Tot directeur der Arnbachtsschool tn Avond-Teèkenschool te Hulsf (Zeeland) Is benoemd de heer W. C. J. van Beu- zekom, leeraar aan de Ambachtsschool en de Teeker.school der Ned. R. Kath. Volksbond alhier. KATWIJK AAN ZEE. Voor de visch, hier heden aangebracht, werd besteed: griet 40 tot 60 ct., tong 25, 40 tot 60 ct., per stuk; schol {7, ken f4.20, schar f3 a f3.50, per mand. KATWIJK AAN DEN RIJN. Voor het afzanden van het Grootduin is gisteren gearriveerd een z.g. „ijzeren man". De reusachtige afmeting dezer machine doet vermoeden, dat bij inwerking stellen de zer machine over ongeveer twee maanden spoedig het hier overtollige zand ver wijderd zal zijn. NOORDWIJK. Gisteravond hield de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer (V. V. V.) hare jaarlijksche Algemeene Vergadering in „Het Hof van Holland". In zijn openingswoord constateert de Voorzitter, de Heer A. Dorsman, dat er nu, na de oprichting van de nieuwe Maatschij. „Zeebad", drie vereenigin- gen bestaan, die ten doel hebben, den bloei van de badplaats te bevorderen. Men meene echter niet dat V. V. V. nu overbodig geworden is. Er is nog zeer veel te doen. De Maatschij. „Zee- bad'- zal aan V. V. V. groote diensten kunnen bewijzen door zaken over te ne men, die tot nog toe aan V. V. V. waren overgelaten, zooals de verzorging van de trappen en de toegangen tot liet strand, enz. Uit het Verslag over 1910, door den Secretaris, stippen wij o.a. aandat de bestuursvergaderingen slecht worden be zocht, gemiddeld door 7 van de 15 le den dat het nut van de lijst van hertel- pensionhouders en kamerverhuurders reeds is bewezen dat er goede hoop be staat, dat de muziektent eerlang zal ver rijzen, dat de badplaats in 1909 is be zocht door 4040 gasten, in 1910 door 5396 gasten, dus een toename van 1356. Uit de Rekening en Verantwoording over 1910 bleek, dat de inkomsten be droegen f 454,471/2, de uitgaven f490,62, zoodat er een nadeelig saldo is van «36,151/2. Thans is aan de orde de verkiezing van 5 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren H. Lieferink, Roche fort Dijk, L van Limburg Stirum, Th. Oostveen, R. J. de Groot. Alleen de secretaris de heer Rochefort Dijk, is direct herkiesbaar. De uitslag van de eerste stemming is, dat herkozen wordt de heer Rochefort Dijk en gekozen de heer De Vreede, ter wijl er herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren S. J.. Zandvoort,- B. H. Buss ink, Zembrosky, K. de Bes, Spruit en A. Verloo.p. Hierbjj worden ge kozen de heeren A. Verloop en S. J. Zandvoort, terwijl tusschen de heereni Bussink en Zembrosky, die beiden een gelijk aantal stemmen verkregen, het lot beslist tengunste van den heer Zem brosky. Alle gekozenen namen de benoe ming aan. Bij de behandeling van de begrooting voor 1911 worden de inkomsten en uit gaven geschat op f425. De rondvraag geeft aanleiding tot langdurige en warme discussies. Een voorstel van den heer Bussink1 om de contributie te verdubbelen ont- moet van verschillende kanten bestrij ding. De heer J. H. van der Werf her innert er aan, dat bij de oprichting be sloten is de contributie zoo laag moge lijk te stellen, om zoodoende veel le den te werven. Om den toestand van de geldmiddelen te verbeteren stelt de Eere-voorzitter, Jhr. W. C. van Panhuys, voor, de ho tel-, pensioenhouders en kamerverhuur ders, om op de wekelijksche rekening van de Iogé's een badplaatsbelasting (z.g. Cours-taxe) te plaatsen, bjjv. van f0.25. Dit plan wordt door ^pr. nader uitgewerkt. Op een aantal van 3000 gasten zou dit reeds een som bedragen van f750, die dan aan V. V. V. zouden moeten worden afgedragen. Nadat nog lang en breed over deze zaak is gediscusieerd o.a. ook over sa menwerking met Maatschij. „Zeebad", .wordt het voorstel van Jhr. van Panhuys aangenomen. Een voorstel van den heer Bussink1 gesteund door den heeren Ham en H. Lieferink, luidt: 1. Verhooging van contributie tot een minimum, nader door hef Bestuur te overwegen. 2. Persoonlijke aanvraag door het Be stuur bij alle leden, om vrijwillig hoo- ger dan het minimum te gaan. Het eerste gedeelte is in strijd met de statuten, het tweede gedeelte wordjt bij acclamatie aangenomen. Met een kort woord sluit de Voorzit ter deze belangrijke bijeenkomst. NOORDW1JKERHOUT. In verband met het verzoek van de firma A. Guldemond te Lisse om het Harde Pad af te voeren van den legger der wegen dezer gemeente zal er op Wocr.sdag 12 April voorm. ÏOJ^ uur, door een Commissie uit de Ged. Staten een plaatselijk onderzoek worden ingesteld. Dit onderzoek zal om 1D4 uur worden gevolgd door eene conferentie ten Raadhuize met de belang hebbenden, die ook uitgenoodigd tegen woordig te zijn bij het plaatselijk onder zoek. l_ RljNSBUR.G Jot lid van den gemeen teraad (vac. wijien den heer H. van Eg- mond) is gisterén bij enkele candidaat- steHmg gekozen de heer NTc. v. Delft, Chr.-Hist. WARMOND. Gisteravond vergaderde in het lokaal „De Zon" de afdeeling Warmond der Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur, onder leiding van den heer J. H. Kruseman, voorzitter. Aan de orde was het behandelen van den beschrijvingsbrief voor de 122ste al gemeene vergadering. Voor lid van het hoofdbestuur werd gesteund den reeds door de afdeeling ge stelden candidaat, den heer H. .W. de Graaff, te Leiden. Het voorstel van het hoofdbestuur om een bedrag van f 1000 beschikbaar te stel len voor het houden van een tentoon stelling van 20—22 Dec., vond algemeene instemming. Omtrent het voorstel Oegstgeest, een bedrag van f1000 beschikbaar te stellen voor het uitloven van prijzen voor Tul pen op buitenlandsche tentoonstellingen vertrouwde de afd. ten volle de handel wijze van het hoofdbestuur, die in het praeadvies uitdrukte, aan dezen wensch te zullen voldoen, zoodra zich hiervoor een geschikte gelegenheid voordoet. Volkomen kon de vergadering zich ver eenigen met het voorstel der afd. Noord- wijk, het hoofdbestuur te willen verzoe ken, stappen te doen bij den betrokken minister om te verkrijgen dat plaatsen, die meer aan 15 K.M. van Haarlem af liggen, toch ook tegen het verlaagde ta rief met Haariem mogen telefoneeren. Het voorstel der afd. Hillegom dat het Hoofdbestuur macht wil geven om op de wijze, die het bestuur het doelmatigst acht, te verkrijgen een kleurenkaart, vond ondersteuning. Het voorstel Rijnsburg, een fonds te stichten om zooveel mogelijk minder waardige bolgewassen te doen vernieti gen, werd in beginsel ondersteund. Over regeling en uitwerking van zoo een dergelijk voorstel zag men liever na dere verklaringen. Een onderlinge brandschadeverzeke ring, welke door de afd. Uitgeest werd voorgesteld, acht men voor deze uitge breide streek en handel zeer op z'n plaats en men is van meening, dat bij voldoen de deelneming, hierin een voordeel is ge legen. De uitwerking en de totstandkoming van een dergelijke onderlinge verzekering betwijfelde men ten zeerste. Tot afgevaardigden naar de algem. ver gadering werden benoemd de heeren G. Onderwater en T. Mach en. Hierna hadden nog eenige besprekin gen plaats omtrent den coöperatieven in koop van dekriet en zakken, waarna door den voorzitter de vergadering werd ge sloten. ZEGVELD. Maandag hield de Coöp. Brandwaarborg-Maatschappij „Zegveld en Omstreken" haar jaarvergadering, die door den voorzitter, den Heer J. B. v. d. Wind, met gebed werd geopend. Na voorlezing en goedkeuring der no tulen, deelde de voorzitter mede, dat de rekening door de financieele commissie was nagezien en accoord bevonden en voor ieder lid ter inzage lag, waarna de penningmeester zijn jaarverslag voorlas, waarvan we het volgende aanstippen: het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1910 132, het aantal uitgereikte polissen 128, en het totaal der verzekeringssommen ruim f 731000. Saldi ontvangsten en uit gaven resp. f 3827,04 en f 163,52, zoo dat het reservefonds gestegen is tot f 5178,89. De heer A. Blok, bestuurslid, werd bij acclamatie herkozen, terwijl bij meerder- derheid van stemmen werd een crediet in loopende rekening tot een bedrag van f 5000 aan te vragen bij de Coöperatieve Boerenleenbank te Bodegravensche Meije. Nadat het salaris van den penning meester over 1911 was vastgesteld, wees bij de rondvraag de heer P. Stolwijk op de minder veilige plaats van het polisboek dat wegens zijne grootte niet kon worden geborgen in de brandkast. De vergadering nam deze aanmerking ter harte en droeg het bestuur op hierin op afdoende wijze verbetering te brengen. In zijn slotwoord ging de voorzitter in 't kort de geschiedenis na der nog zoo jeudige vereenigiging, die in zoo'n korten tijd tot zoo'n grooten bloei was geraakt. Spr. bracht hiervoor op de aller eerste plaats dank aan God, die ze had behoed voor rampen en smeekte in ge voelvolle woorden diens bijstand weder af. Op de tweede plaats dankte spr. de bestuursleden en den bode voor hun ijver en toewijding, de leden voor hun vertrouwen en trouwen opkomst, hoopte hen allen eene volgende keer weer te zien en sloot daarna de vergadering. ZOETERWOUDE. Ten huize van den heer C. Angenent op het dorp alhier werd door den heer K. de Vink, rijks veearts te Zoetermeer, voor de leden van den Boerenbond een lezing gehouden over de „Bestrijding der tuberculose onder het rundvee." Ook yoor niet-leden was deze vergadering toegankelijk ge steld. Voor een met het oog op de ongunstige weersgesteldheid vrij goed bezette zaal werd door spr. een overzicht gegeven omtrent het ontstaan en de verschijnselen der tuberculose. Op den voorgrond werd gesteld de besmettelijkheid dezer ziekte en in verband daarmede op welke wijze men voorbehoedende maatregelen tegen deze ziekte kan nemen. Vooral ook bij het opfokken der jonge kalveren diene men steeds zijn volle aandacht op de besmettelijkheid der tuberculose ge vestigd te houden. Ook op het nut eener goede stal-hygiëne werd gewezen, daar de stalinrichting op vele boerderijen nog zooveel te wenschen overlaat. Bij de be spreking der bestrijdingsmiddelen wees spr. op den gunstigen invloed van licht en droge, frissche lucht, daar de tuberkel bacillen tegen die invloeden op den duur niet bestand zijn. Directe afzondering van runderen aan open-tuberculose lijdende en grondige ontsmetting van de standplaats zijn van groote beteekenis. Wat de openbare bestrijding der tuberculose aangaat, gaf spr. een kort overzicht van enkele stelsels en werd in 't bijzonder de in Denemarken gevolgde methode besproken. Wat ons land dien aangaande betreft, betreurde spr. het en mei hem zeer zeker vele veehouders, dat thans een groote stap achterwaarts is gemaakt. Het Koninklijk Besluit, dat den Isten Januari 1905 in werking trad, heeft ontegenzeggelijk veel goeds gedaan en hoewel om vele practische redenen wij ziging dringend noodzakelijk was, blijft het spr. toch een raadsel, dat men het genoemde K. B. thans ingetrokken heeft en reeds zoo spoedig vervangen door een nieuw K. B. van I December 1910, dat noch bij de veehouders, noch bij de ten plattelande praktiseerende vee artsen eenige sympathie heeft. Men heeft te weinig rekening gehouden met de practijk van het boerenbedrijf en de grootste schaduwzijde van dit nieuwe K. B. is wel, volgens spr., dat de vee houder, die thans geleerd heeft, hoe hij zijn veestapel kan zuiveren door middel van tuberculinatie, het stelsel van „help-je-zelf" zal gaan invoeren (en dit ook reeds doet), waardoor de uitbreiding der tuberculose snel zal toenemen. Spr. eindigde zijn met aandacht ge volgde voordracht, dat een doelmatige openbare bestrijding der tuberculose, zoowel met het oog op de gezondheid van den mensch, als van onzen vee stapel, een gebiedende eisch is van den tegenwoordigen tijd. GEWESTELIJK GEMENGD. Verbod van vervoer. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft I. A. met ingang van 22 dezer het vervoeren of doen vervoeren van herkau wende dieren en varkens verboden bin nen een kring, omvattende de gemeente Nieuwer-Amstel, alsmede den Oostein- derpoelpolder en den Schinkelpolder, gelegen in de gemeente Aalsmeer; B. bepaald dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het bedoelde ver bod noodzakelijk maken, zoodanige, af wijking kan worden toegestaan door den burgemeester, onder de aoor den districtsveearts te Haarlem aan te ge ven voorwaarden II. met ingang van 22 dezer, het ver voer van herkauwende dieren en var kens verboden in de gemeenten Ouder- Amstel, Abcoude-Proosdij en Abcoude- Baambrugge, voor zoover deze drie ge meenten gelegen zijn ten Westen van' den staatsspoorweg Amsterdam Utrecht, benevens in de gemeenten Vm- keveen en Waverveen, Mijdrecht, U i t- hoorn, alsmede in de gemeente Aals meer, met uitzondering van den Oost- einderpoelpolder en den Schinkelpol der, tenzij de vervoerder in het bezit is of van eene schriftelijke vergunning, waarbij hem afwijking van het verbod van uitvoer uit de gemeente Aalsmeer, omvaftende den Oosteinderpoelpoider en den Schinkelpolder, is toegestaan, ten b'ehoeve van het vee, dat hjj veroert, of van een vervoerbiljet afgegeven door cfen burgemeester van de plaats van herkomst van het vee en bevattende ee; e nauwkeurige beschrijving van het vee, door opgave van geslacht, leeftijd, kleur en blijvende bijzondere k enteeken en; eene opgave van de plaats van herkomst en de plaats van bestemming en vaar den tijd gedurende welken het biljet gel dig is, alsmede de verklaring van dien burgemeester, dat het vee zich na 21 dezer niet in de gemeente Nieuwer-Am stel of in het gedeelte van de gemeen e Aalsm'eer, omvattende den Oosteinder- poelpolder en den Schinkelpolder, heeft bevonden. Door de politie te Woubrugge is beslag gelegd op een groot-model Hollandsche roeiboot, welke te Gouda was ontvreemd en te Woubrugge ver kocht. De Goudsche politie heeft de boot overgenomen en den eigenaar ter hand gesteld. Het sigualeraent van den dader is ge noegzaam bekend en zal wel spoedig opgespoord worden. Onderwijs. Nuttige handwerken. 's-GRAVENHAGE. Geëxamineerd 15, geslaagd 13 candidaten, nl. de dames: E W- Ouburg, 's üravenhage; J. E. E. W. Greeven, E. E. J. W. Greeven, beiden Leiden; C. Seelaar, RotterdamA. E. Geilvoet, HeenvlietG. M. A. Stier hout, Schiedam G. P. Kodde, T. Bolier, E. C. van Schaik, allen ZierikzeeJ. S. Nijssen, SluiskilP. C. J. van Schaik, J. A. Oldeman, beiden Middelburg, en M. J. M. Martens, Vlissingen. Kameroverzicht. TWEEDE KAMER. Gisteren is er een begin gemaakt met de t^ehajidêiUig van de ar tikejeu, d,«J Ar beidswet, en. we iieobeii er, (rauk zij de avondzitting, vier onder de k-nre kuuaen krijgen. Biy het eerste artikel ontspon zich al een aardig debat. De sociaal democraten wilden ook de veenderij in de wet brengen, en ook minister Tal- ma voelde er veel voor. Toch waren niet alTen het met hem eens. Dat had de heer Hug'enboltz (S. D.) zeker ook in de ga tten, en daarom kwam hij nog eens gauw nTet een lange speech aandragen, om toch de heele Kamer te overtuigen. Dit lukt'e wel niet erg, doch de meerder heid was het toch met hem eens, zoo dat ook de veenderijen in de wet zijn op genomen. Het tweede artikel vonden de hee ren puik, niemand had er iets op aao te merken, zoodat het er zonder onge lukken afkwam. Het derde artikel ging echter niet zoo gemakkelijk, dat artikel bepaalt de leeftijdsgrens van bescherm de jeugdige personen, de minister wil den 17-jarigen leeftijd, de socialisten wilden verder en vroegen dat de mi nister er den 18-jarigen leeftijd van zou maken. Toen kwam Mr. Aalberse (R. K.), hij wilde den leeftijd van 17 jaar als algemeene grens behouden, maar deze in sommige gevallen (bij grootere gevaarlijkbeid van het werk) een jaar verdei' opschuiven. Men zag toen wel waar het heen zou gaan, dat n.I. de heer Aalberse zijn zin zou krijgen, daarom kwam natuurlijk gauw de heer Goeman Borgesius (U. L.) voor den dag, om eens te vertellen, dat het amendement- Aalberse eigenlijk het werk der socia listen was. (Wat doet men toch aL niet om de socialisten tot 1913 tot vrienden te houden). De heeren lachtten er eens om en dachten er het hunne van. Bij de stemming bleek wie gelijk kreeg. Het amendement-Schaper werd verworpenen dat van den heer Aalberse kwam er door. Het vierde artikel nam de geheele avondvergadering in beslag, drie amen dementen waren er op ingediend, doch geen enkel er van kwam op zijn pootjes terecht. De heer Feenstra (V.-D.) trok het zij ne in, en die van de heeren Aalberse e:i Ter Laan (S. D.) werden verworpen. 'tWas echter treurig te zien, hoe wei nig heeren er aan de stemming konden deelnemen, de lust was er bij hen uit gegaan, de Kamer was sterk gedund, nog slechts 52 leden waren er bij" de stem ming aanwezig. Vandaag zal er heel wat te doen zijn, over het vijfde artikel, want cr liggen 15 amendementen klaar, pm daarbij be handeld te worden. Land- en Tuinbouw. Mond- en Klauwzeer. Gevallen van mond- en klauwzeer heb ben zich voorgedaan te Spijk bij Lobjth (g'em. Herwen en Aerdt), in een stal van 84 st. hoornvee, 50 schapen en 25 var kens; te Ouwen (gc.u. Haren, Dr.) in een stal van 37 runderen en te Noorbeek (in Limburg) in een stal val ruim 30 st. rundvee. Burgelijke Stand. LELDEN. Geboren: Clasina, d. van L. H. de Heiden en C. Stokkel. Abraham, z. van A. van Polanen en A. Vlasveld. Carolina Maria, d. van H. de Lange en J. M. Feljeur. Petrus Wilhelmus, z. van H. W. OttoenE. van den Hoek. Suzanna Johanna Elizabeth, d. van A. van Polanen en A. Vlasveld. Maria Hen rietta d. van J. B. W. van Berkel en G. Jurgens. Johan, z, van J. van den Ende en N. S. J. Dee. Martha Adriana, d. van J. Henzen en B. A, van Rossen. Hendrika, d. v. H. Filippo en H. Pet. Albertus, z. van E. H. Th. Miocli en M. A. Wegman. Abraham, z. van A, Meijers en C. J. van 'Klaveren. Johannes, z. van L. A. Wagenaar en A. Verlind. Huibert, z. van A. A. Smits en A. M. de Jongh. Hen drik Johannes, z. van H. J. Mieog en E. Sloos. lansje, d, van A. Wagemans en C.J, deNie. Alida Cornelia, d. van J. Neuteboom en A. v. d. Stoel. Leendert. z. van R. van der Pol en D. Niemeijer. Adriana Klazina, d. van G.. A. Ruis en A. K. Schellingerhout. Elisabeth Maria Franeisca, d. van G. J. Kins en A. J. Breure, Cornelis Jacobus, z. van B. J. Rijsbergen en J. C. Dobbe. Overleden: M. Huël-Jansen v. 65 j. C. Hakkaart-v. Zijp w. 82 j. P. Pilkcrs-Martijn w. 64 j. J. Keppel-Colijn v. 61 j. J. M. E. v. d. Wetering d. 7 m- H. M. C. de Jong de Roode w. 85 j. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadst immer werf, telefoon no. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 2—5 uren, des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 Reiziger; 2 Timmerlieden; 1 Opperman; 2 Schilders; 1 Machinist; 1 Stoker; 1 Machi nist-Bankwerker; 1 hulp-monteur; 1 Construc- tie-bank-werker1 Draaier-bankwerker1 Gas- en Waterfitter: 1 Loodgieter; l Koperslager; 1 Electricien; 1 Lettergieter; 1 Letterzetter; 1 Banketbakker; 2 Bakkers (1 noodhulp); 1 Motor schippersknecht; 3 Schippersknechten; 2 Bloe- miste 1 Oppasser; 1 Nachtwaker; 4 Loop knechten; 12 Losse Werklieden; 2 Verstel- naaisters; 5 Werksters; 1 Waschvrouw. Faillissementen. Uitgesproken: J. van Dongen, hande lende onder de firma J. van Dongen Co.. scheepsbouwer te Zaandam, curator mr. L. J. Toulon van der Koog. De nalatenschap van J. dc Boer, in leven echtgenoote van P. Postema, smid te Niekerk, curator mr. W. J. Koppius. Geëindigd: A. Joppe. handelsagent te Schiedam. C. L. de Wilde, aannemer van grondwerken, vroeger wonende te Amersfoort, thans zonder bekend verblijf. G. Visser, los werkman, te Hilversum. A. Schilder, winke lier te Vlaardingen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 22 Maart 1911, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.9 Riga. Laagste barometerstand 754.1 Scilly. Verwachting tot den avond van 23 Maart, zwakke wind uit oostelijke richtingen, gedeel telijk rowolkt, mogelijk onweersverschijnselen, warmer, STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 22 Maart. Arbeidswet. De beraadslaging wordt voortgezet over het wetsontwerp tot wijziging van den Arbeidswet en wel over art. VI van het ontwerp (wijziging van art. 5 der Arbeidswet) Art. 5 der Arbeidswet re gelt den arbeid van jeugdige perso nen en vrouwen, zoomede de uitzonde ringen. Op dit artikel zijn 15 amende menten voorgesteld, welke tegelijk be handeld worden. Deze amendementen! worden achtereenvolgens toegelicht, door de heeren Schaper, De W ij ker s 1 o o t h en Aalberse. De heer Aalberse lichtte breed voerig een amendement toe, door hem en den hneer Pastoors voorgesteld, strek' kenden om den geregelden fabrieksar beid voor de gehuwde vrouw onmoge lijk te maken, 111 het belang van de ge zondheid der gehuwde vrouw, het ge zinsleven en de kinderen. Het amende ment bevat de bepaling dat vrijgelaten wordt de arbeid, gedurende enkele (ten hoogste 3 uren) per dag, welke vooral in werkplaatsen inet het oog op het schoonmaken, gewoonlijk des Zaterdags pleegt voor te komen en den arbeid ge durende één dag per maand; als nood hulp, wijl het gebniik in sommige in dustrieën medebrengt, dat een arbeider geen dag vrij kan krijgen, tenzij hij een' p 1 a a ts v e r vang er (s t e raan s te 11. Spr. betoogde, u.: dé uithuizigheid der gehuwde vrouw er ook den man toe brengt om naar herberg en elders te gaan, terwijl de zuigelingensterfte voor een groot deel is toe te schrijven aan de afwezigheid der moeders. De meeste fabrieksmeisjes hebben nimmer geleerd vrouw en moeder te zijn. Ten slotle kondigde hij eene overgangsbepaling aan om te bepalen, dat de maatregel niet zal gelden voor vrouwen, die op 1 Mei 1911 in fabrieken en werkplaatsen werk zaam zijn. Koloniën. V al s c h geld. Het N, v. d. D. van N. I. ontleent aan de N. Soer. Ct. dat er te Semarang zoo veel valsch geld in omloop is, dat het ongehoord moet worden genoemd. Door de bijzondere handigheid van deChineesche geldwisselaars en hun handlangers blijft dat geld, vaak opnieuw verzilverd, dus met het uiterlijk van nieuw geld, maar steeds in omloop. Onbekende ziekte. Het N. v. d. D. v. N. deelt op ge zag van het Soer. Hbl. mede, dat in den Oosthoek de gezondheidstoestand slecht is, zoowel onder de inlandsche als de andere bevolking. Uit Malang wordt ge schreven overeen daar heerschende kwaad aardige ziekte, waaraan de lijders binnen een paar dagen tijds sterven. De ziekte de verschijnselen zijn hevige koorts ge paard met bloedbraken wordt be smettelijk geacht, in verband waarmede de noodige maatregelen worden genomen A t j' e h. De cieviel en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorigen seinde den 20en Febr. het volgende Pidië gemeld een kwaadwillige. Lho Soekoengemeld Pang Bramat met vijf volgelingendeze bende is hier mede opgeruimd. Meergebiedneergelegd zes, gemeld drie kwaadwilligen. Gajoe Loeos: gemeld twee en twintig uitgewekenen van Penesah, waaronder alle Pang en leden van aanzienlijke ge slachten ingeleverd alle vuurwapens, een karabijn model '95, een Beaumont, een revolver. Teungkoe Heumala door eigen bende leden vermoord. Neergelegd 10 kwaad willigen, waaronder Penghoeloe Nawar, gemeld twee. Door bevolking Brandon ingeleverd twee voorlaadgeweren achter haald een Beaumont. Meulaboh neergelegd zeven, gearresteerd drie kwaadwilligenbuit een Beaumont en een Martini Henry geweer. Cholera. In zijn nr. van 21 Februari schreef de Javabode: Geheel verdwijnen wil de ziekte maar niet: nu weer moesten een Chinees en een inlander worden opgenomen, wier toestand het ergste doet vreezen. Den 2!sten Februari werd uit Padang aan het Soer. Hbl. gemeld: Een prauwganger uit Ajer Hadji, in de afdeeling Painan, is alhier aan cholera overleden. Twee prauwen van daar werden hier gedesinfecteerd en te Poeloe Pisang in quirantaine gehouden aan het bestuur van Painan werd hiervan telegrafisch kennis gegeven. Te Soengei Pisang is nog iemand over leden en is één lijder zwaar ziek. Terugkoop van particuliere 1 a n d e r ij e n. Naar de Javabode verneemt,moeten onderhandelingen gaande ztjn voor den aankoop door het gouvernement van het grootste complex particuliere landerijen in de afdeeling Buitenzorg, n.I. de landen Tjibarasoe, Kiapa Noenggal, Tjipaim'ng- kis. Tjimmampak c.a., toebehoorende aan de Maatschappij tot exploitatie van rijstlanden op Java, Michiel Arnold. Op het oogenblik worden op die landen onderzoekingen ingesteld door den

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2