Uit de Pers. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Dinsdag 4 April. De Nieuwe Militiewet. In het „Vaderland" heeft gene raal Eland hierover ju enkele vervolg artikelen een overzicht gegeven. Hij laat voorafgaan, dat hij weinig inge nomen is met het openbaar van het ad vies van den Raad van Defensie. Dat dit advies openbaar is gemaakt door eene regeering, die bij het Kust- verdedigingsontwerp zoo geheimzinnig jvas, kan ik niet anders dan bevreemdend .en zelfs tamelijk onverantwoordelijk vin den. Een zoo vernietigende uitspraak betreffende den toestand van de le vende strijdkrachten behoorde niet voor vriend en vijand t'e worden blootgelegd, zelfs al ware hlet advies niet eenzijdig wat wel h,et gjeval is het verzwijgt! een voudig al de verbeteringen, welke se dert een aantal jaren in ons weerver- mogen zijn gebracht. Die eenzijdigheid is oorzaak dat het advies, jjaar mag ge hoopt worden, een gansch andere uit werking zal hebben dan daarmede is be doeld volkomen deel ik in dit opzicht walmen in liet Algemeen Militair Week blad van 10 Maart kon lezen: „Hoe be treuren wij dan ook, dat de reactie tegen de leger-evolutie van de laaiste jaren in blindheid voor iet goede, dat to,'., stand is gekomen, zich niet ontzie^ ons volslagen onmachtig op militair gebied te verklaren. De volksgeest wordt door zulken blinden, tactloozen ijver ge heel vermoord, en met dezen de geest in het leger tevens". De contingent-verliooging met inbe grip van de bestemming van 1500 man tot militaire werkers vindt! bij den schrij ver instemming, ten aanzien vai de wij ziging in den diensttijd merkt hij op, dat het bestaande stelsel veel economischer is. Oeneraal Eland verklaart verder te wènschen, dat verschillende regelingen, die voor herziening in aanmerking ko men, ook herzien zullen word n Een daarvan betreft de herhalings oefeningen. De herhalingsoefeningen in het le ger worden in het ontwerp imperatief vastgesteld o*p respectievelijk 4 en 3 weken. Het hoofdbezwaar tegen herha lingsoefeningen ligt voor vele dienst plichtigen hierin, dat zij uit hun burger- werkkring worden gerukt, ten gevotl- ge waarvan zij hun betrekking meerma- lep verliezen of niet tot zulk een bedek king kunnen komeft, zelfs in gemeente dienst. Dal bezwaar zou vermoedelijk zoo niet geheel, dan toch in hooge mate vervallen, indien de herhalingsoefenin- geif veel korter duurden allerwegen Wordt aangedrongen op het geven van vacantiën of verloven aan alle klassen der maatschappij en zoo zou men herha lingsoefeningen en vacantiën kunnen sa mensmelten. Om die reden verdient over weging, den duur der herhalingsoefenini- g-ei in te krimpen met vermeerdering van hel aantaluitgaande van den door de Regeering vastgestclden tijdduur var. 7 weken in het geheel, zou men bijv. 5 herhalingsoefeningen van 8 a 10 dagen kunnen aannene.i; uit een militair oog punt verkreeg men daardoor nog het voordeel van oefeningen met groote af- deelingen. De slotsom waartoe hij komt is echter nog al gunstig. Over dit belangrijk Wetsontwerp zou natuurlijk nog heel wat meer te zeggen vallen, maar ik hoop dat door het hier medegedeelde een vo d Tend alge neen overzicht daarvan verkregen zal worden. A' heb ik niet bij elk onderdeel goed- en afkeuring uitgesproken, zoo zal men toch bij de lezing wel de gevolgtrekkingheb- hen gemaakt, dat het thans aangebo dene in mijn oog niet mag worden af gewezen. Mijn grootste bezwaar daarte gen ligt in het blijvend gedeelte en ik hoop nog dat de Regeering het onnoo- dige daarvan zal inzien. Maar zelfs, al FEUILLETON. Een offer van het biechtgeheim. Naar het Duitsch. 5) „Patrik, u gelooft toch niet, dat de geestelijke.... dat zou afschuwelijk zijn „Zeker afschuwelijk, maar is er iets anders mogelijk? Vraag het u zelf maar eens! Behalve den directen diefstal zou iiog één ding mogelijk zijn: de 20000 dollar konden den man voor de stichting van het weeshuis toevertrouwd zijn, maar (dan had de geestelijke ons daarvan toch terstond in kennis moeten stellen. Dat jheeft hij echter niet gedaan, maar sprak van eene stichting, die wij voor vader moesten vestigen. Neen zoo zal 't zijn: die mensch heeft gebruik gemaakt van de doodeüjke zwakte van vader, om eene Bom, welke de stervende hoogstwaar schijnlijk tot een weldadig doel had be- .stemd, tot zijn eigen belang weg te fiem-en." „Maar, Patrick, er zijn al meerdere dagen verloopen, kan het geld niet op eene andere manier weggeraakt zijn „Ik had den sleutel en heb hem ai die werd ik daarin te.eurgesteld, dan zou ik meenen, dat het goede nog de overhand behoudt, en het Ontwerp aanneming ver dient, ook omdat het zaak is, den be- staanden toestand, orvkstaan door het tweeploegenstelsel, het zij nogmaals ge zegd: door deze Regeering ware het dan ook als wet ingevoerd, te wijzi gen. De heer De Meester, Politiek Hoofd redacteur van „Het Vaderland" teeken* hierbij het volgende aan: Wij stellen er prijs op, te doen uit komen, dat de hier volgende beschouwin gen over de nieuwe Miliifcwet, welke ce oud-minister op ons verzoek, de vrien delijkheid had voor ons blad te schrij ven, „im Oroszen und Ganzen" ook het gevoelen van onze redactie aangaande dat wetsvoorstel weergeven. Het scheen ons niet overbodig daarop opzettelijk de aandacht te vestigen, om dat, toen wij ons geroepen gevoelden het ingediende wetsontwerp in zake de kust verdediging te bestrijden, een der bla den van Rechts gepoogd heeft, het op grond daarvan te doen voorkomen, als of wij tegenstanders waren van alles wat tot verbetering onzer defensie-mid delen kan leiden. Uit onze instemming met de beschou wingen van generaal Eland zal het te gendeel blijken. Tegenstanders blijven de van het voorstel betreffende de kust verdediging, zijn wij van gevoelen, dat de voordeelen van het ingediende ont- werp-Militiewet de nadeelen overtref ei en dat behoudens wijziging van on derdeden door gemeen over eg tusscl ei de Regeering en de Staten-Generaal de aanneming gewenscht is. De „Nieuwe Couran t" noemt de militie-wet een knap stuk werk, waarmee men een grooten stap vooruit zal doen. Het is in hoofdzaak de belichaming van de beginselen, die wij steeds heb ben voorgestaan, en zoo spreekt het vanzelf dat, al worden niet al onzewen- schen bevredigd, wij tot aanneming van het ontwerp in zijn hoofdlijnen advi- seeren. Dit ontslaat ons niet van den plicht de aandacht te vestigen op de moeilijk heden, die zich bij de uitvoering zullen voordoen en die, zojals uit de memorie van toelichting blijkt, niet voldoende on der de oogen zijn gezien en tot teleur stellingen zouden leiden, even als bij de tegenwoordige wet is ondervonden. De nieuwe Tariefwet. Het ontwerp van wet tot vaststelling eener nieuwe tariefwet bepaalt, dat „het bedrag en de maatstaf van het invoer recht voor de daaraan onderworpen goe deren worden aangewezen door het bij de wet gevoegde tarief, waarbij tevens wordt aangewezen van welke goederen géén invoerrecht wordt geheven." Wie bezwaar heeft tegen de toepas sing van het tarief op door hem ten in voer aangegeven goederen, kan binnen 14 dagen na de dagteekening van het betalingspaspoort in beroep komen bij den directeur der invoerrechten, binnen welken dienstkring het document is af gegeven. Na de beslissing van dien directeur kan binnen een maand daartegen in ver zet worden gekomen bij de Tariefcom missie. Die Tariefcommissie is een nieuw in stituut in onze tariefwetgeving. Ze bestaat uit zeven leden. De Ko ningin benoemt den voorzitter, terwijl de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Enschede, Tilburg en TAaastricht de ove rige zes leden benoemen. De Koningin benoemt ook twee plaats vervangers voor den voorzitter, de ge noemde Kamers van Koophandel en Fa brieken eveneens voor elk der door haar benoemde leden een tweetal. Om de drie jaren treedt een deel der leden en hun plaatsvervangers af; de aftredenden zijn opnieuw benoembaar. De voorzitter en zijn plaatsvervangers kunnen door de Ko ningin, de overige leden en hun plaats vervangers door het college, dat hen be noemde bij een met redenen omkleed besluit, worden ontslagen. Behalve eenige andere bepalingen om trent de organisatie en werkwijze der dagen niet afgegeven. Bedenk ook, ,dat niemand van de som wist. Het slot had dan toch ook verbroken moeten zijn, als werkelijk iemand het geld gestolen had." „Ja waarlijk, 't is geen alledaagsch slot", sprak Henri, den vreemden sleutel oplettend beschouwend, „de cassette is met geen looper te openen; vreemd, zeer vreemd!" „Ja, wel vreemd", antwoordde Patrick; „de man heeft zich den dienst, welken hij vader bewezen heeft, goed laten betalen. De 20000 dollars konden we best missen, want ze zijn voor ons slechts een bagatel; maar het is ergerlijk, dat een mensch, bij de in zijne oogen heilige handeling, de zwakte van onzen armen vader benuttigt, om zich op onrechtmatige wijze te ver- -rij'ken. Nog eens, dat is ergerlijk en ik noem het een schandelijke diefstal!" „Patrick, ik verzeker je, dat ik den geestelijke ongaarne zag komen", merkte Henri op, „want ik geloof niet aan deze papistische leerstellingen, die door den angst voor den dood weer bij vader bovengekomen zijn; toch kan ik de ver schrikkelijke verdenking, die je tegen den geestelijke hebt opgevat, nog niet deelen, omdat zij mij te afschuwelijk voorkomt, en ook, omdat men den katholieken gees telijke o.ok van pnze.fi kant eene groote Tarief commissie, bevat het ontwerp een artikel, bestemd om repressaille-maatre- gelen tegenover het buitenland mogelijk te maken. Dat artikel bepaalt, dat „voor goede ren, herkomstig uit landen of hunne ko loniën, waar Nederlandsche goederen of goederen uit Nederlandsche koloniën aan buitensporig hooge rechten zijn of wor den onderworpen, of aan hoogere rech ten dan gelijksoortige goederen uit an dere landen of hunne koloniën, de in voerrechten met de helft kunnen wor den verhoogd. Voor goederen, bij het tarief niet belast, kan onder gelijke om standigheden een invoerrecht van 15 pro cent worden geheven. Wanneer door eenig land maatregelen worden geno men, die in het bijzonder den handel, de scheepvaart, de industrie of den land bouw van Nederland of zijne koloniën belemmeren of schaden, kan eveneens bo vengenoemd invoerrecht worden gehe ven. Daarentegen kunnen, indien de be langen van landbouw, nijverheid, handel of scheepvaart dit vereischen, de in het ta.ie. b-paal e inv errechten wo djn ver laagd oi upgciicven. 'Uv'ca zulk een voor- loopig besluit tot vérhooging, hefiing of ophefiing van invoerrechten beslissen de Staten-Generaal. Worden de desbetref fende wetsontwerpen verworpen, dan worden de besluiten, in dit artikel be doeld, onmiddellijk ingetrokken. In een ander artikel wordt bepaald, „dat geen goederen voor het rijk of voor de koloniën in het buitenland mogen ge kocht worden zonder machtiging van de kroon. Deze verleent die machtiging niet dan wanneer vaststaat, dat de goederen niet tegen redelijken prijs door Neder landsche handelaren of industrieelen ge leverd kunnen worden." Een reeks artikelen van het ontwerp zijn louter van technischen aard. Zeer belangrijk lijkt ons de volgende bepaling: „Vanaf het tijdstip van het inwerking treden van de wet wordt jaarlijks op de begrooting van Handel een som van 81/2 millioen gulden beschikbaar gesteld voor den aankoop van inschrijvingen in het 21/2 pet. Grootboek der Nationale Schuld welke inschrijvingen worden overgeschre ven op een hoofd in het Grootboek als: „Fonds tot dekking van uitgaven, voort vloeiende u t wettelijke maatregelen in zake de pensionneering van arbeiders." In het tweedeen de volgende jaren wordt de som van 8l/s millioen gulden vermeerderd met het bedrag der rente. Als de wet in werking treedt in den loop van een dienstjaar, wordt de som van 81/2 millioen gulden teruggebracht tot zooveel twaalfden daarvan als het aantal volle maanden bedraagt, gedu rende welke de \yet dat jaar in werking is Voorts zij medegedeeld, dat het wets ontwerp van regeeringsvvege is onder teekend door de ministers van Finan ciën, van Buitenlandsclie Zaken en van Landbouw, Nijverheid en Handel. De posten van het tarief. Uit de het wetsnotwerp begeleidende tarieftabellen, blijkt, dat het nieuwe ta rief van invoerrechten is verdeeld in 15 groepen, n.l. Dieren en dierlijke producten. II. Plantaardige voortbrengselen. III. Mineralen, metalen en fabrikaten daarvan. IV. Meel en meelfabrikaten. .V Chemische producten, geneesmid delen, drogerijen, verf- en kleurstoffen en Iooimiddelen. VI. Oliën, vetten, was, teer, pek en distillatieproducten van teer. VII. Hout en fabrikaten daarvan. VIII. Huiden, vellen en leder. IX. Garens, weefsels, en stoffen, klee- Xderen, modewaren. X. Aardewerk, pottebakkerswerk, ge bakken steen en andere kunststeen. XI. Glas. XII. Papier. XIII. Voedings- en genotmiddelen. XIV. Rijtuigen, voertuigen, vaartuigen en vliegmachines. XV. Voorwerpen van verschillende grondstoffen. We wijzen er nadrukkelijk op, dat in het nieuwe tarief ook de artikelen zijn opgenomen waaromtrent géén invoer- strengheid der zeden moet nageven. Is er dan in 't geheel geen andere mogelijk heid, dat het geld verdwenen is?" „Neen, Henri", antwoordde Patrick be slist, „er is geen andere mogelijkheid; voor mij heeft de verdenking wel degelijk grond. Ik wil het u nu wel bekennen, broeder, de uitdrukking van stillen vrede, welke na het overlijden op vaders gelaat lag, had mij tot nadenken gebracht, en ik zeide tot mij zelf: het katholieke geloof moet toch wel iets verhevens, iets heiligs zijn, als zijne vertroostingen den mensch den dood zoo kalm in doen gaan. Zelfs was ik geneigd dezen godsdienst nader te leeren kennen, want vaders dood en zijne woorden hadden mij diep getroffen, maar nu... alles leugen en bedrog!" „Patrick, als je dat werkelijk gelooft", sprak thans Henri op beslisten toon, „dan is het onze plicht de zaak grondig te onderzoeken, dan moet het bedrog be kend gemaakt en de dief op de kaak ge steld worden!" „Precies mijn gevoelen, Henri", sprak Partick, „het ware het beste, dat wij den geestelijke op staanden voet opzochten en hem rede doen verstaan. Kan hij ons over de plaats van het geld of het ge bruik ervan geen voldoende opheldering geven, dan inQ.e.tejj .wij de zaak in han- recht wordt voorgesteld, zoodat de ti tels der Tariefgroepen niets uitwijzen om trent het brengen ónder, of het vrijstel len van invoerrechten. I. Dieren en dierlijke producten. Het nieuwe Tarief bestaat uit ongeveer 480 artikelen, die totaal met de onder- verdeellng ongeveer vormen zullen 600 posten. Het overgrootste deel der posten uit het nieuwe tarief zullen wij opnemen. Daardoor krijgen de lezers een uitge breid overzicht over het tarief zelf. In de eerste groep (Dieren en dierlij ke producten) worden de paarden be last met f10 per stuk. Paarden van niet meer dan 145 c.M. (dus hitten en veu lens) zijn vrij. Paarden voor de sleachtbank. Het ont werp stelt voor, die met f3 per stuk bij invoer te belasten. Fokdieren worden vrijgesteld. Misbruik wordt vermeden door de bepaling, dat toelating van een fokdier alleen op advies van den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel kan geschieden, Muilpaarden of muilezels worden be last, ossen, stieren, koeien, jongvee, kal veren enz., blijven vrij van invoerrecht Wild, pluimvee en ander eetbaar ge vogelte zal, naarmate de prijzen, per stuk en niet naar het gewicht worden belast, zang- en siervogels blijven onbelast. Bijen (in korven en in kasten, niet zwaarder dan 15 K.g.) worden vrijge steld, zwaarder dan 15 Kg. bruto wórdt het recht f8 per 100 Kg. Versche en gezouten visch wordt vrij gesteld, gedroogde visch krijgt een recht van f150 per. 100 Kg., gerookte visch f5 per 100 Kg. Schildpadden, kreeften en oesters, voorgesteld recht f25 per 100 Kg. Ge kookt, ingemaakt of op andere wijze voor dadelijk gebruik toebereid: f30 p. 100 Kg. Vleeschwaren, voor dadelijk gebruik gereed f25 per 100 Kg., verpakt in bus sen e. d. g. van hoogstens 1 Kg. Het Amerikaansche en Australische vleesch zal met f 15 per 100 Kg. worden be last. Dood wild en dood eetbaar gevogelte. Recht f 15 per 100 Kg. Oleo-margarine en dierlijke vetten, als grondstof dienende, vrij. Versche inelk en room, vrij. Gecon denseerde melk, voorgesteld recht f 1.50 per 100 K.g., aismede een belasting per 100 Kg. naar het suikergehalte. Melkpoeder f 1 per 100 Kg. Boter f10 per 100 Kg. Smeer- of bedorven boter, f0.65 per 100 Kg. Kaas. Voorgesteld recht f25 per 100 Kg. Potkaas vrij. Inzake kaasstremsel, (zoowel vloeibaar als in poedervorm) stelt het ontwerp voor f5 per 100 Kg. V r ij zijn vvalvisch- en robbenspek, dierlijk vet, ruwe wol, afval van wol en gebleekte wol. Menschenhaar. De minister stelt voor f 50 per 100 Kg. voor gewasschen of op andere wijze geprepareerd haar. Vilt. Hieromtrent wordt voorgesteld 6 pet. van de waarde. Eieren blijven vrijgesteld. Honing en kunsthoning. Voorgesteld recht f8 per 100 Kg. Paarlen, ook al zijn zij aan snoeren geregen of in sieraden gezet vrij. Even als onbewerkte schelpen, koraal, mesten meststoffen, niet afzonderlijk genoemd, en dierlijke producten, niet afzonderlijk genoemd. II. Plantaardige voortbrengselen. Granen, gedorscht en ongedorscht, blij ven vrij. Oólc versche en gedroogde erw ten, boonen en andere peulvruchten, ver duurzaamde erwten, boonen en peul vruchten worden belast, ingemaakte dito óók, doch verlaagd. Versche groenten vrij, gedroogde een recht van f2 per 100 Kg. Groenten, ingemaakt op azijn of mos terd, f3.50, ingemaakt op pekel f2 per 100 Kg. Verduurzaamde groenten, verpakt voor den verkoop in het klein, f25 per 100 Kg., de speciaal aangeduide soorten min der voor luxegebruik, f5 per 100 Kg. Versche tomaten worden bij het nieu- den van het gerecht stellen. Daar kan hij zich dan verantwoorden." Zoo werd door twee kortzichtige men- schen, die opgegroeid waren in onver schilligheid voor den godsdienst en daar om den schijn voor waarheid hielden, of schoon het hier ging om de eer en het aanzien der katholieke geestelijkheid, op onverantwoordelijke manier de staf ge broken over een priester, die bereid was elk offer te brengen, dat zijn verheven beroep hem oplegde. Deze, een Duitscher, Paulus Lurtz genaamd, was hospitaal zielzorger in een katholiek ziekenhuis, en daardoor in kennis gekomen met Dr. World, die hem naar den stervenden bankier gebracht had. Van den dokter hoorden beide broeders dan ook den naam des priesters en dat hij in de nabijheid van de kathedraal van St. Pieter woonde. Henri en Pa ri x begaven zich daarheen op deti avond van den dag der begrafenis. Toen zij aan de deur van het hospitaa» naar den eerwaarden heer Lurtz vroegen, kregen zij ten antwoord, dat zijn eerwaarde twee dagen geleden Baltimore verlaten had; hij had gezegd, dat hij het l>tip zijner terugkomst niet Z( r 1 b-palen. Henri en Patrick ke- k ell n id aan bij dit b tc z.cn .was, we tarief belast met een recht van f 4 per 100 Kg. De verduurzaamde tomaten, verpakt voor den verkoop in het klein, worden hooger belast, overeenkomstig het bij vorige nummers der wet aangenomen beginsel. (Zie bv. hij busgroenten.) Appelen en peren. Appelen 100 Kg. fl. Peren 100 Kg. f5. Gedroogde ap pelen en peren per 100 K.g. f2. Druiven, a. aangegeven ten invoer ge durende het tijdvak 15 Augustus tot 15 October 100 K.G. f2.50; b. aangegeven ten invoer gedurende het tijdvak 15 Octo ber tot 15 Augustus 100 K.G. f 10. Abrikozen en perziken, a. versche per 100 K.G. f 15, b. gedroogde: 1. in kistjes, doozen of dergelijke emballage van 5 K.G. of daar beneden, 100 K.G. f20; 2. andere, 100 K.G. f2. Rozijnen. Het recht van dit artikel wordt voorgesteld op f2.50 per 100 K.G. Rozijnen, dienende als grondstof voor het vervaardigen van azijn, kunnen vrij wor den ingevoerd. Vijgen. In een verpakking van 10 K.G. en daarboven zijn ze belast met fl per 100 K.G. In een colli verpakt, bevat tende meer dan 5 en minder dan 10 K.G., recht f10 per 100 K.G. Voor ver pakkingen, waarin minder dan 5 K.G. of 5 K.G., is het recht f20 per 100 K.G. Pruimen, gedroogde, verpakt in embal lage boven de 5 K.G., f2 per 100 K.G. In emballage van 5 K.G. of minder f20 per 100 K.G. „Versche vruchten, dienende voor in- dustrieele doeleinden, kunnen, mits in acht genomen worden de voorschriften ter voorkoming van misbruik, bij alge- meenen maatregel van bestuur vast te stellen, vrij van rechten worden toege laten." Dadels, a. in emballage van 5 K.O. of minder, 100 K.G. f20; b. meer dan 5 K.G. tot beneden 10 K.G., 100 K.G. f 10c. meer dan 10 K.G., 100 K.G. fl. Sinaasappelen. De regeering stelt voor f 0.50 per 100 K.G. Mandarijnen. Voorgesteld recht f 1.50 per 100 K.G. Citroenen, f0.60 per 100 K.G. stelt de regeering voor. Kokosnoten. Voorgesteld recht fl per 100 K.G. Ook hazelnoten f3; walnoten f2; kastanjes f2; Para-noten f2, alles per 100 K.G. Ceders en oranje-appelen, al dan niet in zout water ingevoerd, vrij; alle andere versche of gedroogde vruchten n. a. g. a. eetbare f3 per 100 K.G.; niet eetbare vrij. Vruchten op gedistilleerd of wijn f60 per 100 K.G.met suiker geglaceerd of gekristalliseerd f30 per 100 K.G. In stroop of suiker ingemaakt f25 per 100 K.G. Voorts ook ten opzichte van dit artikel het onderscheid tusschen grootere en kleinere verpakking in verband met meer dere of mindere luxe. Vruchtenmoes. Voorgesteld een grond recht van f5 per 100 K.G. en suiker accijns naar gehalte. Succade. Hiervoor wordt geëischt een grondrecht naast een wisselend recht in verband met het suikergehalte. Grond recht f 1.50 per 100 K.G. Citroen- en oranjeschillen, fl per 100 K.G. voor gedroogde. Geconfijte fl.50 grondrecht per 100 K.G., met wisselend recht naar suikergehalte. Boomen, heesters, bloemgewassen en sierplanten, bloembollen, zijn vrij van in voerrecht. Bloemen, takken, bladeren en sier- grassen, los of in bouquetten of kran sen, vrij. Aardappelen, beetwortelen (ook van pulpe), cichoreiwortel, knolgewassen, hop, raap- en lijnkoeken, melassevocdcr, spoeling en bostel, hooi, stroo, cacao- boonen en -schillen, copra, grondnoten, palmpitten, galnoten, gombia, schors, looi stoffen n. a. g., caoutchouc en gutta percha, kaarden en weverdistels, turf en turfstrooisel, hennep en afval er van, vlas- afval, katoen, en meel van veevoeder koeken, zijn vrij van invoerrecht. Watten, a. ontvette of chemisch be reide 100 KG. f 10; b. andere 100 KG. f3. III. Mineralen, metalen en fabrikaten daarvan. Marmer, onbewerkt, alsmede gezaagde of in het ruw behakte blokken, platen dat deze mededeeling hunne verdenking eene zekerheid maakte. „Heeft mijnheer dan niet gezegd, waar heen hij reisde?" vroeg Patrick. „Wij moeten met hem eene aangelegenheid bespreken, welke geen uitstel lijdt." „Neen", antwoordde de portierster, „hij zeide, dat hij over het doel zijner reis geen bepaalde opheldering kon geveru Een ander geestelijke van de kathedraal heeft zijne plaats ingenomen. Wenscht u dezen eerwaarde heer ook te spreken?" „Neen", gaf Henri ten antwoord. „Gij hebt dan toch gelijk", voegde hij zijnen broeder toe, toen de deur gesloten was en beide broeders weer in huil rijtuig zaten, „de dief zal het gestolene in veilig heid willen brengen. „Jan", riep hij den koetsier toe, „rijdt naar het rcchtsge- bouw." Daar gingen zij naar den rechter, dien den een aanklacht in tegen den geestelij ke van het hospitaal Paulus Lurtz en eischten zijne oogenblikkelijkc vervolging wegens gepleegden diefstal. Den vol genden morgen werd door de telegraaf naar alle hoeken der Nieuwe Wereld een bevel tot inhechtenisneming van genoem den geestelijke bekend gemaakt. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 5