BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. 454. e Sou/wmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1-30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag 4 April 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V P. F. Het opschrift van deze driestar is aan 't adres van de oppositie. P. f., wijl zij nu een onderwerp heeft om van te smullen. Minister Kolkman diende zijn Tarief- wet in en ziet: nog vóór men Z.Exc. gehoord had, d. i. nog vóór de Memorie van Toelichting feitelijk verschenen was, noemde de „N. R. Ct." het ontwerp reeds ongehoord, speciaal wat de voorgestelde rechten op bloem betreft. En de overige linksche organen zongen al in denzelf den toonaard. Ongehoord vlug. Op 't gebied van vrijhandel en bescher ming geven we ons alles behalve voor specialiteiten uit. Integendeel. Er behoort een meer dan journalistieke kijk toe in staathuishoudkunde en oeconomie, om met eenige zekerheid te durven zeggen, welk stelsel het ware is voor ons land. Wij koesteren dan ook de grootste be wondering voor collega's, die dat precies weien. Die moeten wat in hun mars heb ben Deze bewondering gaat echter gepaard met zekere verwondering als we zien, dat de linker collega's in den regel voor vrijhandel strijden, terwijl die van rechts gewoonlijk proteetionisten zijn. Wat heeft de quaestie der invoerrech ten toch te maken met de indeeling der politieke partijen, zoo vragen we ons af. En deze vraag kiemt te meer, wijl ons huidig tarief want we hebben er wel degelijk een door de linksche kabinet ten niet alleen steeds is gehandhaafd, maar op een goeden keer met de groot ste zorgvuldigheid door een ervan zooda nig van fouten werd gezuiverd dat het meer opbracht dan voorheen.* Waarlijk, dit stemt ons niet sceptisch tegenover de linker vrijhandelarij welk scepticisme te grooter wordt als we nagaan, hoezeer de ons omringende landen, met uitzondering alleen van En geland, allemaal stevige inkomende rech ten heffen en zich daar blijkbaar zeer wel bij bevinden. En denk ook eens even aan d^e reusachtige beschermende rech ten van Uncle Sam. WparoiTj zouden we deze voorbeelden niet mogen navolgen? Waarom zou juist ons land schade ondervinden van tariefs verzekering? Nogmaals: de theorie dezer quaestie zullen we niet beweren onder de knie te hebben, maar gelet op de praktijk elders zijn we ten zeerste geneigd aan de ta riefplannen van minister Kolkman wel slagen toe te wenschen. Te eer hellen we hiertoe over, wijl de verhooging maar niet zoo klakkeloos ge schiedt, doch rijpe overweging daaraan ten grondslag ligt. Omtrent de beginselen die bij de samen stelling van de tabel tot richtsnoer hebben ge diend, lezen we toch het volgende lo. Grondstoffen, die de nijverheid en de land bouw uit het buitenland moeten betrekken, blijven vrij van invoerrechten, omdat die hier te lande niet of niet in voldoende hoeveelheid verkrijgbaar zijn, bijv. metalen, hout, katoen, wol, steenkolen enz. Het begrip „grondstoffen" zal in ruimen zin moeien worden opgevat, zoo dat, behalve de geheele ruwe grondstoffen in het algemeen, ook vrij blijve-., die welke reeds eenige eerste bewerking hebben ondergaan, hetzij omdat die bewerking hier te lande niet of niet in voldoende mate plaats vindt, zooals bijv. her geval is met ruw gietmetaal, plaatijzer, metaaldraad, enz. hetzij, omdat die bewerking door de eischen van het verkeer gebode 1 wordt, bijv. gezouten huiden, welke zonder zouting tot bederf zouden overgaan, hout behakt of doorgezaagd, dat zonder die eenvoudige be werking -moeiiijk in zeeschepen zou kunnen worden geladen zonder dat de transportkosten belangrijk hooger zouden worden enz. l-o. Halffabrikaten worden belast met een gering recht, verband houdende met den graad van bewerking. Zijn zij nog niet tot een voor werp met bepaa de bestemming gevormd, doch slechts zoover bewerkt, dat zij kunnen dienen voor de samenstelling van andere vooiwerpen, dan worden zij over het algemeen belast met een recht overeenkomende met 3 tot 6 van hun waarde. Als voorbeelden van de hierbe- doclde artikelen wordt gewezen op geschaafd en geploegd timmerhout, steenen platen of blok ken, le ter enz. 3o. Afgewerkte fabrikaten, voor zoover die naar hunnen aard nog niet voor direct gebruik door den consument geschikt zijn, en die daar toe hier te lande nog moeien worden bewerkt, zijn in het algemeen befast met een recht van 10 der waarde. Hiertoe behooren manufacturen, deuren, ramen, kozijnen, schoorsteenmantels en dergelijke. 4o. Geheel afgewerkte fabrikaten, die zonder nadere bewerking en zelfstandig voor het ge bruik van den consument geschikt zijn, worden in het algemeen belaft met een recht overeen komende met 12 der waarue. Men ziet, met velerlei omstandigheden is nauwgezet rekening gehouden. Ter geruststelling van hen, die meenen, dat door de tariefsherziening de „handels belangen" van Nederland zullen worden geschaad, wordt opgemerkt, dat belang rijke stapelartikelen, als tabak, niet hoo ger worden belast dan thans het geval is of wel vrij blijven; bijv. koffie; dat in het algemeen van grondstoffen, als steen kolen, ertsen, granen, garens, enz., geen invoerrechten worden geheven, zoo dat niet wordt ingezien, waarom het han delsverkeer belangrijke wijzigingen zou ondergaan. Dat de mogelijkheid niet is uit gesloten, dat van enkele consumptie-arti kelen de prijs eenigszins zal stijgen, valt niet te ontkennen, zegt de regeering openhartig. Men wachte zich echter voor het schrikbeeld: „alles zal duurder wor den"; immers de voorgestelde rechten zijn niet voldoende hoog om het den buitenlandschen importeur onmogelijk te maken zijn goederen hier te lande te plaatsen, en waar hij daarbij de concur rentie van de binnenlandsche industrie zal hebben te overwinnen, bestaat er een goede kans, dat hij in plaats van zijn product hier te lande duurder te kunnen plaatsen, tot behoud van zijn afzet een gedeelte van zijn winst zal laten vallen. Evenmin zijn naar de meenmg van de Regeering de voorgestelde rechten hoog genoeg om aanleiding te geven tot vor ming van combinaties van inlandsche industrieelen met de bedoeling om de prijzen op te zetten. Bij de beoordeeling der prijsschomme- lingen verlieze inen bovendien niet uit het oog, het doel, waarvoor de tariefgelden zullen worden aangewend. Ziet: we roepen sinds jaren om so ciale wetgeving, wat een dure geschie denis is niet dat roepen, want dat 's goedkoop genoeg maar de invoering. Welnu, minister Kolkman wil thans den weg betreden om de noodige gelden te verwerven. „Van het tijdstip van het in werking treden der wet wordt jaarlijks op de be grooting van het Departement van Land bouw, Nijverheid en Handel een som van acht en een half niillioen gulden beschik baar gesteld voor den aankoop van inschrij vingen in' een of meer van de grootboe ken der Nationale Schuld, welke, inschrij vingen worden overgeschreven op een hoofd van rekening, in dat Grootboek, luidende: „fonds ter dekking van uitga ven voortvloeiende uit wettelijke maatre gelen in zake pensionneering van arbei ders." ïn het tweede en de volgende ja ren wordt de bovengenoemde som van acht en 1/2 millioen gulden vermeerderd met het bedrag der rente van de ten name van het fonds ingeschreven Nationale Schuld, weike rente onder de middelen tot dekking der Staatsuitgaven wordt ge boekt." Ziet, zoo zullen de noodige dubbeltjes voor de pensionneering bijeenkomen. En ze zullen voornamelijk geput worden uit de zakken der importeurs. Ja, de moge lijkheid is niet uitgesloten 't werd boven rondborstig erkend dat we er ook een deel van zullen moeten op dokken, maarsinds wanneer krijgen we iets voor niets? En wanneer we nu ernstig de sociale wetgeving willen, mogen we dan terug schrikken voor de verstrekking der mid delen, om die wetgeving mogelijk te ma ken? Nu zegt de oppositie: zij weet wel an dere wegen, 't Is mogelijk, maar waarom is zij dan tot dusverre in gebreke geble ven die te banen? En moet de sociale wetgeving weer op losse schroeven ge steld worden tot die andere wegen zullen kunnen worden ingeslagen? En is het wel zoo wis en zeker, dat die wegen beter naar het doel zullen leiden? Tegenover deze vragen stellen we lie ver de werkelijkheid, welke minister Kolkman ons voor oogen stelt. Wellicht is zijn ontwerp nog voor verbetering vat baar. Welnu, dan zal die wel worden aangebracht, inaar in het belang van den goeden gang van zaken hopen we, dat Z Exc. -de spoedige in werking stelling ner wet moge zien. Ons p. f. aan de oppositie zal dan veranderen in een p. f. aan de regeering. En als, wat wij verwachten, de sombere voorspellingen omtrent de werking van het tarief dan nog voor 1913 beschaamd zullen zijn, dan kunnen we ons p. f. richten tot de rechterzijde en tot allen die van de sociale wetgeving zullen pro fiteered ALGEMEEN OVERZICHT. Gister is men in het Engelsche La1- gerhuis begonnen met de artikelsgewij- ze bespreking van de Veto wet Hoewel het ontwerp slechts 4 arti kelen en een inleiding bevat, zijn er 900 amendementen ingediend, waarvan 800 door unionisten. De bespreking zal daarom verlengd moeten worden. In verband met lord Lands'downe's voorstel om den koning eerst vergun ning te vragen om een hervormin'gsvoor- stel in het Hoogerhuis te behandelen, zal de heer Cassell in het Lagerhuis de vraag stellen of de regeering aan den koning wel toestemming gevraagd heeft en die verkregen voor de indiening van de vetowet, in welker voorwoord im mers maatregelen tot beperking van de voorrechten van de Kroon worden aan gekondigd. Mocht die toestemming niet gevraagd zijn, dan wil de heer Cassell weten, of het wel in overeenstemming met de constitutioneele gebruiken en he ginselen is, zonder zulk een toestemming de wet te behandelen. Zoo spartelt de oppositie tegen, maar tevergeefs natuurlijk. Het lot van de ve towet in het Lagerhuis staat ondanks al die pogingen vast. Een massa berichten, welker betrouw baarheid natuurlijk niet na te gaan is schaft voor de „New York Herald" over den opstand in Mexico De berichtgever van dat blad te San Antonio meldde dat gister familieleden van Madero naar EI Paso zijn vertrok ken, om daar een onderhoud te hebben met afgezanten van minister Limantour. Onderwerp van gesprek zal zijn: het dan verwachte antwoord van Madero op vredesvoorstellen van de regeering. Maar ook al worden de regeering en de insur- genten, die onder leiding staan van Ma dero, het met elkaar eens, toch zal dan nog lang niet alles in het reine zijn ge bracht Want buiten de opstandelingen onder Madero en geheel onafhankelijk van dezenzijn er nog drie andere insur- gcntem-legertjes in het veld. Zoo ope reert b.v. in Beneden-Californië de so cialist Magon. Het mooiste is nog wel het Iaats'te, officieuse bericht dat binnenkort een on derhoud zal plaats vinden tusschen pre sident Diaz en het hoofd der insurgen- ten, generaal Madero. Men hoopt, dat het onderhoud tot een bevredigende schikking zal vderen. Mede wordt ge meld, dat president Diaz zal aftreden, en zoodra de opstand geëindigd zal zijn naar Spanje zal gaan. Volgens een heden ontvangen Reuter- teiegram zou president Diaz aan het Con gres een Boodschap hebben doen toe komen, waarin hij verscheiden maatre gelen aanbeveelt, naar welker invoering wordt gestreefd door de partij der in- surgenten. In die boodschap spreekt hij van het verbod van herkiezing der hooger e amb tenaren ook van den president uitbreiding van het kiesrecht, hervorming van liet rechtswezen, opdat de onafhan kelijkheid van den rechter van de regee ring worde verzekerd. Dat alles zou op vrede wijzen. Heel anders echter is het met de volgende berichten. Salvador Madero, een oom van den leider van den opstand in Mexico, is, naar de „Kölnische Zeitung" uit San Antonio (Texas) verneemt, op doorreis van San Antonio naar de stad Mexico te Laredo gearresteerd. Men mee it hier- in een teeken te zien, dat de kans op vrede verminderd is. De Mexicaansche regeering heeft een buitengewoon crediet van 6,250,000 gul den aangevraagd, om den strijd tegen de opstandelingen krachtiger te kunnei voeren. Dan is er nog een bericht dat de Yaqui-Indianen zich bij de opstandelin gen hebben aangesloten. Men ziet: nieuws genoeg. Men kieze er uit wat men van zijn gading vindt. De waarheid wordt toch later wel be kend. crisisje gedurende de Ferrer-de- b at ten in, Spanje ontstaan is al weer opgelost. De koning heeft zijn vertrouwen uitgesproken in Canalejas en deze heeft wat met manne tjes gegoocheld met het gevolg dat hij gister het volgende kabinet kon presen teerenvoorzitter van den ministerraad Canalejas binnenlandsche zaken Ruiz Valarenas; buitenlandsche zaken: Garcia Prietoopenbare werken: Gasset; on derwijs: Gimento; justitie: Barosso oorlog: Luquemarine: PindalRodri- ganez: financiën. Gister heeft dit nieuwe stelletje den eed reeds afgelegd. Langen tijd hadden we niets vernomen van den toestand in Griekenland en kwa men er eenige berichten, stee is meld den ze dat de populariteit van den mi nister-president Veniselos leelijk achteruit ging: Plots schijnt hij echter zijn populariteit te hebben her nomen en wel Zaterdagnacht bij de be spreking over de wet tot regeling der landkwestie in Thessalië. Bij de behandeling van art. 17, waarin de rechten van den staat op voor den landbouw geschikte gronden in Thessa lië worden omschreven, en waarbij werd voorgesteld-het groote grondbezit te onteigenen om het te verdee e 1 onder de kleine landbouwers, maakte Etravandi- nos, de socialistische afgevaardigde voor Korinthe, de opmerking, dat het hem aangenaam had aangedaan te zien, dat Veniselos even krachtig opkomt voor de rechten van het volk als een socialist Geprikkeld door de bewering, dat de socialisten eigenlijk de eenigen zijn, die het goed meenen met het volk, snelde Veniselos naar dc tribune. Gedurende een uur bleef hij aan het woord. In een buitengewone welsprekende rede deelde hij zijn inzichten mede omtrent dc plich ten van de regeering en ging hij het so cialisme te lijf, dat uit de onderste lagen der maatschappij opgekomen, zich voor bereidt tot een aanval op den staat, ten einde dezen te gronde te richten. Ge durende de geheele rede van den minis ter-president hingen de hoorders Aan zijn lippen en ten slotte werd het anti- kei, waarin de rechten der burgers op hunnen eigendom worden beschermd, maar waarin tevens wordt bepaald, dat de staat, wanneer het algemeen belang het noodig maakt, land mag onteigenen, onder betaling van een behoorlijke ver goeding aan de eigenaars, met groote meerderheid aangenomen. Daarna werd een geestdriftige ovatie gebracht aan Veniselos, die onder daverende toejui chingen 'de vergadering verliet. GEMENGD. De Koning en de Koningin van' Bel gië worden tegen 25 April te Brussel te rugverwacht. Hunne afwezigheid zal dus nog iets langer duren dan aanvankelijk gedacht werd. De Koning van Saksen, die eenigen tijd in Egypte verblijf heeft gehouden, is Zaterdag uit Kaïro via Triest naar Dresden teruggekeerd. Qe Portugeesche regeering heeft van koning Manuel en koningin Amélie een brief ontvangen, waarin deze ver zoeken, hun achtergelaten juweelen en kleederen terug te ontvangen. De regeering van Uruguay heeft de diplomatieke betrekkingen met het Vati- caan verbroken. Wel, wel Troebetzkoy, de leider van het cen trum in de Russische Doema, heeft bij den president een interpellatie ingediend over onwettige handelingen van den mi nister-president. De gemeenteraad van Mannheim heeft besloten, den Badenschen minis ter van binnenlandsche zaken te verzoe ken vee uit Argentinië en Nederland toe te laten, nu de invoer uit Frankrijk we gens het daar heerschende mond- en klauwzeer verboden is. Bij volksstemming is met 42,227 tegen 39,764 stemmen een voorstel ver worpen, otn het stelsel van evenredige vertegenwoordiging bij de kantonale ver kiezingen in Zurich in te voeren. De Fransche nationale bond van haven- en dokwerkers heeft een mani'est uitgevaardigd, waarin de leden van de aangesloten vereenigingen in de Kanaal- en Atlantische Zeehavens worden opge roepen om met ingang van Maa,ndag (gisteren) het werk neer te leggen. Aangezien de onderhandelingen zijn mislukt, treedt de uitsluiting van metse laars en schrijuw.crkeis Je Kopenhagen morgen in werking. Er zullen dan 11,500 arbeiders buiten werk zijn. Ongeveer tweeduizend havenarbei ders te Mannheim hebben wegens een! loonsgeschil het werk neergelegd. Te Setubal heerscht nog steeds niet de gewenschte rust. Er is een bom,' naar gendarmes geworpen, waardoor vele personen zijn gewond. De orde moest met wapengeweld worden her steld. Alle winkels zijn gesloten. Om 11 u. 30 v.m. is te Maricia een, aardschok gevoeld, die 5 seconden aan hield en een paniek veroorzaakte onder de bevolking De auto van Kardinaal Merrier, die voor een bedelaar wilde uitwijken, is te Waterloo tegen een boom gereden-., De auto is geheel vernield, de Kardinaal heeft verscheiden sneden in het gezicht en eenige gebroken tanden. De chauf feur is inwendig gewond. De poortersraad van Dublin heeft met 33 stemmen meerderheid besloien; den Koning van Engeland bij zijn a. s. bezoek geen adres aan te bieden. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, benoemd tot burgemeester van Zuilen zijn benoemd tot luitenant-generaal bij den staf van het wapen der genie: de generaal-majoor W. Coolbij den generalen staf van dat wapen de gene raal-majoor C. J. Snijders, chef van dien staf; tot generaal-majoor bij den grootcn staf, commandant der stelling van Am sterdam, tevens bevelhebber in de Is e militaire afdeeling, de kolonel A. N. J. Fabius, commandant van het 1ste reg. vest.-art. tot kolonel-commandant van het 1q reg. vest.-art. de luit.-koloncl A. van, Doorninck, van het 4e reg. vest.-art., toj luit-kolonel der art. dc majoor E. J. de Bock, directeur der Art. Schietschool is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Den Burg (Texel), J. Renier, commies der poste rijen en telegrafie 2e kl. aidaar zijn bij: den dienst der Rijkslaudbouw- proefstations benoemd tot afdcelings- chef dr. W. van Dain, hoofdas/sist ent, tot hoofdassistent dr. K. Zijlstra, tijdelijk hoofdassistent is bij den geneeskundigen dienst vat' hef leger in Nederlandsch-Indië be noemd tot officier van gezondheid 2e kl.^ de arts W. S. van Manen zijn benoemd in de orde van Oranje- Nassau: tot officier de assistent-resi dent van Zuid-Bali W. F. J. Kroon, en tot ridder de controleur bij het Binneu- landsch Bestuur in de bezittingen bui ten Java en Madoera J .de Haan, to Kloegkoeng is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de reside.it van Tapanoeli C. J. Westenberg. Het Loo. Men schrijft uit Apeldoorn aan do „N. Crt." Het kon. park Het Loo heeft in den laatsten tijd veel verandering ondergaan'^ Bij de nieuwe stallen staat inen ver rast door den fraaien aanleg van onw derscheidene nieuwe wegen, alsir.eJe van de perken voor het hoofdgebouw. Het Oude Loo, dat van buiten bijna geheel gereed is, behoudens een tran- toren, die dit jaar gebouwd zal worden, ziet er na zijn restauratie inderdaad keu rig uit en is het type van een echt ridderslot. De vijver om het Oude Loo is van een omrastering voorzien, vermoedelijk om dat Prinses Juliana zich veel in deze om geving ophoudt. Bij het Prinsesse-paviljoen was men deze week bezig met het plaatsen van een fraai kippenhok met loop, alsmede van een viertal konijnenhokken, natuur lijk alles bestemd voor de Prinses, die gewoonlijk met freule Van de Poll hef grootste gedeelte van den dag in en bij het kleine villatje vertoeft. Voorlichting Müitiewet. De Haagsche correspondent van dc „Standaard" schrijft: Met het oog op het groote naltionalc belang en het voor velen ook zoo groo te persoonlijke belang, dat bij de zaak der Mi' tiewet betrokken is, heeft men het i.11 Den Haag, n,u de behandeling der

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1