lit de Leidsche Vroedschap. BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. Na. 435. Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco der post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent niet gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. V Het pad bijster. Met groote verwondering lazen we in het „Hbld.": De fusie van de „Padvinders-orga nisatie" en „Jonge Verkenners." Naar wij vernemen is de fusie van de „Nederl. Padvindersorganisatie" en de groep „Jonge Verkenners" zoo goed als gereed. Eenige naamsverandering en bestuursverwisseling zal hiervan het gevolg zijn, terwijl ook de veelbespro ken belofte in deze verandering zal moeten deelen. Naar de „Padvinder", het blad ge wijd aan de boyscout-beweging in Ne-, derland meedeelt, zullen de plaatselijke comité's echter een groote zelfstandig heid behouden. Daar gaat reeds die belofte van trouw aan God, Koningin en Vaderland! Wat leven we toch in een slap ge ragde maatschappij. De Julianabloem durft men niet hand haven De Padvindersleuze wordt gauw ver anderd Natuurlijk zal men voor deze wijzi- crin"- wel weer schoonschijnende redenen aanvoeren, misschien in een nóg langer circulaire dan van het Tuberculose-be- stuur, maar eeri feit zal het zijn, dat de neutraliteit het nogmaals wint. We hadden toch al niet erg op met die padvinderij, maar nu deze nieuwe mode var zoo wei.-^g stavast blijkt te zijn, nu beginnen we haar zelfs een gevaar te vinden voor onze jeugd. Wat toch moeten de jongelui ervan denken, als ze de leuze, door hen nog zoo pas plechtig uitgesproken, nu aiover boord wordt geworpen? „'t Was maar larie", zullen ze zeggen en de mooiste fusie-circulaire zal hen zulks niet uit het hoofd praten. Zij raken al padzoekend, het pad ieelijk bijster. Wij hopen dan ook, in het belang on zer knap.en, dat bovenstaand bericht on waarheid moge bevatten, en de fiere leuze kloek behouden blijft Wie 't er niet mee eens is, zoeke zijn eigen pad. Reuter. In 't „Hbi." lazen we Vrijdagochtend deze telegrammen Koning Carol ziek. BOECHAREST, 9 Maart. (Reuter) De Koning is door een lichten aanval van influenza aangetast en moet eeni ge dagen het bed houden. Koning Carol hersteld. BOEKAREST, 9 Maart. (Reuter). Koning Carol is weder opgestaan, en heeft zijn werkzaamheden hervat Verduiveld gewichtig, nietwaar? Die Reuter-agenten hebben 't wat druk Ze moeten overal oogen en ooren hebben Geen wonder dan ook, dat zij b. v. op belangrijksche rechtsche redevoerin gen in de parlementen weinig of geen acht kunnen slaan en zich daar naar 't „Centrum" nog dezer dagen klaagde met een „Jantje-van-Leiden afmaken. Partijdigheid? Wel neen: geen tijd, meneer, geen tijd Wie lacht daar? De belangrijkheid van de raadszitting van Donderdag kan door ons niet wor den bepaald. We vermoeden, dat de ge heime zitting wel belangrijk zal zijai ge weest. Ze werd ten minste als zoo danig door den Voorzitter aangekondigd, doch we weten er niets van. Wat de openbare zitting betreft, die had abso luut niets te beduiden, en de breedspra kigheid van sommige raadsleden was omgekeerd evenredig aan het gewicht van het onderwerp. Eerst kregen we eene mededeling dat B. en W. een onderzoek hadden inge steld naar de wenschelijkheid van het be houd van de Stadsapotheek, en dat het resultaat daarvan was, dat die wensche lijkheid om allerlei redenen, ook finan ti eel e duidelijk was gebleken, zoodat we spoedig een voordracht kunnen ver wach ten voor een nieuwen stadsapotheken De heer Vergouwen, die door een vraag bjj de behandeling der begrooting dit on derzoek had uitgelokt, dankte B. en W. voor hun degelijk werk en verklaarde zich overtugid. Ook de heer van Gruting sloot zich bij dien dank aan, maar wilde toch tegelijkertijd opmerken, dat hij gaarne een paar knechten benoemd zag om de stadspatienten de drankjes thuis te brengen. Wij zien de noodzakelijkheid daarvan nu niet zoo in, zoo'n verschrik kelijkheid is het toch niet, dat de men- schen even naar de apotheek loopen, om de hun gratis verstrekte medicijnen te halen. De voorzitter deed eene vage toezeg ging, dat hij gaarne aan den wensch van den heer van Gruting te gemoet zou komen, als het er af kon. Hoe dat er af zal kunnen begrijpen we niet, want de stadsapotheek levert natuurlijk geen baten op. Een succes voor den heer Briët was wel, dat zijn amendement om aan de weduwe den Tonkelaar gedurende twee jaren een wekelijksche toelage te ge ven van f 5, in plaats van f 3, zooais door B. en W. was voorgesteld, zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Verder een paar punten van onderge schikt belang, tot men kwam aan het verzoek van den Bond van Ned. onder wijzers, om het nieuwe hoofd der school aan de Heerenstraat, welke school spoe dig zal worden gepromoveerd tot een 2e klasse school een klasse te geven en dus daar het zoogenaamd „ambu,- lantisme" af te schaffen. En daarover is door de heeren gepraat alsof Leiden in last was. Er werd geciteerd door den heer Sijtsma met een gezicht vol ernst en waardigheid, een betere taak waar dig. En „les extrêmes le touchent." T)ok de heer Pera sprak 'er voor, evenals de heer Vergouwen, terwijl de heer Bos en van Hamel het tegenovergestelde stand punt verdedigden, daarin bijgestaan door de heeren Fokker en Zwiers. Hoe de heer Fokker dat overeenbrengt met zijn sterk op den voorgrond treden de democratische neigingen, is ons on begrijpelijk. De heer Sijtsma verweet hem, dat hij niets wist van de inrichting eener school. Enfin, hoe het zij het verzoek werd af gewezen. Slechts vijf leden waren er voor te vinden. Het was eene verademing toen dit langdradige debat was afgeloo- pen. Het was duidelijk te zien, dat de meeste leden zich er niet voor interes seerden. En toen was de agenda afgehandeld. De heer Vergouwen wees op de wan orde bij eene muziekuitvoerig op de Korenbeurs en vroeg den voorzitter, of deze er niet wat anders voor in de plaats kon stellen: bv. muziek op een schuit, varende door de grachten. De Voor zitter zal er zijne gedachten eens over laten gaan. Daarmede was deze weinig belangrijke vergadering afgeloopen, en werden de deuren gesloten voor de geheime zit ting. Wat dat geweest is Een volgen de keer hooien wij het wel. ALGEMEEN OVERZICHT. Een interessante krachtsprestatie is gister vertoond in het Engelsche Lagerhuis dat nota bene den geheelen nacht door vergaderd heeft tot 's morgens tien uur. Daarbij moeten echter tooneelen zijn voorgevallen zooals er in de laatste tien jaren geen heftiger zijn geweest. Zou het soms in het vroege lente weer zitten dat den parlementsleden zoo het bloed gaat gisten? Aan de orde was het overschot van de begrooting van 1910-11, zoover zij nl. verleden jaar was uitgesteld. Tot middernacht viel er niets bizon- ders voor. Toen stelde Austen Chamber- Iain voor, de zitting te verdagen. Bij afwezigheid van Asquith weigerde Chur chill, uit naam der regeering sprekende, tot de verdaging mede te werken. Er moest veel meer vordering met het wets ontwerp gemaakt zijn voor het Huis kon verdagen, zeide hij. Balfour merkte toen op, dat de eerste minister allen tijd voor beraadslaging had beloofd, en te kennen had gegeven, dat er geen lange zittingen zouden ytrz* Churchill antwoordde, dat de regee ring haar besluit niet kon veranderen en1 niet afweek van haar oorspronkelijk plan. De beraadslaging ging toen door, maar herhaaldelijk heerschte er tumult, als Churchill sluiting van het debat over verschillende 'artikelen voorstelde en de meerderheid 'daartoe besloot. Telkens belette de oppositie Churchill het 'spreken. Geruimen tijd wist de voor zitter 'de oppositie niet stil jte krijgen. Om half vier poogde Balfour nog* maals, Verdaging te bewerken, maar weer weigerde Churchill en het tumult brak opnieuw los Eerst om 9.55 werd, na nog een aan tal heftige tooneelen, de zitting verdaagd tot ''s middags 12 uur. Heeft onlangs de onderstaatssecreta ris van buitenlandsche zaken beweerd dat 'tusschen Engeland en Frankrijk geen militaire overeenkomst zou bestaan de Parijsche „Liberté" bestrijdt deze be wering. De wezenlijke grondslag van de en tente cordiale, schrijft het blad, is de samenwerking van de marines van beide landen voor de gemeenschappelijke ver dediging. Deze samenwerking is op aan dringen van koning Eduard tot in bizon- zonderheden geregeld. Volgens, onlangs door Pichon in den Senaat afgelegde verklaringen, hebben Engeland en Frank rijk onderzocht, of hetzelfde niet voor de legers bereikt kon worden. Er hebben eerst diplomatieke en daarna technische onderhandelingen plaats gehad, maar de ze hebben nog niet tot resultaat gehad, dat Engeland de verplichting op zich heeft genomen, troepen naar Frankrijk te zenden, omdat dit een reorganisatie van het Engeische landleger noodig zou maken. Heeft, volgens gister ontvangen berich ten, de gearresteerde Verga Faria ont kend in verbinding te staan met de Monarchistische samenzwering volgens een telegram uit Lissabon aan het „Bcrl. Tageblatt", was hij wel de gelijk door de monarchistische samen zweerders te Rio de Janeiro als hun agent naar Lissabon gezonden. Uit papieren, die hij bij zich had, blijkt nl., dat hij pogingen moest doen om het Lissabonsche garnizoen door omkooping te winnen en dat hij daarna de lande lijke bevolking moest zien over te ha len om in groote menigte naar de hoofd stad te komen en zich daar aan te slui ten bij den opstand tegen de republiek. Alle leden der regeering zouden worden vermoord en daarna zou de monarchie weder hersteld worden. Verder bleek bij onderzoek, dat Veiga Faria groote geldsommen bij zich had en bovendien kredietbrieven op banken te Londen, Parijs en Madrid. Over de betrekkingen tusschen Spanje en het Vaticaan deelde Canalejas in de Kamer mede, dat hij, welke ook de stand van de on derhandelingen op het Vaticaan moge zijn, binnen een maand een ontwerp van wet op de vereenigingen zal indienen, waarvan de tekst ingegeven is uitsluitend door de wenschen der openbare meening Canalejas ging de verschillende phasen na van de onderhandelingen met het Va ticaan Het Vaticaan heeft in zijn laatste no ta verklaard, dat het geen onderhandelin gen kan aanknoopen, tenzij het ontwerp van wet over de vereenigingen door bei de partijen, d. w. z. Vaticaan en Spaan- sche regeering was goedgekeurd. Wij hebben aldus Canalejas, een antwoord gezonden, waarvan de inhoud in over eenstemming is met de eischen van het Vaticaan en dat de souvereiniteit van den Spaanschen staat onverminderd waar borgt. Dit antwoord is door de Spaansche zaakgelastigde bij het Vaticaan, markies Gonzales, Donderdag aan den kardinaal staatssecretaris, Merry del Val, overhan digd. Dit antwoord luidt, volgens den correspondent van het Berl. Tageblatt afwijzend, maar is in betrekkelijk tege moetkomende termen vervat. Naar in Va- tikaansche kringen verluidt, zal de curie voor het oogenblik geen beslissing in de ze aangelegenheid nemen, maar een pro test uitstellen, tot de wet op de congre gaties bij de Cortez is ingediend. In Katholieke bladen lazen we hiervan nog niets, zoodat wij ook dit slechts on slechts onder reserve kunnen mededee- len, ofschoon het ons wel aannemelijk schijnt, GEMENGD. De bespreking van de zaak Ferrer in de Spaansche Kamer is tot het einde van de maand uitgesteld. Naar verluidt heeft de Turksche ministerraad besloten, den staat van beleg voor Konstantinopel, die op 13 April zou eindigen, nog een jaar te verlengen. In dien tijd kan de Kamer de wijziging van de stakingswet en de perswet en de wet betreffende de behandeling van de waar digheidsbekleders onder het oude regi me afdoen Volgens de „Lokal-Anzeiger" on derhandelt de Turksche regeering met de Bagdad spoorwegmaatschappij over de concessies voor een lijn AdabassarBo- loeEregli, verder Angora—Kaisasye NigdeEregli en een verbindingslijn Bo- loeHava. De Japansche Kamer heeft de wet aangenomen, waardoor de inlijving van Korea wordt bekrachtigd. Sir Percy Scott, de groote artille- ristische specialiteit van de Engelsche marine, heeft een systeem uitgevonden, dat het mogelijk maakt van een afstand kanonnen te richten en af te vuren. Aan boord van de „Neptune" zijn proeven genomen, die uitmuntend geslaagd hee- ten te zijn. Sir Percy heeft 5 stukken tegelijk gericht en afgeschoten. De rol van de bediening wordt dus tot laden teruggebracht. De gezagvoerder of zijn plaatsvervanger kan van achter zijn ge pantserde wanden nu het. vuren niet al leen leiden, maar zelf bewerkstelligen. De stakende knechts van de groot handelaren in melk te Parijs zijn weer aan het werk gegaan. Zij hebben ech ter verklaard, dat zij het werk weer zul len neerleggen, wanneer vóór het einde van de maand het arbeidscontract niet naar hun zin geregeld is. Volgens de bladen is er een hevig treffen geweest tusschen de Paraguay- sche regeeringstroepen en de opstande gen, welke laatsten de nederlaag leden. Er zijn vele dooden en gewonden. Blijkens een telegram uit Pleasant Prairie in Wisconsin zijn vijf kruitmaga zijnen in de lucht gevlogen. In die ma gazijnen werden 180 ton dynamiet be waard. De ontploffing vernielde honder den huizen in de stad; tot op 10 mijlen afstand werden huizen vernield. De schok der ontploffing werd tot op honderd(en) mijlen afstands waargenomen en bracht panieken teweeg in schouwburgen te Chi cago en elders. Voor zoover bekend is, zijn er één doode en 35U gekwetsten. De materieele schade bedraagt een half millioen dollars. Dieven hebben in het paleis van den Duitschen rijkskanselier juweelen ter waarde van 1200 gulden, gestolen, die aan de schoonzuster van den heer von Bethmann Hollweg behoorden. De die ven zijn door het ministerie van buiten landsche zaken binnengedrongen en ver moedelijk langs denzelfden weg weer ver dwenen. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoegd bij het wapen der artillerie: a. bij den staf van het wapen, tot ko lonel, gouverneur der Kon. Mil. Aca demie, de luit.kol. H. Kemper, van het 4e regiment veld-artillerie b. bij het korps pontonniers, tot luit.- kolonel, de majoor C. Houtman, com mandant van dat korps; zijn benoemd tot griffier bij het kan tongerecht te Kampenmr. C. W. Voll- graff, thans griffier bij het kantongerecht te Oss; te Sittard, mr. M. H. F. R. Vryens, advocaat te Amsterdam te Helmond Mr. J. F. A. Leesberg, advocaat en procureur te Haarlem, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr.- rechtbank aldaar; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de kapitein der Chinee- zen te Pasoeroean Kwee Sikh Po; is bij het Ned.-Ind. leger voor den tijd van ten hoogste 5 jaren in activieit her steld de gepens. le luit. der Inf. van dat leger P. L. C. Tissot van PatoL Drankbestrijding. In de plaats van den heer H. Ammer- dorffer, te Ursem, die zich niet langer beschikbaar stelde, heeft Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Dr. H. L. F. Ru- ding aangewezen als venegeuwooruiger der R. K. Drankbestrijders (sters)-veree- nigingen in het bisdom Haarlem in het hoofdbestuur van „Sobriëtas", de Fede ratie van R. K. Diocesane Bonden tot bevordering der christelijke matigheid en tot bestrijding van het alcoholisme. R.-K. Middenstandsorganisatie. In den loop van deze of de volgende maand zal te Arnhem of te Nijmegen een vergadering plaats hebben van de diocesane besturen van R. K. Midden- standsvereenigingen, in Nederland, ten einde nader te bespreken de eventueele tot standkoming van een federatie der vijf diocesane bonden. Winkelsluiting. Door de leden van den Amsterdain- schen gemeenteraad, die het voorstel heb ben ingediend om het sluitingsuur bij ver ordening vast te stellen, is overeengeko men, dat zij er zich mede kunnen ver eenigen, dat aan alle niet-Israëlieten spe ciaal aan de banketbakkers, zal worden toegestaan gebruik te maken van de be palingen, ten behoeve der Israëlitische winkeliers, zoodat deze met toestemming van den burgemeester op Zondagen na 12 uur, hun winkels geopend zullen hou den, mits die winkels van Vrijdag- tot Zaterdagavond gesloten zijn. Debietrecht op tabak. De Kamer van Arbeid voor de ta baksindustrie te Rotterdam, heeft in haar jongst gehouden vergadering het ontwerp van wet tot heffing van debietrecht op tabak uitvoerig besproken. Eenstemmig was de Kamer van oordeel, dat dit wets ontwerp onaannemelijk is voor tabaksin dustrie en -handel, en zij besloot zich met geargumenteerd adres tot de Tweede Ka mer te wenden. Niet vleiend voor Minister Talma. De Limburger Koerier, melding ma kende van de berichten van Tel. en Han delsblad, in zake de Bakkerswet en het ontwerp ziekteverzekering, waarin wordt gezegd, dat een crisis aan het Departe ment van Landbouw niet onwaarschijn lijk is, schrijft dan „De linkerzijde heeft blijkbaar wel den tact om haar aanvalspunt te kiezen op de zwakke plek van het ministerie. „De vraag is echter, of ze, bij welsla- slagen, er wellicht niet hetzelfde mee bereiken zal als met haren aanval op generaal Cool: eene versterking van het Kabinet. Bond van Vakschoolleeraren. De Nederlandsche Bond van Vak' schoolleeraren en leeraressen heeft het voornemen van den 9den tot den 18deii September 1911 een tentoonstelling te houden van leermiddelen, materialen schoolbehoeften, gereedschappen werk tuigen enz., ten dienste van het vak- ere teekenonderwijs, industrie- en huishoud- onderwijs. Deze tentoonstelling zal wor den gehouden in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht. Ter gelegenheid van deze tentoonstel ling zal, eveneens in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, gedurende 2 dagen een congres worden gehouden, verband houdende met deze tentoonstel ling. Het eere-comité voor deze tentoon stelling en het congres is als volgt samengesteld: eere-voorzitterZ.Exc. mr. Th. Heemskerk, Minister van Binnen- landsche Zaken; voorzitter: Mr. H. Smeenge, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalleden: Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck, Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht; Mr. A. F. Baron van Lijnden, burgemeester van UtrechtJhr. H. P. C. Bosch van Dra- kenstein, G. C. D. d'Aumale Baron van Hardenbroek van Hardenbroek cn Jhr. Mr. J. Roele, leden van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal; Dr. W. H. Nolens, Dr. D. Bos, Mr. W. Dolk, J. S. F. Hoogstraten, Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek, Dr. A. Kuyper, K. ter Laan, Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, le den van de Tweede Kamer der Staten- Generaal Jhr. Mr. C. Feith, Referen daris, chef der Afd. Hooger- en Mid delbaar-Onderwijs van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. KORTE KRONIEK. Voor H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. den Prins zijn gisteravond in de groote bal zaal van het Paleis in Den Haag het orkest van Mengelberg met eenige daar bij behoorende solisten en de baszanger M^schaert opgetreden.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1