buitenland. binnenland. 2e Jaargang. No. 450. e Ecicbetic Sou/tomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27. cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Vrees voor den hoogen hoed. In de voor Italië zoo treurige, midden in de feestelijkheden vallende kabinets crisis, heeft toch ook de vroolijke noot niet ontbroken, die weer eens de socia listische liefde en zorg voor het volk in een helder daglicht stelt. De koning werd door de omstandig heden gedwongen, de eerste schop van ;een put voor zich zelf te steken door het plan, ook socialisten in het minis terie op te nemen. En nu zou men denken, dat die heeren tde gelegenheid met beide handen zouden aangrijpen om aan het roer te komen en de noodige verbeteringen voor het volk 'aan te brengen, die zij met zulk een lawaai van anderen vergen. Niet aldus de socialist Bissolati. Hij dankte voor de eer, omdat, zooals hij in ;cen interview verklaarde, hij opzag tegen Zijn representatieve plichten. Een hooge hoed en gekleede jas had hij nooit be- zeten. Hij voelde er zich niet in thuis ;en dat ging bij hem boven de zorg voor het volk. Raar idee van plicht houdt die man er op na. algemeen overzicht. In St. Petersburg, zoo seint de cor respondent van het „Berl. Tagebl." be schouwt het conflict tusschen Rusland en China als geëindigd. De Chineesche antwoord nota, zeer vredelievend gesteld, zegt dat .China in zijne mededeelingen vaa 19 Febr. en 18 Maart duidelijk zijn stand punt heeft uiteengezet, dat feitelijk geen nadere verklaring behoeft. Het ministerie geeft slechts de ge- >venschte verzekering om kunstmatig op gewekte misstanden uit den weg te rui men. Nadat dan nog eens het standpunt over de consulaten en de monopolie kwestie uit het eerste en tweede ant woord is gereleveerd en erop is gewezen dat China naar geen monopolie streeft, constateert het anji/woord dat sederftoude tijden vriendschappelijke betrekkingen bestaan tusschen China en Rusland. De nota besluit dat de Chineesche re geering zich in niets tegen het door Rus land in zijn nota van 16 Febr. ingenomen standpunt verzet en erkent dat Ruslands eischen steunen op het Russisch Chinee sche verdrag. Zoo heeft China dan toch eieren voor zijn geld gekozen en Rusland heeft voor het welwillende antwoord bedankt Is het nu uit? Misschien is het er juist mede als met Opstand in Mexico die ook uit is. Immers Madero, de lei der van den opstand, heeft een procla matie uitgevaardigd, waarin hij de sta king aankondigt van den kleinen' oorlog en waafin hij de stichting uitroept eener republiek, die bestaan zal uit de zeven staten, in welker grondgebied op het oogenbiik de opstand woedt. De bedoe ling van Madero met de uitvaardiging 'van deze proclamatie schijnt te zijn, te verkrijgen, dat de Mexicaansche opstan delingen door het buitenland (lees: de Vereenigde Staten) niet langer zullen .worden beschouwd als rel.'ellen, doch er kend als oorlogvoerende partij, welke dan ook niet langer een guerilla, maar den grooten oorlog voert. Dat het nog lang kan duren heeft de zer dagen nog in een onderhoud met de berichtgever van de „Koln. Ztg." Gus tavo Madero, de broeder van den opstan- delingenaanvoerder verklaard. „Wij willen strijden voor onze beginse len en niet terwille van personen en ,wij zullen de wapens niet neerleggen, ,voor wij den door ons gewenschten vre- 1de hebben afgedwongen. Van een ingrij pen door de Vereenigde Staten willen wij niets weten. Spoortreinen zullen wij niet vernielen, behalve wanneer zij wa pens of muntiie vervoeren." Over het nieuwe ministerie was hij vrij wel te spreken, ofschoon hij het geen lang leven toedenkt. „Limantour", zei- de hij, „het nieuwe hoofd van het mi- jiisterie, is de eenige man van betee ken is, op vvien Mexico zich sedert 15 ja ren kan beroemen. Wij zouden gaarne zien, dat hij tot vice-president benoemd toieid. Een herkiezing van den president wil len wij niet, maar wenschen, dat deze slechts voor één keer en wel voor een periode van zes jaren gekozen zal wor den. DTie Mexicaansche Staten hébben inf de laatste dagen wetten aangenomen! waarbij de herkiezing van ambtenaren verboden wordt. Dat is een concessie aan ons program. Mijn btoeder Francisco (de leider der opstandelingen) is onze candidaat. Sinds 18 dagen hebben wij niets van hein vernomen, maar wij zeg gen „geen tijding, goede tijdingf'. .Waar de onderhandelingen tusschen de opstandelingen en de Mexicaansche regeering plaats vinden, wilde Madero niet zeggen, wel liet hij doorschemeren, dat dit piet in Mexico geschiedde. Hij verklaarde overigens pvertuigd te zijn, dat de vrede weldra hersteld zou zijn. Portugal liet in lange weer niets van zich hooren, maar nu komen toch weer berichten van de ontdekking van een monarchistisch conflict. Thans is het de „El Mundo", die met het bericht aankomt. Volgens ,xhet officieus orgaan zou de voorloopige regeering een groote monarchistische vereeniging „Sabonaria" genaamd, ont dekt hebben. .Dit geheim genootschap zou in alle plaatsen zijn vertegenwoor digers hebben en over het geheele land verspreid zijn. Reeds werden tal van mi litairen, priesters, politiemannen en per sonen uit de hoogste aristocratie, die vroeger tot de vrienden van koning Ma nuel behoorden, wegens het deelnemen: aan een complot in hechtenis genomen. Om niet ,met de harde en dikwijls on rechtvaardige rechtspleging der republi- keinsc'ne regeering in aanraking te ko men, verlaten honderden voorstanders van het .koningschap het land en gaan zij zich in .Spanje vestigen. Alleen geduren de de laatste dagen, den afgeloopen week trokken 120 Portugeesche fami lies meest aristocraten, de Spaansche grens over om zich in Tuy te vestigen'. Tuy en Vigo zijn zoo langzamerhand de hoofdkwartieren van de monarchistische beweging geworden. In laatstgenoemde plaats verblijft ook kapitein Conceiro, die bij de revolutie op waarlijk heldhaf tige wijze de monarchie verdedigde. Hij zou thans .bezig zijn om den strijd voor te bereiden. De regeering, ,wie dit alles ter oore ié gekomen, neemt zegt de „Mundo" eveneens maatregelen pm de actie der royalisten te fnuiken. Een koddig incident zal zich waar schijnlijk in de Fransche Kamer voordoen, waar men wil interpelleeren over het volgende geval: In het dagblad „Le Petit Var" vertelt Georges Mandel, die chef geweest is van het kabinet van Cleinenceau, dat Con stant, de nieuwe onder-staatssecretaris, aan het ministerie van binnenlandsche zaken, een niet veel beduidend, maar om zijn heftig anti-clericalisme bekend afge vaardigde, kort vóór Briands aftreden aan dezen als een persoonlijke gunst verzocht had, aan de congregatie der Ursulirien van Bazas (Gironde/^Jre inge volge de wetten van 1901 en 1904 opge heven behoorde te worden, een verlof tot tijdelijk voortbestaan toe te kennen. Briand is, zegt deze, zwak genoeg ge weest, het verzoek in te willgien van Con stant, die bheoorde tot hen, die Briand verweten, dat zijn politiek ten opzichte der kerkelijke vereenigingen te liberaal was. Constant heeft, korten tijd nadat Briand zijn verzoek had ingewilligd, mee geholpen den minister-president te doen vallen. 'n Heftig anti-clericaal, die pleit voor het behoud van nonnetjes! In Frankrijk schijnt alles mogelijk. GEMENGD. Te Saint-Jean, niet ver van Nice, is gisteren een gedenkteeken voor den Belgischen koning Leopold II onthuld. De prefect van het departement der Zee- Alpen heeft er een toespraak bij ge houden. De Duitsche Keizer is te Korfoe aangekomen. Aan boord van de „Hohen- zollern" heeft hij de voornaamste over heidspersonen ontvangen. Elders in ons blad vindt men eenige bijzonderheden over het Achilleion. Baron v. Hertling, een van de leiders van het Centrum in den Rijksdag, i^ ernstig ongesteld. Hij is ten volle bediend en naar het Hedwigsziekenhuis te Berlijn* overgebracht. Hertling had nog dezer dagen in de bijeenkomst ter viering van het veertig jarig bestaan van het Centrum de feest rede gehouden, hoewel hij zich toen al niet goed voelde. De slechts voor enkele weken als militair instructeur in Turkschen dienst getreden luitenant-kolonel von Schlichting werd gistermosgen om 10 uur, toen hij bezig was zijn model-regiment, in tegen woordigheid van den divisie-generaal Hanssan Issed Pasja, te inspecteeren, levensgevaarlijk gewond door een Alba- neeschen soldaat, die een geweerschot op hem loste. Waarschijnlijk heeft men hier met een persoonlijke wraakneming te doen. De dader werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Luitenant von Schlich ting werd naar het Duitsche ziekenhuis te ConstantinopeJ vervoerd. Als dat maar geen verwikkelingen geeft met Duitschland. Nauwelijks is de Turk met de op standelingen in Yemen klaar, of hij krijgt het weer met andere onderdanen aan den stok. Nu weer zijn de Malissoren, een Albaneesche stam, opgestaan. Ze zijn 4000 man sterk en goed gewapend. De opstand is uitgebroken omdat de Malis soren geen belasting willen betalen en niet in het leger willen dienen. Een stoomschip met reservisten uit Klein-Azië is naar Skoetari onderweg. In het Kapitool (zetel van regeering en wetgevende macht) van den staat New-York is gistermorgen brand uitge broken. Het gebouw, dat 60 a 65 millioen gulden heeft gekost, wordt met vernieti- ing bedreigd. De brand is ontstaan op de tweede verdieping, en het vuur ver breidde zich inet snelheid. De vlammen wierpen haar schijnsel over de geheele stad. De staatsbibliotheek, van welke de waarde op een millioen dollars geschat werd, was spoedig vernietigd. Men ge looft, dat de brand moet worden geweten aan een defect van een electrische ge leiding. De schade wordt geraamd op verscheiden millioenen dollars. De be ambten slaagden er in, een aantal kost bare bescheiden naar buiten te dragener werden geen pogingen gedaan om het kostbare meubilair te jedden. Bij het blusschingswerk zijn verscheiden brand weerlieden door vallend glas gekwetst. Men gelooft, dat er een menschenleven te betreuren valt. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is aan den kapt.-luitL ter zee W. Cornelis, eervol ontslag ver leend onder toekennin'g van f2610 pen sioen 's jaars zijn bevorderd tot kapL-luit. ,ter zee de luitenant ter zee le kl. P. te Vektoup en tot luit. ter zee 2e kl. A. ten Broecke Hoekstra zijn bevorderd tot hoofdcommies bij. het agentschap van het ministerie van Financiën te Amsterdam, de commies J. W. Spaargarentot commies de adj.- commies L. W. ten Broeke, tot hoofd commies bij de directie van de Groot boeken der Nationale Schuld de com mies J. A. Luysterburg, tot commies- miesboekhouder bij gemelde directie de adjunct-commiesboekhouder B. M. Al berts, tot eerste klerk bij de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld en het Agentschap van het Mi nisterie van Financiën' te Amsterdam J. C. Rol en G. Dkker, beide 2e klerk. is A. J. L. Visser van IJzendoorn, se cretaris-penningmeester van het bestuur der vereeniging Ambachtsonderwijs te Gorinchem benoemd tot ridder in de or de van Oranje ,Nassau is benoemd tot hoogleeraar aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam J. J. Aarts, leeraar aan de academie voor beeldende kunsten te 's Gravenhage is aan J. van Dam, te Wagen in genl, eervol ontslag verleend als directeur en leeraar aan de Rijks Landbouwschool al daar is de medaille van het Roode Kruis verleend aan Jhr. J. C. C. den Beer Poortugael, oud-luit. generaal, te 's Gra venhage, mej. G. A. Beynen, directrice der kliniek van het Haagsche vrouwen- comité van het Ned. Roode Kruis, te 's Gravenhagejhr. mr. S. Laman Trip, oud-ondervoorzitter van het hoofdoomi- van het Ned. Roode Kruis, te Sche- veningenC. de Mooij, oud-dirigeerend fltt'SW ym .le M-. te 'sGr^venha- geW. J. Vervloet, oud-secretaris van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis, te 's Gravenhage. is benoemd tot adjVdirecteur bij den dienst der posterijen G. W. W. C. Diest Lorgion, hoofdcommies is de O. I. ambtenaar J. G. Westen berg, opzichter le kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië eervol ontslagen, onder toekenning van pensioen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal behalve de te gen Woensdagmiddag 5 April vastgestel de vergadering voor de eindstemming over het ontwerp tot wijziging der ar beidswet, ook Dinsdagnamiddag 4 April te half 2, nog een korte openbare zit ting houden in verband met een voorstel van de centrale sectie om nog eenige kleine wetsontwerpen te behandelen. Den 6en April is de voorzitter der Ka mer, graaf van Bylandt, voornemens, zich voor eenigen tijd naar het buitenland te begeven. De Suriname-commissie. De heeren Dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer en J. van Volleithovten directeur der Deli-maatsdhappij, die een sub-commissie vormen van de commissie tot het instellen van een onderzoek naar den economischen en tinancieelen' toe stand der kolonie Suriname, zullen met den aan die commissie toegevoegden se cretaris, mr. S. J. R. de Monchy, op 29 April hun reis naar de kolonie aanvaar den. Zij gaan eerst naar New-York, om van daar met een der bacoven schepen van den K. W. I. M. naar Suriname te vertrekken. Tentoonstelling voor voedings middelen. De Minister van Buitenl. Zaken, ves tigt iii de Staatscourant de aandacht van belanghebbenden op eene in de maand April a. s. te Charleroi te houden ten toonstelling, waaraan verbonden' zal zijn eene internationale afdeeling „Voedings middelen". „De Hanze" De Centrale Raad van „De Hanze", in het bisdom Haarlem houdt op Dins dag 4 April a.s. ten 11 uur in Den Haag eene vergadering. Agenda: 1. Welkomstgroet door den voorzitter van de afdeeling den Haagv 2. Opening door den Bondsvoorzitter. 3., Ingekomen stukken en mededeelinigei1. 4. Notulen. 5. Voorstel hoofdbestuur to|t het uitgeven van een eigen orgaan voor de Haarlemsche Hanze (dit blad zal iedere week, gratis en franco aan alle leden van de afdeelingen gezonden wor den.) 6. Behandeling der concept-statu ten en Huishoudelijk reglement van de Onderlinge Diocesane Ziekteverzekering. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Debietwet op tabak. De Haagsche correspondent van „De Telegraaf" blijft ondanks de tegenspraak volhouden, dat het zoo goed als zeker is, dat het ontwerp in zijn tegenwoordi- gen vorm niet door de regeering zal ge handhaafd worden. Zijn inededeeling vindt trouwens een bevestiging in het feit, dat de minister gisteren met! de ver tegenwoordigers van twee bonden van tabaksbewerkers confereerde. De betreffende bonden zijn ,naar bij onderzoek bleek, de Christelijke en R. K. Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbon den, de eenige organisaties, die het ont werp voor verbetering vatbaar achten. Wat ligt dus meer voor de hand, dan dat de minister met deze organisaties overleg wil plegen, teneinde na te gaan, op welke wijze het notwerp door wijzi ging meer aannemelijk gemaakt kan wor den. Indien hij van plan was 't ongewij zigd te handhaven, zou deze conferentie overbodig zijn, want men mag toch niet veronderstellen, dat hij de menschen bij zich zou laten komen, enkel en alleen, om zich op het debat in de Tweede Ka mer voor te bereiden. De Delftsche Handelsvereeniging heeft tot de Tweede Kamer een adres gericht, waarin wordt verzocht, het onffo- werp van wet inzake een debietrecht op tabak niet aan te nemen. In een te Leeuwarden gehouden verga dering van belanghebbenden bij de ta baksnijverheid is besloten, te ageeren tegen het wetsontwerp tot heffing van een debietrecht pp. tabak.. Door het bestuur van de afdeeling „Rotterdam" der Nederl. Ver. van Siga renwinkeliers, is namens die afdeeling aan den Minister van Financiën' verzon den een uitvoerig request, waarin Z.Exc. verzocht wordt, alsnog het ontwerp ,te willen intrekken, subsidiair de controle althans zoodanig te regelen, dat de las ten der wet niet onevenredig zwaar opj de schouders der winkeliers drukkeny doch gelijkelijk op alle tabaksverkoot- pers zonder onderscheid. In de gisteren te Utrecht gehouden algemeene vergadering van het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikan ten was men algemeen van gevoelen, dat de invoering van een debietrecht op tabak een onherstelbare ramp voor de sigarenindustrie zou zijn. Men besloot daarom, zich inet alle kracht tegen be doeld wetsontwerp te verzetten en in, een adres aan de Tweede Kamer alle bezwaren dienaangaande kenbaar te maken. De Bakkerswet. Het Bakkers-comité, (voorzitter dr. J. Roeters van Lennep, secretaris mr. H. Blaupot ten Cate) heeft een „schets eener gewijzigde bakkerswet-Talma" ontworpen, welke voornamelijk hierin van het ontwerp- Talma afwijkt, dat het voor den patroon den nachtarbeid niet wil verbieden, en een regeling maakt niet alleen voor den arbeid in broodbakkerijen, maar in de bakkerijen in het algemeen. Alle nachtarbeid, die niet om technische of economische redenen strikt noodza kelijk is, zal uit de bakkerij verdwijnen. In alle bakkerijen waar men den g e- h e e 1 e n nacht werken wil, zal een ploegenstelsel moeten worden ingevoerd, want per gezel worden in een tijdruimte van 14 achtereenvolgende etmalen 48 nachturen toegestaan, en deze zullen (bij aanneming dat de' nacht van 9 uur 's avonds tot 5 uur 's morgens, dus 8 uren duurt) in 6 etmalen zijn verbruikt. Voor die bakkerijen, die geen ploe genstelsel kunnen invoeren, wordt be paald, dat, wanneer een bakkersgezel in eene tijdruimte van 14 achtereenvolgende etmalen in meer dan 7 etmalen gedu rende den nacht werkzaam is, het aantal toegestane nachturen per gezel wordt verminderd tot 32, in verband waarmede dan niet meer dan 2Yi der arbeidsuren in den nacht mogen vallen. Het aanvangsuur des morgens is gesteld op half 3, des Zaterdags zal het half 2 kunnen zijn. Als voordeelen die het bakkerscomité zich van deze schets voorstelt, noemt het o.a. de volgende Het verbod van arbeiden door den patroon in eigen huis vervaltin dit ont werp is in een gezond streven naar zoo groot mogelijke beperking van den nacht arbeid. Uit een Open Brief van het bestuur der „Vereeniging van Broodbakkerspa troons uit de Luxe-, Gemengde en Mid denbedrijven" gericht aan het Nat. Comi té voor afschaffing van den bakkers- nachtarbeid te Amsterdam ontleenen wi/ het volgende Thans staan wij aan den vooravond van den dag, waarop in de Tweede Ka mer der Staten-Gencraal beslist zal wor den over het wel en wee onzer bedrijven^ Een legio bezwaren zijn door ons, te genstanders van de afschaffing van den! nachtarbeid in broodbakkerijen, tegen de ontworpen wettelijke regeling te berde gebracht. Uw antwoord was steeds het zelfde wat de Minister gaf, „het bedrijf moet zich maar aanpassen/' Het bakkercomité vroeg U reeds een jaar geleden vijf malen per open brief een volledig technisch uitgewerkt plan te geven van de verdeeling van den ar beid in broodbakkerijen, wanneer het aanhangig wetsontwerp tot afschaffing van den nachtarbeid een voldongen feit mocht worden. Nimmer is dat technisch uitgewerkt plan door u gegeven. Sinds is het wetsontwerp nog zooda nig gewijzigd, dat wij daarin een hoogst onpractischc regeling van den arbeids duur hebben gekregen. Uw comité publiceerde een besluit^ waarbij werd te kennen gegeven, dat Uw) het wetsontwerp aanneembaar achtte. Op welke gronden berustte dat be sluit? Waren de patroons, die in het Natj Cpfliité vpor afschaffing van den pacht-

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1