a BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang No. 456. 3)c Ccictaehc ©ou/tcmt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag April 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Verschil in volgorde. Het Centrum, ingaande op wat wij schreven naar aanleiding van zijn wcnsch om bij verkiezingen ten aanzien der can didates niet in de eerste plaats te vra gen naar het wie, maar naar het hoe, wijst de door ons geschetste consequen ties van zijn systeem af. Wie de Leid sche Courant leest, zegt het blad, „zal in de meening ge bracht worden, dat wij ('t Centr.) een partij van louter „specialiteiten" zouden willen gekozen zien, bij wie de „knappe menschen, voor afgevaardigden geknipt" zouden moeten worden achtergesteld." Het geachte orgaan is het met ons eens, dat dit een verkeerde „politiek" zou zijn, maar denkt er dan ook niet aan, een dergelijke vertegenwoordiging te bepleiten. „Knappe menschen voor af gevaardigden geknipt", zal ook Het Centrum altijd gaarne gecandideerd en gekozen zien. „Maar nu zal toch nie mand willen beweren, zegt het blad, dat die „knappe menschen" niet uit ver schillende kringen kunnen komen, en dat de knapheid en geschiktheid nimmer bij „specialiteiten" zju te vinden zijn." Neen, -dat beweren of beweerden wij natuurlijk niet." Met een kleine variant op de Genestet zouden wij kunnen ant woorden Knapheid vindt men overal, Overal, mijn vrinden, 't Is de vraag slechts wie haar al, Wie haar niet zal vinden, 't Is nu maar de quaestie, hoe men de knappe candidaten 't best zal vinden. En dan wil H e t C e n t r u m aldus te werk gaaneen specialiteit zoeken, die knap is waarbij het woord specialiteit dient genomen in den zin van vertegen woordiger van een der „verschillende ele menten en groepen van personen, welke de Katholieke partij omvat en krachtens haar beginsel moet blijven omvatten." Wij daarentegen wenschen eenvoudig om te zien naar knappe mannen, on verschillig of zij tevens zoo'n specialiteit zijn. 't Is slechts een verschil in volgorde, naar men ziet, doch in alle bescheiden heid blijven we aan laatstbedoelde de voorkeur geven, wijl daarmede wordt be reikt wat altijd en in de eerste plaats noodig is: vertegenwoordiging door knappe mannen. Tot welke maatschappe lijke groep deze behooren, behoeft dan pas gewicht in de schaal te gaan werpen, als er embarras de c h o i x is van knappe menschen, voor afgevaardigde in een of ander college geschikt. Wie onbevangen rondziet door 'tland, zoo schreven we reeds ten vorigen male, vindt altijd wel zulke mannen, wier da den van geleerdheid of tact van ijver of van doorzicht onwillekeurig de aan dacht op hen vestigden. En uit die man nen doe men dan dc keuze, onverschillig of zij dokter of landbouwer, advocaat of middenstander zijn. Hierop antwoordt Het Centrum: „Een mooie theorie, voorwaar, waar mee wij volkomen acoord zouden kun nen gaan, wanneer de practijk niet soms.... een beetje anders was. De locale omgeving, het kringetje oefent nog maar al te dikwerf een te grooten invloed uit, wat door het stellen der door ons bedoelde prealabele vraag zal worden tegengegaan." 't Is mogelijk, dat het Utrechtsche or gaan hierin gelijk heeft, doch evenzeer wordt o.i. die kringetjesinvlocd gefnuikt als we de eischen voor candidaat maar flink hoog stellen en daardoor bestuurs colleges verwerven, die op een hoog peil staan. Locale grootheden blijven dan van zelf wel onder de maat. AUG'-.MEEN Ov; :ht. De eerste dag der bi a i het Vetowetsontwerp heeiï gcc.i iV suc ces opgeleverd voor de o p -Tie ui 'ret Engelsche Lagerhu.s Zooals men begrijpt ging den gehee- ïen dag weg met de besprekinjg der amendementen, waarvan ue spiekers der oppositie verklaarden, dat ze alleen in gediend waren o:n de bedoeling der re- geering beter te late,*» .uitkomen. was anders best aan de regeering over te laten, die reeds genoeg getoond heeft waar men heen wil. Eerst gingen er een paar uur heen met een voorstel om het wetsontwerp in tweeën te splitsen en eerst te behandelen dat wat op de finan ciën betrekking heeft. Dat werd verwor pen met 271 tegen 1S6 stemmen. _es andere voorstellen van gelijken aard wer den door den voorzitter terzijde ge schoven. Daarna kon men met de artikelen be ginnen. Art. 1 geeft aan het Hoogerhuis de bevoegdheid om over financieele wets voorstellen te beraadslagen, maar niet om ze te wijzigen of te verwerpen. Van de zijde der oppositie kwam nu het voor stel, de behandeling van dit artikel uit te stellen tot de bepalingen betreffende de algemeene wetten zouden zijn afge daan. Verworpen. Vervolgens stelde een unionist voor, financieele wetsontwerpen in lie. ge heel niet naar het Hoogerhuis op te zenden. Dat was om duidelijk te maken, dat de regeering het Hoogerhuis in de zen tot een bespotting maakt. Asquith antwoordde, dat het artikel niets anders doet dan op papier brengen wat 50 jaar lang het grondwettelijk gebruik is ge weest, tot dit in 1009 werd geschonden. Het amendement werd zonder stemming verworpen. Een volgend voorstel was, de geldig heid van de wet tot drie jaar te beper ken. Dan kon de regeering toon en, dat de hervorming van het Hoogerhuis, die zij in den aanhef belooft, haar ernst is. Maar de regeering wou zich niet aan tijd binden. Verworpen, en zoo vervolgens. Als het zoo met alle amendementen gaat dan waren die 900 dingen beter niet ingediend. In den Balkan wordt het steeds spannender. Niet alleen dat Turkije er mot heeft met zijn eigen onderdanen, de oproerige Albaneezen, maar men is er ook bang dat deze ge holpen worden door de Montenegrijnen. Volgens de „.,Lokal Anzeiger" heeft de Porte aan de Montenegrijnsche regee ring doen weten, dat zij tot de overtui ging is gekomen, dat gewapende Monte negrijnen met de Albaneesche opstande lingen'hebben meegevochten, hoewel zulks in een officieele Montenegrijn1- sche nota is tegengesproken. Bij het uitspreken van die overtuiging heeft de Porte het niet gelaten maar er een krachtige vermaning bijgevoegd, dat ze het niet meer moeten wagen. De Montenegrijnen laten zich door dien grooten mond der porte niet bang maken. Het „Berliner Tageblatt" deelt n. 1. mede: De Montenegrijnsche regee ring heeft gedeeltelijke mobilisatie ge last. 15,000 k 20,000 Man zullen on der de wapenen komen. Reeds drie we ken geleden hebben talrijke in het bui tenland vertoevende Montenegrijien or der ontvangen terug te keeren. Het hee*, dat deze maatregel is genomen, om de grens af te sluiten voor de oproerige Al- uaneezen. Men vermoedt echter, dat de Montenegrijnsche regeering op de Por te pressie wil oefenen, om regeering van de Zuid-Oostelijke grens te verkrijgen. Vermoedelijk kan ook hieruit verklaard worden, dat het Oostenrijkschen offi cieren reeds sedert 3 weken verboden is, Montenegrijnsch grondgebied te betre den. Hierbij komen nu weer moeilijjdieden met Griekenland De Kretenzische vergadering heeft ge weigerd, Zaimis als gouverneur aan te nemenhet eiland is nu Grieksch zegt zij en heeft geen Turkschen vertegen woordiger meer noodig. Nieuwe onstemming natuurlijk te Ko<n- stantinopelDe regeering heeft de aan dacht der mogendheden erop gevestigd, dat aldus Turkije souvereine rechten worden gekrenkt. En de bevolking breidt den boycot uit. De boycot strek/t zich uit tot allen, die met of voor Grieken handelen. Bij geschrifte, in vier talen verspreid, worden de Mohamedanen op geroepen tot een boycott tegen de Joden die openlijk of heimelijk den verkoop van Grieksche waren bevorderen. De Turk- sche gouverneur, wiens tusschenkomst is ingeroepen, zegt, dat hij machteloos is. Gewapende lieden hebben 's nachts in den omtrek olijfgaarden die aan Grie ken behooren verbrand. Meldden wij gister dat bij speciaal kei zerlijk edict (Je regelt benpemd tpt opperbevelhebhi.. van de legermacht van China nog andere berichten doen zien dat me:i ook door den oorlog met Rusland niet schuwt. Uit Peking wordt nl. gemeld, dat in conservatieve kringen groote ontstem ming heerscht tengevolge van China's toegeven aan het Russische ultimatum. De reactionnafVe eLiten ver. 'gen de onmiddellijke bijeenroeping van het parlement, om het land te redden. Aan den anderen kant wordt uit Charbin be richt, dat China den oorlog slechts twee jaren heeft uitgesteld, daar het eerst na verloop daarvan slagvaardig kan zijn. Ook de „Rjetsj" verneemt uit Wladiwo- stock, dat de officieele oplossing van het conflict geenszins in overeenstemming is met de wereklijkheid. De Chineezen ont vluchten de stad en nemen geen orders meer aan van Russische kooplieden. Men vreest voor een boycot van Russische waren. De vertegenwoordiger eener Duit- sche firma te Wladiwostock heeft zulke aanzienlijke bestellingen voor verrekij kers ontvangen, dat zijn firma de hulp van concurrenten heeft moeten inroepen om spoedig het bestelde te kunnen le veren. Eindelijk zullen dan ook de laatste levende herinneringen aan den Boerenoorlog uit den weg geruimd worden. Naar de „Daily Chronicle" meldt, heeft de gouverneur van Bermuda de krijgsge vangen Boeren, die er nog waren, uit naam van de regeering van Zuid-Afri- ka aangeboden, hen als 3e klas reizigers naar Zuid-Afrika terug te brengen en hun de noodige uitgaven voor te schieten. Zij mochten er zich veertien dagen op be denken. Met uitzondering van een of twee die op Bermuda getrouwd waren, na men zij het aan, en op het eind van Maart zouden zij scheep gaan. Als er dus niets tusschen beide is ge komen zijn die mannen nu eindelijk dan onderweg naar hun vaderland. Of er nog een verklaring of eed van hen gevorderd is, meldt het bericht niet GEMENGD. De Duitsche Kroonprins en Kroon prinses zijn om 1 uur 20 te Rome aan gekomen. De koning, de koningin, de ministers, alle overheidspersonen en het personeel der legatie ontvingen hen. De vorstelijke personen omhelsden elkander zeer hartelijk. Nadat de burgemeester Na than de prins en de prinses begroet had, vertrok de stoet naar het Quirinaal, toe gejuicht door de menigte. President Fallières zal 15 dezer zijn reis naar Tunis aanvaarden. De Italiaansche regeering heeft aan de regeering der Fransche republiek haar voornemen kenbaar gemaakt om eenige oorlogsschepen naar Tunis te zenden, die er den president zullen begroeten. De Ita liaansche regeering is van meening, dat deze beleefdheid de banden tusschen de Franschen en Italianen in Tunis slechts hechter bevestigen kan. Volgens de „Figaro" zou de mi nister van oorlog van plan zijn een es- cadron van de bereden republikeinsche garde aan te wijzen om dienst te doen als lijfwacht voor den President der repu bliek. ,Het Engelsche Hoogerhuis heeft na een discussie, die twee dagen heeft geduurd, een motie van Lord Roberts, verklarende, dat de Engelsche strijdmacht onvoldoende is, met 99 stemmen tegen 40 stemmen aangenomen. Ofschoon Canalejas op nog al snoe vende wijze zijne verklaringen omtrent de crisis in de Spaansche Kamer heeft afgelegd, is men toch. in Spaansche po litieke kringen van meening, dat het nieu we ministerie voor groote moeilijkheden zal komen te staan. Ook -de Canalejas overigens zeer gunstig gezinde correspondent van de „New-York Herald" wijst hierop en deelt tevens mede, dat de verklaring van Cana lejas door de meerderheid zeer koel ont vangen werd. Men voorspelt, dat het ministerie van korten duur zal zijn. De werkstaking der bootwerkers in de Fransche havens breidt zich uit. Er wordt thans algemeen of gedeeltelijk te St Nazaire, Nantes, Rochefort, Brest, Rouaan. De Fransche Bond van ar beiders in het haven- en dokbedrijf heeft, ingevolge het te Brussel genomen besluit van den Internationalen Bond van zeelieden, Jiet sein rtot de staking gege ven, Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is aan Ch. van Romondt eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Fort de France en is als zoodanig benoemd Ch. A. van Romondt is bij den Marine-stoomvaartdienst be vorderd tot officier-machinist 2e kl.J. A. J. van Horasen is benoemd tot directeur van het tele- graatkantoor te Leeuwarden H. van Dijk Blok hoofdcommies der telegrafie. Eerste Kamer. De Eerste Kamer, die gisteren tot nadere bijeenroeping is uiteengegaan, is voornemens, in het begin van Mei de werkzaamheden te hervatten. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben tot rapporteurs over het mili tie-wetsontwerp gekozen de heeren Thomson, Van Veen, Eland, Van Vlijmen en Duymaer van Twist. over de wijziging der wet op 'tmiddelb. onderwijs, de heeren De Kanter, De Vis ser, Blum, Van Lennep, Van der Molen over de goedkeuring van 't tusschen Ne derland en Zwitserland gesloten verdrag nopens overneming v. onderdanen en oud onderdanen idem met de Argentijnsche Republiek gesloten verdrag nopens ge neeskundige hulp aan onvermogenden onteigening voor het verbreeden van de Tempeiierstraat te Haarlem idem voor exploitatie van den Betuwschen stoom tramweg in de gemeente Eist; wijziging van het Vilde hoofdstuk B der Staats- begrooting voor 1910; nadere bepalin gen t a. v. dc belasting van gedistilleerd en vruchten nadere bepalingen om treat het vervoer, den uitslag en den inslag van gedistilleerd aanleg van een stoom tramweg van Tjikampek naar Lemaha- bang, enz.nadere verhoojjing en wij ziging van de be^grooting van Suriname voor 1909 en vernooging van het Xlde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1911, de heeren De Jongh, Van Nispen tot Sevenaer (Rheden), Bogaardt, Aal- berse en Kooien aanvulling en verhooging van het lilde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1911 (gekleurde ramen Vredespaleis); naturalisatie van A. Hethey en 9 ande ren wijziging van de begrooting van Nederl.-lndië voor 1911 bouw van een koloniaal etablissement te Amsterdam aanleg van een spoorweg van Bandjar naar Parigi, de heeren Van Karnebeek, Scheurer, De Vlugt, Brummelkamp en Middelberg. Militiewet In verband met het afdeelingsonder- zoek van de Militiewet heeft de sor ciaal-democratische Kamerclub véle per sonen in verschillende deelen des lands gehoord over de eventueeie regeliptg voor de kringen des volks en de maat schappelijke toestanden. Abd-El-Azis. Men weet dat toen de onttroonde vorst van Marokko Abdel-Azis in het laatst van het vorig jaar een bezoek aan de hoofdstad bracht, hij hiermede zoo in genomen was, dat hij beloofde zijn be zoek nog eens te zullen herhalen. Wij vernemen thans dat Abdel-Azis binnen kort, in de maand Juni a. s. dit tweede bezoek aan Amsterdam zal brengen. Pest in Indië. De correspondent van de „N. Rott. Crt." seint uit Batavia: Heden is officieel pest geconstateerd. Nagenoeg de geheele afdecling Malang is besmet verklaard. Gisteren zijn veer tien gevallen voorgekomen. Bij een handelsfirma te Rotterdam is van een correspondent te Batavia het volgend telegram ontvangen: De builenpest heeft een betrekkelijk goedaardig karakter. Er is voor'.oopig geen reden tot ernstige ongerustheid. KORTE KRONIEK. H. M. de Koningin-Moeder heeft gis teravond met Hare zuster, de hertogin van Albany, het Mengelberg-concert in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen in den Haag bijgewoond. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren tot wethouder in de va cature Vuil den Berg gekozen den heer Th. F. A. Delprat, met 18 van de 31 stemmen, die de benoeming in beraad heelt gehouden. In dezelfde zitting werd besloten een geldleening van 20 millioen aan te gaan. LEIDEN, 6 April. Bouw van werkmanswoningen. In de gisterennamiddag in het Nuts- gebouw gehouden alg. vergadering der. Vereeniging tot bevordering van den] bouw van werkmanswoningen te Leiden' werd door den secretaris het jaarverslag; uitgebracht, dat slechts één belangrijk feit te constateeren had, nl. de in ge bruikneming van het onlangs gebouw de huizenblok bij de Zijdgracht. De verhuring daarvan, alsmede de betaling der huurpenningen, ging zeer naar wensch. Ook bij de andere woningen! bleef de in 1909 begonnen verbetering in de betaling der huur aanhouden, wat voor een deel het gevolg is van de in voering van het huurreglement. In het bestuur der vereeniging kwam geen ver andering. De commissie, belast met het nazien van het financieel beheer, bracht een gunstig verslag uit. Derhalve werd de winst- en verliesrekening goedgekeurd, waaraan het volgende is ontleend: De inkomsten bedroegen f8415,05, de uitgaven, met inbegrip van een bedrag van f 1588.58V2 voor afschrijving f8821.12i/2, zoodat er een nadeelig sal do is van f406,071/2» welk tekort door de Gemeente Leiden moet worden ge dragen. Aan het financieel verslag van het huizenblok aan de Zijdgracht, dat af zonderlijk wordt beheerd, zijn de vol gende cijfers ontleend. De inkomsten bedroegen f 5870.87, wx). f 1004.40 als bijdrage van de ge meente, de uitgaven f5870.87, w.o. be grepen f 1200 ten behoeve van het fonds voor onderhoud en herstel en f 483.22i/a voor reserve. In de week van 29 Maart tot en met 4 April zijn uit de provincie Zuid-Hol land ter kennis gekomen van den Centra le» gezondheidsraad 5 gevallen van ty phus en febris typhoidea, 29 gevallen van roodvonk en 22 gevallen van diph- theritis. Hiervan kwamen voor te Lei den 3 gevallen van roodvonk, te Kat wijk 1 geval van typhus en febris typhoidea, te Leiderdorp 1 geval van roodvonk, te Waddingsveen 1 geval van diphtheritis en te Zoetermeer 1 geval van roodvonk. Te Haarlemmermeer kwamen 4 gevallen van roodvonk en 2 gevallen van diphteritis voor. Bij het 4e regiment Infanterie heb ben zich 23 milicien-korporaals van de najaarslichting 1910 aangemeld ter op leiding voor milicien-sergeant, welke opleiding den 18en April a.s. alhier zal aanvangen. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag, 5 V2 uur 's avonds, ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- be'.sche geschieden!. ^ïet lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus voor alle Katho lieken boven 16 jaar. Spreker de Wel- eerw. Pater J. G. Tesser, O. F. M. ALPHEN AAN DEN RIJN. De ge houden verkooping van kerkschapen heeft opgebracht de som van f 1081.— er waren 42 stuks en werden gekocht door J. Heemskerk van Aarlanderveen. NOORD WIJK. Gisterenavond gaf „Noord- wijks Zangkoor" haar 22e uitvoering in het Hof v. Holland. Dit koor heeft dezen avond opnieuw bewezen, dat het zeer zware stukken, nu: eerste deel uit'toratorium de„Jahres- zeiten" van Jos. Haydn; „Jubilate Amen" van Max Bruch en „Der Bergmanns- gruss" van A. L. Anacker, voor een dilet tantenkoor zeer verdienstelijk weet uit te voeren. De koorpassages vooral uit het laatste genoemde waren goed. De drie andere nummers werden uitstekend uit gevoerd. Het koor beschikt over een goed. stel alten. Den directeur, de heer C. B. Duyster mag een woord van lof niet onthouden worden. De zangnummers werden afgewisseld door Vioolsolo van de heer Jhr. A. Rappard, wien zulk een uitbundig applaus ten deel viel, dat hij het Ave Maria van Gounod, als extra nummer ten gehoore gaf NIEUWVEEN. De i' ccn P. Kok, v^n de lichting 1911, van het 4c Rej£

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1