,wet een aanvang neemt, ter rechterzijde wenschelijk geacht, een vergadering te beleggen waarin 't rechtsclie publiek wordt voorgelicht omtrent de strekking en beteekenis der Militiewet-Colijn, in haar historisch verband, en omtrent het geen met de wet min of meer recht streeks samenhangt. Tot het geven de zer voorlichting heeft zich, naar ik ver neem, welwillend bereid verklaard de kapitein der infanterie, de heer jhr. Storm van 's-Gravenzande, die daartoe in de laatste week van April in een ver gadering alhier zal optreden. Het mag wel gevraagd worden of het niet wen schelijk zip zou, indien dit Haagsche voorbeeld elders werd nagevolgd. S. D. A. P. Volgens het jaarverslag in het Volk telt d e partij" 10090 leden. En dat wil zich noemen d e vertegenwoordigers van de ge h e e 1 e arbeiderspartij! Obstructie. De Haagsche corresp. van „De Tel." meldt Van een kant, die ons aan het bericht groote waarde doet toekennen, gewerd ons de mededeehng, dat een deel der linkerzijde in de Tweede Kamer de tot stand koming van de ingediende nieuwe tariefwet, wanneer het tot openbare be handeling daarvan komen mocht, des noods door het middel der parlementaire o b s t r u c t i e zal trachten te verhinderen. Het is nog lang voor het ontwerp aan de orde komt, maar wij hebben alle reden om te veronderstellen, dat boven staand bericht juist is. Electrische kracht ten plattenlande. Naar de N. R. Crt. verneemt zal weldra worden fngesteld een staatscommissie voor het dienen van advies aan de regee ring omtrent het nemen van maatregelen ter voorziening in de behoefte aan elec trische kracht ten platten lande, De Tariefwet. Thans zijn aan de leden van de Tweede Kamer in druk rondgedeeld de stukken betreffende de nieuwe tariefwet, waarvan bereids een uittreksel is medegedeeld. Bloemententoonstelling te Boskoop. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens de bloemententoonstelling te Bos koop te bezoeken. KORTE KRONIEK. Naar het „Centr." verneemt, moet het in het voornemen van het Koninklijk gezin liggen, in het eind van Mei het jaarlijksche bezoek aan de hoofdstad te brengen. De verkiezing van een lid van de Prov. Staten voor het kiesdistrict Delft, ontstaan door het overlijden van den heer L. A. Vreeburg, zal plaats hebben op 18 April, de stemming op 28 April en de herstemming zoo noodig op 12 Mei. In de gemeente Loon op Zand wordt krachtens koninklijk besluit, met ingang van 1 October 1911, een kamer van koophandel en fabrieken gevestigd, be staande uit zeven leden. In den Bosch is een staking uitge broken in het borstelmakersbedrijf. De patroons hadden verbeterde loonen voor gesteld, doch hiermede namen de arbei ders geen genoegen. Te Enschede hebben bijna alle schildersgezellen het werk gestaakt, daar de patroons de door hen gestelde eischen afwezen. Zondag heeft de Zuid-Holl. ver- eeniging., bestaande uit afdeelingen van het Alg. Ned. Werkliedenverbond een vergadering gehouden, waarin o. m. in beginsel besloten is een provinciale be tooging te houden in een der platte landsgemeenten in Zuid-Holland, ten gunste van het klein-grondgebruik voor landbouwarbeiders. Het bestuur kreeg de opdracht de propaganda voor deze zaak krachtig ter hand te nemen. De gewone audiënties van de Minis ters van Buitenlandsche Zaken en Kolo niën zullen op 7 April a.s. niet plaats hebben. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 4 April. W erkeloosheid verzekering. In een der bovenzalen van het gebouw R. K. Volksbond sprak gisteravond Mr. A. Tepe over werkeloosheidverzel.e.ing. Zooals de voorzitter in zijn openings woord opmerkte is de behandeling van de ouderdoms- en invaliditeitsverzeke ring uitgesteld tot een volgende keer, omdat dit onderwerp dan in aantrekke lijkheid zal winnen als zijnde in behan deling bij de Tweede Kamer. De heer Tepe behandelde in korte trekken wie onder den term „werkeloo- ze" moeten verstaan worden of liever wie er niet onder vallen. Vervolgens kwam hij tot de behandeling van de oorzaken der werkeloosheid, om aldus beter in het licht te kunnen stellen de hoofdmaterie van dien avond de mid delen tot bestrijding van werkeloosheid, Waaronder dan ook valt de verzekering tegen werkeloosheid. Staatsarmenzorg kan ook onder die middelen gerekend worden, doch deze heeft steeds ietsgrie vends, omdat men van de welwillend heid der medeburgers en niet van eige i eerlijken arbeid leeft, vervolgens om dat controle hier dringend noodzakelijk is, en deze controle is evenzeer, ja nog meer grievend noodzakelijk is deze con trole, omdat maar al te dikwijls blijkt, dat zij 'die absoluut geen onderstand noodig hebben, zich toch hiervoor aan melden. Dus staatsarmenzorg is niet gewenscht als afdoend middel pm gevrijwaard te blijven tegen de rampen, waarin werke loosheid ons zou kunnen storten blijft dan nog: verzekering. Ook het spaar systeem biedt geen genoegzame waar borgen ertegen, daar de arbeider er moeielijk toe kan komen om van zijn toch reeds niet te hoog weekloon nog iets te overleggen, 't Is dus schoon in theorie, maar in de practijk faalt dat middel. Dan komt van zelf de verzekering, doch een volle priemie kan de arbeider niet betalen, en zij kiezen daarom liever de kans dat alles goed zal gaan en zij dus geen verzekering noodig hebben, doch o wee, wanneer dit verkeerd uitkomt, de diepste ellende is dan het gevolg ei zij komeri er dikwijls hun gelieele lc e i niet meer boven op. Tot heden toe hebben wij in ons land nog geen wet op de werkeloosheid', e - zekering, want groote moeielijkheden zijn aan zulk een wetgeving verbonden. De vakvereenigingen zijn als 't ware aangewezen om verzekering tegei wer keloosheid op zich te nemen. Iemand zonder kapitaal kan alleen meL vakken nis zijn brood verdienen, raakt hij zonder werk dan is hij broodeloos. De vakver- eeniging die de vakbelangen harer 'elen behartigt, moet ook hierin voorzien. De arbeider betaalt de risicopremie doch krijgt daar tegenover de zekerheid, dat niet broodeloos zal worden en juist de vakvereeniging moet dit op zich nemen, omdat de werkeloosheid aan sommige vakken inhaerent is. De vakvereenigin gen zijn echter hier nog niet voldoende ontwikkeld, en vooral moet men op passen de arbeiders tot de vakveree ligin- gen over te halen uit overweging dat er een werkeloosheidverzel e ing aan ver bonden is. Neen de overtuiging en niet het idee dat er iets te halen is, mee;: hen lid maken van de vakvereeniging. Spr. ging verder na hoe de Gentsche gemeenteraad deze ver e:ering in de hand heeft gewerkt, door het stellen van aan bepaaide voorwaarden gebonden subsidies, en resumeerde ten slotte zijn inleiding als volgt De verzekering tegenover' e oosheid is voor den arbeider dringend noodzakelijk. De arbeider alleen kan zich niet tege i de gevolgen van werkeloosheid vrijwa ren. De steun der gemeente aan l ei: werke- loozenfonds verdient toejuiching. 't Is de plicht van vakvereenigingen om fondsen tegen .werkeloosheid op te richten. De arbeiders moeten streven om in hun vakvereeniging tot de oprichting van een werkeloozenfonds te gera! e.i. Bij het debat verklaarde de heer En gels dat door verzekering de werke loosheid slechts gedekt en niet opgehe ven wordt, 't is beter te zorgen dat de wonde niet toegebracht kan worden, dan een doekje voor .het bloeden (e geven ails de wond eenmaal geslagen is. Hij sprak zijn oordeel uit over het klein grondbezit als een der middelen om het kwaad in zijn wortel te bestrijden. Vele arbeiders zullen er dan afgehou den worden om jiaar de steden te komen, en aldus èn zich èn anderen het leveii nog moeilijker te maken. ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag, vergadering „Geloof en Wetenschap", Rapenburg 52, 's avonds 8 uur. Spreker P. G. Hoeks. Onder werpVlaamsche beweging. Donderdag, 51/2 uur 'savonds, ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus voor alle Katho lieken boven 16 jaar. Spreker de Wel- eerw. Pater J. G. Tesser, O. F. M. HAZERSWOUDE. Gisteren morgen werden op het erf van de wed. C. L. Boers, verkocht 58 schapen der R. K. Kerk die te zamen opbrachten f1527. L1SSE. Op de R. K. Jongensschool zijn de vorige week 83 nieuwe leerlinge/1 geplaatst en daarentegen zijn op de Open bare School slechts acht ingeschreven. ;De leesbibliotheek der R. K. Kies- vereeniging is j.l. Zondag weder gesloten. Vanaf den laatsten Zondag in October .tot den laatsten Zondag in Maar*, rijm 2800 boeken ter lezing uitgereikt. In de maanden December en Januari be droeg het aantal Lezers circa 200. OEGSTGEEST. Gisteravond werd in de Par. School alhier een algemeene ver gadering gehouden van de R. K. Kies- vereeniging. Ook al wegens het ongun stige weer was de opkomst niet groot. De secretaris opende de vergadering, maar zou de leiding overlaten aan den nieuw gekozen voorzitter, den heer J. Lubbe Jzn. Na eenige waardeerende woorden tot den nieuwen voorzitter te hebben gericht en hem aan de vergade ring te hebben voorgesteld, als den rech ten man op de rechte plaats, droeg de secretaris het voorzitterschap aan den heer Lubbe over. Deze antwoordde met een woord vari dank voor het in hem gestelde vertrouwen, beloofde zijn beste krachten te willen wijden aan de Kath. zaak, beval zich aan in de welwillendheid van bestuur en vereeniging, en na eenige practische wenken te hebben gegeven, aan vaardde hij het presidium. Uit de rekening van den aftredenden penningmeester bleek, dat het kassaldo f 94.931/2 bedroeg, dus gunstig was. De heeren G. v. d. Boogaard en H. Juffer mans, uitgenoodigd om de rekeningen te .onderzoeken, bevonden alles in de beste orde, waarom hij dan ook onder dank gedechargeerd werd en 't beheer der geldmiddelen aan den heer A. v. d. Hulst werd overgedragen. De periodiek aftredende leden van het bestuur van Doeveren en Zandbergen werden met nagenoeg algemeene stem men herkozen. Als afgevaardigden ter Centr. verg. in Leiden werden gekozen de heeren M. Grimbergen en S. Lubbe, en als afge vaardigden ter Bondsverg. in den Haag de heer Van Doeveren. Daarna eleed de secretaris verslag van den toestand en der werkzaamheden in het afgeloopen jaar, tevens van de cen trale vergaderingen te Leiden. Bij de rondvraag drong de Weleerw. heer Kapelaan bij het bestuur aan op middelen om de opkomst ter vergade ringen te bevorderen. De voorzitter zegde overweging daarvan toe. De heer J. v. d. Post zou gaarne zien, dat deze vergade ring wat vroeger in den tijd kon gehou den worden, terwijl de secretaris gaarne zou zien, dat de afgevaardigden zouden protesteeren tegen het feit, dat in een zoo specifiek Kath. zaak, het Leidsch Dagblad even spoedig verslag kon geven van de laatst gehouden centrale verga dering als De Lcidsche Courant, waar aan hij tevens een aanbeveling voor De Leidsche Courant toevoegde. Nadat de voorzitter de aanwezigen had bedankt voor hun tegenwoordigheid, in 't bijzonder den Weleerw. heer Kapelaan, en den wensch had uitgedrukt, dat" de Z.Eervv. heer Pastoor spoedig mocht her steld zijn, sloot "hij op gebruikelijke wij ze de vergadering. TER AAR. Maandagavond hield de Augurkenbond „Bid en Werk" eene le denvergadering in het Bondscafé aan het Papenveer. De voorzitter, de heer J. A. Koeleman, heette de aanwezigen wel kom de notulen der vorige vergadering- werden ongewijzigd goedgekeurd. Ver volgens bracht de secretaris L. Roodhui zen het jaarverslag uit, waarvoor hem de voorzitter den dank aanbood der ver gadering. De kassier-boekhouder, de heer G. Eskes, deed rekening en verantwoor ding over 1910. Uit deze rekening bleek o.a. dat de totale opbrengst der ver kochte augurken f39895.44 bedroeg, waar van aan de leden is uitbetaald f37365.85, terwijl een nog aanwezig saldo de terug betaling van 21/2 pet mogelij.k maakt. Bij monde van den heer W. E. Verhaar ver klaarde de Eind-commissie deze rekening te hebben onderzocht en in orde bevon den en op voorstel dezer commissie werd de kassier gedechargeerd. Tot leden van het stembureau werden benoemd de heeren Joh. Rekelhof en Th .Pijper, en met bijna algemeene stem men werden herkozen de heeren C. T. de Bruijn, W. van Qam en C. Uyttc- waal als bestuursleden en de heer D. J. Markman als lid dér commissie van controle. De Voorzitter las vervolgens de wijzi gingen in de statuten voor, die door het Bestuur werden voorgesteld, en die alle zonder hoofdelijke stemming door de vergadering werden goedgekeurd. Door de leden werden bij hot Bestuur 15.000 stekpotjes besteld. Er werd mede gedeeld, dat alle ingemaakte augurken zijn verkocht. Aan het Bestuur werd machtiging verleend om, zoo noodig, eene rekening-courant aan te gaan met de Boerenleenbank tot een bedrag van f 10.000. Daar van de rondvraag geen gebruik gemaakt werd, sloot de Voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze om 10 uur. WARMOND. Vanaf 1 Mei a. s. wordt het hulptelegraaf- en hulptelefoonkan- toor alhier opgeheven en aldaar in ver eeniging met het ter plaatse beskaande postkantoor een Rijkstelegraaf- en tele foonkantoor gevestigd. Door den heer Schavemaker is aan B. en W.. een verzoek ingediend, om aan de Dorpstraat twee winkelhuizen en een woonhuis te mogen bouwen. Bij goed keuring zal op een nader te bepalen da tum de inschrijving hiervoor plaats heb ben. WASSENAAR. Het is zeker geruststel lend te kunnen mededeelen, dat uitge maakt is, dat zich onder het vee van den landbouwer L. A. aan den Haagkant geen mond- en klauwzeer voordoet. ZOETERWOUDE. Heden had alhier de jaarlijksche keuring plaats van spring- stieren in de gemeente, toebehoorend aan leden van den Boerenbond. Er waren aangevoerd 13 1-jarige en 3 2-jarige stieren. Tweeajrigen: le prijs, f25, A. van Leeuwen Jacz., 2e prijs, f 15, Th. Ver stegen. Eénjarigen: le prijs, f30, Gebr. Hoo- geveen, 2e prijs, f 15, E. Los, 3e prijs, f7.50, G. Belt. Er waren veel stieren van uitstekende kwaliteit. De Jury bestond uit de heeren Velen- turt en Stravers van Hazerswoude en Rijnsburger van Leiden. Door den Edelachtb. heer A. A. van Gils, burgemeester van Zoeterwoude, eerevoorzitter van den Boerenbond, we d aan den heer A. van Leeuwen Jacz. ce zilveren medaille ter hand gesteld, als blijk van belangstelling voor den Boe renbond en in 't bijzonder voor de Stie renkeuring. GEWESTELIJK GEMENGD. Gisteren had te Noord wijk een vrij ernstig ongeluk plaats. J. van Leeuvyen Jr. was pp ^Offein" bezig niet grintrijden, toen door de een of andere oorzaak het paard schichtig werd en op hol sloeg. Het voertuig, een driewiefige kar, sloeg tegen een boom en de rijder kwam er onder terecht met het gevolg dat hij ernstig gewond werd. Dr .van Nes, die de eerste geneeskundige hulp verleende, constateerde, dat twee ribben waren gebroken. Hoewel de ongelukkige vrecselij't e pij nen lijdt, achtte de geneesheer gisteren avond den toestand niet levensgevaarlijk. Bij den heer B. v. Rijn, veehouder te Warmond, is een kalf geboren, dat volgens sommigen op een otter, volgens anderen op een kat gelijkt. Zeker is he echter, dat het dier een vreeseHjk mis vormde kop heeft ,mct een builengevV9011 groot en een klein oog, twee ncuzei, enz. Het dier was goed gezond, en had veel bekijks. des wille zuilen wij er ons bij neer leggen. Nog van Ged. Staten ontvangen eeni ge opmerkingen inzake de Bouwverorde ning in het bijzonder die artikelen be treffende watervoorziening, behalve eeni ge redactie-wij. ogen wordt aan het oorspronkelijke hi e van den Raad toch vastgehouden. Op cen vraag van den heer B111 e I a a r zegt de Voorzitter dat ook bij nieuw te bouwen perceelen waar een uitstekende pomp is dispensatie van verplichte aansluiting kan verleend wor den. Goedgekeurd wordt een tijdelijke gefdleening aan te gaan van 2000 gulden ter voorziening in kasgeld. Hierna gaat de raad over in geheime zitting, ter behandeling kohier H. O. en hondenbelasting. Leger en Vloot. Gemeenteraad van Bodegraven. Aanwezig mei den Voorzitter alle le den. Een vacature. Na opening der ver gadering worden de notulen gelezen en vastgesteld Ingekomen stukken: Van Ged. Staten inhoudende het bericht van overlijden van den heer Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Door B. en W. is dit schrij ven met een brief van rouwbeklag be antwoord. Kennisgeving van de familie v. Dam Kzn., meldende het overlijden van den lieer P. van Dam, oud-raadslid. Ken nisgeving van kasopname bij den gemeen te-ontvanger op 8 Maart 1911. Van Ged. Staten: Goedgekeurde raads besluiten in de vorige vergadering geno men, en kennisgeving, dat de rijksbijdrage inzake het onderwijs voor deze gemeente bedraagt fö90ü. Van de firma de Liefde: dat de zaak op dezelfde wijze zal voortge zet worden onder den firmanaam W. de Liefde, met de heeren W. de Liefde en Mooy ais directeuren. Bericht dat aan den heer J. Smit, directeur der Water leiding alhier, als zoodanig, op zijn ver zoek, eervol ontslag is verleend, en dat tot directeur is benoemd de heer Z. J. Ninaber van Eijben. Bovenstaande voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen waren de jaarverslagen van de commissie tot wering van schgolver- zuim van de hoofden der scholen A, B en C. en van B. en W. de staat schoolgel den over het 3e en 4e kwartaal 1910 van de 3 genoemde scholen. Verzoek van H. Baelde om teruggave van 2 maanden Hoofd, omslag, wegens vertrek uit de ge meente. Van de heeren Okkerse en Tel- kers inzake een riool door de gemeente- steeg aan de kerkstraat. Deze toestand zal daar verbeterd worden. Verzoek van A. Molenaar c.s.j om ver gunning tot het verplaatsen van een var- kensschuur in Buitenkerk. Dit verzoek was gericht aan B. en W. en werd alzoo niet behandeld. In behandeling komt het adres van F. Mak inzake bouwterrein aan de Zuidzij. B. en W. adviseeren aan adressant ver gunning te verleenen tot het aanleggen van een straat waarvan de hoogte en breedte werd aangegeven. De steenen voor die straat moeten door B. en W. goedgekeurd worden. Voorts moet adres sant zorgen vóór de bestrating dat er gas- en waterleiding aangebracht wordt. B. en W. hebben recht van spuien in de beide slooten langs het terrein. De straat wordt aan de gemeente in haar geheel kosteloos overgedragen. Het verzoek is aan Rijnland ingediend om de dijk tot aan het eind van het perceel van Mak te mogen afgraven. De vergunningdaar- toe is nog niet ingekomen. Nu heeft Mak aangeboden, als de dijk afgegraven werd, f300 bij te dragen in de kosten van een daar aan te leggen straat. B. en W. oordeelden dat medewerking van den Raad dan gewenscht is, doch alleen ook dan, als de dijk afgegraven wordt. De kosten daar te maken zouden komen op f1400, waarvan f300 door Mak bij gedragen wordt en de rest voor de helft door de gemeente en voor de helft door de belendende perceelen,' docli aan Mak wordt overgelaten te zorgen dat deze som bijeen komt. De af te graven grond komt voor de respectieve eigenaren. De rooilijn wordt vastgesteld op 11 Meter van uit den voorgevel van het perceel van den heer Streefland. De heer v. Gien vraagt nog hoe men op het nieuwe per ceel aan gas en waterleiding moet komen, daar de hoofdbuis nog zoo ver niet ligt. De Voorzitter antwoordt, dat dit bui ten het bestek der gemeente ligt en den eigenaar in deze zelf handelend moet op treden. De heer Boes vraagt naar de ligging der Duikers en wijst er op dat daar ter plaatse goed voor spuien moet gezorgd worden. De heer B u t e 1 a a r be spreekt nog de wenschelijkheid van een tweede aanlegplaats voor schepen en meent dat mogelijk daar een goede ge legenheid zou te vinden zijn. De nieuw aan te leggen straat zal den naam Prin senstraat dragen. Van Ged. Staten was ingekomen een missive in zake brandblussching te Nieu- werbrug. Indertijd vroeg de brandschou- werij aan den gemeenteraad de helft van de kosten bij brand te dragen, daarop werd met het oog op het concept-con tract afwijzend beschikt. Nu komen Ged. Staten met hetzelfde verzoek, mededee- lende, dat de andere gemeenten, aan de Brandschouwerij belendend ook mede werken, of de raad nu wel goed wil keuren om de helft van de kosten te dragen. B. en W. adviseeren in den zin van het verzoek van Ged. Staten te han delen. Alzoo goedgevonden. De heer v. d. Riet zegt, alleen om des lieven vre- Door den Inspecteur der Infanterie is bepaald dat de miliciens tamboers en hoornblazers in den vervolge van af 1 maand na het tijdstip, waarop de eer ste oefening volgens de militiew'et be gint Te tellen, geheel aan de voor vrij willig dienende tamboers ,en hoornbla zers vastgestelde oefeningen zulle 1 deel nemen. Land- en Tuinbouw. Mond- en klauwzeer en looiersrun. Het zal velen bekend zijn, dat toen in de jaren tusschen 1860 en 1870 de cholera in Duitschland haar intrede deed en daar tal van offers eischte, door vele men- schen bescherming gezocht en gevonden werd in de looierijen. Men vertelt zelfs, dat geen enkele looier aan die gevreesde ziekte bezweken is. De oorzaak moet beslist gezocht worden in het looizuur of de tannine, in de eikenschors aanwe zig. Wat nu de verwekker van het mand en klauwzeer betreft, aldus de looier Paul Kerger te Samter bij Posen in de „Deutsche Landwirtschaftliche Presso", ben ik door de ervaring tot de overtui ging gekomen, dat het looizuur ook hiervoor doodelijk is, Ja, ik neem zelfs aan, dat het op zekeren afstand nog^. zijn invloed uitoefent, want in mijn streek trad het mond- en klauwzeer algemeen op en werden alle boerderijen er door bezocht, tot aan een bedrijf dat ten westen van mijn looierij ligt en door den wind, die over mijn looierij strijkt, getroffen wordt. Ik zou iederen veehouder willen raden in zijn stallen een gedeelte looiersrun met het strooisel te vermengen of op de gangpaden uit te spreiden. Ook moet men het brengen op de wegen en paden, die toegang tot het erf verleenen, opdat zij, die van elders komen er hun schoeisel op kunnen ontsmetten, Looiers run is in de nabijheid van looierijen goedkoop genoeg. („De Veldbode".) Mq} schrijft uit Hillegom aan de „N. R. Crt". De bloembollenstreek is in den voor tijd van haar glorieuze periode; de vroege hyacinten, als Norma (enkel rood), Morena (enkel rood), 'I Innocence (enkel wit) en andere, staan thans in vollen bloei. De beide heerlijke voorjaarsdagen van de vorige week hebben daartoe niet weinig bijgedragen. In ongeloovelijk korten lijd gingen de bedden „kleur bekennen" of openden de eerste hyacinten haar knoppen om de koesterende zonnestralen in haie kelken op te vangen. Thans zijn overal reeds kleurschakeeringen verschenen en' is ook de komende week het wee/ gun stig, dan zullen .weldra ook de latere soorten in bloei komen. Of a.s. Zon dag, óf 8 dagen daarna zal de groote bloemendag worden, het weer der nu volgende dagen zal in dezen beslissen. Wat de toestand van het gewas be treft: de bloemisten zijn over de hya-> cinthen heel goed, over den stand der tulpen voor zoover het te beoordee'eu valt, best te vreden. Wel zijn op somrrrge tuinen vrij wat hyacinthen weggejfcJe- ven. De oorzaak daarvan wordt wordt gezocht in den natten rooi- en droog tijd van het vorige jaar, de bodem van den bol schijnt daarvan een schadelijke inwerking te hebben ondervonden eni daardoor waren sommigen niet bij mach te even goede .wortelkrans te vorn enLf Kerknieuws. Dispensatie. Men meldt aan de „Msb." dat Z. H* de Paus gedispenseerd heeft in de vas ten en onthoudingswet op 5 April (ope ning der tentoonstelling te Boskoop) voor allen, die dien dag in Boskoop ztjnU Naar de Missie. Zaterdag 29 April vertrekken 11 zusters Franciscanessen uit het Moederhuis te Roosendaal naar Suriname om aldaar een nieuwe"mtèsie te vestigen. Gisteren is de ZeerEerw. Pater W* van Mens, die als missionaris te Breda eenigen tijd op vacantie was, weer naar de missie op Borneo vertrokken. (D. v. N. B.) Onderwijs. Nuttige handwerken, 's GRAVENHAGE. Geëxamineerd 15, geslaagd 12 candidaten, n.I. de dames: C. de Zeeuw, C. M. M. Bronkhorst, E. T. H. J. H. Vroon, A. A. Rademaker, allen RotterdamC. P. Montfoort, H. de Wilde, A. Rotteveel, allen Leiden; M. C. Folkerts, J. C. A. W. E. van Werk hoven, E. S. L. de Priester, allen Den Haag.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2