31 2e Jaargang. No. 451. Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag Maart 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Aprilvisschen. De verhoogde successiebelasting een ia'anslag te noemen op de beurzen der proletariërs. H e t V o 1 fc een bescheiden orgaan te iöchten, dat gaarne het .goede in .tegen standers waardeert. Het algemeen stemrecht het genees- jmiddel te prijzen voor sociale kwalen^ T ij d en M a a s b o d e als dikke vrien den voor te stellen. De portefeuille van financiën de aan!- jgenaamste te vinden van alle mimisteriee- le portefeuilles. Het moderne toon eel een nuttige leer school te oordeelen voor de volksont wikkeling. De Do erna, het model een-er volksver tegenwoordiging te gelooven. De Portugeesche republiek gelukkig te prijzen. Het Nederlandsche klimaat boven dat van alle andere wereldstreken te verkie zen. Onze West-Indische bezittingen ,eem! goede geldbelegging te noemen. Rome, de hoofdstad van het ééne Ita lië, voor een welvarende plaats aan te Zien. Aan te nemen dat de Fransche repu bliek in haar bloeitijdperk verkeert. Den keizer van Oostenrijk en den1 re gent van Beieren nog een' lang Jevleml toe te schrijven. De Berner Conventie een ramp te achten voor de literatuur. Belasting betalen een .aangejiame be zigheid te vinden. Het staak-maar-raak-systeem het top punt van sociale wijsheid te noemen. Te gelooven, dat met de opening van het Vredespaleis, ook de wereldvrede bezegeld zal zijn. Professor Bolland voor het puikje der philosophen te houden. Lijkverbranding en landontgkiinin|g voor te stellen als van gelijke waarde in ?t belang der uitbreiding van goede gron den. pe Limburgsche Maas voor een idea len verkeersweg te houden. De kustverdediging absoluut pnnoo- dig te schelden. De goede stad Leiden voor te stellen als stilstaande op den weg harer ont wikkeling. De Roomsche Pers achterlijk te noe men. De vrijzinnige pers onfeilbaar te ge looven. De neutrale pers neutraal te achten. Te me en en dat „De Leidsche Cou rant" naar den kelder gaat (zooals som migen wel zouden wenschen). De vrede in 't verre Oosten veilig te noemen tusschen China, Ruslan'd en Ja pan. De Vereenigde Staten vredelievend te achten-, omdat Carnegie er woont. De zedelijkheidswet-Regout overbo dig te noemen. Speculeeren als niet gevaarlijk aan! te prijzen. In de eind-victorie van het socialisme te willen doen gelooven. FEUILLETON. Een offer van het biechtgeheim. Naar het Duitsch. „Henri.... de tijd dringt.... ik moet isterven.... hoort gij, sterven, en ik kan het niet, voor ik den priester blij mij heb De jonge man schudde treurig het hoofd. „Och, beste vader, wordt toch kalm, het is niet goed voor u, als zulk leen mensch bij u komt, neen hijs windt iu maar op.... hij zal u doen sterven!" „O, mijn God, mijn God! Is dat Uwe Straf, dat mijn eigen zoon den wensch van zijn stervenden vader niet vervullen Wil Met inspanning van alle krachten van Zijn door de koorts ondermijnd lichaam trachtte de zieke zich op te richten. „Vader, vader!'' riep Henri verschrikt uit, „wat wilt gij doen, gij moogt niet ppstaan, het zou u dooden „Ga heen, Henri! Weg van hier! Oij Weet niet, wat gij mij weigert! Gij wÜilfi tnij met deze zielesmart doen stervenu Da heen, roepden dokter." De jonge bankier week echter niet yap Ziet, dat zouden allemaal mooie April visschen zijnals men er ook anderen' dan oppervlakkige lezers mee kon la ten inloopen. BUITENLAND, ALGEMEEN OVERZICHT. Het voorstel van Lord Landsdowne om aan den koning te vragen', dat hij toe stemming zal geven tot indiening van een wet, waardoor de prerogatieven van de kroon, betreffende de benoeminlg van pairs beperkt wordt, wordt in Engeland druk besproken. De meeste bladen voor spellen dat dit voorstel van lord Lans- downe tot een heftigen, polleken strijd zal voeren. De meeste conservtatiefVe bladen zijn van meeninig, dat de re geering in een moeilijk parket zal ge raken, want vele liberalen zullen het voorstel goedkeuren, zoodat die premier vanzelf gedwongen is om de toestem ming van den konin'g te eischen. Daarentegen verklaren de radicale or ganen dat er beslist een weigerend ant woord op zal komen. Het volgende Reuter-telegram schijnt echter de eer sten gelijk te geven. In het Hoogerhuis beantwoordt Lord Morley Lord Lans down e en zegt, dat het voorstel om een adres tot den koning te richten gerech tigd is en in overeenstemming met de precedenten. De regeering zal de Kroon raden haar goedkeuring aan het voor stel te hechten. De regeering behoudt zich echter volledige vrijheid van han delen voor en welke debatten ook ge voerd zullen worden naar aanleiding van de voorstellen tot wijziging van de samenstelling van het Hoogerhuis, of van de prerogatieven der Kroon, de re geering is geenszins van plan! mede te werken om haar voorstellen, die beli chaamd zijn in de vetowet, op eenigi# wijze, hoe <^an ook, te laten uitstellen., Dit antwoord, dat door de regerings partijen levendig werd toegejuicht, toont wel aan dat rnën van dien kant het voor stel als van geen waarde beschouwt en kalmpjes zijn gang wil gaan. In den' Duitschen Rijksdag uitte bjj de debatten over de begroo ting van den Rijkskanselier en de Rijks kanselarij, de Centrumsafgevaardigde Spahn zijn instemming met de buiten- landsche politiek van Duitschlannd. Spr. uit zijn tevredenheid over de verbetering van de betrekkingen met Engeland. De Engelsche voorstellen betreffende het scheidsgerecht en beperking van bewa pening behooren niet zonder meer ver worpen te worden. De conservatieve afgevaardigde Ka- nitz wees op de goede betrekkingen van Duitschland tot de andere mogendhe den. Wij kunnen, aldus spr., verklaren' het eens te zijn, met de beginselen, die Sir Edward Grey heeft uiteengezet, maar van hier tot oplossing van het yraags'buk van beperking van bewapening voert een lange weg. Van het voorstel van presi dent Taft, om alle kwesties van inter national en aard door arbitrage op te de sponde van den, zooals hij meende, in ijlkoortsen pratenden vader. De zoon besefte toch niet, dat in het hart van eiken Katholiek tenminste nog eenmaal vóór den dood het geweten luide spreekt, al heeft het ook een geheel menschen- leven gesluimerd in de ijdelheid en de winzucht der wereld. De jonge man was godsdienstloos opgegroeid; hij meende dan ook, dat men zonder godsdienst wel door de donkere poort des doods kon gaan. Hij drukte zijn vader zacht in de kus sens terug en legde daarna den vinger op den gouden knop der electrische schel naast het ziekbed. „Verzoek Dr. World hier te komen", beval de jonge man de binnentredende ziekenverpleegster. Eene minuut later stond de dokter voor het ziekbed. „Henri", sprak Black ford op bevelenden toon, „laat mij met den dokter alleen!" „Dokter, ik ben bij mijn volle ver stand", zeide de zieke, toen zijit zoon de kamer verlaten had, „ik gevoel en ;u weet wel, dat ik weldra ga sterven. Ik ben Katholiek, gaarne zou ik als Katho liek willen sterven. Ik heb, helaas, mijne zoons niet in den godsdienst mijner moe der doen opgroeien... nu oogst ik de vruchten. Henri meent, dat ik ijl, wijl ik _om een Katholiek priester vraag. OjQkter, lossen, voorspel ik niet veel succes. De soc.-democraat Scheidemann ver oordeelde den oorlog en bepleitte be perking van bewapening. Spr. motiveer de een socialistisch besluit, waarin voor gesteld wordt, dat Duitschland daartoe het initiatief zal nemen. De nationaal liberale afgevaardigde Bassermann yrees met voldoening op de verbetering van den internationalen toestand. Spr. had het over het fort bij Vlissingen. (Zfë hierover onder Binnen land.) Rijkskanselier von Bethmann Hollweg betoogde, dat in zake beperking van be wapening tot dusver nog geen voorstel is gedaan, dat ook maar eenigszins bi- zonderheden betrof, en waarover ernstig gesproken kon worden. De tijd van de zjg. kabinetsoorlogen is voorbij. De stem mingen waarop heden ten dage nog oor logen kunnen ontstaan, vinden haar oor sprong in tegenstellingen, die in het ge voelsleven der volkeren bestaan. Dit ge voelsleven is helaas gemakkelijk ont vankelijk voor invloeden en vooral van drijverijen in de pers. Is het mogelijk een diplomatisch tegenwicht daartegenover te stellen, dan is dat ongemeen ge- wenscht, maar voor de practijk is deze gedachte niet voldoende. Duitschland heeft in een vredesperiode van 40 jaar bewezen, dat het geen twisil zoekt, maar zal het denkbeeld van beperking van be wapening een tastbaren vorm aanlnemenj dan zijn er vast omlijnde programma's noodig. Wie zulke voorstellen doen, die loopt gevaar den vrede te verstoren. Het vraagstuk der beperking van be wapening kan niet opgelost worden| zoolang mensch en mensch en, en staten staten zijn. Wat nu het arbitragekwestie betreft, het denkbeeld, om in goed vertrouwen inlichtingen wit te wisselen, teneinde me de te werken, om de stemming tusschen beide volken kalmer te maken, is der Duitsch e regeering in alle opzichten sympathiek. Wij staan geenszins on willig tegenover het denkbeeld van ar- bitrageverdragen, zooals wij uit deal reeds door ons gesloten verdragen heb ben bewezen. Het schrappen echter van de z.g. eereclausule, die de onafhake- lijkheid van de eer en de nationale le vensvoorwaarden betreft, verzekert in werkelijkheid niet den vred^, maar be zegelt de facto een bestaanden toe stand. Wordt die toestand gewijzigd dan zou ik het arbitrageverdrag willen zien dat hechter blijkt dan broos papier. Men kan uit het leven der volkeren de ultima ratio niet wegschrappen, men kan slechts trachten haar zooveel mo gelijk uit te stellen. Daarvoor zijjn arbi trageverdragen nuttig en dat te meer, naarmate ze op practischer grondslag zijn opgemaakt. Tot tevredenheid behoort kracht. Het volk dat niet meer de middelen kan bij eenbrengen tot handhaving1 van zijn' po litieke kracht, daalt af in de tweede rij. Wij Duitschers zijn in het bizonder erop aangewezen deze ruwe werkelijkheid on vervaard onder de oogen te zien. Slechts gij liebt u alle moeite gegeven om mijn afgeleefd lichaam gezondheid terug te gevenhet gaat niet, God hierboven wil het niet. Wilt gij nu ook wat voor mijne arme ziel doen... mij een gerusten dood verschaffenen mij een Katholiek priester halen?" „Zeker wil ik dat!" zeide de dokter, die wel niet Katholiek was, maar meer dan eens ondervonden had, hoe heilzaam de vertroostingen der Katholieke Kerk op de zieken werkten. „Maar gij moet den priester zelf hier brengen, anders laten zij hem niet toe want, ach, zij weten niet, idat hij mij slechts rust en vrede kan brengen in mijn laatste uur." „Aanstonds rijd ik met mijn rijtuig naar de St. Pieterskerk", sprak de dokter, „binnen een half uur hoop ik met een geestelijke weer bij u te zijn."- „God vergelde het u, dokter." „Wenscht u, dat ik een bepaald per soon bij u breng, mijnheer Blackford?" „Neenmaar, zoo het u mogelijk is, een jong, energiek persoon", antwoordde de zieke met vermoeide stem. „Nog iets, dokter, vraag mijn zoon Patrik hier të komen." De jongere zoon van den bankier ver scheen na enkele minuten. „Patrick... mijn jongen!" zeide de zieke za,Qht, ,en men Jas in zijne oogen, dan zullen we de vrede en onszelf, oai!s bestaan handhaven. Het „St. Petersburgsche Telegraaf- agentschap" verneemt uit Blagenstsjensk, dat de geruchten over vijandelijke hande lingen der Chineezen ongegrond zijn. De stemming is bij beide partijen vrede lievend. Het bericht van de vreedzame oplos sing van het conflict tusschen Rusland en China is met vreugde begroet. Men ziet algemeen in, dat een oorlog den slechten oeconomischen toestand, die het gevolg is van het door de pest noodzake lijk geworden sluiten der grenzen, nog verergerd zou hebben. GEMENGD. In den toestand van baron' v. Hert- ling, den zieken leider van het Centrum, is een gunstige keer gekomen. Volgens het „Neue Wiener Tage- blatt" heeft de koning van I.talië den Turkschen troonopvolger uitgenoodigd na zijn tegenwoordigheid bij de Engel sche kroningsfeesten, een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van' Tu rijn. Een keizerlijk decreet ontbindt de Oostenrijksche Kamer van Afgevaardig den en gelast onmiddellijk met de ver kiezingen te beginnen. Niettegenstaande het! protest der Porte, verneemt de „Temps" uit Wee- nen, hebben de beschermende mogend heden van Kreta besloten, de Grieksche officieren-instructeurs van de Kretenzi sche militie op hun post te laten. Dit besluit is op Kreta met groote vreugde ontvangen. Madrileenschie bladen vernemen uit Vigo, dat daar Portugeesche monarchis ten zijn aangekomen en! talrijke verga deringen hebben gehouden. Volgens de Correspondencia de Espana beeft te Fa- yal, oud-kapitein van de Kon. garde, met verschillende van deze heeren be raadslaagd en is daarna naar Londen1 vertrokken. De hertog van Orleans, ex-koning Manuel en koningin Amelie zien, gelijk alle weldenkende Katholieken, in de feesten, die ter herdenking van Italië's eenheid gevierd worden, een be'.eediging van den H. Stoel en hebben den Paus hun deelneming en sympathie laten' be tuigen. De Times verneemt uit New-York dat de kabinetswijziging in Mexico goe de gevolgen heeft gehad, en dat de kan sen op vrede beter worden. De „Sun" verklaard gemachtigd te zijn tot de mededeeling dat president Por- firio Diaz geen plan heeft af te treden zoolang de onlusten duren. Hij geeft echter toe, dat er nadien kans bes.taat, dat hij zal heengaan. In de laatste tien dagen zijn te Ki- rin (Mandsjoerije) dagelijks 2 sterfge vallen van pest voorgekomen. Te Bayonne hebben al de bakkers knechts wegens weigering der patroons om tot loonsverhooging over te gaan, het werk neergelegd. Op aandringen! van den burgemeester zijn thans soldaten ter beschikking gesteld, die het >verk der knechts hebben overgenomen. dat hij een verzoek wenschte te richten tot den jongen man. „Wat wenscht u, lieve vader? Mag ik nu bij u blijven?" „Ja, mijn zoon... de tijd is kort... en ik had je eigenlijk veel te zeggen... je weet, Patrick, ik ben in den katholieken godsdienst opgevoedmaar ik heb he laas in het streven naar..." „Vader, beste vader, wind u toch thans niet op met zulke nuttelooze dingen; die maken uwen toestand slechts erger. Gij hebt te zeer rust noodig, als u weer gezond wilt worden!" „Nutteloos, nutteloos!" kermde de zieke smartelijk; „veel .misschien alles, wat ik in mijn leven deed was nutteloos, en het eenige noodige heb ik verzuimd!" „Vader, hoe kunt ge u toch zelf zoo hinderlijk zijn, gij zijt en waart steeds een rechtschapen man. Alle Baltimoor- sche nieuwsbladen schrijven over uw huis en prijzen uwe edelmoedigheid en uwe weldadigheid „Ach, Patrick, in de oogen der wereld... ja, die oordeelt naar den uiterlijken schijin, maar niet in de oogen van den Rechter hierboven en voor de stem van het geweten."- „Vader, spreek toch zoo niet, gij doet mij pijn, als gij dat zegt, enen gij pijnigt u zed!" „Patrick, ik zal er dan piet meer oyer Volgens telegrammen uit Saloni- ki en elders is de opstand der Albla- neezen zeer ernstig. Naar de „Morning Post" uit Athene verneemt, zijn de betrekkingen tussdienl Turkije en Montenegro zeer gespannen!.: omdat men in Turkije vreest dat Monte negro in een en ander de hand heeftll De Turksche gezant te Cettinje heeft ge dreigd heen te gaan, als de Turken' die in Montenegro gevangen1 zitten, Tiie!< binnen het etmaal worden vrijgelaten!. Het nieuwe Italiaansche ministerie is als volgt samengesteld: Van de oude ministers blijven de volgende: Di $an Giuliano, Sacchi,Tredaro, Eedesco, Facta, generaal Spindari en admiraal Cattolica. De nieuwe ministers zijn: Giolitti; Fi- nochtaro 'Aprile, justitie; Nitti, landbouw, en Calissano, posterijen. Heden zou het nieuwe kabinet ambte lijk worden bekend gemaakt, terwijl de eedsaflegging der ministers eveneens he den zou plaats hebben. De Kamer komt 6 April weer bijeen. BINNENLAND. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is aan den kapitein H. C. M. E. H. van Soetermeer Vos, van het 3e reg. veldartillerie, eervol ont slag verleend, onder toekenning van f 1539 pensioen 'sjaars; zijn benoemd bij de artillerie-inrich tingen tot adjunct-administrateur de tijde lijk adjunct-administrateur J. A. van der Ploeg en de werkman bij die inrichtin gen E. S. J. Vis; is T. Ongerboer, militie-commissaris in de provincie Utrecht, benoemd tot offi cier der orde van Oranje-Nassau is benoemd tot directeur van het tele graafkantoor te Groningen R. van der Vecht, hoofdcommies aldaar. Tweede Kamer. Thans is, overeenkomstig het vroeger gemelde voornemen, de Tweede Kamer tegen Dinsdagmiddag half twee bijeenge roepen in openbare vergadering. Bezoek van aartsh. Frans Ferdinand De Weensche correspondent van de „N. R. Ct." schrijft: Ik hoor, dat de troonopvolger, aarts hertog Frans Ferdinand, en zijn, gemalin het voornemen hebben de „bloementen toonstelling" te Haarlem te bezoeken. Daar mij gezegd werd, dat dit uitstapje na Paschen zou plaats hebben, denk ik, dat een bezoek aan de tulpenvelden bedoeld is. Klemmende vraag. Aan de Universiteit van Groningen is niet één Roomsche professor en er is een vacature. Zou er nu voor een katholiek geen kans zijn? Of zijn wij nog te dom? vraagt de „Stichtsche Post". Openbare Leeszalen. De „Msb." schrijft: Het bericlK, dat wij dezer dagen om trent de Openbare Leeszalen konden geven, is door de „Nieuwe Courant"- tegengesproken en „verre van juist'* genoemd. sprekenmijne krachten konden ook wel eens te kort schieten, en ik heb ze nog zoo noodig. Daarom nog slechts ditdenk dat je stervende vader het tot u zegt: aardsche pracht en aardsch geluk is vergankelijk; ware vrede des harten is alleen bij God te vinden. Zoek den weg tot Hem in mijnen godsdienst, waarin ik sterven wil, in de Katholieke Kerk. Beloof mij dat, Patrick." „Vader, waarom windt gij u thans op met deze gedachten, die... steeds verre van u bleven?" „Beloof het mij, Patrick, of... bemint gij uwen... vader niet?" „Ja, vader", antwoordde de jonge man, doch slechts om zijnen vader gerust te stellen, „ik zal trachten te doen, wat gij wenscht." „Ja, beproef het, Patrick... Henri dacht, dat ik ijlde.neen, Goddank, mijn geest is helder, helder als nooit te vo ren de nabijheid van den dood rukt den sluier van de oogenEn nu, Pa trick, haal mij...", een oogenblik dacht hij na eh zeide toen: „haal mij twintig duizend dollars en leg ze daar in mijn kantoor in den lessenaar, neem den sleutel er uit en breng mij die!" (V^ordt vervolgd.)'

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1