No. 444, 22 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad enOmgeving. 2e Jaargang. e Céidóelie Sou/temt Bureau OUDE SINGEL, 54. LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Maart 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Een dapper man. De heer Roodhuizen is een dapper man Daar heeft hij zich Maandagialvond' waarlijk in een leeuwenkuil gewaagd I! Geen kleinigheid!!! 't Zat zoo. Er was te Amsterdam een verkiezings meeting, waarin inr. Troelstra sprak, jen bij die gelegenheid is de dappere secretaris der Liberale Unie gaan debatteeren. Hij vond dit erg kranig, want naar hij bij 't debat zeide, „maakte hij op zichzelf den indruk van Daniël in den leeuwenkuil" een vergelijking, welke de vergadering natuurlijk hoogst lollig vond. En wat dreef nu deze Daniël, die bij de stemming over de zedelijkheidswet den moed miste om voor te stemmen wat dreef nu deze zedelijkheidsapostel tot dusdanig dapperheidsvertoon. O, er viel een schoone prijs mede te behalen. Hij was uitgetogen om te ver klaren, dat volgens deLiberaleünie „algemeen kiesrecht de eerste eisch is van ons politiek leven", welk thema hij dan ook moppig uitwerkte. En zoo diepzinnig zocht hij zijn argumenten voor de kiesrechtliefde der Unie, dat hij „het veelbelachte blanoo-artikel" weer even ten leven opriep en ervan ver klaarde dat het „ten doel had de kies- rechtquaestie een grooten st-ap vooruit te brengen." Spreker hoopte van harte, dat het so cialistische petitionnement zal gelukken, dat het met 100,000 handteekeningen aan de Regeering gezonden zal worden, en besloot zijn rede aldus: „al is het uitgangspunt yerschillendvóór alles roepen ook wij, L. U., „op voor het al gemeen kiesrecht!" Applaus natuurlijk. In zijn repliek bleef mr. Troelstra het Wel ais een illusie beschouwen, dat on der de verzamelleuze„Voor algemeen kiesrecht" ook de vrije-liberalen te scha ren zouden zijn en waarschuwde hij er de Liberale Unie zelfs voor, dat zij er bal last mede aan boord halen, maar de schoone belooning zal den heer Rood- huiizen toch wel niet ontgaan. Bij de herstemmingen in 1913 zullen de socialisten zeggenLaten we gerus- telijk den Unie-man stemmen, want de Brielsche Daniël heeft voor het alge meen kiesrecht zelfs gevaren getrotseerd. algemeen overzicht. Onlangs zeide we iets over het ge* val Malvy, met wien de Fr&nsche Regeering danig in haar maag zat. Genoemde sin jeur die dan toch zijn loon moest heb ben voor het doen vallen van het ini- nisterie-Briand, een soort commissieloon voor de mooie baantjes die hij het tegen woordig kabinet bezorgde, werd dan eindelijk na eenig geschutten bij: het on derstaatssecretariaat van Justitie onder gebracht. Dit nu heeft gister een zeer tuinultueuse zitting der Kamer veroor zaakt. Aan de orde waren de credieten voor het ondersecretariaat van justitie, die door verschillende afgevaardigden be streden werden. De Kamer was uiterst rumoerig. De afgevaardigde Roche zeide, ik zal on; politieke redenen tegen stemmen. Monis, de minister-president, sprak Zijn voldoening uit over Roche's ruiter lijke verklaring en zeide: eindelijk kom ik een eerlijk man tegen, die zijoi mee- liing openhartig uitspreekt. Deze woorden van Monis ontketenden een oorverdoovend tumult op de ban ken van de rechterzijde, het centrum en een deel der linkerzijde. De socialisten wilden de rechterzijde te lijf, maar de bo den hielden hen tegen. Eindelijk kon Monis verklaren, dat de ruiterlijkheid van Roche het debat dui delijker maakte. Monis betoogde, dat hij het recht had het ondersecretariaat bij decreet in te voeren en verbindt de kwestie van vertrouwen aan het toestaan' der credieten. Deze worden met 363 tegen 103 stemmen toegestaan. Natuurlijk de kwestie van vertrouwen, futiliteit. Hier was het echter te verklaren (voor redenen zie hooger) dat de regeering met hand en tand aan Malvy vasthield. De correspondent van de „N. R. Ct." seinde over deze zitting nog het volgen de aan zijn blad: Het tweede optre den van minister Monis op de Kamertri bune, als leider der regeering, is noig minder schitterend en nog onhandiger geweest dan het eerste,, maar ook dit maal liep het weer goed af. De socialisten betoonden zich gedu rende de gansche vergadering en ook gedurende het langdurige helsche kabaal geestdriftige steunpilaren van het mi- nisterie-Monis, zij schenen zeer beangst voor zijn val en begroetten eiken rede naar, die iets tegen het kabinet zeide met honend protest. De onderminister Malvy werd door enkele sprekers nogal scherp onderhanden genomen. Over het algemeen was het een zeer verwarde, onstuimige vergadering. Ondanks de goeden afloop is de po sitie van het nieuwe kabinet allerminst versterkt. De Vetokwestie die de Unionisten graag zoo lang moge lijk sleepende zouden houden, gezien dte menigvuldige amendementen daarop in gediend en het steeds beweren der unio nistische bladen dat het maar niet in een vloek en een zucht kan afloopen, heeft toch kans spoediger opgelost te wor den dan men van dien leant zou wenl- schen. In parlemientaire kringen toch gaat het gerucht, dat de koning den wensch heeft uitgesproken, dat de grondwettelij ke crisis voor de kroning afgeloopen zal zijn. Reynolds's Newspaper, dat nog al eens goede inlichtingen heeft, zegt, dat er na afhandeling van de vetowet een aantal veranderingen in het ministerie komen. Ze zouden verleden jaar al hun beslag hebben gekregen, als men het niet, met het oog op de verkiezing, wen- schelijk had gevonden ze uit te stellen. Vooreerst zou dan dit is al meer ge zegd Haldane in het Hoogerhuis ko men om de woordvoerders der regeering daar te versterken, dubbel noodig gewor den doordat Lord Crewe's gezondheid blijkbaar niet bestand is tegen de zwa re taak, die hij er had. Haldane zou dian minister van Indië worden. Ook dit is meer vernomenhet heette dan dat het tegen het gebruik is, dat de minister van, oorlog in het Hoogerhuis zit. Maar dit lijkt ons geen afdoende redenLands- downe en voor hem een paar ander Peers zijn het wel geweest. In geval Haldane van portefeuille wisselde,. zou Seely, de onderminister van koloniën, hem als minister van oorlog opvolgen. Verder hoorde Reynolds, dat Lord Carrington om persoonlijke redenen als minister van landbouw zou aftreden en opgevolgd worden door Sir E. Strachey, den onderminister; dat Lord Pentland als minister van Schotland zou aftreden en vermoedelijk vervangen worden door Ure, den lord-advocaat van Schotland; dat ,Hobhouse en Macnamara hoogerop gaan. Aangaande den toestand in Mexico wordt aan de „Times" geseind, dat deze gaandeweg beter wordt. Minister Limantour, die, zonder over last de Mexicaansche grens gepasseerd is geeft als zijn meening te kennen, dat de insurgenten het hoofd in den schoot zullen leggen omdar president Porfirio verschillende noodzakelijk gebleken en door de opstandelingen geëischte hervor mingen zal invoeren. De regeering is dan voornemens een algemeene amnes tie af te kondigen. Gedurende deze geheele week zal pre sident Diaz vergaderen met Limantour en andere hooggeplaatste ambtenaren ter be spreking van maatregelen voor de wijzi ging van het Kabinet en voor de invoe ring van hervormingen. Men verwacht, dat zoodra de geno men Jpesluiten afgekondigd zullen zijn, de opstandelingen, met uitzondering van enkele belhamels, de wapens nederleg- gen, de amnestie aanvaarden en opnieuw den eed van trouw aan de regeering zullen afleggen. GEMENGD. Men seint uit Rome aan den „Éclair* dat Giolitti zich belast heeft met de vor ming van een nieuw Kabinet Het meerendeel der matrozen en stokers van de scheepvaartmaatschappij pijen te Triëst is tot staking overgegaan wegens geschillen met de patroons over de reglementen nopens het in dienst tre den der zeelieden. De invoer van bevroren vleesch uit Argentinië in Zwitserland neemt gestadig toe. Het wordt in Zurich, St. Gallen, Lausanne en Bazel reeds uitgewogen ver kocht en in Bern zal het deze week look te krijgen zijn. In Zurich heeft de sla- gersvereeniging dc zaak ter hand geno men en is het vleesch wel in 50 'winkels te koop. In Bazel is de Algemeene Ver- bruiksvereeniging de voornaamste ver koopster. De vooroordeelen, die men in den beginne tegen dit vleesch had, zijn onge grond gebleken.- Het doet in hoedanig heid voor het versche Zwitsersche vleesch weinig onder. En ondanks het invoerrecht van 25 frs. de 100 K.G. komt het op 30 tot 40 centimes het K.G. goed- kooper dan het versche rundvleesch. Het volk wil er dus graag aan. Met veel ophef was aangekondigd, dat Maandag j.l. een algemeene staking te Lissabon zou uitbrekendeze liep echter uit op niets anders dan eenige wei nig beteekenende opstootjes en betoo gingen. Het meerendeel der stakende ar beiders deed aan de beweging niet mede en op straat zag men niet anders dan gepeupel, .dat toch gewoonlijk niets uit voert. ,Wel trachtten eenige nietsdoeners het tramverkeer te belemmeren, doordat ze dwars over de rails gingen liggen, zij weken echter onmiddellijk, toen de tram zich desniettegenstaande in beweging zette. Den geheelen dag door patrouilleerden kavallerie en politie door de straten, ten einde de onruststokers dadelijk-in te pikken. Lr werden 47 personen in hech tenis genomen, waaronder het geheele bestuur der arbeidersbonden. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besl. is aan dr. F. J. P. van Calker eervol ontslag verleend als hoog leeraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de rijksuniversiteit te Gronin gen; is aan G. J. A. Franke eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijles Hoo- gere Burgerschool te Sappemeer; zijn benoemd: tot burgemeester van Drunen, C. P. van Haltentot burge meester van Wageningen mr. H. F. Hes- selink van Suchtelen; tot burgemeester van Gendringen W. J. J. A. Barendtszen tot burgemeester van Westervoort, A. H. C. M. Vos de Wael; tot burgemeester van Susteren J. F. J. Evertz, secretaris aldaar; tot burgemeester van Oud- Vroenhoven, W. Prick; tot burgemeester van Born, J. M. H. Welters, secretaris aldaar; is aan mr. W. F. Hiddingh eervol ont slag verleend als burgemeester van ,Tes- sel. Vacature Algemeene Rekenkamer. De aan de Tweede Kamer overgeleg de lijst van sollicitanten voor de vervul ling van een vacature in de Alg. Reken kamer, is aangevuld met een tweede lijst waarop voorkomen de heerenN. Koo- mans te Rotterdam, en J. Krap te 's Hage. De Totalisator. Men meldt uit 's-Gravenhage aan de „Tel". In parlementaire kringen gaat het ge rucht, mij overigens van verschillende zijden bevestigd, dat, zoodra de Eerste Kamer het wetsontwerp tegen de zede loosheid zal hebben aangenomen, door eenige .Tweede Kamerleden het voorstel zal worden gedaan de slot-bepaling der wet zoodanig te wijzigen, dat alsnog uitstel zal worden verleend op het ver bod van den totalisator. Behalve de lin kerzijde, mag worden verwacht, dat daarvoor ook een meerderheid van rechts te vinden zal zijn, zoodat er zeer veel kans bestaat, dat het course-wezen in derdaad niet vernietigd zal worden. Voorts kunnen wij mededeelen, dat er nog minstens twee a drie maanden zul len verloopen, voordat het ontwerp wet zal zijn geworden. Debletrecht. Te Utrecht hebben de hoofdbesturen van .de vier vakbonden uit de tabaksin dustrie vergaderd ter bepaling van de feftudtng, &elke zij aaaneift^a ton opzichte van het ontwerp tp,t heffing van een debietrecht op tabak. De Nederl. R. K. en de Christelijke Bond verklaarden zich bereid, met de andere bonden te jjveren voor verbete ring van het wetsontwerp. De Nederl. Sigarenmakers en de Fe deratie van Sigarenmakers verklaarden zich tegen het ontwerp als zoodanig, om dat het een belastingwet is, en waren voor een agitatie tegen het ortflwerp. Als een gevolg van dit principieele verschil van mecning zal er van een gezamea^ lijke actie niets komende Katholieken en de Christel ijken zullen gaan ijveren' voor verbetering van het wetsontwerp, dat zij, zooals het daar ligt, onaanne melijk achten, en de Nederl. Bond en de Federatie zullen waarschijnlijk ageeren tegen het ontwerp als belastingwet Middenstandscongres. De heer J. Das Dzn., voorzitter van den Alg. Ned. Molenaarsbond, heeft een praeadvies uitgebracht over: het nut van het houden van tentoonstellingen vooi den Middenstand een der punten van behandeling voor het aanstaand Midden standscongres. De conclusies van het praeadvies zijn saamgesteld in deze mo tie: De Nederlandsche Bond van vereeni- gingen van den handeldrijvenden en in- dustrieelen Middenstand, op Juli te Roer mond in algemeene vergadering bijeen zijnde, gehoord hebbende de besprekin gen omtrent de al of niet wenschelijk- heid van tentoonstellingen, is van oor deel, dat het houden van internationale ten toonstellingen uit economisch oogpunt zeer aanbevelenswaardig is; dat het houden van nationale tentoon stellingen meerdere aanbeveling ver dient; dat het hebben van een zoo volledig mogelijk bedrijfsmuseum met een daar aan verbonden goeden voorlichtingsdienst op verschillende centra des lands, de voorkeur verdient. KORTE KRONIEK. Z. K. H. de Prins is voornemens mor gen een bezoek te brengen op het Loo en zal daar dan waarschijnlijk tot Za terdag blijven. Te Delft is overleden in den ouder dom van 65 jaar de heer L. A. Vreeburg,1 lid der Prov. Staten van Z.-Holland. De „Rsb." verneemt, dat de schil der Th. Mollcenboer tegen October voor goed naar Amerika verhuisd. LEIDEN, 22 Maart. Jhr. de Gijselaar. De burgemeester is weder in zooverre van zijn ziekte hersteld, dat hij zich, hoewel voorloopig in zijne woning, met de gemeentezaken kan bemoeien. R. K. Bijz. Onderwijzers. De vergadering van de afd. Leiden en Omstreken van R. K. Bijzondere Ou derwijzers, gisteren gehouden in ecne der bovenzalen van het gebouw van den R. K. Volksbond, werd op de gewone wij ze me tgebed geopend. Nadat de voorzit ter allen, in het bijzonder de nieuwe le den, had verwelkomd, werd overgegaan tot de lezing der notulen, welke onver anderd werden goedgekeurd. Voorts werden eenige mededeelingen gedaan en werd vervolgens overgegaan tot de behandeling van de voorloopige agenda voor de algemeene vergadering, welke behandeling het grootste deel van den tijd in beslag nam. Uit een drietal voorgedragenen werd candidaat gesteld voor lid van het hoofd bestuur (sectie A) de heer H. Ammer- dorffer, hoofd eener R. K. school te Ursum (N.-H.)natuurlijk behoudens diens goedkeuring. De voorstellen betreffende de herzie ning van het alg. reglement der D. V. lokten niet zoo heel veel bespreking uit, behalve de aanvulling van art. 48. Deze aanvulling geeft aan de sectie vereenigin- gen het recht, evenals de afdeelingen, voorstellen voor de algemeene vergade ring der D. V. bij het hoofdbestuur in te dienen en door hare afgevaardigden te laten verdedigen op denzelfden voet als die der afdeelingen. De meeste bespreking echter lokte uit het voorstel gedaan door de afd. Amster dam en omstreken, üet voorstel luidt als volgt: Het hoofdbestuur der D. V. voere een zoo breed mogelijke actie tot financieclc gelijkstelling der Bijz. Schooi met de Openbare, ten opzichte van het Rijk en de Gemeenten. Het doet dit, zoo mogelijk in vereeniging met de St. Sebu- inus-Vereeniging en alle andere vereeni- gingen, die het Bijzonder Onderwijs voor staan. Het houdt de afdeelingen op de hoogte van zijne bemoeiingen in deze zaak. Bij dit voorstel was het volgende prae advies gegeven van het hoofdbestuur: Het hoofdbestuur acht actie in deze richting ongewenscht, eerstens, omdat ze ontijdig is, en ten tweede, omdat die actie nadeelige invloed kan hebben op de aanhangig zijnde voorstellen tot herzie ning onzer salarisregeling. (Dit laatste bedoelt de Bisschoppelijke regeling.) Het slot der bespreking over dit voor stel was, dat het in stemming werd ge bracht, en de meerderheid zich verklaarde vóór het praeadvies van het hoofdbe stuur en dus tegen het voorstel van de afd. Amsterdam. Een gelijkluidend voorstel als dat van de zooeven genoemde afd. was ingediend door de afdeeling 's Gravenhage, bij welk voorstel hetzelfde praeadvies door het hoofdbestuur was gegeven, als bij dat van de afd. Amsterdam. Het eerste gedeelte van het voorstel van de afd. 'sGravenhage luidde aldus: De alg. vergadering draagt het hoofd bestuur op: te doen schrijven (door een deskundige tegen behoorlijk honorarium) en uit te geven eene goedkoope brochure waarin zooveel mogelijk aan dc hand van betrouwbare gegevens wordt be toogd, dat de financieelc gelijkstelling van het Bijzonder onderwijs met het Openbaar, bij lange na niet bereikt is, zoolang de Gemeenten niet voor dc Bij zondere, w e 1 voor de Openbare scholen over de publieke kassen kunnen beschik ken. Van dit gedeelte maakte de afd. Lei den zelf een voorstel, liet evenwel het laatste „zoolang de Gemeenten niet voor de Bijzondere, w e 1 voor de Openbare scholen over de publieke kassen kunnen beschikken" weg, welke weglating van zelf volgt uit het verwerpen van het voorstel van de afd. Amsterdam, welk lot natuurlijk ook de afd. 's Gravenha ge deelde met haar voorstel. Voorts werd besloten een vraag te zen den aan het hoofdbestuur naar aanlei ding van het misbruik, dat op sommige scholen gemaakt wordt van tijdelijke aan stellingen tot welke aanstellingen de wet verlof geeft, maar die zeker eene derge lijke opvatting als van enkele schoolbestu ren niet zal bedoeld hebben. Na de behandeling van de voorloopige agenda voor de alg. vergadering, keerden we tot onze eigen agenda terug, die ver meldde bespreking over het veraange namen der vergaderingen. Bij de rondvraag vroeg een der leden opheldering over het feit, dat er van de laatste vergadering reeds den volgenden dag een verslag stond in het „Leidsch De voorzitter, die dit feit ook ter spra ke wilde brengen, was beslist tegen het plaatsen van een verslag der vergadering in een niet-Katholiek blad, en keurde ten sterkste af de redactie van een gedeel te van bedoeld verslag. Met dank aan de aanwezigen voor hunne opkomst, werd deze zeer geanimeerde vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Notaris Coebergh. Bij kon. besluit is aan mr. J. F. A. Coebergh, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris alhier. De R. K. Gemengde Zangvereeniging „Arti et Religioni" zal, gevolg gevend aan een reeds vroeger geuit denkbeeld, de uitvoering van de Kaisermesse van Haydn en van Das Lied von der Glocke van Romberg herhalen, ten bate van dc ver eeniging „Schoolpenning." Dezelfde solisten zullen hunne mede werking verleenen. De uitvoering is be paald op een nader vast te stellen datum in de eerste of tweede week na Paschen. In de gisteren gehouden algem eene vergadering van aandeelhouders der Leidsche Broodfabriek (de Caspar is) werd de winst- en verliesrekening en de balans over 1910 goedgekeurd en he dividend vastgesteld op \\>/i pCt.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1