BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang. No. 452, Sa E^icbdre 6oma/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag 1 April 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Volksvertegenwoordigers. Het Centrum breekt voor de zoo- ,veeiste maal een lans voor het denk beeld, om bij voorkomende vacatures in 'de Tweede Kamer en voor andere .vertegenwoordigende lichamen geldt on- jgeveer hetzelfde eerst de algenieene vraag te stellen en te beantwoorden: op welke wijze het best in de ontstane vacature kan worden voorzien. Anders gezegdmet welk element on ze partij in de Tweede Kamer of el ders behoort te worden versterkt. Bij herhaling drong het b'lad daarbij ■aan op de verkiezing van een lan'dbbn- jiver, of landbouwspecialiteit, gelijk het pok de verkiezing van een medicus of hygiënist van een militair, van een' be kwaam arbeider in 't belang acht va,n' de partij en van het land.' Argum enteerend voegt het orgaan hieraan toe, dat „de Kath. partij niet 'slechts plaats moet bieden voor allen, onverschillig van welken stand, of po sitie, maar dat men heeft te "zoigen, dat de verschillende elementen en groe pen van personen, welke zij omvat, en' krachtens haar beginsel moet blijven omvatten, behoorlijke vertegenwoordi- ding vinden in de openbare lichamen".! Tot zoover „Het Centrum", hejÊ- jvelk ons intusschen de vraag veroor- •Üove: waar is dan toch de grens van die jalles en allen omvattende vertegenwoor diging? Om deze vraag met een tastbaar voor beeld te verduidelijken: zoodra er een Katholieke medicus, die geen homoeo- paath is, in de Kamer komt, zullen de in aantal groeiende homoeopathen zich verongelijkt kunnen achten, zoolang niet insgelijks een der hunnen gekozen' iwordt. En' waarom zouden naast de land bouwers niet insgelijks de veehouders ieen afgevaardigde willen tellen? Al's voorts de middenstand vertegenwoor digd wordt, waarom dan niet evenzeer de onderwijzersstand? En waarom niet .evengoed de ambtenaarswereld als die 'der arbeiders. Zoo zouden we door kunnen gaant totdat het aantal beschikbare Katholie ke zetels niet groot genoeg zou blijken om „de verschillende elementen en groe pen van personen, welkende Katholieke partij omvat en krachtens haar beginsel moet bi ij ven omvatten", aan een „be hoorlijke vertegenwoordiging te helpen'. lEn ïffet dat al zouden dan knappe men[- schen, die geknipt zijn voor afgevaardig de ,niet aan de beurt kunnen'komen, om dat eerst nog een of andere specialiteit moest verkozen worden. Neen, wij kunnen maar niets gevoelen' voor dergelijke samenstelling der ver tegenwoordigende lichamen afgeschei den nog van het feit, dat specialiteiten' hog al eens eenzijdig plegen te wezen!, zoodat er van ieder wel minstens twee mochten worden aangewezen 0111 een' behoorlijke choc des opinions te verkrijgen. Met Het Centrum zijn we 't eens, dat met name de verkiezing van den af gevaardigde ter Tweede Kamer niet is een enge personen.-kwestie, of de zaak van een grooter of kleiner kringetje, zelf niet uitsluitend de zaak van een! district, maar dat zij raakt de geheele pact ij als zoodanig en hare verhouding 4ot het land." Uitstekend. Maar dan ook bij een ver kiezing niet gevraagd: welke kring moet nu vertegenwoordigd worden. Bij de keuze van een candidaat Lite men zich slechts leiden door deze overweging: .welke man biedt, op grond van zijn an;- tecedenten, de beste waarborgen voor de richtige vervulling van zijn mandaat. Wie onbevangen rondziet door 't land, vindt altijd wel zulke mannen, wier daden van geleerdheid of tact, van ijver of van doorzicht, onwillekeurig de aandacht op hen vestigden. En uit die mannen doe men dan de keuze, onverschillig of zij dokter of landbouwer, advocaat of mid denstander zijn. Bij een volksvertegenwoordiging, uit t dergelijke mannen, die onwillekeurig jnaar voren traden, samengesteld, zijn| niet alleen de belangen aan 't land, maar pok die der „verschillende elementen en feroepeii"- veilig. „Censuur hoog noodig". |De buitenlandsche journalisten zijn1 te Berlijn in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen in een titel anlgrijke afdee- lingi van de Berlijnsdhe recherche: de herkenningsdienst, bij welke gelegen heid ook het toezicht op de kinema.tfo;- gra'fie ter sprake kwam. Er mag in Ber lijn géén film vertoond worden, zonder toestemming vah de politie. Dffi toe zicht geeft veel werk. In Berlijn zijn tha'ns 160 k in em a togra f en -hteaters^, in Berlijn met de voorsteden 236. In het proefthea'tertje der recherdhé- afdeeling kregen de journalisten enlkele films te zien, prachtige opnamen met- wetenschappelijke waarde: bloemen cul tuur, en den strijd tusschen bacillen en! bloedlichaampjes, in een besmet ratten- lijf. Daarna een stuk roover-romantiek1. Niet te verbieden uit zedelijkheidsprin cipes, doch even gevaarlijk als de beken de dubbeltjes-afleveringen. Ten slotte kwamen enkele geconfis- ceerde films. Een mensch behoeft niet zeer preutsch te zijn om van die dingen te walgen. En de recherche kon niet be ter dan door deze vertoonin'g bewijzen dat censuur hoog noodig is. 't Bovenstaande ontleenen1 we aan' de Berlij'nsche correspondent in 't... Han delsblad, hetzelfde orgaan, dat zoo veel had in te brengen tegen de zede! ijk - heidswet-Regout. Of censuur en toezicht ook noodig zijn, al neemt men het den Nederland- schen minister links schier kwalijk als hij in deze richting stappen doet. ALGEMEEN OVERZICHT. Er begint reeds een kleine kentering te komen in den politieleen toestand in Rusland De Tsaar heeft de voorzitter van den raad, Doernowo, doen mededeelen, dat hij weliswaar de verdiensten van Doer nowo op prijs stelde, maar dat hij ge durende de crisis verkeerd gehandeldi had. Doernowo zal spoedig door den Tsaar in gehoor worden ontvangen. De politieke toestand blijft nog altijd zeer. onzeker en verward. Er zijn er, die in het feit, dat Doernowo een gehoor bij den Tsaar zal hebben, een bewijs zien, dat Stolypiii weder in gunst gedaald is, maar anderen veronderstellen dat de Tsaar vrede wil maken tusschen de conservatieven en den minister-pre sident. Geruchten over aanstaande Doema- ontbinding blijven loop en. De toestand zal wel niet opklaren voordat Stolypin gesproken heeft. Over den crisis, ontstaan door ontbin ding van de Oostenrijksche Kamer het volgende. De verkiezingen zullen plaats hebben in de eerste helft van Juni en het nieuwe Huis zal begin Juli voor een korte zomer- zitting worden bijeengeroepen, om de indiening van het ontwerp op de lcger- hervorming mogelijk te maken. De eigen lijke arbeid begint pas in den herfst. Keizerlijke noodverordeningen, öp grond van paragraaf 14, zullen slechts ten ge tale van twee worden uitgevaardigdeen betreffende de verlenging der voorloopige begrooting, en een betreffende het re- krutencontingent. De „Wiener Zeitung" bevat heden een uitvoerige ambtelijke rechtvaardiging van de ontbinding van het Huis van afge vaardigden. Het Duitsche nationale verbond heeft reeds een manifest tot de kiezers gericht, waarin het zegt de nieuwe verkiezingen met grooter vertrouwen tegemoet te zien dan vier jaren geleden. De Duitsche Rijksdag heeft zich mooi door de begrooting en derzelver aanhang heengewerkt. De begrooting van den Rijkskanselier is in tweede lezing aangenomen. Voorts werden aangenomen: een motie der Po len betreffende voorlezing van de wet over de regeling van het verblijf van vreemdelingen in Duitschland; een motie der vrijzinnigen, waarin zij den Rijks kanselier verzoeken, zich bereid te ver klaren, deel te nemen aan gemeenschap pelijke onderhandelingen met andere groote mogendheden, zoodra een groote nï<?gendheid voorstellen over gelijktijdige en gelijke beperking van de uitgaven voor bewapening* doet; een motie der vrijzinnigeij over het slua£n van arbi trageverdragen, en ten slotte de begroo ting van buitenlandsche zakep. Nog even is de erkenning der Portugeesche Republiek ter sprake gekomen. Hierbij verklaarde de Min. van Buitenl. Zaken von Kiderlen Wachter, dat de- mogendheden overeen gekomen zijn, pari passu de Republiek Portugal eerst den te erkennen, wanneer haar de Nationale Vergadering heeft erkend. Dit kon dus nog geruimen tijd duren, voegde tie Minister er aan toe, want de verkiezingen voor deze Nationale Vergadering zijn nog niet eens uitge schreven. In alle landen zweeft nu de kwestie der Arbitrage in de lucht. B/yce, de Engelsche am bassadeur, en Knox, de minister van buitenlandsche zaken, hebben een lang onderhoud gehad over de bijzonderheden van het Engelsch-Amerikaansche arbi trageverdrag. Er is medegedeeld, dat de voortgang der onderhandelingen reden tot tevredenheid geeft. Het bericht over moeilijkheden, ont staan door het Engelsch-Japansche ver drag, wordt officieel tegengesproken. De correspondent van de „Daily Chro nicle" te Washington verzekert, dat Ba con, de ambassadeur te Parijs, uit .Was hington is vertrokken met de opdracht, de Fransche regeering te polsen over een algemeen arbitrageverdrag van de zelfde strekking als nu met Engeland gesloten zal worden. Het Deensch parlement heeft de ver nieuwing van het arbitrageverdrag met Engela'n-d definitief goedgekeurd. De opstand in Albanië moet zeer groove uitgebreidheid krij gen. Blijkens officieel e mededeeling heb ben de Malissaren, die zich van Toezi hebben meester gemaakt, een groot aan tal soldaten gedood. Zij maken zich ge reed een aanval op Skoetari te doen.' De minister van oorlog heeft mobi- lisatiebevel gegeven voor 10 bataljons redifs te Kossovo en te Saloniki. Ver schillende rizambataljons hebben bevel ontvangen zich gereed te houden. Men ontkent de bezetting van het Al- baneesch vilajet Skoetari door de op standelingen. In Toesi worden' de aan vallen 'der opstandelingen nög steeds teruggeslagen. De koning van Montenegro moet bij de ontvangst van den Turksdien gezant verklaard hebben dat hij nooit den op stand in Albanië heeft aangemoedigd.! Hij voegde er bij: dat hij desnoods den Turksche troepen zou toestaan de op standelingen op Montenegrijnsch ge bied te vervolgen. GEMENGD. De Belgische minister van Arbeid heeft eergisteren een Wetsontwerp bij het parlement ingediend, waarin de nachtarbeid van vrouwen jn fabrieken' verboden wordt. In een vergadering te Calcutta is besloten den Engelschen koning en1 de koningin een schitterend welkom aai te bieden bij hun bezoek aan Indië. Er [werd in de vergadering voor f36.000 ge- teekend. De opstandelingen in het boorden van Peru 160 man zijn ze sterk vol gens de Times hebben verschillende kooplieden een bedrag van in het ge heel f12.000 afgeperst. Regeeringstroe- pen zetten de benden achterna, maar tbt dusver zonder succes. Bij een nachtelijke oefening op de Oostzee, is de Duitsche torpedob'oo;t S 121 in aanvaring geweest met den krui ser Hella. De torpedoboot kreeg daar bij zware averij: In een der grootste lagere scholen' van New-York js dezer dagen brand" uit gebroken. De 2900 aanwezige kinde ren, die van niets wisten, zijn-' in' goede orde en in ongelooflijk korten tijd'door hun onderwijzers uit het gebouw .ge - bracht.' Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van de Algeineene Rekenkamer, de heer J. Krap, civiel-ingenieu; lid va Led. Staten van Zuid-Holland, te 's-üraven- hage is bij de Algemeene Rekenkamer be vorderd tot adjunct-commies W. F. N. Kennedy, eerste klerk; is benoemd tol notaris te tiilversum, A. Perk,, candidaat-notaris aldaar; tot notaris te Ammerzoden, H. C. de Jongh, candidaat-notaris aldaar; tot notaris te Nieuwleusen, J. Visscher, candidaat-no taris te Zwolle; is benoemd tot subst.-griffier bij (de arr.-rechtbank te Maastricht, mr. Ch. J. M. H. Roebroeck, griffier bij het kanton gerecht te Druten is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gez. 2e RL, de burgergenees- kundige (arts) J. W. Bijleveld; is benoemd tot buitengewoon districts veearts, de plaatsvervangend districts veearts dr. D. G. Ubbets, te [Haarlem; is benoemd in den Kolonialen Raad der kolonie Curasao, tot voorzitter M- 3- L. Maguro en tot ondervoorzitter A. G. Sta- tius Muller. Koningin Wilhelmina naar Engeland. Volgens Engelsche bladen is het zeer waarschijnlijk, dat Koningin Wilhelmina in 't laatst van 'tjaar een bezoek zal brengen aan Haar tante, de hertogin van Albany, te Claremont, bij Esher.. Bezoek van aartshertog Frans Ferdinand.- Wij vernemen nader, dat aartshertog Frans Ferdinand en- zijn gemalin de bloemententoonstelling te Boskoop zullen bezoeken. De Kloosterkerk te Harderwijk. In de Donderdag gehouden 'Raads zitting wisten tijdens de beraadslagingen de burgemeester en het Katholiek raads lid, de heer Huberts, die tevens lid van het kerkbestuur is, met veel tact een noodbrug te slaan, die het hervatten der onderhandelingen omtrent de restauratie, zij het op een anderén grondslag," ver zekeren. Algemeen bleek de goede wil, om de inderdaad moeilijke kwestie tot een op lossing te brengen, die in 't belang is van beide partijen. Hierna werd het prae-advies van 3. en W. tot intrekking van het vorig raads besluit met algemeene stemmen aange nomen. Debietrecht op tabak. De Kamer van Koophandel te Kampen heeft een adres gericht aan den Minister van Financiën en aan alle leden der Tweede Kamer, waarin wordt verzocht, het debietrecht op tabak niet aan te nemen, omdat daardoor het gebruik van tabak ongetwijfeld sterk zal verminderen, waardoor werkloosheid niet zal uitblij ven. Vooral voor Kampen is niet-aan- neming dus van groot belang, .omdat pl.m. een vierde deel der geheel bevol king bij de tabaksindustrie is betrokken. Toepassing ongevallenwet. Men schrijft uit Leeuwarden aan „Het Volk" Er heerscht op het oogenblik een heele konsternatie onder de vrachtrijders, -die met hondekar of paard en wagen een geregelden vrachtdienst onderhouden tus schen hunne dorpen en de hoofdplaatsen der provincie: Leeuwarden, Sneek, enz. Hun is n.l. aangezegd, dat hun bedrijf valt onder de Ongevallenwet, wat dezen menschen onbekend was, en dat zij voor de jongens, die zij in dienst hebben voor het wegbrengen der pakjes, premie heb ben te betalen, en wel van af 1905: De verschuldigde bedragen loopen van 40 tot 80 gulden, een heele som voor menschen, die dikwijls maar een karig stukje brood hebben. Naar wij vernemen zullen zij zich wen den tot den minister om vrijstelling van de verschuldigde premie over de jaren 1905—1910. Nederland en Venezuela. De „Amigoe di Curasao" ontleende aan het „Bulletin Commercial" van Wil lemstad een bericht uit Caracas, volgens hetwelk Venezuela uitnoodigingen zou hebben gezonden aan de regeeringen van verschillende landen tot deelneming aan het eerste eeuwfeest van Venezuela's onafhankelijkheid. Zelfs Spanje, dat, naar de „Amigoe" meent, „door deze uitnoodiging herin nerd wordt aan den smaad, dien het honderd jaar geleden onderging", werd niet vergeten. Maar Frankrijk en Nederland miste het blad op de door het „Bulletin"- ge geven lijst. De „Amigoe" wijst er op, dat beide janden op het oogenblik geen eigen vertegenwoordiger te Caracas heb ben en vraagt zich af, of hier aan opzet of onwillekeurig verzuim van de zijde der Venezolaansche regeering moet wor den gedacht, toen zij beide genoemdei landen over het hoofd zag. De „Amigoe" meent het laatste té moeten aannemen: „Want al zijn de relaties van Venezuela; met Nederland nog niet hersteld, om-* dat men over en weer nog niet tot eenj gemeenschappelijke basis van 't protocol kon komen om de wederzijdsche onder handelingen te heropenen en verder voort te zetten, toch kan men evenmin be weren, dat de beide naties op voet van oorlog of in vijandschap' met elkander leven. „Van den kant van het Moederland en van onze kolonie zijn, nadat Castro van het tooneel verdwenen is, niets dan blijken van vriendschap getoond en voort durend verlangens tot toenadering aan den dag gelegd." Het komt ons voor, dat, zoolang de diplomatieke betrekkingen tusschen Ne derland en Venezuela nog niet hersteld zijn uiteraard geen uitnoodiging tot deel neming aan Venezuela's eeuwfeest is te wachten. KORTE KRONIEK. Tot voorzitter van den vijfden Bre- daschen Katholiekendag is aangewezen de heer ,W. H. Bogaardt, lid der Tweede Kamer, en tot lid de Zeereerw. ZeergeL heer dr. A. G. Couwenbergh te Breda* De 8ste jaarlijksche algemeene ver gadering van het Nederl. R. JK. Secre tariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel wordt Zondag 30 April te Rptterdam gehouden. Alle booten van de firma ,Wm. Egati Co. liggen te Rotterdam stil. De voor zitter en secretaris van den ,Bond van Machinisten en Stokers zijn van Rotter dam.naar Keulen en Frankfort vertrokken om te onderhandelen met de directie van de firma Wm. Egan Co. LEIDEN. I April. Jhr. Mr. N. C. de Gijselaar. Naar wij met genoegen vernemen, is de Burgemeester dezer gemeente thans ia zooverre hersteld, dat Z.Ed. Achtb. zich voorstelt Maandag a.s. zijne ambtsbezig heden ten stadhuizé te hervatten. Bij Koninklijk besluit is aan onzen Burgemeester Jhr. Mr. N. C. de Gijselaar verlof verleend tot het aannemen van de versierselen van eereridder der Jo- hanniterorde, hem door Z. M. den Ko ning van Pruisen geschonken. Koken op gas, Indien we ooit een huishoudelijke ver gadering in den echten zin hebben bij gewoond, was het wel die van gister avond in het Nutsgebouw, waar den huis vrouwen op onderhoudende en even aan schouwelijke manier geleerd werd, wat zuinigheid is in het huishouden, en voor namelijk in de keuken. Die zuinigheid wordt voor een groot deel nagestreefd als we voor de keuken gebruik maken niet van een kolenfornuis maar van gas^ Dit onderwerp werd op aangename wij ze ingeleid door mevr. S. W. Korff-Klaa- sesz. Haar assistente maakte tevens eeni maaltijd klaar. De bereiding hiervan duur de ongeveer 5 kwartier, en men had 50 L. gas er voor noodig (dit kost ongeveer 5 ct.) Klaar gemaakt werd soep, aard appelen, vleesch, groenten en toespijs. Onderwijl verklaarde mevr. Korff de voordeelen van gasgebruik, 't is gemak kelijker bij het begin, dikwijls moet men in een fornuis drie a viermaal vuur aan leggen, voor het wil gaan branden; liet geld, wat men daarvoor besteed, is ruim schoots voldoende om de kosten van het gas te dekken, dat men voor de berei ding van een geheelen maaltijd noodig heeft. Mên behoeft ook bij gas niet tel kens naar liet vuur om'te zien, zooals Ibij een kolenfornuis, tempering van het vuur is ook onmogelijk, en plotseling ui.tdoo- evn evenmin. Mevr. Korff besprak daarna jn den breede verschillende kooktoestellen, hoe het gas moet branden (n.l. met een blau we vlam) welke slangen de voorkeur ver- dieneh (n.l. de grijze slangen.) Maar al te duidelijk werden wij er van overtuigd hoe we onze beurs benadeefen, door het gebruik van een kookfornuis. Ook bij het strijken biedt het gebruik van gas groote voordeelen, men moet daarbij van een langwerpig comfoor ge bruik maken, ook is aan te raden het ge bruik van een hol ijzer, dat men op de gasvlam plaatst. Sterk af te raden is een

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1