Bond. Daardoor is de belangstelling gere zen. Echter kon deze nog heel wat groo- ter zijn. Het politiek-Katholiek leven is in onze provincie sterk vooruit gegaan. De heer Bruna hield daarna een rede over de Roomsche beginselen. Wij be zitten grooten rijkdom aap beginselen, zooals geen partij ze bezit. Van dien riikdom wordt nog niet genoeg gepro fiteerd. Dat is te begrijpen door ons verleden, maar steeds moet ons streven, zijn, dat te verbeteren. De socialisten beweren steeds dat w,ij maar niets voelen voor de groote sociale belangen van het volk, en slechts zede- lijkheidswetten maken, zij noemen dat particuliere liefhebberij. Integendeel, vele buitenlandsche bla den en alle wel denk en den achten de' zedelijk!: udswetten wel degelijk een groqt volksjbelang. Onze tegeustaiiders zien dat echter niet, maar het is dwaa* te willen, dat dan ook wij onze oogen, sluiten voor dat groote volksbelang. Het is geen kunst onze mannen, kleiu te maken .zooals zij dat doen. Als eeo| liberaal hoogleeraar eene brochure schrijft, dan krijgen wij ei- massa's be* schouwingen over, en zoo denkt men dat zij groot zijn. Maar als een der on zen wat doet, dan worden zij genegeerd of als zij te groot zijn, zooals Kuyper, dan worden zij met man en macht naar bene* den gedrukt. Toen onze partij aan het bewind kwam; toen durfde men vragen1, waar wij onze mannen van daan zouden halen. Men hoort zeggenwaarom steekt ons ministerie zich toch in wespennesten als de Bakkerswet, het verdedigingsontwerp, enz. Wat hierop te zeggen? Wel, een libe raal ministerie zou vroeg of laat de zelfde ontwerpen hebben moeten in dienen, jmaar alleen met dit verschil, dat de kwesties jn de liberale pers dan wor den voorgesteld pnder kleurige omstan digheden en dat dan alles goed en aan lokkelijk lijkt. Bij de rondvraag uitte de heer Hooy, de wenschelijkheid om een beginselpro gram voor de Kath. Staatspartij saam te stellen, en hij stelde in dien geest een motie voor. De voorzitter zegt, dat de samenstel ling van zulk een prorgam ontzettend moeielijk is en geeft den voorsteller der halve in overweging zijn motie in te trekken. De heer Hooy zegt, tevreden te zijn, dat hij nogmaals de aandacht op deze kwestie heeft gevestigd, en trekt zijn motie in. Danrna vraagt de afdeeling Alkmaar het woord en betoogt, dat het met de R. K. Kiesvereenigingen nog lang geen rozengeur en maneschijn is, zooals de voorzitter het jn zijne voorrede wilde doen voorkomen. .Er zijn nog tal van plaatsen, ook jn deze provincie, waar nog geen R. K. Kiesvereeniging bestaat Er zijn plaatsen, waar de lijst voor den liberalen candidaat werd geteekend door niet minder dan dertien Katholieke no« tabelen, waaronder drie Katholieke raads leden, en zelfs kerkmeesters. De afdee ling verzocht het hoofdbestuur, in zulke ergerlijke toestanden te willen ingrijpen* De voorzitter zegt een grondig on derzoek toe, doch meende, dat zulk een onderzoek toch eigenlijk beter in handen zou zijn van de Centrale, die beter met de plaatselijke toestanden en personen op de hoogte is. Na afdoening van nog eenige kleinere zaken, sluit de voorzitter de vergadering* korte kroniek. H. M de Koningin zal zich den 5en Mei voor één dag naar Amsterdam begeven en 's avonds weer op het Loo terugkeeren. De heer Vis, emeritus doopsgezind predikant, ridder |n de orde van Oranje- Nassau, is in de gemeenteraadsvergade ring van .Schoterland overleden. Hij had juist het woord gevoerd. De vergadering werd opgeheven. De gewone audiënties van de Mi nisters van Koloniën en van Waterstaat zullen Vrijdag a.s. niet plaats hebben. leiden, 25 April. Leidsche Spaarbank. Aan het verslag van de Leidsche Spaar bank over 1910 is het volgende ontleend: Het college van commissarissen bestaat uit de heeren: mr. A. C. Visser van IJsendoorn, voorzitter; J. Korevaar P.Az., vice-voorzitterA. de Koster Jr., secre taris; J. A. van Hamel, D. Hartevelt H.Czn., mr. J. H. Goudsmit, J. J. ter Laag .Czn., A. H. Dros, mr. J. C. van der Lip, S- J. le Poole, A. L ReLmc- ringer, mr. J. Th. C. Vincly, J.Hartevelt Azn., mr. C. H. Beekhuis en P. F« Rollandet De commissie van dagelijksch beheer wordt gevoerd door de heeren D. Harte- velt H.Czn., mr. J. Th. C. Vincly en S. J. le Poole. De commissie van controle, bestaande uit de heeren A. J. de la Court, B. J. H, Haitink, mr. ]U. W- C. J- de J°ng w* C. Versluys, nam 17 Juni inzage van de boeken, effecten en verdere bezit tingen van .de Spaarbank.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1