IS BUITENLAND BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang. No. 441. c S^kióctve Son/tcmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag Maart 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met grati» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Oit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEILLUS- TREERD ZONDAGSBLAD. V Iets goed te maken. De Kameroverzichtschrijver van het „H b 1 d." heeft begrepen, dat hij toch 'wel iets goed te maken had jegens mi nister Regout, wiens zedelijksontwerp hij zoo fel, neen, dat ware niet ergi; zoo minachtend heeft bestreden. Jaar aanleiding der eindstemming van ,ihet ontwerp schrijft hij: Ten slotte willen wij niet malaten onze bewondering te uiten voor de over 't algemeen schitterende wijze, waarop Minister Regout dit ontwerp heeft verdedigd. De omstandigheid1, dat het ontwerp ons antipathiek was, mag ons niet blind doen zijn voor de waarachtige welsprekendheid en de ernstige, sympathieke kracht van over tuiging, waarmee de Minister het hee.verdedigd. Wij^.hopen, dat deze hulde van een pagan'ist (en welk een!) den Minister nu weer niet al te zwaar zal worden aangerekend door „De Standaard". Wij kunnen bij: voorbaat verzekeren, dat Z. E. er ons heusch niet om heeft gevraagd". „Waarachtige- welsprekendheid". Ja, die kent minister Regout in hoqge mate, vooral waar gelijk bij dit ontwerp diepe overtuiging en heilige ernst hem drijven. Zeer moet hem dan ook wel de critiek gegriefd hebben van het „H b 1 clwaarbij telkenmale van Tar- tuferic werd gewaagd, zij 't dan niet aan 'i adres van Z. Exc. wat er. trou wens nog bij had moeten komen. Van de eindstemming gesproken, had de linkerzijde daarbij ook iets goed te maken tegenover haar kiezers bijv. Die stemming „bracht verrassingen", getuigt in 't „Hbld." de overzicht schrijver. Noch het algemeen debat, noch de behandeling der artikelen had doen verwachten, dat velen links zouden te genstemmen. Principieel verzet was ei niet geweest. De heer Van Hamel had gematigdheid gepleit, de heer Treub bad uitdrukkelijk gezegd, dat hij altee.n voor zichzelf en niet voor zijn politieke vrienden sprajc, en de heer Hugenholtz had verklaard, dat hij, schoon weinig van het ontwerp ver wachtend, „in beginsel niet afwijzend" er tegenover stond. En bij de behan deling der artikelen ondervond de Minister herhaaldelijk ook stejin van links. Maai heden kwam de heer Van Hamel verklaren, dat heel de Unie-fractie per slot van rekening toch meer kwaad dan goeds in Jiet ontwerp zag. De partijgenooten van den heer Hu igen hol tz verklaarden niets, maar stemden eveneens allen tegen. En van de Vrijz.-Democraten vond men ten slotte er slechts 4 (de hee- ren Marchant, Drucker, Teenstra en Limburg) onder de voorstemmers. Zoo dat het ontwerp werd aangeno men (60tegen 33) met tegenstand van' bijna heel de linkerzijde, met uitzon dering alleen van de 4 genoemde vrij zinnig democraten en 1 vrij-liberaal (den heer Van Foreest). De houding van de linkerzijde bij deze eindstemming was ons, na die bij de behandeling van liet ontwerp, een aangename verrassing. Nu, een verrassing was ze ook ons, imaar aangenaam... dat is een ander-e zaak. 't Iseen beetjezonderling, laten we 't maar zacht zeggen, zoo'n be- k'eering, waarvan zelfs een scherpzin nig man als de „Hbld."-corr. bij de dis cussies geen aanwijzing kon ontdekken. Zijn de heeren bang geworden voor iTartufës te zullen worden uitgemaakt? ALGEMEEN OVERZICHT. Over de beweging der Russische troe- •pen naai aanleiding van den strnd van het conflict tusschen Rusland en China Wordt uit Petersburg gemeld, dat in het gebied Senoenetsjensk op het oogenblik bij wijze van proef de daar aanwezige troepen worden gemobiliseerd. Deze zijn Ie Dsarkent aan de Chineesche grens sa- aangetrokken ook troepen uit Tafj' ent lijn daarheen gedirigeerd. Uit de rap porten van den commandant van het mi litaire Toerkestan, van de korpscomman- danten der langs de grens geëchdoneer de troepen blijkt, dat de gemobiliseer de troepen zich in een voortref fel ijken toestand en in voortreffelijke orde be vinden. Niettegenstaande moeielijke plaatselijke omstandigheden, was de inarsch een succes en waren de troepen sneller £er plaatse dan men had ver wacht. Wat aangaat de aanleiding van (het conflict zelf verneemt de „Lokal Anzei- ger" uit Peking dat de Chineesche Re geering naar zij heeft bekend gemaakt, zich bereid heeft verklaart, den T^ussi- schen eisch, betreffende benoeming1 van de consuls, onafhankelijk van de vast stelling der invoerrechten, in te willigen en de monopolies te beperken. De bevolking begint ontevreden te worden over de leiding van de buiten- landsche politiek. De provinciale ver gaderingen verlangen dringend, dat een parlement bijeengeroepen zal worden. Dergelijke berichten over oproerige gezindheid onder hetChineecshe volk komen ook over Petersburg, maar zijn natuurlijk niet ai te goed te vertrouwen daar juist zulk een oproerige gezindheid mooi in de kaart van Rusland zou spelen Van de Japansche groote bladen is er slechts één dat het Russisch-Chineescli bespreekt en dit is van oordeel dat Rus land voor 70 pCt. gelijk heeft en dat China zoo spoedig mogelijk moet toege ven. Hoe het met den opstand in Noor delijk' Mexico staat, zouden we heusch niet met een ernstig gezicht durven beweren te we ten. De berichten uit het gebied, waar waar de insurgenten huishouden, zijn zeer schaarsch. Slechts één bericht over vijandelijkheden ligt voor ons. Het is een telegram Uit El Paso, meldende, dat een troep insurrectos twee bommen in de barakken der regeeringstroepeii heeft geworpen, waarbij deze ernstig bescha digd en een aantal cavaleristen gewond werden. Inderdaad, gedurende de laatste da gen zijn de opstandelingen heel wat min der roerig dan voor enkele dagen gele den. Zou di.t soms in verband staan met de geruchten over vrede tusschen de in- xsurgenten en de Mcxicaansche regee ring? Wij weten niet, hoe wij deze ge ruchten moeten opnemen, maar het heeft veler aandacht getrokken, dat de Mexi- caansche minister van financiën ma druk ke onderhandelingen met Madero ge voerd te hebben, plotseling New-York heeft verlaten om naar zijn vaderland terug te keeren. Naar men beweert, zou hij de eischen der insurgenten aan de regeering gaan overbrengen en, zoo zegt men, er bestaat veel kans dat er een oplossing gevonden wordt. Madero heeft echter verklaard, dat hij de wapens niet zal neerleggen alvorens de eischen zijn ingewilligd, terwijl de regeering als voor waarde stelt, dat eerst de wapens moe ten worden ingeleverd, voor de onder handelingen kunnen begin'nen. Het opheffen der grondwettelijke waarborgen een gevolg van het afkondi gen der krijgswet, heeft kwaad bloed gezet in Amerika. Men is algemeen van oordeel dat president Diaz niet het recht heeft de grondwettelijke waarborgen ook voor de Amerikaansche onderdanen op te heffen. Bij het staatsdepartement in gekomen berichten zeggen, dat de Mexi- caansche regeering desbetreffende or ders op het oogenblik nog overweegt. Te Washington hecht men een bijzon der groot gewicht aan deze kwestie^ daar eene eventueele terechts'.e l/'ng van gevangen genomen Amerikanen tot ern stige verwikkelingen aanleiding zou ge ven In Washington liep gisteren het ge rucht, dat de regeering der Vereenigde Staten aan president Diaz zou meege deeld hebben, dat zij hem drie maanden toestond om den opstand in Noord- Mexico te onderdrukken. Heeft hij in dien tijd de oproerlingen niet onder den duim, dan zullen de Amerikaansche troe pen den grenzen overtrekken; en eon; „handje" helpen. Daartegenover staat weer 'n bericht als zou Diaz aan den New-Yorkschen oor respondent van de Daily Telegraph ge seind hebben, dat uit de verklaritigeln van' de Amerikaansche regeerjng nopens de samentrekking der troepen in Texas ge bleken was, dat die samentrekking liee- lemaal niet in verband stond met Mexi- caansche aangelegenheden. Het schijnt nu werkelijk ernst te wor den met de breuk tussehen Spanje en het Vaticaan Inderdaad is zooals het gerucht ging, de koning van Italië benoemd tot eere kolonel van een Spaansch regiment en dit wordt algemeen in verband gebracht met de mogelijkheid van een a.s. be zoek van Alfons aan Italië. Sommige bla den beweren dat de koning heeft geko zen tusschen Vaticaan en Quirinaal waar van die benoeming een uiting zou zijn. Dat dit kwaad bloed zetten zou was te voorzien en alleszins begrijpelijk is dat in den Spaanschen Senaat de bis schop van Madrid protesteerde tegen de benoeming van den koning van Italië tot eerekolonel van een Spaansch regiment. De voorzitter van den ministerraad antwoordde dat deze onderscheiding is ingegeven door het verlangen om het hoofd van een bevriend volk een blijk van genegenheid en sympathie te geven. Het is halve rechtvaardigheid en een onvaderlandslievende daad om wantrou wen te zaaien onder de Spaansche Ka tholieken ten opzichte van liet doel der regeering. De regeering kan een Katho liek protest niet anders beschouwen dan als een uiting van intieme gevoelens. De weinige berichten, die tot in het buitenland doordringen over Portugal vestigen den indruk4 dat de toestand in de jonge republiek steeds onrustbaren der wordt. De stakingsbeweging, welke te Setu- bal is begonnen, dreigt thans over te slaan naar de hoofdstad. In eerstgenoem de plaats is het stakersleger reeds ge- gegroeid tot 20.000 man. De regeering heeft sterke afdeelingen infanterie en' cavalerie er heen gezonden. Reeds loopt het gerucht, dat het tot een ernstige botsing zou zijn gekomen tusschen de soldaten en de stakers. De bevolking is zeer opgewonden en de autoriteiten vreezen het ergste. Over de verkiezingen weet de „Secu lo" mede te deelen dat zij eerst in de tweede helft van Mei plaats hebben, zoodat de opening der wetgevende ver gadering niet voor eind Juni verwacht zou kunnen worden. Natuurlijk weer uitstel. Zou daarvan niet afstel kunnen komen? GEMENGD. Naar de „Intransigeant" uit Rome verneemt, is te Cava-de-Tirreni een kruit fabriek in de lucht gesprongen. Er zijn verscheiden dooden en talrijke gewonden. Volgens den correspondent van het „Journal" te Marseille, zal de heer Briand nog vóór Zondag a.s. zijn Middellandsche Zee-reis aanvangen. Hij zal Napels en ook de kleinere havens aan de Italiaan- sche kust bezoeken. De eerste Oostenrijksche Dread nought zal 11 Juni van stapel loopen. De Keizer zal de plechtigheid bijwonen. De Kroatische Landdag is gisteren bij Koninklijk besluit voor onbepaalden tijd verdaagd, wegens onbekwaamheid om wetgevenden arbeid te leveren. Volgens de „Lokal Anzeiger" heb ben alle officieren, die zich te Constanti- uopel bevinden en daar niet in garnizoen Iiggen> bevel gekregen, zich bij hun regi menten te melden. Men beweert, dat.de regeering zelf de Albaneezen weer bewapent. De Turksche Kamer heeft hare in stemming betuigd met een voorstel der regeering, om de juweelen van Abdoel Hamid te verkoopen en van de opbrengst de in Duitschland gekochte oorlogssche pen te betalen. De unionist Douglas Hall 6telt voor aan de vetowet de bepaling toe te voegen, dat de wet zal ophouden van kracht te zijn, op deii dag waarop een amendement erop, of een wet, die haar vervangen zal, in het Lagerhuis {voor de derde maal gelezen zal worden. President Fallières heeft Michelin den generalissimus van het Fransche le ger, opdracht gegeven koning Victor Emanuel de gelukwenschen over te bren gen van Frankrijk voor het 50-jarig jubi leum van Italiës eenheid. Het verbod van het rooken' van opium in Turkije, is heden in werking! getreden. Alle regeeringsvoorraden opi um zijn verbrand. De „'Giornale dei lavori ipublici" deelt mede, dat de Italiaansehe spoor wegbeambten de regeering h^bbei] aan gezegd, dat wanneer zij den 22sten de zer nog geen zekerehid hebben! dat dt hun gedane beloften vervuld zullen wor den, zij denzelfden dag de vijandelijk heden zullen beginnen en wel met ob structie. De Fransche onderzeeboot Loutre is, toen ze bij La Pallice onder water was door een visschersboot overvaren en lek geworden. De Loutre is toch nog bo ven water gekomen en aan de kust aan den grond geraakt. De bemanning is on gedeerd overgebleven. In Engeland heeft een onderzoek aan het licht gebracht, dat er voor goed- koope matrassen veelal lompen gebruikt worden, die zeer vuil zijn en de over brengers van ziekten kunnen wezen. Mi nister Burns heeft nu een wetsontwerp ingediend, waarin de verkoop en het ge bruik van vuile lompen voor dergelijke doeleinden verboden wordt. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in brons aan F. van Vliet, tabaksbewerker bij de firma G. W. van der Boor, te 's-Gravenhage; is aan den len luitenant der mariniers H. F. Clarkson eervol ©ntslag verleend; is benoemd tot inspecteur der poste rijen en telegrafie te Groningen, J. M. :.n der Poel, adjunct-inspecteur der posterijen en telegrafie te Arnhemtot adjunct-inspecteur der posterijen en tele grafie te Arnhem, G. J. Hofker, commies der telegrafie le kl. Ned. R. K. Volksbond. Dc aigemeene vergadering van den Ccntralen Raad van den Ned. R. K. Volksbond zal gehouden worden op 10 en 11 Juni e.k. Behalve de punten van behandeling, die nog van de jongste aigemeene ver gadering zijn overgebleven, zal aan de orde worden gesteld het wetsontwerp „Ziektewet", waarvan de lieer A. van der Kallen de behandeling op zich heeft genomen. De Bookmakers. Dc Commissie tot het behoud van de bookmakers te Vlissingen heeft zich voor genomen, zorg te dragen, dat de leden der Eerste Kamer bijtijds worden inge licht omtrent de bookmakers, hun kan toren, den omvang, die het bedrijf in den loop der jaren in de Walchersche steden heeft gekregen, en den invloed, dien dat bedrijf uitoefent op de geheele samenleving, op de zaken der nering doenden en op de gemeente-huishouding. China en Indië. Het „Hbl." schrijft: Van regeeringszijde is aan de „N. R. Ct." de juistheid van het telegram betreffende het uitzenden van een Chi neesche maritieme zending naar Indië bevestigd. Het „gunstig opnemen van het bericht van vertrek" door onze regeering moet echter worden opgevat in dien zin, dat geen bezwaar tegen de zending ge maakt is. Dit bericht zal zeker velen met ons hebben bevreemd en teleurgesteld. Met de geschiedenis der vorige Chi neesche zending van dien aard voor oogen, ook gelet op de dubbelzinnige rol der Chineesche regeering in zake de in Ned.-Indië gevestigde Chineesche han delsvennootschappen, had onze regeering voldoende aanleiding gehad bezwaar te maken tegen eene herhaling. Doch wel licht hebben tot dit besluit factoren mee gewerkt, die ons onbekend zijn. Het uitzettingsbevel. Reeds vroeger werd medegedeeld, dat het ernstige voornemen bestaat, om met het vertrek van den directeur der Ura- nuim-lijn, den heer Tinsley, uit Rotter dam, ook de lijn zelf de haven te doen verlaten. De „N. R. Ct." stelt naar aanleiding hiervan de vraag, of het vergrijp van den heer Tinsley, toen hij de politie- bevelen overtrad, dit gevolg voor de Rot- terdamsche haven verdient. Het blad zegt, niet te hebben geschroomd, de handel wijs van den heer Tinsley, toen hij de politiebevelen voor niets telde, af te keuren. Aan den anderen kant echter werd twijfel te kennen gegeven, of deze handelwijs den heer Tinsley aanstonds moest stempelen tot iemand, „gevaarlijk voor de publieke rust", gelijk de wet .oor uitzetting eischt. Het uitstel, dat Jen heer Tinsley verleend is, valt wel niet anders te verklaren, dan hieruit, dat ook bij de regeering daaromtrent ernstige twijfel gerezen is. Ook het feit, dat de heer Tinsley niet in bewaring gesteld is* gelijk de wet veroorlooft, duidt daarop. Zelfs in de dagen, toen de twee booten te Rotterdam aan wal lagen, welke, na het uitzettingsbevel, van de Uraniuinmaat- schappij de haven zijn binnengekomen, is den heer Tinsley de volkomen vrij heid, ,om zijn zaken te behartigen, ge laten. Op die oogenblikken heeft inea dus geen aanleiding tot bijzondere maat regelen gevonden. Daarom vraagt de „N. R. Ct.", of er dan, met de sedert het uitzettingsbevd opgedane ondervinding, en bij de ge wijzigde opvattingen in Den Haag, geea reden zou zijn, het uitzettingsbevel zelf te herzien. Ook voor den goeden naam vaa de Rotterdamsche haven zou het geea kwaad doen, indien op deze wijze de regeering eiken schijn zelfs zou helpen wegnemen, alsof het ons land niet tea volle ernst is, wanneer gezegd word^ dat het verkeer over onze havens voor eiken landaard open staat. De Java-suiker in Japan. De „Courrier de 1'Extreme Orient" heeft thans uit Tokio het volgende be^- richt: De strijd tegen de Javaansclie suiker heeft zijn hoogtepunt bereikt. Mea zoekt naar alle middelen om de natio nale suiker-industrie op te heffen en dc productie-kosten te verminderen. Daar dc suikerfabrikanten elkaar onderling con currentie aandoen, wat een beletsel voor het opbloeien der industrie is, denkt mea er over, een trust, welke het meeren- deel der industrieelen zal omvatten, op te richten. KORTE KRONIEK. De R. K. Bouwvakarbeidersboiid „Tevredenheid door Rechtvaardigheid" zal in Mei een bouwvaktentoonstelling houden in de Dominicanerkerk te Maas tricht. De tentoonstelling zal 4 afdeelin- gen omvatten, nk: gezellen- en leerlingen- werk school- en atelierswerkarchitec tuur en bouwversicringen, en verdere stukken ter opluistering. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisteravond het volksconcert van het Re sidentie-orkest, gedirigeerd door baron van Zuylen van Nyevelt, in het Gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage bijge woond. De „N. Ct." bericht, dat aan den kapitein ter zee baron Van Asbeck liet eere-voorzitterschap van de Marinc-Ver- eeniging is aangeboden. Op 1 Juli a.s. zal de militaire slach terij te Maastricht worden opgeheven. LEIDEN, 18 Maart. Holl. Maatsch. van Landbouw. Gisteravond hield de afd. Leiden van de Holl. Maatsch. van Landbouw eene ledenvergadering in den Vergulden Turk- De voorzitter, de heer mr. A. J. Fok ker, opende de vergadering en wierp een terugblik op 1910, dat over het algemeen niet ongunstig voor den landbouw was. Spr. hoopte, dat 1911 evengoed, zoo mo gelijk nog beter, voor den landbouw mo ge zijn. Het uitbreken van het mond- en klauwzeer besprekend, spoorde spr. aan de maatregelen van de regeering op tc volgen en bij eventueele verdachte geval len direct aangifte te doen. Met dank baarheid maakte spr. melding van den steun dien de afd. mag ondervinden van het Koninklijk Huis voor haar landbouw tentoonstelling, welk voorbeeld allen zeer zeker zullen volgen. Nadat de notulen waren gelezen en vastgesteld en eenige zaken van huishou- delijken aard waren afgedaan, werdeu een aantal ingekomen stukken medege deeld, o.a. een verslag van den cursus ia paardenkennis en hoefbeslag, welke vaa October tot Januari gegeven is in de Doe lenkazerne, waardoor dc theoretische les sen getoetst konden worden aan de prak tijk. Over de resultaten van den cursua is de leider ten zeerste tevreden. Door den directeur-generaal van de« landbouw werd een beschikking ontvaa- gen, dat voor veeartsen aan de rijkss«- ruminrichting te Rotterdam entstof e* serum tegen het besmettelijk verwerpen van runderen verkrijgbaar is. Desge-

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1