gestichten van armlastige krankzinnigen, die in zoodanig gesticht meerderjarig zijn geworden en sedert bij' voortduring werden verpleegd, zonder dat zij door te benoeming van een curator een af hankelijk domicilie gekregen hebben krachten art. 78 Burgerlijk Wetboek. Gehuwde ambtenares. De Haagsche correspondent van „Dc Standaard" schrijft Ben ik wel ingelicht, dan zijn er in Den Haag bij den postdienst drie of vier ambtenaressen in functie, die getrouwd zijn. Een ervan, in den laatsten tijd voor het eerst moeder geworden zijnde, heeft al telkens en telkens verlenging van verlof moeten aanvragen, zoodat haar vrijaf per slot van rekening den niet ge ringen duur van een halfjaar verkreeg. Dat zat 'm niet hierin, dat de dame ziek was, maar vond z'n oorzaak eenvoudig in de omstandigheid, dat de woning dier ambtenares ongeveer 20 minuten van haar kantoor gelegen is en zij dientenge volge. nam zij haar dienst waar, haar kind niet behoorlijk zou kunnen verzor gen. Dit geval, dat duidelijk de urgentie van minister Hcemskerk's wetsontwerp schijnt te illustreeren, maakt een onder zoek vanwege de autoriteiten te meer noodzakelijk, omdat, er nog iets zeer ernstigs bijkomt, n.l. dat althans in dien mijn informaties juist zijn de bewuste dame, die er zich op schijnt te beroepen, dat toch niemand haar ont slag zal durven uitlokken, thans alles in het werk stelt om een collega-ambte naar van een meer nabij haar woning gelegen kantoor te verdringen. Prov. Staten Zuid-Holland. Heden zijn te Delft candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten van Zuid-Holland de heeren: H. P. Bok (lib.), J. C. van Dijk (T. D. A. P.) en prof. J. van Swaay (R. K.) KORTE KRONIEK. De gewone audiënties van de Mi nisters van Financiën, van Koloniën en van Binneniandsche Zaken zullen resp. I>onderdag, Vrijdag en Zaterdag a.s. niet plaats hebben. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 19 April. Zondagsrust. De Nederlandsche Vereeniging tot Be vordering van Zondagsrust, houdt een algemeene vergadering op Donderdag 27 dezer, des namiddags half twee, in hei café-restaurant „In den Vergulden Turk" (Breestraat), Leiden. De agenda vermeldt o.a.voorstel van de afdeelingen 's-Hertogenbosch en iRotterdam. Na de uitspraak van den Hoogen Raad, betreffende het geslo ten zijn van apotheken den Zondags, ga, ingeval van veroordeeling der betref fende apothekers, van het hoofdbestuur een krachtige actie uit, om te komen tot wijziging van art. 8 der wet op de artse- nijbereidlkunde in dien geest, dat van elke vier tot zes apotheken er des Zon dags slechts één geopend behoeft te zijn. Toelichting: Op verzoek van den Bond van Apothekers-assistenten werd den 19en Januari II. door de afdeeling Rot terdam een openbare vergadering be legd, ten einde de middelen te bespre ken, die tot genoemd doel kunnen leiden. Op die vergadering, waar op uitnoodi- ging ook verscheidene patroons aanwe zig waren, was men eenstemmig van oordeel, dat zonder twijfel tusschen de Apothekers overeenstemming zou wor den verkregen betreffende het sluiten om beurt, indien de wet dit zou toela ten. Voorstel van de afdeeling Utrecht: Het hoofdbestuur dringe or bij de Regee- Ting op aan, Zondags die treinen, die weinig vervoer hebben, te laten uitval len, om zoodoende het personeel op Zondag meer vrij te geven. Toelichting: Het blijkt voortdurend, dat Zondagsmiddags treinen loopen, die bijna geen passagiers vervoeren en dat die treinen gemakkelijk kunnen uitvallen. Bespreking propaganda, in te leiden door den voorzitter van het hoofdbe stuur. Verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur ter voorziening in de vaca turen door periodieke aftreding van de heeren H. Meijboom, penningmeester, en G. B. van Aaken Bzn., secretaris, bei den herkiesbaar. De algemeene vergadering zal worden gevolgd door een openbare vergadering, des avonds 8 uur, in de Stadsgehoorzaal, waar het woord zullen voeren de hee ren dr. J. A. Beijerman, predikant bij de Remonstrantsche Gemeente, en dr. G. A. Klap, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente, beiden te Amsterdam. Vreemdelingenverkeer. Gisteravond hield de Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer haar algemeene jaarvergadering. De secretaris bracht er zijn jaarverslag uit, waarin vooreerst de werkzaamheden der vereeniging bij de Maskerade van het vorige jaar werden vermeld. Dank zij haar werk, is de versiering van Leiden schitterend gelukt. De kosten hiervan hebben naar globale berekening 20 mille bedragen. Vervolgens werden in het kort bespro ken de werkzaamheden van het bureau. In het geheel werden een 1000 groote en kleine gidsen verspreid en wel ge durende het badseizoen aan alle nieuw aangekomen gasten te Schev n igen, Kat wijk, Noordwijk aan Zee en Zandvoort; verder werden door bemiddeling van het centraal bureau V. V. V. te 's-Graven- hage in het buitenland een groot aantal versrpeid. Dan werden op dc Batavier en .Huil-lijnen, op de Great-Eastern en door de Tourning Club Belgique honder den exemplaren geplaatst, terwijl nog vele particuliere aanvragen uit het buiten land werden behandeld. Het aantal be handelde brieven was 330. De resultaten van een en ander waren prachtig geweest. De hotels waren den afgeloopeu zomer geheel bezet. Voorts nam het bestuur op zich de verspreiding $er reclamebiljetten voor de Maskerade, dc Alianora-opvoeringen cn het concours hippique. Het was vertegen woordigd bij het filologencongres, het congres van openbare gezendheidsrege- ling, en verstrekte de gevraagde gege vens (met gidsen) voor het congres van bouwkundigen en dat van handelaren in bouwmaterialen. Ook werd het bestuur, inzonderheid de heer Draayer, belast met de ontvangst en het geleide van „the In ternational Visit Association". Ongeveer een honderdtal Engelsche dames tn hee ren hebben in 1910 ecnige dagen in Leiden vertoefd, waar zij dc universitaire en andere merkwaardige instellingen be zochten. Dan verschafte de vereeniging inlich tingen, b.v. aan woningzoekenden en trad op voor het behoud van typisch stads- schoon. Zij protesteert ertegen, dat ter- wille van de plaatsing van een enkelen kaaswagen weer door rooiing van hoo rnen het meest schilderachtige stadsge deelte finaal wordt bedorven. Met zorg ziet ze de toekomst tegemoet, omdat de vernielzucht hier zoowel als elders (bijv. Dordrecht) rondwaart. De vereeniging zal op bescheiden schaal deelnemen aan de collectieve in zending van Nederland op de Verkeers- tentoonstelling, welke dezen zomer te Berlijn wordt gehouden. Het gebruik der rijwielloóds nam dit jaar wederom toe. Zij werd, in verband met de verandering van 'tStationsplein, verplaatst. Het verslag eindigt met een opwek king om de vereeniging te steunen. De heer H. W. Cahen zag door toe nemende werkzaamheden zich verplicht ontslag te nemen als eersten secretaris. Zijn plaats zou voorloopig niet worden vervuld, met het oog op de moeilijkheid een geschikte^ functionaris te vinden. Het algemeen secretariaat wordt voorloopig waargenomen door den heer Van Ros- sum du Chattel. In plaats van het be stuurslid A. H. de Koning, dat naar el ders vertrok, werd benoemd de heer mr. J. Draayer. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat het jaar 1910 aanving met 1046 gewone leden, 37 donat. en 3 leden voor het leven, te zamen contribueerend f1163,50; het eindigde met 908 gewone leden, 33 donat en 3 leden voor het leven, contr. f1018, het gewone verschijn sel bij feestjaren. De ontvangsten over 1910 bedroegen f2059,82. Er is een nadeelig saldo van f 308,951/2- In 1910 werden bewaard 21.174 rij wielen,wat afwierp een bate van f2418,60. In de vacature-Cahen werd staande de vergadering definitief voorzien door de benoeming van den heer W. G. Sillevis, zoodat 't bestuur thans weer compleet is. De drie aftredende bestuursleden wer den allen herkozen. Nederl. Padvinders organisatie. in eene gisteren alhier gehouden ver gadering heeft zich een comité gevormd, dat de belangen van de Nederlandsche Padvinders-organisatie voor Leiden en omstreken zal behartigen. Het bestaat uit de heeren: Jhr. N. C. de Gijselaar, bur gemeester, eere-voorzitterS. J. Le Poole, voorzitter; J. W. H. Hamilton of Silver- ton Hill, le luit., secretaris; mr. "P. E. Briët, A. Couvée P.Jzn., mr. Ph. B. Li- bourel, mr. J. C. van der Lip, L. Mulder, arts, mr. dr. J. Schokking, ds. R. J. W. Rudolph. De secretaris, de heer Hamilton of Silverton Hill, Rijnsburgerweg C 50, is gaarne bereid nadere inlichtingen te ge ven, terwijl op later op te geven tijdstip ten zijnent de adspirant-Padvinders zich op kunnen geven. De heer R. van Eecke, assistent aan de Rijksuniversiteit te Leiden, heeft aan 's-Rijks Museum van Natuurlijke Histo rie aldaar eene collectie van 93 stuks in Nederland geschoten vogels, waaron der buitengewoon zeldzame exempla ren, ten geschenke gegeven. Den schenker is daarvoor de dank der regeering betuigd. ALKEMADE. Daar niet alleen in voer, uitvoer en doorvoer, maar ook voer van rundvee, schapen en varkens in de Gemeente krachtens wettelijke voorschriften in verband met het ïieer- schende mond- en klauwzeer, verboden is, waaronder ook valt het brengen of drijven van vee uit een stal naar de wei de, langs openbare wegen, wordt ieder belanghebbende ernstig gewaaschuwd tot vervoer van bedoeld vee jn de Gemeente niet over te gaan zonder een vergunning oi' vervoerbillet daarvoor ter Secretarie aan te vragen. Door vervoer van vee zonder vergun ning stelt men zich bloot aan bekeu ring en verbeurdverklaring van het vee. VOORSCHOTEN. In het klooster der Eerw. Zusters Ursulinnen te Bergen N.H. is 1 Paaschdag geprofest de Eerw. Zuster Maria Veronika in de Wereld Johanna Cornelia Jansen geboren alhier. ZOETERWOUDE. Bij Koni.iklijc be sluit is benoemd tot noturis alhier J. H. Weijdung candidaa(-notaris. GEWESTELIJK GEMENGD. Mond- en klauwzeer. Men meldt ons uit Oud Ade: Bij het vee van den veehouder A. v. d. Hulst in het Lageland alhier is mond en klauwzeer geconstateerd; 29 stuks rundvee, 1 schaap en 13 varkens zijn ont eigend, en naar het abattoir te Leiden vervoerd om te worden afgefmaakt. Gister is een kwartejsvinder, bezig op de Haagsche weg te Voorscho ten zijn slag te slaan, door de veldwach ters naar het arrestantcnlokaal overge bracht en proces-verbaal opgemaakt. Gistermiddag omstreeks drie uren ge raakte te Zo et er wonde een slee- perswagen van den lieer Brand, nabij Allemansgeest, in de Lcidsche Vliet. Dit ongeval geschiedde doordat het touw brak waar de pont aan vast gelegd was. Paard en wagen werden spoedig op het droge gebracht met behulp van eemigie rappe handen, de koetsier kwam met den schrik vrij. Bij het afbreken van een onbewoon baar verklaard huis te R ij n s a t e r w o u- d e, vroeger bewoond door de Wed. Schild, stortte een muur in, welke den werkman Jacob Reijneveld trof. Deze ebkwam hierdoor een ernstige hoofd wond, en eenige lichtere kwetsuren aan zijn been. Na hem op het terrein een verband aangelegd te hebben, is hij per draag baar van de Lr. Ondeiiin Hulpbetoon naar huis gebracht. Bollenveilingen. Gisteren zijn te Overveen geveild ver schillende partijen in het .gewas te veld staande dubbele en enkele hyacinthen bloembollen. De volgende prijzen werden besteed Queen of the Blues (enkel blauw) per regels 24 gulden Enchantress (enkel blauw) per 36 regels 29 gulden Blan- cheur a Merveille (enkel wit) per 40 regels 20 gulden Mr. Plimsoll (enkei wit) per 40 regels 12 gulden Gig;antea (enkel rood) per 36 regels 11 gulden; Schotel (enkel blauw) per 40 regels 12 guldenGrand Maitre (enkel blauw) per 36 regels 1 1 guldenGertrude (en kel rood) per 40 regels 29 gulden La Grandesse (enkel wit) per 45 regels 24 guldenL'innocence (enkel wit) per 50 regels 31 gulden La Grandesse (dub bel wit) per 70 regels 21 gulden Roi des Beiges (enkel rood) per 55 regels 17 guldenAgenis Christina (enkel wit) per 45 regels 18 gulden; Hein Roozen (enkel wit) per 40 regels van 25 tot 45 guldenAlbertine (enkel wit) per 50 regels 12 gulden; Ornement Rose (en kel rood) per 50 regels 7 gulden Madme. van der Hoop (enkel wit) per 50 regels van 11 tut 14 gulden; Tolula (enkel blauw) per 44 regels 12 gulden Splendeno (enkel rood) per 50 regels 8 gulden; 13aron van Thuyll (enkel wit) per 50 regels 8 gulden: La Francliase (enkel wit) per 44 regels 8 gulden Gen. Telissier (enkel rood) per 50 regels 15 gulden Dr. Schaepman (enkel purper) per 48 regels 11 gulden; Fabolia (enkel rod) per 50 regels 19 gulden; Krug oi' the Biuess (enkel blauw) per 66 regels 13 gulden Pieneman (enkel blauw) per 40 regels 10 gulden Lady Derby (enkel rod) per 32 regels 25 gulden La Tour d'Auvergne (dubbel wit) per 40 regels 13 gulden; Paix de l'Europe (enkel wit) per 50 regels 10 gulden; Guida (enkel wit) per 40 regels 13 gulden Sunflower (dubbel geel) per 32 regels 7 gulden. Land- en Tuinbouw. Tentoonstelling te Boskoop. De aartshertog Franz Ferdinand van Oostenrijk, incognito graaf van Aeren- thal, begeleid door den heer j. H. V. Nes, bracht gisteren een bezoek aan de tentoonstelling te Boskoop. De uitvoer van bloembollen naar Groot- Bretagne en Ierland was in 1910 6.446.40 J Kg., naar de Vereenigde Staten 3.071.100. De totale uitvoer bedroeg 17.238.050, tegen 17.992.500 Kg. in 1909. De Minister van Buitenlandsche Zaken vestigt in de „Stct." de bijzondere aan dacht van allen, die voornemens mochten zijn als- landverhuizers naar den vreemde te gaan, op het volgende: Het is in den iaatstcn tijd gebleken, uai hier te lande personen hun werk er van maicen, om op te wekken tot landverhui zing naar ovcrzeesche gewesten, cn dat deze personen van eiken aangeorachten landverhuizer van derden eute belooning ontvangen. Arnoevolen wordt de mede- deelingen, die dergelijke personen om trent vooruitzichten voor landverhuizers doen, niet zonder nader onderzoek als juist aan te nemen. Inlichtingen ointren. de Vooruitzichten van landverhuizers in vreemde k inden worden, zooveel beschikbaar, verstrekt door het departement van buiteni; nJsche zaken te 's Gravenhage. Kerknieuws. Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch heeft benoemd tot pastoor te Beugen den Weleerw. heer A. J. Kriellaertstot kapelaan te Gemonde: den Weleerw. heer J. L. van Greven.br,oeken tot ka pelaan te Be. gha.enden Eerw. heer A. E. J. van Erven, priester van het se minarie. Onderwijs. Examen Krankzinnigen verpleging. Het examen, af te nemen vanwege de Nederlandsche vereeniging voor Psychia trie en Veniologie zullen te CnJegeest en Rhijngeest plaats hebben op 7 Junk Sport. Vliegen. Op Paasch-Maandag is te Soesterberg gevlogen met het eerste vliegtuig van zuiver Nederlandsch fabricaat. Frits Koolhoven maakte met deze niachin'e prachtvolle vluchten, hierbij bleek dat dit toestel 10 pCt. sneller vloog dan Wijn- malen's Farman. 's Avonds werd zelfs nog met .pas sagiers gevlogen. Alle vluchten volde den uitstekend, het toestel lag prach tig stil in de lucht en steeg en daalde zeer gemakkelijk. Faillissementen. Uitgesproken: F. van de Nobele», cirkel zager en winkelier, te Zevenbergen. Curator mr. A. H. djdsman. C. Heins, scheepstim merman te Oostzaan. Curator mr, J. F. E. Boele. M. P. van Resteren, bloemist, ie Lisse. Curator mr. F. VVillekes McDonald. B. Gruithuizen, bakker, te Berchem. Curator mr. B.. R. Wesseling. M. Vollenberg, stroodekker te Mill. Curator mr. C. M. van Leeuwen. A. J. Krol, arbeider te Elshout. Curator mr. J, B. J. Timmermans. W. W. J. Daniels win kelier in boter, kaas en eieren. Curator jhr. mr. N. G. Teding van Berkhout. Geëindigd: G. van der Pulten, bloemist te Voorhout. S. C. Sjerp, vroeger te 's Gra venhage, thans te Rijswijk. H. H. Aaits en A. Visbeek, handelaars in muziekinstrumenten gehandeld hebbende onder de firma Aarts Co., te Haarlem. Aanbestedingen. LEIDEN. Bij de heden door den Luit. Kolone Eerstaanwezend officier der militaire Genie ge houden aanbesteding van a. De verving van militaire gebouwen te Leiden, en b. Hel éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Leiden cn Katwijk waren ingekomen voora 7 inschrijvingen t.'w. van J. R. van 'i Hoff, Amersfoort f 145ü, M. Ziegelaar f 1300, J. J. Bleijs f 1230, J. H. Heus f 1228, D. de Kloe Alblasscrdain f 1198, L. J. W. van der Drift f 1190, A. Zuiverend 's Gra vendeel f 1115; b 10 inschrijvingen, t.w. van G. van Meij- gaarden f 100G5, H. Korswagen f 9115, W. van der Hoogt f 8920, M. Ziegelaar f 8880, J. Sirag f 8845, J. Christiaanse f 8723, J. Dietz f8580, a Splinter Zoon f 8483, P. Christiaanse Zoon f 8431, J. Zitman f 8399. Zooverre geen woonplaatsen vermeld achter de namen der inschrijvers, zijn dezen woon achtig te L'eiden. - Burgelijke Stand. KATWIJK. Geboren: Henrica Elisabeth, d. van W. K. Lange en H. H. van der Drift Nicolaas Petrus z. van A van Dijk en A. R. Scheffer Antje d. van D. Haasnoot en M. de Vreugd Pieter z. van P. de Vries en G, Ra- vensbergen. Ondertrouwd: D. G. van Leeuwen jm. en A. Plug jd. Gehuwd: Dr. P. J. Blok wedr. en J. F. Kuijper jd. Overleden: Pieternella Christina Meijer geh. met K. Boorsma, oud 75 j. ALLERLEI. Landverhuizing naar Canada. De volgende raededeelingen werden van bevoegde zijde verstrekt aan den ge zantschapssecretaris, jhr. dr. Van Weede te Washington. In de laatste jaren heeft een aanzien lijke emigratie plaatsgevonden van Aine- rikaansche farmers uit de noordwestelijke staten, met name Montana, naar Canada. Zij verkochten hun ontgonnen landen voor hoogen prijs en kochten daarvoor in de plaats goedkoopere en uiterst vruchtbare landerijen in Alberta en Sas katchewan. De bevolking van het Domi nion, die voor korten tijd niet veel grooter was dan die van Nederland, neemt jaar lijks zeer sterk toe, uithoofde van de gunstige voorwarden, die het land biedt, inzonderheid de hiervóór genoemde pro vinciën en Britsch-Columbia. In laatst genoemde provincie wacht den koionist een zwaardere arbeid dan elders: naast fruitteelt is daar mijnwezen en. bosch cultuur de hoofdzaak, terwijl de centrale provinciën uit vruchtbaar prairieland be staan. in reeds dichtbevolkte streken ver krijgt een kolonist meestal niet meer dan 100 a 150 acres. Elders kan men door een combinatie den eigendom van uit gestrektere terreinen verwerven. In Manitoba is schier alle grond bezet en kostbaar. In Alberta en Saskatchewan neemt dc bevolking jaarlijks zeer toe, zoodat de landerijen, dicht bij de spoor lijn der Canadian Pacific Railroad Com pany gelegen, snel van het bezit dezer maatschappij in dat van particulieren overgaan. Niet alleen is de bodem in de drie genoemde provinciën uiterst vruchtbaar, doch bovendien moedigt het centrale be stuur de immigratie aan, evenals de ont ginning van woeste gronden. De kooper van staatsgroiiden kan dus op den steun van de regeering rekenen, hetgeen in het bijzonder het geval zal zijn, zoo hij voorzien is van introductie voor de auto riteiten te Ottawa. De „Groote Noord-West" is voor kolonisatie nog met geschikt; de terri- toriën van Yukon, Mackenzie en Kee- watin (welk laatste bestemd is om weldra te worden opgelost in de provinciën On tario en Manitoba), zijn voor het grootste dcc! gelegen ten noorden van 60 graden Noorderbreedte; het gouvernement stelt tien bodem uiuaai nog niet verkrijgbaar. Voor zoover de bodem in West-Canada nog niet werd aangekocht door parti culiere personen, en zich niet meer in handen bevindt der centrale regeering en der provinciale besturen, is hij over het algemeen het eigendom van de Canadian Pacific Railroad Company, van de Grand Trunk Pacific R.R. Cy., van de Canadian Northern Railway Cy. en van de in 1670 opgerichte Hudson's Bay Cy. De genoemde spoorwegmaatschappijen willen natuurlijk zooveel mogelijk winst met den verkoop der gronden behalen, doch aan den anderen kant trachten /ij het den landverhuizers zoo gemakk. Lk mogelijk te maken bij hun vestiging in de aangekochte landen. De Hudson's Bay Cy., die zich eeuwen lang uitsluitend bezighield met den ruilhandel met Es kimo's en Indianen, biedt tegenwoordig ook landerijen te koop aan in de noorde lijke deelen der genoemde provinciën. Deze maatschappij, die over het geheele noordwestelijke Canada, over „Ruperts- land" genaamd- naar den eersten pro tector der maatschappij, den bekenden neef van koning Karei 1 Van Engeland haar forten heeft gebouwd (dit zijn blokhutten en houten huizen, bewoond door één of ineer agenten der maat schappij), heeft nimmer gaarne gezien, dat vreemdelingen zich in dat verre onbe kende land indrongen, uit vrees voor con currentie, doch daar alléén door haar tusschenkomst een langere reis in die binnenlanden vergemakkelijkt wordt en daar zij alléén stooiiivaartverbindingen op de Athabaska- en de Mackenzie-rivier.cn onderhoudt, doet men wèl, alvorens zulk een tocht te ontwerpen, zich in verbin ding te stellen met den „Commissioner" dier maatschappij' te Winnipeg. Grootsche plannen voor den bouw van spoorwegüjr.en dwars door Canada zijn beraamd en worden reeds ten uitvoer gebracht door den Grand Trunk Pacific en door den Canadian Northern. De gouverneur-generaal Lord Grey, die laatstleden zomer een inspectiereis onder nam van Winnipeg naar Fort Churchill aan de Hudson's Bay, en van daar uit per boot om Labrador naar Haiifax reisde, moedigt, evenals de Canadeesche regeering, den aanleg van alle nieuwe lijnen, zooveel in zijn vermogen ligt, aan. Ook voor kapitalisten verdient Canada ongetwijfeld de aandacht. Een persoonlijk onderzoek van de plaat selijke toestanden is voor het doen van zaken een eerste vereischte. Dit kan ech ter niet als een bezwaar worden aange merkt, wanneer men let op de facilitei ten, die de verkeersmiddelen tegenwoor dig bieden. Een biljet heen en terug van Montreal naar Vancouver kost 162,10 dollar, is negen maanden geldig en geeft recht om op elk station en op elke halte der transcontinentale lijn der Canadian Pacific Railroad te stoppen. (Handelsbelangen.) Een fantasie over den Haag. Zekere heer O. v. Gottberg schrijft in „Der Tag" van 16 April een brief uit Den Haag, die merkwaardige opmerkin gen inhoudt, \vaarvan vele kant noch' wal raken. Amsterdam zoo vernemen wij van dezen opmerker is 's lands bank of geldmarkt en 'Rotterdam de «haven, het centrum van den ruilhandel. Taaie ar beid.. dikwijls tot 10 en 11 uur 's avonds is hier het parool van den dag. Wie geen koopman is, maar rentenier of gepen sioneerde, trekt "naar het keurige Utrecht naar het oord der mooie wandelingen. Daar bezoeken ook als kweekelingen van internaten de kinderen der rijken des lands de 'scholen, en daar in liet geogra fische middenpunt houden de lang niet zeid/ame bonden hun vergaderingen. Na tuurlijk bieden in de werksteden Rot terdam 'eo.Amsterdam de theaters en ont spanningsplaatsen weinig. Evenals men! naa- Amsterdam reist voor zaken gaat men naar Den Haag, de hoofdstad van Holland, om 'zijn pleizier te zoeken. Het blijkt niet, of de man van „D-er Tag met het Holiaridsche of met het Staatsspoor hier is aangekomen, maar zooveel is zeker dat de lange straat diei van het 'station naar de oude stad 1 eidtv op hem den indruk maakte van een ker mis. De schrijver bewondert de le vendigheid op straat en de behendigheid! waarmee de voetganger zich zonder den hals te breken, tusschen de elbogen en gummibanden weet voort te bewegen; hij bewondert 'de HoilanJsche Vrotiwy die in den voormiddag zich vertoont in eenvoudige kleeding, 'met een hoed ver- sieid met een enkele ganzenveer enj eerst in den laten namiddag den e.ior- men hoed met 12 reuzenvederen opzet. Tegen 5 uur eerst duiken de vederen] van struis, reiger en paradijsvogel in) Den Haag op en dc stad der diplomaten en ambtenaars, heeft heeren genoeg, die tijd hebben hun cilinder glad te strijken] en met 'de dames een paar uur aan theej en gebakjes te verbeuzelen. De élité zit in de hotels en banketbakk kerswinkels en de massa in de café'si van het zakenkwartier. Tien duizenden] „vesperri" 1) co kauwen met HoIIand"- sche gemoedelijk welbehagen. In de kleinste bakkerswinkels blijft geen broodje over ca de verblufte toeschou- vve, overtuigt zich dat met de pootige Hollanders alleen houthakkers en de aari den sportduive! verkochte Engelschen drie uren voor of na der. hoofdmaaltijd eten kunnen, zonder naar Karlsblad <pJ naar het kerkhof te rijden. De schrijver verwondert zich verderf .over de dichte mensch en massa's, diiö hier in Den Haaff tot middernacht zicff

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2