BUITENLAND. 2e Jaargang No. 457. e Êdcbohe Sou/temt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. JIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering in het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenien 10 cent per week, 1.30 per kwarlaal. Franco ler post /1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. 4 Vrijdag T April 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentigngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen Itandels-adverlenlifn) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V L)e sluier opgelicht. Wat tot dusverre een puüiiek geheim was, n.l., dat de nieuwe Portugeesche re geering en de vrijmetselarij onder één deken liggen, is thans openlijk gedemon streerd. z.ondag j.l. had toch te Lissabon in het gebouw der vrijmetselaars, „opa- lacio magonico", een vergadering plaats geleid door den „grootmeester'' dr. Ma- galhaës Lima, in welke bijeenkomst de minister van justitie, Alfonso Costa, het woord voerde, terwijl diens ambtgenoot van binnenlandsche zaken, Jose d' Almei da, zich wegens drukke bezigheden had laten verontschuldigen. En 't was maar geen gewone propa- gandabijeenkomst, toevallig in het loge- gebouw gehouden; neen, er waren ver schillende loges met hun vaandels en toen Lima met Costa benevens de Franschman Alexandre Zevaés en de Braziliaan Vi cente Ferrer binnentraden, stond aan bei de zijden van het pad in het midden der zaal een rij logeleden met zwaarden, wel ke zich boven de hoofden der hooge broeders kruisten. Een echte meeting dus, waarin genoemde heer Ferrer broe derlijk hulde orachr aan de republiek, de regecring en de vrijmetselaars van Portu gal. 't Was er stampvol en de sprekers werden niet alleen toegejuicht, maar ook omhelsd, terwijl minister Costa boven dien met bloemen werd bestrooid. Een succesvolle vergadering dus, waarover de correspondent van het „Hbl." twee ko lommen vult. Intusschen: een der redenaars herin nerde aan de bezwaren, die zich zullen voordoen bij het in practijk brengen van al de geuite denkbeelden. Zijne woor den, koel als een douche, deden even het enthousiasme huiverend imkrimpen. Kalm herinnerde hij de ideaai-denkende spre kers aan de gevaren, die voor land en re geering schu.len in den alom indringen den vernielingsgeest van ambitie en af gunst, die in de besten van het volk en zijne leiders van tijd tot tijd noodlottig heerschappij dreigen te voeren. Zich meer direct tot de ministers wendende, roem de hij, wat de regeering tot nu toe voor het land gedaan had, maar verzocht hun dringend niet uit het oog te verliezen het belang van de arme, lagere volks klassen, werk te maken van verlaging van invoerrechten, geen privilegiën noch monopolie toe te staan, opdat voor hen het leven goedkooper zou worden en zij de weldadige werking van het nieuwe régime zouden ondervinden, en de repu bliek zegenen, als.die niet was gewor den „una republica aristocratica." Dat dergelijke woorden gesproken kon den worden in zoo'n feestvergadering, toont beter dan een dagbladartikel en Kamerspeech, dat het in Portugal toch lang n-iet alles botertje tot den boom is, al was men in „o palacio ma^onico" nóg zoo geestdriftig. ALGEMEEN OVERZICHT. Een enorme sensatie is gewekt in Frankrijk door de ontdekking van den dader van FEUILLETON. Een offer van het biechtgeheim. Naar het Duitsch. 8) „Neen, zuster, ik weet van niets. Hebt gij dan geen vermoeden, om welke ie den men mij wil gevangennemen vroeg de priester en zijn gelaat werd bleek. „Ik geloof, dat het samenhangt met den dood van den bankier Blackford. Daar moet- eene som gelds gemist wor den, en nu.... gelooft men.... dat wil zeggen.... men vermoedt...." „Dat ik.... dat... geld... zou gesto len hebbenHet scheen den eerwaar den heer Lurtz toe, dat de bliksem voor zijne voelen was inges'agen de hooge gestalte kromp ineen bij Je gedachte aan de op hem zoo zwaar drukkende verden king. „Is het dat, wat men gelooft, zus ter?" vroeg hij lionloos. Zij knikte zwijgend, want de angst verlamde voor een oogenblik hare tong. Daarna echter werd Tij weer levendig. „Vlucht, eerwaarde, ik bezweer u, vlucht eer men u hier aanheft, men mag u een documentendiefstal uit het Fran- sche ministerie van buitenlandsche zaken. Het onderzoek was ingesteld op een klacht van den minister d.d. 18 Februari en heeft geleid tot de aanhouding op 31 Maart van den leerling-consul René Rouet, werkzaam aan het ministerie van buitenlandsche zaken en twee andere personen, Mannon en Pellier geheeten. Huiszoekingen bij deze menschen gedaan hebben der justitie aanleiding geg.even hen alle drie gevangen te houden. De zaak wordt nog al stil gehouden, maar het schijnt vast te staan, dat de veelbelovende leerling-consul kans ge zien heeft, 's avonds verzegelde papieren uit het mniisterie mee naar zijn huis te nemen, waar er dan voor zijin handlangers kopie van werd genomen. Den volgenden ochtend lagen de stukken weer op hun plaats. Het onderzoek der justitie is thans nog in vollen gang. Minister Crup- pi heeft, zoodra het schandaal bekend werd, maatregelen doen nemen om te voorkomen, dat jongmaatjes als leerlin gen-consul en lagere ambtenaren bij hun werkzaamheden op het ministerie kennis kunnen nemen van gewichtige rctgee- ringsstukken. Dit breken met een uiterst onvoorzich tig systeem is wellicht de eenige goe de kant der kwestie. Wat de gerooide en gecopieerde stukken aangaat, houdt men zich aan het ministerie alsof ze van weinig belang waren, en hoofdzakelijk een economisch of financieel karakter hadden. Echter gaat het gerucht in Pa rijs, en dit maakt te meer sensatie, dat het documenten betreft, die op de spoor wegen in Klein-Azië, inzonderheid pp jien Bagdad-spoorweg, betrekicing heb ben. De kwesties van den aanleg dezer sporen houden, naar men weet, overal de politieke en diplomatieke kringen in den laats ten tijd zeer bezig, ook zonder dat ze in het openbaar aangeroerd wor den. Het is zeer moeilijk uit de berichten, die meest over New York komen, op te maken hoe de toestand in Mexico is. Volgens den een zal de vrede spoedig gesloten worden, terwijl de ander be weert dat de toestand uiïerst gespan nen is. Hier volgen er eenige. Blijkens een bericht uit Chihuahua heeft Madero, de leider van den opstand in Mexico, dezer dagen een onderhoud gehad met een journalist en dezen mee gedeeld, dat er van het sluiten van vrede tusschen de huidige regeering en de op standelingen geen sprake zal kuranen zijn, zoolang president Diaz weigert af te treden. Het schijnt echter wel vast te staan, dat de leiders van den opstand en de re geering verlangend zijn, tot een schik king te komen. Met het vertrek naar h^t buitenland van vice-president Corral wordt aan een der grootste grieven van de opstandelingen tegemoetgekomen* Zij waren op Corral fel gebeten. In tegenstelling met dat verlangen tot schikking het volgende: De benden van Madero zijn in de laatste dagen zeer rus tig gewordennaar verzekerd wordt, heb niet in de gevangenis brengen! Neen, dat mag men niet!" Mét een diep treurigen blik zag hij de kloosterlinge aan. „Ik zou vluchten, zus ter, en door mijne vlucht een schijn van waarheid aan de verdenking geven Neen, zuster, ga naar de overste en vraag haar, dat zij en alle zusters mij in 't gebed moge gedenken, ik ga en zal mijn pries- terkleeding weder aandoen, en dan De priester stond op en verliet de kamer. Weinige oogenbiikken later liaci hij zijn geestelijke kleeding aangetrokken. Luarna trad hij in de huiskapel, wierp zich voor 't Allerheiligste op de knieën en bad den Heiland in 't Sacrament om genade en kracht, om, indien het noodig ware, het martelaarschap van smaad en gevangenis met geduld op zijne schou deren te nemen. Ook knielde hij voor het beeld der H. Moeder Gods van Altijd- dureuden Bijstand en herhaaldelijk klonk uit zijne borst de bede: „Oedenk, o lief- devo.le Maagd, dat het nooit gehoord is, dat een arme zondaar tot u tever geefs zijne toevlucht heeft genomen!, Troosteres der Bedrukten, bid voor mijt" X. Hij stond op cii verliet de kapel en het ziekenhuis, om zich naar deu rechter te ben zij 3000 man Mexicaanschc regec- ringstroepen in Chihuahua ingesloten. Maar ook de Mexicaanschc regeering maakt thans ernst met de zaak, zoodat, naar een telegram uit San Antonio meldt eerstdaags een beslissend treffen is te verwachten. Mauero's vvein.ge toegeef lijkheid vervreemdt algemeen de sympa thieën van hem. Zijn hardnekkig verlan gen dat Diaz "zai aftreden, wordt voor een halsstarrigen en dwazen wenscli ge houden, en het blijkt thans, dat het Ma dero minder om hervormingen, dan wel om het presidentschap te doen is. In middels heeft het zwijgen van president Taft in zijn jongste boodschap aan het congres zeer de aandacht getrokken. De toestand is dan ook op geen enkele wij ze opgeklaard, waardoor nog altijd met de mogelijkheid van verrassende gebeur tenissen moet rekening gehouden worden Ook wat betreft den toestand in den Balkan naar aanleiding van den opstand in Albanië komen uiteenloopende ber.chten. In Kon- stantinopel loopt een gerucht over de mogelijkheid van een oorlog, als Monte negro bij Zijn houding volhardt. De toe stand zou vrij gespannen zijn, en dat niettegenstaande Montenegro in ant woord op de protestnota van de Turk- sche regeering aan de Porte heeft me degedeeld, dat maatregelen zijn genomen om Albaneesche vluchtelingen te beletten de Montenegrijnsche grens te overschrij den De mogendheden hebben het memo randum van Montenegro beantwoord en den raad gegeven absolute onzijdigheid in acht te nemen, de grens gesloten te houden en geen vluchtelingen te helpen. Montenegro zal verantwoordelijk ge steld worden, wanneer het tot verwikke lingen komt. Wat nu de opstand der Albaneezen zelf aangaat, verneemt de „Voss. Ztg." uit Cettinje, dat de opstandelingen, die zich bij Soechipotok hadden opgesteld, het oprukken van troepen uit Skoetari niet vermochten te stuiten, zoodat deze tot Sjiptsanik konden komen. De solda ten brandden onderweg de dorpen Hotti, Kastrati en Woeksaletis, waar zich een katholieke kerk bevindt, neer. De Alba neezen trokken van Sjiptsjanik terug naar den berg Detsjisj en openden vandaar 'n heftig vuur op de troepen. Dit duurde den geheelen Maandag tot diep in den nacht voort Tegelijkertijd werd in de dorpen Bozava en Narokitsj, in het Hoitigebergte gestreden. De verliezen zijn onbekend, maar het resultaat van den strijd om den Detsjisjberg is voor de Turken on gunstig. In het begin heerschte onder de Alba neezen niet de minste eensgezindheid. Sedert Dinsdag werken echter 8 stammen samen. De bedoeling is, de Turksche troepen in Sjiptsanik in te sluiten en de versterkingen, die bij San Giovanni di Medua aan land gezet worden, terug te drijven. Het laatste bericht luidt, dat van gis termorgen 3 uur te Varnia gestreden werd. Betere berichten komen voor Turkije uit Jemen, van waar de opperbevelheb- begevenin de nieuwsbladen, welke op de tafel lagen, had hij het bevel tot inhechtenisneming gelezen; hij wilde zich niet door speurhonden laten gevangen nemen, daarom ging hij uit eigen wil. „WaUverschaft mij de eer van uw be zoek?" zoo sprak de rechter, die in den geestelijke volstrekt niet den vervolgde onderstelde. „Ik ben Paul Lurtz, de geestelijke van het ziekenhuis", antwoordde hij met op- gerichten hoofde. „Zoo...!" sprak de ambtenaar lang zaam, „u komt om u zelf aan te klagen van den diefstal bij den overleden ban kier Blackford?" „Neen, heer rechter", antwoordde de geestelijke vast, „ik ben geen dief!" „Maar waarom komt u dan tot mij?" vroeg de ambtenaar verwonderd. „!k heb zoo juist tnv bevel tut mijne inhechtenisncn .'ng n en stel mij nu vrijwillig in li we han Du." „Hebt u nu pa* het bevel gelezen? Verscheidene dagen geleden heb :k het reeds uitgevaardigd... Maar, 'tis waar ook, u waart v.ertrokken en nergens te vinden. Juist uw plotselinge reis heeft er toe bijgedragen ue op u rustende verdenking te versterken. Wilt u mij het doel Mwer reis zeggen?.^ ber van het expeditiecorps meldt Sanaa te zijn binnengetrokken. GEMENGD De Koning en de Koningin van Bel gië zijn Woensdag te Cairo aangekomen. Zij werden verwelkomd door den Khedi ve, die hun een banket aanbood. H. H. M. M. zullen Egypte verlaten aan boord van een Duitsche stoomboot, die te Napels aanlegt. De Koningin zal daar aan wal stap pen, om nog eenige dagen in Italië te verblijven, terwijl de Koning voortreist om langs Southampton naar België terug te keeren. Z. M. zal dus te Antwerpen aan wal stappen. De Portugeesche ministerraad heeft als datum voor de verkiezingen 28 Mei aangewezen. Aan soldaten en onderoffi cieren en burgers, die lezen kunnen wordt het stemrecht toegekend. De minister van justitie heeft de wet betreffende scheiding van kerk en staat aangeboden. Uit Mannheim wordt bericht, dat de uitsluiting in het Mannheimer haven gebied nu ook uitgebreid is tot de arbei ders in de houtindustrie, nadat de onder handelingen tusschen patroons ei werk lieden tot geen resultaat hadden geleid. Het aantal uitgeslotenen bedraagt thans meer dan 5000 personen. De typograplienstaking te Helsing- fors, die in de laatste dagen van het vo rige jaar was afgekondigd, is geëindigd. De stakers hebben een overeenkomst met de patroons gesloten, die 5 jaar geldig zal zijn. Het te Caracas verschijnend dag blad El Universal maakt in zijn nummer van 14 Maart een telegram uit Cadiz dd. 12 Maart openbaar, waarbij bericht wordt, dat generaal Cipriano Castro be denkelijk ziek fe Teneriffe ligt, lijdende aan een hevigen aanval van euremie en dat zijn toestand bezorgdheid inboezemt aan de geneeskundigen, die hem behan delen. Uit Cadix wordt geseind, dat in het arsenaal van het in de nabijheid ge legen plaatsje San Fernando een kruit- ontploffing heeft plaats gevonden. Na dere bijzonderheden ontbreken. Te Vincendières bij Modane, aan de Fransch-Italiaansche grens, zijn 12 huizen onder een lawine bedolven. Men is erin geslaagd de onderwijzeres van het plaatsje te bevrijden, zij was echter zoodanig uitgeput, dat het zeer de vraag is, of men haar in liet leven zal kunnen houden. Van een gezin is alleen de va der levend te voorschijn gehaald. De vrouw en de vier kinderen zijn omgeko men. BINNENLAND. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is J. F. Maassen, wet houder der gemeente Oinneken, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon toegekend aan H. Swint, marinier le lel. te Amster- „Neen", antwoordde de geestelijke vast. „Niet? Door zulk eene weigering ver zwaart u de verdenking." „Ik kan er niets aan doen." „Wellicht zult u meer geneigd zijn, mij openhartig te antwoorden, indien ik u de toedracht der zaak nader verklaar. De zoon van den overleden bankier Black ford heeft eenige oogenbiikken voor uwe intrede in de sterfkamer eene som van 21)000 dollars in de secretaire van zijn vader weggeborgen, en Patrick Blackford is bereid onder eede te verklaren, dat niemand buiten u na dat tijdstip met den stervende is alleen geweest, dat derhalve niemand dan u van den overledene iets hebt kunnen vernemen van dat geld. Eene verdenking van de ziekenverpleeg ster is hierom alleen reeds onhoudbaar, wijl zij niets van het geld weten kon, en tevens ook doordat zij enkele oogen biikken na hare intrede in de sterfkamer den sleutel, welken zij onder het hoofd kussen van den overledene gevonden had, terugbracht. Zeg nu zelf eens, of de verdenking van den diefstal niet op u moest vallen?" Bij deze redeneering was de geestelijke roo mogelijk nog blceker geworden; toch gaf Jiij met dezelfde vastheid ten ant- dain, wegens de door hem met levensge* vaar verrichte redding van een kind uit een brandend huis in de Foelidwarsstraat no. 2 aldaar, in den nacht van 5 op 6 Maart 1911; A. Visser, rijwielhersteller te Vught; en H. van Geene, smid te 's-Hertogen- bosch, wegens de door hen met levens gevaar verrichte redding van een dren keling uit het ijs bij den Vlijmenschenl weg aldaar, op 27 November 1910 J. C. van Son, klerk bij de directe be lastingen en H. O. Heibloem, klerk bij de registratie en domeinen beide te Cu- lemborg, wegens de door hen met levens gevaar verrichte redding van 'n drenke ling uit het water van den Westersingel aldaar, op 17 Januari 1911 G. van Blanken, brievenbesteller te Meppel, wegens de door hem met le vensgevaar verrichte redding van eem vrouw op de rails van het station al daar, op 11 Januari 1911. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram ontvangen van den Gouverneur-Oeneraal van Ned. InJië dd. 6 dezer betreffende pestgevalien op Java en daartegen genomen maatregelen: Gisteren 4 gevallen, 3 dooden. Vele koorisgevallen in dezelfde streek worden onderzocht. Verscheidene barakken zijn gereed, ook voor de afzondering van families van pestlijders. De stemming onder de bevolking is goed. De specialiteit op het gebied der pestziekte, welke de Nederlandsche re geering naar Java zal uitzenden, is, naar wij vernemen, de heer dr. J. J. van Logchem te Amsterdam. Deze heeft di builenpest in Engelsch-Indië bestudeerd, en zal aan de in Indië werkzame des kundigen, die thans natuurlijk overla den zijn met werkzaamheden, op bacteri ologisch gebied hulp verleenen. Tweede Kamer. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kaemr over de Bakkerswet heeft- gisteravond vergaderd. De commiss.e van voorbereiding voor de Armenwet heeft haar arbeid hervat. De Bakkerswet. De Haagsche correspondent van de „Tel'.' meldt: Naar ik verneem, is het afdeelingson- derzoek van het gewijzigd ontwerp-Bak- kerswet over het algemeen niet ongunstig voor minister Talma geweest. Wat de regeling van den arbeidsduur betreft, was er zelfs een sterke groep leden van oor deel, dat de minister nog niet ver genoeg ging. Het is vrij zeker, dat het ontwerp door de Kamer zal worden aangeno men. Tarief wet. Het hoodfbestuur van den alg. Ned. Bond van Schoenfabrikanten heeft be sloten een krachtige actie te voeren te gen de ingediende tariefwet De voorgestelde bepaling, om chroom- gelooid geiten- en schapenvellen, zwart en gekleurd, met 2 pet. naar de waarde te belasten, zou de schoenindustrie, die woord: „Mijnheer de rechter, ik ben geen dief!" „U is geen dief, zegt u", ging de rechter voort, „wilt u daarmede zeggen, dat het geld op eene rechtmatige wijze in uw bezit gekomen is?" Vast sloot de geestelijke de lippen op elkaar, als vreesde hij, dat hem tegen zijn wil een woord zou ontglippen. „Door uw zwijgen verzwaart gij uwen toestand, en u plaatst mij in de nood zakelijkheid, de volle strengheid der wel op u toe te passen. Zwaar toch drukt het 'de weegschaal, dat gij het vertrou- wen, hetwelk men uwen stand toedraagt, misbruikt hebt, om den zonen van den overledene zulk een groote som te ont stelen, het doet er niet toe in welken vorm en met welk doel dit geschied is." De eerwaarde heer Lurtz antwoordde niets; de rechter zag den geestelijke strak in de oogen, zonder dat hij daardoor in staat was dezen de oogen te doen neerslaan. „Gij geeft toch toe, dat gij het geld ontvangen hebt?" „Heer rechter, ik ben geen dief!" sprak de geestelijke, en hij inoest zich geweld aandoen om ook nu nog zijne stem de noodige vastheid te geven. (Wordt vervolgd.),

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1