19 BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang No. 466. Ste CsicUeke Sotutmit Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag April 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Schoolstrijd. Naar men weet is thans iin België eën (wetsontwerp aanhangig, dat aan ieder familievader, rijk of arm, Jood of Chris ten, recht geeft op zooveel schoolbons als hij schoolgaande kinderen heeft en yvaarmee hij dezen naar de school kadi zenden die hij verkiest. Dat is een echt vrijheidslievende op lossing van het schoolvraagstuk piet- svaar? Denk echter niet dat de Belgische vrij zinnigheid tevreden is. Integendeel, er wordt geducht tegen geageerd. Zoo minwaardig is echter deze actie, dat zelfs de Brusselsche correspondent der N. R. Ct. er niet van gediend is. In de Belgische hoofdstad is, jnoet men weten, een lib era al-socialistische meeting tegen hel ontwerp gehouden, 'in welk samenzijn de menschen werden opgeruid door Buis, Hijmans en VanW der Velde, Mr. Hannen Smeenge zou er- yjjn gesmuld hebben, zoo'.n applaus hadr iden deze anti-clericale schreeuwers. H.»or echter hoe bovenbedoelde corr. over die meeting oordeelt. Hij schrijft: „Groot succes voor de heeren Buis, Hijrnans en Van der Velde. Niet noch tans dat hunne argumentatie door slaand was; zij hadden er zich blijkv- baar niet voor ingespannen, bij kracht van logica het wetsontwerp te niet te doen. Ik weet zeker, dat beide laatsten zich heel wat beter zullen wapenen, als ze in 't parlemnt aan 't woord zullen komen. Thans was hunne redevoering echte en medesleepende meetingswel sprekendheid, gekruid, trouwens met den onfeilbaren peper, die 't gemoed van den echten Brusselaar steeds op hitst, het anti-clericalisme." Tout comme chez 11 ous. Zoo gaat het hier net eender. En als men nu vraagt, hoe dat antti- jclericalisme in de hoofdstad van het Ka tholieke België zoo kan Inslaan, dan geeü dezelfde journalist volgende ka rakteriseering van het gelioor der drie redenaars „De kern van het volk: werklui, klein-burgerij, en ook de machtige winkelstand, weerstaat aan elk gezag, en vooral aan het geestelijke. Al volgt een gedeelte er van, merkwaardig ge noeg, de kerkelijke diensten1, (ik héb1 hier het oog op de „dames" en „de moiselles" der burgerij, die voor niets ter wereld de half-één-mis des Zon dags zouden willen laten ontsnaph pen); van dien godsdienst weten zij zoo goed als niets af. Wat eigenlijk de rol van een priester is, beseffed ze niet. Deze blijft voor hen iets raadselachtigs, dat ze 'niet goed ver trouwen. En wordt die priester haar dan afgeschilderd als iets schadelijks, als een „vermine noire" (1) dan keert hun gebrek aan vertrouwen ge makkelijk in haat. Langzamerhand is die haat trouwens eene eigen schap geworden, inhacrent aan de maatschappelijke lagen, waarover ik' het heb1. We staan voor een geval vaal moreel atavisme, onwillekeurig, onbe redeneerd. Het eigenlijke Brussel sche volk heeft het anti-clericalisme in het bloed, zijn hersenmassa is er door vervtormd. En zoo is het goed te ver klaren, dat, bij eene slechts ©ppier- vlakkige kritiek der nieuwe wet, maar met het vlammende zwaard van het anfciclerïcalism-e, de massa gemakkelijk wordt opgeruid tegen iets dat ze nogal gebrekkig kent." Let wel, hier is niet een clericaal aai 't woord, .doch de Brusselsche corresp. der .N R. Ct., wien men toch zeker niet yan vooringenomenheid jegens dc drie Redenaars in hun gehoor zal behoe ven te verdenken. 't Is m'e daar alzoo het volkje wel. Ar gumenten zijn daar v. i ir htig aan ver>- tpild. Tegen het geschreeuw van een de: Jjjku bende is de beste arguments gnelle invoering der wet, opdat men ha. - goede werking zie. indien men ten min ste niet met opzet blind wil zijn. Een andere vraag is evenwel: hadden JBuE c.s. eigenlijk wel argumenten? ?>e JSorr. onderstelt weliswaar vriendelijk, dat Bjjmajis en .Van der Velde „zich heel jvat beter zullen wapenen als ze in 't Par lement aan 't woord komen", maar wij gelooven daar nog zooveel niet van. De Belgische oppositie houdt ook in de Ka mer wel van groote woorden, dat we ten we bij ondervinding. En wat valt er feitelijk in te brengen tegen een wet, die eenvoudig de huisvaders in de gelegen heid stelt, hun kroost naar scholen hun ner keuze te zenden? Neen, wij zijn heel gerust om die ver wachtte parlementaire argumentatie, ont daan van groote woorden en van pal- staanderij in Smeengenschen trant zal zij lijken op een ineengezakte luchtbol, die alleen aan 't anti-clericalisme nog wat ronding kon ontleenen. (1) Zwart ongedierte. ALGEMEEN OVERZICHT. Van de verschillende opstandstreken komen meest ongunstige berichten. Zoo als reeds gemeld, hebben de regeerings- troepen van Mexico op ,2den Paaschdag een verwoeden strijd gevoerd tegeu de opstandelingen om de stad Agua Prieta, die een paar dagen te voren door de opstandelingen was be zet. Hieromtrent geett de correspondent van de „Daily .Telegraph" te Douglas de volgende bijzonderheden. Tweeduizend opstandelingen stonden tegenover duizend man troepen van Diaz, wier omtrekkende beweging faalde we gens gebrek aan ruiterij. Van de opstan delingen beschikte de overste Garcia ai- leen over zeshonderd ruiters. Opstande lingen en icgeeringstroepeii hadden bei den machine-kanonnen. De zoon van den staatspresident, .Raynaldo Diaz, voerde de regeeringstroepen aan, wier geschut vuur telkens de stad Douglas trof. Naar het heet, zouden er eenige Amerikanen door gedood zijn. De aan de grenzen geposteerde Amerikaansche trogpen had den moeite, aan gewapendun te beletten de grens over te gaan. Hun taak was te moeilijker, omdat de inwoners van Dou glas één lijn trokken met de opstande lingen. Een groote hoeveelheid schiet voorraad, voor de opstandelingen be stemd, werd in beslag genomen. Oog getuigen verzekeren, dat vele vrouwen medestreden aan de zijde der opstande lingen. De correspondent te New-York van de „Daily Mail" vernam, dat een der aanvoerders van de opstandelingen een Engelschman is. De „Morning Post" verneemt uit Was hington, dat de stokebranden in het Con gres, samen met de sensatie-pers, er op uit zijn de openbare meening dermate op te hitsen, dat de Amerikaansche re geering gedwongen zai kunnen worden tusschen'oeide te komen. Taft en de Ame rikaansche regeering zouden zulk een in grijpen inderdaad reeds tegemoet zien en in stilte reeds de noodige krachtige maat regelen voorbereiden. De militaire auto riteiten zouden van oordeel zijn, dat de twintigduizend man troepen in Texas voor een inval ontoereikend zijn. Het zouden er op zijn minst vijftigduizend moeten wezen. De correspondent ver neemt verder, dat deze troepen zonder moeite bijeen te brengen zouden zijn. Congresleden, die het vertrouwen van Taft genieten, verzekerden den correspon dent, dat de Amerikaansche regeering, indien ze voor mocht stellen een inval in Mexico te doen, den volledigen steun van het Congres zou hebben. De verliezen cijfers zijn slechts bij be nadering op te geven. Sommige berichten luiden, dat de regeeringstroepen 5 rioo- den en 20 gewonden, de opstandelingen 3 doodeti en 4 gewonden hebben, terwijl weer anderen de verliezen der opstande lingen en regeeringstroepen respectieve lijk op 20 en 200 schatten. Blijkens een telegram uit Douglas (Ari- zone) hebben de opstandelingen Agua Prieta gistermorgen vroeg heimelijk ver laten. De regeeringstroepen hebben de stad met zonsopgang bezet De Mexicaansche regeering heeft aan president Taft verzekerd, dat gebeurte nissen als te Agua Prieta niet herhaald zullen worden, omdat zij besloten is, aan" de grens een bepaalde, beperkende poli tiek te voeren. 'tls de vraag nog, of hierbij ook niet rekening moet gehouden worden met de opstandelingen, wigc streven het is, 4vnr gevechten aan de grenzen Amerika tot ingrijpen te noodzaken. Reeds heeft senator Stone in den Ame- rikaanschen Senaat voorgesteld, de com missie voor buitenlandsche aangelegen heden opdracht te geven, een onderzoek in te stellen naar den toestand in Mexico, omdat leven en bezittingen van Ameri kanen bedreigd worden. Dickinson, de minister van oorlog, heeft echter verklaard, dat zonder toestemming van het Congres geen troepen naar Me xico gezonden zullen worden. Tegenstrijdiger dan ooit zijn de be richten over den opstand in Albanië De officieuse en officieele berichten doen het voorkomen alsof er eigenlijik geen opstand meer 'is. Daarentegen verneemt het „Berliner Tageblatt" uit Cettinje, dat de opstandelingen op Skoetari a nrukken en dat men daar Christenmoorden vreest. Weer een ander telegram bericht, dat zich onder de gedoode opstandelingen veel Montenegrijnen bevinden. Het is moeielijk zich uit dezen chaos een duidelijk beeld van den toestand te scheppen. Vermelding verdient echter, dat Romsi Bei, een der vrijheidshelden, en thans militair attaché te St. Petersburg, telegrafisch naar Konstantinopel is ont boden. Enver Bei is er reeds. En deze heeren verschijnen alleen ten tooneele, wanneer de toestand bijzondere maat regelen eischt. De „Politische Correspondenz" zegt, dat de Albaiieesche kamerleden den op stand in hun vaderland zeer betreuren en zooveel mogelijk hun invloed aanwen den om de rust te doen wederkeeren. Voor een samenwerking tusschen Alba- neezen en Macedonische Bulgaren, die door sommigen voorspeld is, maakt de Porte zich niet beducht. De eens als bendenaanvoerder zoo befaamde Macedo nische leider Sandanski is te Konstanti- nopet zelf komen verzekeren, dat onder de tegenwoordige omstandigheden een bendenbeweging niet te verwachten is. Nog verneemt de „Morning Post" dat de Albaneezen een nieuwen aanval der Turken op Toezi afgeslagen hebben waarbij aan beide kanten groote verlie zen geleden zijn. Het is op het oogenblik rustig in Champagne, ofschoon men vreest dat, ondanks de militaire bezetting, binnenkort opnieuw ongeregeldheden zullen uitbreken. Er loopt een hardnekkig gerucht, dat de opstandelingen groote hoeveelhe den dynamiet hebben gestolen en ver borgen de pogingen der politie om de plaats te ontdekken, waar het dynamiet verborgen is, zijn echter vruchteloos gev- bleven. De heerschende ongerustheid is nog toegenomen, nadat bekend is gewon den, dat de opstand geen spontane uiting der opgewonden wijnboeren is ge weest, maar dat een geheim comité het oproer aangewakkerd en geleid heeft. De „Temps" verklaart zelfs, dat de ju stitie te Reims na een ingesteld onder zoek tot de overtuiging is gekomen, dat de verwoesting der kelders en woonhui zen volgens een vooraf beraamd plan was geschied. De leiders zijn grooten- deels blekend en worden thans door de politie opgespoord. Naar het heet, was het hoofdkwartier van de opstandelingen gevestigd in het dorp Bois Le Roi bij Venteuil en werden daar geheime signalen gegeven, uit wel ke de wijnboeren konden opmaken, wat zij te doen hadden. De onderprefect van Epinay had aan vankelijk geen geloof .geslagen aan het verhaal omtrent dit geheime comité thans echter verklaart hij openlijk1, dat hij het bestaan van zulk een oomité hoogst waarschijnlijk acht. Meldden w,e gister al iets over de roerigheid in Portugal ook in de onderhoorigheden moet het er al niet rooskleurig uitzien. De Londensche „Daily Express" meldt, dat in de Portugeesche kolonie Lorenzo Marquez onlusten zijn uitge broken. In de kolonie telt het menar- chisme talrijke aanhangers en het aantal republikeinen js er gering. De laatsten treden nu met geweld tegen de aanhan gers der monarchie op. Zij hebben zich meester gemaakt van een paar openbare gebouwen en wapenwinkels geplunderd. Zij èischen nog, dat de gouverneur der köleais Ail üKlöIm, Ds mvimsut telt naar Lissabon om troepen geseind. De Britsche regeering heeft reeds een kruiser naar de Delagoabaai gezonden, om haar onderdanen, indien het noodig mocht zijn, te beschermen. Intusschen is de Portugeesche minister raad begonnen met de behandeling van het grondwetsontwerp, dat binnenkort bij de Nationale Vergadering zal worden ingediend. De „Diario de Noticias" is in staat gesteld de hoofdlijnen van dit ontwerp mede te deelen. De Nationale Vergadering, bestaande uit tweehonderd leden, gekozen bij alge meen stemrecht, zal den president van de republiek kiezen. 'Diens ambtstijd wordt vastgesteld cjp vijf jaren. De verschillende takken van dienst zullen gereorganiseerd en vereen vouebgd worden, teneinde zoodoende de uitgaven te verminderen. Ook zal het ambt van minister van buitenlandsche zaken worden afgeschaft en zullen in het vervolg de consuls in de verschillende staten belast worden met de diplomatieke vertegenwoordiging van Portugal. Het wordt er steeds rijper voor een nieuwe omwenteling. GEMENGD. De Koning van Spanje is te Bor deaux aangekomen, om zich aan een me dische behandeling te onderwerpen. In Zuid-Perzië, in de provincie Fars, zijn de broeders Kawa& twee machtige hoofden van nomadenstammen, door den gouverneur achter slot en gren del gezet. Hij achtte dezen maatregel voor de rust en de orde te Sjiras, waar op de Engelschen zoo zijn gest|eld, on vermijdelijk. Te Teheran is men, volgens de „Lokal Anzeiger", met dit ingrijpen maar ma tig ingenomen. Men vreest voor noma- denopstanden. Naar uit Weenen wordt gemeld, zal de verklaring van het overlijden van Jo,- han Ortli tegen het einde van Mei rechts kracht krijgen. Eerst tegen dien tijd zal onder de gebruikelijke formaliteiten de opening der testamenten plaats hebben. Johan Orth heeft n.l. twee testamenten nagelaten welke verzegeld in het bu reau van den opperhofmaarschalk bel- waard worden. De testamenten zullen in handen van den Keizer worden ge steld en daarna openbaar gemaakt wor den. Over den inhoud is totdusver niet het geringste bekend geworden. Te Libau hebben de havenarbei ders het werk neergelegd wegens een verlenging van den arbeidsduur, die niet met loonsverhooging gepaard ging. De Beni Mtirs, Waraïns en Dja|- maas zijn om' 3 u. voor Fez verschenen en hebben de wachtposten aangevallen. De geheel e strijdmacht der regeering is uitgetrokken en 's avonds om' 7 u. weer in de stad gekomen. De vijand was met zijn dood en teruggetrokken. De troe pen hadden twee dooden en zeven ge wonden. De „Times" verneemt uit Tandzjer, dat een karavaan uit Elksar, met war- pens en schietvoorraad op weg naar Fez, gedwongen is geworden terug te kee^ reu door vijandige stammen. De stam men uit Gharb, ten zuiden van Elksar, hebben zich bij de opstandelingen aan gesloten. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd, tot lid van den Voogdijraad te Utrecht mej. A. M. M. Koster, te Rotterdam I, mevrouw E. ,H. Mijnlieff, geboren Bijdendijk; is aan jhr. F. Feith, tijdelijk aange steld tot ingenieur bij 's Rijks Munt, op zijn verzoek eervol ontslag verleend C. A. H. Kluijtmans, waarnemend ad junct-inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen tijdelijk be last met de waarneming der betrekking van adjunct-inspecteur derzelfde midde len te Utrecht (le afdeeling); J. S. H. van Kerkhoff, waarnemend adjunct-inspecteur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen te Hil versum, tijdelijk belast met de waarne ming der betrekking van adjunct-inspec teur derzelfde middelen te Arnhem is J. A. baron van Ittersum adjuinct- inspecteur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen belast met de JflWAWi.M1# Uc£ fceliving v£ii inspec teur derzelfde middelen te 's-Hertogeu^ bosch (le afdeeling); is benoemd tot kantonrechter te 'ar Gravenhage, inr. J. H. Boudewijnse. is benoemd tot griffier bij het kanton-, gerecht te Druten mr. A. van der Sluis, advocaat en procureur te Assen; is benoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Breda mr. A. H. Lijdsman, advocaat en procureur te Breda; is aan J. A. van Luytelaar op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Nunen, Gerwen en Nederwetten; zijn benoemd: 1. bij het wapen der infanterie: a. tot kapt., de le luit. L. Schutte; bij het 10e regiment, tot kapt., de le luits. C. Koning, F. J. Quanjer en A. Dohna, onderscheidenlijk van het 6e regiment, van het regiment grenadiers en jagers en van het 4e regimentb. met ingang van 1 Mei 1911 bij het 9e regi ment, tot kapt., de le luit. P. H. A. de Ridder, van het 6e regiment; 2. bij het wapen der koninklijke marechaussee, tot kapt., de le luit J. Alma, van de 4e divisie zijn benoemd tot plaatsvervangers van den districtsveearts, wien Utrecht als standplaats is aangewezen, de geëxami neerde veeartsen H. den Daas te Druten, W. F. Eisen te Geldermalsen en J. H. Hartog te Culemborg. De nieuwe internuntius. Mgr. Tocci, de nieuwe aangewezen internuntius bij het Ned. Hof, zal waar schijnlijk heden of Donderdag te's-Gra- venhage arriveeren, om na enkele weken toevens weer naar Brussel terug te keeren. Mgr. Gualtierie zal waarschijnlijk als zaakgelastigde aan de Pauselijke Legatie verbonden blijven, daar Mgr. van een eer lang vertrek uit onze residentie nog niets vernomen heeft. Mgr. Gualtierie heeft in den avond van Paaschmaandag bij het afstappen van het balcon van lijn 3 het ongeluk gehad te struikelen, waardoor hij zijn pols brak. De fracture is gisterenmorgen met Röntgenstralen belicht en daarna gezet Mgr. zal zijn hand enkele weken in ver band moeten dragen. Kardinaal Mercier. Een Belgisch correspondent van de „Tijd" schrijft, dat Mercier een uitnoodi- ging heeft ontvangen, om bij gelegenheid van het internationaal congres tegen het alcoholisme de dan vcreenigde Katholieke drankbestrijders toe te spreken. „De Ka tholieke anti-alcoholisten van alle landen willen in die dagen in de Hollandsche Residentiestad een groote openbare ver gadering beleggen. Zoo iemand, dan is voorzeker de welsprekende kerkvoogd de aangewezen redenaar voor dezen inter nationalen Katholieken drankbestrijders- dag. Als de Kardinaal niet belet is door de zes wekelijksche retraiten, die hij ieder jaar aan zijn geestelijkheid geeft, dan zal hij zeer waarschijnlijk de uitnoodiging aanvaarden." R.-K. Handelsreizigers. Naar het „Centrum" verneemt, is Maandagavond te Venlo onder voorzit terschap van den heer Willem van Hest een voorloopige bijeenkomst van afge vaardigden van R. K. Handelsreizigers- vereenigingen gehouden. Het doel der vergadering, 'tvvelk vol gens het blad in hoofdzaak is bereikt, was, om te komen tot één groote R. K. organisatie van handelsreizigers, agenten, zelfreizende patroons enz. in Nederland. Verpleegkosten krankzinnigen. Bij Koninklijk Besluit van 4 Novem ber 1910 werd beslist, dat volgens art. 26 der Armenwet de verpleegkosten van een armen krankzinnige ten laste van) het Rijk kwamen, omdat in het Rijk geen woonplaats voor deze te vinden was. De ze krankzinnige, die tijdens zijne min derjarigheid werd opgenomen en eerie van die der ouders of voogden afhanke lijke woonplaats had, hield, meerderjarig geworden, naar de leer van het Ko ninklijk Besluit op eene woonplaats te hebben. De Commissaris der Koningin iu de provincie Zuid-Holland heeft thans aan de gemeentebesturen in die provincie medegedeeld, dat hem gebleken is ,dat de minister van binnenlandschc zaken bereid is om, indien de omstandigheden overeenstemmen met bedoelde beslis sing, ten laste van het Rijk te nemen do koitea der verpleging in krankzinnigen;"

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1