3 2e Jaargang. No. 453. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag April 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratl» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiên: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Onverdachte lof. Nu moet ge toch eens „De Nieuwe 'Amsterdammer", des heeren Ketelaars orgaan, hooren, over de behandeling der 'Arbeidswet i'n de Tweede Kamer. Het is „een goed werk" gewet. wat toen verricht werd, schrijft het b!' en „minister Talma had blijkbaar di. ont werp uitstekend onder de knie. Voorts krijgen de Katholieken een pluim, die „telkens verder" wilden gaan dan de minister, waarna het orgaan o. m. ook zegt te gelooven, „dat op veler lei terrein voor ons meer van den R. K. Volksbond dan van Patrimonium is te .wachten'.' Deze vergelijking laten we natuurlijk voor rekening van .De Nieuwe Amster dammer," uit welks artikel we nog de verzekering aanhalen, dat „het aandeel, dat in het bijzonder de roomschen en de vrijzinnig-democraten in het debat na men, zeker niet raag worden weggerede neerd." Het blad is natuurlijk niet in alle op zichten voklaan, maar zijn uitspraken zijn toch het onthouden waard tegen den tijd, waarin verklaard zal worden, dat van de rechterzijde weinig, of niets te wachten is. Tijd, die niet zoo heel ver meer is. BUITENLAND, ALGEMEEN OVERZICHT. Terwijl de berichten uit Albanië nog geen nadere bevestiging geven van de innaine van de stad Toesi en den op- marsch naar Skoetari komen ernstige tijdingen uit Mexico. Uit Tucson (in den staat Arizona) komt bericht, dat een vneeselijk bloed bad is aangericht in een gevecht, dat 'Maandag j.l. was aangevangen en dat verscheiden dagen heeft gewoed in de buurt van Ures en San Rafael. Het heet zelfs, dat laatstgenoemde plaats ver brand is. Er zouden in deze glevechteji' niet minder dan 1000 dood-en zijn gie- vallen. Maar zoo Spaansch zal het er wel niet zijn toegegaan en latere berichten' zullen _het doodencijfer wel aanzienlijk terugbrengen. .Het bericht dat door jReuter .is overgeseind heet afkomstig uit Mexicaansche regleeringskringeiiy "maar is totdusver niet bevestigd. De „Kölnische Zeitung" Verneemt uit New York, dat velen in Mexico het af treden van president Diaz ieder uur ver- Wachten. Zelfs wordt al rondverteld, da.it de particuliere secretaris van Diaz, Choussal ,naar Duitschland zou vertrek ken met kostbaarheden en fondsen van den president. Men behoeft meenen jvij vooralsnog niet te veel waarde aan deze en dergelijke geruchten td schenken. Ook de betrekkingen tusschen Rusland en China Zijn blijkbaar nog niet zooals men ze zou wenschen. De Russische bladen blij ken geenszins overtuigd dat ondanks het bevredigende antwoord der Chineesche regeering de Vrees voor ernstige ven- FEUILLETON. Een offer van het biechtgeheim. Naar het Duitsch. Zoo sliep hij in, den slaap des doods, .waaruit men niet meer ontwaakt. Patrick drukte hem de oogen toe. Een uur later zat Patrick Blackford in een weelderig gemeubileerde kamer ge lijk vloersch en weendehij: schaamde feich deze tranen niet, want hij had zijn goeden vader op zijne manier innig, lief gehad. Steeds moest hij de woorden des Mervénden herhalen: „Aardsche glans is vergankelijk,; de ware vrede des har den is alleen door God bij God vin- len." „Is dat werkelijk zoo?" vroeg hij rich af. „Och ja, vader heeft zich een ge- teel lang menschenleven de moeite ge geven, rijkdommen te verzamelen cn zijn tuis een beroemden naam te geven, en ïu ligt hij daar ,bleek en koud, en alle opgebouwde lieer!,'" he lort en lo.od ineen. Va :ijkv schat ten rijkdom me hl- .;:ei tet graf dan e. ,isi, wikkelingen als geweken kan worden) beschouwd. De „Novoje Wremija" mieent toch, dat er in Oost-Mongolië te veel brand stof ligt opgestapeld, om nietl vooreene ernstige uitbarsting te moeten vreezen. De Chineesche regeering gaat daar, vol gens .dit blad, toch steeds voort; troe pen naar de noordelijke grens te zenl- den en recruten aan te werven voor nieu we afdeelingen. Het gevaar voor eene ernstige botsing is dus met geweken, vooral niet wijl {te Chineesche troe pen ,de Russische, die zij tegenover zich zien, in aantal overtreffen en' van haat tegen Rusland zijn vervuld. Volgens dit blad /ou dus de verstoring van den vrede ■van Chiinleesche zijdei moeten worden verwacht D|e „Retsj" daarentegen gaf te ken'- nen, dat de Russische regiering blijk baar slechts genoegen had genomen met het antwoord der Chineesche regeering om tijd te winnen voor de voltooiing ha- rer krijgstoerustingen. Tevens geeft dat blad te verstaan, dat door Duitschland getracht wordt Rus land in een nieuw Aziatisch avontuur te verwikkelen. Verder insinueert deze courant, dat ook Japan en' Engeland gaarne zouden heb ben gezien, dat het tusschen China en Rusland tot een breuk was gekomen. Ja pan had dan gebiedsuitbreiding kunnen nastreven in Mantsjoerije, Engeland het zelfde dn Thibet. Beide natuurlijk ten koste van China. Portugal zal dan toch zijn algemeene verkiezingen krijgen. De minister van buiten,landsche zaken heeft bij de wekelijksche ontvangst van journalisten verklaard, dat de verkie zingen in Mei zullen plaats vinden, dat de regeering zich bezig houdt met het vraagstuk van vrouwenkiesrecht, dat bin nenkort eenige financieele hervormingen gepubliceerd zulten worden en dat aan de Kamer een voorstel tot wijziging van het tarief van invoerrechten gedaan zal worden. Waartegen heel het gekonkel der nieu we regeering in Portugal gericht is, werd dezer dagen door minister Alfonso Cos ta nogmaals in een helder licht gesteld. Gedurende zijn verlof heeft hij in een vergadernig van vrijmetselaren over de scheiding van kerk en staat gesproken. Twee geslachten verder dan het afkondi gen van deze wet en de Roomsch-Ka- tholieke godsdienst is uit Portugal ver dwenen, orakelde Costa, die als minister vacantie had. Hij sprak dus, volgens een zijner collega's, als een vrijdenker, en niet als lid van de voorloopige regeering. De zoele lenteadem kriebelt evenals in andere landen ook de ministerieele hee ren in Spanje De ministerraad heeft Zaterdag beslo ten het ontslag van het Kabinet in te dienen. Volgens een officieele nota is de ont slagaanvrage van het ministerie het ge volg van het feit, dat in hét ministerie uit- eenloopende meerlingen zijn geuit over den gang van de parlementaire werk zaamheden. van deze laatste rest van ja^irdschef grootheid ondervindt het lichaam niejtls meer dan een eenvoudige houten kist, uit zes groote en twee kleine planken.! Bestaat er werkelijk nog iets anders ach ter de donkere poorten des doods, iets, wat langer duurt dan al dat aardschej omdat het eeuwig, onvergankelijk is? En als er eene eeuwigheid is, zooals het vrome geloof dat leert, met nooit eirïdigenden vrede at nooit eindigende foltering, dan moet ook dat leven op aarde zoo ingericht worden, dat de eeuwige vrede de voortzetting na den dood kan zijn." Het waren ernstige gedachten, welke Patrick's hart sneller deden kloppen, en het deed hem goed, dat er op de kamerdeur geklopt wieitd en de loop zijner zwaarmoedige gedach ten doorbid binnenkomen der ziekenver pleegster onderbroken averd. „Bij de toebereidselen voor het afleg gen dier 'kleederen van uwen vader, vónd ik dezen'sleutel onder het hoofdkussen," zeide de -zuster, „ik breng hem u, op dat hij -niet in verkeerde handen VklïJ" „Heeft vader piet u over den sleutel gesproken zuster Maar neen", zoo ver volgde hij, „gij zijt toch, nadat ik hem daar neerlegde, piet meer bij den ster vende geweest. Ik dank u„Nog wat, - •ster," sprak rfijj, tc^ep de p.op ziel] ^ilde In de Kamer las de secretaris de me- dedeeling over het aftreden van het mi nisterie voor, waarop de republikeinen riepen: leve de republiek!, de monar chisten: leve de Koning! leve het leger! Dat gekakel /.uilen we, vooraleer er een nieuw stelletje roergangers gekozen is, nog wel meer te hooren krijgen. Latere berichten melden: De Koning gaf als zijn wensch te kennen dat minister Canalejas aanblijft. De koning machtigde Canalejas in de samenstelling van het Kabinet de ver anderingen aan te brengen, welke hij noodzakelijk acht GEMENGD. De Duitsche Kroonprins is met zijn echtgenoote op Korfoe aangekomen. Aan Woejwodski, den Russischen minister van marine is ontslag verleend. Hij is tot lid van den Rijksraad (be noemd. De adjunct-minister van marine, vi- ce-admiraal Grigorowitsj, is tot minis ter van marine benoemd. Meer dan 900 amendementen zijn op de veto-wet voorgesteld, meldt de „Times." Ongeveer 70 daarvan zijn af komstig van volgelingen der regeering. Het heet, dat op cle Engelsche be grooting een bedrag is uitgetrokken, .dat besteed zal worden voor schadeloosstel ling van parlementsleden. Dit is meer beweerd. Maar nieuw is, dat de heeren 4800 gulden 's jaars zullen ontvangen. Naar de „Times" uit Lima verneemt hebben Peru eii Bolivia een arbitrage- verdrag gesloten, waarbij zij zich ver plichten eventueele geschillen aan het Haagsche Hof van arbitrage te onder werpen. De machinist van den sneltrein van Amiens naar Rouaan, ontdekte tijdens den rit, dat verschillende stangen van zijn machine waren doorgevijld. Een dadelijk ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat men hier te doen had met een laag hartige daad van sabotage, waarschijnlijk in het machinegebouw te Amiens ge pleegd. Onder de bevolking hebben de talrijke aanslagen van dit soort tot ern stige verontrusting aanleiding gegeven. Volgens de „Times" zijn van 18 tot 25 Maart in Engelsch-Indië 39380. perso nen aan de pest gestorven. De krijgsraad te Cap Haitien heeft 24 opstandelingen ter dood veroordeeld. De consuls hebben geprotesteerd tegen uitvoering van dit barbaarsche vonnis. Uit Boedapest wordt aan de „Kölni sche Zeitung" geseind, dat in de ge meente Lubatlau in het komitaat Grau spoorwegarbeiders, die Donauwater ge dronken hadden, ziek zijn geworden on der verschijnselen, die aan cholera doen denken. Naar de „Morning Post" uit Rome verneemt, zijn de berichten uit Montene gro alles behalve opbeurend. De Koning wil moeilijkheden met Turkije, naar aan leiding van Albanië vermijden, maar het is de vraag, of hij zijn volk zal kunnjen tegenhouden, dat sterke sympathie voor de Albaneezen toont, zonder in Monte negro een opstand uit te lokken, die den troon in gevaar kan .brengen. verwijderen, „wilt ïu zoo goed zijn den geestelijke der (kathedraal van St. Pie- ter te verzoeken, de teraardebesjfe'.ling des overledenen zoo plechtig mogelijk te doen -plaats hebben De zuster .beloofde het en verwijderde zich om (bij de aflegging van den doode tegenwoordig te zijn. Drie dagen Jater werd het stoffelijk omhulsel van den bankier William Black ford met groote plechtigheid aan den schoot der ,aarde toevertrouwd, 's Avonds na de (plechtigheid zaten Henri en Pa trick in droevige stemming bij elkander. Ofschoon er slechts enkele uren verloo,- pen waren na de begrafenis, las Henri reeds een luitvoerig bericht over de be grafenisplechtigheden in ,eene der op dat oogenblik gebrachte kranten. Tojen hij die gelezen had, wfendde hij zich' tot zijnen broeder, die wieder in ernstig ge peins aan h,et venster stond en' het park inkeek, [waar het eene dorre blad na het andere van ,de takken viel. „Patrick," onderbrak Henri, het zwij gen, y,h,ebt ge den geestelijke, die bij: vader was voor zijn afsterven, ook in den lijkstoet gezien?" „Dat is vreemd, Henri," antwoordde Patrick, „mij JhielU ju^t dezelfde vraag De weduwe van overste von Slich ting, die, naar men weet, te Konstanti- nopel door een Albaneesch soldaat is doodgeschoten, heeft den Sultan verzocht den moordenaar gratie te verleenen. BINNENLAND. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit zijn bevorderd bij den dienst .voor het stoomwezen Hot inge nieur lekl. de ingenieurs 2e ld. Chr. Hovestad en W .Veenhoven en tot op zichter le kl. de opzichter 2e kl. W. J. Fournier is benoemd tot rechter in de arrondis- sements-rechtbank te Rotterdam, mr. B. M. .Taverne, substituut-griffier bij de arrondissements-rechfbank te Amster dam en tot subst.-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Amster dam, mr. S. G. Ganes, adjunct-commies bij het departement van Jusftfitie te 's- Gravenhage is benoemd tot directeur van hef post en telegraafkantoor te Hassel? W. ten Ca te, commies-titulair der posterijen en telegrafie zijn bevorderd bij: het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, tot! com mies F. A. van Breen, mr. A. van Lok horst, F. A. Klompé en L. Groot, allen adjunct-commies; tot adjunct-corn miles G. Visser, W. C. Jansen, E. P. Weber, J. H. C. Oudraad, K. L. J. Dekker, W. G. van Oijen en G. W. Beernink, allen eerste klerk; is aan mr. G. vari Tienhovlcn, eerVoll ontslag verleend als lid der commissie van toezicht op de Rijksacademie van; Beeldende Kunsten te Amsterdam, en als zoodanig benoemd M. P. Voute, te Am sterdam is aan O. W. C. Blanck, eervol ontslag verleend als consul-generaal der Neder landen te Stockholm, en is als zoodanig benoemd de heer G. M. E. Immink, vice- consul der Nederlanden aldaar is mr. A. van de Sande Bakhuyzenj, vice-consul in hlgemeenen dienst, be noemd tot consul der Nederlanden te New-York. Orde van Malta. Op voordracht van den baljuw en ka pittel der Nederlandsche afdeeling heeft de vorst-grootmeester der Souvereine Orde van Malta de volgende Nederlan ders benoemd tot ridders dier orde: Mr. C. O. M. H. baron de Bieberstein Rogalla Zawadsky, jhr. F. C. V. Dommer van Poldersveldt, Z. Th. J. F. baron van Dorth tot Medler, Th. H. J. M. baron van Dorth tot Medler, C. Z. G. A. J. baron van Dorth tot Medler, jhr. P. M. G. von Fisenne, jhr. mr. L. E. M. von Fi- senne, A. E. C. O. baron van der Heyden van Doornenburg, O. E. F. M. baron van Hövell tot Westerflier, mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westerflier, mr. C. E. A. baron van Hövell tot Wester flier, mr. J. W. A. M. baron van Lams- weerde, Ph. C. M. baron van Oldeneel tot Oldenzeel, mr. A. K. M. G. baron van Oldeneel tot Oldenzeel, K. A. M. ridder De van der Schueren, H. R. M. ,Th. ridder De van der Schueren, L. F. J. M. bezig. Neeii, hij was niet bij de geestelij ken in kerkelijk gewaad. Hij zou ons .ze ker in 't oog gevallen zijn, als liij: daarbij tegenwoordig was geweest; zijne hooge gestalte en .zijn indrukmakend gelaat ver geet men' niet gemakkelijk." „Wat mag jer de oorzaak van zijn, dat hij niet heeft deelgenomen aan de ter aardebestelling?" vroeg Henri verwon derd„li,et komt mij voor, dat juis.f hij, die door vader gekozen is o n de stich ting voor lersche weeskinderen in 't le ven te roepen, de meeste reden zou ge had hebben, tegenwoordig te z jn bij de begrafenis van den stichter ervan." Patrick schrok pp dat oogenblik a's onder den jndruk een er plotselinge dachte. „Henri" sprak hij en aan zteie haasti ge woorden bemerkte men zijne opge wondenheid „daar ;komt eene vreundc gedachte.i: ij o;). Vader 'bed ril mij, vioor de geesteir bij lie i wam, eene som van 20000 ïr in de secreirr. van zijn kantoor s i e.»c-i den sleutel onder diet hoofdkussen ie-gen." „Dat is zeker zonderling', meende Henri, vreemd opziend, „waar is sleutel latei t -bleven?" Patrick Ver^t 'de hierop, dat ue zuster hem dien na den dood des vaders overhandigd h.»d. «Hebt li .'3JJ ook gt de baron van Voorst tot Voorst, C. E. Wj, baron van Voorst tot Voorst, W. C. J. J« baron van Voorst tot Voorst, E. L. A, baron van Voorst tot Voorst, J. J. O. baron van Voorst tot Voorst, E. A. J, baron van Voorst tot Voorst, mr. F. A. P, baron Wittert van Hoogland, jhr. A. F, J. H. Wittert van Hoogland, Th. O. M. J, baron van Wijnbergen, mr. A. M. J. If baron van Wijnbergen. De admissie dezer ridders in de Neder- landsche afdeeling zal plaats hebben in een plechtige zitting, welke in den loop van de maand Augustus zal gehouden worden op het kasteel de Haar, welks eigenaar, baron Van Zuylen van Nyevelt van de Haar, zelf Malthezer ridder, dien dag aldaar gastvrijheid aanbiedt aan de Nederlandsche ridders van Malta. Bezoek van president Fallières. Reuter seint uit Pakijs: President Fallières heeft in den heden op het Elysee gehouden ministerraad me degedeeld, dat hij, gevolg gevende aan, een uitnoodiging van Koningin Wilhel- mina, in Juli naar Nederland zal ga/ut, Het zal een speciale reis naar Nedcr;and zijn en de President zal ook met liet es kader over zee terugkeeren. Verder wordt gemeld dat toen de Ne derlandsche srezant gisteren aan den Pre sident ue uiinooditring onzer Koniigin! overbracht, de President up zeer gracieu- se wijze zeide, dat liet hem zeer veel genoegen deed een speciale reis le on dernemen om onze Konin'gin te komen! begroeten. Armenwet. Naar ^De Stand." verneemt, is het bericht, als zou de commissie voor de Armenwet haar overleg met de regee ring hebben ten einde gebracht niet iuist. A.s. Donderdag, misschien pok Vrijdag, ,zal ojmieuw worden vergaderd en wel ter behandeling van de artikel enk' Verwacht wordt, in veroand hiermede, dat .de behandeling in Juni zal kunnen! plaats hebben, indien de Tweede Kaïner althans van zins blijkt, de wet nog in! dit zittingsjaar al.te doen. De additioneele rechten voor Curasao De „Cur Cour." van 10 Maart meldt hel volgende: „Alhier ontvangen bladen ,uit Port of Spain, Trinidad, melden, dat de gouver neur van Trinidad het verbod van uit voer ,van wapens aldaar heeft ingetrok ken. Volgens .particuliere berichten uit Ca racas ontvangen, wordt de afschaffing] van de 30 pet. additioneele rechten voor, de .West-Indische Eilanden binnenkort tegemoet gezien. Men wil hier een er- band zien tusschen twee berichten m maakt de gevolgtrekking, dat Engeland eindelijk met kracht wil optreden tegen Venezuela. Pest op Java. De correspondent van de „N. Rott. Crt." te Batavia seint/ Het is gebleken, dat er in de omgeving van Malang reeds eenige weken builen pest .heerscht. De ziekte is aangebracht door een Mekkaganger. De laatste week zijn ,er 100 personen aangetast en 58 gestorven. ,De Europeanen vluchten. som er ,nog is, waar u ze neergelegd heb" vroeg Henri. „Tot heden nog niet, kom we zullen' samen de secretaire onderzoeken." VI. Met eene te verklaren spanning, gin gen beide broeders naar de kamer huns vaders. Patrick opende de secretaire, de cassette stond nog op dezelfde plaats; hij nam ze eruit en opende ze.... de cas sette was ledig. Sprakeloos zagen de broeders elkaar een oogenblik aan een donkere trek kwam op Patriks gelaaty toen hij zijnen broeder een oogenblik la ter vroeg: „Henri, wat denkt gij daar van „Wat zou ik er van moeten denken?"- gaf Henri ten bescheid. „Gij leent de om standigheden beter, zeg mij die,'dan zal ik u mijne meening zeggen." „Welaan, luister! Onmiddellijk voor dat de geestelijke kwam, heb ik de cas sette met het geld hierin veihorgen, al leen vader en ik wisten ervan, en toenl de geestelijke den zieke had verlateny was weder niemand bij hem dan gij en ik een kwartier later, nadat wij de sterf kamer verlaten hadden, bracht de non mij den sleutel. Zij kon niet weten, wat} er van dien sleutel afhing, welk vermoe den blijft ,er dus nog over?" JL&ofdt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1