7 BUITENLAND. 2e Jaargang. Nd. 431. e &2icbciie Somomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en liet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij. onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Maart 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, hupr en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cfent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De besluiten van Pius X in ons Vaderland. Ofschoon in den laatsten tijd in de courantenlectuur genoeg wordt aange boden over de ingrijpende bepalingen van Z. H. den Paus, omtrent de veelvul dige Communie van groot en klein, zou ik toch, o zoo gaarne, onderstaande re gelen willen gebracht zien onder de oogen van hen, die (waanwijs en onlnoot- zel) allerlei opwerpingen durven maken tegen bovengenoemde besluiten van den H. Stoel. Doel isin 't kort aan te toonen, dat in ons vaderland, ofschoon de practijk anders was, de kerkelijke voorschriften denzelfden geest ademden als die van Z. H. Pius X over het veelvuldig Comi- municeeren en de Communie der klein tjes, althans 'in hoofdpunten. Het Prov. Concilie van Utrecht, bet- welk onder goedkeuring van den H.> Stoel in 1866 is uitgevaardigd, zegt o. m. „In allen brande een allerhevigst ver hangen dikwijls te naderen tot dezen „Tafel der Engelen. De Eucharistische „Spijze toch is een tegengif, waardoor „wij van dagelijksche fouten worden „vrij gemaaktImmers evenals natuur lijk voedsel noodig is voor het licha melijk leven, zóó ook hebben wij be- „hoefte aan deze onontbeerlijke Spijs". Reeds voor een halve eeuw werd voor onze Kerkprovincie bepaald: „De Herders, Biechtvaders en Predi- „kers moeten de geloovigen in krach tige bewoordingen aanzetten tot een „herhaald gebruik van dit Sacrament". In een ander Hoofdstuk wordt in even klare bewoordingen hetzelfde uitge drukt: „De H. Moeder-kerk, die vurig „verlangt, dat de geloovigen zeer dik wijls.... de H. Communie zullen gaan ont „vangen, en dat allen volgens den regel „van* Augustinus, zóó leven, dat zij da delijks kunnen nuttigen". Let wel, hoe reeds voor 50 jaren ge sproken wordt over een „veelvuldig", een „dagelijks" communiceeren 'in ons vaderland. Ook hier kan men allerminst spreken over een nieuwigheid. Dan wijst het Concilie (1866) op de voorbeelden „der geloovigen der eer- „ste eeuwen, die gloeiden van zulk een „liefde, dat zij zelfs dagelijks de Ge»- „heimen van 'sHecren Lichaam met „vroomheid nuttigden". Hoe bepaalde dezelfde Kerkvergade ring voor de zieken „Zij, die door lichaamszwakte verhin- „derd worden om kerkwaarts te gaan, „moeten daarom niet beroofd wordem „van de H. Geheimen, die juist daarom „meermalen geschonken en door hen ge vraagd moeten worden, dewijl zij meer „den hemelschen Schenker des levens „behoeven, Die én ziel én lichaam te „gelijk kan genezen. „Den zielzorgers wordt voorgehou- „den, de zieken er op te wijzen, het Eu charistisch Voedsel meermalen te ont-l „vangen"Let op „dikwijls" en „meer malen" in deze bepalingen. Dezelfde Kerkvergadering bepaalde over de kinderen, die ziek zijn „De Eucharistie kan bij wijze van „Teerspijs gebracht worden aan kinde- „ren, die.... tot 't gebruik van 't verstand „zijn gekomen, en het hemelsch verhe ven Eucharistisch rood kunnen onder- „scheiden van gewoon en stoffelijk" (brood n.l.) Het volgend jaar 1867 bepaalde de Synode van 't Bisdom Haarlem, dat er gelet moet worden op de bepalingen van Trente, over het „veelvuldig" Commu niceeren. Zij verwijst daarop naar de woorden van St. Franciscus van Sales, die beweert, dat zij, die in Christus Je sus vroom willen leven, de H. Commu nie niet kunnen uitstellen meer dai een maand (uiterste grens). Dan wijst dezelfde Synode pp bet Rit. Rom (hetwelk is uitgegeven in 1614 onder Paus Paulus V) en bepaalt, dat de Herd ex „zijn uiterste zorg moet aan „den dag leggen, dat het hem toever trouwde volk dit sacrament heilig ,en „dikwijls ontvangt".... Hierbij wordt nog gevoegd, dat de zielzorgers den geloovigen zooveel mo gelijk gelegenheid moeten geven de H. Communie te nuttigen, Eindelijk werd een kostelijke bepa ling gemaakt, betreffende de kleedij der kinderen bij de eerste H. Communie: „De ouders moeten worden vermaand „dat zij bij gelegenheid der eerste H. „Communie hunne kinderen passend, „maar vooral bescheiden kleeden, opdat „zij niet een allerverderfelijkst zaad van „trotschheid en wereldsche praalzucht in „zich opnemen op den dag, waarop zij „allerinnigst met Christus den Heer ver- „eenigd worden.... waardoor zij later „zouden kunnen vervreemd worden van „Christus en een droeven ,ondengiangi ,,'hun lot zij". Waar is nu het nieuwe in de vele be palingen van Z. H. den Paus Beston den de meeste niet reeds hier in onue Kerkprovincie Een kind moet tot de H. Communie worden toegelaten, wanneer het daartoe voldoende ontwikkeld is. Deze bepaling is geen uitvinding van den Paus, maar dit zegt 't gezond verstand. Dit heeft men altijd ingezien. Doch de sleur eener overoude verkeerde gewoonte, gevoegd bij een te overdreven Jansenistische- gestrengheid, maakte het noodig, dat Z. H., die in Christus alles wil herstellen, ook hier den gewonen toestand weer in 't leven riep, zooals hij behoort te zijn. Aan kinderen, die voldoende ontwik keld zijn, moet in gevaar van sterven het H. Oliesel cn de H. Teerspijze worden toegediend. Het Conc. Prov. schreef voor, dat de H. Eucaristie als Teerspijs kan gebracht worden aan kinderen, „die ...tot het gebruik van 't verstand zijn gekomen" enz. (zie boven). „Het is boven allen twijfel verheven, „dat de gewoonte, om de toelating der „kinderen te binden aan een leeftijd, die „ligt boven de jaren des onderscheids „....indertijd een misbruik is en dus zoo „spoedig mogelijk moet worden afge schaft." Aldus Mgr. Callier in den 1.1. Vasten brief. Weg dus met alle vooroordeelen, met alle praatjes van nieuwigheid, onge woonte, vreemdheid, enz. „Het oude" is het ware. Daarheen dus moeten wij te rug! Zóó helpen wij den Paus: alles herstellen in Christus. Een Abonné. V De Bioscoop. J. F(eith) levert in het „Hbld." eenige „bioscopische beschouwingen over den Kinetna" en zegt daarin o.m. „Wat de opvoedende waarde van de Kineina-gegevens betreft, laten we het eerlijk bekennendie is bijna altijd streng moralistisch. Hier wordt, gelijk van ouds, de deugd nog beloond, de misdaad nog gestraftAllé, zijn de groote tijden van den statigen roman en het breede drama aan het herle ven En hebt gij het wel hooien opjui- chen uit de donkerte dezer Kinema- zaaltjes, wanneer de boosdoener zijn straf kreeg, wanneer de verrader den dood vond, wanneer de edele held den lof verwierf wegens zijn onbaatzuch tige moed-daad! Hebt gi; wel gelet, hoe deze moraal (toegegeven: het is een goedkoope, maar het is ér een!) weldadig op de toeschouwers, zoowel van de eerste (40 cent), als van tweede (25 cent) en derde rang (15 cent) in druppelde, wanneer moeders haar wedergevonden lievelingen in de armen drukten wanneer onverlaten in den afgrond stortten.... wanneer op 't meest span nende oogenblik revolverschoten ge luidloos knalden,wanneer uit de gordijnen de politiebanden de inbre kers bij den kraag grepen? Men balt weer vuisten in het on geziene duister van de Kinema; men voelt weer proppen in de keel; men schatert weer onbedaarlijk; men wischt zich weer tranen van de wangen." Dit 1 ij k t alles zeer waar, doch de heer Feith ziet een voornaam ding over het hoofd en wel dit: om de misdaad te kunnen straffen, stelt „de Kinema" die zelfde misdaad eerst zoo aanschouwelijk mogelijk voor. En ze is daarbij allesbe halve kieschkeurig, zoodat van de streng „moralistische strekking" der voorstel lingen weinig of niets overblijft. Inte gendeel: al die tafreelen van moord en dronkenschap, diefstal en echtbreuk, prikkelen op de meest verderfelijke wijze de verbeelding, welk euvel te nadeeligcr is in zijn gevolgen, wijl zoovele kinde ren naar de bioscooptheater plegen te gaan. Ze worden er vertrouwd met het kwade, dat langzamerhand zijn afzichte lijkheid voor hen verliest. En nu moge het waar wezen, dat „de misdaad nog gestraft wordt" op de films het te gendeel moest er trouwens nog bijko men! die straf voelt de jeugdige toe schouwer niet; die straf, vluchtig aange geven, maakt ook weinig indruk op het kindergemoed, maar de gedetailleerde voorstelling cfpr misdaad vergiftigt de zinnen, werkt -even langdurig als verder felijk na. Maar al ziet de heer Feith dit blijk baar nog niet in, hij gevoelt toch, dat de bioscoop een gevaar worden kan. Hij gaat immers voort: „Nu is de Kinema nog onzijdig, schaart zich nog aan de zijde van de goede moraal. Maar indien hij morgen kwaad wil? Wanneer hij tendenzen er op wil gaan nahouden? Wie bakent dan zijn gebied af, waar dit tooverding zoo te goochelen ver staat, van de eene minuut in de andere van vreugde in jammer, haat in liefde, geestdrift in droefheid. In Parijs zijn er bebloede koppen geslagen door de opgezweepte toe - schouwers van fel concurreerende Ki nema's, de eene fel nationalistisch, de andere heet sociaal-democratisch. Hoe lang zal het duren tot de poli tiek, de godsdienst, de beurs zich van den film als het krachtigste hulpmid del zullen gaan bedienen?" Inderdaad: „hoe lang". Godsdienstige films hebben we thans reedstafreelen uit het oude en nieuwe testament; beelden uit Lourdes en Obe- rammergau. En daarin steekt geen ge vaar, mits ernst en gepastheid den voor rang blijven behouden bij de vertooning. Maar die andere dingen, welke de heer Feith voorziet. Hoe lang zullen die nog uitblijven? En als zij komen: wat dan? Citeeren we weer genoemden schrij ver: „Nemen wij den Kinema aan als maatschappelijk verschijnsel. Hij oefent reeds invloed uit. Hij kon macht erlangen. En het ware beter die ten goede dan ten kwade te doen strekken. Bij elke première in een schouw burg neemt onvoorwaardelijk een in specteur van politie en een journalist plaats, de beide vertegenwoordigers van het gezag en de publieke meening. De Kinema zal vandaag of morgen eveneens voor vol moeten worden aan gezien." Merkwaardig: juist in de dagen, nu in de vrijzinnige pers schamper wordt ge sproken over den burgemeester van Delft, die een opvoering van „Allerzielen" verbood, en over onzen Deken, die waar schuwde tegen de uitvoering van „La Damnation de Faust", juist nu in het „Hbl." aldus wordt gezinspeeld op een censuur over de bioscopen, tegen den tijd dat zij gevaarlijk worden Waarvan acte. Intusschen: wij achten de bioscopen reeds nu gevaarlijk en zouden het uit stekend vinden, indien de overheid streng toezicht uitoefende over de films, opdat wat schadelijk is, worde geweerd. En allernoodzakelijkst is dergelijk toe zicht voor de kindervoorstellingen. Even als in de „prikkellectuur" schuilt ook in de trilprenten een groot zedelijk gevaar, inzonderheid voor 't jeugdig gemoed. ALGEMEEN OVERZICHT. Frankrijk heeft gister het genoegen mogen smaken te hooren wat' het pro gram zal zijn van het Kabinet-Monis. Een allerslapste verklaring, eigenlijk1 niets anders dan een voortgezet Brian- disme, waarin echter het centrum wegens de aanwezigheid in het kabinet van het Combistische element, geen vertrouwen zeide te hebben. Over de spoorweg kwestie zeide de regeering dat zij, om een terugkeer der spoorwegstaking, die het land zoo zwaar heeft getroffen in zijn stoffelijke belangen en tot in het geloof in de regeering toe, te voorko men, het wetsontwerp ter onderdrukking van de sabotage en het verlaten van zijn post en het ontwerp betreffende de te rugwerkende kracht vaij de pefl£i££nen der spoorwegarbeiders, ter behandeling wil voorleggen. Ook zal zij de behande ling der ontwerpen betreffende het col lectieve arbeidscontract, betreffende de statuten van het spoorwegpersoneel en de verzoenings- en arbitrageraden ver haasten. Het ministerie wil regeeren met ver draagzaamheid en goedheid. Het bestuur der staatsspoorwegen, dat reeds het grootste gedeelte der wegens feiten van staking ontslagen spoorweg- mannen weer in dienst heeft genomen, zal het onderzoek der gerechtelijke dos siers voortzetten. Zij die echter wegens gewelddadigheden of anarchistische drij verijen zijn veroordeeld, blijven uitgeslo ten. De regeering zal op die wijze ster ker staan, waar het geldt den maatschap pijen te verzoeken, hetzelfde stelsel te aanvaarden. De overeenkomsten dier maatschappijen met den staat zullen met wederzijdsche goedkeuring herzien kun nen worden, ten einde haar in staat te stellen, aan al hare verplichtingen te vol doen en een beter gebruik maken van de middelen van vervoer te verzekeren, zon der de aandeelhouders te benadeelen. De regeering is er op gesteld, de wet op de ouderdomspensioenen met ingang van 3 Juli toe te passen. De regeering zal zonder zwakheid en zonder geweld de wetten op de congre gaties en de scheiding van kerk en staat toepassen. Zij zal het neutrale onderwijs tegen alle aanvallen behoeden en zoo noodig nieuwe wetten voorstellen, om de goede werking der school te verzekeren en de leekenarbeid tegen alle verzet te beschermen. Behalve deze twee punten bevatte het nog eenige andere algemeenheden. Over het algemeen viel het fraais niet in den smaak der socialisten die dan ook de re geering erop aanvielen. Het centrum, dat zulks reeds bij de voorlezing be merkte wees onder groote vroolijkheid naar de socialisten en vooral naar Jaurès die totnogtoe het nieuwe ministerie zoo vriendelijk had begroet. Behalve dat dus de positie van het kabinet niet duidelijk is, schijnt het evenmin stevig te staan. Terwijl Fransche bladen over het alge meen de Horoscoop der nieuwe regeering trekken uit de namen der nieuwe ministers, heeft dit im een Duitsch blad gedaan. Door een groepeering ate volgt: *Monis Cruppi Caillaux Bertaux Massé Pams DumOnt Paul-Boncour Delcassé Perrier Steeg Messimy komt het tot de conclusie dat het nlx besond'res is, waarin we het blad wel ge lijk kunnen geven. Naar aanleiding der ministerieele ver klaring weet de „Paris Journal" nog te verzekeren, dat de directies der verschl- lende Fransche spoorwegmaatschappijen zullen aftreden, wanneer de regeering eischt, dat zij op groote schaal ontsla gen spoorwegbeambten weer in dienst nemen. Weer iets nieuws heeft de regeering in Portugal uitgevonden om de priesters te treffen, die het bisschoppelijk schrijven durven voorlezen. Men heeft namelijk besloten om alle priesters, ook zelfs de bisschop pen, die het wagen durven, het herder lijk schrijven vioor te lezen of te versprei den in het zwarte boek der republiek, op te teekenen, en de opgeschrevenen te treffen, zoodra de wet op scheiding van kerk en staat een „fait accompli" is ge worden. Deze geestelijken zullen n.l. alle stoffelijke voordeelen, welke de wet aan biedt en die zullen wel groot zijn moeten missen. De voorlezingen gaan echter hun ge wonen gang en wat meer is, de bevol king verontwaardigd over het despotisch optreden van de bewindvoerders, Jaat hare ontevredenheid duidelijk merken door processies en tetoogingen. Vooral te Oporfco en de omstreken, ja in het ge- heele Noorden is een merkbare bewe ging tegen de republikeinsche kopstuk ken gaande, Op verschillende plaatsen hebben de katholieken groote betoogin gen gehouden en daarbij hun gevoelens; lucht gegeven. „Leve de godsdienst" !i „leve de monarchie!" „Weg met de re publikeinen werd er overal geroepen., Dat mocht natuurlijk niet. De vrijheid lievende autoriteiten lieten alle per-* sonen, die zulks dorsten te roepen, ach-* ter slot en grendel zetten. Tegelijkertijd heeft de regeering oold aan alle gouverneurs de boodschap ge zonden, dat ze tegen de .priesters, die het herderlijk schrjjven voorlezen een' scherpe vervolging zouden instellen. Dit is wel een middel om de bevote king gunstiger voor zich te stemmen En heusch, een gunstiger stemming heeft da regeering noodig. Want wel deugdelijk moet er een Monarchistische samenzwering bestaan. Naar verluidt hebben monar chisten uit Rio de Janeiro het bestaan! hiervan aan de politie bevestigd. Zij ver-J klaren echter tevens, hoegenaamd niet) voornenrens te zijn iemand te dooden, er bij voegende dat hunne houding zou af hangen van het onderhoud dat hun afge^ vaardigde Vasconcelos Vqga te Londen: zou hebben met eenige Portugeeschd uitgewekenen, waaronder Joao Franco. Maar nu moet zelfs in het land de op stand zijn uitgebroken. Een telegram uit Vigo meldt, dat in de hoofdplaats van het Portugeesche canton Aroös Valdives dicht bij de Spaansche grens, een op stand is uitgebroken. De opstandelingen hebben de autoritei ten verjaagd en de koningsvlag geheschen Troepen uit Oporto hebben de orde her steld en de autoriteiten weer terugge bracht. Het geheele kanton is militair be zet. Over den nog steeds dreginden toe stand van Rusland en China verneemt de „Times" uit Tientsin: De Chineesche regeering heeft ten slot te de Russische regeering verwittigd, dat zij thans niet gezind is, het traktaat van 1881 te hernieuwen, omdat China vreest dat anders de mogendheden in Zuid- Mantsjoerije dezelfde handclsvoorrechten welke bij dat traktaat aan Rusland in Noord-Mantsjoerije verzekerd zijn, zullen verlangen. China's vrees geldt voorname lijk Japan, dat onlangs de Chineesche regeering aangespoord heeft, de Russi sche eischen in te willigen. Deze houding van Japan voedt den argwaan der Chi- neezen, dat Rusland en Japan heimelijk in Mantsjoerije samengaan tegen China. De correspondent acht China's argwaan ech ter ongegrond: omstandigheden die in den laatsten tijd bekend zijn geworden, doen veeleer vermoeden, dat Rusland en Japan geenszins samengaan in Mantsjoe rije. De geruchten over een nieuwe Boxer-opstand moeten echter geen grond van waarheid hebben. Waarschijnlijk hebben zij hun ontstaan te danken aan het optreden van een secte, wier aanhangers beweren be veiligd te zijn tegen de pest en de macht te hebben oin deze ziekte' te genezen. Het meest treden zij te Shang-Shun op, waar ook een Japanees, bezwijkende voor den aandrang van hun leider, toestond te beproeven hem te genezen door het toe passen van allerlei geheimzinnige hande lingen. De dood van den patiënt en den- gene ,die hem zou genezen, bezorgde den aanhangers van de secte een slechten naam, waarom zij zich dan ook zagen genoodzaakt de plaats te verlaten. Berichten, waarin gesproken wordt van vergiftigde bronnen, die de oorzaak van de pest zouden zijn geweest, moeten aan dezelfde secten worden toegeschreven. Toch ziet het er voor China ook uit andere oogpunten slecht uit. Zoo neemt de Hongersnood in de Chineesche provinciën An-hoe en Ki-ang-soe steeds bedenkelijker afmetin gen aan en is nu reeds ernstiger dan die van 1906. Tot dusver is slechts in een klein gedeelte van de geteisterde gebie den hulp verleend. De bevolking trekt nu voor een groot gedeelte naar het zui den. Er is reeds een stoet van 2000 menschen in de buurt van Shanghai ver schenen. GEMENGD. De Duitsche Kroonprins Is te Port Said aangekomen en vandaar naar Kairo gereisd, waar hij de Kroonprinses heeft gevonden. De Kroonprins zal met 1 October hef

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1