15 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang. Nd. 438. S)c Cöicbche (Sou/tornt Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Woensdag Maart 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentigngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentign) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Waar we heen zouden gaan. Land en Volk zou het doodgewoon vinden, als we hier, in ons land, een socialistischen minister kregen. .Wat zou er tegen zijn? vraagt het blad. Een be paling in de Grondwet, die het verbiedt, bestaat niet. En als men beweert, dat het „niet eerlijk" zou zijn, dan vraagt het het orgaan: „zijn republikeinsche afge vaardigden ter Staten-Generaal „niet eer lijk", die (art. 87) zweren (beloven) „getrouwheid aan de Grondwet?" Dat is toch dezelfde Grondwet, die „uitdruk kelijk uitspreekt, dat ons land is een koninkrijk dat de kroon blijft opge dragen aan een koning enz.?" Met volle gerustheid van geweten kan hij dien eed zweren, die in gemoede meent, dat een republikeinsche regeeringsvorm voor Ne derland verkieslijk zijn kan boven den tegenwoordigen." Aldus Land en Volk. Zeer terecht wijst evenwel Het Cen trum erop, dat deze redeneering geen steek houdt. Het Utrechtsche blad had „van een scherpzinnig orgaan" als L. en V. een ander antwoord verwacht, en redeneert dan aldus Een minister en een afgevaardigde staan waarlijk n i e f gelijk. Een minister- is raadsman der Kroon, maakt deel uit van de regee ring, heeft als zoodanig een taak, welke van die der afgevaardigden es sentieel verschilt. Minister en Kamerlid moeten beiden wet en Grondwet eerbiedigen; maar eerstgenoemde zou, ware hij republi kein en wilde hij eerlijk zijn, moeten beginnen met de Kroon te adviseeren zoo gauw mogelijk af te danken. Zoo niet, gansch zijn optreden was pure comedie en compromitteerend voor beide partijen. Tegen deze redeneering valt o. i. niets in te brengen. Wel merkwaardig intusschen, dat een orgaan als dat der vrijzinnig-democraten daar blijkbaar blind voor is en gemoede reerd het pad baant voor een rooden minister. De socialisten zijn in dit opzicht voor zichtiger. Zij verkondigen telkens luide, dat mr. Troelstra er niet aan denkt, minister te worden, welke verzekering natuurlijk wordt gegeven om kiezers, die bang zouden zijn voor het optreden van een rooden bewindsman, gerust te stellen. Land en Volk verijdelt nu echter deze zandindeoogenstrooierij en tracht de gemoederen al te verzoenen met het denkbeeld, dat we hier wel eens een socialistischen minister zouden kunnen krijgen. Nu, we zijn daar dit openhartige or gaan wel dankbaar voor en zullen zijn redeneering onthouden tegen dat de ver kiezingen in 'tland komen. ALGEMEEN OVERZICHT. De toestand begint nu werkelijk in teressant te worden in Mexico. Berichten komen geregeld van gevech ten, die geleverd zijn en even spoedig komen andere berichten de vorige tegen spreken. Te New-York zijn particuliere tele grammen ontvangen uit de Mexicaan- sche staten Morelos en Coahuila, waar uit valt op te maken, dat de opstand daar ernstige afmetingen heeft aangeno men. Dë telegrafische gemeenschap met die staten is verbroken. Andere telegrammen zeggen, dat de heele boel op een klein beetje na in rust is. 't Blijkt dus, dat die telegrammen geenszins vertrouwbaar zijn. Met het noo- dige voorbehoud geven we daarom nog het volgende: Volgens geloofwaardige berichten, zoo wordt uit Mexico geseind, hebben de opstandelingen de regeering aangeboden hunne wapens te zullen nederleggen, op voorwaarde, dat hun straffeloosheid wordt toegezegd en eenige wijziging in het ministerie wordt gebracht. Zij wenschen nl. dat vice-president Corral, de vermoe delijke opvolger van Diaz, die tevens minister van binnenlandsche zaken is, van het staatstooneel verdwijnt. Als reden voor deze plotselinge toena dering geven zij op, dat alle patriotten, nu er gevaar dreigt, dat Amerika zich in de Mexicaansche zaken gaat mengen, zich aaneen moeten sluiten. De presi dent eischt echter, dat de opstandelin gen zich onvoorwaardelijk onderwerpen. Ernstiger wordt steeds de verhouding tusschen Rusland en China. Men meldt nu, dat de Russische ge zant te Peking de opdracht ontving aan het Wai-woe-poe (Chineesche Ministerie van Buitenlandsche Zaken) een nota te overhandigen, waarin verklaard wordt, dat de Russische Regeering in het ant woord van de Chineesche Regeering be treffende de beperking van den Russi- schen handel door monopolies, en be treffende de oprichting van Russische consulaten in het district Kobdo, be wijzen van onvriendschappelijke betrek kingen van de zijde van China zag. De Russische Regeering noodigt de Chineesche Regeering uit de gevolgen van een dergelijke handelwijze te over wegen, die onvermijdelijk tot verstoring van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Rusland en China zouden voeren. Naar men in welingelichte kringen be weert, moet de nota veel scherper ge steld en een waar ultimatum zijn. In verband hiermede meldt de „Birsjevija Wedomosti", dat binnenkort ernstige, thans reeds voorbereide maatregelen te wachten zijn. Daarmede is hoogstwaar schijnlijk bedoeld, dat een Russische legermacht de Chineesche grens zal over schrijden, ten einde aan de verlangens van Rusland kracht bij te zetten. Twee Russische brigades staan trouwens reeds op 100 K.M. afstand van Koeldsja. Terwijl daar dus weer onrust broeit en dé sociale en economische belangen van vele menschen weer geducht uit hun evenwicht kunnen geschokt worden of liever een eind verder van het even wichtspunt geslingerd, dat ze nog niet bereikt hadden, heeft in Engeland de Minister van Binnenlandsche Zaken een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de wetten regelende het werk van winkelbedienden. Het voorstel is, dat zij niet langer dan zestig uur in de week dienst mogen doen en aanspraak hebben op een halven vrijen dag in de week. Overwerk is geoorloofd tot ten hoogste 60 uur in het jaar. Geen mannelijke be diende onder de 16 jaar en geen vrouwe lijke onder de 18 jaar .mag echter op één dag meer dan 14 uur dienst doen. Waar de bedienden vacantie genieten met behoud van het volle loon, mogen de uren van overwerk vermeerderd worden met vijftien, indien nl. de vacantie niet korter duurt dan een week, en met dertig uur, indien zij ten minste twee weken duurt. Zondags moeten, als regel, de winkels gesloten zijn. Winkels van Joden, die gesloten zijn van Vrijdag- tot Zaterdag avond, mogen voor Joodsche klanten Zondags open blijven tot 's middags 2 uur, onder voorwaarde, dat alle winkel bedienden Joden zijn. Bij verordening van den minister kan er in Londen Zondags straatmarkt worden gehouden. Gemeente besturen worden bevoegd, bij verorde ning te bepalen, wanneer de winkels moeten sluiten. Uitzonderingen worden toegelaten voor den verkoop van sterken drank en andere ververschingen, o. a. in stationswachtkamers, van benoodigdhe- den voor reizende wielrijders en tuffers, van kranten, van brood vóór 10 uur, van banketwaren, melk, tabak. Ook mo gen barbiers en haarsnijders tot 2 uur n.m. open blijven. De kwestie der vorstelijke bezoeken, aan Italië's hoofdstad tijdens de feesten, begint ook in Spanje roering te brehgen. In de Kamer heeft n.l. de Carlist Salaberry gevraagd, of het waar is, dat binnenkort de koninlg vain Italië benoemd zal worden tot eerecomt- mandant van het regiment Savoya, en| dat koning Alfons een bezoek brengen gaat aan het 'Italiaansche hof. De premier Canalejas antwoordde hierop, dat wat het eerste gedeelte 'de zer vraag betrof, hij geen antwoord gd- ven mocht, daar een dergelijke benoe ming behoort tot de prerogatieven van de Kroon, terwijl te gelegenertijd ,wel zal worden medegedeeld, of de koning inderdaad naar Italië fiit laat ste wekte nogal eenige sensatie, daar men er uit afleidt, dat koning Alfons inl- derdaad plan heeft tijdens het Italiaan!- sche jubileum een bezoek aan Rome te brengen, wat in verband met de gespanf- nen toestand tot het Vaticaan, zeer ze ker door den H. Stoel als een uitdaging zou kunnen worden opgevat j GEMENGD. Officieus wordt te Berlijn verklaard dat van een plan van den' koninlg van! Italië ,om keizer Wilhelm op zijn- reis naar Korfoe te Venetië te begroeten, niets bekend is. In de strengste incognito, weidt het Handelsblad van Antwerpen, zijn' de koning en de koningin gisteren naar Op|- p er-Egypte vertrokken. De commissie uit den |Rijksda|gi heeft in beginsel het voorstel goedge keurd om de rijksgrondwet dezen zin te wijzigen, dat aan 'EIzasl-Lortha- ringen in den Bondsraad drie stemmen verleend worden. De Russische troepen hebb'en naar de Times uit Teheran verneemt, Kaswin verlaten. Zij hebben 77 man achtergelat- ten. Charbin is pestvrijgisteren is voor het eerst geen sterfgeval aan de pest voorgekomen. In Frankrijk hebben in de laatste dagen hevige stormen gewoed. Te Parijs woeien muren en schuttin1- gen omver en werden boomen ontwor teld, waardoor t)p verschillende plaat sen ongelukken werden veroorzaakt. De windmeter in den top van den Eif- feltoren wees Zondagnacht een wind snelheid aan van 110 K.M. per uur en de barometer daalde 22 m.M. Op de kust aan de Atlantische Zee spookte het geweldig. Te Octeville is een visschersschuit op het strand gewon- pen, de bemanning kon echter gelukkig gered worden. De driemaster „Sunbean" van Chesr ter kon de haven van Havre niet bininenl- komen en dreef het Kanaal in, vanwaar het schip door een sleepboot in de ha ven werd gebracht. Te Honfleur sloeg een schuit van de ankers 'en werd op de rotsen gewor pen. De bemannng werd dioor de red dingsboot in veiligheid gebracht. Te Caën werden de daken van het raadhuis en een kerk gedeeltelijk wegge slagen en soortgelijke berichten komen uit de meest verschillende streken van het land. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te Rotterdam, mr. P. IJssel de Schepper, rechter in de arrondisse- ments-rechtbank aldaar. Het Paleis te Amsterdam. Een gisteravond gehouden buitenge wone ledenvergadering van de vereeni» ging Amsterdamsche Belangen, heeft met algemeene stemmen de wenschelijkl- heid uitgesproken dat het paleis op den Dam aan zijn oorspronkelijke bestem ming van stadhuis worden teruggegeven. Binnenkort zal een openbare vergade ring worden gehouden in verband met de Paleisi-Raadhuiskwestie. De vergadering betuigde voorts ini- stemming met het adres, dezer dagen door vele organisaties tot H. M. de Ko ningin gericht en voerde eèn voorloopige bespreking over een plan om een be weging op touw te zetten met het doel! aan de Koningin een nieuw paleis in de hoofdstad aan te bieden in samenweib king met rijk en gemeente. Kustverdediging. In de eerste bijeenkomst der rappor teurs over dit zeer gewichtige wetsont werp, waarvan wij gisteren melding! maakten, is een photo grafische groeps» opname van de commissie-leden ge maakt. De N. R. Ct. zegt hiervan: I -,De foto heeft zeker ten doel om," als het ontwerp van wet wet is geworv* den, te kunnen zien, wie meer veranderd is, het ontwerp of de commissie". j Vacantiekaarten. Het Utr. Dbl. verneemt dat de Staafsf* spoor dit jaar wel „algemeene vacantien kaarten" zal uitgeven, bijzondere vacanh tiekaarten niet meer. Ook zal men waar schijnlijk tweemaal 's weeks extra trei nen latfia Ï99PM exc^ietreilen) van Amsterdam, Rotterdam, Utrechtj naar Arnhem, Nijmegen enz. Invaliditeits-verzekering. De Stand, verneemt, dat de Raad van State het ontwerp Invaliditeitsverzeke ring van Minister Talma in behandeling heeft genomen, ,en dat het ontwerp naar aller verwachting nog voor 1 April bij de Kamer (kan worden ingediend. Reclasseering. Te Maastricht is opgericht een R. K. vereeniging met den naam „Comité tot steun van ontslagen gevanfgemem". Het doel der vereeniging is geeste lijke en .stoffelijke steun te verleenen aan personen die uit strafinrichtingen! zijn ontslagen, of voorwaardelijk in vrij heid zijn gesteld, naar een Rijkswerkin richting dreigen te worden opgezonden! of wel ter beschikknig van de regeering zijn gesteld geweest, ten einde dezen het terugkeeren in de samenleving ge makkelijk te maken. Dit doel tracht zij te bereiken le. door aan deze personen een goeden1 dienst of werkkring te verschaffen, 2e. door hen te plaatsen in inrichtingen of huisgezinn nen, waar zij werk kunnen vinden en1 waar zij door godsdienstig-zedelijke ver heffing en (maatschappelijke ontwikke ling worden voorbereid tot algeheele terugtreding in de samenleving of 3e. door hen met raad en daad bij de behar tiging hunner belangen bij te staan. Opvoeding en Zenuwachtigheid. Dr. J. H. Gunning, privaat-docent in! de paedagogiek, heeft te 's Hage gespro ken overopvoeding en ^enuwachtigh heid. De zenuwachtigheid bij kinderen komt voornamelijk voort .uit overlading der hersenen. De hersenen immers bij het kind groeien zeer snelop het tiende jaar zijn de hersenen nagenoeg volwas sen. Tot aan het tiende jaar hebben de hersenen zóóveel te doen met groeien, dat vooral tot dien leeftijd de intelleo- tueele arbeid van die hersenen zeer ge ring moet zijn. Het onderwijs moet dan niet te vroeg, beginnen. De ouders jagen gewoonlijk de kinderen naar het door hen niet be reikbare, kijken zuur om slechte rappor ten, doen extra-lessen geven (de rede naar noemt dit „het domste, dat ge kunt doen), het kweekt een ras van baantjes» jagers en zenuwachtige menschen. De heer Gunning kent voorbeelden van zelf moord dientengevolge. Men moet voor een behoorlijke har- dihg zorgen tot het achttiende jaar moet niemand alcohol drinken, of tabak roo- ken. Kindervoorstellingen kinderbals, ook bioscoopvoorstellingen zijn af te keuren. Vermaken, voor groote menschen blijven voor kinderen slecht, ook al steekt men die in een kinderpakje. Ontspanning daarentegen is noodig voor het kind. Voor mensch als kind is iets noodig, dat ons aan ons zelf ont rukt. Daarom is de redenaar zoo groot voorstander van groote gezinnen (bij zes begint het eerst goed te worden.) „Verstrooien" is echter een giftig sur rogaat voor „ontspanning". De ware ontspanning kent slechts de mensch, die den waren arbeid kent. De landverhuizerskwestie. Gistermorgen meldde de „N. R. Ct." dat er in Pruisen een nieuwe bepaling was gemaakt, waarbij vastgesteld werd, dat voor iederen spoorwagen, die met Russische landverhuizers door Duitsch- land gaat, een bedrag van 150 mark moet betaald worden, als schadeloosstel ling voor de bewaking van dien wagen tijdens het vervoer door Duitschland. De „N. R. Ct." zegt hierover: „De, verscheidene weken door de Duit- .sche regeering als onvoldoend beschouw de, consulaire passen zijn weer in eere hersteld. Maar om nu toch het verkeer door Duitschland niet te gemakkelijk te laten worden, is verordend, dat voor eiken spoorwagen, die met Russische landverhuizers door Duitschland gaat, een bedrag van 150 mark moet betaald wor den, als schadeloosstelling voor de be waking van dien wagen tijdens het ver voer door Duitschland. Men voelt waar de kneep zit. Russische landverhuizers die door in Duitschland voor landver- huizersvervoer geen concessie hebbende maatschappijen worden vervoerd, zijn ze ker bijzonder lastig, veel lastiger dan landverhuizers, die over Duitsche havens reizen b.v.i ,En pu jno£t $ie .vervoerder de kosten dragen van de politiebewaking van die wagens, die volgens de verorde ning, waarbij het vervoer is geregeld, niet eens bijzonder oponthoud in Duitsch land mogen hebben. Bij ons in Neder land, en waarschijnlijk ook wel in an dere landen, worden de kosten van po litiebewaking uit de openbare kas ge kweten. In Duitschland schijnt men van dit gebruikelijke systeem te gaan afwij ken; en men is bij hetgeen men ia rekening brengt geenszins goedkoop. Als het niet te zeer tegenloopt, schiet er van de tegemoetkoming in de kosten van bewaking nog wel wat over. Daarom is het de Duitsche regeering natuurlijk niet te doen. Maar het mag toch niet heeten, dat deze nieuwe bepaling er een is, om het verkeer over niet-Duitsche havens, in vergelijking met dat over Duit sche havens te bemoeilijken. Deze nieuwe doorvoerbelasting, van niet-geconcessio- neerde buitenlandsche vervoerders gehe ven, heeft dan ook met protectionisme zeker niets te maken. Zij is slechts een schadeloosstelling voor politiedienst!" In Duitschland had men zeker hier eenige aanmerking op verwacht, doch de heer Tinsley nam genoegen met dit be sluit, daarom is men in Duitschland nog verder gegaan, want een nader bericht luidt „Uit Bentheim is te Rotterdam be richt ontvangen, dat men in Duitschland, bij nader inzien, één geleider te weinig acht voor eiken spoorwagen, die met Russische landverhuizers door Duitsch land gaat. En omdat men een som van 150 mark te gering acht, als schade loosstelling voor deze bewaking van dien wagen, tijdens het vervoer door Duitsch land, heeft men er nu een bedrag van 300 mark voor eiken spoorwagen van gemaakt." Doch ook nu is een conflict uitge bleven, want de Uranium Steam Ship Cy. heeft de voor deze landverhuizers per spoorwagen verlangde 300 mark ge stort. KORTE KRONIEK. H. M. de Koningin-Moeder heeft f 60 doen ter hand stellen aan het be stuur van het Leidsch Studenten-muziek gezelschap Semper Crescendo, ten bate van de stichting Oranje-Nassau's Oord. De gemeenteraad van Bergen op Zoom besloot gisteren den prijs van het gas met ingang van 1 Oct. als proef gedurende de zes wintermaanden te ver lagen met Va ct. per Ms. De gemeenteraad van Hengelo, heeft besloten de Paaschkermis met ingang van 1912 af te schaffen en de najaarskermis te behouden. I Met de meeste zekerheid kan mep, degedeeld worden dat de heer Heemst- kerk, afgevaardigde naar de Tweede Kar« mer voor Rotterdam IV, beslist niet denl wensch te kennen heeft gegeven om voort de bestaande vacature in de rekenkameil in aanmerking te komen, noch daarnaail gesolliciteerd heeft. I De Amsterdamsche chemici hebben] het plan opgevat een internationaal coh mité op te richten, dat plannen zal ben spreken voor de oprichting yan een get- denkteeken voor wijlen prof. Van 'tHoff. De audiëntie van den minister van( Waterstaat zal a.s. Vrijdag 17 dezer eni die van de ministers van Justitie en vanj Binnenl. Zaken zal a.s. Zaterdag 18 de4 zer niet plaats hebben. 1 LEIDEN. 14 Maart. Geloof en Wetenschap. Bovenstaande Vereeniging hield gister avond in de St. Josephs-Gezellen-Zaal een goed bezochte vergadering. Na opening met den christelijken groet, installeerde de Voorzitter, de heer Dr. Weebers, den nieuwbenoemden secretaris, den heer Th. R. Wijers. Vervolgens werden de notulen gelezen en onveranderd vast gesteld en verkreeg de WelEerw. J. van Well S.J. uit Venlo het woord, die tot onderwerp zijner lezing had gekozen „Het kind en de literatuur". In den aanvang zijner lezing merkte spr. op, dat in vroegere tijden de kinderen als paria's uit de letteren waren gebannen, met uitzondering van de volkssprookjes! en volksrijmpjes, waarin ook in de oudP heid het kind een hoofdrol vervulde. Onder kinderliteratuur verstaat spr.* inet uitsluiting van het jyetensc]happ«P

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1