Uit Stad en Omgeving. staten-generaal" arbeid zitting hebben het daarmede ge heel eens? Hoe denkt Uw Comité verder, dat .zoo- Vel in fabrieken als in grootere en klei nere bakkerijen de arbeid zal worden verdeeld Hoe zal de arbeid op den Zaterdag en Maandag, zoowel in liet groot-, midden- en kleinbedrijf worden ingericht en hoe zal de broodbezorging worden gere- geld? Acht gij het verder mogelijk, dat een inspecteur van den arbeid, zelfs al was hij vakman, in staat is naar Uw genoegen! de arbeidsregeling te maken Acht gij uitbreiding van werkruimte, alsmede bijplaatsen van ovens ia bak kerijen, die met 2 of meer gezellen wer ken, niet noodzakelijk Zullen door deze meerdere onkosten en het in dienst nemen vaa meer los per soneel, zonder dat de totale hoeveelheid afgeleverd brood wordt vermeeiderd, er niet talrijke patroons zijn, die het loon van den bakkersgezel wel zullen moe ten verlagen Traktementsverbetering Officieren. De hoefijzer-correspondent van het „Hbl." meldt: Dezer dagen bevatte de „Avp" een bericht omtrent de plannen van M nister Colijn betreffende de traktements-ver- betering voor officieren, volgens hetwelk die plannen eigenlijk ongeveer zouden neerkomen op wat Minister Cool had voorgesteld. Immers de traktementsver betering zou worden losgemaakt van de pensioensverbetering en voor deze laatste zou een vierde van het bedrag der trak- Icmentsverhoogingen worden gereser veerd. Daar dit nu was wat de heer Colijn als Kamerlid verkeerd had geacht, leek het mij ongelooflijk, dat hij het als Minister toch zou voorstellen. Bij informatie is mjj dan ook gebleken, dat bet bericht lang niet geheel juist is. De Minister splitst de noodig geachte pensioensverbetering in tweeën. De alge meene verhooging van pensioenen, waar bij ook Marine zou zijn betrokken, zal later komen. Afgescheiden daarvan echter is een belangrijke vervroeging van den pensioensleeftijd en pensioensverhooging ontworpen voor kapiteins en hoofdoffi cieren van infanterie en artillerie met daaraan verbonden landweerplicht. Deze maatregel, die buiten verband met Marine kan worden genomen, zal, naar men ver wacht, het dubbele voordeel opleveren van een snellere promotie bij de genoem de wapens en van aanvulling van het te kort van officierskader bij de landweer. De traktementsverbetering, waarvan het bedrag ongeveer gelijk zal wezen aan het door Minister Cool beoogde, zal aan deze laatste pensioensregeling worden vastge koppeld, en het is dus slechts de meer algemeene pensioensherziening, die los 'daarvan later zal volgen. Overigens wordt ook door Minister Cool een vierde gedeelte van de trakte mentsverbetering géreserveerd voor de pensioensverhooging, terwijl het eind cijfer voor zijn plannen in deze ongeveer overeen zal komen met het door hem als Kamerlid genoemde bedrag van 1 tnillioen gulden. De traktementsverbetering met daar aan verbonden pensioensverhooging zal vermoedelijk nog in dit zittingsjaar bij 'de Tweede Kamer inkomen. KORTE KRONIEK. De R. K. Centr. Kiesvereeniging in het district Alkmaar heeft besloten bij den Bond van R. K. Centr. Kiesverenigingen jn Nederland een voorstel in te dienen, om over te gaan tot het stichten van een iweerstandskas. De Raad van Haarlem heeft gister middag een terrein van 22.500 M-. aan 'de Leidsche vaart beschikbaar gesteld voor openbare speelplaats. Voor de be strating van wegen daaromheen werd een crediet toegestaan van f112.500. Tevens werd besloten, dat het fontein in De Hout blijft, De R. K. Middenstandsvereeniging in Den Haag heeft deze week vergaderd, .waarin de concept-statuten en het huis houdelijk reglement voor de onderlinge ziekteverzekering na uitvoerige bespre kingen zijn goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd vervolgens het besluit ge nomen om mede te gaan met het voor stel van het hoofdbestuur, om een eigen orgaan op te richten. Er zullen stappen ;worden gedaan om een crediet- en spaar bank voor de afdeeling Den Haag op te richten. Gisteren is voor de vrachtbooten 'der Rheioische Transport Actiën Gesell- schaft William Egan, te Rotterdam, een staking uitgebroken. Het gaat om de werkregeling. Het gaat om de personee- len van een 30-tal booten, elk met 3 man tnachinekamerpersoneel, welke allen lid van den Bond van Machinisten en Sto kers zijn. in de zitting van den Jiaagschen Gemeenteraad is de ontwerp-verordening op den gemeentelijken gezondheidsdienst aangenomen. Daarbij werd o. m. aange nomen een artikel (art. 6), luidende: De controleerende geneeskundigen vor men met den directeur als voorzitter een geneeskundige commissie, welke is belast met het doen van uitspraak: lo. in geschillen tusschen den contro leerenden en den behandelenden genees kundige over de al of niet geschiktheid om na ziekte den arbeid te hervatten 2o. in gevallen van beroep, door be langhebbenden ingesteld bij B. cu W. tegen de uitspraak van den cöfltroiccrcn- 'den geneeskundige, ter zake van de al of niet geschiktheid voor de verdere dienstvervulling; 3o. in bijzondere gevallen op last van B. en W. LEIDEN, 30 Maart. In de week van 22 tot en met 28 Maart werden uit de provincie Zuid- Holland ter kennis van den Centralen gezondheidsraad gebracht 5 gevallen van typhus of febris typhoïdea, 34 gevallen van roodvonk en 19 gevallen van diphte- ritis. Hiervan kwamen voor te Leiden, 3 gevallen van roodvonk en 1 geval van dipheritis te T e r A a r 2 gevallen van roodvonkte Aarlan derveen 2 ge vallen van typhus of febris typhoïdea en 1 geval van roodvonk te A 1 p h e n 2 gevallen van roodvonk of te Stomp- w ij k 1 geval van typhus en febris ty phoïdea. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag, 7*/2 uur, in de kerk van O. L. Vr. Onbevö. Ontv. (Hartebrug) Lof en Predikatie over de Derde Orde van den H, Fïanciscus v. Assisië. Vrijdag, predikatie na de H. Mis van 9Vs uur 5 's avonds 71/2 uur Lof en Predikatie. De Predikatiën worden gehouden door den Weleerw. Pater Borrornaeus de Gre- ve. AALSMEER. In de alhier gehouden raadsvergadering werd na uitvoerige dis cussie aangenomen het voorstel van den heer Evelein om het Raadsbesluit van de vorige zitting, betreffende de leeftijds grens der schoolkinderen, in te trekken. Verworpen werd een voorstel van B, en W. om op het verzoek van den ge meentewerkman Piet om verhooging van salaris tot f550 afwijzend te beschikken, en met op één na algemeene stemmen werd besloten, deze verhooging te doen ingaan op 1 jan. 1912. Besloten wordt het maken van de schoeiing te gunnen aan de Gebr. J. en W. van der Laars, doch onder beding, dat de bouwopzichter Luik de materialen keurt, waarna de gemeente-opzichter het verdere toezicht heeft. Voorts wordt besloten het uitdiepen van de sloot bij het uitbreidingsplan in eigen beheer te nemen, en het maken van de brug en sloopen van een huis te gunnen aan Ter Reehorst te Nieuwveen voor f 1580. Besloten wordt tot het proefnemen om een stuk grond, begrepen in het uitbrei dingsplan, met zand te belasten over 15 M., alsmede een gedeelte sloot over 10 M., om na te gaan, of er slappe grond onder zit. Een proefpaal heeft doen ver moeden, dat er geen slappe grond is. Tot leden van het stembureau worden benoemd de heeren Spaargaren Dzn., Dillewijn en Buis. BOSKOOP. De Raad dezer gemeente heeft gisteren besloten om de aërogeen- gasfabriek te vervangen door een steen- kol engasfabriek. HILLEGOM. Tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool alhier is benoemd de heer M. Scheffer te Oudenbosch. NOORDWIJK. Naar wij vernemen, is er verandering gekomen in den datum, waarop de Oranjevereenigïng zal ver gaderen. De vergadering zal niet plaats hebben op AAaandag 3 April, zooals in dit blad vermeld is, maar op Dinsdag 4 April. NIEUWVEEN. Heden werd in de R. K. school alhier de 53ste vergade ring gehouden der afd. „Aar- en Amstel- streek" van de Diocesaan Vereeniging van R. K. Bijzondere Onderwijzers in het Bisdom Haarlem. Aanwezig waren 14 leden onder voorzitterschap van den heer Th. E. Copray. O.a. bracht de Secretaris zijn jaarverslag uit over 1910 en deed de Penningmeester rekening en verantwoording. In plaats van de heeren Van der Eisen en Viddeleer werden tot bestuursleden gekozen de dames Koets en Van der Maesen, beiden van Lan- geraar, respectievelijk als le en 2e Se cretaresse. Vervolgens werd behandeld de voorloopige agenda der algemeene vergadering der D. V., en werd besloten, alsnog op de supplement-agenda het vol gende voorstel te doen plaatsen: „de afd. /^ar- en Amstelstreek draagt aan het Hoofdbestuur op, bij Monseigneur de noodige stappen te doen om te ver krijgen, dat voortaan geen benoemingen van onderwijs-personeel aan R. K. pa rochiale scholen zullen plaats hebben dan na voorafgaande oproeping in Katholieke onderwjjs-bladen." Eindelijk werd be paald, dat de volgende vergadering in de maand Mei zal gehouden worden, tot het bespreken der supplement-agenda en het benoemen van afgevaardigden ter algemeene vergadering. Alsdan zal door den heer Swarte eene inleiding worden gehouden over een nader te bepalen onderwerp. RIJNSATERWOUDE. In de gehouden vergadering der Ver. voor ongevallen verzekering van Land- en Tuinbouw zjjn de volgende heeren gekozen H. Vink Sr. te Rijnsaterwoude, Abr. v. Poelgeest te Leimuiden, A. van Wieringen te Lei- muiden, C. Kempenaar te Ter-Aar err J. Zevenhoven te Ier-Aar welke vijf heeren vormen de Raad van Beroep. De heer H. Vink is als voorzitter gekozen. We zullen echter hopen dat deze commissie niet te veel moet vergaderen. SASSENHE1M. Gisteren zijn 20 kerk- schapen verkocht en 18 armenschapen. De eersten brachten op f 536.en de andere f 471 WASSENAAR. Gisteravond hield de R. K. Kiesvereeniging haar jaarvergadering in 't patronaatsgebouw. De heer P. Alke made, penningmeester deed rekening en verantwoording over 'tafgeloopen jaar. Er was een batig slot van even zestig gulden. Verder was de avond gewijd aan verkiezingen. Tot afgevaardigden voor de Centr. Kiesvereeniging KatwijkLeider dorp werden gekozen de heeren A. Oster- meijer en Jac. L. Grever6, tct hun plaats vervangers de heeren J. v. d. Hulst en N. de Brtiijji. Voor 't district Zoetermeer werden gekozen de heeren A. Ooster mei jer, J. E. Hoogmans, N. de Brtiijn en G. Ruigrok v. d. Werve. Naar de verga deringen van den Prov. Bonil worden af gevaardigd de heeren A. Ostermeijer en C. Schoorl, hun plaatsvervangers zijn de heeren N. de Bruijn en G. Ruigrok van de Werve. Bij de. rondvraag vroeg één der leden waarom sommige leden een kwartje, andere 35 cents contributie be taalden. De voorzitter deelde mede, dat de laatste contributie geheven wordt van leden die kiezers voor den gemeente raad zijn. Voorgesteld werd de contri butie te brengen op 25 ets. Dit voorstel wordt in de volgende vergadering be handeld. Dan is ook reglementswijziging aan de orde. De aftredende bestuursleden G. Ruig rok van de Werve en P. Westgeest Lz. werden met groote meerderheid van stemmnc herkozen. GEWESTELIJK GEMENGD. De vergiftiging in de Nieuwe Meer. De Haarlemsche justitie is gister weer naar de Nieuwe Meer gegaan, ter in structie der vergiftigingszaak. Er moeten nieuwe gezichtspunten in deze zaak zijn geopend. Goed gewicht. Gister werd op de boerderij van de wed. j. P. Mooijman aan den Veenweg onder de gemeente Stomp wijk een kalf geboren .met een gewicht van hon derd veertig pond. Om de waarheid van zijn bericht aan de werkelijkheid te ioet- sen heeft onze berichtgever, zoo meldt hij, het reuzedier zelf gewogen. Ontaarde Moeder. Zekere W. van V., te N i e u w - V e n n e p heeft hare kinderen zoodanig mishandeld en d2arna in de kelder gesloten, dat de buren op het noodgeschrei der kinderen tusschenbeide zijn gekomen, en de kin deren alzoo hebben verlost. Van deze mishandeling is aangifte gedaan bij de politie, en het is te hopen dat de Voog dijraad tusschen beide komt, teneinde aan die onschuldige kinderen een betere opvoeding te geven. Hoogstwaarschijnlijk verkeerde de vrouw weder onder den in vloed van sterken drank. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer breidt zich in de gemeente Aalsmeer zeer uit. Thans doen zich ook eenige gevallen voor onder het vee van eenige boeren in de bebouwde kom dier gemeente. Het detachement rijksveldwachters is gebracht van 10 op 15, teneinde bewakings diensten te verrichten. Baldadigheid. Door "den gemeente-veldwachter de P. te 'Roelofarendsveen is procesver baal opgemaakt tegen de 17-jarige Th. L. Cz., wegens mishandeling. Genoem de L. bevond zich in den winkel va,n' H. Nad er man oin voor een dubbeltje koek jes te koopen en belette onderwijl een jongen de winkel binnen te treden door de deurknop vast te houden. De dochter van den winkelier verzocht hem dit na te laten, doch de koekjesetende „held" gaf haar een hevigen vuistslag tegen het hoofd. De 87-jarige winkelier kwam nu tusschen beiden om zijn dochter te be schermen. Doch L. sloeg den ouden man met den vuist in het gelaat, zoodat zijn bril brak en hij veel pijn had. Na deze „heldendaden" verricht te hebben, verliet L. den winkel. Eergisternacht heeft Zoetermeer- Zegwaard bezoek gehad van dieven. Bij den landbouwer U, aan den Zeg- waartschen weg hebben zij een schuur opengebroken en daaruit wat fietsge- reedschap en een koperen deksel weg genomen een fiets lieten zij staan. Uit een schuur van de G. hebben zij, na he't slot verbroken te. hebben, o.a. een paar schoenen ontvreemd. Kerknieuws, Nationale Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes, Van 16 tot 24 Mei 1911. De inschrij- vingslijsten worden gesloten 20 April a. s. Na 12 April verhooging der prijzen met f2.50 ten bate van het Ziekenfonds. Spoedige aanmelding zeer gewensebt. Onderwijs. Nuttige handwerken, 's GKAVENHAGE. Geëxamineerd 30 candidates Geslaagd 20, n. I. mej. J. A. Kats en C. Veldhuizen, RotterdamA, J. Haasnoot, Maassluis G. Roest Steenvliet P. Oosten Amsterdam; L. Tollens, G.A. M. Wesselman en L. Rademaker Dordrecht en G. Hoff. Oegstgeest; P. C. van Beilen, J. G. v. d. Bosch, beiden Leiden;' J. W. de Wolff, Nijmegen H. C. van der Vlies, Siiedrechi; C. J. Faure, M. Hartog, M. C. de Jongh, allen te Dordrecht; C. A. Braaf, T. M. Warnaar, E. C. v. Us, A. van der Qraaf, allen te Rotterdam. Sport. Delft-Leiden. Gisterenavond hebben ie Delft het Leidsche Schaakgenootschap en de Deut sche Schaakclub tegen elkaar gespeeld. De uitslag was dat Delft won met 6—5. Zeil- en Roei vereeniging „HoIJandia". Onder voorzitterschap van den beer H. F. Adams van 's-Gravenhage, heeft de Zeil- en Roeivereeniging „MoHandia" gisteravond haar algemeene vergadering gehouden te Alphen aan den Rijn. De vergadering hechtte hare goed keuring aan de rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den heer W. Piek. De rekening over het afgeloopen jaar sluit met een batig saldo van f 274,13, tegenover f 417,IS1/" in het vorige jaar. Oorzaak dezer vermindering was de aankoop van seinvlaggen en storting van bondscontributie in de kas van den bond van roei- en zeilver- eenigingen. Met groote meerderheid van stemmen werd de heer W. Piek als secretaris penningmeester herkozen. Het bestuurs-voorstel, om de ge bruikelijke roeiwedstrijden op den Rijn aan 's Moienaarsbrug op Zaterdag 10 Juni en de zeilwedstrijden op het Bra- semermeer op Zondag 11 Juni te doen plaats hebben, werd met algemeene stemmen aangenomen. De voorwed strijden zullen, zoo noodig, op Vrijdag 9 Juni plaats hebben. De Vereeniging „Hollaudia*' telt thans 240 gewone en 108 buitengewone leden, benevens C donatrices. TWEEDE KAMER. Spoorweg BanöjarParigi. Voor den aanleg van een spoorweg van Bandjar naar Parigi (behoorende tot maatregelen in het belang van de econo mische ontwikkeling) wordt op een aan- vullingsbegrooting voor Ned. Indië, dienst 1911 een som van f 350.000 uitgetrokken waarvan f 100.000 uit te geven in Neder land en f250.000 in lndië. Tegen het einde van 19.11 zal men met den bouw ervan een begin maken. Land- en Tuinbouw. De Chesliire-Kaas. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis vroeg Stanier (unionist) of de Board of Agriculture" eenige me- dedeelingen kan geven ,of de Holland- sche kaas Cheschire-kaas genaamd, en zoo niet, welke onderhandelingen nu loopende zijn. Strachey antwoordde, dat de „Board of Agriculture" geen inlich tingen heeft ontvangen, dat eenige offi- cieele maatregel door de Holiandsche regeering genomen wordt, maar er zijn redenen om aan te nemen, dat er onder handelingen loopende zijn tusschen de Cheschire-kaasfabrikanten en de HoIIj fabrikanten van kaas van het Cheschirer type, die, naar men hoopt, bevredigende resultaten zullen opleveren. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft: A. met ingang van 30 dezer: I. het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens ver boden uit het vasteland van de provincie Noord-Holland naar het overige gedeelte des rijks; II. het houden van tentoonstellingen van herkauwende dieren en varkens ver boden op het vasteland van de provincie Noord-Holland B. bepaald, dat, wanneer bijzondere re denen afwijking van de sub A bedoelde verbodsbepalingen noodzakelijk maken zoodanige afwijking kan worden toege staan, voor zooveel het verbod bedoeld onder A I door den Commissaris der Koningin in de provincie, binnen welké de plf5^ van bestemming is gelegen, en, v<m-Jzooveel betreft het verbod be paald onder A II door den betrokken burgemeester, in beide gevallen onder de door den betrokken districtsveearts aan te geven voorwaarden. Van iedere door hem toegestane af wijking is door den Commissaris der Ko ningin kennis te geven aan den burge meester der gemeente van bestemming. (Stct.) In België zijn velen zeer verwonderd, dat de Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, met ingang van 1 April a.s., de Nederlandsche grenskantoren ge sloten heeft voor den invoer van fokvee. Die maatregel is voor den Belgischen landbouwer van groote beteekenis. België kan namelijk het Nederlandsche fokvee niet missen. Over deze aangelegenheid onder vraagd, antwoordde de Minister, dat de maatregel genomen is, omdat het mond en klauwzeer onder het rundvee in Hol land in de laatste dagen een zekere uit breiding heeft genomen. Bij afneming der ziekte zal het verbod onmiddellijk worden opgeheven of tot enkele kantoren worden beperkt. Het bestuur der provinciale stieren keuringen in Zuid-Holland heeft, op voorstel van den directeur-generaal voor den landbouw, bestolen, de keuringen, die nog moeten plaats hebben, tot latei: uit te stellen met hel oog op hei vor komen van mond- en klauwzeer nier het rundvee. Te Nijmegen is het mond- en klauw zeer uitgebroken bij den veehandelaar van Swam. Uit Drachten wordt .gemeJd, dat door den gemeenteveearts aldaar mond- en klauwzeer geconstateerd is in den veer stapel van den landbouwer B. F. v. d. Burg, te Opeinde. De districtsveearts tc Leeuwarden is onmiddellijk vertrokken. 396e Staatsloterij. EERSTE KLASSE. - 4e LIJST. Trekking van Donderdag 30 Maart. Hooge f 1000 19923 f 100 3795 Prsjsen van i 20. 132 3010 5825 8892 11142 13501 15659 17726 321 70 29 8982 324 764 711 18424 508 3616 6631 9036 422 997 892 8">7 1119 27 6826 40 12113 14315 911 81 1385 3849 7083 9573 500 810 16050 87 1405 3989 7309 9633 15 15125 170 19041 1520 4818 7484 9793 736 50 289 570 1606 4933 7778 10007 805 84 508 20031 2027 5078 7911 224 71 252 639 302 33 5309 69 601 913 370 50 5Q4 39 5541 70 738 13044 405 17028 35 2202 5674 8086 11041 245 520 48 91 2852 5757 Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het Kandidaats examen in de rechten de heer D. Crema de Jongh (Utrecht); voorbereidend kerke lijk exdmen de heer F. H. Fortgens (Hazerswoude). Rechtszaken. De Haagsche rechtbank veroordeelde heden E. P. V. te Ter Aar, wegens dief stal van geld tot f 12 of 12 dagen; J. F. te Leiden wegens vernieling en' mishandeling tot 2 weken J. L. te Lei den wegens mishandeling te Warmond, t' 41 dagen C. v. d. B. te Noordwijker- houc wegns be'eediging van een amb- tepaar tot f5 of 10 dagen J. A. te Lei den wegens diefstal van een rijwiel, tot 6 maanden J. W. W. en L. K. te Leiden wegens diefstat ivan steenkolen, tot 2 maanden A. H. J. v. H. te Leiden, \ve- gens'bleediging en mishandeling van een: ambtenaar, tot 3 weken A. H. J. H. en P. v. d. B. te Z o e t e r w oude we gens verzet, ieder tot 14 dagen. Een Trappistenklooster in China. De monnikenorde der Trappisten ont stond in de zeventiende eeuw. Haan stichter is geen mindere clan graal' Ar- mands le Bouthillier de Raiicc. De geest drift, die de grond van zijn karakter-was,- bracht hij ook over op de studie. Van twaalf tot vijftienjarigen leeftijd lever de hij met behul pvan zijn preceptor eene nieuwe uitgave van Anacreons gedichten' in het Griekseh met aanteekanijigenU Met de groote onderscheiding verwierf hij alle titels der letterkunde en der godr geleerdheid aan de Sarbbnne en op acht- entwintiigjarigen leeftijd den doctor.ti,- tel. Ook legde hij zich toe op dc ster renkunde. Maar dat alles belette hem niet van het Parijsche leven te gedier ten en wat zijn lievelingsdichter Ana<- creon van min en wijn in zijne lieve en! losse lierdichten had voorgezongen, over dreef hij nog in de werkelijkheid. Door meer dan eens aan doodsgevaar ontsnapt te zijn, kwam hij tot inkeer en begon' een heel nieuw leven. De leegte, welke zinnelijke genietingen in een geest als den. zijnen moest achterlaten, al leeft men ook aan het hof eens koninigs, enl het ontmoeten van een armen herders knaap, die zich in zijnen geringen staat, bij beperkte geestvermogens, hoogst ger lukkig achtte, bracht hem tot nikeer.l Hij verliet Parijs, deed afstand van all zijn goederen en behield slechts La T rappe. Aan het Hotel D i e u, hospitaal te Parijs, schonk hij niet minder dan drie honderd duizend francs. Als onze heer ren socialisten met zulke voorbeelden! preekten, zou men met grond moeten! veronderstellen, dat zij niet uit eigen-- baat, of om een baantje of kamerlid- schap machtig te worden, maar .uit over tuiging hunne leerstellingen yerkóTdir gen. La Trappe, eigenlijk het valluik, was. vroeger een wildernis, die zeer moei lijk te bereiken viel, van daar de naam! la trappe. In eene vallei daarvan, gele gen in Normandië 34 uren gaans ten| Noordwesten van Parijs, stichtte Roiïoiil in het begin der twaalfde eeuw eeW! Cisterciënsersrkiooster. In de zeventien de eeuw bleek' de kloostertucht eng! verslapt te zijn. De, IRancë, cfie over Tiet Klooster te beschikken had. verwijderde de zeven monniken, die ër nog warend met pensioen, (niet met leege handen, zooals hedendaagsche philantropen of hooggeroemde menschenvrienden, en'otr dernam het klooster te hervormen. In! hunne plaats kwamen ezs monnikei van) de strengste observatie van St. Bener clictus. Eenigen tijd daarna trad hij: zlelf als monnik in,en legde na een'proef jaar de gelofte af. Zelf abt gekozen zijnde, vond hij dettj regel nog niet streng genoeg. In' 1664 ontwierp hij een nieuwen ordesrejgjéjiy wel de strengste die er bestaat, waaft vleeschspiizen mogen zij niet eten, desj nachts 2 uur moesten zij hen legerstedei een stiopzak, verlaten om te gaan bidH

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2