Gemeenteraad van Nieuwveen. Naar aanleiding van het aannemen van het wetsontwerp tegen de zedeloos heid werden door de R. K. Propaganda- clubs te Rotterdam en Amsterdam tele grammen van gelukwcnschen aan den Minister van Justitie verzonden. De Minister van Justitie, Mr. Re- gout, is gisterenmiddag, na de eindstem ming van het ontwerp tot bestrijding van de zedeloosheid, voor eenigen tijd naar Zwitserland vertrokken. De Gemeenteraad van Meppel heeft besloten tot het inrichting van een elec- trische alarmeering voor de brandweer, waarvan de kosten zijn geraamd op 1552. Eenigc brandwaarborgmac U Ji p- pijen hebben een bijdrage in de kosten toegezegd. Het Centr. Bestuur van den R. K. Volksbond heeft als datum voor de en cycliekviering vastgesteld den 14den Mei. Uit Stad enQmgeving. LEIDEN, 16 Maart. De raadsvergadering van gisteren. Wegens ongesteldheid van den Burge meester, bekleedde Wethouder van Ha mel gistermiddag den voorzitterszetel. tV/as een ongewone vergadering op een ongewoon uur. Toch viel het zeer belangrijk besluit om een geldleening van twee millioen gulden ten laste der gemeente aan te gaan. In het openbaar voerde van de leden slechts de heer Reimeringer het woord om namens de Commissie van Financiën te adviseeren tot aanneming van het voorstel van B. en W. Hij was er zeer mede ingeno men, en als geldman heeft de heer Rei meringer natuurlijk in deze zaak groot gezag. Zoo ver ging hij zelfs, dat hij den Raad gelukwenschte met het voor stel van B. en W. Bedoeld zal hij echter hoogstwaarschijnlijk hebben de voordee- lige condities, waarop de'gemeente de leeiiing heeft kunnen plaatsen, wan: het aangaan van een schuldenlast is nu juist geen felicitatie waard. Die condities zul len wel besproken en bezien zijn, toen verleden week Donderdag de Raad zijn deuren sloot, en 't is te gissen, dat in het geheime zittinkje van gisteren ook nog enkele inlichtingen gevraagd en ge geven zijn. Of daarin nog over iets an ders gepraat is en of men poolshoogte genomen heeft, wie over dit voorstel uit de school klapte? Wij kunnen het heusch niet zeggen, want wij zijn er niet bij geweest. Toen de vergadering na een comité van pi.m. 25 minuten weer openbaar werd, hoorden wij alleen het oplezen van het raadsbesluit door den Voorzitter en het speechje van de financieele spe cialiteit. Wat wij daarin gaarne onder schrijven, is de dank aan den Burge meester voor de goede en voordeelige condities, die hij voor de gemeente wist te bedingen, waarbij wij afgaan op den heer Reimeringer, omdat zoowel de koers van uitgifte als andere voorwaarden den Raad vertrouw el ij k zijn medege deeld en buitenstaanders daarover niet kunnen oordcelen. Met enkele hamerslagen werden de artikelen aangenomen en Leiden's vroed schap had eene leening van 2 millioen op de stad geladen. Dat was het belangrijkste van de ver gadering. Van hetgeen er méér voorviel, konden wij gevoeglijk zwijgen. Misschien zijn er evenwel nieuwsgierige lezers, die willen weten, dat er 28 leden tegenwoordig wa ren en dat de heeren Aalberse wegens kamerzitting, Driessen wegens uitstedig- heid en Van Hoeken wegens ongesteld heid verhinderd waren. Alle afwezigen hadden een briefje gestuurd, dat ze niet konden komen. Van den Boerenbond te Zoetervvoude werd een schrijven medegedeeld, waarin het bestuur zich hoogst dankbaar betoon de voor de tweede weegschaal op de vette varkensmarkt. Dankbaar en voldaan waren ook de overgeplaatste schoolhoofden, de heeren Van Wamelen en Krop, en ook zij maak ten van deze gevoelens melding aan den Raad. De Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs zond haar rapport in over 1010 ,de Maatschappij van Nijver heid noodigde den Raad uit, present te zijn op een lezing over verschillende me thoden van verwijdering van stedevuil, welke gehouden wordt 24 Maart,'s avonds 8 uur, in het Nutsgebouw, terwijl ten besluite de Voorzitter nog mededeelde, dat de eervol ontslagen bediende ten Raadhuize, P .Bink, met 1 Augustus f431 pensioen krijgt. Moge de man nog lang op zijn lauweren rusten. Landbouwtentoonstelling 1911. H. M. de Koningin-AAoeder heeft voor deze tentoonstelling een groote zilve ren medaille beschikbaar gesteld. In het Rijks Ethnographisch Mu seum zijn de landen Syrië, Arabië, Perzië en Turkije thans in eenzelfde lokaal on dergebracht. De Mohammedaansche ktinst van Zuid-West Azië bevindt zich hier in de volgorde dezer landen opge steld. Al deze tentoongestelde kunst voorwerpen en doorgaans sierlijke klee- dingstukken zijn bijeen verkregen door een grooten aankoop van de tentoonstel- stelling 1904, Antwerpen en ook door schenking, veelal door consuls. De na men dezer laatsten zijn o.a. A. Hotz, J. A. Kruit, A. J. Schelling, J. Pater,, terwijl ook een gedeelte der geschon ken voorwerpen afkomstig is van de erf genamen van wjjlen Dr. G. van Vlp,teri:. Door den koning van Pruisen is be noemd tot eére-ridder van de Johan- nieter Orde, de heer Jhr. mr. Dr. N. C. de Gijselaar, burgemeester dezer ge meente. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedu rende de le helft der maand Maart 1911. Binnenland. Brieven. H. Sierat, Amsterdam. Mej. M. Rosser, idem. A. Kalmeijer, 's Gravenhage. Th. v. d. Zeeuw, (2 stuks), Leiden. W. Tlieil, id. Oostveen, id. Mej. W. Winter, Rotter dam. Mej. v. Staveren, id. H. v. Manen, Voorschoten. A. v. d. Poel, Zoeterwou- de. Briefkaarten. Mej. A. Meijer, (2 stuks), Amsterdam. Mevr. Heshusius, 's Gravenhage; Wed. Wiersha, id., A. Verschuur, id. C. J. Cornet, den Helder. Mej. S. Steketee, Leiden. M. v. d. Snoek, Buitenland. Brieven. P. J. Keider, Braamfontein. Mej. M. Sose», Jxelles. E. Hijmans Lyon, G. Voss, Magdeburg. J. M. Vos, Newark. Briefkaarten. G. Voss (2 st.) Magdebürg. Pitterson, J. A. Scha ter, ROOMSCHE AGENDA. Zondag 12V2 uur namiddag, Gebouw R. K. Volksbond, Rapenburg 10. Própa- ganda-Vergadcring R. K. Typografen bond. Spreker de heer j. van Eindt- hoven. Toegang vrij voor alle Katho lieke typografen. AALSMEER. Bij Kon. besluit van 16 dezer is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Aalsmeer, C. P. de Bert, candidaat-nctaris te Dordrecht. AARLANDERVEEN. De milicien W. J. Berkhuizen van het 4e Regiment In fanterie alhier is bij herkeuring voor Ge deputeerde Staten ongeschikt voor den militairen dienst bevonden en paar zijn woonplaats £eruggekecr^. BOSKOOP. De Gemeenteraad heeft op een verzoek van een aantal ingeze tenen om van gemeentewege een school voor M. U. L. O. te stichten, na lang durige beraadslaging, afwijzend beschikt, overeenkomstig het prae-advies van B. en W., dat door de Antirev. en Katho lieke Raadsleden werd gesteund. HAARLEMMERMEER. Gistermorgen werd in de civiele zitting van het Kan tongerecht door den kantonrechter mr. van Son, op plechtige wijze als kanton- rechter-plaatsvervanger geïnstalleerd mr. A. Slob, burgemeester dezer gemeente. LISSE. De heer J. Hermes, onderwij zer aan de R. K. Jongensschool te Hoorn is in gelijke betrekking alhier benoemd. De gemeenteraad vergadert op Za terdag 18 Maart, 's namiddags te 4 uur. Agenda: Rijks Tuinbouwwinterschool. LEIDERDORP. Den eervol ontslagen brievengaarder W. F. Smit is een pen sioen toegekend, ten bedrage van f 237 's jaars. VOORHOUT. Gisterenavond verga derde in Café „De Bonte Koe" de af- deeling Voorhout van de Algemeene ver- eeniging voor Bloembollencultuur. Tegenwoordig waren 29 leden. Van het bestuur was afwezig de heer C. Roozen Mz. De Voorzitter, de heer C. Colijn de vergadering openende heette de aanwe zige leden welkom en hoopte op prettige samenwerking a's altijd. De notulen worden na lezing goedge keurd. Tot afgevaardigde naar de 122ste al gemeene vergadering te houden te Haar lem op Maandag 27 Maact a.s. worden gekozen de heeren W. van der Laan en Joh. Meijer Az. en tot plaatsvervangers de heeren Th. C. Mens en Joh. van Steijn' Dz., terwijl tot candidaat van het hoofd bestuur wordt gesteld de heer W. H. de Graaf te Leiden. Ingekomen zijn een schrijven van de afdeeling Rijnsburg en Hillegom betref fende voorstellen voor de algemeene vergadering. Bi] punt 7 den Beschrijvingsbrief stelt de Heer W. v. d. Laan voor dit punt te steunen mits gepubliceerd wordt hoe de bollen geprepareerd worden. Besloten wordt nog tegen punt 8 te stemmen terwijl punt 9 warm werd toe gejuicht en de goedkeuring der vergade ring kan verwerven wat ook bij punt 10 het geval was. Punt 11 kon de goedkeuring der ver gadering niet verwerven punt 12 echter dan, wanneer de uitvoerbaarheid duide lijker wordt omschreven door de afd. Rijnsburg. De vergaderde verklaarden zich tegen punt 13 en punt 14 zag men gaarne be spreken op de Alg. verg. De Voorzitter doet mededeeling dat aan de Holl. IJz. Sp. Maatschappij is verzonden een verzoekschrift om het toe gezegde wachtlokaaltjë te verwarmen en met éfen deur af te sluiten doch dat daar op nog geen antwoord is ingekomen. Bij de rondvraag zegt de Héér Van der Laan dat het bestliur slecht van Me morie is al in een voorlaatste vergade ring is gesproken over de mogelijkheid van een eigen broeikas. De notulen der vorige vergadering vermelden daar niets van, ook de deze avond voorgelezen no tulen zeggen wel dat er een kleine aan merking is gemaakt, maar waar het eigenlijk om gaat, staat daar nog niet in vermeld. Spr. vraagt of bespreking daarover in het belang van hei vak niei gewensclit is. Nadat de voorzitter, namens het be stuur, het verzuim erkend heeft, wordt uit de leden een commissie gekozen wel ke zal onderzoeken de kosten enz. De commissie zal bestaan uit de heeren N. G. Ruiter, W. v. d. Laan en C. Roo zen Mz., of ,bij eventueel bedanken van den heer Roozen, die niet ter vergadering is, de heer S. P. Warmerdam. Besloten wordt nog dat de afdeeling de werkzaamheden tot oprichting en voortzetting van den Lind- en Tuinbouw- wintercurstis van di: afd. Voorhout van den Ned. R. K. Volksbond zal overnemen daar het toch meer op den weg ligt van de A. U. v. B. als Ned. R. K. Volks bond. Voorts kon de vergadering goedvinden dat het diploma op de tentoonstelling te te Haarlem in het afgeloopen jaar be haald, in café „Boerhaave" in lijst zal worden opgehangen. Met het oog op dc te voorziene stij ging der bloemboilendek- (zg. ruig) prij zen, stelt de heer Th. C. Mens voor coöperatieven aankoop. Ook daarvoor wordt een commissie benoemd bestaande uit de heeren Joh. Meijer Az., Th. C. Mens en W. v. d. Laan welke commissie in de in April a.s. te houden vergade ring rapport zal uitbrengen van hun werkzaamheden, tegelijk met de broeikas commissie. Kerknieuws. Mgr. van de Wetering te Rome. Uit Rome seint men aan „De(n)Tijd" dat Z. D. H. Mgr. Van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht Woensdag avond 6 unr door Z. H. den Paus in audiëntie is onbangen. Nieuwe kerk te Vlissingen. Op 23 Maart a. s. zal de eerste steen worden gelegd van de nieuw te bouwen R. K. Kerk te Vlissingen. Deze plechtig heid zal verricht worden door den Zeer- eerw. heer deken van Goes. Primaat van Servië. De H. Vader heeft pater Matheus Car- dum, oud-provinciaal van de Dalmatische provincie der Franciscaner-orde tot aarts bisschop van Antivari en primaat van Servië benoemd. Voorzitter de heer Baud, burgemees ter. Afwezig de heer van Bemmel. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge- Ingekomen zijn de volgende stukken: Een schijven van Ged .Staten, waarbij goedgekeurd wor„dt teruggezonden het raadsbesluit tot af- en overschrijving, dienst 1910. Idem waarbij goedgekeurd wordt te ruggezonden het raadsbesluit tot verhu ring der aschschuur aan Ter Reehorst. Idem ten geleide der goedgekeurde begrooting der gemeente over 1911. Idem waarbij teruggezonden wordt 't goedgekeurde raadsbesluit tot aanvulling der Jaarwedde regeling van het perso neel der openbare School en van het Herhalingsonderwijs. Idem, waarbij wordt medegedeeld dat de Rijksuitkéering aan deze gemeente volgens de wet van 24 Mei 1897 be draagt f 2374.0D/2. Een bericht van den' Commissaris der Koningin, houdende, dat tot lid der Gezondheids-Commissie is benoemd de Heer L. C. J. D. Dekker. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. De Voorzitter zegt, dat door hei? Hoofd der Openbare School is ingezon den het verslag over 1910. Uit een schrijven van de Gezondheids commissie d.d. 28 Februari j.l. blijkt, dat de Rekening over 1910 bedraagt in ontvang f2154.441/;? in uitgaaf f 1660.63, zoodat er een goed slot is te boeken van f 493.81 V2. Vervolgens leest de Voorzitter een schrijven voor van de Besturen der R. K. en Anti-Rcv. Kiesvereenigingen al hier, waarin den Raad in overweging wordt gegeven maatregelen te treffen, tengevolge waarvan het langs den openbaren weg venten op Zo n- d a gm i d d a g wordt verbotle n. De Voorzitter zegt, dat hij hier omtrent bij de politie heeft geïnfor meerd, en dat haar niet bekend is, dat zulks plaats heeft, hetgeen spr. ook meende, weshalve hij voorstelt het ver zoek ter zijde te liggen. De heer K i e b e r i kan z'cli hiermede niet vereenigen, en zegt, dat Zondags middags o.a. Buis en Janmaat steeds met melk venten, terwijl de andere melksSijters in de gemeente dit niet doen. De Voorzitter merkt op, dat het in t geheel niet bij hem opgekomen was, dat het verzoekschrift vooral 't melk venter? zou betreffen, en stelt daarom voor het request aan te houden tot de volgende vergadering, fen einde een on derzoek te kunnen instellen. De heer Kiebert wil liet verzoek dadelijk in behandeling nemen. In om liggende plaatsen zegt spr. ziet men op Zondagmiddag ook niet, dat er met melk wordt gevent, terwijl Verbii; en van Vliet alhier ook niet venten. Ook de Heer van R ij n sluit zich hier bij aan. De heer Habermelh ziet de nood zakelijkheid niet in om dergelijke maat regelen te neiyeo en vraagt of liet de bedoeling is ook op Zondagmorgen het venten te verbieden. De heer Kiebert antwoordt, dat men het verbod tot den Zondagmiddag wil beperken. De heer Habermelh meent dat men het van,morgenss ook moets verbieden. De heer Konst brengt, hoewel hij in principe niet tegen het maken va i het verbod is, eenige bezwaren in het mid den o.m. het goor worden der melk voor al in den zomer, het gebruik van versche melk voor zieken, enz. en stipt even aan: den verkoop binnenshuis voor win keliers, waarmede de Heer Haber melh instemt. De heer Kiebert ontken^, dat .Zen- dagsavonds gewoonlijk nog aan winkels \vordt verkocht. De Voorzitter herhaalt, dat het bij hem niet is opgekomen, dat men vooral het oog had op hei melkventen en zegt, dat binnen 4 weken weder eene vergadering zal worden gehouden, waar in hij deze kwestie ter tafel wil brengen. Aldus wordt besloten Benoemd worden tot leden van het stembureau de heeren Habermelh en Van Bemmel en tot controleerend lid de Heer Kiebert. De Burgemeester is lid en Voorzitter. Goedgekeurd wordt ee.iige af- en overschrijvingen. De Voorzitter deelt mede, dat door Schraverus mondeling is verzocht eene tegemoetkoming in de kosten we gens het dempen zijner sloot nabij: de Korenmolen. Hoewel de omstandigheden eenigszins anders zijn, wordt niettemin op voorstel van B. en W. besloten 50 pCt. der kosten te vergoeden tot- een maximum van f8 en voorts onder de zelfde voorwaarden, als zij zijn gesteld voor de andere eigenaars der voormali ge slooten. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat hij een bezoek gehad heeft van de burgemeesters van Alfen en Aar- Ianderveen, vergezeld van den directeur der gasfabriek te 's Gravenhage. Het derhoud betrof eene bespreking over de levering van electrisch licht aan deze gemeente van een eicctrische centrale te Alfen. De Voorzitter zegt, dat Ijij te kennen heeft gegeven, dat er alleen fi nancieele bezwaren zullen bestaan. Al vorens deze zaak nader te overwegen, zal worden afgewacht het rapport van de ge combineerde vergadering, welke daar zal worden gehouden. De heer v. Leeuwen vraagt, 'waar om het hek bij de asclnverf is wegge- nomen. De gemeente heeft het verwij derd, nu de dam is verbreed1, waardoor het grind en de keislag per driewielige kar is te bereiken. Het hek doet nu dienst bij den korenmolen voor de aldaar geplaatste grindbak. Het gemeentebestuur acht zich geens zins verplicht om aldaar een nieuw hek te plaatsen, dit is een zaak voor een huur der. De heer v. Leeuwen kan zich hier bij niet neerleggen en dient een voorstel in tot plaatsing van een nieuw hek voor de aschwerf. Dit voorstel wordt in stemming ge bracht en verworpen met 5 tegen 1 stem. De heer v. Leeuwen koesiert de hoop, dat aan iedereen geen permissie zal worden gegeven tot het maken van muziek, en wijst daarbij op het relletje van Zaterdagavond. De Voorzitter geeft te kennen, dat die personen hem, toen zij vergunning vroegen, normaal schenen, en erkent, dat het niet aangaat vergunning te geven aan personen, die later door de politie opgepikt, worden. De heer v. Rijn meent, dat de grind bak bij den korenmolen onvoldoende is afgesloten. De Voorzitter zegt, dat het de be- bedoeling is, haar later af te timmeren, en dat zij nog niet geheel is afgewerkt, omdat er nog geen grind of keislag in bewaard wordt De heer Konst pleit vervolgens voor de plaatsing van een lantaarn nabij de Limeerbrug, in verband met de gevaar lijke kromming, welke de weg daar maakt. De heer Habermelh zegt öok, over tuigd te zijn van de noodzakelijkheid eener betere verlichting, doch wenscht het rapport der gecombineerde vergade ring uit Alfen af te wachten. Conform besloten. De Voorzitter sluit hierop de ver gadering. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 16 Maart. (Verv.) Na de pauze had het debat plaats over een nieuw amendemeiit-Tydeman en het wetsontwerp tot bestrijding der zede loosheid. De heer Tydeman heeft als amen dement voorgesteld aan de slotbepaling van het ontwerp de volgende nieuwe ali nea toe te voegen „De bepalingen van de artikelen 11 en 13 zijn niet van toepassing op die kansovereenkomsten waartoe de gele genheid tot deelneming is geboden door ondernemers van paardenwedstrijden tot dat door ons de toepasselijke verklaring is vastgesteld. Indien binnen twaalf maan den, nadat eenige bepaling dezer wet in werking is getreden, dit besluit niet is genomen, zijn de bepalingen 11 en 13 ook op die kansovereenkomsten van rechtswege van kracht. De voorsteller, dit toehchteiide, deed uitkomen, dai dè tmsïuitefide bedoeli'ng van het door aannneming van het amen- van het doo aaiinerming van het- amen dement-van Vuuren in de v;et gebracht verbod van den totaiisator te verzachten, cn de daardoor te verwachten plotselinge stagnatie ten aanzien der paardenwedren nen te voorkomen, en voorts om de mo gelijkheid te openen de schade, die ge leden zal worden door invoering van de wet, niet grooter te maken dan strikt noodig is. Het amendement bedoelt geenszins op het besluit zeil omtrent het totalisator-verbod te doen terugkomen, en raakt ook niet aan het bookinakcrs- vvrbod. riet belieft alleen den totaiisator. De heer Van Nispen (Nijmegen) achtte het amendement in dezen stand van behandeling van het wetsontwerp niet toelaatbaar, omdat hoogstens de wenschelijkheid, niet de noodzakelijkheid gebleken is van heigeen men wenscht. De heer Van Karnebeek achtte het wel toelaatbaar, waar het slechts de noodzakelijkheid betreft van het totalisa tor-verbod onder de slotbepalingen van het ontwerp te brengen. De Voorzitter acht het ook niet toelaatbaar, maar wil over de al dan niet- toclaatbaarlicid laten stemmen. De heer L o h m a n acht liet amende ment een groote verkrachting van het reglement der Kanier. De heer Loeff meende dat het initia tief tot wijziging der wet van den Minis ter moet uitgaan, niet van de Kamer. Het amendement ligt buiten het regle ment. De heer T'r o e Is t r a achtte het amen dement-Troelstra overbodig, indien de Minister zich bereid zou willen verklaren artikel 11 niet alleen ten aanzien van den totaiisator, doch ook wat bookma kers en speelhuizen betreft, eerst in te voeren een jaar na de aanneming der wet. De M i n i s t e f v. justitie, de heer Regout, deelde mede, dat het zijn bedoe ling is de geheele wet in haar volledigen samenhang zoo spoedig mogelijk in te voeren met uitzondering alleen van het bordeelverbod. De Minister wees er ver der op dat nu eenmaal heï amendement van Vuuren rs aangenomen, niettegen staande hij zich bij de behandeling der wet er tegen vcFzet had, van hem, Minis ter, geen initiatief te wachten is om te rug te komen op de uitspraak der Ka mer. De heer Bo fg c s i u s protesteerde krachtig tegen de stelling des Ministers dat hij om technische redenen een wet dadelijk moet invoeren met voorbijzage van de ruineuse gevolgen van die wet. In het belang van duizenden in den fan- de drong hij aan op uitstek Het debat werd gesloten. De uitslag der stemming hebben we gisteren reeds vermeld. Te ruim drie uur werd de behandeling van de Arbeidswetwijziging voortgezet, en kon de heer Schaper zijn rede ver volgen. Hij wees op de verdere gebre ken van het ontwerp, noemde dc bescher ming van jeugdige personen en kinderen1 onvoldoende en wees op het gemis van een regeling voor den landbouw in het ontwerp. Maar de sociaal-democraten zullen toch opbouwend aan de totstand koming van het ontwerp medewerken. De heer Aalberse brengt den mi nister hulde voor dit ontwerp, betoo- gend, dat het niet gemakkelijk is op dit gebied 't iedereen naar den zin te maken'J Er zijn grenzen in acht te nemen bij deze materie, doch de vaststelling dier gren-r zen is uiterst moeilijk. i Wat voor den een genoeg is, gaat een ander te ver. Mathematisch is de leef-» tijdsgrens voor de beschermde kinderen en jeugdgie personen niet vast te stellen. i Alles hangt bij de bepaling van den leef- tijdsgren saf van de industrieën, die men op het oog heeft. De heer Schaper vond het ontwerp niet de moeite waard. Ataar zeker op 10 verschillende punten brengt het verbete ring in de positie der arbeiders. Het verhoogt de leeftijdsgrens voor de be scherming, voert den 10-iiFigen arbeids dag in voor de vrouwen en jeugdige per sonen (wat practisch neerkomt op (3e wettelijke regeling van den 10-urigen' arbeidsdag'voor de volwassen mannen); het verbiedt nachtarbeid voor vrouwen,- regelt de begrenzing van den nacht; de rusttijden, en de grootere bevoegdheid, der arbeidsinspectie. Wij krijgen verder een statistiek der beroepsziekten en een1 betere statistiek van den arbeidsduur van' volwassen arbeiders. Er zijn nog meer, verbeteringen doch spr. bepaalt zich tot de genoemde voordeelen. Zeker, er zijn' nog meer verbeteringen, doch spr. be paalt zich tot de genoemde voordeel ent Zeker, er zijn punten waarin de ^sinister verder had kunnen ,gaan. Maar een ze kere geleidelijkheid in de sociale wet geving is in het belang der industrie en' van den arbeidersstand. Spr is ove.rtwigd, dat dit terecht komt op den duur, dodh het moet stemmen tot voorzichtigheid bij de invoering, wil. men niet als gevolg van de invoering loon afdaling krijgen. De uitsluiting van den landbouw acht spreker met een beroep op het rapport der Staatscommissie voor «ten landbouw',' gewettigd. 1 Anders staat het met de veenderij een tusschending die ook in het ont werp Kuyper was opgenomen. Over het betrekkelijk amendement be houdt spr. zich zijn stem voor, hij ge^ voelt er veel voor, doch wil eerst de rei-* nister erover hooien. De huisindustrie kon jiier niet

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2