V7 BUITENLAND. De andere weg. BINNENLAND. 2e Jaargang. Nt. 440. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag Maart 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Nog steeds is, zooals men weet, het vraagstuk van het in dienst terugnemen der spoorwegbeambten die bij de jong ste spoorwegstaking in Frankrijk ontslagen zijn, niet in zijn geheel opge lost. Vooral de particuliere maatschap pijen hebben in vele gevallen het ontslag gehandhaafd. Een groot aantal, zoo niet alle, Ka merleden hebben thans van het Verbond van machinisten en stokers der spoor wegen in Frankrijk en zijn koloniën den volgenden brief ontvangen Mijnheer de afgevaardigde, Wij zijn nu sedert vijf maanden ontslagen, omdat wij gestaakt ebhben, een recht, dat de wetgevers ons toegekend hebben. Wij hebben er op verstandige wijze van .ge bruik gemaakt, zonder dat het mogelijk is ons van een enkele laakbare daad te beschuldigen. De maatschappijen, die ons tuchteloosheid verwijten, zijn wel de laatsten, die ons zulk een verwijt moes ten toevoegen, daar zij nimmer de minis- terieele besluiten betreffende arbeids duur enz enz. geëerbiedigd hebben, wat vaak genoeg de openbare veiligheid in gevaar heeft gebracht. Vervolgens vervat de brief de bedekte bedreiging, dat, zoo" de afgevaardigden niet wat voor hun doen, zij bij de verkie- gen hunne verkiezing zal bestrijden. Of nu de schrik den afgevaardigden om het hart zal slaan? In de commissie voor de Grondwet voor Elzas-Lotharingen zijn gisteren de besprekingen voortge zet over .het voorstel van het centrum, waarbij den stadhouder de bevoegdheid wordt gegeven, de ministers te benoe men en te ontslaan. De regeering ver zette zich daartegen, wijl het een beper king van c.e rechten des keizers zou zijn. De voorstellers verdedigden het voor stel met de opmerking, dat het niet wen- .schelijk wezen zou, de zaken van het Rijksland uit Berlijn te regelen, waar door de ministers in een scheeve posi tie komerr tegenover den stadhouder en deze niet het noodige gezag heeft te genover de ministers. De sociaaldemo craten wilden bovendien den Landdag invloed geven op de benoeming der mi nisters. Het centrumsvoorstel werd in stem ming gebracht en verworpen met 13 te gen 13 stemmen. Voor stemden het cen trum, de Polen, de Elsassers en de so ciaal-democraten. Ernstig werd gedebatteerd over de verantwoordelijkheid van den stadhou der. Men wilde dat de stadhouder ver antwoordelijk zou zijn aan het parle ment, zoo niet dan heeft, volgens een sociaal-democratisch lid, de stadhouder niets te zeggen. Zulk een decoratieve figuur is onmogelijk. De regeeringsver- tegenwoordiger minister Delbruck, kon hierin niet treden en zette uiteen, dat de stadhouder vertegenwoordiger is van FEUILLETON. door ERNST ZAHN. 10) Toen hij dit echter gezegd had, be sefte hij dat hij nu ook moest voortgaan en even onwillekeurig als het gesprek begonnen wks, kwamen zij nu ook op een tweede biecht. „Ik weet wel", ging baas Gottfried voort, „dat jij veel met Hugo op- hebt, en daarom kan ik ook zoo vertroui- welijk met jou spreken." Adli durfde eerst niets zeggen en de hand waarmede zij op de plank steunde, beefde. Eindelijk begon zij. „Ja, wij zijn altijd goede kameraden geweest, Hugo en ik", en even later voegde zij er aan toe: „Ik ben nieuws gierig of hij mij ook eens zal schrijven." Zoo vielen er kleine lichtstrepen op haar verhouding tot Hugo Grob en zon»- der het elkander niet ronde woorden te zeggen, wisten zij beiden nu dat hun hoop op denzelfden wensch gevestigd Was. den keizer, en dat de regeering geen dwingende bepalingen voor diens positie kan goedkeuren. De bevoegdheden van den stadhouder worden bij keizerlijk be sluit vastgesteld. De besluiten en decre ten van den stadhouder moeten om rechtsgeldig te zijn, mede onderteekend worden door den staatssecretaris, die de verantwoordelijkheid draagt. Steeds meer ongerustheid begint te heerschen over het Russische ultimatum. De Petersburgsche correspondent van de „New-York Herald" seint dat dc Rus sische troepen in Toerkestan instructie hebben ontvangen, zich gereed te hou den, om op het eerste sein de Chinee- sche grens over te gaan en op Koeldsja aan te rukken, ten einde op die wijze kracht bij te zeiten aan heb ultima.lwm der Russische regeering. Deze troepen liggen in garnizooen op nog geen 100 K.M. van Koeldsja en bestaan uit twee brigades, di egevormd worden door 8 compagniën artillerie, twee bataljons jagers en 45 escadrons kozakken. De „Rjëtsj" verneemt uit Charbin, dat Chineesche troepen zich binnen het gebied der Russische spoorwegconces sie op sommige punten geconcentreerd hebben. 5000 geweren en 2 millioen pa tronen zouden van Tsitsikar naar Aigoen gezonden zijn, waar een aanzienlijke strijdmacht, 5UÜ0 man troepen en 6U00 koelies, wordt samengetrokken. Te Char bin gaat het hardnekkig gerucht, dat een botsing tusschen Rusland en China on vermijdelijk is. Men is er daar van over tuigd, dat China de door Rusland ge- ste.de eischen slechts beschouwt als een vo-orwendsel om Mongolië te annexee- ren. De Chineesche minister van Kolo niën heeft in een geheime circulaire de autoriteiten bevolen de Mongolen onder de wapenen te roepen. China gaat ook onvermoeid voor zijn legermacht in Mandsjoerije te versterken, zoodat klei ne grensgevechten tusschen Russische en Chineescne troepen onvermijdelijk geacht worden. Belangrijk zijn, in verband met voor gaande, deze opmerking van de „Nowoja Wremja"„China heeft gisteren de laat ste Russische nota ontvangen. Wij staan aan den vooravond van de afbreking der diplomatieke .betrekkingen". In een ver dere depêche aan hetzelfde blad, uit Moekden afkomstig, wordt gemeld, dat 110 tonnen kruit, 42 kisten cavalerie- geweren en 70 kisten infanterie-geweren voor de Chineesche garnizoenen in noor delijk Mandsjoerije zijn aangekomen. In Moekden zouden de Chineezen, ondanks alle tegenspraak van officieele zijde, er van overtuigd zijn, dat een oorlog onver mijdelijk is. Een te Moskou uit Charbin ontvangen bericht meldt zelfs, dat de Chineezen in de meeste steden geen zaken meer doen met de Russen, tegen wie, vooral in de steden en dorpen in Mongolië en Mandsjoerije, de autoriteiten de bevolking ophitsen. In hare laatste zitting zou de commissie voor de mobili satie te Peking besloten hebben de in menging van Rusland in inwendige Chi neesche aangelegenheden onder geen enkel voorwendsel te dulden. De roode weerschijn op hun gezich ten doofden uit. Zij merkten dit niet. Zij vergaten den tijd. In hun samenzijn lag voor beiden iets troostrijks, een ge not, zoodat zij zelfs toen de duisternis inviel en hun stemmen langzamerhand verstomden, nog een poos bleven zitten en er als het ware tegen opzagen van elkander te gaan. Ten slotte stond Adli Locher echter op en baas Gottfried vergezelde haar tot aan de deur van de werkplaats. De lantaarnopsteker stak juist reeds de lich ten aan.... V. Hugo schreef niet dikwijls naar huis. Zijn vader kreeg een paar malen een briefkaart met het bericht dat alles goed ging, maar hetgeen baas Gottfried zoo gaarne had willen weten, of hij schik had in zijn werk, en of hij daar vooruit zou komen, kon men uit deze weinige woorden niet opmaken. Den eersten uitvoerigen brief kreeg Anna Grandjean, zijne tante. Daarin stond veel van hard werken van de ver drukking der arbeiders door den direc teur, van het vrije leven dat men daar leidde, vergeleken bij thuis en het meest van een uitstapje naar Parijs dat een sterke indruk op den jongqn .Grob had gemaakt. GEMENGD. De Portugeesche Minister van oor log houdt zich op hef oogenblik bezig met een herziening van iiet militaire strafwetboek. De doodstraf voor zware vergrijpen door militairen begaan, die in werkelijkheid reeds lang niet meer toe gepast werd, zal bij deze gelegenheid ook in de wet worden afgeschait. Het Noorsche Storting zal een vrouwelijk medeiid in zijn midden zien verschijnen. De vertegenwoordiger van het derde district van Christiania, gene raal Bratlie, voorzitter van de Storting, kan gedurende eenigen tijd zijn man daat niet uitoefenen. Dientengevolge zal het plaatsvervangend lid, mej. Anna Rogstad, onderwijzeres aan de volks school, den zetel van Bratlie, geduren de diens afwezigheid innemen. Drie leren, o.a. de Parlementsleden William Redmond en Hazleton, gaa(n naar Nieuw-Zeeland en vermoedelijk ook naar het Gcmeenebest, om er lezingen te houden over geld in te zamelen voor de Iersche zaak Te Trinidad is een geval van ^est geconstateerd. Associated Press meldt, da^, naar te Washington verluidt, president Taft in December aan het Congres een En- gelsch-Amerikaansch verdrag zal voor leggen, dat alle gevallen zonder uitzon dering omvatten zal. De Vorwarts meldt dat de sociaal democraten in den Rijksdag een motie zullen indienen, de regeering verzoe kend onderhandelingen te apenen met Engeland tot beperking van de bewa peningen te land en ter zee. Uit verschillende streken van Frankrijk worded weer hevige koude en zware sneeuwval gemeld, vooral uit Sa- voye, en het Ain-departement. Ook te Muret, Maurice, Toulouse, Mont lier, Valence en Lisieux heeft het gesneeuwd. Te Epinal is alle veldarbeid geheel ge staakt moeten wordende velden liggen dik onder sneeuw. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ont vanger der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen: te Deventer F. S. van der Goot, ont vanger derzelfde middelen te Meppel; te Ven ray P. H. Tonnaer, adjunct commies bij het Departement van Fi nanciën te Schiedam N. Kikke, ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Harlingen; te Haarlem A. Bakker Mzn., ontvan ger derzelfde middelen te Nijmegen; is H. W. Krop, surnumerair der di recte belastingen, invoerrechten en ac cijnzen uit de directie Zwolle, benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Mantgum; is benoemd tot commissaris van politie te Bergen-op-Zoom, P. van Dam, thans adjunct-hoofdinspecteur van politie te Haarlem „Hij heeft kijk op zulke dingen", zeide de tante met ongeveinsde bewondering. „Hij wil zich opwerken". „Hij heeft er den mond vol van", ant woordde baas Gottfried hard en bitter, „maar zeggen en doen zijn twee." Nog dienzelfden dag schreef hij aan zijn zoon dat hij wilde weten of men tevreden over hem was. Na verloop van twee weken kwam het antwoord. „Men kon in dien korten tijd nog niet zeggen, hoe ver hij het zou bren gen maar hem zelf beviel de behandeling daar geenszins. Hij ging toen door op hetgeen men tegenwoordig het werkh volk moest toestaan en betoogde daf» de fabriek op veel te ouderwetsche mar nier gedreven werd. Daar waren dus wederom de oude droombeelden. Baas Grob zette een som ber gezicht. Geen zweem van eerlijke vlijt van nauwgezetheid of achting van zijn meerderen. Dat hij dien geest in zijn zoon niet kon neervellen In zijn eerstvolgende brief dreigtle hij: „Als je den weg niet wilt volgenl dien'ik voor je heb uitgezocht, kun je voortaan voor je zelf zorgen. Ik houd je de hand niet langer boven het hoofd"; als post criptum zette hij er on Ier„Adli LgcJjer yr-aagt dikwijis naar je."i is benoemd bij den grooten staf, tot luitenant-generaal, de generaal-majoor S. 1. van Nooten, van dien staf, comman dant der stelling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de le militaire afdeeling; is eervol ontslag uit den werfdienst verleend: aan den meesterknecht bij 's Rijks werf te Amsterdam H. Bondt en den opzichter der magazijnen bij 's Rijks werf te Amsterdam C. H. van Breen aan den schrijver le kl. bij 's Rijks werf te Amsterdam M. van Hoek; is de referendaris bij liet departement van Koloniën mr. H. G. Hagen bevor derd tot administrateur; is j. Dronkers, ontvanger bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen in Ned.-Indië, eervol uit 's lands dienst ontslagen, on der toekenning van pensioen is aan den commies der telegrafie 2e kl. W. A. C. E. de Roo als zoodanig eervol ontslag verleend. Internationale sanitaire conferentie. Naar de „Std." verneemt, zal de Ned. Regeering deelnemen aan een in de maand Mei te Parijs te houden inter nationale conferentie, ten einde de sani taire conventie van Parijs van 1903 te herzien en zoo noodig aan te vullen, voor zoover de maatregelen, toegepast tegen de pest, de cholera en de gele koorts. Als Nederlandsche afgevaardigden zullen worden aangewezen Hr. Ms. ge zant te Parijs en Dr. W. P. Ruyscli, Hoofdinspecteur der Volksgezondheid te 's-Gravenhage. Mijnwerkers in Limburg. De „N. L. Koerier" meldt: „Op de met de Directie der Staats mijn gehouden bespreking omtrent het pensioenfonds werden door de Directie de voorstellen van den Christel ijken Mijnwerkersbond, Zondag op de verga dering te Spekholzerheide gedaan, aan genomen. Met ingang van I April krijgen dus alle arbeiders der Staatsmijn een loons- verhooging van 70 cent per week. Ook de accoordwerkers zijn in deze verhoo ging inbegrepen, wij! de accoorden zul len worden verhoogd. Tevens zullen ook aan het inwonend gezin bij werkelijke ziektegevallen geneesmiddelen worden verstrekt. „Ook degenen, wien reeds buiten de ze beweging om met 1 Aoril een loons- verhooging was toegezegd, zullen een aparte loonsverhooging van 10 ct. per dag ontvangen". Voormalig Rijksarchief. De verbouwing van het voorgedeelte van het voormalige Rijksarchief aan het Plein te 's-Gravenhage, teneinde daarin het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te vestigen, is vrij omvangrijk. De tegenwoordige hoofdingang aan het rechter einde van den voorgevel vervalt en wordt veranderd in portierskamer, zoodat daarnaast de ingang, dus meer naar links opgeschoven, komt. De ruime langwerpige zaal in den linkervleugel van het huis is bestemd om als receptie- of vergaderzaal in stand te blijvt-. De vertrekken, die met kostbare an- Adli had tot nu toe nog niets van Hugo gehoord. Het hinderde haar tel kens doch zij praatte zich zelve dan voor dat hij groot gelijk had, dat het niet paste haar te schrijven. Maar eenigen tijd na deze vaderlijke vermaningen kwam er ook voor haar een brief. Deze behelsde niets bizonders, doch Adli las hem toch wel vijftigmaal over, telkens weder, maakte uit de groeten, waarmede hij eindigde, dingen op die haar hart de den kloppen en sprak tegen zijn vader op zeer harte!ijken toon over hem. De tijd verliep. Vader Grob kreeg nog verscheiden brieven van Hugo, .aar zij werden hoe langer hoe korter en onte vredener en ten slotte schreef hij dat hij daar een slavenleven leidde. Baas Gottfried had moeilijke dagen. Hij, de ijverigste werker, kon nu ieder oogenblik in gepeins verdiept, voor zich uit staren. Alles ging zooals hij wel vooruit gedacht had, zijn zoon ging zijn verderf tegemoet. Herhaaldelijk zat hij met het hoofd in de handen in zijn werk plaats te zuchten. Hij wilde geheel af zien van den jongen, hem afsnijden zoo- a's men een ziek lichaamsdeel laat am- puteeren. Maar baas Gottfried had dan te diep moeten snijdenzijn zoon was hem te na aan het hart gegroeid en daar om; jmdeg de o^g^biik^e.a yafl ,yyan tieke behangsels gestoffeerd waren, welke bij de ontruiming van het Rijks archief afgenomen werden, zullen dit deftige bekleedsel terugkrijgen. Men rekent, dat Buitenlandsche Zaken in het begin van het volgend jaar het gebouw zal kunnen betrekken. Rijksmiddelen. Het resultaat van de maand Februari is niet bijzonder verblijdend. De totaal- opbrengst is nl. geringer dan in Februari van verleden jaar, een feit, dat te op merkelijker is, wijl het wordt veroor zaakt door de lagere opbrengst van den accijns op het gedistilleerd met een be drag van meer dan 5 ton. Het totaal-generaal over de afgeloopen maand was f 10.485.143,62y2tegen f 10.563.383,56y2 in Februari 1910, dus thans f78.239,94 minder. Dat dit cijfer nog betrekkelijk zoo gering is, mag dus worden toegeschreven aan de verblijden de stijging van verschillende andere middelen. Van de directe belastingen brachten het personeel en de vermogensbelasting ieder f 4000 en de bedrijfsbelasting f 85.000 meer op dan in Februari 1910, terwijl de grondbelasting met f 42.000 ten achter bleef. De rechten op den invoer gaven f 50.000 meer dan in de correspondee- rende maand van verleden jaar. Daar de eerste inaand van dit jaar een flinke meevaller opleverde, is het accres over de eerste twee maanden te zamen nog vrij aanzienlijk. Werd ver leden jaar ontvangen f 22.160.397,0U/2, de beide afgeloopen maanden gaven f 23.015.562,791/2. We zijn dus nog altijd f 855.165,78 op verleden jaar vooruit. Brildragende miliciens. Bij beschikking van den Minister' van Oorlog is het volgende bepaald Het dragen van een vasten bril geen lorgnet zoowel in- als buiten dienst, is toegestaan aan miliciens, voor wie dit mede in verband met de omstandigheid, dat zij reeds vóór hun in dienst treden gewoon waren een bril te dragen door den militairen genees kundigen dienst noodzakelijk wordt ge acht. Electriciteitsgeleidingen. Aan de gemeentebesturen zijn mede gedeeld nieuwe voorschriften betreffen de electrische lijnen en geleidingen in, op of boven wegen, wateren en gron den onder beheer van het Departement van Waterstaat, daar de voorschriften verleden jaar vastgesteld, eene leemte vertoonen, doordien zij geene bepalin gen bevat ten aanzien van de kruising *en nadering tusschen zwakstroom lijn en en lijnen ten dienste van spoor- en tramwe gen, in welke leemte thans is voorzien. KORTE KRONIEK. Naar men verneemt, bestaat bij de hoofdintendance het voornemen, de mili taire bakkerij te Deventer op -te heffen. In het benoodigde brood zou dan wor den voorzien door de militaire bakkerij te Arnhem, tenzij de plaatselijke bak kers tQ Deventer goedkooper het brood zouden kunnen leveren. hoop telkens nog weder afgewisseld door uren van hoop. Hij schreef aan den principaal van Hugo. Eerst op den twee den brief kreeg hij antwoord, kort en bondig: „Uw zoon heeft, zonder voorafgaande waarschuwing, de fabriek verlaten. Hij is een onwillige, luie jongen ,die voor niets te gebruiken is." De handen van baas Gottfried trilden' toen hij in de werkplaats dezen brief had gelezen. Hij legde hem neer en ging haastig aan het werk. Even later nam! hij het schrijven opnieuw op en las het nog eens over, stak het in den zak, liet het niemand zien en sprak er ook met geen niensch over. Dit duurde zoo veer tien dagen. Anna Grandjean zei op ze keren dag onder het eten, dat het zon derling was dat men zoo niets van Hugo hoorde. Hij deed juist alsof hij deze woorden niet had verstaan en ook Adli zei hij niets, ofschoon deze hem dikwijls lang en vragend aanzag. Van Hugo zelf hoorde men niets. Zwijgend en worstelend poogde baa$ Gottfried zich van hem los te maken* maar de liefde van vader tot kind ven- hief zich toch telkens weder tot hij deze na verloop van eenige weken geheel overwonnen scheen te hebben'. iWurdJ ysrvulgd).

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1